הרכבת עזבה את התחנה

ההסתדרות התעוררה מעט מדי, מאוחר מדי, והשביתה שתחל מחר רק תקדם את תוכניות ההפרטה של הנהלת הרכבת. איציק ספורטא מבקש מאזרחי ישראל הצוהלים כי סוף סוף דופקים את עובדי הרכבת לעצור ולהרהר במשמעות החיים במדינה בלי עבודה מאורגנת
איציק ספורטאאיציק ספורטא

מרצה בכיר בפקולטה לניהול שבאוניברסיטת תל אביב ופעיל חברתי סוציאל-דמוקרט. חבר בוועד המנהל של מרכז אדוה לחקר השוויון בישראל ובאספה הכללית של עמותת הל"ה, ממקימי הקשת הדמוקרטית המזרחית.

אני מתאר לעצמי את הרמת הכוסות בהנהלת הרכבת – הנה, הצלחנו להיפטר מהאישה הזאת שמפריעה לנו לנהל את הרכבת ואת העולם, בדרך פיטרנו שני עובדים אחרים ועוד כמה הושעו. עכשיו בואו נראה מה הם יעשו. ביודעם את נפש בהמתם (אזרחי מדינת ישראל), בהנהלת הרכבת בטוחים ששביתה של עובדי הרכבת רק תעזור להם לקדם מה שהם מונו לעשות: להפריט גם את הרכבת בדרך לעולם שכולו טוב.

רכבת ישראל. בהנהלה נחושים להפריט, אלא מה, ואזרחי ישראל ששים. העיקר שידפקו את ועד העובדים. צילום: cc by-n0nick

ואזרחי ישראל, אלו שתמכו בתוכניות הכלכליות של נתניהו ושליחו יו"ר הרכבת הנוכחי, מרוצים שהנה יש מישהו שדופק את עובדי הרכבת, ועכשיו מחכה בסיבוב לעובדי חברת חשמל, הנמלים, רשות שדות התעופה ומי לא. כולנו ששים לרתום את עצמנו למען ההפרטה והכלכלה החופשית שנותנת הרבה למעטים ומעט ואולי בכלל לא לרבים. אולי גם נתרום עשרה שקלים לכאלו שחיים במחסור או סל של מזון לקראת החג המתקרב, ונרגיש טוב עם עצמנו.

ההסתדרות, שהיא עדיין הגוף האזרחי המאורגן ביותר במדינת ישראל ולא רק בה, נרדמה באופן כללי, לא רק בשמירה, ולא הבינה שהמהלכים של הנהלת הרכבת והשר המסתתר, הם ברורים מאליהם ואם לא יבלמו אותם בזמן, הרכבת תעזוב את התחנה. עכשיו, רק אחרי שמשעים את חברי הוועד הם מתעוררים, וגם לא בעוצמה הראויה.

יו"ר ועד עובדי הרכבת, גילה אדרעי. הושעתה יחד עם עובדים נוספים בתואנה של אלימות. כשההסתדרות עמדה מנגד, היא ויתרה על מעמד העובדים בישראל

ברגע שחברי ועד מושעים או מפוטרים בתואנות של אלימות, באותו רגע ההסתדרות הייתה צריכה לעשות מעשה. זאת במקום לדון במשך שעות רבות על תגובה שתבוא בעוד שבועיים אם בכלל, במידה שלא תתרצה הנהלת הרכבת או כבוד שר התחבורה ויואילו לקיים משא ומתן. חברים, בתגובה מהסוג הזה כבר ויתרתם, לא מהיום, אלא מזמן כבר ויתרתם על מעמדם של עובדים בישראל.

כשיש כל כך הרבה עובדי קבלן ועובדים שפרנסתם בחסר, אל תתפלאו שקצפו של הציבור יוצא כנגד עובדים שיכולים לעמוד על שלהם. דרך המו"מ, כביכול, של המדינה בנוגע לעובדים, דומה לדרך בה לא מתנהל המשא ומתן לשלום. יש הנהלה שסך הכל עושה מה שצריך ויש ערב רב שמפריע לה, בדרך עוד דונם ועוד עז, ועד שמישהו יתעורר כבר באמת לא יהיה על מה לדבר, כך בשטחים וכך ביחסי עבודה.

בנושא הזה אי אפשר להיות נייטראליים ורציונאליים, ניצחון של הנהלת הרכבת הוא כישלון לא רק לעובדי הרכבת אלא של העבודה המאורגנת בישראל. הבעיה היא שהגורם המרכזי ביחסי עבודה רואה ומתעלם, וחלק מהוועדים הגדולים הפכו גם הם לקפיטליסטים לא קטנים שדואגים לאלו שבפנים, מאורגנים, ועוצמים עיניים לנוכח הבלתי מאורגנים. כך, לאורך זמן ידם של המעסיקים והמדינה תהיה על העליונה ויישארו רק איים של עבודה מאורגנת ומתוגמלת כראוי.

עבודה מאורגנת, כמו דמוקרטיה פוליטית, היא חלק בלתי נפרד ממדינות שיש בהן חיים בכבוד לאזרחים. מדינת ישראל כבר מזמן החליטה שזו לא המטרה. השאלה אם כאזרחים נלך כסומים בארובה אחרי המודל הבלתי מוצלח הזה או שנשנה אותו, בידינו הבחירה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יעל

  אני נגד ההפרטה, בעד עבודה מאורגנת. אבל ועד עובדי הרכבת עושה עוול גדול ושירות נוראי לשני אלו, והוא חתם במו ידיו על ההפרטה שלצערנו אכן תתרחש.
  אלימות הוועד והזלזול שלו בעובדים – לא רק בשביתות, אלא בהתנהלות היומיומית והשירות לנוסעים – גרם לאיבוד אמון הציבור, העייף ומוכן להסכים להפרטה רק כדי שאולי יצליח במשך חודש אחד שלם לקבל שירות ברכבת.

  לו עובדי הרכבת היו יותר חכמים, הועד היה מפוטר ומוחלץ מזמן, וגם הגישה. בהתנהלות אחרת הם יכלו לגייס תמיכה ציבורית נגד ההנהלה, לטובת כולנו.

 2. רן

  תביא להרס הדמוקרטיה.

  כאשר לא עושים הפרדה בין מחאה לגיטימית למחאה לא לגיטימית , כאשר משתמשים בשביתה כוחנית ואלימה כנגד הציבור במקום לפנות לפשרה או לבית המשפט בדרישה שהוא יקבע האם האמצעים של הנהלת הרכבת נגד אותם טרוריסטים מתוך הועד הייתה ראויה או לא .

  במקום זאת התמיכה העיוורת והלא מוסרית של אנשי השמאל הקיצוני לא תגרום לשינוי המצב אלא להחרפתו ולהריסת הדמוקרטיה בחברה הישראלית.

  מה שהאזרח הפשוט לומד מההתנהלות והתמיכה בוועד הרכבת זה שאלימות משתלמת הן אלימות כלפי הסמנכ"ל החברה והן אלימות כהופעה של שביתה מופרעת של ההסתדרות.

  על כן במקום לדאוג לדמוקרטיה וזכויות אדם, אתה דואג לפגיעה בדמוקרטיה ופגיעה באזרחים ובתרבות האלימה של וועד העובדים.

 3. daniel

  הכותב מציג בצורה מעוותת בחירה בין תמיכה בוועד הרכבת לבין אבדן העבודה המאורגנת, בלי לנסות אפילו להציג את הסיבות לצהלת הציבור שמאס בהתנהגות הכוחנית כפי שהפגינו ברכבת ובערבות הדדית מוגבלת כמו שמפגינים עובדי חברת החשמל, אותם הוא מזכיר.
  אני תומך בעבודה מאורגנת וחושב שזו לא תשרוד בלי ביקורת עצמית.

 4. שודד הטלכתבים

  יופי שאתם מאפשרים לתגובות רציניות ומנומקות, שמתנגדות לדעות המובעות במאמריכם, להתקיים באתר.

 5. יצח

  הצהלה המטופשת של הצבור על זה שדופקים את הרכבת בלי להבין שזה אותו שדופקים

  אבל ככה זה הפרטה איש לנפשו

 6. נתן

  שאיציק לא העלה היא שהעבודה המאורגנת היא היסוד של מעמד הביניים , בלי עבודה מאורגנת אין מעמד ביניים ואין חוט שדרה לחברה האזרחית, ולכן זה אינטרס של המדינה לקיים את זה.
  בלי קשר עובדי הרכבת מתנהגים כמו ביריונים.

 7. עמית

  רע למעמד הביניים, רע לדמוקרטיה, רע לעיתונות שלא השכילה לתת לציבור את התמונה במלואה. רע לעיתונאים שעוד מעט ימצאו את עצמם גרים בקרטונים ברחובות, רע למגיבים פה שלא מבינים שועד עובדי הרכבת זה הם בעצמם.

 8. עמית

  רע לעובדים שהם רוב המדינה, רע לדמוקרטיה כי מיעוט דורסני שנמצא במקרה בממשלה (להזכירכם זכו ב-27 מנדטים מתוך 120 שהם 22.5%) פוגע בזכויות של כולם. רע למדינה כי בלי מעמד בינוני אין דמוקרטיה. רע לכלכלה כי טייקונים זה לא כלכלה זה פיאודליזם.

 9. רענן

  המחדל הראשי הוא של ההסתדרות שיושנת כבר למעלה מכמה עשורים ובעצם כבר לא מיצגת את העבודה המאורגנת במדינה
  ראו משבר הרופאים הרכבה עובדי הקבלן בכולם ההסתדרות נרדמה בשמירה ולבסוף שהבית בוער היא סוגרת דילים מפוקפקים מבחינת טובת העובד והעיקר שיהיה שקט תעשיתי
  כולי תקווה שהראש יוחלף בראש יותר מיליטאנטי שכן המצב הקיים ועם השלטון הנוכחי צפויים חיים קשים מאוד לכל העובדים בעבודה המאורגנת בישראל
  עיני מה הישגתה בכלל לגבי עובדי הקבלן האם מישהוא מהם הוצא ממעמד עובד או יותר נכון עבד קבלן והועבר למעמד אחר
  בוש לך עיני לא הישגתה דבר !חזור לישון

 10. ולאדימיר

  הסתדרות לא עושה כלום למען העובדים ותמיד נכנעת לממשלה כמו במקרה כעת הסכימה להכניס עובדי קבלן !!! הרי זה שבירת כל המצע החברתי סוציאלי של ההסתדרות
  עיני לך הביתה

 11. גד שפר

  שמחזיקה את אמצעי התחבורה החשוב ביותר בישראל בן ערובה לחוסר הכישורים שלהם לקיים שרות רכבות תקין.
  לי נראה מובן מאליו שאם ההנהלה הנוכחית, והעובדים הנוכחיים, לא מסוגלים לספק שרות רכבות שמגיע בזמן, שלא מתלקח, שמטונף פחות מהרכבת בהודו, אז צריך לעשות מעשה. ובניגוד לכל נטייה טבעית שלי, אני מוצא את עצמי באותו הצד עם ישראל כץ. ישבתי פעם במקרה ליד חבר וועד רכבת במקום ציבורי (בית חולים) ושמעתו אותו מדבר עם חברי וועד אחרים, ומהר מאד הבנתי במי יש לנו פה עסק – כנופיה של פשע מאורגן – לא פחות, המסתתרים מאחורי ססמאות של "הגנה על עבודה מאורגנת".

 12. מישהו

  ההתנהגות של הועד הנדון היתה מופקרת. השבתות בלי חשבון. צפצפוף על החוק ועל בית הדין. ושורת תקלות בטיחותיות חמורות.

  התמיכה הבלתי מותנת שלך היא אכן לא רציונלית. וככזו צריכה להלקח בערבון מוגבל. משל מדובר בחסיד חב"ד שמהלל את הרבי שלו.

  לו הייתי אתה, הייתי מתמקד בעובדים הבאמת חלשים שנזקקקים לתמיכה. לא באלון חסן וגילה אדרעי.

 13. מיקי

  מה שמפליא הוא שכל הניתוח מצוין ורק בנושא של ההתסדרות יש איזה חסר מוזר בכתבה ובתפיסה. ההסתדרות לא "נרדמה בשמירה", אלא זה תפקידה מאז שנוסדה. היא לא נוסדה כאיגוד מקצועי, מכיון שהיתה המעביד הגדול ביותר במדינה, ועד היום איננה איגוד מקצועי אלא כלי מצוין בידי ההון והשלטון לעשות בדיוק מה שהיא עושה, לטרפד מאבקים של העובדים. מוזר לי שתופעה כה ברורה נסתרת מעיניו של ספורטא. לאחרונה ההסתדרות "מזיזה" את עצמה קצת יותר בענייני שביתות משום שקמים גופים מתחרים שמנסים לשמש כאיגודים מקצועיים, כמו "כוח לעובדים" ו"מען" – אותם צריך לחזק, ואת ההסתדרות והמבוי הסתום שהיא מובילה – להוקיע!

 14. יהודי נודד

  כמי שנוסע כבר למעלה משבע שנים יום יום ברכבת לעבודה אני יכול להעיד כי מנקודת ראות עיני רוב הנוסעים ברכבת עומדים לצידם של העובדים, ותומכים במאבק נגד ההפרטה .
  האשמה במצבה הירוד של הרכבת היא ממשלת ישראל, זוהי תוצאה של הזנחה תקציבית שנמשכה שנים כמו במכבי האש, גם ועד העובדים לא מצטיין במקצועיותו – זו חברה של חבר מביא חבר או בן דוד או קרוב משפחה אחר ובהחלט הם קצת שלומיאלים , הפתרון הוא בהזרמת תקציבים לרכבת ובהחלפה מידית של ההנהלה המרוחקת המתנשאת והקפיטלסטית , מה שבטוח הוא שאסור להפריט את הרכבת , ראו מה קרה באנגליה , שם כולם מצטערים על ההפרטה של שרותי הרכבות.

 15. מיכאל לינדנבאום

  תראו מה קורה ב-30 שנות משטר ההםרטה של הליכוד .
  מליון וחצי עובדי קבלן שחיים ללא מחר .
  מסכנים ילדינו ונכדינו,הם כבר בכלל יהיו עבדים של הטייקונים לכל החיים.
  הגיע הזמן לזרוק את הליכוד ולחזור למדינת רווחה סוציאל-דמוקרטית.

 16. איציק ניסני

  קוממיות לרכבת.
  במשך שנים היו טרודים מנהלים ב"מכבי האש" בדברים שונים ומשונים עד שבשריפת הכרמל לא הספיקו להם שיטות כיבויי שריפות תרתי משמע…זה הגיע לפתח מבקר המדינה …. מי שנשאר חבול הם העובדים שלפחות במקרה זה הם לפחות היו מאומנים בבית ספר ייעודי וכל מה שנותר זה להצניח מפקד בעל יושרה וניסיון .
  לעומתם ברכבת ישראל היו המנהלים,כנראה, עסוקים בסידורים שונים ומשונים כולל כיבויי שריפות תרתי משמע עד שהכבישים היו סתומים .
  עובדי הרכבת מהמנהל עד מנהלת החשבונות(…….) לא רק שלא נשלחו לשום השתלמות בארץ או בחול על אחת כמה בית ספר מיוחד עבורם לא הוקם ולא היה כלל בתוכנית …..
  כדאי לנסות לפני שמפרקים את הרכבת לקבלני חוץ להקים בית ספר למנהלי ועובדי הרכבת כולל השתלמויות בארץ ובחול לכל דרג .זה בטוח יחזיר להם את התובנה איך מפעילים ומנהלים .ואולי לנו את האמון.

 17. יואש

  היטיב לתאר את המצב איציק ספורטא. המהלכים הכוחניים שעשו שר התחבורה ויור הרכבת אורי יוגב נעשו כהפגנת כח כנגד עובדי הרכבת. אותו שירות תחבורה ציבורי חשוב שהמדינה בכשרונה הידוע משרותי הכבאות ומהפרטות מזיקות, הזניחה וזילזלה בו עד שמונה אורי יוגב ליור שזיהה ברכבת את הפוטנציאל הנדלני-טייקוני.
  חיסול העבודה המאורגנת ברכבת הוא המשך רעיוני לקו ההרסני של ביבי המנותק כליל ממצבם של העובדים בישראל,מקשיי הקיום שלהם ומהחשש לעתידם.
  ההסתדרות עם עייני בראשה "נרדמה בשמירה" כדברי איציק ספורטא וזה בלשון המעטה. בפועל הפשלה של עייני חמורה יותר ומעוררת כעס.
  במקביל הלעיטה הממשלה באמצעות התקשורת את הציבור במידע כוזב על כוונותיה ותכניותיה והפנתה את הכעס של משתמשי הרכבת אל עובדי הרכבת כדי לאפשר לשר התחבורה ושלוחיו להמשיך בהרס העבודה המאורגנת ברכבת.
  אני חייב תודה לאמנון פורטוגלי שתגובתי למאמרו בהעוקץ הקודם הביאה לנו את תיאורו למעללי אורי יוגב במפעל "פלסטרו גבת".
  איני מכיר את ועד עובדי הרכבת ואיני יכול להעריך את האתיקה של התנהלותם. אבל העניין שלפנינו הוא הרבה יותר חשוב מהתנהגותה של אדרעי מועד העובדים:כאן מדובר במאבק עובדים צודק על מקום עבודתם אל מול הפרטה הרסנית, בלתי נחוצה בעליל שתעשיר מעטים ובכללם יוגב ותייצר פשלה לאומית יקרה להחריד של "רכבת מופרטת" שתתבסס על המשך הזרמת משאבי המדינה (קרי מסים אזרחיים).

 18. מיכל

  איציק ספורטא לא נוסע כנראה יום יום ברכבת. אבל עשרות אלפי הנוסעים ה"לא מחוברים" יודעים שוועד עובדי הרכבת הוא זה שמשבש את הפעילות הסדירה של השרות החיוני הזה. חלק גדול של העובדים אינם מתאימים לתפקידם כי קיבלו את הג'וב מקרוביהם (נפוטיזם). צריך לפטר אותם!

  כדי שתהיה חברת רכבות יעילה יש לסגור את החברה הקיימת ולפתוח חברה חדשה ללא העובדים הכושלים וללא קביעות. ציבור הנוסעים, גדול יותר וחשוב יותר מעובדי הרכבת

 19. מיכאל לינדנבאום

  בכל ארגון ההנהלה אחראית לניהולו התקין והבטיחותי ולגיוס כח אדם.
  הנפוטיזם שאני יודע עליו לבטח זה גיוס ה"חברים" הניאו-ליברלים של ביבי מהאוצר והצבא ומתן משכורות עתק חסרי כל ביסוס ,תוך תוך תוך דחיקת רגליהם של המהנדסים והטכנאים שבאמת איכפת להם מהרכבת.
  הוויכוח איתך מיכל הוא מיותר -את בחרת להיות לצד פושעי ההפרטה של ביבי ברכבת.
  שאלה לי אלייך: האם היית מוכנה לעבוד בתנאי עובד קבלן מנוצל לכל ימי חייו ברכבת .
  האם היית מוכנה שילדייך ונכדייך יהיו עובדי קבלן.

 20. אמיר פכר-אריה

  אפשר ללכת עם הרעיון הזה הלאה. ולהחליף גם את הנוסעים, ההנהלה והמדינה