פירסט ווי טייק עזה

חיסולו של זוהיר קייסי לא נועד אלא כדי להתחיל סבב חדש של טרור מעגלי וכדי לאפשר פרומו טילים לאזרחי ישראל. אלי אמינוב על התעלול השיווקי השקוף שנועד להכשיר את הלבבות לתקיפה באיראן
אלי אמינוב

את הסבב ההתקפי השמיני על רצועת עזה מאז עופרת יצוקה פתחה ישראל גם הפעם בהוצאה להורג פומבית של מנהיג פלסטיני, בתירוץ שהאיש, הממונה על ועדות ההתנגדות, "תכנן פיגוע טרור דרך סיני נגד ישראל כהמשך לתכנון הפיגוע הקודם". ההוצאה להורג המכונה בעברית מכובסת "חיסול ממוקד" התרחשה בד בבד עם הודעתו של ח'אלד משעל בקהיר, כי ארגונו יתמקד מעתה בהתנגדות עממית, כמו הרשות הפלסטינית.

לא זו כנראה הסיבה לחיסול העכשווי, למרות איבתה של ישראל לכל פעילות עממית. גם תבונה רבה לא מתגלה במעשה. הבחירה, השיפוט החשאי ומשלוח טייסים-תליינים לביצוע פסק הדין הבלתי-חוקי, חושפים לא רק אירוע מטופש ומרושע אלא אף בלתי יעיל. די לצטט עיתונאי שהיה במשך שנים רבות אחד ממסביריה הנלהבים של המערכת הצבאית פוליטית.

יומיים לאחר אירוע הפתיחה פרסם הכתב הצבאי של "ידיעות אחרונות", רוני שקד, מאמר ביקורתי ואפילו לגלגני נגד המערכת, ובו נכתב בין השאר: "איש לא הופתע ממתקפת הרקטות שבאה בתגובה לחיסולו של זוהיר קייסי. בעשור האחרון לא היה ולו סיכול ממוקד אחד בעזה שלא נענה בירי מסיבי לעבר ישראל. זהו טבעו של הטרור המעגלי שמחולל החיסול הממוקד"…

שקד לא טורח להבהיר שה"סיכול" עצמו הנו חלק מהטרור המעגלי, אך הוא מדגיש את חוסר התועלת שבו. הוא מסביר כי כיום המסגרות של הארגונים ברצועה הן סמי-צבאיות ולכן פגיעה במפקד בכיר לא מהווה פגיעה ביכולת המבצעית של הארגון. הוא גם קובע: "החיסולים לא פגעו מאז עופרת יצוקה ביכולת המבצעית של הארגונים בעזה, לא בכושרם ולא במוטיבציה שלהם, להיפך, הם מגיבים לחיסולים בירי מסיבי של רקטות…" כלומר, צריך היה להיות ברור כי החיסול הממוקד פותח סבב חדש של הסלמה, טילים, הפצצות עוד טילים ועוד הפצצות. את מאמרו מסיים שקד בהצעה: ישראל חייבת להיות בקשר עם בעל הבית של עזה שכרגע הוא חמאס, "אחרת היא תצטרך להמשיך לבצע חיסולים ממוקדים – הפוגעים בסופו של דבר באזרחי ישראל".

הצעה נפלאה המוכיחה שוב כי עיתונאי חצר, גם בביקורתו אינו מצליח להגיע רחוק. מסקנתו כי בהיעדר הידברות עם חמאס, תיאלץ ישראל להמשיך ולהכות בתושבי ישראל אינה טפשית פחות מן המדיניות אותה הוא מבקר.

"ההצלחה" של כיפת ברזל הכשירה את השטח למערך הסברה מסיבי לקראת הסיבוב הבא, המשודרג, של התקפות טילים על אזרחי ישראל מדן ועד אילת. צילום: Israel Defense Forces, cc by-nc-sa

עידן לנדו, אחד החוקרים העמוקים של המערכת הצבאית-פוליטית בישראל ופרשן מצוין, חושף בבלוג שלו "לא למות טיפש" את העובדה כי אין כל בסיס לטענת צה"ל, כי חיסול קייסי היה הכרחי ומנע פיגוע מתוכנן. הוא מצטט את דובר צה"ל מיום 10.03.12, שטען: "בשנים האחרונות הובילו בוועדות ההתנגדות שורה של פיגועי טרור נגד ישראל… בחודש אוגוסט האחרון הוביל הארגון את התקפת הטרור המשולב בכביש 12 הסמוך לאילת, בה נהרגו שמונה ישראלים, בהם לוחם הימ"מ פסקל אברהמי ז"ל ולוחם גולני סמ"ר משה נפתלי ז"ל".

לנדו מבהיר ומוכיח: "דובר צה"ל משקר. מבצעי הפיגוע באוגוסט היו כולם מצרים; והתחקיר הצה"לי הסופי אינו מזכיר במילה את מתכנני הפיגוע". ומאחר שוועדות ההתנגדות לא תכננו ולא הוציאו אל הפועל את הפיגוע הקודם (לדעת דובר צה"ל), סביר בהחלט שלא עסקו בתכנון הפיגוע שכדי למנעו, כביכול, חוסלו מזכ"ל הוועדה העממית ופעיל נוסף מעזה.

אם כך, לאחר שהתברר הזיוף התקשורתי הגס, אין מנוס מהתובנה כי ישראל חיסלה את אל קייסי לא כדי למנוע פיגוע, אלא להיפך, כדי שארגונו יירה בוודאות רקטות על ישראל. לא הייתה סיבה ממשית לבחור בנידון הנוכחי להוצאה פומבית להורג, "הפצצה המתקתקת" התורנית נבחרה מן הסתם באמצעות הגרלה. המטרה האמיתית היא לא פחות ולא יותר מאשר שילוח מטחי טילים לישראל מרצועת עזה.

נשמע מטורף? הזוי? לא כל כך. המטרה האמיתית של הפיגוע הישראלי נגד אזרחי ישראל דווקא זכתה לחשיפה בתוך שטף המלל התקשורתי הצבאי תוך כדי הלחימה. קציני צבא שרואיינו בוקר וערב וכתבים צבאיים פיארו את גדולת החיסול שנועד – לדבריהם! – לשמש "מארב" ישראלי לפעילים בעזה. החל מהיום השני ללחימה בהם קטלו טייסינו המוכשרים ופצעו עשרות פלסטינים ברצועה, החל השיח להתמקד בתכונותיה הנפלאות של מערכת כיפת ברזל ובשירת הלל ליכולתה ליירט כ-90% מטילי האויב ("הרבה מעבר לציפיות").

"ההצלחה" של כיפת ברזל הכשירה את השטח למערך הסברה מסיבי לקראת הסיבוב הבא, המשודרג, של התקפות טילים על אזרחי ישראל מדן ועד אילת. מומחי טילים בתפקיד ובדימוס התייצבו בזה אחר זה להלל את תכונותיה הנפלאות של מערכת החץ: מערכת התגוננות מפני טילים ארוכי טווח הקיימת, מוכנה ויעילה למעלה מתריסר שנים. במילים אחרות, אין מה לדאוג.

רק עיתונאי אחד, צבי בראל מ"הארץ", היה ער לחשיפה הגלויה של העובדה כי המלחמה הנוכחית לא היתה אלא פרומו תעמולתי ושיווקי לקידום המלחמה הבאה – על אירן. כך כתב בראל ביום 11.3.2012:

שוחרי ההתקפה על איראן לא יכלו לקבל מופע משכנע יותר מאשר חילופי האש שמתנהלים בין ישראל לעזה. 'מיליון אזרחים תחת אש' הם הרי רק דוגמית למה שצפוי כאשר יושלם איום הגרעין האיראני. שבעה מיליון אזרחים יהיו אז תחת איום של אש ונשורת גרעינית. ראו מה קורה כאשר 'רק' הג'יהאד האסלאמי מפעיל את טילי הגראד, כשחמאס נמנע מלהשתתף במערכה, וכאשר 'מערכת הנסים' שמונעת נפילת טיל בגן ילדים עדיין עובדת.

תחת איום הגרעין האיראני, נסים לא יעזרו, גם תל אביב תיאלץ להיכנס למקלטים או להימלט לאילת. הנה ההוכחה. אין מנוס מלתקוף את איראן ואין זמן טוב יותר מאשר עכשיו, כאשר מזג האוויר מאפשר זאת וכשהדיפלומטיה העולמית עסוקה בסוריה. אין הוכחה טובה יותר לאזרחי ישראל ששום נזק לא ייגרם להם כתוצאה ממתקפת נגד איראנית אחרי שכיפת ברזל הוכיחה את יעילותה ב-95%. הסלמה בעזה טובה לישראל, כלומר לאותו חלק ממנה שמוכרח לתקוף את איראן.

עכשיו הכל מובן ופשוט. ממשלת ישראל וצה"ל מתכננים ומוציאים לפועל פיגוע נגד תושבי ישראל במטרה לשכנעם כי פיגוע גדול יותר נגדם שיתרחש בקרוב, ייערך אך ורק למען טובתם.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חיים

  לפני זמן רב אתר "העוקץ" היה אתר שמאלני מוביל.במיוחד בפן החברתי כלכלי. עם הזמן, כדרכם שלאתרי תקשורת, הוא הקציןבכיוונו והפך שופר שמאלני קיצוני. במיוחד מדיני.
  ועוד יותר משאני מבכה על אבדן דרכו של האתר למחוזות הקיצוניות, אני אני מבכה על עצמי, שמיום ליום מסכים יותר ויותר עם כתבותיו.
  ה"סיבוב" האחרון בדרום (מילת מכבסה עברית נוספת)היה מיותר לחלוטין, וכולוהיה ניסוי כלים לקראת אירוע מתוכנן גדול יותר. כל מי שמתגורר בישראל, קורא עיתונים ושומר על עיניו פתוחות יכול לראות לאן מובלות פנינו. לשני מקבלי ההחלטות המרכזיים במדינה השאלה היא לא "אם?" אלא "מתי?". ופעולה שכזו צריכה הכנה. לכן סבלו תושבי עזה. לכן סבלו תושבי הדרום. לכן יסבלו אותם תושבים (ועוד כמה) בעתיד.

 2. נפתלי אור-נר

  לא די בכך שהפוליטיקאים וצה"ל שוטפים את מוחות הציבור במידע מגמתי וסלקטיבי, אין הם נרתעים מהפרחת שקרים ממש.
  אי מסירת מידע ננכון, אמין ואמיתי לתושבי המדינה מהווה חלק מהיות השלטון בלתי דמוקראטי במהותו

 3. ד"ר יפעת נבו

  וואו! לא "ניתוח" ולא אבטיח. אבל – איזה שיטפון של ציטוטים! העיתונאות הבלוגריסטית, כמו אחותה הזקנה מהעיתון הישן, מתרווחת לה – כמה נוח, כמה נינוח – בתוך ים אינסופי של מאמרי דעות מן הגורן ומן היקב, ועל דעות אלה בונה טילי-טילים של מסקנות.
  על שכאלה יוציאו הילדים לשון ויאמרו בנחרצות דומה: פקה-פקה.
  אה, הנה גם אני גלשתי. מעייפות.
  רציתי רק לשאול: ממתי דעות של האחד הופכות לפתע ל"ראיות" עליהן יכול השני לבסס מסקנות? אין באמתחתך עובדות, אלי אמינוב? אז עשה טובה ואל תעייף את "הנייר" בשטף הציטוטים שלך. יש לך דעות של אחרים, "כתבי חצר" או "שמאלנים"? אז מה? אם הדבקת לכתבלן איזו תווית (כתב חצר) זה הופך את דבריו לעובדות?
  אגיד לך מה: כולכם, כל הפטפטנים שמסתמכים זה על הפטפטת של האחר, אינכם יותר מחבורת "מדוברנים" שכל קיומכם הציבורי נסב על דברת, בעיקר דברנות של זה מזה. וממש לא חשוב אם זה "שמאלנות" או "ימניות" או כל תווית מטופשת אחרת.

 4. דרור ק

  הטענות נגד ישראל במאמר הזה הן טענות שאני (וכמוני רבים אחרים) לא יכול לשפוט אותן, פשוט בגלל היעדר אינפורמציה. לא ברור מה עד כמה הריגתו של קייסי הייתה הכרחית לסיכול הפיגוע שתוכנן. לא ברור – כי אין לנו גישה למידע הרלוונטי. באתר "העוקץ" באופן כמעט פבלובי מטילים את האחריות המלאה על ישראל. אבל בכך יש הנחה מובלעת איומה ונוראה – ההנחה היא שהפלסטינים אינם אחראים למעשיהם.

  מהנתונים שיש לנו גישה אליהם, סביר להניח שקייסי אכן תכנן פיגוע בישראלים. בעקבות הריגתו, הפלסטינים בעזה החלו לשגר עשרות טילים קטלניים אל מרכזי ערים בישראל מתוך תפיסה מוצהרת של איום על אזרחים ככלי נשק. נשק כזה, כזכור, אסור לפי כללי המוסר ודיני המלחמה הבינלאומיים.

  כל המושגים הנעלים של דיני מלחמה, איסור על שימוש מופרז בכוח, איפוק, הבלגה, כולם שמורים אך ורק לביקורת על ישראל. אין מילת ביקורת אחת על כך שארגונים פלסטיניים רומסים ברגל גסה את כל העקרונות האלה. ולא – כיבוש לא יכול להצדיק הפרה של העקרונות האלה. הפלסטינים מחויבים להם ממש כמו כל עם אחר.

 5. יוסי כהן

  ממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו עשתה רבות למען העם בכלכלה בביטחון ובעוד מישורים, נניח שיש מקום לביקורת פה ושם ובאופן מפתיע אין אפילו מילה אחת טובה לשמאל הקיצוני על בנימין נתניהו, ונסכם הגיע הזמן לסלק את הערבים מכאן כי "שלום" לעולם לא יהיה עם הערבים, אין להם בעיה לרצוח אחד את השני כל אחד עם השייכות שלו, סונים, שרעים, וכו' ומה שמאחד אותם זה השנאה ליהודים