במקום אחר תכונה אנטישמי

מסורת ארוכה של הענקת כבוד ויקר לאשכנזים שיצרו וקידמו תיאוריות גזעניות נגד מזרחים וערבים, מתבטאת בערב הוקרה לד"ר משה גרנות. איריס חפץ על אביר הלוחמה במניעים האפלים של השנאה העדתית
איריס חפץ

פסיכואנליטיקאית ישראלית שחיה בברלין מזה 17 שנה (עלייה ראשונה של האינתיפדה השנייה). ערכה את האתר "קדמה", במה לדיון מזרחי

משרד החינוך של מדינת ישראל בחר לערוך ערב הוקרה למפקח ד"ר משה גרנות. מההזמנה לא ברור מדוע נערך הערב דווקא בימים אלו: האם הגיע ד"ר גרנות לגיל פרישה? האם הגיע לגבורות (לפחות לפי מה שהוא כותב, עושה רושם שהוא קרא את ההוצאה המקורית והגנוזה של ספרו של זלמן קצנלסון), או שסתם רוצים לעשות לו מצב רוח טוב עם בורקס (באשכנזית: תקרובת).

בימים אלו, בהם תוכנית הכנס על שמה של ויקי שירן ז"ל עוברת שינויים מבורכים בעקבות מחאות על חוסר ייצוג של מזרחיות ופלסטיניות, מדגים משרד החינוך שישראל היא סניף מצטיין של ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. (בעקבות מחאות על תוכנית הכנס נפגשו נשות "אחותי" עם רוני הלפרן, ראש החוג למגדר בבית ברל, ודאגו לייצוג הולם יותר וקרוב יותר ל"שיטת הרבעים" של ויקי שירן ז"ל. בינתיים נודע כי ח"כ חנין זועבי שהוזמנה במסגרת השינויים הללו ונעתרה להזמנה, לא תשתתף בכנס כיוון שהנהלת בית ברל הטילה וטו על השתתפותה. כמחאה על כך יחרימו נשות "אחותי" את הכנס וחלקן ביטלו כבר את השתתפותן בו.)

בימים אלה ניתן להודות למשרד החינוך על האפשרות להכיר את פועלו של מפקח בכיר במשרד החינוך: ד"ר משה גרנות כתב את הספר "עסקני הקיפוח". הכותרת לכשעצמה היא בעייתית. כדי לחסוך מהקוראים ומעצמי עלעול מיותר, אפשר להביא את התיאור על הכריכה האחורית: "ד"ר גרנות עשה לו שם ככותב ללא חת החושף את הלקוי והרעוע במה שנחשב כנכסי צאן ברזל של התרבות הישראלית המתחדשת… הספר מתיימר לנתח את שורשי השנאה העדתית וחושף את מניעיה האפלים".

כריכת ספרו של משה גרנות

כלומר, כשמזרחים מוחים על דיכויים, הרי שהם מדברים על "קיפוח". כאילו המורה בלהה במקרה התעלמה מהם בכיתה, למרות שהם הצביעו ממש יפה והזיזו את האצבע באנקול עצבני ואחר כך ממש נעמדו בהתהלהבות, ובכל זאת היא נתנה לילדת השמנת לדבר. כאילו המורה בלהה אינה חלק ממערך שלם שמסליל מזרחים לבתי ספר מיוחדים, מתעל אותם לחינוך מקצועי ומקים בתי ספר שונים באזורים עם מזרחים (מקיפים למשל) ואחרים באזורים עם רוב אשכנזי (גימנזיות, כלומר תיכון עיוני שלומדים בו רק לבגרות). וכשמזרחים מוחים על זה הם "עסקנים". כלומר: רק הכסף חשוב לנו, אנחנו עושים מזה עסקים. קשה לי לחכות לספר ההמשך שיסביר למה מזרחים נשארים בכל זאת עניים.

הטענה שמזרחים מוחים על הדיכוי שלהם לצורך "עסקנות" באה ממי שבעצם עובד בזה: כלומר, מד"ר גרנות וממשרד החינוך, שהם אלה שמוציאים את הדיכוי לפועל ומקבלים על זה כסף (ממשלמי המיסים, כלומר גם ממזרחים) לצורך העניין. המוחים המזרחים לא רואים מזה יותר מדי כסף: לרוב זה עולה לנו יותר, כיוון שמחאה כזו במדינה בה האליטות הן לבנות, פוגעת בפרנסה. אבל בנוסף לשקר המובלע בה, מדובר בטענה אנטישמית: אנחנו, היהודים המזרחים, מוחים על כך שבני משפחותינו הוקרנו בקרני רנטגן קטלניות רק כי אנחנו רוצים לעשות על זה קופה. אנחנו לא מעוניינים בפתיחת הארכיונים כדי לדעת איך זה קרה, מה ההשלכות העתידיות של הזוועה הזו ולמה איבדנו קרובי משפחה. רק כסף יש למזרחים האלו בראש המוקרן שלהם.

וכמו בגרמניה

בגלל מחסור ביהודים תוקפנים בגרמניה, מאויש תפקיד המנכ"ל של הקהילה על ידי גרמני שנישא ליהודייה והתגייר בעקבות זאת. לפני כמעט שנתיים, נפגשנו לראיון. בשל נסיבותיו הביוגרפיות, חשוב למנכ"ל להוכיח שהוא יותר יהודי מיהודי, להדגיש שאכל שניצל עגל ולא חזיר, ולפתוח את המפגש בהתקרבנות, כדי שיהיה ברור שהוא יהודי ממש.

"סליחה על האיחור," הוא אמר. "כתבו עלי מאמרים קשים מכל הכיוונים, והייתי צריך לשמוע שאני 'יהודי מקצועי' על הבוקר". עם כל המחלוקת שיש לי איתו, בענין הזה הוא צודק. להגיד למישהו שנושא תפקיד של מנכ"ל קהילה דתית בדמוקרטיה מערבית שהוא "יהודי מקצועי" זו אמירה אנטישמית. לכומר, שמקבל משכורת מהכנסיה ומיסים דרך המדינה, אף אחד לא יגיד שהוא "נוצרי מקצועי". וכמו שזה אנטישמי להגיד את זה בגרמניה, זה אנטישמי להגיד על מישהו שהוא "מזרחי מקצועי" או "עסקן קיפוח".

ד"ר גרנות, כרבים אחרים, נעשה פתאום תוקפני ומשיל מעליו את מה שאמרו על אבותיו מאות שנים ומעביר את זה למזרחים בלי להסס. אבל מה, גרנות כרבים אחרים לא מוותר על עמדת הקורבן הנחשקת, מפלס דרכו בין צמחי הליאנה של הג'ונגל המזרחי וחושף בעבודה עיתונאית אמיצה את "שורשי השנאה העדתית" ואת "מניעיה האפלים". יהודים, רחמים!

ילד גזזת. רק כסף יש למזרחים בראש המוקרן שלהם (צילום מתוך "רוח קדים")

אפשר היה לחסוך את הטרזון הזה מאיתנו. אני מתנדבת בזאת לארגן תוך יומיים ערב עיון או כנס שבו מזרחים יספרו על מה ולמה המחאה, ואולי אז יוכלו השומעים להבין כיצד קרה שאם תימניה שחטפו לה את הילד או בתה שגדלה עם רוח של מת-חי חשות כאב ושנאה. האפל הוא חטיפת הילדים, הקרנה של ראשיהם וחיפוי על הפשעים תוך מניעת גישה לארכיונים. אלא אם ד"ר גרנות והמשרד המעסיק אותו, מאמינים שמזרחים עושים ילדים בשביל כסף (ביטוח לאומי, שזה בישראל ממש שוס שמתעשרים ממנו) – עוד סטריאוטיפ אנטישמי.

תרבות אי אפשר למחוק

ממילא מציג ד"ר גרנות את המזרחים ככאלו שמונעים רק על ידי אינסטינקטים חייתיים. חיי תרבות גם אין לנו, אגב. הנה עוד ציטוט של מר"ן גרנות:

עד סוף שנות ה-60 תחילת ה-70 כמעט שאין למצוא סופרים עבריים שהם או אבותיהם לא עלו מארצות אירופה… עלול להיוצר הרושם שעלו מארצות האיסלאם מאות ואלפי סופרים ידועי שם, וכאן בתחבולה נכלנית השתיקו אותם והעלימו את יצירותיהם. תרבות אי אפשר למחוק, אם האימה הקומניסטית לא אטמה את מעיין יצירתם (של יוצרים בברה"מ הקומניסטית) הרי שגם מעיין היצירה של יוצר תימני או מרוקאי לא היה נאטם – אילו באמת היה קם יצור כזה… (עסקני הקיפוח, עמ' 34)

שווה לבחון את הציטוט הזה מקרוב (אם את בהריון, כדאי לעשות את זה עם בחילות הבוקר, בבחינת שניים במחיר אחד): ראשית, אפשר לראות שיש בעיות מלאי של "סופרים עבריים" שלא ממוצא אירופאי. כלומר: סופרים אשכנזים. מר גרנות, איך הם נהיו עבריים פתאום? הרי הם כתבו ולמדו עברית רק במאות האחרונות, שלא כמו יוצרים מזרחים שכתבו כל השנים בעברית. השימוש ב"מוצא אירופאי" הנכסף רוצה להזכיר לנו שמדובר ממש בצאצאים ישירים מארצם של ההוגים והמשוררים – גרמניה – שהביאה לנו את גתה, שילר, היינה (כבר מותר?), פרופ' היידגר וד"ר גבלס. אבל הם לא. ביאליק, טשרניחובסקי, שלונסקי, אלתרמן, גולדברג ורחל בלובשטיין הגיעו כולם מאירופה המזרחית וצאצאיהם היו עובדים היום בתור גננים או עוזרות בית בגרמניה, למרבה הצער, בתנאי כמובן שהם לא היו נשארים בארצו של גוטפריד בן.

ועכשיו מסביר לנו גרנות ש"עלול להיווצר הרושם", ככה מעצמו עלול להיווצר (במוחות אשכנזים כמובן, אליהם הוא כותב. במוחות מזרחים לא נוצר שום דבר יצירתי, כפי שתיכף נראה). והרושם הזה עלול להיווצר, כי אנו – האשכנזים התמימים ורכי הלב – יכולים ליפול קורבן ל"תחבולות נכלניות" (מי אמר תיאורית קונספירציה ולא קיבל?).

אורטל בן דיין, שישה מתוך למעלה ממאתיים: האמנים המזרחים ע"פ צלמונה (מחווה למאיר גל). מעיינות היצירה של יוצרים תימנים או מרוקאים ככל הנראה נסתמו

ואז בא הטיעון סותם הגולל: הקומוניזם והעליונות האשכנזית כאבן בוחן. אם סטאלין לא הצליח להתגבר על פרץ היצירה של וסילי גרוסמן, אלכסנדר סולז'ניצין ונתן שרנסקי הרי שלא יכול להיות ששמעון פרס היה מצליח לאטום את מעיין היצירה של יוצר תימני או מרוקאי "אילו באמת היה קם יצור כזה". מרוקאים הם "יצורים" כנראה – שימי גו הום. ולוחמים "עבריים" יכולים לכל היותר לאטום בתים של פלסטינים (עם מפעילי צמ"ה מזרחים).

במילים אחרות: א. לא היה דיכוי. ב. אם טוענים שהיה, הרי זה מעשה תחבולה. ג. גם לו היה כזה, לא היה לו כל אפקט. אנחנו, לעומת זאת, באמת סבלנו מדיכוי ויכולנו לו, כי אנחנו לא "יצורים" אלא "יוצרים". זה בדמנו, חזק מאיתנו, ולכן הצלחנו להוציא מתוכנו יוצרים כל כך גדולים שעסוקים בספרות רפת ומספרים לנו על אהבה וחושך, קופסאות שחורות ועסוקים כמוני (ד"ר גרנות), וחרף הסכנות הכרוכות בכך, בחשיפה של מניעים אפלים.

בקיצור: את המזרחים אי אפשר לדכא, כי הם נחותים ממילא. הם אפילו לא בני אדם ששווה לדכא אותם. כל זה כמובן עד סוף שנות השישים ותחילת השבעים. את הילדים שלהם כבר הצלחנו לתרבת. היום הכל אחרת וכולנו "עבריים" ומלאה הארץ יוצרים תימנים ומרוקאים ש"משתלטים" לנו על התרבות.

נתן זך. כמעט שאין למצוא יוצרים עבריים שאבותיהם לא עלו מאירופה. צילום: מוטי קיקיון

משרד החינוך הישראלי ומדינת ישראל בכלל מכירים ומוקירים בפועלם של גזענים כמו ד"ר גרנות לא בפעם הראשונה. מסורת ארוכה של הענקת פרסי ישראל, מלגות, תמיכה במפעלות תרגום ושאר כבוד ויקר (שלעיתים ממון בצידו, אם כבר מדברים על עסקים) לאשכנזים שיצרו וקידמו תיאוריות גזעניות נגד מזרחים וערבים בכלל: מפרנקנשטיין שיישם שיטת חינוך לילדים מפגרים על מזרחים, דרך חיים חפר, נתן זך וכל מיני אחרים שהיו קופצים אם מישהו היה אומר את זה על יהודים במקום אחר, וכמו שעון עומד היו צודקים פעמיים ביום.

בתור מזרחים, יש לנו כידוע כבוד למסורת, אנחנו אוכלים את אוזני ההמן שלנו עם אותו מילוי כל שנה. אבל החדשנות האשכנזית מאוד מעודדת: מה דעתכם שם במשרד החינוך להתחיל במסורת חדשה שתחליף ערבי הוקרה לאשכנזים גזענים בערבי הוקרה ומלגות ליוצרים מזרחים?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אין גבול לחוצפה

  נשאלת השאלה למה אגודת הסופרים תומכת בערב כזה? האם זה מה שיש לה לעשות במקום לדאוג לסופרים? אני בטוח שבזכות כשרונות הרב של גרנות יש לו פנסיה חביבה ממשרד החינוך על חשבון משלם המיסים המזרחי והוא יכול לכתוב את הגיגיו המטופשים בשקט וזה לא בדיוק הסופר שלו צריכה אגודת הסופרים לדאוג?

  נשמח מאוד אם יו"ר אגודת הסופרים יגיב למאמר הזה ויסביר את עמדתו.

 2. כנראה שהוא שכח את השאלה

  הוא ענה שיבקש מאחיו הספרדים לסתום לו את הפה לאיש הרע הזה. כנראה שהוא שכח את מה שכתב בספרו ולפני כמה חודשים כתב כתב שיטנה במעריב בו הוא מבקש מהספרדים לסתום את הפה למואיז בן הראש ומכנה אותו האיש הרע הזה.

  כך שיש לנו בדיוק את המנגנון שגרם להשתקה של יוצרים מזרחים ושגורם להשתקתם עד היום, החל משנות החמישים. וכן עלו לא מעט סופרים מעיראק שהיו בהחלט ראויים להיכלל בקאנון הישראלי. סופרים מהמגרב או ממצרים לא עלו לארץ כי שפתם היתה צרפתי והם הפכו לסופרים ידועים בצרפת, אבל אלה שנולדו כאן ורצו לכתוב או שהחלו לכתוב בארץ זכו לתגובות מהסוג שבהן גרנות מצטיין. הם הושתקו, הם העלו את שמותיהם כמו בפרבדה (במאה העשרים ואחת בישראל זה במעריב או בעיתונים אחרים), מעלים את השם של סופר מזרחי כדי להוקיע אותו על פגיעה בקדושי האומה או בקידוש הציונות או על שפתם העילגת (מאוד נפוץ לטעון שסופרים מזרחים אינם יודעים עברית כשבעצם הם יודעים הרבה יותר מהאשכנזים), גרנות הוא דווקא דוגמא טובה של מה היה קורה ומה קורה ומה קרה ליוצר מזרחי שהשמיע את קולו, כבר בשלב הכתב עת או ההוצאה לאור דאגו לסתום לו את הפה, אם עבר את המשוכה עמוד ההוצאות לאור והוציאו את הסופר להורג.

 3. שאול סלע

  מי שקורה את התגובות שלי באתר העוקץ יודע שאני עושה שימוש רב במשה גרנות ומשנתו כדי לתאר את הגזענות האשכנזית.

  התחנה הראשונה היא האידיאולוגיה של גרנות שמנסה להגדיר מחדש את המאפיינים של הזהות היהודית כחילונים יחד עם מחיקת המאפיינים הדתיים ההיסטורים של הזהות היהודית.

  אלה הדברים אותם כתב משה גרנות ב"חדשות בן עזר .

  תחילת ציטוט

  כל ימי הייתי מעריץ גדול של חלוצי העליות השנייה והשלישית – ראיתי בהם את האחראים למהפכה הגדולה שעבר עם ישראל בארץ ישראל, מהפכה שהובילה בסופו של דבר לקוממיותו בארצו. אני היכרתי אותם, התחככתי בהם, דיברתי איתם – עם הנפילים שהיו בארץ, עם אנשי המידות, אנשי ההתיישבות העובדת, שלא היו כמותם מעולם בכל דברי עם ישראל.

  סוף ציטוט

  לפי משה גרנות הגאון מוילנא, הבן איש חי, הרמבם והרס"ג ,הם אנשי שוליים "בכל דברי עם ישראל"

  התחנה השניה היא המגוחכת ביותר. משה גרנות הקדיש שנים וקרא את כל ספריהם של פרופ ליבוביץ' ושי עגנון.

  ליבוביץ' ועגנון

  http://wp.me/pMLO5-eD

  קישורים

  "היהודי החדש" http://wp.me/pMLO5-8S

  פנינים נבחרות ממשנתו של משה גרנות

  http://no666.wordpress.com/2004/01/24/%D7%99%D7%93%D7%95%D7%A2-%D7%92%D7%9D-%D7%9B%D7%A9%D7%95%D7%A0%D7%90-%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9D/#comment-276

 4. נתן.

  עד הקמתה של מדינת ישראל זכו כ25 יהודים בפרסי נובל החלוקה בינהם לפי מוצא היא 25 אשכנזים ו 0 מזרחיים.

  מכיון שלא ניתן לדבר על אפלייתם של המזרחים בידי האשכנזים במדינת ישראל לפני שהיא הוקמה מעניין מה ההסבר למספרים האלה

 5. דרור בל"ד

  On August 14, at 9 PM, Israel's Channel Ten television screened a documentary film which exposes the ugliest secret of Israel's Labor party founders: the deliberate mass radiation poisoning of nearly all Sephardi youths of a generation.

  "The Ringworm Children" (translated in Hebrew as "100,000 Rays"), directed by David Belhassen and Asher Hemias, recently won the prize for "best documentary" at the Haifa International film festival, and in the past year has made the rounds of Jewish and Israeli film festivals around the world

  חנין זועבי אמרה בכנס לזיכרם של כ600 ילדים שנרצחו לצלילי מוסיקה קלאסית: "בפוליטיקה לא מספיק לדבר על הפשעים. חובה להזכיר את גם את שמות הפושעים". דוד דרעי, שהשתתף בסרט ובפאנל שבעקבותיו, דורש אף הוא לדעת מי הם הפושעים:
  I wanted to know who authorized it. I wanted to trace the chain of command. But the Health Ministry told me my records were missing." Boaz Lev, the Health Ministry's spokesman chimes in: "Almost all the records were burned in a fire."

  בארי חמיש אינו עיתונאי חצר. ככזה, הוא נוקב בשמות הפושעים:
  The American atomic program needed a new source of human lab rats and the Israeli government supplied it. Here was the government cabinet at the time of the ringworm atrocities:

  Prime Minister – David Ben Gurion; Finance Minister – Eliezer Kaplan; Settlement Minister – Levi Eshkol; Foreign Minister – Moshe Sharrett; Health Minister – Yosef Burg;
  Labor Minister – Golda Meir; Police Minister – Amos Ben Gurion.

  The highest ranking non-cabinet post belonged to the Director General of the Defence Ministry, Shimon Peres.

  הוא גם חושף את חשבון הדולרים של מי שראוי להקרא עסקני הקיפוח:
  That a program involving the equivalent of billions of dollars of American government funds should be unknown to the Prime Minister of cash-strapped Israel is ridiculous. Ben Gurion had to have been in on the horrors and undoubtedly chose his son to be Police Minister in case anyone interfered with them.

  כשם שכנס ע"ש ויקי שירן לא יכול להתקיים ללא רוצחות ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית, כך הפאנל שאחרי הקרנת הסרט לא יכול להתקיים ללא עיתונאי חצר. כרבים אחרים, נעשה פתאום עיתונאי החצר תוקפני ומשיל מעליו את מה שאמרו על אבותיו מאות שנים ומעביר את זה למזרחים בלי להסס. אבל מה, עיתונאי החצר כרבים אחרים לא מוותר על עמדת הקורבן הנחשקת, מפלס דרכו בין צמחי הליאנה של הג'ונגל המזרחי וחושף בעבודה עיתונאית אמיצה את "שורשי השנאה העדתית" ואת "מניעיה האפלים":
  TV host Dan Margalit tried to put a better face on what he'd witnessed. He explained meekly that "the state was poor. It was a matter of day to day survival." Then he stopped. He knew there was no excusing the atrocities which the Sephardi children endured.

  עוד לא אבדה תקוותנו, מפזם בארי חמיש:
  There is one person alive who knows the truth: Shimon Peres. The only way to get to the truth and start the healing is to investigate him for his role in the mass poisoning of over 100,000 Sephardi children and youth.

  אלא שגם נשיא המדינה הציונית-אשכנזית לא מוותר על עמדת הקורבן הנחשקת, מפלס דרכו בין צמחי הליאנה של הג'ונגל המזרחי וחושף בעבודה עיתונאית אמיצה את "שורשי השנאה העדתית" ואת "מניעיה האפלים": פלנגות מצפון אפריקה השתלטו לנו על הפאנל.

  טוב עשתה רוני הלפרן כשבחרה להתדיין בכנס על הנושא: ציונות, פמיניזם ישראלי והדרת נשים. טוב עשתה כי את הפאנל מנחה דווקא ד"ר אורית קמיר, הפקולטה למשפטים, המרכז האקדמי פרס, ולא למשל חנין זועבי. מה היא צריכה את זה? צעקות, דיבורים על פושעות מלחמה, האשמות על משטר אפרטהייד. לינץ' אחד היא כבר עברה. עדיף להביא מומחית למשפטים מהמרכז האקדמי ע"ש פרס, רופאים מבי"ח ע"ש שיבא, ואולי אפילו משוררים זוכי פרס ע"ש ביאליק.
  http://www.infowars.com/articles/ps/ringworm_children_how_israeli_gov_irradiated_100k_kids.htm

  1. כושית

   אה, הבנתי!

   ממש לא!!!

 6. צבי

  תודה איריס על הניתוח של תופעת גרנות. אין כל ספק שהשאלה החשובה העולה ממנו היא לא מדוע נמשכת המחאה המזרחית בארץ כבר מראשית שנות העשרים (כלומר כמעט ממש מראשית היישוב), מדוע מתעקשים האשכנזים שמדובר בבכינות או ב"עסקנות קפוח".

 7. בלפור חקק

  1. שני הלקסיקונים שנכתבו ונערכו על ידי ד"ר מ' גרנות נכתבו בעקבות יוזמה שלי בהיותי יו"ר אגודת הסופרים העברים (2005-2011). גרנות עשה זאת על פי פנייתי בהתנדבות. האם לדעת מישהו באתר העוקץ יש לשלול את הלקסיקונים החשובים הללו פסילה מראש?
  2. מלבד ספרו עסקני הקיפוח כתב ד"ר גרנות יצירות ספרות בעלות ערך רב. אזכיר למשל את הרומן "שחזורים" ואת קובץ הסיפורים הקצרים "קרנטינה בקונסטנצה", רק שניים מתוך רבים. האם הוא פסול לקריאה בעיני "העוקץ"?
  3. הספר עסקני הקיפוח מבטא דעות שנויות במחלוקת, והוא מזמין דו שיח, בוודאי לא חרם. כי תרבות נבנית מדו שיח ולא מחרמות.
  בלפור חקק

 8. דרור בל"ד

  "הוא חושש מקבלת החלטות ומתקשה להעריך נכונה את גודלה של דבשתו התרבותית והכלכלית. זהו גמל ליברלי המביט במראה ורואה עופר איילים שמאלני".
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4014652,00.html

  ולסופר בלפור חקק.
  "המופתעים מצרים על השפה הבוטה של הדובר…בעיקר נרתעו מ"אופן הביטוי" הבוטה שבו הציג מעוז את דבריו. אפשר לחשוב שאמירות אקדמיות ומדויקות יותר משיגות תוצאה שונה לדוברים אותן. אינטלקטאולים רבים, שאומרים דברים דומים בשפה אקדמית מנומסת ומדויקת היסטורית וחברתית, "פוטרו" עוד לפני שהתקבלו לעבודה בישראל".
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4176050,00.html

  ותמסור לחבר שלך שהוא לא היחיד שקרא את כל כתבי עגנון וחלק לא מבוטל מספרי הביקורת על יצירתו. חקר עגנון זה לא רק שקד וקורצוויל, זה בטח לא רק דינה שטרן והלל וייס. עגנון, כפי שמראה דליה חושן, שיטה לא רק בקוראיו, אלא בעיקר במבקריו. עזוב את הפרק הראשון, התחל מהשני – "לשלילתו של הדיסקורס".

  "עגנון: סיפור (אינה) סוגיה בגמרא" – דליה חשן, הוצאת ראובן מס. תודה לשאול סלע על הקישור.

 9. דןש

  לצערי מדינת ישראל לא מצאה את הדרך הנכונה לאפשר הזדמנות שווה לכלל אזרחיה.העובדה שהתקבצנו כאן מכל קצוות העולם, מתרבויות שונות, ערכים שונים, רמות השכלה שונות, מוטיבציה שונה ומסוות שונות- מקשה על אינטגרציה אמיתית. מדינת ישראל עשתה נסיונות שונים והפערים מצטמצמים לאט מדי ועדין קיימים. ניסו הפרדה, ניסו אינטגרציה, נסו חלוקה על פי רמות ו/או על פי כשורים – לכל שיטה היתרונות והחסרונות שלה.הפער שעדין קיים איננו תוצאה של גזענות ומחוייבת פעילות רדיקלית, המחייבת התייחסות שונה על פי רמתם של התלמידים. חייבים להוסיף למי שחסר מבלי לפגוע בהתקדמותם של בעלי הפוטנציאל.זהו האתגר האמיתי של מערכת החינוך.

 10. נתן אתה משקר

  לא אבדוק את זה בשבילך אבל 3 זוכים היו ספרדים, לדעתי הזכיות האשכנזיות בפרסי נובל דווקא מוכיחות שיש כמה אשכנזים חכמים וכל השאר לגמרי דפוקים בראש, ההוכחה הכי טובה היא הטענה שאם האשכנזים זוכים בפרס נובל זה אומר שהטוען הוא סוג של גאון. אבל בכל מקרה הטענה שרק אשכנזים זכו בפרס נובל עד 48 או אחרי זה היא טענה שקרית שכל אדם שפוי יכול פשוט לבדוק. עד 48 פרסי הנובל היהודים התחלקו בצורה די יחסית בין אשכנזים לספרדים. אז גם שקר וגם טענה דבילית. מה יצא מזה? נעבעך.

 11. לך תנהל דו שיח עם עצמיך

  אם כבר הגבת אז אולי תסביר. זאת אומרת הוא ערך לקסיקון אבל גם קורא לסתום את הפה לסופר שחבר באגודת הסופרים. לא רק קורא לא לשתוק, הוא קורא ל"אחינו הספרדים" לסתום לו את הפה. האם אתה גם מנהל איתו על זה ויכוח?

  עם מי עוד ננהל דו שיח פורה?

  דרך אגב לא כל כך ברור מה הדו שיח הפורה שאתה רוצה לנהל, איריס חפץ לא ביטלה שום לקסיקון שעשה גרנות או ספר אחר, הטענה היחידה היא שלא האיש הזה צריך לקבל הוקרות ממשרד החינוך ולא מאגודת הסופרים אלא הרבה סופרים מזרחים שהוא רוצה לסתום להם את הפה.

 12. נתן

  אתה מוזמן לבדוק את רשימת זוכי פרס נובל היהודים ולמצוא לי מזרחי אחד.

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%96%D7%95%D7%9B%D7%99_%D7%A4%D7%A8%D7%A1_%D7%A0%D7%95%D7%91%D7%9C_%D7%9E%D7%9E%D7%95%D7%A6%D7%90_%D7%99%D7%94%D7%
  95%D7%93%D7%99

  בכל מקרה אני לא חושב שיש איזה יתרון גנטי מולד לאשכנזים על פני מזרחיים.
  ההבדל נעוץ בסביבות בהם חיו אשכנזים ומזרחיים ,לא אפלייה ולא קיפוח ולא נעליים. באותה מידה אפשר לבדוק את רשימת העשירים היהודים בעולם לפני קום המדינה ולקבל תוצאות דומות.

  ההשפעה של הסביבות שמהם באו אשכנזים ומזרחיים השפיעה גם על המצב בארץ אבל זה הולך ופוחת עם השנים כפי שמוכיחים כל המחקרים.

  אבל תמיד זה כיף לבכות…

 13. לנתן

  הנה רשימת פרסי נובל לא אשכנזים

  1981 – Elias Canetti
  1959 – Emilio Segre
  1997- Claude Cohen-Tannoudji
  1985 – Franco Modigliani
  1969 – Salvador Luria
  1980 – Baruj Benacerraf
  1986 Rita Levi-Montalcini

  אלה בדוקים, יש עוד כמה שלא הצלחתי לרדת לעומק אי אשכנזיותם.

  עוד נתון, כל פרסי נובל הישראלים הם אשכנזים, למה? כי יש להם ייתרון מולד להסיט כל תקציב של המדינה לחינוך של הילדים שלהם. לחינוך של המזרחים מאז הקמת המדינה אף פעם לא נשאר כסף (מולד).

  תעשה עוד קצת סטטיסקיה ותראה שיש כ 100 זוכי פרס נובל יהודים. עד 1939, מעל ל 90% מהעם היהודי היה אשכנזי. אז אם זכו בערך 8 לא אשכנזים היחס בין היהודים דומה מאוד.

  בכלל האשכנזים לא יכלו מעולם להתמודד עם מדינה יהודית עם רוב מזרחי שזה מה שקרה כאן בשנות השמונים, זה היה איום דמוגרפי, לכן גם קיבלנו מליון רוסים שרובם לא יהודים בכלל כטיפול באיום הדמוגרפי. לא אשמת הרוסים אבל רצוי שיבינו למה כל כך התעקשו להביא אותם.

  לאור הדה אדוקציה השיטתית של המזרחים לא נראה שהמצב ישתפר וגם לא נראה לי שנקבל הרבה פרסי נובל ישראלים שאינם אשכנזים. דווקא ישראל מתברר כאי של גזענות אשכנזית שוב. בכל העולם יש פרסי נובל מזרחים (ואפילו מרוקאים, ר"ל) אבל לא בישראל.

  ופרס נובל זה משהו שאנשים נותנים לאנשים על פי כל מיני קפריזות והטיות, ממתי זה מבחן גנטי? מאז שהאיי קיו שלך ירד ל 50 כנראה. עוד לא שמעתי על מבחן גנטי של פרסי נובל כי אז הסינים היו בכלל בתחתית הסולם, ולא מדובר בדיוק בעם חסר השגים לאורך ארבעת אלפים שנות היסטוריה האחרונים. פרס נובל קיים כ 100 שנה וזה לא בדיוק קריטריון גנטי.

  אבל כבר אמרו שמהטפשות גם המשיח לא מרפא כימ כל חולה יבוא למשיח ויבקש ממנו רפואה אבל מי שיודה בפני מישהו אחר שהוא טיפש.

  בקיצור, במדינת ישראל הגזענות זועקת לשמים, ומאחר וזה כל כך בולט צריך להמציא הסברים הזויים לגמרי כדי להסביר אותה. כמו אלה של גרגרנות.

 14. נועם א"ס

  הוא ולא מלאך – מכשיר ומהלל הקולוניאליזם ועליונות הגזע הלבן, מחבר הפואמה "מעמסת האדם הלבן". מספיק בשביל לדחוף את כל הפרס נובל הזה לטיפולי קרינה מואצים להסרת גידולים ממאירים עד שהניתוח יצליח והחולה ימות סופסוף. לא להאמין שטינופת כמו "עסקני הקיפוח" ראתה אור במאה הזאת.

 15. יורם

  קלוד כהן טנוג'י (פיזיקה 1997)
  ריטה לוי-מונטלצ'יני (רפואה 1986)

 16. נתן.

  מה לא הבנת במשפט "עד הקמתה של מדינת ישראל"?

 17. איריס חפץ

  שלום לך.
  אני שמחה שהגבת למאמר, אבל נראה לי שאתה מבלבל בין "העוקץ" לביני ועוד מזרחים שמסכימים עם דעתי. אשמח לנהל דו שיח עם מישהו, אבל דו שיח זה בדיוק משהו פתוח ולא סתימת פיות. האם אתה תנהל דו שיח עם ניאונאצי שאומר שאתה עושה ילדים רק בשביל כסף? שאתה הולך לחפש את קרוביך שנספו וטוען ל"קיפוח"? אז נשאלת השאלה עם מי מנהלים דו שיח ועל מה.
  הערב שעורכים לגרנות הוא בכל מקרה לא דוגמא ל"דו שיח". זה ערב הוקרה, שבו יפואר המפעל הגזעני שלו, בחסות ממשלת ישראל. העובדה שהוא אולי כתב עוד שני ספרים – מצידי עשרה – מצויינים, אמורה לקזז את הספר והמאמרים הגזענים שלו?
  אני שמחה לפחות שאתה מספיק מתבייש בהשתתפות שלך בערב ההוקרה הזה, וצריך להפיס את דעתנו עם כמה רומנים מצויינים. בושה זה גם התחלה למשהו…

 18. מחליפים את העם

  בתכנון העתיד שלנו אין מקום למזרחים. לא ייצא מהם כלום לרווחינו ולהנאתנו. הם לא ישתעבדו כמו שאר העמים הנחותים (שהם כל שאר האנושות חוץ מאיתנו כמובן) כמו מליון העובדים הזרים ומליון הרוסים הגויים מעניי העולם. הבאנו אותם ונביא עוד מליון ויותר עד שעבדינו אלה ידחקו לחלוטין את היהודים המבהילים האלה שמדברים על חברה מתוקנת צדק ערכים וזכויות עד שנהיה לנמרודי שלי צרבת לפני שהמעסה התאילנדית מגיעה. אנחנו יכולים למצוא עניים מרודים בעולם שישפכו את דמם בשבילנו עבור 500 ש"ח בחודש. ממלכת התענוגות הפרטית שלנו כבר בנויה. המצב כל כך נורא שכל מה שאני יכולה לעשות הוא להבטיח לנמרודי שלי שתפקידו להמשיך את חיי השחיתות הנבזיים והמתוקים שלי הוא שעוד מעט ולא יהיו יותר מזרחים בממלכה. כולנו עובדים על למרר את חייהם כל כך שאו שיברחו מפה או שישתעבדו כמו כל עבד ושפחה. חייבים לגמור אותם לפני שיצליחו להתארגן על בסיס הידיעה שאנחנו רק מרמים ומנצלים אותם ולזרוק אותנו לפח האשפה של ההסטוריה. זה או אנחנו או הם. בכל יום אני מחזקת את נמרודי בסיפורים נפלאים על אבינו עובד האלילים נמרוד שרדף את אברהם אביהם ושרה אימם על מנת לרצוח אותם על ששיחררו את העבדים שלו.

 19. שאול סלע

  ספרו של גרנות נע בשני צירים. מצד אחד מוכיח גרנות עד כמה המזרחים הינם נחשלים ובאו מתרבות נחותה ומצד שני הוא תוקף את אלה שמתנגדים לתיאור זה ותולים את נחיתותם של המזרחים במזימה של הממסד האשכנזי. עם זאת דואג גרנות להדגיש שהוא חש כאח למזרחים ומתנצל פעמים מספר בספר על כך שהוא נאלץ לתאר את הדברים כפי שהוא רואה אותם. גרנות לא מתעלם מגזענות וסטראוטיפים שקיימים בחברה הישראלית אולם סטראוטיפים אלו הם לדעתו יחסים בין קבוצות שונות ושנאת הזר, כל זר, והוא איננו חלק מהיחסים בין מזרח למערב ובין ארופה לאסיה ואפריקה.
  גרנות מתאר את חיי היהודים במזרח באופן שבו תיארו בעבר אירופאים את האוריינט אך ללא הפן הרומנטי שבתיאורים אלו. זה מקום מלוכלך, מושחת, חולה, חסר ערבות הדדית (העשירים מתנכרים לעניים) ומלא בפשיעה וזנות. היהודים, כחלק מאתו מזרח, שייכים באופן טבעי לאותה זוהמה וניוון. המקורות של גרנות הם בעיקר ספרותיים – הסרט 'שחור' של חנה אזולאי הספרי והרומן ויקטוריה של סמי מיכאל. אולם הוא גם הצליח לדלות תימוכין בעזרת קריאה אי אלו ספרי מחקר (לרוב הספרות המחקרית בנוגע ליהודים בארצות האיסלם הוא לא מתייחס ומתיאוריו ניכר שהוא גם אינו מכיר ספרות זו). גרנות מביט דרך משקפת מאד סלקטיבית תוך הדגשת חסרונות ארצות האיסלם (כמו שלטון טוטליטרי) והתעלמות מחסרונות כאלה בארצות ארופה (כמו שלטון טוטליטרי מהאכזריים בהיסטוריה האנושית). לגרנות יש גם ידע על המזרחים ממקור ראשון. בילדותו שהה כבן למשפחה רומנית במעברה בבאר שבע. המזרחים באותה מעברה היו אלימים מלוכלכים וחולים והפכו את חיי משפחתו של גרנות לגיהנום. לא הייתה להם ברירה אלא לעזוב את המעברה. טראומת הילדות הזו, שעליה יוודע לקורא בעמ' 66, יכולה להסביר את החשבון הארוך שיש לגרנות עם המזרחיים.
  כחלק ממאבקו בעסקני הקיפוח גרנות דוחה את הטענה שהייתה מזימה אשכנזית להשפיל את התרבות המזרחית. אולם בשטף כתיבתו ניתן להבין כיצד למרות העדרה של מזימה בכל זאת נוצרה אותה השפלה ואותה דה לגיטימציה לתרבות יהודי המזרח. כאשר הקרירטריון לדבר טוב הוא עד כמה הוא מערבי די ברור שכל יצירה תרבותית שאיננה מערבית היא נחותה. גרנות גם מסביר מדוע הועלמה חלקה של יהדות המזרח מלימודי ההיסטוריה – הם היוו רק 10% מהעם היהודי (למרות שהם מהווים קרוב ל- 50% מהאוכלוסיה היהודית בישראל ומתלמידי ההיסטוריה במערכת החינוך). על פי הגיון זה אין טעם ללמוד היסטוריה יהודית מאחר שהיהודים מהוים פחות מאחוז מאוכלוסיית העולם.
  ספרו של גרנות שייך לז'אנר שדומה שהייתה לו עדנה לאחרונה. גרנות עושה למאבק המזרחי לשווין את מה שעשה ספי רכלבסקי לציונות הדתית ('חמורו של משיח'), מיכאל קרפין לימין ('רצח בשם אלוהים' והסרט "ממשלת ישראל מודיעה בתדהמה") ויורם חזוני לשמאל ('המדינה היהודית – המאבק על נשמת ישראל'). השיטה פשוטה: קח קבוצה קיצונית וקיקיונית, השחר את פניה עוד יותר, מתח קוים גסים בין הקבוצה המושחרת לבין קבוצות מרכזיות וגדולות. אין צורך בהוכחות ותימוכין. צור הכללות, קבע כמה קביעות גורפות, מבשלים על אש גבוהה של יחסי ציבור (אם אתה ימני כמו יורם חזוני יחסי ציבור תוכל לקבל רק בארצות הברית אבל אל דאגה, משם זה יגיע לארץ כי התורמים מודאגים) וכך מצליחים למכור בקלות.
  למרות קוי הדימיון בשיטה, השוואת הספר 'עסקני הקיפוח' עם הספרים שהוזכרו למעלה עושה עם משה גרנות חסד. מבחינת כתיבה מדובר בסגנון מאד אישי. העובדה שיש לטקסט הערות שוליים אינה משנה הרבה ואינה מוסיפה את הניחוח הפסאודו מחקרי שבהם מתהדרים רכלבסקי וחזוני. הספר כתוב גרוע ויש בו חזרות רבות על אותם ציטוטים בפרקים שונים.
  למרות איכותו הנמוכה של הספר ורדידות טיעוניו של גרנות יש בהחלט מקום לביקורת על הגישה הרדיקלית, שבשם מאבקם של המזרחים לשויון, יוצאת כנגד כל המעשה הציוני. התפיסה, שבה מחזיקים כמה אינטלקטואלים רדיקלים, שיהודים בארצות האיסלם היו 'ערבים בני דת משה' היא מופרכת כמעט לחלוטין. למעט קבוצות קטנטנות של יהודים מרבית היהודים במזה"ת ובצפון אפריקה חשו מנוכרים מהרוב המוסלמי. זהותם כמיעוט דתי היתה מעוגנת לא רק בחיים החברתיים אלא גם מבחינה משפטית. היהודים היו בני חסות כמעט עד אמצע המאה ה-20. גם אם החיים היהודים לא היו רצופי פרעות ומצוקה (כפי שגרנות מתאר), אידיליה רבה לא הייתה שם. מתח זה הוחרף על ידי הקולוניאליזם וזה קרה הרבה לפני הציונות. גם בענין הקונספירציה האשכנזית להביא את המזרחים ולהשפילם תרבותית וכלכלית יש מקום לבחון האם לא מדובר ביישום ההגמוניה ובגישה ארופוצנטרית שאפיינה גם את יחסם יהודים מזרחים בינם לבין עצמם (כמו יחסם של הבגדדים לכורדים או יחסם של יהודי קזבלנקה לשלוכים) ולאו דווקא מקנוניה זדונית.
  ספרו של גרנות, שנוגע בדיון חשוב וחיוני, עושה שירות רע לויכוח על השיח המזרחי הרדיקלי בפרט ולבירור היחסים הבינעדתיים בישראל בכלל.

  צילום מסך

  http://shaultweig.files.wordpress.com/2012/03/moshe-picar.jpg

  קישור לרשומה בסימניה

  http://simania.co.il/bookdetails.php?item_id=34673

 20. שאול סלע

  למקרה שבלפור חקק ינסה להיאחז בטיעון שהוא לא קרא את מה שגרנות כתב בחדשות בן עזר אז אעמיד דברים על דיוקם.

  לאחר שגרנות זכה בפרס "חתן האור" בחנוכה לפני שנה ומשהו כתבו התאומים בבלוג שלהם רשימה באתר מחלקה ראשונה על הארוע. אני רשמתי באותו פוסט תגובות בשמי המלא על הקריאה של גרנות לסתום למואיז בן הראש את הפה.

  מואיז בן הראש הוא חבר FB של אחד מהתאומים . דרך אותה "חברות" איתרתי את האחים ב FB והעברתי להם את תחושת המיאוס שלי מ הקשרים החמים בינם לבין גרנות.

  אז התאומים ידעו גם ידעו

 21. עמוס

  בבדיקה מקיפה שערכתי גיליתי ש…
  0 (אפס!) מכלל מקבלי פרס נובל הם קיבוצניקים!
  0 (אפס!) מכלל מקבלי פרס נובל הם יהודים-פולנים (לא כולל גליציה)!
  7 (שבעת!) מקבלי פרס נובל שהם יהודים-מזרחים (כולל אליס קאנטי שנעדר מרשימות קודמות; לא כולל את בגין המרוקאי ואת פרס שאמא שלו ערבייה) – שחלקם היחסי בים מקבלי פרס נובל יהודיים עולה על חלקם ביהדות העולם! – לא הגיעו לישראל; חשוב לשבח את הוריו של ברןך בן-אסרף, חתן פרס נובל ברפואה, שהעדיפו לקחת שמאלה לוונצואלה מאשר ימינה, לארץ-חלאת-אבות נוסח "נתן"…
  מה שמזכיר לי: 0 (אפס!) מכלל מקבלי פרס נובל נקראים "נתן"!

  מה שאומר, כמובן, שמי שנקרא "נתן" הוא גם אידיוט וגם גזען נאלח; צריך להיות גם אידיוט וגם גזען נאלח כדי להסיט את הדיון במתן כבוד לגזען כמו משה גרנות אל השאלה הממש-לא-קשורה והמפגרת של הפילוח האתני של מקבלי פרס נובל, הקטגוריות שמשמשות פילוח כזה, ואיזה מסקנות להסיק מזה (חוץ מהעובדה המביכה, שהנסיון לדרג תרבויות על פי למי-יש-יותר-גדול, ובודאי הניסיון לקשור אותן אוטומטית לאיזור גאוגרפי, מעיד על רגשי הנחיתות האוסט-יודן המובהקים של האשכנזים; אולי בגלל שגם הם יודעים aבאמת אין שום רגע בהיסטוריה שבו עלתה רמת התרבות במינסק על זו של בגדד, אלכסנדריה, איסטנבול, סלוניקי, פס. בכל הקריטריונים ("מזרחי" או "מערבי", "דתי" או "חילוני" – והמרכאות אמורות לבטא את הבוז המוחלט שלי לחלוקות האלה) – במספר הצגות התיאטרון, שיעור הרופאים באוכלוסיה, כמות הספרים הנדפסים, ידע בהנדסה, מה לא…

  וצריך גם להיות קצת חמור כדי ליפול במלכודת ולענות למיני "נתן" וההבלים שהם מפריחים במקום להיצמד לדיון המקורי

 22. פרס נובל לנתן הטיפש

  1911 – Tobias Michael Carel Asser

  1906 – Henri Moissan

 23. לא נמצא בתוכנית הלימודים

  האם בגלל שאינו אשכנזי? לדעתי עולה על רבים מהסופרים העבריים שבתוכנית הלימודים.
  בנוסף: הוצאות הספרים ממעטים להוציא לאור כתבי יד שלא נכתבו ע"י אשכנזים.

 24. לוכד מוסמך דרגה 12

  עד מתי פסאודו טיעון ההבל הזה יישמע ע"י טרולים?
  ואם היפנים זכו, באמת או בשוחד, באיזה פרס שנקרא נובל חמש פעמים יותר מהנורבגים אז זה אור ירוק למרר למליוני הנורבגים את החיים באלימות בעושק וברמאות?
  יצור שפולט 'טיעון' כזה הוא בבירור נחות ביותר מבחינה שכלית!… נכה מבחינה רגשית/נפשית עד כדי סכנה לסביבתו, ובבירור הוא בדרגה נחותה של עובד אלילים מבחינה מוסרית.

 25. שנתן מפרסי נובליו לברואיו

  בהתחלה די התעלמתי מהטענות האלה, וכי אם 200 יהודים אשכנזים זכו בפרס נובל זה אומר מה? לא יודע מה זה אומר. זה אומר שהם קיבלו פרסי נובל. זה הכל.

  אבל מאחר והטענה הזו מושמעת לעיתים קרובות ועולה ברוב הדיונים על הגזענות נגד המזרחים (בחיי שאני לא מבין למה האשכנזים מעלים את זה) אז הלכתי ובדקתי. עד אז ידעתי שקנטי זכה בנובל והוא היה דובר לאדינו כשפת אם עד גיל 5 , אבל אחרי שבדקתי התברר שהטענה היא גם לא נכונה, בנוסף לזה שהיא לא מוכיחה כלום.

  עכשיו כבר שינו את הכיוון, (כנראה מדובר בקבוצה הנקראת פורשי מחסום), ואחרי שהעליתי עובדות נתן מעלה את הטענה של פרסי נובל לפני קום המדינה, נו, באמת? אבל גם זה לא נכון, גם לפני קום המדינה היו פרסי נובל ספרדים.

  השאלה הנשאלת אם כבר היא למה כל מקבלי פרס נובל הישראלים הם אשכנזים. זו השאלה. והתשובה היא התשובה לכל הדיון הזה, נגישות לחינוך ולהשכלה. יהודים מרוקאים וספרדים, כמו האשכנזים החלו לזכות בפרס נובל ברגע שהיתה להם נגישות להשכלה, ולהשכלה גבוהה. בארץ יש מעט מאוד נגישות למחקר למזרחים (להבדיל מהיכולת לקבל תואר), אני נוטה להעריך שדווקא כן יהיה זוכה פרס נובל מזרחי בשנים הקרובות אבל זה יהיה מישהו שירד מהארץ וחקר רק בארצות הברית.

  ובכלל רוב רובם של פרסי נובל הם אמריקאים. הסיבה גם היא פשוטה, מזה מאה חמישים שנה ארצות הברית מנהלת מדיניות של קניית מוחות והשקעה מאסיבית במחקר מדעי. זו הסיבה. בקרוב הודו וסין ישתלטו גם על התחום הזה. ואז גם הסינים וההודים יהיו חכמים "גנטית".

 26. לעמוס שוב

  מנגנון הטיעון מניח הנחה לא נכונה ומסיק מסקנות. זו דווקא אחת מהתבניות של גרנות וגם של נתן או של כל מיני גזענים, למשל, הטענה שהמזרחים הגיעו ממקום של חוסר חינוך ולכן היה להם יותר קשה להסתגל. גם הטענה וגם המקנה לא נכונות. אבל הטענה של A גורם ל B , כש A לא נכונה בכלל בהחלט ראויה לתגובה.

  מצד שני לגזענים אין הרבה יכולת לניתוח רב מימדי. באמת גם המזרחים היו מגיעים מהמקומות הכי נידחים מבחינת חינוך זה עדיין לא מסביר למה כאן לא יכלו לקבל חינוך ולא קיבלו חינוך.

  אבל על אחת וכמה וכמה כשרבים מהם קיבלו חינוך מעולה ברשת אליאנס. אבל רשת אליאנס על כל מאות מוסדותיה נחשבת לאיזה קוריוז אורינטלי במוחות האשכנזים בארץ (בחו"ל זה אחרת, שם ברור שמי שיצא מהחינוך הזה אמור להיות מינימום פרופסור ולקבל פרס נובל).

  ככה שזה לא דיון עקר. כדאי להיות מוכנים לטיעונים האלה. כי לעיתים קרובות נגררים למקנה B כשבכלל הטענה שמובילה למסקנה הזו, טענה A היא שקר אחד גדול ולצערי הרב לעיתים, מוסכמה מוטבעת היטב בחינוך הישראלי ובחברה הישראלית. על שקר בונים הרבה מאוד גזענות.

 27. מרוקאי תורן

  הוצאות לאור לא ממעטות עד כדי כך להוציא ספרים של מזרחים. זאת האמת לגבי 15 השנים האחרונות. המצב בספרות רע, אבל אי אפשר להשוות אותו למצב של התיאטרון שבו אין דריסת רגל מזרחית ועוד תחומים אחרים. הבעיה העיקרית בהוצאת ספרים של מזרחים היא היותם של כל העורכים בכל מערכות ההוצאות לאור אשכנזים (טוב אוקיי יש את משעני בכתר, ואולי עוד דג מוזר במקום אחר). זאת בעיה. עם כל הרצון הטוב, העורך האשכנזי אינו מסוגל להבין את ההקשר של יצירה מזרחית, לעיתים הוא מבלבל בין יצירה מזרחית לבין יצירה פולקלוריסטית שנכתבת למען מעמד הביניים האשכנזי כדי לאשש את דיעותיו הקדומות וחושב שהנוא מקדם ספרות מזרחית.

  לגבי השירה, תחום שאיבד כל נוכחות חברתית או כלכלית, יש פריחה מאוד גדולה למשוררים מזרחים ולשירה מזרחית מכל הדורות. הסיבה פשוטה, אתה מגיע, משלם למו"ל ומדפיס ספר. זה עסק כמו כל עסק. ומאחר וזה עובד כך מי שטוב בולט מיד. אין מה לומר שגם השירה האשכנזית של 20 השנים האחרונות בדעיכה מדהימה ביחס לעבר. כך שזה עוד יותר בולט.

  בפרוזה, העניין הוא שגם סופר מזרחי מצליח אינו נכנס לעולם לקאנון האקדמי. אבל זה נראה באמת רק עניין של זמן ולא דבר עד כדי כך חשוב לסופרים.

  בקיצור, אם יש באמתחתכם כתב יד שלא פורסם או נדחה בעבר תמשיכו לנסות לפרסם, יש היום יותר נכונות להכניס את הקול המזרחי לפרוזה.

  ואני אומר בתור מישהו שכבר צועק שלושים שנה שיש גזענות כלפי ספרות מזרחית. עדיין יש אבל זה לאו דווקא מתבטא באי פירסום כתבי יד. זה מתבטא יותר בהעדר כיבודים, לא יזמינו את הסופר המזרחי לתת הרצאה ולא ישלמו לו על הרצאה או על סדרת הרצאה (שזה היום ההכנסה הכי חשובה של סורפים אשכנזים), ולא יזכו בקלות לפרסים גם אם זה מגיע להם. ראה מקרה ארז ביטון שלא זכה לא בפרס ביאליק ולא בפרס ישראל.

 28. שאול סלע

  סמי מיכאל "התקבל" וספריו מתורגמים גם לרומנית. זה לא משנה את העובדה שמואיז הזכיר. ישראל אינה מעצמה ספרותית , יש עגנון ועוד אחד. עגנון הוא סופר יהודי שאני חווה את קריאתו כיהודי. העוד אחד הוא דוד שחר שממשלת צרפת מימנה את תרגום ספריו. אני בספק אם "נתן" יודע מי זה בכלל דוד שחר. דוד שחר לא רק שלא כתב בסמיכות לאתוס הציוני, הוא היה החלוץ בהצגת שועי הארץ כריקים ופוחזים יחד עם הופעת החיים כמשל של פנחס שדה

 29. לשאול

  מי שהולך נגד מזרחים גם הולך נגד היהדות. אכן אני מסכים איתך שעגנון הוא סופר יהודי ולא ישראלי, ועל זה כנראה קם קצפו של גרנות. גם היהדות של המזרחים מפריעה לו מאוד.

 30. נתן.

  מה שגרנות טעון הוא שמצבם של המזרחיים במדינת ישראל אינו נובע מאפליתם בידי האשכנזים אלה מנקודת המוצא שלהם מעצם העובדה שחיו במדינות ערב שהם מהמדינות הנחשלות והמפגרות ביותר בעולם.

  הסיפור על פרסי נובל רק מדגים את העובדה הזאת.

  בכל מקרה רחמים עצמיים לא יעזרו.

 31. יורם

  נניח בשלילה כי מצבם של המזרחים אכן נובע "מעצם העובדה שחיו במדינות ערב שהם מהמדינות הנחשלות והמפגרות ביותר בעולם." כלומר חשובה רק נקודת המוצא ולא היעד. אם כך היה מצבם של יוצאי מרוקו בצרפת למשל כשל אחיהם בישראל. אבל בצרפת איכשהו הם התברגו דווקא באליטה האינטלקטואלית, העסקית התקשורתית וכו'.

 32. סמולן

  למה ? למה כל פעם שאתה כותב משהו יש בו שגיאות עובדתיות ? למה היכרות עם העובדה הזו לוקחת אותי לעשות משהו מטומטם כמו לבדוק את רשימת זוכי פרס נובל, רק כי אם אתה אמרת שאין, אז כנראה יש ? למה יש ?

  https://en.wikipedia.org/wiki/Nathan_Soderblom

  https://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_Nathans

  חוץ מזה, נדמה לי שמקס בורן הוא במקור אברבנל. קראתי את זה בספר של יובל נאמן על מדענים יהודים. אם זה נכון, מה לנו מבזבזים את זמננו על זוכי נובל מסדר שני ושלישי. הו, השליטה האשכנזית על הזכרון.

 33. שאול סלע

  גם סמולן כתב לפני שבוע לעמוס שאין ולא היתה אפליה. עדיין סמולן=נתן או סמולןנתן וכל החבורה של הליצנים הגזענים הם כתובת נאותה לשירו של מחמוד דרוויש.

  אתם העוברים בים המילים החולפות, כמו אבק זלעפות
  לכו מכאן לאן שתרצו, קחו פספורט, אבל לא בינינו בשום אופן!
  הגיע זמן שתסתלקו, שתמותו היכן שתרצו, אבל לא ביננו!
  צאו מכל דבר, צאו מפצעינו, מאדמתינו
  צאו מהיבשה. מהים, ומהכל."

  מחמוד דרוויש

 34. לנתן

  המנגנון הזה ממשיך, אתה טוען שהמזרחים לא היו מספיק משכילים וזו הסיבה לפערים. הטענה שלך מופרכת לחלוטין, לכן גם המסקנה לא נכונה.

  בנוסף גם אם זה היה נכון, זה עדיין לא מסביר את הפערים אחרי שלוש דורות ורבע.

  קח כמה עובדות:

  יש שתי טענות החוזרות ונשנות לגבי העלייה של יהודי מרוקו בקשר לחינוך היהודי שם. הראשונה היא הכללה של כל המזרחים באו מתרבות נחשלת שהקשר שלה לחינוך היה אפסי, והשני הוא שהמרוקאים בעלי השכלה היגרו לצרפת ואלה שלא הייתה להם השכלה היגרו לארץ. יש מידה מסוימת של ניגוד בין שתי הטענות האלה אך אפשר להפריך אותן במאמר קצר.
  האקזוטיקה של יהודי מרוקו שחיים בהרי האטלס מאוד קרובה לליבם של ישראלים, היא מתארת מרחב מדומיין בו המרוקאי הוא רועה עיזים תמים, בשביל חלק מהאוכלוסייה מדובר בהוכחה חותכת לכך שיהודי מרוקו פשוט ישבו מאז גלות בית שני וחיכו למשיח בדמות שליח של הסוכנות, בשביל אחרים הוא סוג של אידיאליזציה של חיים לא חומרניים. מבחינה היסטורית ופוליטית ברור שהתמונה של היהודי המרוקאי עם בג'ילביה נועד לקבל לגיטימציה להפיכתם לזן יהודי נרדף שיש להעלות מיד לארץ וכתעודה המזכה בתרומות מצד יהודי העולם להצלתם. תמונה של יהודי במוגדור לבוש בחליפת שלושה חלקים הנוסע במכונית אמריקאית לא היה משיג אפקט כזה בשום מצב. אבל היהודי המרוקאי הזה מבחינה סטטיסטית הוא כמו תיאור של קיבוצניק ברפת מתחת לעטיני הפרה כישראלי היחיד שקיים בעולם. באחוזים, מספר היהודים החקלאיים שחיו במרוקו לא הגיע ל 7%, יהודי מרוקו היו מאז ומתמיד עירוניים. החוויה המרוקאית היא עירונית, ובעיקרו של דבר חיים של ערים גדולות ובינוניות. המגע של היהודי המרוקאי עם האדמה קלוש למדיי, תמיד היה מדובר בסוחרים, ובאומנים ובמקצועות חופשיים.
  לגבי החינוך, בשנת 1862 הוקם בית הספר הראשון של רשת אליאנס. רשת אליאנס היא המרכז והתפנית של של יהודי מרוקו כלפי המודרנה. ואפשר לספר את ההיסטוריה של יהודי מרוקו דרך בתי הספר של אליאנס. בית הספר הראשון הוקם בעיר תטואן וקשה שלא לראות קשר בין הקמת בית ספר זה לבין קבלת פרס נובל ראשון על ידי יהודי מרוקאי מאחד מצאצאים של העיר הזאת. בית הספר השני הוקם בטנג'יר, והיהודי השני שזכה בפרס נובל בא מהעיר הזאת. לא נראה לי שזה מקרי. הכניסה למודרניות במידה רבה היתה פונקציה של הקמת בית ספר של אליאנס. אפשר לומר שבמידה רבה יוצאי צפון מרוקו והערים תטואן וטנג'יר היו הראשונים להיכנס לאונירסיטאות, ולהגיע להשכלה גבוהה.
  הטענה שרק האליטות למדו בבתי ספר של אליאנס אינה נכונה כלל. כל קהילה בכל עיר והקהילה היהודית בכלל דאגו תמיד לעודד חינוך, וגם ההורים. כך שבשנת 1960, בדיוק מלפני שרוב יהודי מרוקו עלו לארץ היו 95% מילדי מרוקו בגילאי 5-18 למדו בבבתי ספר. קשה לקרוא נתון יבש זה ולחשוב לאחר מכן שהיהודי המרוקאי לא התעניין בחינוך. מתוך אחוז זה 80% למדו במוסדות של אליאנס. בתי ספר של אליאנס נכנסו במשך השנים מעיר לעיר ואחר כך לעיירות ואפילו לאיזורי ספר כמו תפיללאת והרי האטלס, למעשה הם הגיעו כמעט לכל יהודי במרחב המרוקאי. (אליעזר בשן- יהדות מרוקו – עברה ותרבותה-ספריית הלל בן חיים- הוצאת הקיבוץ המאוחד-‏2000). בתי הספר של אליאנס הכינו את התלמידים לבגרות הצרפתית (הבאק המפורסם), שהוא עדיין לאין ערוך יותר קשה מהבגרות הישראלית וגם ברמה יותר גבוהה.
  בשנות החמישים והשישים נמשכה הרדיפה אחרי היידע על ידי היהודים שהיגרו לכל מדינות העולם, חוץ מאשר במדינת ישראל. מדינת ישראל ביצעה תהליך אלים של דה אדוקציה שהרסה דור שלם, וככל שהילד הגיע יותר צעיר לארץ כך סיכוייו להגיע להשכלה גבוהה הלכו ופחתו. מה שמבדיל את ההגירה הזאת מהגירות אחרות לצרפת, קנדה, ארצות הברית, ספרד או דרום אמריקה, הוא פשוט שכאן נמנע חינוך מקהילה שהחינוך עמד במרכזה. ייתכן שהורים רבים חשבו שאם מדובר בחינוך יהודי הם יקבלו אותו חינוך כמו החינוך היהודי במרוקו וייתכן מאוד שגם בזה לא יכלו לעסוק במאבק הקיום האכזרי שנכפה עליהם.
  ב 1948 היו במרוקו 250,000 יהודים, 70% מהם עלו לארץ. ו 30% היגרו למדינות אחרות, בעיקר לצרפת. משפחות התחלקו וחלקן הגיעו לכאן או לשם, מבחינה זאת משפחות אלה שאנחנו מכירים היטב הגיעו מאותו מצב סוציו אקונומי ובמיוחד חינוכי. אמנם לא נעשה מעולם מחקר השוואתי לגבי רמת ההשכלה של יהודי מרוקו בצרפת ובישראל וצאצאיהם (זה בטח נושא שלא מעניין אף אוניברסיטה בארץ) אבל המצב כל כך זועק לשמים עד שקשה שלא לראות במצב הקיים בארץ פיספוס של כל החברה הישראלית. הטענה כאילו ה 30% האלה שהיגרו לצרפת היו המשכילים, וה 70% שהגיעו לארץ היו חסרי השכלה לחלוטין לא יכולה לשכנע אף אדם שמכיר את הנתונים. בעצם, מדובר בטענת מטופשת ובמדינה שבמקום לעודד את החינוך ואת היידע מעודדת בורים ועמי ארצות.

  אם נבדוק את האחוזים לעומק, גם ואף אם כל 30% המהגרים לצרפת היו באמת האליטה הגבוהה ביותר של יהודי מרוקו עדיין נותרנו עם 40% של תלמידים אחרים שלמדו באליאנס והיו במצב דומה שעלו לישראל. אפילו אם נצמצם את זה לחצי ונגיד שאלה היו התלמידים הכי גרועים במערכת עדיים 20% מהיהודים שהגיעו ממרוקו לישראל היו במצב דומה לאלה שהגיעו לצרפת. אז איפה הם בדיוק עכשיו? ואיפה יש רמת חינוך דומה לדורות שהם יצרו כאן?
  מנסיוני האישי ומכל מה שראיתי מסביב אותן משפחות התחלקו בין כאלה שעלו לצרפת וכאלה שירדו בארץ. הסיבות לא היו דווקא סוציו אקונומיות, הן היו יותר ציוניות, מי שהיה יותר ציוני החליט שהוא לא מהגר לגלות אחרת ובא לארץ. אבל לא בא לו כאן גואל אלא יהודים משחיתים.

  אולי זה קצת מתיש לחזור ולקרוא שוב את הנתונים האלה אבל אני מקווה שאנשים חושבים יפסיקו להעלות עוד פעם טענות חסרות כל בסיס לגבי החינוך במרוקו כבסיס לדיון כלשהו, כי זה רק יראה עד כמה הם בורים ולא יודעים על מה הם מדברים.

 35. שאול סלע

  טל גורדון קטע קריאה של משה גרנות שקבלה את פרס אקו"ם ליצירה המוגשת בעילום שם בתחום הספרות . טקס פרסי אקו"ם בתחום המוסיקה הקונצרטית והספרות 15.02.2012 מרכז ענב לתרבות, ת"א

  פרס ליצירה המוגשת בעילום שם בתחום הסיפורת לסופר משה גרנות על יצירתו "הפרומושיקאים"

  שימו לב מה שמשה גרנות מספר לנו החל מהדקה 04:00

  http://youtu.be/hlOEn8VeeOc

 36. חבל מאוד

  1 – ל"זלמן קצנלסון" קראו בכלל קלמן. אבל מה זה חשוב, הרי כל האשכנזים אותו דבר וקשה להבדיל בין השמות.

  2 – "יוצרים מזרחים שכתבו כל השנים בעברית" – היו אשכנזים שכתבו עברית והיו מזרחים שכתבו ערבית-יהודית, כמו הרמב"ם. עברית אינה טובה משפות אחרות. חבל שהכותבת מחזקת את ההנחה הציונית, שמי שלא כותב עברית הוא נחות או פסול.

  3 – מזרח אירופה אינה נחותה ממערבה. חבל שהכותבת מתייחסת למזרח אירופה כאל אירופה סוג ב, שמי שבא ממנה ראוי רק לעבוד בגננות או בניקיון. נראה שהיא אימצה את הגזענות הגרמנית.

  4 – הבעיה העקרונית עם חלק משיח המקופחים המזרחי הוא הדמיון המחריד שלו לשיח הגזענים האשכנזי. אלה נבלה ואלה טריפה.

 37. ג. אביבי

  מאמר יפה ונכון לזמננו.
  קלוד טנוג'י, יהודי מרוקאי ע"פ מוצא משפחתו (טנג'יר) ואלג'יראי ע"פ מקום הולדתו (קונסטנטין), זכה בפרס נובל על הישגיו המחקריים בתחום הפיזיקה של מצב מוצק, בעיקר על השיטות שפיתח להאטת אטומים מהירים (חמים)ולכידתם באמצעות קרני לייזר. זה קרה ב1997. לפני כן וגם לאחר אותה שנה, הוא עשב קריירה באקדמיה הצרפתית (שמן הסתם עולה ברמתה על זו הישראלית בתחומי המדע השונים). בהיותו בן 20 (בראשית שנות ה50) היגר עם משפחתו לצרפת ושם התפתח בתחומי הפיסיקה. טנוג'י הוא אולי אחד מהמפורסמים ביותר מקרב יהודי צפון אפריקה שהיגרו לצרפת, אבל לגמרי לא מקרה בודד. יהודי מרוקו, אלג'יר ותוניס מצליחים בתחומי האקדמיה בצרפת יותר מהאשכנזים הפריבילגיונים בישראל הגזענית.
  מתבקשת השאלה: מתי היה טנוג'י זוכה בפרס נובל אילו היגר (עם או בלי משפחתו) לישראל? התשובה ברורה: אף פעם. מי היה שומע עליו (גם אם בחר לעברת את שמו) בישראל? אף אחד. האם היה לו סיכוי לזכות ולו אף בפרס ישראל למדע יחד עם עוד תריסר אשכנזים בערב יום העצמאות בשנה כלשהי? התשובה היא שלילית מוחלטת.
  זהו הסיפור האמיתי על הקשר בין פרסי נובל לישראלים ובין הגזענות האשכנזית בישראל. רק ניאו-נאצים ותועמלני הגזענות האשכנזית ומצדיקי פשעיה, וכמובן 'משה גרנות'ים למיניהם, "לא מבינים" את הקשר הזה.

 38. מ.ט

  בהרבה בהרבה מעל זאת הצרפתית .
  האשכנזים הם לא חתך אלטיסטי ולא מייצג של קבוצה שהיגר לישראל והמהווה בה מיעוט (כמו יהודי צפון אפריקה בצרפת כיום) , אלא הכוח היצירתי , היוזם והמייסד העיקרי בכל תחום של המדינה הצעירה הזאת.
  הישגיהם של יהודי צפון אפריקה בצרפת (שהם בעיקר במסחר, עסקים ותרבות ,פחות באקדמיה) מתקרבים באיזשהו אופן להישגי ישראל ה"אשכנזית" רק בצד השני של המראה של אליסה בארץ הפלאות.
  מצד שני הבכייניסטים המזרחים כבר הוכיחו שהם מסוגלים להגזמות פרואות וקביעות מופרכות הרבה יותר מזה, אז שוין…..

  הנקודה היותר חשובה לגבי יהודי צפון אפריקה היא שככל שהיית פחות משכיל, פחות מיומן ופחות בעל ערכים תרבותיים של הבורגנות המערבית הסיכוי שעלית לישראל קרוב לוודאי. כמו כן אם הגרת לצרפת הרי שהיית משכיל יותר, מיומן יותר ומקורב יותר לערכיו התרבותיים של הקולוניאל הצרפתי. בני החתך האליטיסטי שעלו לישראל הצליחו בה (באופן יחסי לתנאים וההזדמנויות בשנים בה עלו) ולראייה יש מזרחים מצליחים בצמרת כל תחום בישראל שלא שמעו על קונספירציה אשכנזית לעצור בעדם.

 39. איריס חפץ

  אם תקרא את המאמר שלי, לא כדי למצוא טעויות (נכון, קראו לו קלמן ולא זלמן וזו טעות שלי. זלמן יש לו מכנסיים ואת קלמן תפסנו עם המכנסיים למטה, בגלל זה בן גוריון החליט לגנוז את הספר). היית רואה שכתבתי:
  "ביאליק, טשרניחובסקי, שלונסקי, אלתרמן, גולדברג ורחל בלובשטיין הגיעו כולם מאירופה המזרחית וצאצאיהם היו עובדים היום בתור גננים או עוזרות בית בגרמניה, למרבה הצער, בתנאי כמובן שהם לא היו נשארים בארצו של גוטפריד בן." כלומר, למרבה הצער, יש גזענות נגד מזרח אירופאים בגרמניה. את הגזענות הזו ייבאו האשכנזים ומפנים אותה כלפי מזרחים וערבים. אני מתנגדת לה וכותבת את זה באופן ברור. אבל לשקרנים תועמלנים כמוך זה לא מזיז, העיקר להציג את עצמך כ"חבל מאוד" כאילו שחבל לך. עכשיו ברור גם למה אתה מגיב בעילום שם, כדי שלא נראה למי שייכים הפנים עם המכנסיים למטה.

 40. ג. אביבי

  מ.ט, מעבר לשגיאות הכתיב, מה אני אגיד לך, אתה גאון. "האקדמיה הישראלית מתעלה מעל זו הצרפתית." – כעת זה מובן, איל לא שמתי לב לכך? הרי צרפת היא מדינה צפון אפריקאית מלאה באנשים כאלה עם צבע עור כזה – ממש ערבים… הרי הם כל כך מפגרים ביחס אלינו (האשכנזים כמובן) עד שמדעני ישראל האשכנזים בנו להם את הכורים הגרעיניים שם בשנות ה50 וה60… הם כ"כ מפגרים בתעשיות עתירות הטכנולוגיה, עד שישראל בנתה להם את חיל האויר עם המטוסים המתקדמים ביותר.
  דבריך החכמים, כמו ה"תגליות" בעניני פרס נובל של "נתן.", הם התגלמות האינטלקט של הגזען האשכנזי המצוי.
  בניגוד למה שלימדו אותך בתנועת הנוער (מן הסתם בסגנון קלמןקצנלסון יוגנד), העובדות הן אחרות. כ35% מיהודי מרוקו היגרו לצרפת ו55% לישראל(השאר למקומות אחרים או נשארו במרוקו). אלה שהגרו לצרפת באו בדיוק מאותן המשפחות שמהן הגרו לישראל. לא היו כל הבדלי השכלה בין שתי תת-הקבוצות. לכל משפחה שהגרה לצרפת יש קרובי משפחה בישראל. הדור השני של מי שהגרו לצרפת הם אלה שרכשו השכלה והצליחו. זה ע"פ מחקרים ולא על סמך תעמולת זבל של של גזענים אשכנזים.
  בנוסף, רוב האשכנזים שהגרו לכאן לא היו יותר משכילים מהמזרחים שהגיעו באותן שנים. פערי ההשכלה הקיימים בישראל נוצרו בברור ע"י מדיניות של הסללת המזרחים לפיגור ונחשלות, למען רווחתם ושיגשוגם של האשכנזים, ע"י הממסד האשכנזי בישראל.

 41. מ.ט

  קטן בהסתברות , יחסים ,לוגיקה (על ההבדל בין תנאי הכרחי למספיק) וסתם כמה עובדות לא נעימות. בסוף ויתרתי על המבוכה הצפויה מיד אחר כך כאשר,כמו מקודם ,יגיע מופע ההשכבות על הרצפה והרקיעה ברגליים תוך קריאה מתלהמת בשמות גנאי והמצאת אנשי קש.
  כנראה שאצל הקיפוחיסטים זה סוג של טקס אוטוסוגסטיה מוזר.

 42. איציק

  1. הפעם הראשונה שאשכנזי-ישראלי זכה בפרס נובל ללא שותפים היתה רק ב-2011, כל השאר זכו עם שותפים זרים..

  2. מתוך 10 הפרסים שלהם עד היום, 3 הם של ראשי ממשלה, כלומר עניינים פוליטים, שום ג'ניוס או שאר ירקות לגביהם..

  3. 3 נוספים במדעי החברה, 1 בספרות ו-2 בכלכלה, שנחשב תחום חדש יחסית, מלא סתירות וחסר תוקף מדעי לחלוטין..

  4. נשארנו עם 4 פרסי נובל מדעיים וכולם בכימיה, אבל כאמור, אפילו כאן יש שותפים זרים למעט אחד,
  כששניים מהארבעה שותפים באותו פרס.. כלומר סה"כ שלושה תגליות מדעיות בלבד!

  הפרס המדעי הראשון שלהם הופיע רק בשנת 2004
  שזה אומר, ב-56 שנים הראשונות מקום המדינה, אף אשכנזי לא גילה שום תגלית מדעית חשובה.. מה שכמובן
  לא הפריע להם לנכס לעצמם את כל תגליות המדע המערבי ועל סמך זה לקדם את עצמם כסוג של גזע עליון..

  1. שרלי

   ויש שלושה פרסי נובל לפיסיקה של יהודים מרוקאים

   שניים מהם בפיסיקה

   אחד ברפואה.

   כך שכמעט התשווינו במספרים בפרסי נובל יהודים מרוקאים מול אשכנזים בארץ, עכשיו תלכו לבדוק את היחס באוכלוסיה. לא תצאו טוב מי יודע מה.

   אני נזכר שבתיכון כל אלה שלמדו פיסיקה צחקו על אלה שלמדו כימיה, אלה שהלכו לכימיה היו תמיד אלה שלא התקבלו לפיסיקה.

 43. שאול סלע

  הנה מבחר מהפנינים של "מכונת טיורינג " מקומונת הליצנים.

  אייל הגזען

  ה"ציונות האשכנזית" בנתה גן עדן ופתחה את שעריה לכל קופיף שעוד לא הזדקף על שתיים וירד מאיזה עץ בטיזאלנאבי (כמו הזבל ממנו הגיעו הוריך) רק בגלל שהוא "יהודי" למרות שהיא לא הייתה חייבת להם כלום!!!! אף מדינה בעולם לא חייבת כלום למהגריה מלבד זכויות האדם הבסיסיות שלהם!!!

  http://wp.me/pMLO5-6d

 44. ג. אביבי

  שאלה לגזעני אשכנז שלא מפסיקים לקשקש באתר הזה, אפרופו הפרופורציות בפרסי נובל לאשכנזים: כשליש מהאשכנזים חיים בישראל (כיום יותר בעבר פחות), אבל בין מקבלי פרס נובל ב60 השנים האחרונות מספר האשכנזים הישראלים שזכו בפרס נובל קטן בהרבה משליש מסה"כ האשכנזים שזכו בו באותה תקופה. האם המסקנה היא שבעיקר הבררה של האשכנזים הגיעה לישראל?

 45. דרור בל"ד

  בקרוב מאד – "אנחנו לא עומדים עם שעון עצר ביד. זה לא עניין של ימים או שבועות, אבל גם לא של שנים".

  קריאתו של זחאלקה, 12 דקות אחרי הטבח בבי"ס לשוטרים בעזה ב28.12.08, להסגרתו של אהוד ברק להאג, נפלה על אוזניים ערלות. כותבת נורית אלחנן פלד: "נדהמנו לגלות כי מכללת בית ברל החליטה לבטל את השתתפותה של ח`כ חנין זועבי בכנס. זאת בנימוק התמוה כי ח`כ זועבי מייצגת עמדות המזוהות עם השמאל הקיצוני, ופלורליזם המכללה מחייב `לאזן` את הזמנתה של ח`כ זועבי עם הזמנת פוליטיקאית מהימין הקיצוני".
  http://kibush.co.il/show_file.asp?num=52131

  בכל מקום אחר (פרט לארה"ב) פושעת המלחמה ציפי לבני הייתה מכונה פוליטיקאית מהימין הקיצוני. מפלגתה היא המפלגה היחידה בעולם שעוד לפני שנודע מי המנצח\ת בהתמודדות על ראשותה, ידוע כי יהא זה פושע\ת מלחמה. (לבני, מופז או דיכטר). במדינה הציונית עניין זה אינו קריטריון.

  ברכות לשולה קשת, לאורטל בן דיין, לאיריס חפץ ולכל מי שניסתה. תדברנה להן אורית קמיר, רוני הלפרן, חנה בית הלחמי, זהבה גלאון וחברותיהן במשך ימים, אולי גם שבועות. זה לא יימשך שנים. סופו הוודאי של המשטר הציוני קרוב מאי פעם
  http://www.russelltribunalonpalestine.com/en/sessions/south-africa/south-africa-session-video-presentations/haneen-zoabi