• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

הנה, טיפלנו במזרחים

כדי לתת נופך מעט יותר פולקלוריסטי לחוויה הישראלית, עיתון "הארץ" זקוק מדי פעם למזרחים שיספרו (שוב) לקורא האשכנזי על האפליה. בפרויקט לציון 20 שנה למותו של בגין, מילאה את המשבצת פרופ' אווה אילוז. מואיז בן הראש על אזור הדמדומים
מואיז בן הראש

מדי כמה חודשים או שנים מתגייסת התקשורת הישראלית לטפל ב"בעיה המזרחית". התקשורת עצמה כבר כינתה את העניין בשם השד העדתי – רק שהשד הוא אשכנזי טהור (א"ט) בעל היסטוריה גנטית ברורה. והפעם, חגיגות לציון 20 שנה למותו של מנחם בגין המרוקאי היו הטריגר לכך ש"הארץ" הזמין מפרופסורית מרוקאית באוניברסיטה אשכנזית מאמר שתכליתו לבדוק מה מצב האפליה העדתית. כאן מצופה מכותב/ת המאמר התורן (במקרה זה, פרופ' אווה אילוז) לספק את הסחורה, כי הרי אין ארוחות חינם. כל יום מפרסם "הארץ" חמישה טורי דעה, אבל שם הוא לא צריך מזרחים; רק מדי פעם, כדי לתת נופך קצת יותר פולקלוריסטי לחוויה הישראלית וכדי שהעורך וסגנו יוכלו ללכת לישון עם סיפור נאור לעצמם ולנכדים של "הנה, טיפלנו במזרחים".

מנחם בגין מבקר פליטים ויאטנמים בעפולה, 1980. ציון 20 שנה למותו מהווה תירוץ טוב לבקר אצל השד העדתי. צילום: cc by-Government Press Office

המצב הסדרתי הזה שבו הנושא לעולם לא יורד מסדר היום ולעולם לא עולה לסדר היום, משאיר אותו באזור הדמדומים של החברה הישראלית. התגובות האוטומטיות למאמרים מסוג זה מראות עד כמה הבורות שלטת בעניין הגזענות שהופעלה על ידי האשכנזים כלפי המזרחים – על אף שהאקדמיה האשכנזית כבר חקרה ובדקה והגיעה למסקנות מרחיקות לכת בנושא. והנה, מיד מתנהל לו בשולי המאמר באתר איזשהו שוק טורקי שבו דנים ב: היתה אפליה? היתה גזענות? לא היתה? כמה היתה? כמה אתה נותן? כמה ילדים תימנים חטפו? אתה אומר אלפיים, אני אומר שלושים, בוא נסתפק בארבע מאות, קונה או לא? זכה.

שום דיון היסטורי לא יכול להתקיים במצב זה שבו יש סוג של ספסמופיליה שעוברת לאחר הזריקה. ושום דיון לא עומד להתקיים בעקבות מאמרה של פרופ' אילוז. אין לי מחלוקת מהותית על המאמר, וגם נקודות מסוימות שלגביהן יש לי מחלוקת אינן ולא היו אף פעם חלק מהשיח הישראלי. המאמר רק מנסה לומר מחדש דברים שנאמרו תמיד, ממחזר שוב לקורא האשכנזי של "הארץ" את אותן מסקנות אליהן הגיעה האקדמיה ולא מחדש אפילו בפסיק אחד מדברים שנכתבו ב"עיתון אחר" לפני שלושה עשורים.

אזור דמדומים. פרט מכתבתה של אווה אילוז במוסף "הארץ", 24.02.12

אני אפילו לא בטוח שפרופ' אילוז קראה את "עיתון אחר", וגם זה לא ממש חשוב. הדברים שהובעו ב"עיתון אחר" פרצו לרשת בתחילת המאה ה-21 דרך אלה שקראו, ונדמה שמדי פעם קם מישהו בהזמנת "הארץ" ומגלה לנו את הגלגל מחדש. מספיק לקרוא משך תריסר שעות באתר "קדמה" כדי להגיע למסקנות – המרחיקות לכת מבחינת עיתון "הארץ" – שאליהן מגיע המאמר הזה.

הבעיה איננה הגילוי המדהים של פרופסור מזרחי המגלה שיש אפליה ומוכן לעמוד מעל במה ולומר את זה, עשה זאת קודם בהצלחה יתרה פרופ' יהודה שנהב. הבעיה העיקרית היא שבמסווה של הבעת דעה מאמרים כאלה רק סותמים דעות; מאמר דעה כזה ב"הארץ" מהווה פתח לסתימת פיות למאמרי דעה רבים מאוד שלא יופיעו ב"הארץ" וגם לא בשום עיתון אחר. כי מאז ומתמיד, ובכל העיתונים במדינת ישראל, ניתנה הדעה לאשכנזים. לא תמצאו דעות של מזרחים והיוצא מן הכלל רק מנכיח ומוכיח את הכלל. זה לא ממש שונה מטענת הרבנים האשכנזים, שלרבנים הספרדים אין השקופה (בעברית: השקפה).

השאלה היא, בעצם, מה בדיוק קרה במאמר הזה. כמה מאות אנשים שקשורים לנושא ומכירים אותו ולא מצליחים להביא אותו לסדר היום במדינת ישראל שמחו לראות אותו בעיתון, ואני ביניהם. קראנו שוב שבשנות החמישים היתה אפליה (שיואו, ועוד ב"הארץ", אני המום!); ושמענו שהמצב בו כל האליטות התרבותיות והמשפטיות והאקדמיות במרחב הישראלי מורכבות רק מאשכנזים היא לא רק תעודת עניות לחברה הישראלית (ולא אות הוקרה כפי שחושבים האשכנזים), אלא גם הוכחה לכך שמתקיימת אפליה גזענית; ושוב גם שמענו את הטיעון שהמזרחים אשמים והם צריכים להיות יותר אירופאים מהאפיפיור. אבל פרסום מאמר כזה כל שנה יוצר מצב שמסתיר את הבעיות האמיתיות של המזרחים, הן מבחינה היסטורית והן מבחינת חייהם בהווה.

בלי היסטוריה כתובה ונגישה לכול על יהודי ארצות האסלאם במאה העשרים, הדיון גם לא יתקיים.

הכותב הוא יליד מרוקו 1959, סופר ומשורר. הרומן הבא שלו, "דרזדן יכולה לחכות", יופיע בקרוב בהוצאת הקיבוץ המאוחד

כנראה שיעניין אותך גם: