דו"ח מיותר

המלצה על קמפיין תקשורתי מיותר, הפיכת נהגי האוטובוס לשוטרים, ובעיקר העברת הסוגיות הקשות ל"המשך טיפול" – כך החמיצה הוועדה למניעת הדרת נשים בראשות השרה לבנת את מטרתה
מיטל רגב

בשבוע שעבר סיים הצוות הבין-משרדי בראשות השרה לימור לבנת את דיוניו בנושא הדרת נשים במרחב הציבורי. מקריאת הדו"ח (pdf) מצטיירת תמונה עגומה: נראה כי ניצב לפנינו מקרה נוסף בו הממשלה מתהדרת בהצהרות וממעטת במעשים. הציפייה היתה כי מסקנות הוועדה יקבעו מדיניות שתביא לצמצום משמעותי של תופעת הדרת הנשים מהמרחב הציבורי, ואילו דווקא פרסומו ביום האשה הבינלאומי השאיר בנו טעם מר.

הדו"ח נפתח במילים רבות המתארות את חומרת התופעה וגינוי הממשלה אותה. ההדרה עודנה חיה ובועטת: רק בשבוע שעבר התבשרנו על מסעדה בירושלים אשר נדרשה על ידי מערך הכשרות שלה להעסיק רק מלצרים גברים, אב שלא הורשה לצפות בהופעת המחול של בתו בת ה-9 ברעננה וצנזור תמונות נשים על ידי עיריית ירושלים בפרסומים לפסטיבל תיאטרון. אם כן, מה הממשלה מציעה לעשות בנדון? בדו"ח פורטו התחומים הרבים בהם דנה הועדה הבין-משרדית בחודשים האחרונים, ביניהם סוגיית ההדרה בבתי העלמין, באוטובוסים, בשירות המדינה, בטקסים ממלכתיים ועוד. מרובם יוצאת הצהרה של העלאת מודעות והפנייה להמשך טיפול בוועדות או בגופים אחרים, ותו לא.

הקמפיין המצונזר של הוניגמן

הצוות הורה על קיום ותקצוב של מסע פרסומי אשר יעלה את המודעות לנושא. האם התקשורת לא עשתה די בנידון? האם יש צורך לבזבז כספי ציבור נוספים רק בכדי לדעת שהדרה זה רע? הרי ככל שמדובר בציבור המדיר, שום קמפיין תקשורתי לא ישנה את אותן אמונות (בהנחה שהוא נחשף בכלל לאותם אמצעי תקשורת). בנוגע לתחנת הרדיו "קול ברמה", תחנה הממומנת על ידי הראשות השנייה המסכימה להשמיע נשים לשעת שידור אחת בלבד ביום, לא הצליח הצוות להכריע ולדרוש בחוקיות קיומה. גם כאן העביר הצוות את המשך הדיון בסוגיה למשרד היועץ המשפטי לממשלה. האם בשביל דיון משפטי היה צורך במינוי ועדה?

בהחלט ניתן לומר כי נושא הדרת הנשים בתחום התחבורה, הינו אחד הבולטים שנותרו ללא מענה. בעוד שמה של טניה רוזנבליט מתחיל להתעמעם, החלטות הוועדה בנושא כה חמור זה נותרו באוויר. הצוות הורה למעשה על הצבת שלטים "שלא ניתנים להסרה" ומתן הנחיות מפורטות לנהגי האוטובוס כיצד לנהוג במקרים של הפרדה כפויה. משמע, ההמלצה היא להפוך את הנהגים לשוטרים ולהילחם בציפורניים המקלפות מודעות – כאשר כל אלה יחד חוזרים למעשה על המלצת בג"צ שהתקבלה כבר בינואר 2011.

בנוסף, הצוות הבין-משרדי ממליץ על פתיחת "קו חם", שיאפשר הגשת תלונות על הדרת נשים בתחבורה הציבורית. גם המלצה זו יושמה כבר לפני מספר חודשים, ולא נראה כי אותו קו חם ידוע ונגיש לציבור הרחב. כמה נשים שותקות ברגעים אלו כאשר הן מתבקשות לעבור לצידו האחורי של האוטובוס וכמה מהן יודעות על קיומו של אותו קו חם ששעות זמינותו ומידת האפקטיביות שלו אינן ידועות? לבסוף, בנושאים משמעותיים כגון פתיחת כל הדלתות בתחנות, אי-דילוג על תחנות מסוימות ופערי המחירים הגורמים לכך שאוטובוסים מסוימים אינם כה ציבוריים למעשה, משכה הממשלה את הכרעתה באמתלה משפטית.

נושא הדרת נשים ירד כמעט ברובו מן הסדר היום הציבורי, העיתונאים התעייפו לאחר שהוציאו ממנו את רוב המיץ וההסתה. ועתה, גם בממשלה הוא יכול להיתחב לתחתית ארון בדמות דו"ח של ועדה בין-משרדית, שבסופו של יום נעדר כל אלמנט משמעותי שיכול להוביל להפסקת התופעה הבזויה.

הכותבת היא סטודנטית לע"ס קהילתית בשתיל – פרויקט פלורליזם

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ריקי, דתל"שית

  באיזו מדינה דמוקרטית מותר להריץ מפלגות על טהרת המין הגברי בלבד, במוצהר ובגלוי?

 2. רלי

  והמדירה לבני מחוץ למשחק.

  רק הדרת האנטלקט הנשי ממשיכה להתקיים בחסות הישנות בע"מ.

  כל אתרי האינטרנט מדירים נשים, עברי אחד אחד תראי את התמונות המבזות של נשים שמוצגות שם על מנת שמישהו יוכל לרייר עליהן.

  התעורררי יקרה, לפני שיהיה לכולנו רע. תני לזקנות מקום אוטבוסים, נמאס לנו לעמוד.
  די לשלטון הטפשת וביזוי הנשים שאתן מתעקשות להתעלם ממנו ובהפגנתיות נואשת ומגוחכת, יש לציין.