אות קלון בכיכר אתרים

גם אם יארח כמובטח אנשי עסקים בחליפות, מועדון חשפנות הוא עולם של השפלה, שעבוד ואלימות עבור הנשים המועסקות בו. רעות גיא עם כל הסיבות להפגין מול העסק החדש שעומד להיפתח בתל אביב

הזנות היא עולם מורכב וסבוך. אילולא היה כה סבוך, הרי שלא היינו צריכות להשקיע כל כך הרבה משאבים ומאמץ על מנת לעזור לנשים, נערות ונערים לצאת ממנו. בהתאם, גם הדיון בו חייב להיות מורכב מההבנה של החוקים הכתובים, הבלתי כתובים ואלו שצריכים להיכתב.

ה"מוצר" הגלוי שנועד לעקוף את אחת מעבירות הזסרסרות בסעיף 205 לחוק העונשין. לא כבוד, לא ערך עצמי, לא אהבה. איור: cc by-Martin Whitmore

זנות רחוב כשמה כן: היא מתקיימת בתנאי רחוב, יש בה משהו חשוף יותר, אלים יותר, כלכלי פחות ויתרון ברור אחד שמפריד בין העולם הפרטי שבבית, אם יש כזה, לבין העולם של הזנות. פעם הסבירה לי נערה בזנות שזנות רחוב משפילה אותה יותר "מלקבל לקוחות בבית", כי צריך לעמוד בין כולן בקור, בגשם, בחום, וזה מרגיש כמו שוק בשר. לקוחות מאטים את הרכב, בוחנים את הסחורה ומתמקחים על המחיר. בגלל זה היא מעדיפה בבית.

לצד היתרונות של הבית, יש כמובן חסרונות. פרסום עולה כסף, הטלפון לא מפסיק לצלצל בכל שעות היממה, לפעמים יש ביטולים ולקוחות יודעים איפה את גרה. הבית הופך למקום לא בטוח ושכנים מתלוננים עלייך כשהם מבינים כשגברים יוצאים ונכנסים כל היום מהדירה שלך, בהנחה שהם לא מתעניינים כמה עולה ומתי אפשר.

אלא מה? לא לכולן יש בית לקבל בו לקוחות. חסרות הבית שמפחדות או אלו שמרגישות מושפלות מדי לעמוד ברחוב, בוחרות לפעמים לקבל בדירות של אחרים – של סרסורים, של שותפות לזנות. הדירות האלו נקראות בשפה המכובסת של הזנות דירות "דיסקרטיות". אלו אמנם דירות, אבל אין בהן שום דבר דיסקרטי. למעשה, הן מתפרסמות באינטרנט ובעיתונים ומיקומן ידוע בהחלט למי שרוצים לדעת, צרכני המין.

מלבד הדירות "הדיסקרטיות", חסרות הבית או בעלות הבית יכולות גם לבחור לקבל בבתי עסק, עם או בלי רישיון עירוני. בתי העסק הללו יופיעו בדרך כלל תחת קטגוריות מכובסות, כגון : מכון עיסוי, סאונה, מסאז', אירוח, מלונית, צימר, מועדון, השכרת חדרים, אוניות, לופטים, ועוד.

מכבסת מילים זו בסך הכל נועדה לטשטש את העובדה שמי שמשכיר, מנהל ומחזיק את המקום, עושה זאת למטרות זנות ובכך מבצע עבירה פלילית לפי סעיף 205 לחוק העונשין האוסר זאת, עבירה שבצידה עונש של שישה חודשי מאסר. לכן, פעמים רבות בעל המקום אפילו לא נמצא במקום ובמקומו תעמוד מישהי מטעמו, שתענה לטלפון, תכניס את צרכני המין לחדרים, תגבה כסף וגם תיעצר על ניהול המקום, אם וכאשר תגיע המשטרה.

ומה באשר לפורנוגרפיה? כשמה כן היא – זנות מתועדת. היא מופצת באינטרנט, בפורומים, באתרי היכרויות, בחנויות להשכרת סרטי וידאו, במגזינים ועוד. גם לזנות מהסוג הזה יש יתרונות עצומים, מכיוון שאין מגע ישיר עם צרכני המין, אבל תופעות הלוואי דומות, וכמובן שגם זנות זו מתומחרת בהתאם.

מה שמותר לאלוף צ'ייני

לכאורה, חשפנות היא "רק" התפשטות לשם גירוי מיני, אליו מתווסף גם ריקוד, אלא שלשניהם מתלווה לעתים גם זנות. חשפנות יכולה להתרחש בארועים פרטיים, מסיבות רווקים ורווקות או בבתי עסק עם רישוי או ללא רישוי, תחת השם "מועדון חשפנות". במקומות הללו הזנות תהיה חבויה ורק החשפנות תהיה ה"מוצר" הגלוי, במסגרת הניסיון לעקוף את אחת מעבירות הזנות בסעיף 205 לחוק העונשין. בבתי העסק הללו נהוגה מדיניות של קנסות, בונוסים ותמריצים, שנועדו להרחיב את שביעות הרצון של צרכני המין ואת הרווחים, וכפועל יוצא משעבדים את הנשים ומשפילים אותן.

איך שלא נקרא לה וכמה כביסות שלא תעבור, זנות היא תמיד סחר בנשים. רובנו נזעקים כשאנחנו חושבים על נשים שנסחרות בין מדינות לצורך מין, אך סחר בנשים מקומיות הוא לא יותר או פחות גרוע. הוא זהה. צרכני המין הם אותם צרכנים, המטבעות הם אותם שקלים חדשים ותופעות הלוואי הן אותן תופעות.

גברים במועדון חשפנות. זנות רחוב, זנות בדירות או חשפנות. צרכני המין הם אותם צרכנים, המטבעות הם אותם שקלים חדשים ותופעות הלוואי הן אותן תופעות. צילום: cc by-joshunter

בעולם המעוות של הזנות קיימות עבור הנשים מספר מצומצם של אפשרויות בחירה, כולן בתוך המסגרת שהזנות יכולה להציע, לא מעבר. הזנות לא מציעה חופש, כבוד, ביטחון, הגנה, אהבה ותחושת ערך. לפחות לא לאורך זמן. כל עוד אות הקלון החברתי מרחף מעל ראשיהם/ן של הנמצאות/ים בזנות, אין לנו דרך ממשית לנתק את המחירים של הזנות מהאחריות שלנו כלפיה וכלפי הנמצאות/ים בה.

לכן נתייצב מחר (חמישי) מול מועדון החשפנות החדש שיפתח בכיכר אתרים. אנחנו נפגין נגד בעלי המועדון, נגד עצם קיומו של המועדון, נגד לקוחות המועדון ונגד עצימת העיניים החברתית והפוליטית. אנחנו נהיה שם כדי להגיד למי שנמצאת בזנות שבכל מקום שבו מתרחשת זנות יהיו מי שיאמרו בקול רם וברור שלושה דברים עיקריים: הראשון, שלא נסכים למצב שבו מישהי נאלצת לבצע את סך הבחירות שלה בתוך העולם הסגור של הזנות ולהמשיך לספר לעצמנו שהעולם שלה פתוח לרווחה; השני, שזוהי בשום אופן לא האפשרות היחידה עבורה; והשלישי והחשוב ביותר, שהאחראים למצבה הם אלו שמרוויחים בעקיפין או במישרין מזה שהיא בזנות: החל מסרסורים, דרך לקוחות ועד לכל אחד ואחת מאיתנו, כפרטים בחברה שמאפשרת זאת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אורי ביתן

    רעות, כל הכבוד על המאמר ועל המאבק שלך בזנות קטינים ובזנות בכלל.