הבולדוזרים מתקרבים

ג'ף הלפר על ליל שני שעבר בענאתה ובו נהרס בית משפחת שוואמרה בפעם החמישית, ועל תגי המחיר של ממשלת ישראל
ג'ף הלפר

זה דבר שבשגרה בקרב חלק ממתנחלי הגדה לתקוף בתים ורכוש של פלסטינים – תקיפות שנועדו בראש ובראשונה להעביר מסר לישראלים אחרים. תקיפות אלו מכונות "תג מחיר" על ידי אלו שמבצעים אותן ומשאירים אחריהם גרפיטי המציין זאת במפורש. בליל שני שעבר, צה"ל עצמו השתתף בפעולת "תג מחיר" כנגד הוועד הישראלי נגד הריסות בתים. ב-23:30 באותו לילה קפוא, קיבלתי טלפון בהול מסלים שוואמרה. הבית של שוואמרה ומשפחתו, המתגוררים בענאתה שבגדה, נהרס כבר ארבע פעמים על ידי כוחות הביטחון, ובכל הפעמים הללו מימנו את בנייתו מחדש. "בולדוזרים מתקרבים לבית", הוא אמר, "הם מתכוונים להרוס אותו!".

צלצלתי לפעילים, דיפלומטים ועיתונאים והתחלנו לנסוע לכיוון ענאתה. לא חשבנו שנוכל למנוע את ההריסה. המטרה היתה לעמוד בסולידריות עם המשפחות הפלסטיניות שעומדות בגשם בזמן שביתן נהרס, לעזור להן להציל מעט מהחפצים מתחת להריסות הבית, לתעד את מה שצה"ל ורשויות החוק הישראליות עושים, כדי שכל העולם יוכל לראות את פשעי המלחמה הללו.

עד שהגענו לביתו של שוואמרה, שנקרא "בית ערבייה" על שם אשתו של סלים ואם שבעת ילדיו, הבית כבר היה הרוס לגמרי. בחושך המוחלט עדיין ניתן היה לראות את שאריות הבית מבצבצות מהאדמה, את החפצים המיותמים שנזרקו החוצה במהירות כדי שמלאכת ההריסה תוכל להתחיל. הבולדוזרים כבר עברו למעלה הגבעה, שם הם החלו להרוס את ביתם של בדואים משבט הג'הלין, אותו שבט שהממשלה מתכננת להעביר לאזור מזבלת ירושלים ליד אבו-דיס.

סלים וערבייה שוואמרה ליד הריסות ביתם בענאתה, 25.01.12. שאריות מבצבצות מהאדמה. צילום: activestills.org

הפעילים שבאו איתנו עלו למעלה וניסו להגיע לבולדוזר כדי למנוע את המשך ההריסה. חיילים מנעו זאת מהם בטענה שהאזור הוא "שטח צבאי סגור" (מבלי להראות לנו את הצו). הם גם תקפו את הפעילים תוך כדי שהם קוראים לנו בוגדים. איתי אפשטיין, מנכ"ל הוועד, הוכה עם קת של רובה בצלעותיו ונזרק אל האדמה. אחד מהחיילים צעק על הרב אריק אשרמן מרבנים למען זכויות אדם שיוריד את הכיפה, כי הוא "בושה ליהדות". הנשים האקטיביסטיות זכו לקללות האלימות ביותר: "הלוואי שהערבים יאנסו אותכם", אמר חייל לאחת מהן.

החיילים עזבו, כשהם מותירים מאחוריהם הרס וחורבן של חמישה בתים ומבנים של משק חי. מפעיל הבולדוזר היה איש חברה פרטית שהמנהל האזרחי שכר לצורך המשימה הזו. השימוש במילה "אזרחי" כדי לתאר את מה שהוא לא יותר מאשר ממשל צבאי בגדה, הוא ניסיון לנתק את המנהל מהקשר הצבאי שיש למערכת זו ולתאר את ההריסות כחלק מאכיפה כלפי אלה שמפרים את החוק.

בית של שבט הג'הלין בענאתה, 26.01.12. התוכנית היא להעבירם למזבלה ליד אבו-דיס. צילום: אן פאק / activestills.org

כשסיימנו לעזור למשפחות לפנות חלק מהרכוש שלהם כדי שלא יירטב בגשם, חזרנו הביתה כדי להפיץ את המידע על ההריסות לעיתונות ולתומכים בנו בחו"ל. רק כשחזרנו מוקדם בבוקר למחרת גילינו כי עוד בית נהרס. החיילים והבולדוזרים חזרו כמה שעות מאוחר יותר לענאתה והרסו את ביתו של אבו עומר ומשפחתו המונה 17 בני אדם. הבית נהרס לפני שנה ונבנה מחדש בקיץ שעבר על ידי הוועד ומתנדבים מחו"ל כחלק ממחנה הקיץ שאנחנו מארגנים כל שנה.

ב-3:30 לפנות בוקר חזרו החיילים והבולדוזרים אל ענאתה, העירו את משפחתו של אבו עומר, נתנו להם 5 דקות לצאת מהבית, הוציאו חלק מרכושם והרסו את הבית על מה שנותר בתוכו.

ההריסה של בתים בשלושה אזורים באותו לילה, בתים שקשורים להתנגדות לכיבוש בחסות הוועד, הם לא יותר מ"תג מחיר" ממשלתי על פלסטינים כדי לשלוח מסר לוועד נגד הריסת בתים. מתוך אלפי צווי הריסה בשטחים הכבושים, המנהל בחר את שלושת המקומות הללו.

בוועד הישראלי נגד הריסות בתים בנינו יותר מ-185 בתים ב-15 השנים האחרונות. כולם כחלק מההתנגדות לכיבוש, ולא כעזרה הומניטרית. אנחנו גם נבנה מחדש את אותם בתים שנהרסו בליל שני. כל הבתים הללו נהרסו בתואנה שאין להם היתרי בנייה – כתוצאה, כמובן, מהמדיניות של אי-מתן היתרי בנייה לפלסטינים. כך נהרסו כ-26 אלף בתים בשטחים הכבושים מאז 1967. ההתנגדות שלנו אינה יכולה לעמוד מול הקצב וההיקף של תג המחיר שהוא הכיבוש הישראלי.

הכותב הוא המנהל של הועד הישראלי נגד הריסת בתים

לקריאה נוספת:

בין המעברה למוח'יאם – שבוע בענאתה / עידן פינק

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. נפתלי אור-נר

    כפי שהחברה האמריקאית שילמה, במלחמת אזרחים איומה בין מדינות הצפון והדרום, עבור שיעבודם של השחורים