• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

שם קוד: עילגים‬

מהבוקר (ג') מופצת ברשת תמונה שמציגה את זוכי האח הגדול אחרי שפרה קורנפלד, כולם גברים מזרחים, כקופים. נירית בן ארי עם מסקנות מדיון מתסכל עם אחת מאושיות האינטרנט, שהתעקש לטעון שהמנצח קותי סבג הוא עילג, וסירב להבין מה גזעני בקוף
נירית בן ארי

אני מודה: צפיתי באח הגדול עונה 4. מהתחלה עד הסוף. לא הפסדתי אף פרק. לפעמים הסתכלתי בשידור החי במאקו. קראתי כל כתבה במאקו. קראתי גם את כל הטוקבקים. הורדתי את האפליקציה של עומרי חיון. טוב, נראה לי שהבכתי את עצמי מספיק.

ואז אני קמה בבוקר שאחרי הגמר, והפיד שלי בפייסבוק מוצף בשנאה לזוכה בעונה. בין היתר נצפו הציטוטים הבאים: "האם רק אני רואה את הקשר בין בחירתו של קותי בתוכנית 'האח הגדול' לבין האלימות במגרשי הכדורגל ולבין הבורות והאלימות במערכת החינוך?"; "אם כל שנה ה'קיפוחון' ינצח באח הגדול, אז אין טעם להמשיך לעונה נוספת… רסמי…"; "תנו לעם, מה שהעם רוצה"; "‎200 אלף איש בלי אוכל לחג והמיקרוב הזה לוקח מיליון שקל הביתה!" או"אין לי שום דבר נגד קותי חלילה, אבל המסקנה היא אחת – עם ישראל אוהב ערסים!!!"

חשבתי לעצמי – אנשים, מה את מתעצבנת. אבל אז ראיתי את הסטטוס שעומרי חיון פירסם בעמוד הפייסבוק שלו. חיון הוא בלוגר רכילות חשוב ביותר, המתחרה הכי גדול של גיא פינס. יש לו מאות-אלפי מנויים שעושים לו לייקים וכותבים אצלו בקיר. שעה אחרי הגמר, הוא כתב: "בנימה אישית, תמיר ורדי הוא הזוכה שלי. הטוב לא ניצח בעונה הגרועה ביותר של האח הגדול. קותי סבג הוא ערס לא מייצג. חבל שאדם כזה הוא הדוגמה של העם הזה. עצוב".

בשלב הזה כבר התחלתי לחשוד שמדובר במגמה, ומשהו פה לא נראה לי. אז כתבתי אצלי בעמוד: "למה הפיד שלי מוצף בשנאה נגד קותי? זה בגלל שהוא מבית שמש ואוהב מזרחית או בגלל שיש יותר מדי גזענות במקום הזה?" חשבתי שאנהל ויכוח עם חבריי על המשמעות של המילה ערס בחברה שלנו, ועל ייצוגים טלוויזיונים של מזרחים. אבל אז הגיע צפניה.

צפניה הוא בלוגר שתיחזק בפייסבוק את "האח הגדול – העמוד הלא רשמי המחתרתי". לאורך כל העונה עקבתי בשקיקה אחרי הפוסטים הקורעים מצחוק שלו, שהיוו משב רוח רענן בשדה השיח הנתון. הוא ניתח כל פרק בצורה נוטפת ארס, אבל אף פעם לא באופן נמוך או פוגעני. הוא אפילו יצא נגד עומרי חיון שפרסם תמונות מבזות של אחת המתמודדות, ותמיד ענה למטקבקים ברוח טובה. אבל התמונה שהוא העלה הייתה הקש ששבר את גב הגמל: מדובר בפוטושופ של ראשיהם של שפרה, אלירז, ג'קי, וקותי – כל זוכי האח הגדול – המורכבים על גופים של קופים, המתקדמים מזקיפה מלאה (שפרה) עד שפיפה מלאה, בדמות קוף שהולך על ארבע (קותי).

האבולוציה משפרה ועד קותי

ואז נשברתי. כתבתי לו שזאת גזענות בצורתה הגרועה ביותר, ושדיווחתי לפייסבוק על התמונה תחת hate speech. הוא ענה לי: "נירית, את זוכרת שזו רק תוכנית טלוויזיה כן?" הממממ, אם הוא יכול להתמם, גם אני יכולה. ובכן, "כן," עניתי בתמימות, "אני יודעת שזאת רק תוכנית טלויזיה, למה אתה שואל?"

התשובה שסיפק לי לא הפתיעה אותי: "כי את לוקחת את זה יותר מדי קשה. אני חייב לתהות: צפית בעונה? כלומר, את בכלל מבינה את הסאבטקסט?" סאבטקסט?? אכן, תמונה מלאת ניואנסים. בלי סאבטקסט, הרי אי אפשר להבין. "לא הפסדתי אף פרק העונה," כתבתי לו. "גם ראיתי שידורים חיים במאקו. וגם קראתי את הבלוג שלך ואהבתי מאד. ולתמונה הזאת אין כל כך סאבטקסט, זה בעיקר טקסט – אתה אומר שקותי קוף (וכך גם ג'קי ואלירז שלפניו)".

צפניה לא התבלבל. "נירית – אני מרפרר לכל הדיון המופרך עם ערן ולעילגות המידרדרת מעונה לעונה של הזוכה. זה רק מתבקש. הקישור למזרחיות וכו' בכלל לא קשור. הרי אם קותי היה אשכנזי ועילג זה היה בדיוק אותו הדבר. כל המרכיבים היו שם (לצורך העניין, אם לא היה דיון הקוף זה לא היה בכלל עולה לי בראש), אני רק חיברתי אותם ביחד".

אה, ברור. הקישור למזרחיות לא קשור. זה העילגות! אני לא יודעת אם צפניה ואני ראינו את אותה עונה, אבל למיטב זכרוני לא היה הרבה הבדל בין צורת הדיבור של קותי, לשל תמיר, לשל יאנה, או לשל שרי. אבל על אף אחד מהם צפניה לא אמר שהם "עילגים".

ניסיתי להזכיר לו את זאת, שכן גם הוא ראה את העונה כמוני. "עילגות מתדרדרת? ג'קי באמת לא הגאון מווילנה, אבל גם אלירז וגם קותי בחורים חריפים עם ראש על הכתפיים. וכן, גם את העונה השניה ראיתי באדיקות. והדיון עם ערן היה מזעזע – ערן יצא חרא, והוא גם התנצל על זה. אתה לא חושב שערן היה צריך להתנצל? אתה חושב שזה סבבה לקרוא לבנאדם קוף עוד לפני שהכרת אותו, רק בגלל ייצוג שיש לך בראש על אנשים מבית שמש שאוהבים מזרחית ואוהדים את בית"ר? מה גם שערן לא קרא לג'קי ואלירז קופים – את זה אתה עשית".

טוב, זה היה ישיר. קיוויתי שצפניה לא יקח את זה קשה, שכן אני באמת אוהבת את הבלוג שלו ואני רוצה שנישאר חברים. אבל גם לחברים צריך לפעמים לשים מראה מול הפנים. להפתעתי, צפניה לא התבלבל ודבק בעמדותיו: "נירית – קותי עילג. 'לצאת בחוץ' הוא לא ביטוי תקין בעברית. וזוהי לא הדוגמה היחידה כפי שאת בוודאי יודעת מצפייה בעונה. ואני לא מסכים איתך – אני בטוח שיש אנשים רהוטים בבית שמש. אני לא מכליל. אתם מכלילים עבורי."

קותי סבג, זוכה האח הגדול 2012. צילום יחצ. "אני בטוח שיש אנשים רהוטים בבית שמש. אני לא מכליל." (צפניה, 03.04.12)

טוב, הוא לא נעלב, אבל גם לא הבין. חשבתי שאם אספר לו שאני דוקטור, אולי הוא ייקח אותי יותר ברצינות. בכל זאת, דוקטור אשכנזייה, ולא טבח מזרחי מבית שמש. "צפניה, לי יש דוקטורט, וגם אני לפעמים מדברת בשפה לא תקינה. כי ככה זה כשמדברים, משתעשעים עם השפה. אני בטוחה שגם אתה לא אבשלום קור בכל רגע נתון. אבל זה אפילו לא השאלה אם קותי עילג או לא – אתה פרסמת תמונה שבה השווית אותו ומשתתפים מעונות קודמות לקופים. שאלה – אתה יכול לדמיין מישהו מפרסם תמונה של שחור אמריקאי שזכה בריאליטי כשראשו מולבש על גוף של קוף ולא תתעורר על כך סערה ציבורית? הנה, קבל הצצה לאיך היו מגיבים בארצות הברית", עניתי וצירפתי את הלינק הזה.

התשובה לא איחרה לבוא: "נירית – ובכן, לי מפריע שמשתעשעים עם השפה. כל הזמן ולא בהבלחות רגעיות. ונכון, זה נורא כששמים שחור אמריקאי על גוף של קוף. קותי הוא לא שחור אמריקאי. הוא ישראלי עילג. את מתעקשת לכבול אותו בתבנית של המזרחי ולכפות עליו את הגזענות שבכלל לא קיימת", ואף הוסיף: "כפי שכתבו אחרים, התמונה מעידה על הידרדרות באיכות המנצח. כל דבר מעבר לזה, רק בראש שלכם."

כמובן, רק בראש שלנו! תמונה של קוף זה פשוט אימג' עם כל כך הרבה ניאנסים, רק אנשים חריפים במיוחד יכולים להבין את הכוונות הנסתרות של המשורר. ובכן, גייסתי קצת ציניות כדי לשפוך אור על אותו סאבקטסט עלום: "צפניה, אני לא הבנתי את הסאבטקסט? אם כך האר את עיניי – מה הסאבטקסט? מה אותו מסר עלום ומסתורי שניסית להעביר בתמונה שחמק ממני?"

אובמה מוצג כקוף. אי אפשר להתעלם מכך שבחברה שלנו, הצגת אדם כקוף היא מעשה גזעני

אבל צפניה, שהציניות שלו הפכה את הבלוג שלו לאהוב כל כך עליי ועל מאות אחרים, התגלה כחסר חוש ציניות ברגעים מסויימים: "הסאבטקסט הוא שיש הידרדרות באיכות הזוכים (מבחינת רהיטות וכו') שהיא הניגוד המושלם לאבולוציה של האדם. זהו, זה הכל. באותה המידה הייתי יכול לשים דגמי אייפד. בחרתי באבולוציה של האדם שהיוותה בסיס למאות תמונות נוספות בעלות אותו סאבטקסט – הידרדרות ותו לא."

וואלה. בהחלט מדרש תמונה. ניסיתי להסביר לו שוב: "רק שאם היית בוחר דגמי אייפד, לא הייתה לזה אותה קונוטציה גזענית שיש לתמונה של קוף. לתמונה של קוף יש קונוטציה גזענית בעולם שבו אנו חיים. לטעון שלא כך הוא הדבר היא היתממות ותו לא."

ואז זה הגיע. הוא הבין. "נירית – את מאמינה לי שאני לא חושב שקותי הוא קוף? בחיי. לא הייתה כאן כוונה לגזענות וברור שאם מישהו נפגע אני מתנצל אבל באמת מדובר על תמונה למטרות סאטירה בלבד."

צפניוש, אני מאמינה לך. אבל זה בכלל לא משנה מה אתה חושב. זה משנה איזה משמעויות אתה יוצר במרחב הציבורי. בחברה שבה אנחנו חיים, כשאתה מלביש מזרחי (או שחור) על קוף, אתה מעניק לכך משמעות מאד מסוימת. אתה לא יכול לעשות את זה ואז להיתמם ולהגיד "אבל אני נשבע שאני לא גזען!" סבבה, אני מאמינה לך. גם אימא שלך מאמינה לך. אבל זה פשוט לא משנה. אם אתה משתמש באימג'ים גזעניים במרחב הציבורי – זאת גזענות. ואם אנחנו רוצים לשפר את החיים שלנו פה, אנחנו מוכרחים להוקיע את זה.

כנראה שיעניין אותך גם: