כשהשמולים יעמדו בתור

כל עוד דיור בר השגה שהיסטורית היה שמור לעשירונים התחתונים, הפך לכלי שמאפשר לעיריות להיפטר מאוכלוסיות לא רצויות, כלום לא יצמח ממנו. יעל בן יפת על היום שבו מעמד הביניים ייכנס לרשימת הזכאים
יעל בן יפת

השבוע (ג') השתתפנו מספר חברי פורום פריפריה, נציגי האסיפה הארצית ועוד התארגנויות בוועדת הפנים של הכנסת שדנה בתוכנית דיור בר השגה של הרפורמה בתכנון ובנייה. מסתבר שאחרי חצי שנה של מחאה, המסקנות אליהן הגיעו חברי הכנסת הן שקורת גג לכולם תתאפשר אם יבנו דירות להשכרה ואם יקטינו את הדירות. זאת אומרת שפתרון מצוקת הדיור על פי גאוני הפרלמנט הישראלי תלוי בכך שהממשלה לא תשקיע שקל, כוחות השוק ימשיכו בשלהם והיד הנעלמה של בעלי ההון תגזור עוד קופון על חשבון שאר 99 האחוזים.

הדיון ארך שעות ובהשתתפות חברי כנסת רבים יחסית לוועדה, רובם ככולם השתוממו על הניסיון להגדיר דיור בר השגה בלי שום קריטריונים שיגדירו מי הם מחוסרי הדיור, כך שכרגע אם החוק יאושר גם נוחי דנקנר יוכל לקנות בעזרתו דירה. או שתיים. או את כל הבניין ואז להשכיר לנו במחיר מופקע. כוחות השוק וזה, אתם יודעים.

לא שהחכ"ים באמת מאמינים שההצעות יעברו, אבל נראה שבמשחק על החיים שלנו יש קדנציה של חמש שנים להעביר ובמקום לטרוק את הדלת לקואליציה ניאו ליברלית – אפשר לשבת שם ולצקצק בלשון.

הדיון על דיור בר השגה הוא תמיד בעייתי בעיני. התרגום הזוועתי שלו בשטח מתבטא בתל אביב, למשל, בהיותו כלי נוסף בהפיכתה לעיר לעשירים בלבד וגם לבנה באמת. הקריטריונים שנקבעו על ידי הוועדה לדיור בר השגה בתל אביב באמת יכולים לשמש כממצא סוציולוגי שיבהיר איך במתק שפתיים חברי הוועדה וחברי הקואליציה העירונית הפכו מושג של דיור בר השגה לכלי לגירוש אוכלוסיות מוחלשות.

בעוד שתשתית דיור ציבורי כבר קיימת – מנוונת, אך קיימת – כל סוגיית הדיור בר השגה נמצא בחיתוליו. הקריטריונים של עיריית תל אביב הוכיחו שכאשר מאפשרים למוסדות רשמיים להחליט מי האוכלוסייה המועדפת עליהם, הראשונים שעפים החוצה הם המוחלשים של החברה. לכן לא פלא שהעיריות ומשרד השיכון מתלהבים מהמפלט הנקרא דיור בר השגה, שמתיר להם להישמע חברתיים וגם לנקות את העיר מתושבים פחות רצויים.

הדיור הציבורי ואלו הזקוקים לו ספגו חבטות רבות במהלך השנים. וככל שהזמן עבר ומספר הדירות ירד, משרד השיכון צמצם בהתאם באופן משמעותי את מספר הזכאים באמצעות החמרת הקריטריונים. מן שיטה גאונית שכזאת, שגרמה לכך שמספר הזקוקים לדיור ציבורי רק גדל אבל לא נספר. הגיע הזמן לא רק לתקן את מה שעוללו ומעוללים לדיור הציבורי אלא להודות שבמידה שתרצה הממשלה, הדיור הציבורי יוכל לתת מענה לכולם/ן.

דיור ציבורי לא חייב להיות דיור לעשירון התחתון בלבד, אלא לתת מענה גם לסטודנטים של שמולי וגם למעמד הביניים. הקישור בין דיור ציבורי לדירות עלובות נעשה כי משרד השיכון והחברות המשכנות דאגו לשמר את המצב הזה – אך אין הוא מחויב המציאות. להיפך, ברגע שמעמד הביניים יקבל גם הוא את האפשרות לעמוד בתור לדיור הציבורי אז מלבד העובדה שהתור יתקצר לכולם גם הדירות יתחילו לקבל צורה ואיכות ראויים. זה נשמע ציני, אבל זאת המציאות שלנו כאן, מציאות שבידינו הכוח והחובה לשנות.

הכותבת היא מנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית, לשעבר חברת מועצת העיר תל אביב יפו ותושבת קרית שלום שבדרום העיר

למאמרים נוספים של יעל בן יפת

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי לוס

  זה בדיוק מה שצריך להיות. דיור ציבורי לא צריך להיות למוחלשים בלבד.

 2. נתן.

  מי שחושב שדיור ציבורי יכול להיות ברמה גבוהה מוזמן להביא דגמה אחת מהעולם.

 3. פריץ היקה(הצפונבוני)

  אני לא מומחה בנושא.ואני מחיב דיור ציבורי כדי שלא יהיו לנו חסרי-בית,דרי רחוב. אבל כהשלמה להערת נתן .בנית שכונות של דיור ציבורי הופכת אותם ל שכונות עוני ופעיליות אצלנו כמו,,שיקום שכונות" לא פתרו את הבעיה אז יש פה בעיה אמיתית ולא רק תירוץ לאי השקעת כסף בדיור ציבורי ובעלי מקצוע בתחום כמו אדריכלים וסוציולוגים צריכים למצוא דרך פעולה נכונה שתכלול השקעת משאבים ודרכי פעולה שימנעו בניה של שכונות עוני.

 4. מיכאל לינדנבאום

  נא לנסוע לשטוקהולם לשם דוגמא.

 5. נתן.

  אבל אני מכיר נתונים אחרים על "גן העדן השבדי"

  כאן:
  http://www.global-report.com/disillusion/a1258-%D7%93%D7%99%D7%95%D7%A8-%D7%A6%D7%99%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%99-%D7%9E%D7%94-%D7%A7%D7%A8%D7%94-%D7%91%D7%A9%D7%91%D7%93%
  D7%99%D7%94

  כאן :
  https://orikatz.wordpress.com/2011/12/21/%d7%aa%d7%95%d7%9b%d7%a0%d7%99%d7%aa-%d7%94%d7%9e%d7%99%d7%9c%d7%99%d7%95%d7%9f-%d7%95%d7%94%d7%91%d7%99%d7%a6%d7%94-%d7%94%d7%a1%d7%95%d7%a6%d7%99%d7%90%d7%9c%d7%99%d7%a1%d7%98%d7%99%d7%aa/

 6. עמי וטורי

  למי שמעוניין להתחכם
  http://www.youtube.com/watch?v=VnVTHubEPmg

  הסרט צולם בקיץ האחרון. בשבדיה 750,000 דירות בדיור ציבורי ועוד מספר דומה של דירות תחת פיקוח שכ"ד ואיכות דיור שבפועל חלים עליהן כמעט אותם כללים. השכונה המדוברת היא רוזנגרוד במלמו. יותר "עני" ומוזנח מזה לא תמצא בשבדיה. בשביל זה צריך לנסוע לאחת ממדינות "גן העדן הקפיטליסטי" או למדינות שאינן חלק מהמודל הסקנדינבי.

 7. דרור בל"ד

  הנפנוף במודל השוודי -והגדיל לעשות עורך the marker- הינו הסחת דעת וזריית חול בעיניים. אין לפנינו מקרה בו ניצב אדם אובד עצות וצמא לפתרונות, יש לפנינו חבורת פורעים אשר מודים בפה מלא "שבמידה שתרצה הממשלה, הדיור הציבורי יוכל לתת מענה לכולם/ן". משטר אימים זה פועל במודע, בזדון ובכוונת מכוון, והאחראים הישירים לכך הם לא רק משרד הבינוי והשיכון אלא בראש ובראשונה משרד הפנים ומשרד רה"מ – אלה והקודמים להם בממשלות אחרות. במילים אחרות, אלי ישי.

  "דיור ציבורי לא חייב להיות דיור לעשירון התחתון בלבד, אלא לתת מענה גם לסטודנטים של שמולי וגם למעמד הביניים".
  כאן זה לא שוודיה. די בתור התחלה שיהיה דיור כלשהו. די בזה שלא יהרסו בתים של פלסטינים ולא יפנו אנשים מאוהלים ללא נתינת פתרון כלשהו. איציק שמולי והחברים שלו שילכו להתקאווד – הוא לא יקפא למוות מקור. את ביה"ס שילדיו לומדים בו לא יהרסו דחפורי הצבא הציוני. איציק שמולי, אמנון דפני – מארגן מאהל הפראיירים ועורך האתר J14 – הם סוסים טרויאנים נוסח אהוד ברק. יש להתייחס אליהם כאילו היו אהוד ברק בכבודו ובעצמו.