לא לשלוח אותם בחזרה

נוכח המשבר ההומניטארי המחריף בדרום סודאן, החלטת משרד הפנים לשלוח אל המדינה הצעירה כ-700 מבקשי מקלט מעמידה אותם בפני סכנה קשה. וחוץ מזה, לא מדובר בנחיל אנונימי של פרטים חסרי ערך, שניתן לגרש או לכלוא כלאחר יד
יותם גדרון

בסוף ינואר, חצי שנה לאחר שדרום סודאן זכתה לעצמאות, הודיע משרד הפנים כי על כל "אזרחי" דרום סודאן השוהים בישראל לעזוב אותה עד סוף מרץ. לכל מבקשי המקלט שיעזבו לפני סוף חודש מרץ הוצע מענק כספי של 1,000 יורו והובהר כי מי שלא יעזוב מרצונו, יהפוך לשוהה בלתי חוקי בישראל ויינקטו כנגדו פעולות אכיפה.

מלחמות האזרחים השנייה בסודאן גבתה את חייהם של כ-2 מיליון בני אדם, והביאה כ-4 מיליון פליטים דרום סודאנים. במשך עשרות שנות מלחמה, השלטון בסודאן הזניח בכוונה תחילה את אזור הדרום, והותיר אותו מחוסר כל תשתיות. רבים מקורבנות המלחמה היו דרום סודנים שרעבו למוות ומתו ממחלות. בישראל חיים כיום קצת יותר מ-700 מפליטי אותה מלחמה, אשר למרות לשון ההודעה של משרד הפנים, איש מהם איננו באמת "אזרח" דרום סודאן. רבים ממבקשי המקלט הדרום סודאנים בישראל לא היו בדרום סודאן מעולם. אחרים ברחו מהאזור לפני 30 או אפילו 40 שנים, כשהיו עוד ילדים קטנים. לא מעטים מהם אף נמלטו בגפם.

הקהילה הדרום סודאנית בישראל מורכבת ברובה המכריע ממשפחות עם ילדים אשר הגיעו לכאן לאחר עשרות שנים של בריחה ותנועה בין מחנות פליטים ועקורים ברחבי סודאן, מצרים, ולעתים אף מדינות אפריקאיות אחרות. חלק מהמשפחות התפצלו במנוסתן, וזכו להתאחד שוב רק בישראל. אחרות, שהמזל פחות האיר להן פנים, איבדו בדרכן מיקיריהן – ילדים קטנים שלא שרדו את המסע, סבים סבתות שכוחם לא אפשר להם אפילו לברוח ואין לדעת מה עלה בגורלם. עבור 120 משפחות דרום סודאניות ישראל היא כיום מקלט יציב, בו לראשונה הן יכולות לחיות את חייהן מבלי לחשוש לגורלן, או לתכנן את הבריחה הבאה.

על אף עצמאותה, דרום סודאן רחוקה מלהיות מדינה בטוחה, יציבה או מוגנת עבור אזרחיה. לאחר עשורים של מלחמה, זוהי מדינה מחוסרת כל תשתיות שהמצב ההומניטארי השורר בה הוא על סף האסון. הפצצות מצד צפון סודאן, מתקפות של מיליציות חמושות וקרבות בין שבטים, הביאו בחודשים האחרונים לאלפי הרוגים ולמאות-אלפי עקורים ופליטים, אשר חלקם אף ברחו מהמדינה וכעת מתגוררים במחנות סיוע הומניטארי בארצות שכנות. הנפגעים העיקריים בכל התקריות הללו הם ילדים, שנרצחים או מוצאים את עצמם לבדם בבריחה אינסופית, ונשים, אשר סובלות לא פעם גם מתקיפות מיניות מצד כוחות הצבא או המיליציות.

לפני כחודש הפסיקה דרום סודאן את הפקת הנפט בשטחה לאור חוסר הסכמה אודות גובה התשלום שצריכה הממשלה בג'ובה להעביר לחרטום בתמורה לשינוע הנפט המופק בדרום סודאן, דרך תשתיות סודאניות. השלכות מהלך זה על המצב ההומניטארי בדרום סודאן יהיו חמורות, שכן 98% מהכנסותיה של המדינה מקורן בנפט. כבר כיום, קרוב למחצית מאוכלוסיית דרום סודאן נתמכת על ידי ארגוני סיוע בינלאומיים, והתחזית היא שמספר הנזקקים רק יילך ויגדל בשנה הקרובה, בין השאר בגלל למעלה מחצי מיליון פליטים אשר עשויים לשוב אל המדינה מצפון סודאן בחודש הקרוב. בנוסף, דרום סודאן ניצבת כיום בפני אחד ממשברי המזון החמורים בעולם ולמעלה ממחצית מהאוכלוסייה במדינה צפויה לסבול מרעב בשנה הקרובה.

תחזית זו, יחד עם הקשיים האחרים מולם ניצבת המדינה, הביאה לכך שתוכנית המזון העולמית הכריזה על דרום סודאן כאזור מצב חירום בדרגה 3 (שהיא גם החמורה ביותר שיש). לשם השוואה, זהו אותו הדירוג לו זכתה האיטי לאחר רעידת האדמה ב-2010. כמו כן, המשרד לתיאום עניינים הומניטאריים של האו"ם הודיע בתחילת פברואר כי בשל המצב במדינה לעת עתה אין לכפות כל חזרה לדרום סודאן.

סוגיית מבקשי המקלט במאה הנוכחית היא סוגיה מורכבת, אשר כמעט כל מדינות העולם נדרשות להתמודד עימה בצורה כזו או אחרת. מדינת ישראל, בניגוד למדינות מערביות אחרות, איננה בוחנת באופן פרטני את פניותיהם של מרבית מבקשי המקלט המגיעים אליה, ורק אחוז זעום מהם אכן מוכר כפליטים וזוכה למעמד וזכויות. אסטרטגיה זו מאפשרת, מבחינת השיח הציבורי, להפוך את כל מבקשי המקלט בישראל למסתננים – ולציירם כטפילים מזיקים, זרם בלתי נשלט של אנשים החודרים אל המדינה באישון לילה דרך חרכים בגבול, מתרבים, ומאיימים להשתלט עליה. ראש הממשלה ושר הפנים, מצדם, מבקשים "להלחם בשטף המסתננים" – לאטום את החריצים, לצמצם את החדירות הבלתי חוקיות ולהגביר את קצב יציאתם של מבקשי המקלט מישראל – "להפוך את המשוואה" שהם טוענים שכה מאיימת על קיומינו. דרישתם לגרש לדרום סודאן כ-120 משפחות, מוכיחה שהם מוכנים לעשות זאת גם במחיר סיכון ממשי של חיי אדם.

על הניסיון של הממשלה להציג את עצמה כמי שנלחמת בתופעת "ההסתננות הבלתי חוקית" (וכיצד יכולים מבקשי מקלט מסודאן, מדינת אויב, לחצות את הגבול ולבקש מקלט בצורה חוקית?) לא יכולים בני אדם לשלם בחייהם או בזכויותיהם הבסיסיות ביותר. מבקשי המקלט אינם נחיל אנונימי של פרטים חסרי ערך, שניתן לגרש או לכלוא כלאחר יד, וגם לא נתונים סטטיסטיים שניתן לחסר או להוסיף על מנת לשנות תוצאת משוואה כלשהי. הזכות של 450 ילדים דרום סודאנים לחיות בביטחון ובסביבה מוגנת לא יכולה להישלל מהם בשל החשש שמעוררים בציבור כמה מאות, או אף אלפי, מבקשי מקלט אחרים שנכנסים לישראל מדי חודש.

בהיעדר מערכת בריאות, חינוך, או תשתיות מכל סוג שהוא במדינתם הצעירה, ונוכח המצב ההומניטארי המתדרדר והלחימה הבלתי פוסקת, מבינות המשפחות הדרום סודאניות בישראל כי החזרה לדרום סודאן בימים אלה מעמידה את השבים בפני סכנות רבות ועשויה לגבות מהם מחיר כבד. אסור למדינת ישראל לכפות על משפחות שלמות לעזוב את ביתן היחיד ומרכז חייהן, בהתראה של חודשיים, אל מדינה שהיא זרה להן, ובה סיכוייו של ילד להגיע עד גיל חמש הם נכון לעכשיו בערך אחד לשבע, וסיכוייה של ילדה בת 15 לסיים בית ספר, קטנים מסיכוייה למות מסיבוכים בהריון. אסור לנו כחברה להסכים לשלוח את שכנינו וחברינו אל חרפת רעב, מחנות סיוע הומניטארי, ואף אל סכנת חיים.

הכותב הוא מתנדב בספריית גן לוינסקי ופעיל בקהילה הדרום סודאנית. ביום שבת תתקיים הפגנה נגד גירוש הפליטים – לפרטים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ישראלי טוב

    מנוולים. רשעים. גזענים.