איל הימורים וסוסו הפוליטי

מיודענו שלדון אדלסון, בעלי ביטאונו של נתניהו "ישראל היום", מרפד במזומנים את מירוצו של המועמד הרפובליקני ניוט גינגריץ' לנשיאות. קשה יהיה למצוא בעל הון שהשפעתו על השלטון והתרבות הפוליטית בשתי מדינות רבה כל כך
יוסי דהאן

עד לפני כמה חודשים, ניוט גינגריץ' השתרך מאחור במירוץ לנשיאות המפלגה הרפובליקנית. בסוף ספטמבר היה מטה הבחירות שלו שקוע בחובות של מיליון דולר. כיום, הוא אחד משני המועמדים המובילים במרוץ לנשיאות, לאחר שזכה בבחירות המקדימות במדינת דרום קרוליינה ובימים האחרונים הוא מצמצם את הפער בינו לבין המועמד המוביל מיט רומני לקראת הבחירות במדינת פלורידה. אחד הגורמים לנסיקתו של גינגריץ', אחד מהפוליטיקאים השמרנים והשנואים ביותר (חבר בית הנבחרים שפרש לאחרונה, ברני פרנק, אמר עליו שהוא אחד האנשים המרכזיים האחראיים לזיהום התרבות הפוליטית בוושיגנטון), הוא מיודענו איל ההימורים שלדון אדלסון ורעייתו מרים.

הזוג תרם בשבועות האחרונים עשרה מיליון דולר לקמפיין של גינגריץ' – הון שחלקו משמש את מטהו בימים אלו להריץ קמפייין טלויזיוני של תשדירי הכפשה נגד רומני. ג'ון סנונו, המושל לשעבר של מדינת ניו המפשייר ומתומכי רומני, לא נשאר חייב והצהיר בימים האחרונים שאדלסון צריך לצפות לנקמה ממשקיעים רפובליקניים המשקיעים בבתי ההימורים של אדלסון בלאס וגאס. גינגריץ' הבטיח לאחרונה שעשר דקות לאחר שייכנס לבית הלבן, הוא יוציא צו המורה להעביר את שגרירות ארצות הברית מתל אביב לירושלים – אחת ממשאות הנפש של אדלסון. לא קראתי בזמן האחרון את בטאונו של ראש הממשלה, "ישראל היום", אבל אני מנחש שלא תמצאו בו מילה רעה נגד גינגריץ' ותתקשו למצוא בו דברי שבח על הנשיא אובמה. קשה יהיה למצוא בעל הון כאדלסון שהשפעתו על השלטון והתרבות הפוליטית בשתי מדינות רבה כל כך.

מה שמאפשר ומאיץ את ההשחתה הדרמטית של ההליך הדמוקרטי האמריקאי, הוא פסק דין של בית המשפט העליון האמריקאי משנת 2010, Citizen United vs Federal Election Commission, שהתקבל ברוב של חמישה נגד ארבעה שופטים. הפס"ד קבע שהטלת הגבלות על תרומות למסעות בחירות פוליטיים על תאגידים ואיגודי עובדים, מהווה הפרה של עקרון חופש הביטוי המוגן בתיקון הראשון של החוקה האמריקאית. בית המשפט קבע שיש להתייחס לתאגידים כאל בני אדם שגם להם זכויות חוקתיות, כך גם כאשר מדובר על תרומות כספים למסעות בחירות של מועמדים, ולכן כל הגבלה שמטיל השלטון על תרומותיהם משמעותו הגבלת חופש הביטוי שלהם.

תאגידים ובעלי הון כאדלסון אינם יכולים לתרום ישירות למועמדים יותר מ-2,500 דולר, אולם הם יכולים לתרום לגופים עצמאיים המכונים Super PAC's – ללא הגבלה. כך למשל, שני האחים השמרנים קוץ' תרמו עד עתה לגופים שמרניים המעורבים בבחירות 200 מיליון דולר. ההבחנה בין תרומה ישירה למועמדים לבין גופים התומכים בהם היא בגדר הונאה, כיוון שהגופים הללו, הסופר פקס, אינם אלא מצג שווא המונחה על ידי המועמדים שבהם הם תומכים. למשל, מי שייסד ומנהל את הסופר פק התומך במיט רומני הוא מנהל מסע הבחירות שלו לשעבר, ומי שעמד מאחורי הסופר פק של המועמד שפרש ג'ון הנסטמן, היה האבא העשיר שלו.

כך, בעוד שבעבר היו מגבלות על תרומות של תאגידים, בעלי הון ואיגודי עובדים למועמדים פוליטיים, פסק הדין של בית המשפט העליון הסיר כל מגבלה על השפעת ההון על בחירת השלטון. כמובן שבעלי ההון אינם פועלים אך ורק מטעמים אידיאולוגיים פוליטיים – כמו כל קפיטליסט הם מצפים לתשואה על השקעתם עם היבחרותם של הפוליטיקאים לעמדות כוח.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נתן שקרצ'י

  עיתון הלאס וגאס סאן מדווח שאחרי שהסופר פאק של גינגריץ' העלה סרט בן 28 דקות על מיט רומני, כזה שמתאר אותו כחלק מגל ה-corporate raiders, שמשתלטים על חברה, מעמיסים עליה חובות, גובים עמלות ניהול שמנות ומוכרים אותן ברווח, שלדון אדלסון מרחיק את עצמו מגינגריץ, והוא לא אחראי למה שהסופרפאק עושה עם הכסף.
  http://www.lasvegassun.com/news/2012/jan/12/sheldon-adelson-distancing-himself-documentary-att/

  אחת הטענות של אדלסון היא שזהו סרט שדמוקרטים צריכים להכין, כי הוא פוגע בקפיטליסטים.

  קולברט עשה ועושה עבודה מדהימה בחשיפת נושא הסופרפאקס

 2. Diogenes

  These are the Jewish Mafiosos trying to build legitimacy.
  Remember Lansky?

  On the other hand, it may be that the Adelesons are scattering around 'red-herrings' to deflect
  attention and critisizm from an impotent president.

 3. שושנה גבאי

  ומה עם 25 מיליון הדולר שהוא תרם לקמפיין שלילי נגד אובמה? האיש הזה קצת יותר מסוכן מליברמן ביכולות להבעיר את המזרח התיכון ולהגביר את האנטישמיות בעולם.