האחים החורגים

השבוע חדרה בשורת הריאליטי להרף עין ל"אח הגדול" – ארז טל לא התרגש, שושנה גבאי דווקא כן
שושנה גבאישושנה גבאי

עיתונאית, עורכת תוכניות בטלוויזיה, תסריטאית ויוצרת הסדרה הדוקומנטרית "ים של דמעות". ממייסדי הקשת הדמוקרטית המזרחית

לתוך מערת הבערות המכונה "האח הגדול" אשר באולפני נוה אילן, פלש השבוע חיל חלוץ ובידו בשורת ריאליטי: מציאות שלא בוימה על ידי המכשף הגדול של הטלוויזיה הישראלית והצוות שלו. צעקות "העם דורש צדק חברתי" לא החרידו את חיוכו הלגלגני של ארז טל: באוזניה כבר הרגיעו אותו מחדר הבקרה כי מיד עוברים לפרסומות, סם החיים של הטלוויזיה וסם הדעיכה שלנו – שמאתמול משמשות גם מחסום בלתי-חדיר אל מול הקריאות למרוד בחומרים המדללים את תודעתנו.

אמנם הקריאות לאמת וצדק חדרו אל מסכי המדינה לשנייה אחת בלבד, אבל הדרמה התחוללה באולפן. מי שמקשיב לקטע שצולם על ידי אחד המפגינים, שומע כי הקהל  הפאסיבי שרק לפני שנייה היה כחומר ביד היוצר התחיל לצעוק גם הוא "העם דורש צדק חברתי", יחד עם הקומץ הפולש. אבל אז באו אנשי הביטחון שמקבלים שכר מינימום וסילקו את המפגינים. בשבוע הבא כבר יהיה תגבור של מאבטחים, שלא יאפשרו לרגע החסד הזה להתרחש בשנית.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. מירה

    כמה מעודד שגם בתוכנית ריאליטי יש מודעות לצדק חברתי!!!! איזה כיף. מחכים ומחכות לקיץ הקרוב…