אמרתם תודה? כעת קיצוצים

משרד הקליטה בראשות השרה סופה לנדבר נכנס חזק ביוצאי אתיופיה, מ"התגידו תודה" ועד הקיצוץ הלא פרופורציונלי בתקציב קליטתם שנחשף אתמול. אפרת ירדאי על האפליה הממוסדת
אפרת ירדאי

נתונים שפורסמו אתמול ב"הארץ" חושפים כי על אף שהתקציב לקליטת עולי אתיופיה מהווה רק 6% מתקציב משרד הקליטה, במסגרת הקיצוץ הרוחבי הוחלט לחתוך דווקא ממנו את החלק הגדול ביותר: 5.5 מיליון שקלים. כיצד ממשיכה שרת הקליטה סופה לנדבר – שהפכה את משרד הקליטה למשרד סקטוריאלי המגובה על ידי מפלגה שלמה – להנהיג אפליה והדרה של אוכלוסייה שלמה, מבלי לחשוש ובלי לשלם את המחיר? אי אפשר להפריד בין מדיניות משרד הקליטה לבין אמירותיה האחרונות של השרה כלפי העולים מאתיופיה: השרה כבר ביקשה שנאמר "תודה", אמרה כי הפער בין ישראל לאתיופיה הוא של 300 שנה והתבטאה בעוד אמירות דומות המעידות על תפיסת עולמה. אמירות אלו, בסופו של דבר, משקפות מדיניות שפוגעת בעולים מאתיופיה.

שרי הממשלה מכריזים על הסכומים "העצומים" שמושקעים ביוצאי אתיופיה, אך בסופו של דבר הרבה כסף חוזר לקופת האוצר. צילום: The Jewish Agency for Israel, cc by-nd

שרי הממשלה מכריזים על הסכומים "העצומים" שמושקעים ביוצאי אתיופיה, כאשר בסופו של דבר מתברר שרבים מהכספים חוזרים לקופת האוצר, כפי שראינו בתוכנית החומש לעולים מאתיופיה אותה בנה משרד הקליטה. משרד הרווחה, למשל, לא ניצל למעלה מ-60% מהתקציב שניתן לו במסגרת התוכנית, בשעה ש-63% מיוצאי אתיופיה רשומים בלשכות הרווחה על פי נתוני משרדו. גם משרד הקליטה עצמו לא מימש את מלוא התקציב ונשאר עם עודף של 12%; כמובן, לא בגלל שאין מה לעשות עם הכסף, אלא כי כנראה חסרה המוטיבציה. מתוך 323 מיליון שקלים שתוקצבו לשנים 2008-2010 נוצלו רק 84 מיליון שקלים (כולל תקציב בביצוע!).

מעניין כי בתוכנית לקליטה ישירה – שאינה רלוונטית לעולים מאתיופיה – קוצצו במסגרת הקיצוץ הרוחבי רק 7,000 שקלים, ולעומת זאת בקליטת העולים בדיור זמני ובדיור קבע קוצצו למעלה מ-4 מיליון שקלים. עיקר התקציב נלקח מתחום הדיור, שהוא החלק המשמעותי ביותר, בשעה שרק לפני מספר שבועות הוחלט להעלות את המכסה החודשית לעולים מאתיופיה מ-110 ל-250.

האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה רואה בחומרה את הקיצוץ הלא פרופורציונלי ומצרה על התנהלותו של משרד הקליטה. המשרד, שאמור לייצג את האינטרסים של העולים מאתיופיה, לא רק שלא עושה זאת, אלא עושה בדיוק את ההיפך. האגודה פנתה לראש הממשלה בבקשה להתערב במדיניות הדורסנית של המשרד תחת שרביטה של שרת הקליטה.

הכותבת היא דוברת האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נתן.

  אין שום בעיה לפגוע בעולי אתיופיה כי הצבעם למפלגות השלטון מובטחת בבחירות הבאות כמו גם בקודמות.

 2. נפתלי שם טוב

  אמירתך מתנשאת ובעייתית. משום שגם השמאל דפק את האתיופים. למשל שר הקליטה לשעבר יאיר צבן לא העז לפתור את בעיית הפלשמורה. כנראה שזה לא משנה מי יהיה בשלטון מהמפלגות הגדולות לא יספרו את האתיופים.

 3. ג. אביבי

  חשוב לעקוב אחר המעשים של הפוליטיקאים ולא לתת אמון עיוור בהצהרות.
  לנדוור, לעומת הפוליטיקאים האחרים, גם מתבטאת בגזענות כלפי האתיופים וגם ממהרת לפגוע בהם תקציבית, למען המהגרים הלבנים ממזרח אירופה. הח"כית נוהגת כך בגלוי משום שגזענות בוטה כלפי שחורים, ערבים ומזרחים היא התפיסה הרווחת במפלגתה.
  צודק נפתלי שם טוב, גם יאיר צבן (מרצ החילונית) מנע ככל יכולתו את הבאתם של יהודי אתיופיה, בהשתמשו בטעון הדתי על יהדותם של הפלשמורה. זה כלל לא הפריע לו לאפשר הבאתם של מאות אלפי לא יהודים לבנים ממזרח אירופה. גם ציפי לבני בהיותה צרת הקליטה מנעה הבאתם של יהודים מאתיופיה באותם התירוצים צבועים.
  לאתיופים, בניגוד לרוב המזרחים, ברור מי נגדם בפוליטיקה ובחיי היומיום בישראל. לכן יש תקווה שמאבקם יהיה יותר יעיל.

 4. ד"ר יפעת נבו

  נתן צודק, צודק בריבוע. ולא רק לגבי יוצאי אתיופיה שהצבעתם מובטחת מראש למי שעושק אותם, אלא גם רבים אחרים שהצבעתם ממש מכורה מראש, ולכן לא סופרים אותם, ואז הם מתבכיינים.
  אז בא נפתלי שם טוב ומציע – מה? להאשים את יאיר צבן שגם הוא, מהשמאל, דפק את האתיופים. מה עניין שמיטה להר סיני? כך מעוותים חינוך לאזרחות. ממש מרגיז. אז זה נבלה וזה טרפה, מה אתה מציע, נפתלי, ליוצאי אתיופיה, למצוא עוד אשם ועוד אשם? מה אתה מציע להם, בפועל, כדי להיטיב את מצבם בדמוקרטיה העקומה שלנו? למצוא אשמים?
  לך, תחנך אותם שיידעו כיצד להצביע. לך תלמד אותם כיצד "לאבחן" את האינטרסים שלהם ולהצביע נכון. לא, חלילה, להגיד להם עבור מי להצביע, אלא ללמד אותם לחשוב בכוח עצמם כך שיידעו מה טוב להם, ואם שגו – שיבינו שזה באחריותם וישנו הצבעתם בפעם הבאה. בעיקר: שיניידו את הצבעתם כך שלא יהיו בכיס של אף אחד. שמי שפוגע בהם יידע שישלם את המחיר בקלפי. וליוצאי אתיופיה יש היום "מישקל קלפי" נכבד מאד.
  ותפסיק, אתה ויפי הנפש, לחפש מזור בהצבעה על אשמים, כי עוד מעט ותהיה חלק מאותם אשמים בגלל ניתוב המרץ לערוצי סרק.

 5. סבג גבריאל

  לא פלא שמוסיפים לרוסים ומקצצים תקציבי העולים היהודיים האמיתיים מגונדאר וכו ץ האנשים שהגיעו מרוסיה תמיד לא האמינו בפאלשים ורצו שתישארו שם לעולם ועד. כדי להכיר בכם כשבט יהיודי עתיק יומין הייתי צריך לעמול 3 שנים לפני 30 שנים את הרב הראשי הרב עובדיה יוסף עם הוכחות שאתם יותר דתיים מאשר כל האשכנזים ששלטו בישראל ץ עליכם לארגן ישיבה ולאגרן תרומות מכל אלה שמזדהים איתכם בארץ ובעולם

 6. מאיר עמור

  על הממשלה לטפל ולהעניק שירותים לאזרחים בלי שום קשר לעמדות הפוליטיות שלהם. זכות הבחירה הפוליטית החופשית היא זכות יסוד דמוקרטית. לבסס את אספקת השירותים האזרחיים על ההצבעה הפוליטית (או הנאמנות הפוליטית) של המצביע זוהי ההצעה הבסיסית לשחיתות פוליטית. זה מה ש"נתן החכם" מציע. לזכותו יאמר רק זאת, כי הוא למד זאת במהלך חייו בישראל. במערכת הפוליטית הישראלית שהמציאה "תנועת העבודה" לדורותיה והמשיכה "תנועת הליכוד" לנסיכיה ונסיכותיה מ"חירות" ועד ל"גוש אמונים", וכנראה מעבירים זאת למפלגה הדמוקרטית היחידה בהנהגתו של ליברמן, זו באמת היתה הדרך היחידה למילוי חובותיה של המדינה כלפי אזרחיה. שואלים ושאלו, בדיוק כפי ששאלו את "סאלח שבתי", למי אתה מצביע? על פי התשובה החליטו האם לספק שירותי חינוך לילדיו. זוהי שחיתות פוליטית ועיוות חברתי. לעיוות הזה אתם קוראים "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון". ההצעה שלי לאפרת ירדאי היא פשוטה: להציב משוואה אזרחית אמיתית לממשלת ישראל. לומר לממשלה או הספקת שירותים אזרחיים תיקניים ועל פי חוק או שאנו נסרב באופן גורף לשתף פעולה עם השלטון בישראל. ניתן לכתוב מכתבים לאו"ם ולהתלונן על קיפוח, אפליה וגזענות של קבוצה אנושית מופלית לרעה ולבקש את ההגנה של האו"ם על זכויות האנוש האזרחיות. ניתן להמליץ לצעירים/ת שלא לשרת בצבא. ניתן לשבות ולא לשלוח את הילדים לבתי הספר. כל אלה הן פעולות לגיטמיות, לא אלימות, במסגרת החוק ובהחלט מביעות את היחס הנכון שצריך להיות בין המדינה ואזרחיה: שירותים אזרחיים מלאים ועל פי חוק לכל האזרחים. כמובן, שאי אפשר יהיה ללמד את השיטה הזו למפלגה ממנה באה השרה לנדוור. הם למדו את השיטות הפוליטיות שלהם בארץ שהיתה דמוקרטית מזה אלפיים שנה: רוסיה (הצארית, הסובייטית הפוטינית וכן הלאה).
  הנוסחה צריכה להיות: אין תרומה אזרחית ללא תמורה אזרחית.
  מאיר עמור

 7. נתן.

  יכול להיות שאתה צודק. אבל זה לא סותר את מה שכתבתי.

 8. טלי

  זאת כתבה שחשוב במיוחד שאתיופים יקראו יש בפייסבוק קבוצות כמו "אתיופיה הקטנה" ו"אתיופים מאוחדים" עם עשרות אלפי חברים! ולא ראיתי קישור לכתבה הזאת בהן