בעקבות הפתק הירוק

עביר קובטי עברה במחסום ג'נין עם משפחתה, ונתקלה במכשיר חדש ומוזר לבידוק מכוניות
עביר קובטי

בתקופה האחרונה, כל שבועיים-שלושה אני נוסעת לג'נין עם בני משפחה. אנחנו בדרך כלל קונים ירקות בשוק העירוני. בשבת שעברה, בדרך חזרה מג'נין לנצרת, הופתענו לגלות טכנולוגיה חדשה לבידוק מכוניות "חשודות" במחסום.

הבדיקות במחסום בדרך כלל מתנהלות באופן הבא: יש בערך שישה תורים של מכוניות יוצאות ונכנסות, בכל אחד מהם עומדים אנשי ביטחון שמבקשים תעודות זהות, ומחליטים האם המכונית ויושביה מהווים או לא מהווים איום תהומי ל"ביטחון" או ל"קיום" ישראל. אם התשובה שלילית, תקבלו פתק לבן, שמשמעו כי הבדיקה הסתיימה. אם התשובה חיובית, תקבלו פתק ירוק, שמשמעו כי עליכם להתייצב בטור הימני ביותר לבדיקה מיוחדת. תתבקשו לפתוח את כל הדלתות, להוציא את כל חפציכם ולעבור בדיקה גופנית בעוד המכונית נבדקת בנפרד.

אף פעם אי אפשר להבין את ההיגיון העומד מאחורי שיקוליהם של אנשי הביטחון. לעתים המכונית שלנו מקבלת את כרטיס ירוק, לעתים לבן. בשבת שעברה קיבלנו את הירוק. ניגשנו לתור שבודק את המכוניות, כאשר הופתענו לראות מכונה קטנה ומוזרה, שדומה לערכת עירוי של בית חולים.

מחסום ג'נין. הקצין סירב לענות. צילום: עביר קובטי

נתבקשנו לסגור את כל החלונות, אך להשאיר סנטימטר פתוח בשניים הקדמיים, לצאת מהמכונית ולעבור חיפוש גופני. אחי ואני התחלנו לשאול שאלות על המכונה ותפקידה. הקצין סירב לענות.

על פי "הארץ", משתמשים במתקן העלום הזה גם במחסום בית לחם, ואני מניחה שכך גם נכון לגבי מרבית מהמחסומים המופרטים, בהם העבירה המדינה את תפעול המחסום לידי חברות אבטחה פרטיות על מנת "לאזרח" אותם – עוד ניסיון כושל לטייח את הכיבוש. ההליך מתואר כך:

שני צינורות מחוברים למכונית – אחד מחובר למשאבת אוויר, השני, שעובר דרך פילטר קטן, מוכנס למכונית. שוטר שבידו סטופר מפעיל את המתג שבמשאבת האוויר.

אם תתבוננו היטב בצילום, תוכלו לראות קופסה קטנה שמחוברת לצינורות ובה חומר בלתי ידוע. על פי דבריהם של פעילים בינלאומיים ל"הארץ", ייתכן כי מדובר בכימיקלים מעוררי בחילה.

מחסום ג'נין. חומרים אסורים? צילום: עביר קובטי

כאשר חזרנו למכונית, היה בה ריח מעט מוזר והרגשנו סחרחורת קלה. לא היינו בטוחים אם זה רק בראש שלנו או שמשהו אכן רוסס לתוך המכונית. אני מציעה שארגנוני זכויות אדם יקחו יוזמה ויבדקו דוגמית מהחומר הזה. יש לי תחושה שהוא יכלול חומרים אסורים, כאלה שקודם בודקים על פלסטינים ואז משווקים לעולם כטכנולוגיה ומוצלחת של התעשייה הצבאית הישראלית.

הכותבת היא אקטיביסטית ובלוגרית פוליטית ופמיניסטית. בבלוג שלה (אנגלית) פורסם פוסט זה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי

  "אני מציעה שארגנוני זכויות אדם יקחו יוזמה ויבדקו דוגמית מהחומר הזה. יש לי תחושה שהוא יכלול חומרים אסורים, כאלה שקודם בודקים על פלסטינים ואז משווקים לעולם כטכנולוגיה ומוצלחת של התעשייה הצבאית הישראלית."
  מספיק כבר עם ההאשמות המגוחכות האלה שגובלות באנטישמיות – להגיד שישראל מבצעת ניסויים בפלסטינים או בכלל מרססת חומרים שגוררים אימפוטנציה בקרב הגברים הפלסטינים.. המשך של מסורת אדירה של קונספירציות ערביות על ישראל ביחד עם הכרישים המחסלים בים האדום, המרגרינה שמפיצה כולרה בירדן ושאר המעשיות..

 2. משה

  אהבתי במיוחד את המשפט הזהיר והעמום
  "על פי דבריהם של פעילים בינלאומיים ל"הארץ", ייתכן כי מדובר בכימיקלים מעוררי בחילה".

 3. .

  לא חסרות דוגמאות לניסויים לא-מוצהרים בבני אדם.
  הצבא האמריקני הזריק לחיילים שלו חומרים מסוכנים בזמן מלחמת המפרץ ה-1, כניסויים בחיסון.
  הפגיעות היו נרחבות וחלקן קשות ביותר, אבל פיצויים אין.

  בכל אופן הטענה כי החומרים חייבים בדיקה ברורה. אמנם הטענה הוצגה באופן מעורר מחלוקת, סילוף הטענה רק מחזק את הטענה הנלווית:

  גם ללא כוונות זדון וללא קונספירציה, זו לא תהיה הנחה מרחיקת-לכת כי חומרים כימיים המוכנסים למכוניות חשודות של פלשתינאים לא נבדקו כיאה.

 4. שחר

  כלוחם חסר פשרות באנטישמיות הגלובלית אני לא מצפה ממך לפחות מזה

 5. אנונימי

  איך נותנים במה לאנשים כאלה! לא להאמין פשוט מה עושים בשביל רייטינג!