יש לי משהו להצהיר

אפשר לסכם את פועלה הציבורי של תנועת "אם תרצו" כך: חשיפתם של "חשודים" באנטי-ציונות והוקעתם כ"בוגדים". אם ככה נראית ציונות, טל ניב גאה לעמוד מולם בראש מורם בבית המשפט
טל ניב

זה כמה ימים שאני שואלת את עצמי איך לשתף אנשים בתצהיר שהגשתי השבוע לבית המשפט, בהקשר לתביעת הדיבה של מיליונים שהגישה נגדי תנועת הימין "אם תרצו". חשבתי שאתחיל בהצהרה הבאה, המתבססת על מסמכי בית המשפט: "שמי טל ניב. גדלתי בקיבוץ אשדות יעקב איחוד בעמק הירדן. למדתי בבית ירח, על שפת הכנרת. שרתי 'מה עוד תבקשי מאיתנו מכורה ואין ואין עדיין'  בחגים בחדר אוכל ובשדה. לא עולה בדעתי לייחס לעצמי ציונות נכונה יותר מאשר זו של כל אדם אחר, רק משום שאני קיבוצניקית ושסבתא שלי אביבה ניב עבדה כפועלת בנהריים, שסבי היה שליח של המוסד לעלייה ב' ושהם חיו בקיבוץ כל ימיהם. איני מקבלת בשום פנים את הנחת היסוד של אם תרצו שהם הפלס שעל פיו נמדדת ציונות של אדם אחר".

חזן מקורננת. מי שמחזיק במחוג יכול גם להזיזו בכל פעם מעלה ימינה, כראות עיניו

בפברואר לפני שנתיים חלפתי עם אחותי וילדינו במכונית על פני צומת בתל אביב, וראיתי את הקריקטורה הענקית ומעוררת הפלצות של נשיאת הקרן החדשה נעמי חזן כשקרן משתרבבת מראשה. כשנכנסתי הביתה, הצטרפתי לקבוצת פייסבוק שהקים רועי ילין "אם תרצו תנועה פשיסטית (אז יש)". באותו רגע חשבתי לעצמי, שאם האנשים האלה טווים עלילה מופרכת על השמאל, הורסים באופן מחושב מוניטין של ארגון שעזר לאנשים רבים כל כך לצאת ממעגלים של אי-שוויון, ומשתמשים בסנטימנטים כלפי צה"ל כדי לקדם את עצמם באמצעות ליבוי שנאה נגד קבוצת אנשים שהם סימנו כ"בוגדים" – כל שאני יכולה לעשות לעשות כאדם פרטי הוא להביע את דעתי עליהם.

במרץ התקבל מאם תרצו מכתב איום, שתבע סגירה מיידית של הקבוצה. אצל אם תרצו אין הבעת דעה ואין עקרונות אוניברסליים ואין ליברליזם ואין המדינה קיימת ככלי שמטרתו לאפשר לאזרח לממש את זכויותיו; במקום זאת יש מדינה שהאזרח שייך לה, כמו שאיברים שייכים לגוף. יש כאלה שהם בוגדים מסוכנים, ויש אותם – אלה שאוהבים את המולדת, ורק האהבה שלהם נכונה. ומובן שאם הם מחזיקים את המחוג, הם גם יכולים להזיז אותו בכל פעם מעלה ימינה, כראות עיניהם. לא חשבתי שצריך להשאיר את המחוג אצלם. הציבור אינו חופשי בעיניהם לא להסכים עם דעתם, או לגנות את התנועה כלא-דמוקרטית. בעיניהם, כל מה שקשור בחשיבה ליברלית אפשר לרסק בעזרת הסיסמה "לא ציוני".

לא סגרנו את הקבוצה.

במאי 2010 הוגש נגדי כתב תביעה. הרגשתי לחץ מסוים. יותר ממסוים. אבל ידעתי שזה הדבר הנכון לעשותו. החלטתי לעמוד על שלי. בכל פעם שפורסם משהו בעיתון בקשר לאם תרצו העליתי את המידע לפייסבוק. עשיתי share. לא דיברתי עם אנשים אחרים על ה-share שלי. על האירוע הבא הצהרתי כך (ורק אעיר שלבי אמר לי לא לקחת אתי ילדים):

"ב-16 באפריל 2010 הייתי עדה להפגנה של אנשי אם תרצו מול מועדון לבונטין 7 בתל אביב, שם התקיימו הופעות של אמנים לעידוד פועלה של הקרן החדשה לישראל. באותה הפגנה, אנשי אם תרצו העמידו מיצג רב-אביזרים, שבשיאו התחפשו לחיילי צה"ל, נכנסו לכלוב ענק וצעקו צעקות נאצה קשות כלפי המשתתפים באירוע. בהתנהגותם ובסיסמאותיהם, בהתבטאויותיהם, בהיסטריה ההמונית מאחורי הסורגים המדומים ובטון הדיבור כלפי וכלפי מפגינים אחרים הבנתי שהם מאשימים אותי בבגידה ובמסירת סודות לאויב. בעודי סופגת את צעקותיהם 'שמאלנית קיצונית' ו'בוגדת' – נוכחתי שמדובר בקבוצה המצויה בדיסוננס קוגניטיבי מתמשך".

ראיתי אותם מטלטלים את הכלוב וחשבתי על התיאטרליות שבדבר, על האופן שבו הם משתמשים במדים גם כתפאורה וגם כטוטם, מאדירים את הבגד ומרוקנים אותו בעת ובעונה אחת, משתמשים במסמני העוצמה הברורים לכל אבל גם מפוררים אותם, משום שההסמלה שלהם עוברת רידוד מוחלט. מה ייצגה הצגת החובבים שלהם? הבנתי אז שלמרות שהם לובשי המדים ושעמדותיהם מיוצגות בעצם קיומו של צבא, הם חשים מרוקנים. הם רואים אויבים בכל מקום, לא מספיק להם הייצוג הימני המאסיווי בכנסת, בקק"ל, במינהל מקרקעי ישראל, בחינוך הממלכתי; יש שארית שמטרידה אותם. נדמה להם שאילו רק יזהו, יסמנו ויוקיעו את השארית הזאת, הכל יהיה בסדר בכלובים המדומים שלהם. הם ישתחררו.

אם תרצו .vs מוחמד בכרי. הצילו, "חשוד" באנטי-ציונות

איני מקבלת את התעמולה של אם תרצו, המציירת אותם כמגדיריה הבלעדיים של הציונות, כבעלים של סמלי המדינה, כמגדירים של אלה הראויים להיות אזרחיה וכל אדם בלתם כ"פוסט ציוני" או "בוגד", "שונא עצמו" או טיפש. בהפגנה הזאת, שהתיאטרליות שלה שולבה בתוקפנות שלהם, הבנתי שהתחזות והעמדות פנים הם מרכיב משמעותי בשבילם. הם מצהירים שהם פועלים ל"חשיפה" של מתחזים שעובדים וחיים ומשתתפים בזירה הציבורית הישראלית, אבל מסתירים מחשבות פוסט-ציוניות או אפילו, רחמנא ליצלן, מבטאים אותן בגלוי. בתצהירו כותב יו"ר התנועה רונן שובל, שאינו מוכר לי אישית: "פעילי התובעת הבחינו כי רעיונות ועמדות אנטי-ציוניות השתרשו בקרב הציבור ואף נתפסים בטעות כחלק מהציונות הקלאסית. זאת, דווקא משום שמפיצי רעיונות אלה ומייצגיהם תופסים עמדות בכירות באקדמיה, בתקשורת וכיו"ב ואינם נחשדים באנטי-ציונות" (הדגשות שלי).

אני שמה לב ששובל משתמש בפועל "הבחינו" – הנייטרלי יחסית, ואפילו פאסיבי במובן מסוים – לתיאור פעולתו שלו הנמרצת לסמן אנשים, אבל בשמות התואר המשויכים אסוציאטיבית לשדות משמעות שליליים בבואו לתאר את מתנגדיו; כך, הוא רק "מבחין", אבל האנשים שאני נמנית עמם הם "מפיצי רעיונות" (כמו מפיצי מחלות או מפיצי שמועות), "תופסים עמדות" ובעיקר "אינם נחשדים באנטי-ציונות". קשה לי לקבוע בדיוק את המשלב של הביטוי "אינם נחשדים באנטי-ציונות". אני מניחה שמדובר בהומור.

אם אחרים מפחדים

בספטמבר 2010 נודע שאם תרצו איימו בתביעה על אנשי האנציקלופדיה החופשית "ויקיפדיה" אם יתוארו בה כתנועת ימין. אנשי ויקיפדיה נכנעו לדרישתם, למרות העובדה שאדם סביר יזהה את אם תרצו כתופעה ימנית. הנה ציטוט משיחה בעניין, שהתפרסמה בעמוד ויקיפדיה, בשאלה איך להגיב (המידע חשוף כאן בפני כל דורש):

הגישה כאילו האיום מתייחס אך ורק למיקומה של התנועה במפה הפוליטית (מרכז או ימין) היא טמינת הראש בחול. ברגע שהושמע האיום ברור לכל בר דעת שסכנת תביעה מרחפת על כל אמירה בערך שלא תהיה לרוחו של "רונן שובל" הנ"ל, ולא רק למקרה הספציפי שלגביו הושמע האיום. דוד שישיחה 23:26, 1 בספטמבר 2010 (IDT)

בשלב הזה הבנתי שאם אחרים מפחדים, יכול להיות שאני מעמידה למשל את משק הבית שלי בסכנה. אני והאנשים האחרים בקבוצה לא מאורגנים, אין לנו מוסדות או תורמים. ומצד שני – לא הרגשתי פחד. כי מי שמפעיל טקטיקה של איומים ובעת ובעונה אחת ממנה עצמו לנעלב עמוקות בשם "אומה", יעשה זאת שוב ושוב. לעתים תביעותיו אבסורדיות, ואם אנשים שהתביעות האלה מופנות כלפיהם לא מדברים ביניהם הם חשים מבודדים, הם לא יודעים שאפשר לסרב. אמרנו את דעתנו והיא ממוקדת, היא טוענת טענה: יש יסודות פאשיסטיים באידיאולוגיה ובפעולות של אם תרצו, לרבות "חשיפה" של מתחזים לציונים.

מדובר בתנועה ציבורית. האם יחידים אינם רשאים עוד להגיב על מצעים של תנועות? כשאני מדברת בגינה עם הורים אחרים על נושאים כאלה, אני מבקשת מהם לדמיין שתנועת הליכוד, למשל, תתבע לדין אזרחים שיסרבו להצביע לה בטענה שהיא לאומנית, או שיבקרו את המצע שלה. האם תנועה שמבקשת את אמון הציבור "נעלבת"? לא נראה לי. לעומת זאת, תנועה שמבטיחה לציבור שהיא תחשוף, תוקיע ותרדוף את המסומנים – נעלבת גם נעלבת. זהו עוד היבט של התיאטרליות שראיתי אז בלבונטין.

קמפיין "נכבה חרטא". שקרנים כולם

במאי 2011 פירסמה אם תרצו את החוברת "נכבה חרטא", כאשר את כריכתה ואת הקמפיין כולו עיטרה קריקטורה מבהילה ומאיימת של אדם עוטה כאפייה, הקורץ בעין אחד תוך כדי הנחת אצבע תחת לעינו כמי שמשקר. הקריקטורה הזאת מקדמת כמה רעיונות, שהבולט מביניהם הוא שהפלסטינים, כולם כמקשה אחת, משקרים ביחס לעצמם ושליהודים יש זכויות יתר א-פריורית. הרעיונות האלה אינם מקובלים עלי, ואני עומדת על זכותי לגנות את אלה שמביעים אותם. רעיונות אלה ואחרים של אנשי אם תרצו עומדים בסתירה לעקרונות הדמוקרטיים, אך עולים בקנה אחד עם התנהגות ואידיאולוגיה פאשיסטית במשמעה הרחב, בשימוש שיש למושג הזה מאז נטבע וכמו שהוא מוסבר בדף ויקיפדיה שצירפו (באקט נוסף של הומור? של ציניות? שגיאת הדפסה? ) – לתביעתם שלהם.

והמצב שבו אני נמצאת יחד עם חברי הקבוצה ועם עורכי הדין מיכאל ספרד, ישי שנידור ושלומי זכריה, הוא מצב ציבורי – אבל גם אישי. זה ברור. וכך השלמתי את התצהיר שלי, שהוגש לקראת הדיון המקדים בשבוע הבא: "במשך כמעט שנתיים, הבעתי את אי-הסכמתי עם האידיאולוגיה הלאומנית של אם תרצו ועם פעולותיה באמצעות השתתפות בקבוצת הפייסבוק שאני אחת מהאדמיניסטרטורים שלה. אני סבורה שבכך תרמתי לשמירה על אופיה הפתוח והפלורליסטי של ישראל. אני יודעת שאבא שלי, שנולד בקיבוץ אשדות יעקב והיה קצין בהנדסה קרבית (המלחמה האחרונה שבה השתתף היתה ב-1982), אדם עירני ומודע פוליטית, היה גאה בי לו ידע שהבעתי את דעתי, ששמרתי על כללי המשחק ולא נכנעתי לתביעות ראווה. אני שמחה שיש לי הזדמנות לעמוד בסטנדרטים שלו".

כתבתי את זה משום שזכרתי שאבא שלי מעולם לא השתמש במדים שלו כדי להראות למישהו שהוא צודק יותר ממנו.

לתרומות עבור מימון ההגנה המשפטית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. בן מרמרלי

  בשימוש ברטוריקה הציונית הזאת :" אני יודעת שאבא שלי, שנולד בקיבוץ אשדות יעקב והיה קצין בהנדסה קרבית (המלחמה האחרונה שבה השתתף היתה ב-1982), אדם עירני ומודע פוליטית, היה גאה בי"

  וכל הדגש על היותך ציונית, כאילו זה משנה בכלל אם את ציונית או לא כשאת קוראת לתנועה פאשיסטית בשמה. השיח הפאשיסטי של 'אם תרצו' מתבסס על ההבחנה הזאת של ציונים ולא ציונים, כאילו מי שאינו ציוני הוא "אויב". אם סבא שלך היה ערבי אזי הוא לא יכול היה לקרוא לתנועה הפאשיסטית במובהק (מחכה לתביעה) 'אם תרצו' פאשיסטית?

 2. יובל

  אם תרצו נתפסת בציבור כתנועה אלימה ופרובוקטיבית, ימינה בהרבה מפייגלין. מי שבאמת מתעניין בתנועה יכול לראות בכל יום בעמוד הפייסבוק שלה את הלך הרוח הכללי.

  לתביעת הדיבה של בן העשירים המפונק שובל אין סיכוי, אלא שבניגוד אליו, תביעה ע"ס מליוני שקלים יכולה להרתיע אזרחים פשוטים שאבא שלהם לא מולטי מליונר. עשיתם את המעשה הנכון. יש כאן בלון ניסוי המגובה ע"י בכירים בצמרת השלטון, בלון ניסוי הבודק עד כמה הציבור אדיש, כמה רחוק אפשר לרדוף אחרי יריבים פוליטיים ומה גודל ההתנגדות האזרחית.

  תשובת הציבור לכל אלה היא אצבע משולשת. כך גם יהיה בבית המשפט.

  חזק ואמץ

 3. רן

  בן, הטקסט הוא אישי. מה אכפת לך שכותבת טוענת ש'גנבו לה את הציונות', כל עוד היא מרחיבה את הפרספקטיבה שלה לאורך המאמר?

 4. סמולן

  1. אם את ציונית, כתבי שאת ציונית. אם את אנטי-ציונית, כתבי. אנטי ציונים נוטים להתפתל בעניין הזה, והסיפורים על הקיבוץ, אבא וסבא איכשהו מדגימים שאת מסרבת לומר שאת ציונית. למה לך ?

  2. מצאו ביטוי אשמה בהיר להטיח באם תרצו ועזבו את הפשיזם. הם לא פשיסטים, למזלכם. ה"סקופ" שנחשף לאחרונה על ידי תומר פרסיקו חושף בעיקר גישה ניו-אייג'ית אצל פרסיקו, שכנראה לא יודע יותר מדי על סורל. מי שכן יודע על סורל, שטרנהל, הוא משענת קנה רצוץ: כזכור, שטרנהל מצא פשיזם בתנועת העבודה ההיסטורית (הוא הקיבוץ שבו גדלת, נשמה), והקדיש לכך ספר שלם. עזבו אותו, ועזבו את הפשיזם. נסו לסגור איתם התנצלות מחוץ למשפט, כי טכנית מגיע להם. אחרי כן, כנסו איתם לויכוח ערכי נוקב בטירוף, אבל קונקרטי. בלי להביא הורים, דודים, שטרנהלים, פרסיקו-ים ומונחים שלא מתאימים לכלום.

 5. בן מרמרלי

  הפריעה לי הרטוריקה שהשתמשה המחברת כי היא נראית לי כאילו משחקת לידיה של התנועה שמשתמשת באותה רטוריקה, כמו ה"סמולן" שכתב כאן מעלי… אנחנו לא צריכים לשתף איתם פעולה ולדבר איתם כמו שהם החליטו שצריך לדבר, מי ציוני ומי לא והאם אנטי ציוני הוא אויב, הכל דמגוגיה פאשיסטית שאנחנו (האנטי-פאשיסטים) צריכים להתרחק ממנה.

 6. עמית

  אם תרצו היא מסוג התופעות הכי מוזרות שאני מכיר.
  הרבה יותר ברור לי מדוע גוש אמונים, או גוש שלום קמו, הם קמו כדי לקדם מטרה פוליטית מדינית.
  ככל שאני קורא על אם תרצו המטרה היחידה שאני מזהה אצלם היא סתימת פיות, אני לא חושב שאנחנו צריכים כחברה קבוצה שכל מהותה צנזורה.

 7. אחד

  אם הם קראו לך בוגדת וכיוצבא
  תתבעי אותם על הסתה
  תתבעי אותם על הוצאת דיבה
  וכו

 8. איתן לרנר

  מאמר מצויין ועל אף שהוא אכן אישי אני מסכים לחלוטין שאת משחקת לידי אם תרצו והאתוס הציוני באפולוגטיקה שלך על משפחתך ועל הציוניות שלך. לא היגיע הזמן להפסיק את השימוש במילה הזו?את עוזרת להם להמשיך לסמן על ידי הדיכוטומיה הזו של ציוני או לא ציוני .

 9. שאול סלע

  איראן היא אנטי ציונות וזה ברור. החמאס היא אנטי ציונית וזה גם מובן מאליו.

  ישנם ציונים שלא מסכימים עם "מפעל ההתישבות" אבל יעשו שמיניות באויר כדי להסביר שישראל אינה דרום אפריקה ושישראל אינה מדינת אפרטהייד. יש מעט מאוד יהודים שיגידו שדיכוי הפלסטינים בשטחים שנכבשו במלחמת יוני 1967 הוא אכן אפרטהייד בלי להידרש כלל וכלל להיסטוריוזופיה ולהיסטוריוגרפיה של הסכסוך הציוני ערבי או ציוני פלסטינאי.אף אחד מיהודים אלה מעולם לא גילה קמצוץ של הבנה לפשעים נגד האנושות שביצעו פלסטינאים.

  ביקורת מצד יהודים שלא חשים קשיים נפשיים כאשר הם מבקרים את מעשי מדינת ישראל מתקבלת על ידי חלק מהציונים כסכין בגבם.

  האם יהודים שמבקרים בחריפות את מעשיה של מדינת ישראל הם איראן או חמאס ?

  אשמח לקבל "תשובה ציונית הולמת".

  באופן אישי אני חושב שציונות היא צורה של גזענית והפרדה גזענית.

  המשך יבוא

 10. דרור בל"ד

  אם תרצו תנועה ציונית. נקודה. כך גם הקרן לישראל חדשה (ולא הקרן החדשה לישראל) וכך גם כל מי שתומך בהגדרתה של המדינה הציונית כמדינה יהודית. ההבדל ביניהם הוא רק בחילוקי הדעות לגבי הדרך לשמר את העליונות של מי שמוגדרים יהודים ע"פ חוקי המשטר של המדינה הציונית. כל אלו, מהרב כהנא וחסידיו ועד הרבנית זהבה גלאון וחסידיה, מאמינים במשפט "זכויות אדם אינן מתכון להתאבדות לאומית", כאשר התאבדות לאומית לדידם הוא אבדן הרוב היהודי על חלק גיאוגרפי כלשהו מאדמות פלסטין. יקראו לזה אהבת ישראל, יקראו לזה מדינה יהודית ודמוקרטית, יגדירו את הציונות כרצונם. מה שחשוב אלו הן ההשלכות של תפיסת עולם זו, אך מדיון בנושא זה הם בורחים כמו מאש.

  איני יודע האם ההתעסקות בהוקעת הארגון הציוני אם תרצו נובעת מאי הבנה כי ארגון זה מייצג נאמנה את הציונות, מאי האפשרות לעכל ולהפנים עובדה זו, או מהצורך הנואש להתבדל מהם רק בגלל שהם יותר קיצונים לכאורה מציונים אחרים. אם תרצו אינה תנועה פשיסטית אלא תנועה המייצגת את ערכי הציונות, והמאבק בה מתוך ההנחה המוטעית כי קיימות פרשנויות אחרות למושג זה מביא יותר נזק מתועלת. דעת הקהל הציונית מתדיינת בינה ובין עצמה, כשבעולם כולו המושגים הרווחים לתיאור התוקפנות הציונית, עוד מימי האיניתפאדה הראשונה, שונים לחלוטין.Zionists,) Fascists, C'est vous les !Terroristes)

  מדוע להשתמש במושג פשיזם ולא במושג ציונות? מדוע המאמץ לשנות אינו כולל גם את השפה ואת המושגים שאימצו להם הציונים על מנת להסיח את הדעת? על כך עונה תומר גרדי:
  "העמדה שאומרת נלחמנו בהם, זיינו אותם, שילכו לעזאזל, זאת עמדה עם יותר יושרה פנימית מאשר העמדה המפא"יניקית שמצד אחד חמסה וגרשה וגזלה ומצד שני כתבה בראש העיתון שלה על המשמר 'ציונות סוציאליזם ואחוות עמים'. זאת עמדה בזויה. גירשת, חמסת, גנבת, תגיד ככה אני, זה העולם, ג'ונגל. זאת עמדה שיש בה יושרה. אתה מצהיר על עצמך כעל ברבר אבל בסדר. לעמדה של השמאל הציוני קשה ליישב את התפישה שלה את עצמה עם הברוטליות של המציאות שהיא יצרה, בגלל זה כל כך נוח להם להצביע ביד מאשימה על המתנחלים. זאת עמדה מצטדקת וטהרנית. זה אנשים שאומרים אנחנו בסדר, זה בגלל מתנחלים, דוסים, מזרחיים, כל סט האנשים שמפריעים לנו לחיות אתם בשלום".
  http://www.haaretz.co.il/gallery/literature/1.1632600

 11. דודי

  תודה על המאמר, בהצלחה.
  אוסף הריקים הממלאים את עצמם רוח קרב בצעקות "ציוני" אנטיציוני" עושים נזק לאנושות.
  וזה הרי מה שהם רוצים, לא?

 12. גדעון

  כי כמו אדם, ואומה כל מושג חיי. ישנם רבים המתיימרים להיות בעלי המושג, ומי שלא מסכים איתם הופך באופן ישיר לפוסט, אנטי וכו. המכנה המשותף של רובם, זה לימודי אקדמיה חרטא, התיימרות למדע במדעי החברה והרוח, היא חצי מהזמן בדיחה הזויה.

 13. סמולן

  אדם המשתמש במושג "ציוני" כדי לתאר רוע דומיננטי. דומיננטי, במקרה זה, מציין כי ל"ציונות" לא יהיו מקבילות בהיקפי הרוע שלה: היא סיבת הרוע היחידה, או הכמעט יחידה, במובנים של היקף תוצאות, שנעשה בה שימוש על ידי האנטי-ציוני.

 14. שאול סלע

  כך כותב משה גרנות בעיתון האלקטרוניבחדשות בן עזר מס 609

  "כל ימי הייתי מעריץ גדול של חלוצי העליות השנייה והשלישית – ראיתי בהם את האחראים למהפכה הגדולה שעבר עם ישראל בארץ ישראל, מהפכה שהובילה בסופו של דבר לקוממיותו בארצו. "

  1. התנ"ך מעולם לא היה קושאן לבעלות של יהודים על הארץ. משפחתי לא הגיעה לכאן כי היא חשבה שארץ הקודש היא ארצה. משפחתי גורשה בעיסקה בה דאגה ממשלת ישראל שיהודי עיראק יגיעו רק לישראל וללא דרכונים.

  2."עם ישראל" או "עם יהודי" זוהי המצאה של התעמולה הציונית. אם יהודי מהגר מישראל הוא נשאר יהודי,אם שודי עוזב את שודיה הוא לא נשאר שבדי.

  3. המהפכה שעבר "עם ישראל בארץ ישראל" נוסחה על ידי בן גוריון "הפיכתו של ערב רב זה לאומה תרבותית תהא מלאכה לא קלה.ב 48 היו 650000נפש ו 20000 חרדים היום יש 700000 חרדים כן ירבו ויפרצו. השבח לאל שהמדינה הציונית כשלה.

  ממשיך משה גרנות וכותב

  "אני היכרתי אותם, התחככתי בהם, דיברתי איתם – עם הנפילים שהיו בארץ, עם אנשי המידות, אנשי ההתיישבות העובדת, שלא היו כמותם מעולם בכל דברי עם ישראל."

  נובמת שאנחנו נקבל יריקה ונשתוק ? חוצפה שאין כדוגמתה למחוק את הגאון מוילנה והבן איש חי.

  משה גרנות גם חיבר כתב שיטנה נגד מזרחים ושמו "עסקני הקיפוח" שיציאת ספרה של אסתר גליצנשטיין הפך את גרנות לחוכא ואיטלולא.

  דרך משה גרנות ברור הקשר בין ציונות לגזענות

 15. אנו נימי

  כן, וברוח הימים האלה, הכל כמובן לכאורה, או כמו שאומרים לכאורע

 16. נפתלי אור-נר

  אם ירבו אנשים אמיצים כמוך, הפשיזם לא יעבור

 17. פריץ היקה(הצפונבוני)

  רוע יש בעולם מלבד פשיזם ונאציזם ,,נציונל סוציאליזם לידיעת הסוציאליסטים הלאומיים אצלנו). נדמה לי שהגדרה יותר נכונה לאפיון ה נועה המתועבת הזאת היא מק-קארתיזם. תכונה בסיסית של פשיזם( גם סטליניזם כמובן) היא המנהיג האישי והכריזמתי התובע ציות אישי בכל תחום שנראה לו. דוגמת המנהיגים של התנועות הטוטליטריות של המאה ה20 מוסוליני ופרנקו הפשיסטיים היטלר הנאצי וסטלין הבולשביקי ונראה לי שרונן שובל אינו כזה. אבל אולי זאב שטרנהל שנלקח ע"י הנתבעים כיועץ יוכל להוכיח ש,,אם תרצו" היא תנועה פשיסטית. אני מאחל לטל ניב וחביריה הצלחה.

 18. ימנן

  מרשים למדי שבזמנים שהמגיב שהיה ידוע בעבר לשמצה בכינוי "ארתור דנט" (בו השתמש בין השאר כדי להטריד נשים) אינו מתחזה למגיב אחר (או שניים) כדי להכפיש את אותו מגיב אחר, הוא מוצא זמן להגיב כאן בכינוי "סמולן".
  טוב לדעת שזמנו של המגיב הפטריוט (על כל המשתמע מכך לגבי מה שנאמר על פטריוטיזם) אינו מבוזבז על שטויות, וחייו (עד כמה שאפשר לייחס דבר כזה ל"סמולן/ארתור דנט" ועוד) מוקדשים להחזרת כל פרוטה שמשקיעים בו אגף התעמולה של צה"ל/אם תרצו/משרד ראש הממשלה או מי שלא יהיו.
  יישר כח!

 19. ה.מ. האזרח

  טוב…ברור לך, לכם – ואם לא אז כדאי שתשימו לב שיש אילושהן הגזמות בתיאור התחושות והמראות והמעשים וכל הקשור…הנה ה"פלצות" שאחזה אותך כשראית את הפוסטר של חזן עם הקרן על מצחה…למה להתפלץ?…והרי זה מין משחק מלים-איור-קריקטורה של "קרן" הקרן החדשה – והקרן על המצח…מה קרה?..קישור לא מוצלח? בסדר…למה "פלצות"?…ועוד יותר חשוב זה העניין של המדינה הקיימת ככלי לערכים אוניברסליים…לי נראה ש"אם תרצו" דואגים מבקשים לדאוג לקיומה של המדינה קדם כל – והמדינה עדיין לא גמרה לקום !!!רבותי, שימו לב , אין אפילו גבולות מסוכמים !!! אין הסכמה והשלמה עם קיומה !!! – ואילו את-אתם דואגים מבקשים לדאוג לערכים אוניברסליים היפים מאד כשלעצמם – אבל בתנאי פשוט אחד – שזה יהיה הדדי…את אתם יכולים לדגול ולהמשיך ולדגול ברעינות אלה,אבל הגשמתם המעשית והרצינית תהיה אפשרית רק בראיית המציאות כפי שהיא – האם הסביבה בה אנו נמצאים מאפשרת קיומם של ערכים אלה?…חשבו על זה…:-) ושיהיה לנו כולנו ולכל אשר לנו טוב!:-) ישראל ' ך ' כם

 20. ד"ר ראובן גרבר

  בשפה היהודית, אותה קרן במצח מסמלת את אות קין. קין, כידוע, רצח את אחיו, הבל. האל, לפי המיתוס המקראי, בחר שלא להורגו אלא להענישו בכך שיהא נע ונד, 'מחוץ למקומו'.בשפה היהודית, המכוונת לאנשי מסורת, זוהי האשמה חריפה ומכוערת ביותר כלפי נעמי חזן, כמעין רוצחת. מה שמדגיש את אופיה המקרתיסטי של 'אם תרצו'. אשמח לסייע. נא לשלוח אלי כתובת מייל לפניה ישירה אליכם.
  בברכת ישר כוח. ראובן.

 21. ראובן נוה

  "אם תרצו" היא אחת התופעות המתועבות ביותר בישראל הנוכחית. אבל בקריאה של התגובות כאן (ולא בפעם הראשונה כשאני נכנס לאתר המצוין והמדכא הזה) נהיה ברור שמשטרת מחשבה וסתימת פיות מגיעות לא רק מצד אחד של המתרס, ואם הועלה הפשיזם מן האוב (ואני אסתכן בתביעה מצד רון שובל ואגיד "בצדק"), אולי כדאי לזכור שהוא היה רק צד אחד של המטבע הטוטליטרי במאה העשרים.

  זה מצב אכזרי מאוד שבו אדם צריך לבחור בין צד אחד שרואה בכל מי שלא מתיישר לציונות שלו בוגד וחתרן, מול צד שני שבעיניו ציונות כפשוטה היא שפלות (נקודה.) ושאיזכור אקראי של "העם היהודי" זה כבר הוכחת גזענות.

 22. ערן

  אין לנו זכות אפילו קטנה לבוא בטענות לגרמנים, פולנים או צרפתים שהעדיפו לשתוק במלחמת העולם השנייה כאשר אנחנו נוכחים לדעת מה קורה לאלו שאכן פותחים את הפה בישראל של שנת 2012. כן, אני מודה ששקדתי על עשרות מאמרים כדי לפרסם אותם ברשתות חברתיות ובלוגים לעודד אנשים לעשות את מה שנראה נכון בעיניהם ואם זה להשתמט אז להשתמט. תמיד משום מה חששתי שאין זו הקרקע להתבטאויות ואכן לא מזמן נוכחתי לדעת שעל פי חוקי מדינת ישראל יכלתי לקבל 5 שנים בפנים בעבור "הסתה להשתמטות". אני חושב שהפסדנו. צר לי להגיד את זה והפתרון הוא פשוט לעזוב ולעודד אחרים לעשות כן- ערבים ויהודים כאחד ולחפש מקומות נאורים יותר ומשם להתבטא ביתר חופשיות. מה שעצוב הוא שכרגע אין לי אפשרות כמו רבים אחרים אז אני נאלץ להוריד את הראש ולחיות את החיים העלובים שלי בפינה "השקטה" שלי. אז שוב, אין לנו מה לבוא כנגד אנשים המלחמת העולם השנייה

 23. דרור בל"ד

  כך מגדירים את המונח 'ישראל' במילון המקוצר לאזרחות:
  ישראל – מדינה במזרח התיכון. יום יבוא והיא תהיה מדינת כל אזרחיה, או שלא תהיה כלל.
  מתוך: עדי אופיר ואריאלה אזולאי – ימים רעים, הוצאת רסלינג, 2002 (עמ'34).

  אם הנך ציוני, סביר להניח שאת המשפט האחרון פירשת כאיום על קיומך. לכן אשאל: האם ניתן לבצע את כל הפשעים האיומים הללו (WANTED.ORG.IL) מבלי ליצור לעצמך אויבים מושבעים שירצו לחסל אותך בהזדמנות הראשונה? מהות הציונות החל מאוקטובר 2000 מתגלמת במלואה בשאלה זו. חיים ברעם מתרשל ומכנה אותה הציונות האכזרית. לעומתו אורלי נוי מדייקת ומזהה אותה כתהליך ההתנבזות של הציונות.

  ברק ושרון. שרון וברק. את שני השמות האלה יש לזכור היטב היטב כשניים שגרמו להפיכת השאלה הזו לרלוונטית כל כך. נושא זה נדון בהרחבה במאמרו של עדי אופיר – "מאחורי הגירוש מציצה השמדת-עם" (הגדה השמאלית). המאמר נכתב ב2004, ותגובתו של חיים ברעם למאמר זה מוכיחה לכולנו כי הנבואה אינה ניתנת רק לשוטים:
  "ברגעים של נדיבות לב מופלגת אני מבקש לדמות לעצמי שבני מוריס בעצם עושה לכולנו פרובוקאציה אכזרית. הוא רוצה להוכיח (למי שזקוק להוכחה כזאת) שרק הציונית האכזרית והפושעת היא האותנטית, ושאין בעצם ציונות אחרת. כמה מאיתנו כבר הגיעו למסקנה הזאת בעבר, ודווקא מצד שמאל, אבל אני חושש מההשלכות שלה. כיוון שרוב היהודים הישראלים רואים את עצמם כציונים, נדחק את כולם לקבל על עצמם את קווי המיתאר של הציונות האכזרית, ולהפוך את הטרנספר ואת הג'נוסייד לדגל. המחשבה על כך מצמררת".

  התגובה צוטטה במלואה מפאת חשיבותה. אני רואה בתהליך הבנימוריסיזציה העוברת על חלקים גדלים והולכים בציבור הציוני ה'נאור' תהליך בלתי נמנע. אם יש אחד שיודע זה בני מוריס. הוא חקר את ההסטוריה והגיע למסקנות שהגיע. כל אדם הגון המפשפש במעשי הציונים ימצא עצמו בצומת הזו: בני מוריס – ימינה, עדי אופיר – שמאלה. זוהי צומת T. לעומתם, המגיבים הציונים כאן ממאנים להגיע לאותה צומת T, ואף מגדפים את אלו הדוחקים בהם לעשות כן.

  לידיעתם של בן מרמרלי, איתן לרנר, המגיב הציוני דודי (אם אינו מתלוצץ), וראובן נווה. לידיעתה של הכותבת ושל תושבי הקיבוץ שלה שהוקם על אדמות פלסטיניות: מחיר הציונות הוא גירוש\השמדה\אפרטהייד לעם הפלסטיני כדי להמשיך לקיים רוב יהודי בכל מחיר. אם לא היום אז מחר. כהנא ידע זאת ונזרק מהפרלמנט הציוני. עזמי בשארה ידע זאת, ונרדף ע"י השב"כ עד שנאלץ להסתלק. פושעת המלחמה לבני יודעת זאת וממהרת לאמץ את חזון שתי המדינות ("אף פליט לא יורשה לחזור"). גם רונן שובל וארגונו יודעים זאת, ומוכנים לשלם כל מחיר למען חזונם.

  ומה עם ארכי פושע המלחמה אהוד ברק? מה יודע ומה אינו יודע? ארכי פושע המלחמה אהוד ברק יודע כי אין פרטנר. הוא יודע כי כדאי לטפח את הצבא הציוני (צבא שמגן על ציונים נקרא הצבא הציוני), לשמר את הסכסוך, ולהגשים את נבואתו של חיים ברעם. לו ישראל רצתה שלום, היתה מקבלת את היוזמה הסעודית ומחזירה פליטים לבתיהם. מחיר השלום ידוע, גם מחיר הציונות ידוע. גם זו צומת T.

  יודע עדי אופיר: "מניעים אידאולוגים – שעיקרם הצורך בהתגייסות לאומנית כדי להצדיק את הצורה החדשה של משטר הכיבוש, מניעים פוליטיים – שעיקרם הרצון לראות פחות פלסטינים בזירה הפרלמנטרית, מניעים אלו מביאים בהכרח לדמוניזציה של ההנהגה הפוליטית של הציבור הערבי בישראל ולדה לגיטימציה של מאבקו האזרחי…התנגדותם ליותר מחמישים [נכתב ב2001] שנות אפליה במדינה [מדינת כל גזעניה] היא התנגדות אזרחית למופת. זה העניין שאותו הלאומנות היהודית החדשה מתקשה ביותר לעכל.
  מתקשה לעכל, לא רק משום שההתנגדות האזרחית הזאת משבשת את המקום שהוכן לערבי בתבנית האידואולוגית הלאומנית החדשה, אלא גם משום שהתנגדות אזרחית כזו מאיימת על תפיסת האזרחות המעוותת במדינת הלאום היהודית ועל עצם היכולת להסתיר לאורך זמן את הסתירה המהותית שבין היסוד היהודי לבין היסוד הדמוקרטי במדינת הלאום היהודית".
  (שם, עמ' 124).

  ואתם מגיבים ציונים ארורים, אתם חלק מהלאומנות הישראלית. לעד תתעלמו מהסתירה בין ציונות לדמוקרטיה, בין ציונות וזכויות אזרח, בין ציונות וזכויות אדם בכלל. לעד תתעלמו ממה שעובר על הפלסטינים לשמע המושג 'ציונות'. רק כשלכם סותמים את הפה אתם נזכרים לצעוק, להפגין בכיכר, לשמור על המרחב הדמוקרטי שלכם – שלכם כיהודים בעלי פריוילגיה.

  הנה עוד אחד שיודע:
  "שלוש תקופות הן באומה.
  תקופה ראשונה, שהאומה קטנה וחלשה ובזוייה בעיני שכניה ורואים אותה כאילו אינה. ומתוך שהיא שפלה ובזויה פעמים מרחמים עליה ועושים עמה חסד, כגיבור שעושה חסד עם החלש.
  תקופה שנייה, שאומה זו נתנערה משפלותה והריהי מתחזקת והולכת. אם שכניה פקחים קושרים עמה קשרי אחווה וריעות ונבנים זה מזה. ואם אינם פקחים מכשילים אותה בכל עת, ובסוף יוצאים עליה למלחמה. עומדת היא על נפשה ומתאזרת עוז וגבורה, מפני שיודעת היא שאם נופלת בידי אויביה אין מרחמים עליה. ואינה מתייראית מפני הגפת תריסין ושפעת קלגסים. וכיוון שרואים שכניה כך עושים עושים עמה שלום, ואחר כך מבקשים קרבתה, ואחר כך רואים אותה כאומה שווה להם. תחילה מקרבים אותה להנאתם, אחר כך לטובת שניהם, אחר כך מסתייעים זה בזה.
  עד עכשיו עמדנו בתקופה ראשונה, של אומה שפלה ובזויה, ועכשיו הגענו לתקופה שנייה של אומה שנתבצרה והוסיפה כח, ובנינו שיבואו אחרינו יזכו ויגיעו לתקופה שלישית, של אומה ככל האומות. ומה שיבוא אחריהם – עין לא ראתה".
  ש"י עגנון – אורח נטה ללון, מתוך הצהרתו על הצטרפותו לבל"ד.

  על אפכם ועל חמתכם, ציונים.

 24. יהודה

  טל יקרה. נוגע ללב. אנושי. לא מגיע לאנשים האלימים הללו שעוד מעט יזרקו לפח האשפה של ההיסטוריה (לא לפני שיעשו הון אישי רב על סבלם של אנשים אחרים)מסמך אנושי שכזה. הביטוי נכבה חרטא מתאים לשפת האספסוף המאפיינת אותם. אספסוף אשכנזי בור, המתפרנס מעסקנות ואלימות מכוערת.

 25. שמעון לוי

  טל,
  תביטי בעורקי מצחיהם ותביני מיד כמה קשה המאמץ להיות רשע. זו פרפראזה משיר של ברכט, שעובד בידי אותו "ציוני" אמריקני, מק'קרתי.
  חזקי ואמצי.
  שמעון

 26. רם כהן

  המטרה של התביעה היא לצנן את השיח הציבורי. לאיים, להפחיד, להשתמש במנגנונים מדכאים שבסיסם הוא כסף לשם סתימת פיות. כך גם הצעת החוק [עברה כבר?] להגדלת הסכום על הוצאת דיבה ולשון הרע. להפחיד.
  והם מ פ ח ד י ם.
  ויקיפדיה התקפלה, וכך גם עיתון הארץ שמתחנף למר שובל ונותן לו במה מרכזית ללהג את רעיונותיו הגרוסים משחר ההיסטוריה שלא השאירה עלינו זיכרון טוב.
  ומפjידים את מי שרק אפשר: את המורים שמפחדים להביע את דעתם בגנות הנסיעה לשטחים הכבושים, את העיתונאים שפוחדים מתביעות לשון הרע ודיבה, את הנשים היהודיות שמסיעות נשים פלסטיניות לים, את המרצים באוניברסיטאות שהסילבוסים שלהם נבדקים בקפידה והם נחשדים בבגידה, את האמנים שלא רוצים להופיע באריאל ובקריית ארבע וגם אותי מנהל בית ספר תיכון שקראו לפיטוריו כל הפשיסטים, גם הנבחרים שביניהם, אם יזכיר לתלמידיו כי מדינתם כובשת היא.
  כן, יש לומר את האמת. הימים ימי צרה וזו ארצנו הפשיסטית וזו פרצוף דמותה של מדינה פשיסטית.

 27. עפרה ישועה-ליית

  Zionism: the apex of the Jewish national movement which aspired for a normal nation-state but founded Israel instead.

  Joseph Agassi, A Philosopher's Apprentice: In Karl Popper's Workshop (from the glossary)

 28. דרור בל"ד

  צבי בן דור: "לטעמי הציונות היום, בשלב הנוכחי, היא אך ורק אידיאולוגיה שתכליתה לשמר בכל דרך אפשרית, בפנים ובחוץ, את עליונותם הפוליטית, הצבאית, הכלכלית, והתרבותית של מי שמוגדרים "יהודים" על פי חוקי מדינת ישראל ועל ידי הבירוקראטיה שלה. זהו ההיבט המרכזי, ואני אטען גם היחיד, באידיאולוגיה הציונית היום".
  http://www.kedma.co.il/index.php?id=3027&t=pages

  ההגדרות כבודן במקומן מונח. גם כבודם של אלו המגנים אותן (ראו עידן לנדו – בגנות ההגדרות). קחו לדוגמה את חווה"ד של שטרנהל. שטרנהל מסביר בתצהירו שאין הגדרה ברורה וחד-משמעית לתנועה פשיסטית ובכל מקרה אין אף תנועה בהיסטוריה שעונה על כל המרכיבים של ההגדרה. (מתוך 'הארץ'). טיעון כזה, לו היו משתמשים בו בחוג למתמטיקה, היה מזכה את ארגון אם תרצו ב2.6 מליון ש"ח. טענתו של רוביק רוזנטל רלוונטית יותר לעניין זה. רוזנטל, מומחה לעברית מדוברת, קובע כי בשיח הישראלי העכשווי השימוש במונח "פשיסט" נעשה הן על ידי השמאל והן על ידי הימין והשימוש הזה לא מכוון בהכרח למובנו ההיסטורי של המונח.('הארץ').

  Haneen Zoabi: The situation of the Palestinians in Israel is not new. I don’t agree with the [Israeli] left’s description that we are moving from a democratic to a fascist state. It is a gradual continuation of long-standing policies that confiscated my land; that discriminate against me; and that refuse to recognize me as an equal citizen and as one of the owners of this homeland.
  http://www.israeli-occupation.org/2012-01-14/ioa-interview-with-haneen-zoabi-challenge-zionism-demand-equality-and-co-existence/

 29. סמולן

  אדם מרתק, ללא ספק. אלא שכמו שטרנהל, משהו אצלו מתרופף במהירות כאשר מדובר על תנועת העבודה ההיסטורית.

  מה אצל שטרנהל תנועת העבודה מהווה גילום מושלם של פשיזם צרפתי ונאציונאל-סוציאליזם, אגסי הולך עוד יותר רחוק.

  יותר רחוק, כי בספר או שניים (ונדמה לי שיצא עכשיו תרגום לאינגליש), אגסי – שהיה בבית"ר בנעוריו – מסביר מדוע הציונות המעשית, זו שמכונה בטעות סוציאליסטית, היא ל-מ-ע-ש-ה זרם רומנטי-לאומני-פשיסטי, ואילו הציונות הרביזיוניסטית היא (למעשה…), זרם הומניסטי-ליברלי מערבי סטנדרטי, כמעט ללא הסתייגות.

  על כן, שני המאורות טוענים, אם נאמר זאת בקיצור, שבת אשדות-יעקב היא תוצר של חינוך לאומני-פשיסטי במובנים הקלאסיים והישירים של המושג. ולעומת זאת, לפחות על פי אגסי, לו אך ישכיל שובל לרקום לעצמו שושלת יוחסין שמקורותיה בימין הרביזיוניסטי, הרי שהוא ליברל הומניסט לעילא (ומכאן ברור גם מדוע הפשיסטית מאשדות יעקב רודפת אותו).

 30. אייל

  אמר כבר התנך לפני אלפי שנה – מחריביך ממך יצאו.
  הבוגדים בעמם, דתם, שפתם, תרבותם – מתחפשים מפלט בשנאת מי שחושף אותם. אם תרצו – אבל אתם לא רוצים הרי. אתם רוצים דרכון לאירופה. אולי תלכו? תהיו 'אם תלכו..' ותשאירו אותנו עם מי שרוצה להיות פה כישראלי גאה.

 31. דותן

  אני מנסה לחשוב מה עובר במוח של בן אדם שמסתכל על תנועה לזכויות אדם ומגדיר אותם "בוגדים" ו"שונאי ישראל". האם אותם אנשים באמת מאמינים שהמטרה של אותם יהודים שמאלנים שתומכים בארגונים כאלה היא מוות של יהודים אחרים?
  כלומר, זה דבר אחד להאמין שכל הערבים רוצים במותנו לשם השתלטות על המדינה, אבל להשתכנע שקרוב לחצי מהאוכלוסיה הם סוכנים סמויים של הערבים שמנסים לחתור תחת עצם קיומה של המדינה… כי ברטוריקה של הימין כמעט לא אומרים שהשמאל "טועה" או "חסר אחריות". הם תמיד "בוגדים", "שונאי ישראל", "מחבלים". איך אפשר להשתכנע כל כך בקלות בהאשמות כל כך מזעזעות?
  שמעתי את הרטוריקה הזאת אפילו מאנשים שמכירים ומחבבים אותי, יודעים שאני שמאלני, ובכל זאת המפלגות שאני מצביע להן הם שונאי ישראל מבחינתם.

  קשה שלא לשייך את זה מיד לדוגמאות כמו הסרט "הגל", ותנועות פאשיסטיות ברחבי העולם. לדעתי המצב אצלנו הוא הרבה יותר מדאיג ועצוב, מהסיבה הפשוטה שבמדינות שאנחנו מכירים שצמחו בהן תנועות כאלה תמיד היו מצבים קיצוניים לפני, של עוני ומלחמות קשות. ואילו אצלנו, דווקא בתקופה כל כך רגועה מבחינה בטחונית וכלכלית צצות מפלגות ותנועות כל כך קיצוניות וכל כך גזעניות.

  זה פשוט מביש בעיניי. הכי מביש שיכול להיות.