טוב היות בוגד

בעוד מחנה השמאל עסוק בוויכוחים על גבולות השיח, הימין הישראלי עורך רשימות ומוקיע אושיות המקדמות אג'נדה ליברלית ופלורליסטית. נועם תירוש על תו התקן הדמוקרטי של אתר "הרשימות השחורות"
נועם תירוש

לפני כשבועיים עלה לאוויר אתר "הרשימות השחורות". האתר ריכז את שמותיהם של מעל ל-1,000 אקדמאים ואישי ציבור הנתונים למעקב, ניתור וגינוי עקב תמיכתם בחופש הביטוי, בישראל דמוקרטית ובזכות להעביר ביקורת על המדיניות הישראלית בשטחים ובתוך הקו הירוק. לצד חלק מן השמות, שנאספו באתרי הארגונים אם תרצו, אקדמיה מוניטור וישראקמפוס, מוצמדת התווית "בוגד".

רשימה שחורה ולוהטת. מהשמאל הרדיקלי ועד ימנים ליברלים כמו דן מרידור. צילום: cc by-adamgreenfield

"הרשימות השחורות" חושפות כמה אמיתות חשובות ששווה לתת עליהן את הדעת. הראשונה היא הכמות העצומה של אישי ציבור ישראלים – מתחומי האקדמיה, האמנות והפוליטיקה – אשר הופכים יעד להתקפות ולביקורת מצד ארגוני הימין. העובדה שמספר רב כל כך של אנשים מוצאים את עצמם ברשימות השחורות של הקומיסרים בעיני עצמם מהימין הישראלי, מהווה הוכחה ברורה להתפשטות המקרתיזם בחברה הישראלית.

אמנם, אופיר אקוניס, מהדוברים הבולטים של המחנה הימני הקיצוני בליכוד, כבר אמר שמקארתי צדק, אולם רבים לא האמינו כי מדובר במגמה אמיתית בימין הפוליטי המבקש לרדוף ברמה האישית את הגורמים הביקורתיים בחברה הישראלית.

ראשי היוזמה חשפו בנוסף את האיוולת שבמאבקים המתמשכים בתוך השמאל הישראלי. בזמן שהשמאל מתווכח על הגדרות ועל גבולות השיח הלגיטימי במסגרת החלוקה בין "שמאל ציוני" ו"שמאל רדיקלי", בימין מכינים רשימות המרכיבות אישים רבים משני המחנות. לצד אקדמאים כמו אילן פפה או פעילים רדיקליים יותר כמו יונתן שפירא, מופיעים ברשימה גם אנשי שמאל מתונים כגון יולי תמיר ואפילו ימנים ליברלים כגון דן מרידור.

אין זו מקריות. אולי יהיו אלו דווקא אנשי הימין שיבהירו לשמאל הישראלי כי המאבק על דמותה של מדינת ישראל זקוק לחיבור בין קואליציות שונות ואישים רבים ככל הניתן אשר רב המחבר ביניהם על המפריד. אולי יהיה זה הימין הישראלי אשר בשיגעון הגדלות שלו ידגים כי במאבק כנגד חקיקה גזענית ופאשיסטית אין את הפריבילגיה להפריד כוחות.

ההיגיון שעומד מאחורי המתקפה כנגד פעילי זכויות אדם, אקדמאים ויוצרים הוא הגיון ההוקעה ו"ההוצאה מן הכלל". לשיטתם, מעקב אחרי גורמים רבים ככל הניתן, ניטור התבטאויותיהם ומעשיהם והוקעתם כבוגדים מסוכנים אותם יש לעצור, עשויה למנוע את התפשטות "הסכנה" הדמוקרטית, ליברלית ופלורליסטית.

בדיוק כנגד היגיון זה מבקשים להילחם היוזמים של "הרשימות השחורות". באמצעות האתר ניתן להצטרף בקלות למודרים עצמם ולהוציא את העוקץ מהרשימות האמיתיות והמקארתיסטיות. במקום כלי להוקעה וביזוי הופכת הרשימה לתו תקן דמוקרטי. במקום בוגדים נוסדה לה רשימת שותפים לדרך, בבחינת "אם אתה לא שם, אתה לא קיים", דב'לה גליקמן כבר אמר את זה קודם.

הכותב הוא סטודנט לתואר שני במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון בנגב

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סמולן

  עם כל הכבוד, ופה ושם בפירוש יש, מדובר באתר פתטי עם ממשק גרוע, שלא עושה יותר מאשר תמיכה בפרסום של ידיעה אודותיו.

  בנוסף, כמובן, יש הרבה אמת בטענה שמקארתי צדק. לארצות הברית היו אויבים רצחניים, הם שאפו לשלוט על העולם כולו בשם אידיאולוגיה מוזרה, הם הפעילו זרועות חשאיות באופן יעיל, והסתייעו בתומכים פוליטיים ובפעילים מקומיים בדרגות מחויבות וחשיפה משתנות. חלקם הופעלו למשימות מודיעין, וחלקם למטרות חתרניות רכות יותר. למעשה, חלק מהרשימות השמיות של מקארתי היו נכונות אף הן.

 2. עמית

  בלוגוספרת השמאל בהתקף "פאשיסטים, תקופות אפלות, פאשיסטים, פאשיסטים, תקופות אפלות, פאשיסטים", בגלל רשימה שחורה של אנשי שמאל שהוכנה על ידי…. אנשי שמאל?

  " לפני כשבועיים עלה לאוויר אתר "הרשימות השחורות". האתר ריכז את שמותיהם של מעל ל-1,000 אקדמאים ואישי ציבור הנתונים למעקב, ניתור וגינוי עקב תמיכתם בחופש הביטוי, בישראל דמוקרטית ובזכות להעביר ביקורת על המדיניות הישראלית בשטחים ובתוך הקו הירוק. לצד חלק מן השמות, שנאספו באתרי הארגונים אם תרצו, אקדמיה מוניטור וישראקמפוס, מוצמדת התווית "בוגד"."

  או בקיצור, ארגון שמאל עקב אחרי מאמרים וכתבות באתרי ימין, אסף את שמות האישים שהיו נותנים לביקורת במאמרים שונים, הכניס את כל השמות מכל המאמרים לרשימה אחת, הציג אותה כמעין רשימת חיסול, וגרם למקהלת ה"פאשיזם". גאוני. המלודרמה של השמאל בתפארתה..

  אה כן, ובוא לא נשכח שכרגיל בבלוגספרת השמאל, ה"בלבול" (אם נהיה תמימים לרגע) שולט. כמו למשל בשני המשפטים האלה מהמאמר:
  1. "העובדה שמספר רב כל כך של אנשים מוצאים את עצמם ברשימות השחורות של הקומיסרים בעיני עצמם מהימין הישראלי"

  הרשימות הם של השמאל הישראלי.

  2. "בזמן שהשמאל מתווכח על הגדרות ועל גבולות השיח הלגיטימי במסגרת החלוקה בין "שמאל ציוני" ו"שמאל רדיקלי", בימין מכינים רשימות המרכיבות אישים רבים משני המחנות"

  בשמאל מכינים.

 3. סמולן

  דף הכניסה טוען בענק – בשחור על ורוד, כנראה התחנפות לקווירים – שאם את מאמינה בחופש הביטוי, הצטרפי לרשימות השחורות. כלומר, הרשימות השחורות האלו הן בכלל זיהוי עצמי מגניב, מהונדס, מעוצב.

 4. נועם תירוש

  אני מציע שתקראו שוב את מה שכתבתי. אולי תבינו.

 5. נחמן

  עד שהשתכנעתי שההתקפה על היושר והרמה האקדמיים של המחלקה לפוליטיקה וממשל בבן גוריון היא מעשה מלוכלך של חוסר כנות ורשע פוליטי אתה בא עם הדבר הזה? אוף!
  אתה כותב שמטרת האתר היא להוציא את העוקץ מ"הרשימות האמיתיות" אבל בשום מקום לא חשפתם רשימות אמיתיות! החלטתם שהשיטות המלוכלכות והמטעות של אם תרצו כל-כך מוצלחות שאימצתם אותן? אתם מקווים שאנשי ימין ישתמשו ברשימה הזו ואז תוכלו לעלוץ ולשמוח?
  כל מה שאתה טוען זה שיש שמות קבועים שנתונים למעקב אתרי ימין ומכונים שם בתארים שעלולים להיחשב כמסיתים. מה אתה אומר? אולי תערוך מחקר ותגלה שגם אתרי שמאל עוקבים אחרי רשימה די קבועה של מפלגות, עיתונים, מוסדות אקדמיים ואנשים והם מתייגים אותם כפושעי מלחמה, רוצחי ילדים לצלילי מוזיקה קלאסית, פושעים פליליים או סתם יודונאצים? נראה לי שחשיפה כזו תדרוש בערך את אותה רמה אקדמית שהראית כאן.

 6. סמולן

  רגע – אולי אתה רומז, כמו ג'קי בתמונה השבועית לילד, שאי-שם בפוסט שלך מסתתר משפט עם תוכן אמת חיובי ?

 7. לנחמן

  כדי שלא תתאמץ, הנה שני לינקים מומלצים כדי להבין בכלל למה מתייחסת היוזמה ובעקבותיה המאמר:
  http://isracampus.org.il/
  http://www.israel-academia-monitor.com/
  כשתמצא כאלו גם בקרב ארגוני 'שמאל' אל תהסס לפרסם אותם כאן שנוכל להתרשם. מכל מקום, כפי שנועם טוען במאמר לא מדובר ב'אנשי שמאל' שנמצאים ברשימות הללו אלא בערב רב, מטון ליברלי ועד רדיקלי, והבעיה היא האוירה והפוליטיקה שמקדמים ארגונים כמו האתרים הנ"ל ותומכיהם (סתימת פיות, רדיפה אישית, השלם את החסר).