אין לי אחות 2012

אז חנין זועבי לא נחמדה. היא לא הערבייה שהייתה למרב בטיטו בראש כשחשבה על אחוות נשים. מצד שני, מזל שהיא קיימת, כי אפשר להשתמש בה כדי לייצר מזרחיות מדומיינת, שהיא בעצם יותר אשכנזית מאשכנזית. איריס חפץ מגיבה
איריס חפץ

פסיכואנליטיקאית ישראלית שחיה בברלין מזה 17 שנה (עלייה ראשונה של האינתיפדה השנייה). ערכה את האתר "קדמה", במה לדיון מזרחי

את מאמרה "אין לי אחות" כותבת מרב בטיטו ככתוב אישה לאישה, תוך שהיא מסמנת עצמה כמזרחית. אך למעשה היא עסוקה בעיקר בלהסביר לקוראיה מדוע היא אינה מזרחית. למראית עין, אפשר היה לחשוב שהיא ערבייה, ממש כמו חנין זועבי. כי הרי הוריהן דיברו "כמעט את אותה שפה ערבית". כמעט. וייתכן שלו היו נפגשות הייתה בטיטו מחבקת את זועבי (ברור שזועבי היתה רוצה להתחבק איתה, אין שאלה) ו"מספרת לה עד כמה מכאיב לי הכיבוש הישראלי בשטחים". אין לנו ספק שזועבי מאוד מתעניינת בכאב של בטיטו מהכיבוש "שנכפה על כולנו", וממילא אין כמו ערבייה בעלת לב חם כדי לתנות באוזניה את הכאב. אבל מסתבר שזועבי לא מתאימה לתפקיד. אי אפשר אפילו לפנטז איתה ביחד "בקול על היום בו נשים יעשו" מה שיעשו. כי היא מרירה ומרשעת. היא לא הערבייה שמתאימה לבטיטו, שקוראת לעצמה פמיניסטית ומזדהה עם תנועת אחותי כביכול, אבל משתמשת בכל הסטריאוטיפים השוביניסטים כשהיא מתייחסת לזועבי כמו מכשפה ש"כפאה שד", מרושעת ו"ספנית ראשית" אומניפוטנטית.

סריקה מ"ידיעות אחרונות". "שתלך מצדי לחפש"

זועבי זוכה לקיתונות ומלוהקת באופן תדיר בעיתונות הישראלית כמכשפה, כמיטב המסורת השוביניסטית-לאומנית. המעניין הפעם הוא שהביקורת מגיעה מאישה מזרחית שמתאמצת מאוד – ולא באלגנטיות, לפחות בשביל התענוג, קצת סלסולים אוריינטליים לחבר'ה ולא בכזו שקיפות – להראות שהיא אשכנזייה.

ראשית, תוך התכתבות עם גולדה מאיר, מספרת לנו בטיטו ש"זועבי לא נחמדה". ממש אפשר לשמוע אותה הוגה במבטא אמריקאי את ה"מזועעעזזזזעעעת" ההיסטורי ההוא, שאולי ישכנע את הקוראים האשכנזים לחשוב שבטיטו רק נושאת שם ערבי, אבל היא לא באמת ערבייה. ולעצם הטיעון, ממתי פוליטיקאית אמורה להיות נחמדה? ועוד בתור אישה. הדבר האחרון שאישה פמיניסטית רוצה להיות זה נחמדה, אבל בטיטו חושבת כנראה שהיא כותבת חוות דעת למועדון פנויים פנויות: כאילו שצריך לתאר את מידותיה של זועבי כדי למצוא לה איזו מתחבקת תורנית שאיתה אפשר לפנטז יחד בקול.

משם עוברת בטיטו להשמצה של זועבי ש"התנדבה לנפק פנינים המתארות את הציונות כגזענות קולוניאליסטית". כלומר: אין פה שליית פנינים אמיתיות אלא ניפוקן, כאילו היו מניות בשוק. בסרט הזה למשל, שהונפק על-ידי ממשלת ישראל, אפשר ללמוד על נפלאות הציונות הגזענית והקולוניאליסטית, כשהחיילת האשכנזייה רותי "יורדת" לעולמו החשוך של סעדיה. מיטב המוחות היהודיים הגו את התסריט הזה. לא חנין זועבי. ואפילו בתה של השחקנית הראשית שגילמה את רותי הודתה כי היא מתביישת על כך. גם משהו שבטיטו יכולה ללמוד ממנו.

בהמשך מספרת לנו בטיטו על הכנס על שמה של ויקי שירן ז"ל שאליו הוזמנו רבות וטובות, כמו למשל ציפי לבני, פושעת מלחמה לפי החוק הבינלאומי, המבוקשת בחו"ל על מעשיה. וכאן גם מבהירה בטיטו ש"מורשתה של שירן, הרואה בייצוג שוויוני לנשים תנאי הכרחי לקיומה של פוליטיקה תקינה, היא זו שהביאה את המארגנים להזמין גם את חנין זועבי". ובכן, מדובר בשקר גלוי של בטיטו. הכנס תוכנן ללא ייצוג של נשים מזרחיות ופלסטיניות. מה שהביא להזמנת  זועבי הייתה דווקא הביקורת של נשים מזרחיות על רוני הלפרן, מנהלת החוג למגדר בבית ברל ע"ש ויקי שירן. שולה קשת, מנכ"לית אחותי, איריס זריני מאוניברסיטת בן גוריון והסוציולוגית אורטל בן דיין, גם היא פעילה ב"אחותי" – כמו גם פעילות רבות ותומכות אחרות – נפגשו עם רוני הלפרן לבקשתה, אחרי שהביקורת הובעה.

הלפרן הסכימה להזמין את זועבי, ולטענתה הנהלת בית ברל דרשה לאזן את הופעתה של זועבי במישהי מהימין הקיצוני. וכל זה מכיוון שבישראל להגיד "מדינת כל אזרחיה" נחשב ל"שמאל רדיקלי" (אני, למשל, חיה במדינת כל אזרחיה. במדינה שלי, כמו בכל דמוקרטיה מערבית, דווקא מי שמתבטא ואומר שזוהי לא התצורה הפוליטית הנכונה, נחשב גזען). כל זה מכיוון שציפי לבני, שבינתיים הלכה לישון, נחשבת לנורמה: בישראל זה לחלוטין מקובל לעבור על החוק הבינלאומי ולהפציץ נשים וילדים בפצצות זרחן לבן. כלומר, בבית ברל לא "נזכר פתאום מי מהמארגנים" וביטל את השתתפותה. בית ברל דרשו "איזון" ורוני הלפרן סירבה, משיקולי זמן ומסגרת. וכמחאה על כך ביטלו הנשים המזרחיות שהוזכרו למעלה את השתתפותן.

מרב בטיטו. "משסה" בילדיה טיעונים כשהיא מדגמנת להם ליברליזם פוליטי. צילום: יחצ

ואז מספרת לנו בטיטו שהיא גם הגיעה עם DNA מזרחי לעולם ומזכירה לנו שמדובר בענין טכני: מן מולקולה כזו. אבל זה לא עניין מהותי, תרבותי עם תוכן. הנה, היא יכולה להשיל אותו מהר מאוד ומספרת ש"לילדיי אני מדגמנת ליברליזם פוליטי מופלג". ממש מעבירה הלאה ידע על העוול ש"אנו גורמים לעצמנו ולשכנינו במדיניות הכיבוש שלמעשה נכפתה על כולנו". פה כבר עוברת בטיטו לשימוש בבנין חצי סביל "נכפתה", כאילו מישהו כפה על ישראל לבנות התנחלויות ולשכן בשטחים חצי מליון איש. ואז בא השוס. בטיטו ממהרת להבהיר לאשכנזים – כמו דנקנר בשעתו, שאין לה אחות.

ההתנערות מהאחיות היא החלק המעניין במאמר: לא זועבי עצמה. בטיטו לא מסוגלת בכלל להכיר בכך שזועבי היא בן אדם עם צרכים ורצונות משלה. היא משתמשת בה כדי לשכנז את עצמה ולהגיד שהיא לא אחותה של זועבי ולא אחותנו אנו, המזרחיות הרדיקליות. היא מתגרשת מאיתנו, בלי שבכלל התחתנו איתה. וכאן עולה השאלה: למה היא צריכה את זה? מישהי רוצה להיות אחות שלך בכלל? מדוע את צריכה להכריז קבל עם ועיתון שאת לא כמונו? אולי מכיוון שבעומק לבך את יודעת שבשביל האשכנזים "כל המזרחיות הן אותו הדבר" והם חושבים שאם קוראים לך בטיטו, אז את כמו אוחיון, בן דיין, לוי, זריני ואחרות.

הרי אילו לא היית מאמינה שאת חיה במדינה גזענית וקולוניאליסטית, לא היית צריכה לערוך את טקס ההתבדלות הזו מזועבי. זה החלק שלך, הערבי, שעובר בדם ובתרבות. כמה שלא תשסי בילדייך טיעונים (למה צריך להיות כך כך אגרסיבית כאן? אולי את רוצה להוכיח לאשכנזים שאת הפראות הקמאית שלך את מנתבת ליורים ובוכים אמיתי וטוב?), ילדים יונקים מחלב אמם לא טיעונים אלא רגשות. כנראה שינקת את הגזענות שמשפחתך חוותה עם חלב אמך, אם את צריכה עכשיו לירוק אותה החוצה כמו אמנון דנקנר. יצאת טוב בטיטו, כמו אחלה גבר אשכנזי!

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יונית

  וקשור לא רק בגזענות שלה אלא גם בטרנד המזרחי0אנטי0מזרחי ליברלי חדשה. את המאמר של בטיטו צריך לקרוא עם סדרת המאמרים המזעזעים של אילוז בהארץ שגם היא הייתה צריכה לעשות פרפורמנס של ליברליות אשכנזית כדי להחשב מזרחית מתקדמת על חשבון כול הפעילים המזרחים. צבי בן דור הראה זאת יפה ואת איריס בניתוח חד וכואב. תודה

 2. אורלי נוי

  זה כנראה סדרתי אצל בטיטו, לנצל במות פופולריות כדי להתלבן. אני מבינה שהיא עשתה עבודה לא רעה בזה גם באחת העונות של האח הגדול. קראתי ראיון איתה אחרי שיצאה מבית האח, בו היא ממש הצטערה שנאלצה לעזוב "לפני שהספיקה להביא את עצמה" או משהו כזה. אז הנה, הבאת את עצמך עכשיו. וחבל שכך.

 3. יונית

  תודה איריס על הטקסט מאיר העיניים הזה. הכתיבה הגזענית של בטיטו מזעזעת. כדאי לשים לב לטרנד הזה של מזרחיות ליברליות המבקשות למצוא חן בעיני האשכנזים. כפי שהראה צבי בן דור לגבי המאמרים המזעזעים של אווה אילוז והפרפורמנס "המזרחי" שלה.

 4. איריס

  חבל שנותנים לך במה.

 5. דוד

  כל מי שנגד זועבי הוא אשכנזי או משתכנז, להיות מזרחי זה לקבל כעובדה שישראל זו מדינת אפרטהייד גזענית. וכמובן, כאשר אישה מזרחית מביעה התנגדות לזועבי או "למזרחיות הרדיקליות"(כל העשרים ברחבי הארץ) זה כי היא רוצה להיות גבר אשכנזי. כי הרי ידוע שיש רק דרך מחשבה אחת לגיטימית לאישה מזרחית, ואם סוטים ממנה מקבלים את אות הקלון האולטימטיבי – גבר אשכנזי!

  נ.ב – השקר ההזוי הזה שציפי לבני מבוקשת בחו"ל על פשעי מלחמה… באמת, את חושבת שאם חוזרים על שקר מספיק פעמים הוא נהיה אמת?
  משאלות הלב שלך הן לא מציאות. נורא חבל, נכון, אבל ככה זה.

 6. שאול סלע

  ואכן זה הקרוי על שם פערצל (ביידיש נפיחה) ואחיו התאום לבית חקאק מתאימים יותר מיהודה איש קריות לסמל בגידה . (כאשר אני מדבר על בגידה של יהודה איש קריות אני מדבר על האינטרפטציה הנוצרית).

  כנראה שמרב בטיטו לא מעודכנת, שנאת ציונות היא לגיטימית לחלוטין גם אצל יהודים. אני שונא ציונות משום שיש כוונה להגדיר ערלים סלאבים כיהודים תוך ביטול המימד הדתי של הזהות היהודית.מה שלי מותר לח"כ חנין זועבי בטח מותר.

 7. סמי.כ

  בקיצור. בתוך טריטוריה אחת- בטיטו אומרת יש מקום וצורך למדינה יהודית לצד מדינה פלסטינית. זועבי אומרת יש מקום וצורך למדינת כל אזרחיה מהנהר לים. זה העניין המהותי מעבר לכל ההתבחבשויות..

 8. צליל

  "בעומק לבך את יודעת שבשביל האשכנזים "כל המזרחיות הן אותו הדבר" והם חושבים שאם קוראים לך בטיטו, אז את כמו אוחיון, בן דיין, לוי, זריני ואחרות".

 9. אורלי נוי

  בבקשה, צו מעצר נגד לבני היה גם היה, ומיסיס קלין ביטלה את נסיעתה ללונדון מחשש להיעצר:
  http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1559299

  וכן, הטלת רפש בפמיניסטית פלסטינית תוך שימוש במוטיבים לאומניים שוביניסטיים מחבל מעט בתדמית העצמית של "פמיניסטית מזרחיה". כדאי לקחת את זה בחשבון בפעם הבאה שבאים לכתוב הבלים מהסוג שכתבה בטיטו.

 10. ערן

  אני באופן אישי מתחבר לכמה מהדברים של זועבי אבל אני מוכן להודות שאני לגמרי מבין את טענות "העם" במקרה הזה. מה שמפריע זו העובדה שהיא חיה כאן, מודעת לפערים העצומים שיש בננו לבין השכנים שלנו. רואה את הברבריות המשוגעת הזאת ובכל זאת ממאנת לראות ולו במשהו קטן חיובי במדינה הזאת. הרי איך זה ייתכן? כיצד אפשר לומר על מקום מסוים שהוא שלילי לחלוטין? אני יכול להעיד על עצמי שאני שונא מיליון ואחד דברים כאן ותופס את הראש כל יום מחדש, אבל ההתייצבות החד משמעית הזאת לצד ארגון אכזרי כמו החמאס מבלי להשמיע ואף לא ביקורת קטנה? זה נשמע פשוט פסיכי לדעתי. גם אם היא חושבת שהחמאס הוא בכלל לא כמו שמציירים אותו והכל תעמולה ישראלית, עדיין יש ביקורת ומשום מה אני לא שמעתי דבר וחצי דבר בכיוון הזה.

 11. דוד

  הנקודה היא ההבדל הדק (אבל המאוד משמעותי) בין זמן עבר לזמן הווה. זה ש"צו מעצר נגד לבני היה גם היה" זה ממש אחלה, אבל זה ידוע, וזה לא מה שכיניתי שקר הזוי.
  זה באמת ויכוח די מביך, כי העובדות כל כך ידועות וברורות – היה צו מעצר, הוא בוטל אחרי כמה ימים, שורה של בכירים בריטים (כולל ראש הממשלה) התנצלו על התקרית. איך מכאן אפשר להגיע לשקר החוזר ונשנה שלבני מבוקשת (שוב, זמן הווה) על פשעי מלחמה זה מעבר לבינתי הצנועה. שקר זה שקר, לא משנה כמה פעמים חוזרים עליו – ולשקר לא מוסיף כבוד.

 12. טל

  אכן הציונות רצופה בעוולות. על הישראלים ללמוד בתי הספר את העוולות שחוללה התנועה הלאומית שלהם ולתקן את ההווה.
  מכאן ועד פסילת הציונות כולה יש מרחק רב. הציונות עשתה גם הרבה דהרים טובים בדרך ומהותה אינה גזענית אלא רנסנס לאומי תרבותי של אומה. הציונות זקפה את קומתם של הסבא והסבתא המזרחים שלי ונתנה להם זהות לאומית תרבותית. אם הציונות כל כך גרועה היתה למזרחים, האין זה פלא שהיא זוכה לתמיכה מוחצת כל כך בקרב צאציהם?

 13. שיקו

  יש לה סיכוי טוב לקבל טור קבוע אצל האנטישמי בן דרור ימינצ׳י.

 14. איריס חפץ

  דוד, צוי המעצר מוצאים לפי הביקורים של לבני. זה שאין צו מעצר במקום מסויים, זה לא אומר שאין אנשים שאין להם ענין בהעמדתה לדין. הצו בבריטניה בוטל, וגם הצוים בספרד נגד קונדוליסה רייס שלא מכחישה אפילו את השתתפותה בעינויים. אבל היא עדיין מבוקשת: ציפי לבני עברה על החוק הבינלאומי ויודעת את זה. בהתחלה היא אמרה שהיא לא פוחדת מזה, וכשהצו הוצא היא ביטלה את הביקור בלונדון. זה מראה יותר מהכל על השכנוע העצמי שלה (תעשה גוגל לבד, אם צריך). זו לא היתה תקרית דיפלומטית, אלא עבדו רבות כדי לשנות את החוק בבריטניה כדי שזה לא יהיה אפשרי לתבוע אותה שם (ולא רק אותה כמובן). ציפי לבני מוזמנת להתחיל לטייל בעולם: אני מניחה שיש לא מעט פעילי זכויות אדם שיש להם כתב תביעה מוכן…יאללה נראה אותה.
  בענין בטיטו: זו רק בדיה שלך ש"כל מי" כי אתה כנראה חושב באופן טוטלי. אני לא אמרתי שכל אחד, אלא שבטיטו וגם נימקתי את זה. אם יש לך הסבר אחר לעובדה שהיא צריכה להגיד כמה היא שונה ממזרחיות אחרות ודוגמאות לאשכנזית שעושה את זה, תביא ונבדוק.

 15. גליה

  הן גרות בשיכון מולי. הן אחיות של שיכנוזים, או שלא?

 16. דוד

  באמת, אני מוריד את הכובע בפניך. איזה להטוט נפלא – לבני מבוקשת בגלל שיש אנשים שמעוניינים בהעמדתה לדין. אין צו מעצר נגדה בשום מקום, שום בית דין בינלאומי עם סמכות לדון בפשעי מלחמה לא דורש שהיא תופיע בפניו – אלו העובדות, ואת למעשה מודה בהן. אבל את עדיין מתעקשת על השקר שלך כי… "זה לא אומר שאין אנשים שאין להם עניין בהעמדתה לדין".
  אז ככה:
  1) שלילה משולשת זו דרך לא ברורה ולא כל כך מומלצת להעביר רעיון.
  2) זה שלמישהו "יש עניין" בהעמדתה לדין לא הופך אותה למבוקשת. משאלות לב שלך או של חברייך "פעילי זכויות האדם" הן לא תחליף למציאות, ופלפולים סמנטיים הן לא תחליף לעובדות.

  ובעניין בטיטו: הצחקתני. את הייתי עורכת של אתר קדמה. פתאום את מתנערת מהשילוב "ציונות-אשכנזית"? פתאום זה אפשרי למזרחי להביע דעות לא אנטי-ציוניות בלי להיות מקוטלג כמשתכנז? פתאום זה רק מירב בטיטו? תנסי למכור את זה למי שלא זכה להכיר את קדמה ז"ל.

 17. דרור בל"ד

  השמועות חסרות הבסיס שמפיצה הפרופגנדה הציונית אינן מחזיקות מים. מטרתן אחת: להביא לדה לגיטימציה של כל מי שמנסה לערער על היתכנותה של מדינה יהודית ודמוקרטית. זהו שידור חוזר, באותם אמצעים ותחבולות ממש, של תהליך הדה לגיטימציה שנעשה לבשארה. לכל אחד מהציונים יש תפקיד שנועד לו במשימה הזו, החל מאיתמר בן גביר וכלה ביוסי גורביץ, החל מעיתונאי חצר וכלה בפרופסורים בעלי שם עולמי, החל מהכשרת ההתנחלויות בבגצ בראשית שנות ה70 לצרכי בטחון וכלה בזכויות אדם אינן מרשם להתאבדות לאומית, החל מאין פרטנר של ארכי פושע המלחמה, וכלה בערביי ישראל הם איום אסטרטגי של דיסקין.

  הבאזז התקשורתי בעניינה של זועבי אינו יד המקרה. מעצבי דעת קהל בתקשורת לענייני כלום (ערוץ2 ודומיו), כתבינו לענייני בטחון, שדולות ציוניות כאלה ואחרות, עיתונאי חצר, אקדמאים, כל אלה חוברים יחדיו ומייצרים מצב טרום דה-לגיטימציה. בקרוב תצא המדינה הציונית לעוד אחת מהמוצדקות שבמלחמות ישראל-לבנון, כשלב הכנה נוסף למה שמכונה החוסן הלאומי, ולאחר כישלונה תואשם זועבי בריגול למען החיזבאללה. וכי מה טבעי יותר ממי שמזדהה עם החמאס (בטיטו), תומכת במשטרו של אסד (גורביץ), אנטישמית (ליאור קליין וחבורת הליצנים שלו), שייכת לשמאל הקיצוני (רוני הלפרן), טרוריסטית (חבורת אקוניס-דנון) ועוד ועוד, מדי שבוע בשבוע, מה טבעי יותר מריגול למען חיזבאללה?

  על תהייתך "מודעת לפערים העצומים שיש ביננו לבין השכנים שלנו. רואה את הברבריות המשוגעת הזאת", ראה כאן
  http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1381632
  היה סמוך ובטוח כי המרחק בין השקפת עולמה של בל"ד לבין זו של החמאס גדול הרבה יותר מהמרחק בין ליברמן לבין מרצ. האינטרס לחבר בין בל"ד לבין החמאס הוא אינטרס ציוני מובהק. בחמאס קל להם להלחם צבאית, מול עמדותיה של בל"ד – גם אם אינם מסכימים עימן – אין להם שום יכולת להתמודד ביושר אינטלקטואלי. (הראה לי ציוני אחד, אחד, שהצליח להתמודד מבלי להעזר בשקרים).

  "ובכל זאת ממאנת לראות ולו במשהו קטן חיובי במדינה הזאת". התייחס זוהיר אנדראוס: "גם לאדם ממוצע מהיישוב, כמו כתוב שורות אלה, אין ולו דבר טוב להגיד על המדינה ומוסדותיה. אינני מרגיש שום שייכות, לא לדגל, לא להמנון, ולא לשאר הסמלים. ישראל, לדידי, איננה מדינתי. פלסטין היא מולדתי".
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4196224,00.html
  גם הודים רבים אשר בשיחה עם ישראלים (נורא נחמדים) נדרשו לשאלה זו – שלושה דורות לאחר שה"אינגלז" הסתלקו – ציינו כי רק האינגלז הם אלו שנהנו מהיתרונות הרבים אותם הביאו הבריטים. לאחר שהסתלקו הקולוניאליסטים נמצאו הרבה הודים שידעו, ויודעים, לבקר את מדינתם בכל תחום שתעלה על דעתך. כרגע הפלסטינים מרגישים מרומים: לקחו להם את אדמותיהם ונתנו להם דמוקרטיה. "זו לא עיסקה כל כך טובה", מציין זחאלקה.

 18. שאול סלע

  יש לי מחלוקת עם איריס לגבי הדרך בה פורסם הפוסט הראשון שלי בקדמה. בגלל שהמחשב שלי לפני כמעט שנתיים ומחצה היה בתיקון התפניתי לקרוא את ספרה של ד"ר אסתר גליצנשטיין מאיר "בין בגדאד לרמת גן". בניגוד למשה גרנות שהוציא את "עסקני הקיפוח" אצל ירון גולן ז"ל,ספרה של ד"ר מאיר יצא במסגרת יד יצחק בן צבי ,בסיוע אוניברסיטת בן גוריון והקרן לקידום החינוך בישראל.
  (ירון גולן הוציא כל דבר מכיסו הפרטי ,ללא בדיקה וללא עריכה).

  כמעט 30 חודשים עברו מאז שאפשר להירגע. עם פצצות או בלי בבית הכנסת מסעודה שם טוב אנו למדים ממחקר רציני שאפליה ממוסדת היתה גם היתה. מזלה של העליה העיראקית היה בפעילים הקומוניסטים ,וגם בעובדה שהגיעו בבת אחת.כאשר לסוכנות ולממשלה היה את הכח הם כפו על המהגרים מצפון אפריקאית את הדיכוי והניחשול בערי הקיפוח והניחשול.

  לפני10 חודשים פרסמתי בקדמה פוסט שמאמת את מאמרו של יהודה שנהב "השוד המושלם" באמצעות הספר.

  באופן כללי פורעי/פושעי/פורשי מחסום נרגעו. מידי פעם מגיע סמולן (היה זחוח דעת מספרי הברית החדשה) ומספר שאין אפליה. הוא גם מתפלא ששולחים אותו לשתות את הים של עזה באמצעות שירתו של מחמוד דרוויש. באותה חבורה הזויה נמצא "גלוח הראש" ששמו אייל וכינויו מכונת טיורינג. הוא כמובן גם לא מאמין ורמת שנאתו למזרחים לא מביישת את תושבי אלבמה ומסיסיפי. (מזרחים הם לא DNA הם אלה שמסרבים לקבל את הסדר הציוני החדש).

  סליחה שהארכתי לגבי ריקים ופוחזים אלה כי גם פרסומת גרועה היא פרסומת. כאשר הם זורקים בעילום שם לאויר קדמה ז"ל ראוי להדגיש את העובדה שתפקידה של קדמה הצטמצם בגלל שנאסף די חומר ציוני שמאשש את פשעי הציונות כלפי המזרחים.

 19. איריס חפץ

  לא נראה לי שאתה באמת מעוניין בדיון ולכן אסיים פה.
  אני עצמי משתכנזת דור שני, כך שאני לא יודעת על מה אתה מדבר. למזרחים ולאשכנזים יש הרבה אפשרויות, אבל לא עושה רושם שיש לך ענין להתדיין על זה, כי אתה כבר יודע מראש מה אני חושבת ובאופן קטגורי כעורכת קדמה לשעבר. אני דיברתי פה על אישה ספציפית, מרב בטיטו וניתחתי את ההתנהגות שלה בהקשר מסויים של הדברים. אתה מנסה להעביר את הדיון לפסים אחרים ומיותרים, ואני לא רואה איך זה קשור למאמר פה. אתה מצידי יכול לשתול עץ ע"ש לבני בשדרת חסידי אומות העולם ולבקש ממנה לעזור לך לעדור ולזבל אותו. שמעתי שיש לה קצת יותר זמן עכשיו. מכיוון שלי יש פחות, נסיים פה.

 20. נירית בן ארי

  כתבתי את זה בפייסבוק ואני אכתוב את זה גם כאן:מאמר מגעיל. לא משרת שום מטרה חוץ מהשתלחות אישית של אשה באשה אחרת שלה יש, רחמנא ליצלן, דעות שונות משל הכותבת. אם להשתמש במילותיה של הכותבת עצמה: "(איריס חפץ) לא מסוגלת בכלל להכיר בך ש(בטיטו) היא בן אדם עם צרכים ורצונות משלה. היא משתמשת בה כדי (להראות לעולם שהיא הכי מזרחית זועמת ורדיקלית) ולהגיד שהיא לא אחותה של (בטיטו). היא מתגרשת (מבטיטו), בלי שבכלל (בטיטו) התחתנה איתה. וכאן עולה השאלה: למה היא צריכה את זה? מישהי רוצה להיות אחות שלך בכלל? מדוע את צריכה להכריז קבל עם ועיתון שאת לא כמו (בטיטו)? אולי מכיוון שבעומק לבך את יודעת ש(השלימו את החסר)". הרס לי את התאבון המאמר הזה.

 21. איריס חפץ

  את יכולה לא לאהוב את הסגנון של המאמר וזה מותר ובסדר. אין לי בעיה עם זה שלמרב בטיטו יש דעות שונות מאלו שלי. מאיפה את מסיקה את זה בכלל? לא ביקרתי את הדעות שלה אלא את האופן בו היא מעוותת את המציאות: להציג את הכנס בבית ברל ואיך שהוא קם והתפתח – זה שקר. להציג את זועבי כ"ספנית ראשית" זה שקר. להגיד שהכיבוש "נכפה" על ישראל, זה במקרה הטוב היתממות. ועוד ועוד.
  אין פה דיון על דעות, אלא על עובדות. מרב בטיטו היא עיתונאית שעובדת בתשלום עבור משפחת מוזס שמרוויחה מהכיבוש הזה. כשתחשפי את האינטרסים הכלכליים הסמויים שלי פה, אפשר יהיה לדבר על עוד סימטריה.
  כמו שעוסקת במוזיקה כמוך, זה מפתיע שאת לא רואה איזה שמות הענין הזה עושה בנפש המזרחית: מרב בטיטו לא מתגרשת מזועבי ולא ממני. היא מתגרשת מהחלק הערבי שלה, מהוריה ומהתרבות והמורשת שלה. הענין הוא לא זועבי ולא אני, אלא הקולקטיב המזרחי שמזדהה עם הפיצול הזה בנפשו ושמתגייס ליחידות מסתערבים כדי לרצוח את החלק הזה באופן ממשי ולא רק כמטאפורה כמו שבטיטו עושה פה. הנסיון להעביר את זה לפסים אישיים לא מובן לי.

 22. אורלי נוי

  זה שבטיטו לוקה במאיריזם שמרשה לעצמו לחלק ציונים לאחר ולהגדיר אותה כ"לא נחמדה", זה עניין שלה. אבל זה שהיא מגייסת את המזרחיות שלה כדי לתקף את ההבחנה הילדותית להחריד הזאת שלה, זה כבר לא עניין אישי, זה עניין פוליטי ממדרגה ראשונה. כמו שאיריס אמרה, זה שהיא עושה את זה תוך סילוף מכוון ושערורייתי של עובדות (כל הבולשיט הזה על "לא מכירה בזכות קיומנו. היא לא מכירה בזכות קיומנו הפריבילגיוזית, ועל כך אני מריעה לה. באיזה מקום בעולם, לעזאזל, אישה הקוראת לשוויון אזרחי מלא בין כל תושבי הארץ היא זו שנחשבת לגזענית?!) זה כבר מרושע ומחייב תגובה. בוודאי שכמזרחיות מודעות, קשה להבליג על השימוש הבוטה הזה בקלף המזרחי רק כדי לחזור על הטיעונים החבוטים של אחרוני הגזענים, המייצרים את ההיררכיה החברתית שבה אנחנו, כמזרחיות, מוצאות את עצמנו בתחתית שרשרת המזון.
  אם יש כאן גסות רוח ואלימות, הרי שהיא כולה בצד של בטיטו. מצד אחד, היא מנצלת את הבמה החזקה שיש לה, אחת מאותן במות-מרכז שלעולם לא יתנו פתחון פה אמיתי ונטול מניפולציות לזועבי, כדי להצטרף למקהלה הלאומנית שמקרקרת כאן ממילא בלי סוף, ומצד שני היא רוצה לרקוד גם על החתונה המזרחית שלה. איריס הבהירה לה שזה לא אפשרי, וגם ממש לא הגון. שתתמודד.

 23. נירית בן ארי

  1.ממי שכל כך בקיאה בנבכי התאוריה הפוסט מודרנית הביקורתית, לא הייתי מצפה שתכריז "אין פה דיון על דעות אלא על עובדות". כל הדברים שציינת הם בחזקת דעות, לא עובדות, מלבד אולי הכנס בבית ברל, שגם שם את מה שכתבה בטיטו אי אפשר להגדיר כ"שקר גלוי". היא כתבה ש"ש"מורשתה של שירן, הרואה בייצוג שוויוני לנשים תנאי הכרחי לקיומה של פוליטיקה תקינה, היא זו שהביאה את המארגנים להזמין גם את חנין זועבי ותכלס, זה נכון. נכון שנדרשה התערבות מצד פעילות, אבל וואלה, היו לה רק 400 מילה והיא לא יכלה לכתוב את כל דברי ימי כנס בית ברל. אז עם מה השארנו? עם ויכוח על דעות.
  2.אוקיי, אז מוזס משלמים לבטיטו. זה לא הופך אותה למי שמרוויחה מהכיבוש באופן שמשפחת מוזס מרוויחה. בשביל ה-500 שקל שוטף + 90 שהיא מקבלת מהם, היא לא ממש נושאת בתפקיד של נושאת הלפיד של משפחת מוזס. אם היינו מדברים על יאיר לפיד או קרן פלס, ניחא. אבל עם כל הכבוד, ויש כבוד, מי היא? כותבת טור לא קבוע בעמודי הדיעות. אין הרבה הבדל בינה לבינך שכותבת בהעוקץ, תכלס. מין הסתם קצת פחות אנשים קוראים אותך. לא משנה עד כדי כך שתגידי לי ש"אי אפשר לעשות סימטריה" כי זאת איריס חפץ המסכנה והקטנה שנלחמת מול משפחת מוזס. אז עם מה נשארנו? עם שתי נשים שמתווכחות.
  3.מרב בטיטו מתגרשת מהחלק הערבי שלה? היא הרי מכריזה עליו בריש גלי: "ה-DNA המזרחי שאיתו באתי לעולם יצר אצלי השקפת עולם הולכת ומתחדדת אודות מעמדן הירוד של נשים שחורות". איך אפשר לקרוא את זה אחרת מאשר כאישה שגאה במזרחיות שלה?
  4.אז מה באמת כל כך מפריע לך כאן? התשובה, כפי שאני רואה אותה, היא שיש פה אישה מזרחית שחושבת אחרת ממך. זה פשוט מאד. זה מה שמפריע לך, וזה אישי לחלוטין. למרבה הצער, כל קוראי העוקץ צריכים לסבול מזה.

 24. צבי

  שמעל לכל חושף את הדינמיקה המוזרה של ״הישראלי שוחר הטוב המתאכזב״. ״חפשו אותי״, התאכזב יוסי שריד מן הפלסטינים בשעתו ומאז פתח את הז׳אנר. עכשיו גם בטיטו מתאכזבת: למרות הליבראליזם, למרות הדוגמנות של הליבראליזם, למרות הערבית של ההורים–זועבי ה׳ביץ׳״ מתעקשת על השטויות האלה, נו, של חירות וזכות ההתנגדות של העם הפלסטיני. כמה מאכזב. שנלך לקניון לקפה? אולי זועבי תתפכח בינתיים.

 25. איריס חפץ

  ראשית, לא קראתי בחיים שלי אפילו לא מבוא לספר פילוסופיה או תיאוריה פוסט מודרנית ביקורתית. בי נשבעתי. אני לא יודעת אילו ציפיות יש לך ממני, אבל הן לא מבוססות על מציאות. אני בהחלט מדברת על עובדות:
  1. העובדה על בית ברל שניסית להמעיט בערכה, מנסיבות טכניות מקלות (אבל היה לבטיטו מספיק מקום כדי לספר על הפנטזיות שלה על חיבוקים לא ממומשים עם זועבי. לאמת היה לה פחות מקום פתאום. נו, פה עולה השאלה למה את ממהרת לעשות לה הנחה ולמצוא לה תירוצים. מעניין שאת עושה לה הנחה עם בית ברל במחיר ביטול הפעולה של הפעילות המזרחיות שאותן היא אחר כך דוחה, אחרי שהיא מעלימה את פועלן. אז הן חשובות או לא? היא מודעת למצבן של "נשים שחורות" או מעלימה את פועלן?)
  2. לקרוא לזועבי "ספנית ראשית" זה לא נכון
  3. להגיד שהיא כתבה ביקורת לספר של מישהו ש"נחשב" (עוד פעם בנין נפעל בלי לקחת אחריות. נחשב ע"י מי?) אנטישמי, זה להגיד משהו מכחיד. אבל היא לא רואה שום צורך לגבות את זה בעדות. מספיק להגיד עליו שהוא "נחשב" ולשים את זועבי ליד המילה "אנטישמי". קוראי העיתון של המדינה כבר יבינו.
  4. להאשים את זועבי במגמות האנטי דמוקרטיות בישראל…נו זה באמת כבר למתקדמים. רק להראות שהרשימה עוד ארוכה ונגעתי רק במקצת מהדברים.

  לעניין הכסף: גם אני כתבתי לא פעם לעיתונות הגרמנית (מאה וחמישים וחמישה יורו, באותו שבוע בו זה התפרסם. ככה זה במדינה שבה מכבדים חוק ועבודה) ובדקתי לפני כן מה אני כותבת, ובבמות עם יותר קוראים מאשר העוקץ (למרות שתמיד תרגמתי את זה בחינם לטובת הקוראים פה. חלק סבלו וחלק לא. ככה זה). לא מדובר בחמש מאות שקלים שלה, אלא במשפחת מוזס שבהחלט מרויחה מהכיבוש, מחזיקה אימפרית תקשורת ועוד כמה מקורבים לממשלה ולא במקרה נותנת לה במה ולא למזרחיות אחרות. זו המזרחית שרוצים להראות לקוראי העיתון של המדינה: כזו שמתכחשת למזרחיותה וקובעת מה רדיקלי ומה לא. הגבולות שלי הם אחרים: בגרמניה אני יוצאת נגד הימין הקיצוני שקורא למדינה שבה אין לכולם אותן זכויות וגם בישראל אני מתנגדת לזה: אין לי סטנדרטים כפולים לא למקום ולא לאתנוס. ידיעות זה העיתון של המדינה ולהשוות בינו לבין "העוקץ" זה באמת מגוחך. ההשפעה על דעת הקהל מגיעה משם ופה אנחנו מגיעים לענין העיקרי. נגד זועבי מתנהל מסע הסתה שיכול לעלות לה בחייה חס וחלילה. מירב בטיטו מצטרפת אליו ולשם כך ממציאה לה מציאות בה הכיבוש "נכפה" וזועבי היא רב חובל על סטי"ל.
  כמי שכתבה מאמרי דעות בחייה, הם לא נכתבים לרוב בגוף ראשון. מאמר דעות, בעיתונות שעסוקה ביותר מאשר סיפורי-עירית-לינור נכתב בגוף שלישי. דווקא בטיטו כותבת פה מאמר דעה שכולו בגוף ראשון. מה פתאום? למה היא רואה צורך להתרחק מזועבי באופן אישי? האם אבירמה גולן גם עושה את זה? כותבת על דניאלה וייס שהיא לא אחותה? לא. זו פרקטיקה שעושים עם מיעוטים מדוכאים.
  מרב בטיטו אומרת שיש לה דנא ערבי, אבל זו בדיוק התנועה שרציתי להראות. היא מתחילה את המאמר ב'אפשר היה לחשוב שאנחנו תאומות', אז יוצאת נגד זועבי תוך המצאת מציאות משלה, ואז סוגרת עם יצירת דמות המזרחית הרצויה ומוכיחה שהן רק למראית עין תאומות. זו היא שקובעת אילו נשים ראויות להישמע (מציפי לבנת ועד לזהבה גלאון: זה הטווח, שתיהן אשכנזיות, אופס…).
  ומה שבטיטו עושה, גם אם לא התכוונה לזה, זה להסתייג ממזרחיות אחרות ובעצם זה לחזק את הסטריאוטיפ שכולנו אותו הדבר וצריכות בכלל לחשוב אותו הדבר. אם היא היתה יכולה לסבול את זה שזועבי חושבת אחרת ממנה, היא לא היתה צריכה לעשות את זה. אני לא הסתייגתי מבטיטו ולא מאף אחת ממאות אלפי המזרחיות שחושבות כמוה. אני ניתחתי מה בטיטו עושה.
  איך היית חושבת על מאמר של סטנלי פישר שיוצא נגד שטראוס-קהן וכותב "אני לא הולך לזונות". למה שהוא יסתייג מזה? מה כל היהודים הולכים לזונות כי שטראוס-קהן הולך? איכסה…
  כדי להבין אולי את אופן הקריאה שלי, תנסי לקרוא מאמר כזה שנכתב ע"י שחורה בדרום אפריקה של האפרטהייד, שמקבלת טור בעיתון של לבנים. זועבי היא פעילה במפלגה של נלסון מנדלה (נגיד, ההקבלה לא מדוייקת, אני יודעת: למפלגה של מנדלה היה צבא ולבל"ד אין למרות החרדות הישראליות) ובטיטו היא שחורה שלא שייכת למפלגה. מה דעתך עכשיו?

 26. חגית. ס

  הכותבת בטיטו מייצגת זרם מסוים של מזרחיות, בדיוק כמו כותבת מאמר התגובה הזה וזו זכותה. רצוי שציבור שלם של נשים מזרחיות שאינן מזדהות עם זועבי ומעשיה יקבל יצוג הולם.

  הן לא פנויות לכתוב מאמרים, אין זה מתחום עיסוקן. להשתיק את קולן זה גם סוג של דיכוי.

  אולם אכן כותבת המאמר הנוכחי צודקת בבקורתה באשר לגישה הכתובה נקטה בטיטו כלפי זועבי. רגע היא אישית מאד, מתבטאת בגוף ראשון ונדמה שהיא יוצרת קירבה ממשית עם זועבי, ואז מתרחקת ונסוגה.
  נכון, שתיהן הושפעו מאותה תרבות . אבל את זה גם יכול לומר אשכנזי שמוצאו : בגרמני, רוסיה, קנדה וכדומה. לא, משום מה ממנו נצפה למשפטים אחרים ולמה . השפעה אינה קירבת דם עם כל הכבוד.
  ונכון שאנו חיים במזרח התיכון ועלינו לכבד ולהוקיר לאומים אחרים, לא להדחיק השפעות שהיו ונותרו. בעיקר מפני שהמזרחים בניגוד לאשכנזים תרגמו את השפעות המזרח בצורה חיובית יותר מהאשכנזים. האשכנזים פשוט הפכו את עצמם למערבים בלי לזקק טיפת יחוד אישי. וזה ההבדל. המזרחים שמרו על המקור ויחד עם זאת הושפעו. אפשר לשמוע את זה בפיוטים שמושרים בבתי הכנסת. ולכן אפילו הרב עובדיה יוסף הוסיף להאזין במשך שנים רבת לאום כולתום.
  זועבי היא אזרחית, היא רוצה את זכויותיה. אולם לא כולם מסכימים עם אמירותיה ודרך התנהלותה.

  יש לנהוג בה בהגינות.

  אין לתעתע ברגשותיה.לשחק בהם כפי שהיה עושה כל גבר מצוי, כזה שלא מחפש אחות. אשכנזי, מזרחי. במקרה הזה אין אני אני מבדילה.

 27. שאול סלע

  מרב בטיטו מייצגת (היא לא נבחרה) תפיסת עולם של מזרחים שהשילוב עם המימסד האשכנזי עשה להם הרבה טוב. בן דרור ימינה,קלדרון ניסים,התאומים חקאק ומי שזוכר משה שחל.

 28. דרור ק

  במחילה מכבוד הכותבת, אני חושב שרוב מה שכתוב כאן במאמר הזה יכול להיחשב דברי הבל. אפשר לתמצת אותם במילים: מי שלא איתנו הוא נגדנו. כלומר, כיוון שכותבת אחרת כתבה משהו שהכותבת הזאת אינה מסכימה לו, הרי יש להתייחס אותה כותבת אחרת ככופרת גמורה. זו גישה מאוד לא דמוקרטית ומאוד לא ליברלית, אם המילים האלה עוד אומרות משהו למישהו.

  אבל התפתח פה דיון מעניין בנושא ציפי לבני ופשעי מלחמה, וכאן צריך להבהיר משהו בצורה ברורה מאוד: זה שמישהו הגיש תלונה איפשהו עדיין לא הופך אדם לפושע, בטח שלא לפושע מלחמה.

  בואו נדמיין לרגע שיש לי סכסוך עם השכן שלי. ובואו נניח שאותו שכן דמיוני מחליט להגיש במשטרה תלונות נגדי על גנבה, אונס, רצח וכיוצ"ב עברות חמורות. המשטרה אינה דוחה את התלונות על הסף, ומזמנת אותי לחקירה. האם פירוש הדבר שתלונותיו של השכן נכונות? רחוק מאוד מכך. למעשה, יכול מאוד להיות שאותו שכן הוא נבזה עד כדי כך שהוא מוכן להעליל עליי עלילות ואף להטריח את המשטרה בחקירות שאין בהן ממש.

  אם כבר מדברים על פשעי מלחמה, מוסכם על כולם שירי טילי קסאם וגראד, שלא לומר שליחת מחבלים מתאבדים, הם פשעי מלחמה. איש לא הגיש תלונה בעניין, כי מדובר בתלונה מיותרת לחלוטין – איזו סיבה יש לישראלי להטריח איזושהי מערכת משפט בעולם נגד ארגונים שממילא לא נשמעים לשום חוק, ובבעיה שממילא אי-אפשר לפתור באופן משפטי. לפלסטינים דווקא נוח להטריד כל-מיני משטרות וארגונים בינלאומיים בתלונות שחלקן מוצדקות וחלקן עלילות פרועות. הם גם יודעים שישראל כן מתייחסת לעניינים כאלה ברצינות, כי ישראל כן נשמעת לחוקים בינלאומיים (במידה כזו או אחרת). שיהיה להם לבריאות, אבל זה לא מעיד לא על ציפי לבני ולא על אף אחד אחר.

 29. נירית בן ארי

  איריס, אם את משווה את הנשים המזרחיות בישראל לשחורות תחת משטר האפרטהייד, אני באמת לא רואה איך אנחנו יכולות להתקדם… וואו. נשים פלסטיניות בשטחים – ברור, ואני אהיה הראשונה לעשות את ההשוואה הזאת. נשים מזרחיות בישראל?? וואו. איזה הסחפות. אי אם ספיצ'לס.

  אורלי – גם איריס מגייסת את המזרחיות שלה כדי לתקוף דעות של אישה מזרחית אחרת. ברור שזה פוליטי, אבל מכיוון שהיא שאת שמתקיפה את בטיטו ולא ההיפך, אני לא יכולה שלא לראות זאת כהתקפה אישית.

 30. נירית בן ארי

  איריס, אם את משווה את הנשים המזרחיות בישראל לשחורות תחת משטר האפרטהייד, אני באמת לא רואה איך אנחנו יכולות להתקדם… וואו. נשים פלסטיניות בשטחים – ברור, ואני אהיה הראשונה לעשות את ההשוואה הזאת. נשים מזרחיות בישראל?? וואו. איזה הסחפות. אי אם ספיצ'לס.

  אורלי – גם איריס מגייסת את המזרחיות שלה כדי לתקוף דעות של אישה מזרחית אחרת. ברור שזה פוליטי, אבל מכיוון שהיא זאת שמתקיפה את בטיטו ולא ההיפך, אני לא יכולה שלא לראות זאת כהתקפה אישית.

 31. כרמלה

  פלסטיניות? אני יכולה להבין. אבל מזרחיות בישראל???

  לא, כי למזרחיות בישראל לא חטפו ילדים, לא הסלילו אותן ואת ילדיהן לחינוך מקצועי, לא העבידו אותן בשכר רעב במפעלים ושיכנו אותן בגטאות, בלי לאפשר לילדים שלהן או להן לרחוץ בבריכות של שכניהן הקיבוצניקים. קחי את אותה מציאות, ושימי אותה מעבר לקו הירוק – את זה את מבינה. כמובן. שמאלנית קלאסית. צביעות מפה עד להודעה חדשה.

 32. זיו

  "אם את משווה את הנשים המזרחיות בישראל לשחורות תחת משטר האפרטהייד, אני באמת לא רואה איך אנחנו יכולות להתקדם"

  נירית בן ארי נוקטת פה את התרגיל הכי משומש של הציונות- תרגיל "איך את/ה משווה?"

  כאשר מתווכחים עם ציונים אסור לתת דוגמאות, אסור להשתמש במטפורות, אסור לעשות אנלוגיות.

  לכל אחד ברור ששום אנלוגיה לא מושלמת, ששום דוגמא לא זהה לנושא הנדון, ושמטפורה בכלל היא עניין ספרותי ויש להסתכל עליה במבט רחב ועם דמיון. ואיריס אפילו כתבה במפורש שהאנלוגיה לא מדוייקת, כדי שאף אחד לא יקפוץ.

  אבל זה לא יעזור. פעם אחת אתה נופל למלכודת הזו, ואין דרך חזרה. אין דיון, אין טיעונים, אין הקשבה, אין כלום. הם יטיחו בך את המשפט- מה את/ה משווה?, וימשיכו לחפור לך את "הטעות" שלך עד הקבר.

 33. שאול סלע

  האידיאולוגיה הציונית מבוססת על קיומו של "עם יהודי" שזכאי "למדינת לאום" לפי המודל שהתפתח ב 200 השנים האחרונות באירופה. סמי שטרית אמר ש"עם יהודי" זוהי היסטוריוגרפיה ציונית ,אבל סמי הוא לא היהודי הראשון שאמר את הדברים האלה.

  אם אני נדרש לשאלה אודות העובדה שגרוש הורי לישראל מעירק הועיל להם ,אני בודאי שלא אכחיש. כולם יודעים מה קרה בעשור האחרון בעיראק.

  מאידך נפשית וערכית אני לא יכול ולא רוצה להזדהות עם אידיאולוגיה שהיא בראש וראשונה פרויקט קולוניאלי שתוצאותיו נישול עם יליד. מבחינה ריגשית הבאת הערלים הסלאבים,והמושג "יהודי חדש" שמתגלם ברומנטיזציה של "היהודי החדש" משולים עבורי כיהודי לשריפת ספר תורה.

  כאשר ימיני ושו"ת הרגישו טוב הם דיברו על "נכבה יהודית" ו "קיזוז רכוש". אחרי שהם שמעו שמדובר למעשה בהפיכת המגורשים מעיראק לחוכא ואיטלולה בגלל שהרכוש בהפלסטיני השדוד עבר לאשכנזים הם נרגעו.

  (יהודה שנהב – השוד המושלם)

  ושוב אני חוזר על הדברים שאמרתי במשפט אחד.

  אם לי כיהודי עם מסורת של 3000 שנה יש בעיות קשות עם האידיאה הציונית,מה תגיד חנין זועבי ?

 34. נירית בן ארי

  סליחה, אני מכה על חטא. שכחתי שלמזרחיות בישראל אין זכות בחירה והן לא יכולות להבחר לכנסת, אסור להן ללכת ברחובות מסוימים, מותר להן לגור רק בשכונות מסוימות מחוץ למרכזי הערים, הן יכולות לעבוד רק בתור עובדות בשדה, במפעל, או כעוזרות בית, יש כניסות נפרדות בכל מבנה ציבורי ל"מזרחים" ו"לבנים", וכשהן מתארגנות הן נשלחות לכלא. וואלה איך שכחתי, אני ממש מתביישת.

 35. דרור בל"ד

  ראשונה כבר לא תהיי. הקדימו אותך:
  http://www.russelltribunalonpalestine.com/en/sessions/south-africa/south-africa-session-video-presentations/haneen-zoabi

  "אני באמת לא רואה איך אנחנו יכולות להתקדם". הצעה: קראי את מאמרה של אורלי נוי – "צר לי עליך, אחי המזרחי"
  http://www.kedma.co.il/index.php?id=2851

  "היא [איריס חפץ] זאת שמתקיפה את בטיטו ולא ההיפך, [לכן] אני לא יכולה שלא לראות זאת כהתקפה אישית". אני מציע: איריס חפץ מתקיפה את בטיטו ושכמותה.

  עכשיו, כשנגמרו התירוצים, אני – גבר יהודי אשכנזי – קורא לכל הצדדים להפסיק את האלימות ולחזור מייד לשולחן המו"מ. עצרתן בשאלת גבולות הקבע בין דעות לעובדות.
  1. "אישה מרושעת שאינה יודעת להבחין בין פרגמטיזם של עושים לאוטופי ה של הוזים" – דעה או עובדה?
  2. "בחירתה לקחת חלק בשיט המרמרה כספנית ראשית" – דעה או עובדה?
  3. "צילומיה עם בכירי החמאס כאחרונת המעריצות" – דעה או עובדה?
  4. בן ווייט, סופר בריטי הנחשב לאנטישמי" – דעה או עובדה?
  5. הציונות היא גזענות קולוניאליסטית – פנינה או עובדה?
  6. "עבור חנין זועבי, ערבי טוב הוא ערבי שונא ישראל" – דעה או עובדה?

  אכן מאמר מגעיל. פרט להשתלחות אישית של אשה באשה אחרת שלה יש, רחמנא ליצלן, דעות שונות משל הכותבת, מטרתה היחידה של בטיטו היא ליצור דה לגיטימציה למתנגדי הציונות, ביניהם אני ושכמותי – יהודים תומכי בל"ד.

  הוצע כאן לבטיטו להיות עוזרת פרלמנטרית של פושעת המלחמה לבני. לא רלוונטי.
  http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1277069
  אציע לך הצעה טובה מזו: לכי להיות עוזרת פרלמנטרית של פושע המלחמה שאול מופז במאבקו למען צדק חברתי.

 36. ג. אביבי

  את חוזרת ומספרת לנו פעם אחר פעם שמצבן של המזרחיות טוב אפילו(!) בהשוואה לשחורות בדרא"פ ואפילו(!) ביחס לפלסטיניות בשטחים הכבושים. ממש תגלית. ואכן מעמדן ע"פ החוק של המזרחיות בישראל טוב מזה של השחורות בדרא"פ שלפני 94 וטוב מזה של הפלסטיניות בכלל. אני גם יכול להוסיף שהוא טוב אפילו יותר מזה של הנשים בדארפור ובדרום סודאן.
  מה המסקנה לשיטתך? האם מעמדן מתקרב לזה של האשכנזיות בישראל? מהו היחס המספרי של נשות סגל מזרחיות באקדמיה מול עמיתותיהן האשכנזיות? האם יותר מ5%? מהו יחס שופטות מזרחיות בעליון מול אשכנזיות? האם יותר מ 0 מוחלט? בדירקטוריונים למיניהם ובהנהלות הבכירות היחס עולה על 15% לשיטתך?
  לפני שעושים טרראם כל כך רעשני על מצבן המעולה של המזרחיות בישראל, כדאי לזכור משהו. מטרת החוקי האפרטהייד הייתה ליצור מצב בו הלבן ישגשג ויגשים את עצמו ככל האפשר על חשבון השחורים וה"צבעונים". בישראל, גם בלי החקיקה הזאת מתממש לו מצב בו האשכנזיות והאשכנזים משגשגים ככל האפשר על חשבון המזרחיות והמזרחים וכמובן הפלסטינים/יות. בישראל גם בלי חוקי האפרטהייד, סיכוייה של משפטנית מזרחית מעולה כל שתהיה להגיע לכס המשפט בעליון הם אפס מוחלט ובמחוזי רק מעט יותר.

 37. איריס חפץ

  נירית,
  התחלת בתגובה קשה מלאת מילים עם טענה על כך שאני לא יכולה לסבול את דעותיה השונות של בטיטו, כשאמרתי שמדובר בעובדות צצת עם איזו המצאה על יכולות שאין לי, ועכשיו את פורשת כביכול בגלל איזו השוואה בלי להתייחס לטענות העובדתיות. ואת כל זה את מנמקת באנגלית: בדיוק אז לברוח משפת האם שלך?
  ובכל זה את משכיחה שבטיטו השמיצה והכפישה פוליטיקאית נבחרת ממיעוט מדוכא בישראל ומתמקדת בביקורת שלי עליה (אבל מזרחית לא מבקרת, היא מתקיפה לדברייך – חיה שכמוני – גם כשאת חושבת שהיא מצויה ברזי תיאורית הביקורת הפוסט משהו. כל פעם לפי מה שמתאים).
  ועכשיו את כאילו פורשת בפאסיב-אגרסיב קלאסי. אבל בסך הכל לא היית מעוניינת מלכתחילה בדיון (אחרת למה מחקת אותי מרשימת חברי הפייסבוק שלך וכתבת עלי בלי לשאול אותי או לנסות להבין קודם?). את לא יכולה כנראה להסתכל על המאמר הזה כהצעה למחשבה נוספת מיני רבות: לבחון אותה בשקט ואז להחליט אם מתאים לך או לא, אם כן איזה חלק מתאים ואיזה לא. את שמה ביס מהר ואז יורקת (באותו האופן בו התלהבת מהמאמר שלי על "מעוז וטאבו" בלי להבין, גם אז הצעתי לך דיון ולא הלכת על זה: בסך הכל הצד השני של אותה מטבע. דווקא אז, במעשה הצירוף והמחיקה וחוסר הדיון לא היו לך מילים, אלא רק מעשים, אם אנחנו כבר בפינת ה"ללא מילים"). מאחלת לך שתוכלי יום אחד לראות את המהלך הזה שעשית וללמוד ממנו משהו. באמת. אני מקווה שאני מצליחה להעביר את זה בתגובה הזו (אני זה לא הקטע פה, וגם לא כתבתי מאמר אישי עלי, שלא כמו בטיטו).
  ואת יורקת ואז כולם עסוקים ביריקה, במקום בעובדה שאת משכיחה שאישה פלסטינית מאויימת בישראל מוכפשת ע"י אישה מזרחית ממעמד מדוכא, בעיתון של אשכנזים, כשהיא יודעת שחנין זועבי נמצאת תחת מסע הכפשה ותורמת את הדינרים שלה לזה. זה נשאר ראוי לביקורת וזה מרכז הדברים.

 38. טל

  אלא מדינת כל לאומייה. וזה לאחר שתוקם מדינת לאום לעם הפלסטיני בגדה ולאחר זכות השיבה המלאה. לכן גברת זועבי היא לא דמוקרטית גדולה כמו שאת מציגה אותה אלא בסך הכל מטיפה להפיכת היהודים למיעוט אוטונומי תרבותי במדינה ערבית. תודה רבה באמת.

 39. עמוס

  ראשית, שיהיה ברור (וצריך היה להיות ברור כבר מהמאמר של חפץ): בטיטו לא ביטאה "חילוקי דיעות" עם זועבי, וממילא חפץ לא התרעמה על "מזרחיה שלא חושבת כמוה". שלל השקרים, ההכפשות, הסילופים, חצאי האמיתות, והרמיזות המכוערות (רמיזות גלויות מאוד, אגב) שהפעילה בטיטו אינן מפני שהיא "חולקת" עליה, אלא מפני שהיא שוללת את זכותה לדבר, ותומכת בהחלטה להחרים אותה. זהו ההבדל הגדול והעקרוני שבין אי-הסכמה (שעליה ניתן לדון), ובין דה-לגיטימציה (שבה חובה להיאבק).

  שנית, כפי שציין כאן בן-דור, נקדת המפתח היא ה"אכזבה". בטיטו מאמצת את הנשק החלוד הזה של האשכנזיסטים (אשכנזים + נרקיסיסטים), שבאמצעותו הם שבים וממקמים את עצמם במרכזו של כל סיפור – כי הסיפור הוא תמיד תמיד עליהם, ועל עולם שהם תמיד תמיד במרכזו, שאת חוקיו הם כותבים, ושאת היצורים המאכלסים אותו הם שופטים ומחלקים לו ציונים לפי צפיותיהם מהתפקידים שהם (כותבי התסריט) ייעדו ל"אחרים" (הסטטיסטיים). למשל: נמאס מהפלסטינים המאכזבים האלה. הם מה-זה כל-כך ניינטיז….

  בטיטו גם משקרת: היא מדמיין עבר אפשרי רק כדי "להתאכזב". היא כמובן לא היתה מחבקת את זועבי לפני שנתיים-שלוש, גופנית או רוחנית, פרטית או ציבורית – עובדה שהיא פשוט לא עשתה את זה אז. עובדה שהיא לא עושה את זה היום, עם אלפי הנשים הפלסטיניות – שאינן בתנועת-בלד, ושלא הצטרפו למשט – שעל הכיבוש האכזרי ו/או משטר האפרטהייד שבו הן נתונות בטיטו לא צייצה מעולם. ואם היא היתה מנסה (שתנסה, שתנסה פעם) הרי שעורכיה – בובות-כפפה, כמו כל עורכי הצהרונים, על ידיהן הנאלחות של אנשי "אם תרצו" במסעות השיסוי שלהם – היו חותכים אותה. לכן מעולם לא התפרסם ולא יתפרסם משהו אוהד על זועבי, או עובדה נכונה אחת על פעילותה הפרלמנטרית.

  וזו הנקודה השלישית: לא צריך אומץ יוצא דופן כדי לתקוף את זועבי בידיעות (זה קל כמעט כמו לתקוף שם את האח הגדול). לא צריך אומץ יוצא דופן כדי לקרוא לאסד רוצח, לתמוך במאבקו של הדלאי-למה, או למחות על הרג כלבי ים באלסקה. לצאת נגד הדה-לגיטימציה של זועבי, המשט לעזה, או של תנועת בלאד – זה כבר לעשות דרך ארוכה נוכח עכבות, דימוי עצמי, וחינוך שהוטבעו בנו. בטיטו, שיודעת כבר דבר או שניים על פריביליגיות המעוורות את בעליהן, פנתה, למרבה האכזבה, בכיוון ההפוך, על פי צו אדוניה – לרמוז לבגידה, להאשים בקשר לחמאס, מה לא… כדאי להזכיר – עמדתה הפוליטית של זועבי ושל בלאד היא שיש להעניק זכויות אזרח ואדם מלאות ושיויוניות לכל בני ובנות האנוש בתחומי ארץ-ישראל/פלסטין. בין אם נסכים איתה ובין אם לא, עמדה זו, הקוראת, בעצם, להחלתה של החוקה האמריקאית במדינה ובשטחים שברשותה, נחשבת עמדה ליברלית מתונה בחלקים גדולים של העולם. בטיטו, כמו כל אמצעי התקשורת המקומיים, הופכת אותה לאיום קיומי ובטחוני הראוי לחרם. זה לא ויכוח, זה מקארתיזם. גם המשט שהעביר ממדינה א' לאזור ריבוני ב' כסאות גלגלים לילדים ומטרנה לתינוקות היה לגיטימי בהרבה מהסגר האכזרי שבו מדינה ג' אסרה על הכנסתו של ציוד כזה למיליון בני אדם נצורים. הוא גם היה לגיטימי בהרבה משליחתו ההיסטרית והרצחנית של הקומנדו המיומן, המצויד, והממומן ביותר בעולם נגד ספינה לא חמושה (רגע, רגע, לטבח היתה סכין. סליחה). המשט גם הצליח בהפניית תשומת לב לסגר, ובהקלה בו (אפשר להכניס כוסברה ותבניות ביצים!). לא היה שום דבר לא לגיטימי בתמיכה הומניטארית במשט…

  כולם יודעים מה זה דה-לגיטימציה ולאן היא מובילה. כולם יודעים שאם ענת קם היתה מדליפה מסמכים צבאיים מהם עולה שאלוף פיקוד מרכז העביר לאח של גיסתו את בנייתו של החמ"ל החדש במצודת כפיר ללא מכרז, היא היתה מקבלת פוליצר לקול מחיאות כפיים של ידיעות ומעריב. כולם יודעים שהיא "רק" הדליפה מסמכים מהם עולה לכאורה שהאלוף ההוא "רק" הורה ללגיונות המזויינים הסרים למרותו "רק" להמשיך במסע החיסולים-ללא-משפט שלהם ולהתעלם מהוראת בגצ, וש"רק" בגלל זה היא יושבת בכלא. כן, כשבטיטו מתגייסת למסעות הדה-לגיטימציה האלה זה מאכזב וכואב אולי יותר בגלל המזרחיות שלה, ובגלל שהיא עושה בו שימוש רטורי במאמר שלה. מאשכנזיסטים ואשכנזיסטיות כבר אין שום ציפיות – מהם התאכזבנו כבר מזמן…

 40. שחרחורת

  למה אתן חייבות לקבל לגיטימציה על ידי הוכחה שמה שקורה בישראל הוא מה שקרה באפטרהייד או דומה? למה אתן לא מסוגלות לראות את הגוונים? למה מזרחית מוכרחה להזדהות עם זועבי? האם גם אם השם משפחה של נירית היה אזולאי הייתן מגיבות אותו דבר? לא! אתן צבועות ועושות מהותנות בדיוק כפי שעשו לכן! אתן דורסות את חופש המחשבה והביטוי בלי להסתכל לצדדים ומסרסות את מי שאמורות להיות אחיותיכן למאבק. תתביישנה!

 41. נירית

  לא אני עשיתי את השוואת דרא"פ, לא אמרתי האם אני תומכת בזועבי כן או לא, לא אמרתי אם אני ציונית כן או לא – זה הכל אתם עשיתם, והחלטתם בשבילי מי אני ומה אני. כל מה שהעזתי בחוצפתי לומר זה שלעניות דעתי זה שלחפץ יש דעה שונה מלבטיטו, לא מצדיק מאמר מפורט עם דה קונסטרקציה של כל מילה של בטיטו. מותר לבטיטו לבחור את הציונות שלה על פני הערביות שלה (כמו ש, להזכירכם, עושים רוב המזרחים בישראל), ומותר לחפץ לא להסכים איתה. אבל כפי שאמרתי, בעיני זה התקפה אישית (כם אם הנושא הוא, כמובן, פוליטי), ואם הייתי בטיטו, הייתי נפגעת. והייתי שמחה אם הפוליטיקה שלנו בשמאל הייתה קצת יותר מכילה ואנושית, וזה כואב לי כשאני רואה איך אנשים, ובעיקר נשים, יוצרים שיח כל כך מפלג ומרושע. זה הכל. זה דעתי ואני עומדת מאחוריה. חג שמח למי שחוגג וכל טוב.

 42. המודיע

  באנגלית קוראים לזה בראוני פוינטס.
  כשעבד או שפחה אוספים נקודות אצל הממונים מטעם עצמם ע"י ליקוק תח…
  במקום לחיות כאדם גאה בעל כבוד עצמי. עצוב, משפיל ופאתטי.

 43. האשכנזי מי-ם

  ובהטלתו ע"י ממשלת ישראל

 44. מאיה, גרמניה

  די מפתיע לקרוא את הביקורת הנוקבת הזאת, בעיקר שתי הפיסקאות האחרונות, דווקא מפרי עטה של איריס חפץ שעשתה לעצמה שם בשנים האחרונות בקרב חוגי שמאל בגרמניה, וגם קצת בציבוריות מעבר לשמאל, על ידי ביצוע חוזר של אותו מהלך פומבי אותו היא מבקרת קשות אצל מירב בטיטו.

  חפץ בחרה להופיע לעתים בפורומים שונים בגרמניה כיהודיה ישראלית כדי להצהיר קבל עם (גרמני במקרה הזה) שהיא לא כמונו, שאר הישראלים, שהיא גולה פוליטית המגנה בתוקף את מדינת ישראל ומעשיה ואף שוללת את התיימרותה של המדינה לדבר ולפעול בשמם של היהודים בתפוצות.

  ואכן נשאלת השאלה מדוע היא צריכה לשוב ולערוך את אותו טקס התבדלות מאיתנו שאר הישראלים? האם מכיון שבליבה היא חושבת שעבור גרמנים ואירופאים כל הישראלים והיהודים הם אותו דבר, לא משנה אם הם מצביעים חד"ש או ישראל ביתנו, או לא מצביעים בכלל? שלא כמו למירב בטיטו, לאיריס חפץ פתוחה הדרך להניח מאחור את ישראליותה ולהיות חלק מחברה בה מזרחי ואשכנזי הן קטגוריות חסרות משמעות בעליל. מדוע אם כן היא בוחרת להמשיך ולהתחתן איתנו הישראלים, ואז לשוב ולהתגרש בפומבי?

  צר לי אם הדברים עלולים להשתמע כביקורת אישית, זו אינה הכוונה. השאלות מופנות לפועלה הציבורי של חפץ בלבד.

 45. סמי

  בדרך כלל כך נראה טרול: (1) התחבאות מאחרי אנונימיות (להבדיל מאיריס ואחרים/אחרות). (2) ניכוס חצוף, שיקרי והונאתי של זכות הדיבור בשם כל הישראלים (!) כאשר טיעונך מייצג רק אדם בודד ושקול כמותית (בדיוק אם אני לא טועה…) למותקף, שהוא אף מזדהה ומוכר כך שאפשר לוודא שהוא אכן חי ע"פ דיעותיו. (3) שקרים -לא התבדלות מ"הישראלים", אלא מאלו התופסים באלימות ובמרמה את ייצוגם והשליטה בכל תחומי חייהם. ואיריס דווקא מייצגת את הישראלים. (4) נסיון מרושע ומגוחך לסכסך, לזרוק רפש, להכפיש ולהשחיר. הפרד ומשול פסיכופתי של הכת המנסה לאחוז בקרנות מזבח השלטון בכל מחיר שהוא. כשחסרה אינטיליגנציה אז מרימים ידיים: תוקפים לגופו של אדם, אד הומינום. (5) קידום עצמי רק בדרכי רוע, הונאה ואלימות.
  לנו היהודים יש בסיס משותף תרבותי נאור עם אחיותינו ואחינו המוסלמים, הנוצרים ואחרים ההגונים שאחד מנדבכיו הוא: סור/י מרע ועשה/י טוב.