טוב שמישהו דואג לנשים

רצח נשים מתרחש בכל התרבויות, בכל המגזרים, בכל העדות, ואיננו נשען על קריטריון של גזע או שיוך תרבותי. רעות כהן בעקבות העניין הפתאומי שמגלה "אם תרצו" בטובתן של נשים בחברה הערבית
רעות כהן

"אם תרצו" הוציאו קול קורא לכרזות בנושא "האפרטהייד הערבי והפקרת זכויות אדם במזרח התיכון". במסגרת אותו קול קורא, פרסמה התנועה בפייסבוק קריקטורה, שכנראה זכתה להיכנס לתערוכה הנכספת. בקריקטורה מופיעים גבר (עם שפם) ואשה ביום כלולותיהם, וצלם (עם שפם) אשר מתכונן לצלם אותם לכבוד האירוע. נראה כי באפשרותם של הזוג לבחור להצטלם על רקע נופים שונים – מסגד אל-אקצה, וילון עם סכינים ועוד רקע לא ברור. האשה מבקשת מהצלם "אני רוצה את זה על רקע כבוד המשפחה. זה מאד רומנטי". (הדגשה שלי).

כן, "אם תרצו", הנשים רוצות את זה. הן רוצות להירצח. הן רוצות את זה כל כך, עד שאני מודה לאלוהים שהתנועה שלכם קיימת. אני שמחה לראות שרצח נשים הוא נושא הקרוב ללבכם. במציאות בה נרצחות מדי שנה עשרות נשים בישראל על-ידי בני זוגן או קרובי משפחותיהן, וכן מאות ואלפי נשים נתקלות מדי יום באלימות מינית כלפיהן – אם בהטרדות מיניות במרחב הציבורי והפרטי או במעשי אונס אכזריים – טוב לראות שיש מי שאכפת לו ופועל למיגור התופעה בצורה כה אפקטיבית.

מכבסת המילים לפיה יש סוגים של רצח נשים, "על כבוד המשפחה" או "על רקע רומנטי", היא מטעה ושקרית. ביטויים אלה מנסים לקטלג את סוגי הרציחות לאור גזעם של הרוצחים וגזען של הנרצחות. בעוד רצח בחברה הערבית נחשב לרצח הנובע מהפרימיטיביות והנחיתות "הטבעית" של התרבות הערבית, רצח נשים בחברה המערבית או היהודית מקבל כסות של תופעה שולית ואינו מיוחס כמשהו הנובע באופן אינהרנטי מהתרבות המערבית עצמה. זוהי גזענות.

אבל מעבר לגזענות הטבועה בתיוגים השונים, אלה מובילים אותנו לנקודת עיוורון שמונעת מאיתנו לטפל במניע לרצח, והמניע הוא זהה בכל הגזעים והתרבויות: שליטה באשה, פיקוח עליה ועל מיניותה. רצח נשים נובע ממעמדן של הנשים בחברה הפטריארכלית שכולנו חיות בה, בין אם החברה יהודית, ערבית או מערבית "נאורה". רצח נשים היא תופעה כלל-תרבותית, כלל-עולמית. נשים סובלות מדיכוי בכל יבשת – באפריקה, באמריקה, באירופה, באסיה ואוסטרליה. עשרות-אלפי נשים נרצחות מדי שנה בכל העולם, בכל תרבות ומכל גזע. בישראל בפרט נרצחות עשרות נשים בשנה מכל דת ומוצא, יהודיות וערביות, אתיופיות, רוסיות, אשכנזיות ומזרחיות.

רצח נשים מתרחש משום שנשים נתפסות כמין נחות, מין שאסור לו להשתמש במיניות שלו, ואם הן סוטות מהנורמות החברתיות הפטריארכליות – דמן מותר. מקור הרצח הוא בפערי הכוח שבין גברים לנשים והוא "נועד" לשם השבת שליטתו של הגבר באשה שסררה, בין אם מתפקידה המסורתי של האשה כאם ורעיה, בין אם האשה לפתע בוחרת לממש את מיניותה בדרך בה היא מעוניינת ובין אם אינה נוהגת בצניעות ובכניעות כפי ש"אשה טובה" צריכה לנהוג. זה קורה בכל הדתות ובכל הגזעים. הכינויים "רצח על כבוד המשפחה" או "רצח על רקע רומנטי" הם ביטויים דוחים שמנסים לתת לרצח כסות. יש לקרוא לתופעה בשמה: רצח נשים, והיא מתרחשת על-ידי גברים בעיקר.

הקריקטורה, לעומת זאת, מייחסת לרציחת נשים אלמנטים גזעיים. הקריקטורה מהווה נקודת מפלט נוחה – "רצח נשים? אה, כן. זה קורה רק אצל ערבים (אלה עם השפם)". הקריקטורה של "אם תרצו" מזכירה לי קריקטורה אחרת, שפורסמה ב"הארץ" בתקופה בה הדרת נשים הייתה קטע סקסי ומעניין. בקריקטורה של "הארץ" ראינו מה שמאד מזכיר את דמות היהודי בקריקטורות של ה"דר שטירמר". יהודי גס ודוחה, עם אף גדול, שרץ אחר ילדה קטנה וצועק עליה. המטרה של שתי הקריקטורות, זו של הארץ וזו של "אם תרצו" הן זהות. "הדרת נשים? כן, זה קורה רק אצל החרדים". המטרה היא להלעיג, להגחיך את מושא הקריקטורה (יהודים חרדים במקרה של "הארץ", ערבים במקרה של "אם תרצו" וסתם יהודים במקרה של ה"דר-שטירמר") ולא במטרה של ביקורתיות נוקבת.

מה שעומד בבסיס הקריקטורות הללו היא גזענות סמויה שתפקידה לייחס מאפייני עליונות לתרבות/גזע מסויימים על חשבון נחיתות הגזע/המגזר האחר. להראות כמה המאייר (והמגזר/גזע אותו הוא מייצג), הוא טוב יותר. האתנוצנטריות הגזענית הזו היא שגורמת לנו להתעלם מזה שגם בחברה היהודית/חילונית/מערבית קיימות כל התופעות האלה, באותו שיעור ולפעמים יותר. כך, אנו ממרקים את מצפוננו הליברלי. אנו הרי בעלי ערכים, ואכפת לנו מנשים. תראו כמה אנחנו דואגים להן – מפרסמים על כך קריקטורות נוקבות.

אבל אולי אני טועה. אולי ל"אם תרצו" באמת אכפת מרצח נשים. אני בטוחה אם כך, שוודאי לא יסתפקו בקריקטורה בנושא, ולכן אני פונה אליהם:

"אם תרצו" היקרים,

אני מזמינה אתכם לפעול יחד ובנחישות עם העמותות הפועלות נגד האלימות הקשה הזאת מזה שנים: נשים נגד אלימותעמותת ל.א – לחימה באלימות נגד נשים, וכן לתמוך בשלל המקלטים הפזורים בארץ שקמו על-מנת להגן על נשים החוות אלימות וילדיהן. כמו כן, בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה פועל זה מספר שנים פרויקט למניעת רצח נשים ערביות של הקליניקות המשפטיות ועמותת איתך-מעכי. בפרויקט פועלות נשים מכל המגזרים, מכל האוכלוסיות, מכל המעמדות. יהודיות, ערביות, מזרחיות, אשכנזיות, דתיות, חילוניות, עניות ועשירות.

המשותף למאבק המורכב והסבוך נגד רצח נשים הוא שאינו מתבסס על קריטריון של גזע או שיוך תרבותי. הוא מתבסס על קריטריון אחד שמאחד סביבו את כל הנשים בסולידאריות: זהו מאבק נגד החברה הפטריארכלית.

בנוסף, "אם תרצו" היקרים, לבטח תרצו לדעת שבאופן ספציפי נושא האכיפה של אלימות כלפי נשים ערביות ורצח נשים ערביות לוקה בחסר. המשטרה ומדינת ישראל כושלים מלהגן על נשים בפרט, אך ביתר שאת על נשים ערביות שכן בשנים האחרונות נראה כי יותר נשים ערביות "מצליחות" להירצח ולפיכך נשים ערביות מקבלות פחות את הגנת רשויות האכיפה שאמורה להינתן לכל הנשים באופן שווה. לפיכך, אני שמחה לשמוע שאכפת לכם במיוחד מנשים ערביות, שכן אני סמוכה ובטוחה שתפעלו על-מנת להגביר את האכיפה ואת ההגנה על נשים ערביות אשר סטטיסטית מקבלות פחות הגנה מנשים במגזרים אחרים.

ישר כוח! אשמח לשמוע על הפעילות הנוספת שלכם בנושא, בתקווה שתצליחו למגר את התופעה האכזרית של רצח נשים.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נוקי

  לאחר שהתקשורת התעניינה במיוחד (באופן "פתאומי") בזכויות הנשים ו"הדרתן" (על ידי יהודים בלבד!!), ובשעה שהאג'נדה הברורה של אותם דיקטטורים של הדעה שברחוב היא שניתן לוותר על עוד ועוד שטחי מולדת לטובת "זכויות לאומיות" של השכנים השוויצריים שלנו (הקרויים למרבה הטעות "פלסטיניים"), נדרשה "אם תרצו" להדגשת הגזענות הבנויה במסר הכפול לעיל.
  האם ידוע לכותבת שפשעי גוף במדינה מבוצעים כ-65% על ידי ערבים, למרות היותם כ-20% מהאוכלוסייה? כלומר לערבי סיכוי פי 9 להיות רוצח מאשר ליהודי? אלה העובדות היבשות. אפשר להוסיף, שמאז 1948, נהרגו 11 מיליון ערבים במלחמות פנימיות שלהם. גם מול העובדות האלה צריך לעמוד, כשרוצים לתאר מהלך של "שלום" שבו מוסרים לאנשים האלה עמדות שולטות ואפשרויות חדשות לפגוע בלב המדינה וכמעט בכולנו.

  לסיכום: סדר היום נקבע על ידי התקשורת בכדי להכפיש את הדתיים במדינה, ובגזענות ה"סמוייה" סדר יום זה העלים את הערבים. אם תרצו רק מאזנת את התמונה בעובדות מחרידות שהתקשורת בחרה להעלים.

 2. ראובן

  את באמת רוצה ש"אם תרצו" ישתתפו בפועל במאבק פמיניסטי כלל ארצי או פרטני למגזר הערבי??? פחחחח
  זה לא שהם דואגים לזכויות הנשים או מיעוטים, הם פשוט מעוניינים בהסתה גזענית פופוליסטית שתמשוך אליהם עוד תורמים.
  אחרי הכל, כל ארגוני המאבק הפמניסטי לשיטתם הם ארגונים "עוכרי ישראל, ממומנים ע"י הקרן החדשה, אנטישמים וכו'".

 3. נגה

  הכותבת מתייחסת באופן ישיר להכפשת החרדים דרך הסיקור על ",הדרת נשים", כך שבעניין הזה יש ביניכם הסכמה. מה שמשותף לכם ולמכפישים ההם זה שזכויות נשים ממש לא מעניינות אותכם, למעט ככלי משחק. כאשה וכפמיניסטית זה פשוט מרתיח. אולי תתייחס להצעת הכותבת בסוף המאמר. יש אירגונים שפועלים למיגור התופעה תוך שיתוף פעולה בין נשים מכל הדתות והעדות. אולי תצטרפו אליהם…

 4. ש.ב

  זה כנראה לא יתממש כי להגן על זכויות האישה סתם כי היא אישה ויש לה זכויות ולא כי היא נפגעת ע"י ערבים היא, לאור משנתו של הוגה הדעות הציוני הקלאסי רונן שובל כפי שבאה לידי ביטוי בערכת יום גוש קטיף במשרד החינוך, היא "מעשה טוב אך לא מעשה ציוני".

 5. ד"ר יפעת נבו

  נמאס לי ממלים מכובסות. רוצה להציג את השאלה הפשוטה, במלים פשוטות: הבעל/אח/אב רוצח את האישה בחושדו בה שקיימה יחסי מין עם גבר שאיננו "בעלה". לאמור: היא, כקנין, החליטה שיש לה רצון משל עצמה. ואז עשתה מה שעשתה, אם עשתה. עד כאן – הפגיעה בגבר כבעל קניין באישה. אבל מה לזה ול"כבוד"? יש לנו עניין עם פגיעה ב"בעלות". עניין כלכלי טהור שעיקרו שיעבוד האישה לצרכיו של הגבר – ראו הצדקות של תופעות העבדות.
  אבל לצורך ההבנה, אשאל עוד שאלה, וגם הפעם ללא מלים מכובסות: איזה "גבר" הוא זה שמגלגל את ה"כבוד" שלו בין רגליה של אישה? למה ה"כבוד" שלו לא נמצא על כתפיו, בראשו, במעשיו שלו?
  אני מודה מראש למי שיוכל להשיב לשאלותיי אלה במילים לא מכובסות. לי עצמי אין תשובות. באמת שאין.

 6. ענת כהן

  שלום ענת

  כתושבת נצרת עילית, אשמח לדעת האם את או מי מחברייך עשו על מנת להיאבק בתופעה של התקיפות המיניות על קרע אתני המתרחשות מדי יום ביומו בנצרת עילית. המותקפות הן נערות קטינות וגם נשים נשואות. נערות ההולכות לבדן ברחובות העיר ואף נשים שהולכות לצד בני זוגם!המתקיפים הם צעירים ערבים, לרוב כשהם בקבוצות. האם את מנהלת מאבק כלשהו למען הנשים בנצרת עילית? למען ביטחונן האישי ונגד תקיפות מיניות אלו?
  אשמח לתשובה
  ענת כהן
  תושבת נצרת עילית

 7. מישהי שחיה במציאות

  טוב, עכשיו זאת סתם עצימת עיניים אל מול העובדות לטובת הפוליטיקלי קורקט. ממש שיעורים זהים של "רצח על רקע כבוד המשפחה" בחברה היהודית והערבית, וגם לגיטימציה חברתית זהה.

 8. אתי וקנין

  גב' כהן היקרה- מהי תשובתך לאמה של הנערה שנאנסה בערב יום העצמאות? (והכוונה לעצמאות מדינת ישראל !!!)
  ולנו- אימהות המדינה היהודית ???

 9. אתי וקנין

  פעילות-שלום מוטרדות מינית ואחת מהן נאנסה ע"י תושבים פלשתינים בכפרים בהם "אנשי שלום" באים להפגין נגד הכיבוש מה עושים? משתיקים אותן, כי המלחמה ב"כיבוש" חשובה יותר; וגם מורים לפעילות האחרות להפגין בלבוש צנוע הכולל כיסוי ראש ועוד: מדוע קולן של פעילות השמאל אל מול כיבושן המשפיל של חברותיהן נדם?