• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

לגלות את ט"ו בשבט

זיכרון ילדות מהדהד לי בראש כשאני חושבת על ט"ו בשבט. אני, בבית הספר היסודי, יוצאת לטיול נטיעות לכבוד חג האילנות. ואז ניצב לנגד עיני מראה החורבן של אל-עראקיב
מיכל רותם

ט"ו בשבט בפתח. אני אשקר אם אטען כאן שיש חגים שאני אוהבת, כי זה לא נכון. ליל הסדר הוא עונש מבחינתי עוד מילדות, טרחת החיפוש אחר תחפושת מיוחדת ויוצאת דופן בפורים התישה אותי כבר בגיל צעיר, ואם לומר את האמת זיכרון פורים העיקרי שלי הוא הפיגוע באפרופו שהתערבב עם הזיכרון של רצח רבין כי הייתי קטנה. אז אולי לא אהבתי את ט"ו בשבט, ואם להגיד לכן את האמת כולה, גם אף פעם לא הבנתי עד הסוף את פשר החג הזה, אבל גם לא היתה לי בעיה מפורשת איתו. גדלתי, התגלגלתי לבאר-שבע, מהמחלקה לפוליטיקה אל פורום דו-קיום בנגב והיישר למאבקם של נשות ואנשי אל-עראקיב. וגיליתי את ט"ו בשבט מחדש.

זיכרון ילדות מהדהד לי בראש כשאני חושבת על ט"ו בשבט. אני, בבית הספר היסודי, יוצאת לטיול נטיעות לכבוד חג האילנות. אני מגרדת עוד קצת את האבק ונזכרת, אולי קראו למקום הר כוח? משהו עם כוח, זה בטוח. חיפוש מהיר בגוגל, זה היה בגבעת כ"ח. לוחצת מהר ועוברת להצעה למסלול טיול באזור, והנה, "מצד שמאל נבחין ביער אשר ניטע על-ידי הקק"ל". אני נטעתי עץ, והנה, גדלתי, והעץ היה ליער.

צביטה בלב. חברותיי וחבריי לכיתה, ואני ביניהם, ועוד אלפי ילדים כמובן, שתלנו יער של קק"ל. אנחנו, כולנו, שלא ידענו כמה משמעות יכול לטמון בחובו שתיל קטן, הלכנו לאורך השנים והגשמנו את מילות השיר, נטענו עץ בארץ ישראל. מראה החורבן וההרס הברוטאלי של אל-עראקיב ניצב פתאום לנגד עיני. עצי זית עקורים, כלואים בערמות של בטון שהיה עד לפני מספר שעות בית. עואד מספר על עצי החרוב שכל כך אהב בילדותו, שאינם עוד. ריח נבלות עולה מן ההריסות של הלול שנהרס על התרנגולות והיונים שחיו בו בשלוות נפש עד שהבולדוזרים נכנסו אל הכפר.

מאוסף קק"ל. יער ציוני למהדרין

אין מה לעשות, באל-עראקיב צריך להיות יער. ביער הציוני שיקום שם לא יכולים להיות עצים של ערבים, אז צריך לעקור את כולם. בנטיעת היער שיקום שם, ייקחו חלק ילדות וילדים קטנים כמוני, שלא יידעו מה משמעות השתיל הקטן שלהם. ביער של קק"ל יהיו שולחנות קק"ל חומים ומאסיביים ויישבו לצידם מטיילים בשבת בבוקר ולא יידעו שהיה שם כפר.

עצי הזית הבדואיים שעקרה המדינה, בצומוד משלהם בעראקיב

לא מזמן יצאתי עם חכמה לטיול באדמות הכפר, היא טענה שיש לה משהו מדהים להראות לי. לאחר מספר דקות של צעידה התגלו לפניי כמה ענפים קטנים, מבצבצים להם מתוך האדמה. חכמה התכופפה, הסיטה את החול שכיסה עליהם, והנה הם היו שם, עצי הזית הבדואים שעקרה המדינה, בצומוד משלהם.

בימים אלה הדחפורים עובדים במלוא המרץ, תליי אדמה מקיפים את הכפר, בסיס חדש לבולדוזרים הוקם דרומית לבית הקברות והנטיעות מתרחבות. בחג ט"ו בשבט הקרוב המשימה העיקרית שלנו היא להתפכח, ולעזור לכמה שיותר אנשים ונשים להתפכח גם הם. עלינו להיאבק בכל הכוח נגד השימוש הפוליטי שנעשה בייעור, להתנגד להרס של בתים לשם נטיעת יערות חדשים ולהפסיק ללכת כעיוורים בט"ו בשבט, לטעת עצים פוליטיים. במלחמה שהכריזה מדינת ישראל נגד אזרחיה הבדואים כל האמצעים כשרים, גם העצים משמשים חיילים במלחמה הזו, מופעלים על ידי ילדים קטנים שייצאו לטעת עץ לכבוד החג.

הכותבת היא רכזת בפורום דוקיום בנגב לשוויון אזרחי

כנראה שיעניין אותך גם: