גיבור טראגי: השוטר מזרחי

עמיתיו השוטרים של שחר מזרחי למדו שאפשר לירות בחשוד ערבי מטווח אפס, ולזכות לגיבוי מלא. תאמר מסאלחה על השיעור לו נזכה כולנו אם חנינתו של מזרחי תצא לפועל
תאמר מסאלחה

שחר מזרחי הרג את מוחמד גנאיים לא רק משום שהוא ערבי, אלא גם משום ששחר מזרחי הוא שוטר אלים עם יד קלה על ההדק, שהפכה לקלה מהרגיל כי שחר מזרחי הבין שעומד מולו חשוד ערבי. מה הפלא? האם שחר מזרחי אינו תוצר של חברה ששולטת בה תרבות הגמונית של גזענות ואפליה, האם אינו תוצר של תרבות פוליטית ושיח ציבורי המייצר ללא הרף שיח שנאה ודמוניזציה כלפי הקבוצות המוחלשות שבתוכו ובראשם הערבים? האם אינו תוצר של משטרה, בירוקרטיה ומערכת שיפוט ואכיפה המתייחסת לדמו של הערבי כזול מדמו של היהודי כשהוא נופל קורבן, ומנגד מענישה את הערבי בחומרת יתר לעומת העבריין היהודי על אותה עבירה?

למי שיש לו ספק, שיביט בבקשה בגזר הדין השערורייתי של בית המשפט המחוזי הגוזר על עבריין המורשע בהריגה, שהנה עבירה מסוג פשע חמור, 15 חודשי מאסר, ועל בית המשפט העליון המתקן את העונש ל-30 חודשי מאסר כאשר עונש המקסימום המושתת על אדם המורשע בעבירה קלה יותר של גרימת מוות ברשלנות הוא 3 שנים.

שחר מזרחי. הקמפיין האינטנסיבי לחנינתו עשוי עוד להצליח. מתוך אחד מעמודי הפייסבוק התומכים בו

פסיקתו של בית המשפט בעניינו של מזרחי וכן שורה של פסקי דין בהם הורג איש בטחון אזרח ערבי, מעבירים מסר ברור מבית המשפט לציבור. המסר הוא שלהרוג ערבי נתפס בעיני בית המשפט כעבירה נטולת קורבן, שבה מופנית כל הרגישות והחמלה לנאשם לנסיבותיו המקלות, ואף לא מבט אחד לעבר הקורבן או בני משפחתו ולציבור שאליו הוא שייך. הוריו השכולים של מחמוד גנאיים לא זכו להתייחסות כלשהי במארג השיקולים של בית המשפט, שמרשיע בחומרה לאין ערוך על עבירות של הריגה כתוצאה מנהיגה מופרזת או שכרות מאשר לירות בראשו של אזרח ערבי מטווח אפס.

מדוע היה למזרחי כה קל ללחוץ על ההדק? כי הוא גם תוצאה של תקשורת גזענית ואטומה שלא סופרת אנשים כמו מחמוד גנאיים או את הציבור שאליו הוא שייך. מן הרגע שדווח על המקרה ועד ליום ההרשעה ומתן החלטת הערעור קיבל עם ישראל רושם מוטה ומוטעה שגולת הכותרת שלו היה אותה כתבה שערורייתית לא הוגנת וחסרת כל אתיקה מקצועית שבה מראיינים את השוטר ואת בני משפחתו כאילו היו דוברים שלו או יועצי התקשורת הפרטיים שלו וללא כל מאמץ לפנות למשפחת הקורבן, לעורכי דינם או לארגוני זכויות האדם שליוו את התיק הנ"ל ושאותם גם הקפידו להשמיץ ללא כל דרישה לקבל מהם תשובה.

בעזרת התקשורת הפך מזרחי לגיבור הטראגי של המדינה, כשלמעשה הוא שוטר שיורה ברקתו של חשוד מטווח אפס ללא שנשקפת כל סכנה לחייו או לכל אדם אחר בסביבה. את הקביעה הזו לא רק שבית המשפט הסיק מן הממצאים בזירה אלא מעדותו של מזרחי עצמו, אך אין די בעדויות אלה ובקביעות אלה של מח"ש והפרקליטות, הנאשם עצמו ושתי ערכאות שיפוטיות בכדי לשכנע כתב כמו בן כספית שהשוטר לא היה בסכנת חיים ושהרשעתו הנה מוצדקת, במקום זאת קיבלנו השתלחות פופוליסטית על בית המשפט ועל שלטון החוק, ונקלענו לשיח מתלהם על מאבק בפשיעה. כמה מסכנים השוטרים שידיהם אזוקות בחוקים ונהלי ירייה המונעים משוטרים לירות בחשוד ולהרוג אותו מטווח אפס. כמה מסכנים שנמנעת מהם הריגת חשוד כאמצעי מעצר במקרה הטוב ובמקרה הפחות טוב – כפורקן לתסכול, עצבים, חיסול חשבונות או סתם כדי להיפטר מאדרנלין עודף.

מדוע היה למזרחי כה קל ללחוץ על ההדק? מאותה סיבה שאף שוטר לא הועמד לדין בגין 13 ההרוגים במהומות אוקטובר. ומאותה סיבה שכל הניסיונות להביא לפיטוריו או השעייתו של מזרחי  מהמשטרה בזמן שהפך מחשוג לנאשם עלו בתוהו. אילו היה מדובר בשוטר המואשם בהטרדה מינית, למשל, הוא לא היה נשאר יום אחד ובצדק במדים לאחר שמוגש נגדו כתב אישום. אבל כאן מדובר בנאשם בהריגה של אזרח ערבי ובמקום השעיה או פיטורין כפי שמתבקש מהנהלים והמנהל התקין, קיבל הנאשם שחר מזרחי גיבוי ממפקד מחוז הצפון, ממפכ"ל המשטרה, מאגף המשמעת, משר ביטחון הפנים ומשר המשפטים הגזען, ששם למטרה להכפיף את שלטון החוק לערכים גזעניים שלא היו מביישים אף מדינה פשיסטית. שר המשפטים הודיע אתמול על המלצתו לחון את מזרחי.

וכך קיבלו עמיתיו השוטרים של מזרחי שיעור בסוציאליזציה ארגונית, המלמדם שהמשטרה נועדה לשוטרים אלימים. לא זאת בלבד שהארגון לא יוקיע מעשי אלימות ושימוש פושע בכוח הקטלני שהופקד בידיהם, אלא אף ירעיף עליהם שבחים, יגנו עליהם וישמשו להם עדי אופי. עמיתיו השוטרים של מזרחי למדו שהמדינה עצמה תצפצף על החוק ועל הנהלים ועל החלטת מח"ש עצמו, הפרקליטות ובית המשפט הפחדן והצבוע שלנו, כי לירות בחשוד ערבי מטווח אפס זה לא נורא, ואילו החייל המצטלם עם אשתו הבלונדינית הוא גבר גבר.

השבוע בו ממליצים לחנון את מזרחי הוא שבוע עצוב במיוחד, שבו צמרת המשטרה, משרד המשפטים ומשרד הפנים, ולאחר שתי החלטות של שתי ערכאות הקובעות את אשמתו של מזרחי, עודם מגבים את התנהגותו של השוטר האלים ואף מציבים את חנינתו כערך ארגוני עליון של תחושת חסינות, אלימות, בוז לחיי אדם ולחוק. למה מתפלאים כל כך כשארגוני מדינה הופכים למוסדי דיכוי וסוכני פשיזם?

כעת, ההצעה עומדת לפתחו של נשיא המדינה של "כולם", ובני משפחתו של מזרחי הודיעו שעד שהנשיא לא יחתום הם לא חוגגים. אם שמעון פרס הוא ישועתנו האחרונה לשמירה על מראית עין של צדק, על עקרון כבוד חיי אדם ועל הגבלת כוחה של המדינה בשימוש בכוח, הרי שאנחנו במצב רע!

כל שנותר לייחל לו, הוא שלאחר החנינה לא ירוץ מזרחי לכנסת, ושלא ימונה לתפקיד השר לביטחון פנים. מצד שני, על סמך ההיסטוריה אפשר להניח שהוא ימונה ל"יועץ לענייני ערבים" במשטרת ישראל, במידה שאיש אלים אחר במשטרת ישראל, מר דורון זהבי הידוע כ"קפטן ג'ורג'", יפנה את כסאו.

מצד שני, ייתכן שכבוד השר העתידי שחר מזרחי יביא תועלת רבה יותר במסע האלים כנגד המיעוט הפלסטיני בישראל וכנגד שרידי החברה האזרחית. והרי רק לעם כזה מגיעים שרים שקורצו מחומרים כאלה, שממילא מתאימים כמו כפפה לידו של שר הפנים אהרונוביץ' ושר המשפטים יעקב נאמן. יש למה לחכות.

הכותב הוא היועץ המשפטי לשעבר של ארגון מוסאוא למאבק בגזענות ואחד מעורכי הדין שייצגו וליוו את משפחתו של מחמוד גנאיים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מסאלחה שאדי

  זה המצב במדינה הזאת, עד הודעה חדשה.

 2. באשיר מוגראבי

  קלגסבלד ישב 8 חודשים, על הריגה ברשלנות של יבגניה וקסלר בת 23 ושל בנה, ארתור, בן 5. אילו הרג קלגסבלד את סיהאם ובנה אחמד היה כנראה משוחרר על תנאי…

 3. רועי

  לא רק שביהמ"ש הטיל על שחר מזרחי הרוצח (כי מדובר ברצח, לא בהריגה) עונש מגוחך, לבן כספית ושות' יש את החוצפה לטעון שבג"צ שמאלני. גועל נפש.

 4. חסר לאום

  ירבו כמותך בישראל ובפלסטין.

 5. נפתלי אור-נר

  ואכן, אין תיקווה כי יהא ביכולתו של פרס לעמוד בפרץ. מדובר באיש שאינו מסוגל לקבל החלטות לא פופולריות

 6. ג. אביבי

  השוטר שחר מזרחי, נהג ההיסעים בכר (שקילל את האתיופים והוקלט), דיירי שכונת הגזענות בק. מלאכי ואחרים הם דוגמה לעומק הנחשלות המנטאלית אליה מגיעים לא מעט מזרחים תחת מכבש הדיכוי הרב-עדתי/לאומי בישראל. המשותף לשוטר, לדיירים ההם ולנהג ההיסעים, היא התנהגות שפלה ונפשעת כלפי מי שנחשב נחות מהם בהירארכיה הציונית בישראל. זאת התנהגות שעשויה להתפרש כמחווה למי שרוצה בנחשלותם של המבצעים כמו גם של שאר המדוכאים, שבתמורה לה מבקש המבצע להיחשב כקרוב יותר לריבון. זה סוג של התנהגות נוסח הקאפו (kapo) במכבש הדיכוי האתני בישראל. כל שלטון דיכוי מצמיח את המשת"פים שלו מקרב המדוכאים וכך גם אלה שמקרב המזרחים. אם התופעות האלה הן אינדיקציה לנחשלות התודעתית-חברתית של המזרחים, אז השיח המזרחי עד כה עבר מעל האוזניים של רוב המזרחים בישראל.
  המסקנה לדעתי: דרוש שיח מזרחי אחר. שיח שפונה ישירות לציבור המזרחים הגדול, שלא נרתע לשים ראי מול היומיום העלוב עד בזוי. שיח שמהווה משקל נגד לשטיפת המוח התקשורתית ופונה לאינטרסים הקיומיים לטווח ארוך של המזרחים.
  היום בו נזכה לשמוע התנגדות נרחבת בקרב המזרחים לתופעות האלה (רצח של חשוד כי הוא ערבי, התגזענות כלפי אתיופים ואחרים), יהיה היום בו התודעה המזרחית עלתה כיתה.

 7. דניאל

  אני לא מצדיק את היד הקלה על ההדק של השוטר שחר מזרחי, אני מאמין שפרס היה צריך לתת את הגיבוי לבית המשפט ולא לתת חנינה בכזאת קלות.
  אבל מכאן ולהאשים את השוטר ירה בגנב בגלל שהוא ערבי? הוא ניהל איתו שיחה ושאל אותו לשמו לפני שהוא ירה בו? או שכותב המאמר פשוט מניח שכל גנב רכב הוא ערבי.
  ולגבי התגובה המתנשאת והפטרונית של ג.אביבי, לפיו המזרחים משרתים כקאפו של הציונות. נו באמת, לקחת דוגמאות של 3 אנשים, ללא קשר של אחת לשניה והלשבת אותן על ציבור שלם, הגזענות כאן היא שלך, אין כזה דבר שיח מזרחי כמו שאין כזה דבר שיח אשכנזי ושיח ערבי. יש שיח של בני אדם.

 8. ג. אביבי

  קרא היטב את מה שטענתי, אם יש לך בעיות בהבנה תבקש הבהרות. ההאשמות שלך מעידות על טפשות ועל נסיון לסכסך, למען השתקת השיח המזרחי. בשום אופן לא האשמתי את כל המזרחים אלא רק את המעטים המוציאים שם רע לכל השאר. אבל שלושת המקרים שהוזכרו, מתארים סוג של שמת"פים עם האליטה המדכאת. בכל ציבור מדוכאים יש משתפים. כך היה בקרב האשכנזים בשואה, כך בקרב הפלסטינים והמזרחים שנמצאים חתח הדיכוי האשכנזי. מי שפוסק שאין שיח מזרחי, כמו דניאל המתחסד, פשוט מנסה להשתיק את השיח הזה.

 9. דניאל

  ג. אביבי, אתה הצגת שלושה מקרים והשוות אותם לאנשים שבעול כורחם נאלצו לשתף פעולה עם הנאצים כשחייהם וחיי בני משפחותיהם היו תחת סכנה מיידית וברורה. כמזרחי, אני נורא נעלב מההשוואה הזאת, ומעצם הסטטוס שאתה מנסה להדביק לכל מי שהוא לא כמותך (גם אם אתה מזרחי) כמדוכא, זאת פטרוניות לשמה.
  מעבר לכך שההשוואה בין הקאפו לגזענים מעדות המזרח מזכירה את ההשוואה שעשו חרדים קיצוניים בינם לבין היהודים בשואה ורק מגחיכה את הטענה שלך. אם הדעה שלך לא מקובלת עליך זה לגיטימי, אבל להאשים אותי בכך שהיא מסכסכת ומונעת שיח? לאיזו דמוקרטיה אתה בדיוק שואף?

 10. ג. אביבי

  "ואם הדעה שלך לא מקובלת עליך זה לגיטימי". גאוני! זה מסביר את כל הסתירות בתגובות שלך. כלומר מה שכתבת זה בכלל לא מה שאתה חושב…
  מעבר לזאת, כבר שכחת שהאשמת אותי בפטרונות כלפי כל המזרחים? לזה קוראים סכסכנות, אי הבנת הנקרא וחוצפה.

 11. קובי

  לא יודע מי כותב דברי ביקורת אלה. אבל בכל מדינה באירופה אף אדם לא היה מעיז לעמוד מול שוטר ולהתהג או לדבר כמו כאן. עכשיו מאד נח לשפוך חרא על שחר ואו משטרה .יש עוד צד אם האיש זל ואו אנשים אחרים היו עושים דברים אחרת היה נמנע ארועים כאלה.

 12. אסף ג

  גנב הרכב נורה כי הוא עבריין שסיכם שוטר, כי הוא ניסה לדקור שוטר עם מברג ולאחר מכן לדרוס אותו….
  שאר הבבל"ת שרשמת הם לא יותר ממנטרות של עוד שמאלן הסובל מאוטו-אנטישמיות.