הרי השד עוד ישוב

חוסנה וכוחה של הקהילה האתיופית לא נמדדים בהפגנות חד-פעמיות: חגי יאסו חושב שהמאבק נגד הגזענות יוכרע רק בעזרת התארגנות פוליטית
חגי יאסו

הגזענות כחיידק אלים ומסוכן מגיחה כ"שד", ממשיכה לתת דרור לתשוקותיה ולהכות שוב ושוב בבטן הרכה של הקהילה האתיופית. היא מתגרה וגוררת אותנו למלחמת התשה. כך שוב יצאנו באלפינו לרחובות על מנת לבטא את הכעס, העלבון ותחושת הנידוי שהחריפה פרשת הדירות בקריית מלאכי. מוכים והלומים נשאנו את השלטים החלולים "די לגזענות" וקיווינו שהפעם קולנו יישמע. ה"שד" נבהל מעוצמת הקריאה וההמון המתגודד נעלם לו, כאילו לא היה. בסוף היום אנו חוזרים לבתינו עם גרון ניחר וצרוד, מותשים אך מרוצים מטקס גירוש השד. אך הוא עוד ישוב, כשהוא בוחר בקפידה את המקום, העיתוי והקורבן (עדכון: גם אתמול היתה בתל אביב הפגנה קטנה נגד הגזענות, שבה נעצרו 26 (!) בני אדם).

עיקר ההפתעה מהפרשה החדשה נובע מהעובדה כי בעבור חברה מערבית הדוגלת בעיקרון ההישגיות כערך עליון – גזענות גלויה או הדרה שיטתית אמורים להיות זרים, מוזרים ומנוכרים. זה נכון שבעתיים כאשר מדובר במדינה שנתקבצו בה יחדיו פליטים מאירופה הנאצית ומכל כנפי העולם. אולי בשל כך, היה נכון ואף ראוי לכנס תחת כנפי החברה גם קהילה קטנה – הגם שהיא שחורה.

הפגנה נגד גזענות בירושלים, 18.01.12. הגינוי המיוחל הגיע בעצלתיים ולאחר לחץ תקשורתי לא מבוטל, אך נלווה לו "אקט חינוכי" נוסח משרד הקליטה. צילום: activestills.org

לאחר פרסום הכתבה בערוץ 2, עמדה קהילה שלמה על רגליה האחוריות ותבעה גינוי של תופעת הגזענות משועי הארץ בכלל ומנבחרי הציבור בפרט. הגינוי המיוחל הגיע בעצלתיים ולאחר לחץ תקשורתי לא מבוטל, אך נלווה לו "אקט חינוכי" נוסח משרד הקליטה הפטרון, מין צביטה קטנה, כזו שהיו נותנים לילדים סוררים בתפיסת החינוך הישנה. יש אולי אמת בדברי השרה סופה לנדבר, במרוצת השנים חונכנו באמצעות סוציאליזציה מובנית כי נדרש ואך ראוי לנו לאמץ תכונות אופי שאינן באות בקנה אחד עם התרבות הישראלית. כנכנעים לתביעה זו חרתנו על דגלנו: צניעות, נחמדות, ותרנות ויותר מכל סגפנות. "הסוררים" מבינינו, ובעיקר הדור הצעיר שמנסה תדיר לעטות חליפה שונה, זוכים להרמת גבה ותגובות נזעמות כאילו היו מתהדרים בנוצות לא להם.

המחאה ומעגלי השיח לפני, בזמן ואחרי ההפגנה לא רק מעוררת שאלה מהותית בדבר תיעול האנרגיה והמומנטום לכדי שינוי אמיתי, אלא מחייבת התארגנות מחודשת נוכח צו השעה החברתי. בעקבות פרשה זו וקודמיה, ויותר מכל בשל ריח גזענות החריף הנישא באוויר (אולי גם בשמו של התבלין) המופנות כלפי הקהילה חדשות לבקרים, יש צורך ואף חובה מכוח המציאות להיאבק בדרך חדשה, דרך אחרת, אפקטיבית יותר, תובענית יותר. אין מנוס, אלא לתרגם את התודעה הקיימת בקרבנו ליצירת כוח פוליטי בדמות רשימה עצמאית של יוצאי העדה תחת הנהגה אחת יציבה ומלוכדת.

התארגנות חייבת להיות מושתתת על תמיכה רחבה של כלל הקהילה, כאשר אנו מספקים לקבוצה הפעילה את המשאבים הדרושים ורוח גבית. יש גם חשיבות רבה לצירוף הנהגה רוחנית, המודרת ממתן שירותי דת כרבנים מן השורה. הנהגה רוחנית תוכל ליצור אחדות בעולם המבוגרים, ואף ליישב סכסוכים פנימיים טבעיים בקבוצה השואפת לשינוי חברתי. בתהליך ההתארגנות החדשה, חובה עלינו לאחד לשורותינו את כלל תתי הקבוצות שיצרנו במהלך השנים לכדי קהילה אחידה ומגובשת למען עתיד טוב יותר.

עלינו לבחור קבוצה מסורה, לא עוד עסקנים פוליטיים המנצלים את נפשנו החרוכה בכדי לסלול את דרכם אל מנעמי השלטון והשררה, אלא קבוצה הרואה במאבק אמת צרופה, בוערת, חתרנית ובת חורין. חוסנה, כוחה ועוצמתה של הקהילה אינן נמדדים בהפגנות חד-פעמיות נוכח המצוקה האישית אלא ביכולת לשנות את מיקומנו בחברה – ממקום המדוכא וחלש לעמדה של כוח והשפעה. אנחנו מוכרחים להאמין שזה אפשרי.

הכותב הוא מנהל מחלקת ביטחון וחירום במועצה מקומית פרדסיה

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.