• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מבצע צבאי או תכנון אזרחי?

התעלם מהאוכלוסייה, היה עמום וסודי והצע תנאים מעליבים – במקום להוביל את הנגב לתהליך פיוס, המדינה רק מעמיקה את הסכסוך בינה לבדואים. ת'אבת אבו-ראס ואורן יפתחאל מסבירים למה יש להתנגד לתוכניות בנגב
ת'אבת אבו-ראס ואורן יפתחאל

כיצד להבטיח התנגדות להצעת חוק חדשה? התעלם מהאוכלוסייה, היה עמום וסודי והצע תנאים מעליבים. כך נראה תזכיר החוק "להסדרת התיישבות בדואים בנגב" שפורסם לאחרונה על-ידי הממשלה. החוק המוצע ותוכנית פראוור אותה אישרה הממשלה בספטמבר, משרטטים מתווה בעייתי, אשר מזכיר את תוכנית העיירות הישנה בכך שהוא מבקש לרכז את הבדואים ביישובים צפופים, תוך הפקעת רוב קרקעותיהם. במקום להוביל את הנגב לתהליך פיוס באמצעות תוכנית פיתוח מוסכמת, תוכנית פראוור מעמיקה את הסכסוך בין הבדואים למדינה.

הנה ארבע סיבות המסבירות מדוע יש לדחות את החוק המוצע בצורה נחרצת:

1.

בהיבט הקרקעי, המרכזי ביותר לפיתרון המוצע, המתווה מתעלם מהזכויות הקנייניות של רוב הבדואים, אשר היו בעלים של קרקעות נרחבות בנגב לפני 1948. בשונה מכל הצעות המדינה הקודמות, החוק החדש מדיר את כל הבדואים שאינם מחזיקים כיום בקרקעותיהם מכל אפשרות לזכות בקרקע – מדובר בלמעלה ממחצית תובעי הקרקע אשר גורשו מאדמותיהם במערב והר הנגב בשנות החמישים, ובקבוצות מסוימות באזור עראקיב ולקייה. במקום לתקן עוול היסטורי, מציע החוק ענישה כפולה של אזרחים אלה. הפעם הראשונה כאשר גורשו מאדמותיהם, והפעם השנייה כשלא יכירו בתביעתם לקרקע. כמובן שאף קבוצה לא תקבל הסדר פוגעני שכזה.

בנוסף, ההסדר המוצע לבדואים היושבים על קרקעותיהם אמנם מציע אחוזי תמורות מעט גבוהים יותר מאשר בעבר, אבל גם תנאי סף קשים יותר לרישום קרקעות, תוך ויתור על פיצויים. בהערכה מושכלת נראה שהמקסימום שהבדואים יוכלו לקבל מההסדר המוצע בחוק הוא 90-100,000 דונם, כלומר פחות מאחוז אחד מאדמות הנגב או עשירית מתביעות הקרקע המקוריות שלהם. לכך ייקרא בעברית לעג לרש.

2.

בהיבט ההתיישבותי, המצב חמור לא פחות. במקום להתייחס בכבוד הראוי לכפרי הבדואים שרובם קיימים עוד מלפני קום המדינה, הצעת החוק והחלטות הממשלה מכנה אותם בצורה מזלזלת: "פזורה". זאת, כאילו 46 הכפרים הבדואים הנמצאים בשטח עשרות ומאות שנים אינם קיימים. התוכנית נסוגה מהצהרות הממשלה בעבר, למשל בדו"ח גולדברג, שיש "להכיר בכפרים ככל שניתן", תוך ציון שמותיהם. הדו"ח הנוכחי מתנה את זכויות התכנון של הבדואים בהשלמת הסדר המקרקעין הבעייתי, ומשאיר את יתרת תחום התכנון כעמום וסודי.

בזאת מאבדת התוכנית לחלוטין את אמונה של האוכלוסייה הבדואית, החוששת מהרס ומפינוי. נזכיר למשל שהכפר אל-עראקיב אשר פונה לראשונה בשנות החמישים, נהרס עוד שלושים פעם מאז הריסתו השנייה ב-2010. קיים חשש סביר שהממשלה מכינה עתיד דומה לעשרות-אלפי בדואים במסגרת תוכנית פראוור.

הסרטון לקידום "הסדרת התיישבות בדואים בנגב":

3.

המערך המינהלי המוצע ריכוזי ולא דמוקרטי. בניגוד לפרויקטי תכנון אזרחיים אחרים, "המבצע" להסדרת השטח הבדואי ינוהל ישירות ממשרד ראש הממשלה, ועל מטה הביצוע יופקד אלוף במיל' דורון אלמוג, כאשר לידו פועלת רשות מיוחדת להסדרת ההתיישבות הבדואית, ובראשה הניצב בדימוס יהודה בכר. האם מדובר כאן במבצע צבאי או תכנון אזרחי? בנוסף, ועדת התביעות המרכזית אותה מציע החוק תורכב ממשפטן בכיר כיו"ר, מארבעה נציגי ממשלה ומנציג בדואי אחד ויחיד אשר ימונה על-ידי… ראש הממשלה. שום אוכלוסייה לא תוכל להסכים למערך ניהולי שכזה, בו אין לה ייצוג הולם, ועוד בנושא רגיש ונפיץ כמו הקרקע וההתיישבות.

4.

תוכנית פראוור נגועה באפליה אסורה. רק לפני כשנה הוכשרו עשרות חוות יהודיות שהוקמו באופן לא חוקי בנגב. באותו הזמן מבקשת המדינה, באותם אזורים, לפנות יישובים בדואים בני מאות שנים ואף אלפי אנשים מאדמות אבותיהם. זאת ועוד, באוקטובר השנה אישרה הממשלה הקמת עשרה יישובים יהודיים חדשים באזור ערד, כאשר מאותו אזור היא מבקשת לפנות יישובים בדואים. לא ניתן להגדיר מדיניות זו בשום צורה מאשר אפליה גזענית. האם ועדת פראוור והשר בני בגין לא מבחינים בכך? האם הם מאמינים שהאוכלוסייה תקבל תוכנית הבנויה על אפליה?

אם כך, מה ניתן לעשות? לדעתנו יש להקפיא מיידית את הצעת החוק ותוכנית פראוור. במקביל, יש לדון עם הערבים הבדואים על תוכנית חלופית שהכינה המועצה האזורית לכפרים הבדואים הלא מוכרים עם ארגון במקום, העומדת כעת לאישור סופי. תכנית זו מציגה מתווה המדגים כי ניתן, ראוי ומתבקש להכיר בכל הכפרים על אדמותיהם המסורתיות, וזאת על פי קריטריונים שוויוניים לערבים ויהודים בנגב. במקום לכפות תוכנית עקירה וריכוז כפוי אשר תעמיק ללא ספק את הסכסוך בנגב, ניתן ללא קשיים מיוחדים להכיר בכל 46 הכפרים הבדואים הקיימים, ולהכיר בכל תביעות הקרקע שיתבררו כאמיתיות.

זאת התשתית ההגיונית, הצודקת והשוויונית לפיוס היסטורי בנגב, ולא דחיסתם של הבדואים אל תוך עיירות חדשות בנגב.

ד"ר אבו-ראס הוא מנהל פרויקט עדאלה בנגב, פרופ' יפתחאל יועץ למועצה האזורית לכפרים הבדואים הלא מוכרים בנגב. שניהם מלמדים באוניברסיטת בן-גוריון בבאר שבע

כנראה שיעניין אותך גם: