• בלשון כרותה
  שיח'ה חליוא
  סיפור מאת הזוכה בתחרות הכלל-ערבית לסיפור הקצר
 • ריקי כהן בנלולו⁩
  קול העוני
  סליחה, אבל למה עשית חמישה ילדים? טור חדש

יום האדמה בקלנדיה

צילום: ישראל פוטרמן
בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
  תגובות

   

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. גד שפר

   מגוחך איך הם זורקים אבנים על המגדל ועל החיילים, ומעם לפעם תופסים אחד מהם, שלא ברור אם נפגע ועד כמה, וברוב טקס מעלים אותו לאמבולנס המגיע ברוב תרועה, כשכולם קופצים על האמבולנס בדיצה ורינה. לפעמים זה שמועלה על האמבולנס נראה ממש כאילו היה מעדיף להשאר, ושפגיעתו קלה, אך לא יעזור לו. אוונטה זה אוונטה, והוא מונף ונגרר אל האמבולנס לנגד עדשת המצלמה.
   ידוע ומובן שאכן מפגינים נפגעים, אך הסרט ממחיש עד כמה ה"מציאות" מיוצרת על ידי עין המצלמה.
   יתכן שאני לא טולרנטי לתרבויות אחרות, אבל קשה לי עם הפוזה של חלק גדול מהמפגינים.

  2. נפתלי אור-נר

   בימים בהם אין משפחה פלשתינאית שאין בה חלל, נכה, אסיר, או מי שסתם זכה להשפלה של ממש מכוחותינו "המוסריים ביותר בעולם".כאשר רואים אנו ירי לעבר אנשים שאינם חמושים, מה שנראה בעליל כפציעתם מהירי מוגדר ע"י מר שפר כ"אוונטות" של הערבים.
   אז בו נבחן את ה"אוונטות" של היהודים, ואעסוק אך בשתיים מהן:
   א. רצונינו בשלום והאשמת הפלשתינאים באי הגעה אליו.
   רק עיוור, או לאומן שדרגת הלאומנות שלו מעוורת את יכולת ההכרה הבסיסית, יכול לקנות את השקר הזה. כאשר ישראל משקיעה את "חלבה ודמה" בהתנחלויות, מקימה התנחלויות בכמות שנועדה למנוע, בפועל, את הקמתה של מדינה פלשתינאית, היא ממשיכה ל"שטוף את מוחותינו" כי רצונה בשלום. אני מניח שגם מר שפר ודומיו "קונים" את השקר הגס הזה.
   ב. מדינה פלשתינאית היא איום בטחוני על ישראל, או האיומים הבטחוניים עלינו. הרי לך "אוונטה" נוספת. מחד, ישראל בנוייה להיותה מסוגלת לעמוד בעימות של מלחמה כוללת עם כל מדינות ערב (אמנם, לאחרונה איננו שומעים הצהרות מעין אלו, אך אלו נשמעו בעבר לא פעם), ובידה, למרות העמימות, נשק אטומי. מאידך, היא טוענת כי יש סכנה לקיומה, סכנה הנובעת מהקמתה של מדינה פלשתינאית.על כך נאמר הצחקתם אותי"

  3. גד שפר

   נפתלי
   איך אתה מסיק מתגובתי את דעותי?
   אני מסכים כמעט עם כל מה שכתבת, אבל עדיין, אוונטה זו אוונטה.
   אני מזדהה מספיק עם המאבק הפלסטיני לעצמאות, גם עם הפוזות למצלמה שהם עושים בסרטון.