מה בין פבלוב לאייל גולן

מסתבר שהשנאה למוזיקה המזרחית, ליוצריה ולאוהביה, מלבלבת ביחס ישר לעליית הגזענות בישראל. לא מפתיע, אך מעניין לבחון את הדמיון בין הבהלה שאוחזת בהגמוניה התרבותית לתגובה המותנית של חברי הכנסת
יעל בן יפת

ביום בו התקיים הכנס בכנסת לרגל יום המאבק בגזענות, פורסם דו"ח הגזענות השנתי עם ממצאים מעניינים. הממצאים הראו כי למרות שרמת הגזענות בישראל הצליחה לשמור על עצמה – חל שינוי בחלוקת הגזענות. נראה היה מהנתונים כי בעוד הגזענות בין אזרחים במדינה פחתה, הגזענות הממסדית והגזענות של מובילי דעת קהל עלתה גם עלתה.

המסקנה העולה מהדו"ח היא כי המאבק המשותף של הקיץ תרם לתחושת הסולידריות או לפחות הפחית את הפניית הזעם כלפי אזרחים אחרים, והפנה אותו אל מי שצריך – מקבלי ההחלטות. לא מפתיע אם כן כי התגובה המתבקשת של כנסת ישראל היתה מקיאוולית ופנתה לאלימות חקיקתית ומלבת שנאה. נלוזה ככל שתהיה, לצערנו היא עובדת לא רע. אכזרי אולי, אבל נתניהו בסקרים רק עולה. הסרט "כשכש בכלב" עם דסטין הופמן ורוברט דה נירו מספק תמונה די אכזרית של מציאות פוליטית. בפעם הראשונה שראיתי את הסרט חשבתי שהוא מוגזם. היום הוא נראה לי אפילו תמים.

בדו"ח הגזענות התברר כי מספר מקרי הגזענות כלפי מזרחים עלה באופן מעורר דאגה. מובן, אבל לא פחות מדאיג. מובן, משום שהמזרחיות שנחבטה במשך שנים מצליחה למקם את עצמה למרות הדיכוי הממסדי ולראייה אפשר רק לפתוח את הטלוויזיה ולראות תוכנית מצוינת כמו "אייל גולן קורא לך", ולראות את האולמות הנחשבים בארץ מלאים עד אפס מקום באוהבי המוזיקה המזרחית. התגובה פבלובית, ממש כמו בכנסת. הציווי הקטגורי מורה על שימור הדיכוי וההפרדה, ולכן מרגול, ללא שום קשר למה שעשתה, זכתה בהתייחסות גזענית אתנית, ודפי ה"תרבות" של יום שישי מלאים באזכורים שליליים למוזיקה המזרחית, לזמריה ואוהביה. בין אם מדובר בפרויקט של "7 לילות" שמנתח איך זמרים מזרחים מתראיינים בדיוק אותו הדבר או בכותב טורים שמרגיש שלשמוע מוזיקה מזרחית במונית זה סוג של אונס.

באותו יום בו התפרסם הדו"ח, התקיים פאנל של מוזיקה מזרחית באוניברסיטה העברית בירושלים. הפאנל הונחה על ידי העיתונאי יהודה נוריאל ואירח את ד"ר יפעת ביטון, ד"ר מירב אלוש לברון, פרופ' ניסים קלדרון, ירון אילן, עידן יניב ואהובה עוזרי. הדוברים/ות דנו במתקפה הקיימת על המוזיקה המזרחית וניכרה תמימות דעים כי היא נובעת בעיקר מהצלחתה הרבה.

הקשר בין המאבק בגזענות והמאבק של המוזיקה המזרחית הוא ברור. בשנה האחרונה הייתה עלייה במספר מקרי הגזענות כלפי מזרחים, בין היתר מפני שהמוזיקה המזרחית נמצאת ב"יותר מדי" מרחבים הנתפסים כחצר הבית של ההגמוניה. מן פלישה מוזיקלית מזרחית שהתגובה המיידית אליה היא אלימות גזענית, בעיקר כלפי הזמרים והזמרות.

שלשום התקיים בבית אביחי ערב שירה מזרחית שביקש להתחקות אחר שורשיה של השירה המזרחית העכשווית, ולבדוק מה הקשר בין התרבות המזרחית בישראל לתרבות הערבית. התרבות המזרחית תופסת מקום, ואולי האמונה שכאן זה לא אירופה מלחיצה את בעלי הבית ומייצרת בקרבם אלימות. אבל כנראה שברוח החג המתקרב, ככל שיענו אותו יותר כן ירבה וכן יפרוץ.

הכותבת היא מנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית, לשעבר חברת מועצת העיר תל אביב יפו ותושבת קרית שלום שבדרום העיר

למאמרים נוספים של יעל בן יפת

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איציק

  "אייל גולן קורא לך" על פועלם החברתי החשוב והמכובד.

  כשכולם מברברים פלצנויות אקדמיות כאלה או אחרות הם פשוט קמים ועושים!

  כל הכבוד!!

 2. שלום

  את כותבת שמספר מקרי הגזענות נגד מזרחים עלתה? מאיפה הנתונים הללו? חיפשתי בכל הלינקים הקשורים לדו״ח הגזענות ולא מצאתי אימות לכך. תוכלי להוכיח את הדברים או שמלבך הם באים?

 3. שאול סלע

  הרב דוד מנחם
  ליאור אלמליח
  יאיר דלאל

  מופיעים בכל העולם לצידו של jordi savall הגדול שעושה גם את אמנות הפוגה של באך וגם מוסיקה מזרחית יהודית בת אלף שנה ויותר.

  משה חבושה
  עובדיה יהודה פתיה

  נכחתי לפני חודש וחצי בערב שיר שבחה בהשתתפותם. כמו שמחת בית השואבה, מי שלא ראה את שמחת בית השואבה לא ראה שמחה מימיו.

 4. דויד בן סימון

  יש מזרחים רבים גזענים נגד אשכנזים וזה מגעיל בדיוק אותו הדבר .
  אנשים שחיים בשנות החמישים ולא ב 2015 . אני ממוצא מרוקאי איש עסקים מצליח מאוד ואני רואה כאלה שלא התאמצו ולא הצליחו והם מפילים זאת על האשכנזים שהצליחו בכל כי הוריהם שלחו אותם ללמוד שלא כמו המזרחים ששלחו את ילדיהם לעבוד . מי שרוצה להצליח יכול וכל שאר הגזענים העלובים יושבים ומתבכיינים במקום לעשות משהו עם עצמם . האמת היא שהאשכנזים היו מלומדים יותר וחכמים יותר ודאגו שילדיהם ילמדו והספרדים היו לא מלומדים ורצו לעבוד ולא ללמוד . והיום בוכים כמו מסכנים .