שם קוד: עילגים‬

מהבוקר (ג') מופצת ברשת תמונה שמציגה את זוכי האח הגדול אחרי שפרה קורנפלד, כולם גברים מזרחים, כקופים. נירית בן ארי עם מסקנות מדיון מתסכל עם אחת מאושיות האינטרנט, שהתעקש לטעון שהמנצח קותי סבג הוא עילג, וסירב להבין מה גזעני בקוף
נירית בן ארי

אני מודה: צפיתי באח הגדול עונה 4. מהתחלה עד הסוף. לא הפסדתי אף פרק. לפעמים הסתכלתי בשידור החי במאקו. קראתי כל כתבה במאקו. קראתי גם את כל הטוקבקים. הורדתי את האפליקציה של עומרי חיון. טוב, נראה לי שהבכתי את עצמי מספיק.

ואז אני קמה בבוקר שאחרי הגמר, והפיד שלי בפייסבוק מוצף בשנאה לזוכה בעונה. בין היתר נצפו הציטוטים הבאים: "האם רק אני רואה את הקשר בין בחירתו של קותי בתוכנית 'האח הגדול' לבין האלימות במגרשי הכדורגל ולבין הבורות והאלימות במערכת החינוך?"; "אם כל שנה ה'קיפוחון' ינצח באח הגדול, אז אין טעם להמשיך לעונה נוספת… רסמי…"; "תנו לעם, מה שהעם רוצה"; "‎200 אלף איש בלי אוכל לחג והמיקרוב הזה לוקח מיליון שקל הביתה!" או"אין לי שום דבר נגד קותי חלילה, אבל המסקנה היא אחת – עם ישראל אוהב ערסים!!!"

חשבתי לעצמי – אנשים, מה את מתעצבנת. אבל אז ראיתי את הסטטוס שעומרי חיון פירסם בעמוד הפייסבוק שלו. חיון הוא בלוגר רכילות חשוב ביותר, המתחרה הכי גדול של גיא פינס. יש לו מאות-אלפי מנויים שעושים לו לייקים וכותבים אצלו בקיר. שעה אחרי הגמר, הוא כתב: "בנימה אישית, תמיר ורדי הוא הזוכה שלי. הטוב לא ניצח בעונה הגרועה ביותר של האח הגדול. קותי סבג הוא ערס לא מייצג. חבל שאדם כזה הוא הדוגמה של העם הזה. עצוב".

בשלב הזה כבר התחלתי לחשוד שמדובר במגמה, ומשהו פה לא נראה לי. אז כתבתי אצלי בעמוד: "למה הפיד שלי מוצף בשנאה נגד קותי? זה בגלל שהוא מבית שמש ואוהב מזרחית או בגלל שיש יותר מדי גזענות במקום הזה?" חשבתי שאנהל ויכוח עם חבריי על המשמעות של המילה ערס בחברה שלנו, ועל ייצוגים טלוויזיונים של מזרחים. אבל אז הגיע צפניה.

צפניה הוא בלוגר שתיחזק בפייסבוק את "האח הגדול – העמוד הלא רשמי המחתרתי". לאורך כל העונה עקבתי בשקיקה אחרי הפוסטים הקורעים מצחוק שלו, שהיוו משב רוח רענן בשדה השיח הנתון. הוא ניתח כל פרק בצורה נוטפת ארס, אבל אף פעם לא באופן נמוך או פוגעני. הוא אפילו יצא נגד עומרי חיון שפרסם תמונות מבזות של אחת המתמודדות, ותמיד ענה למטקבקים ברוח טובה. אבל התמונה שהוא העלה הייתה הקש ששבר את גב הגמל: מדובר בפוטושופ של ראשיהם של שפרה, אלירז, ג'קי, וקותי – כל זוכי האח הגדול – המורכבים על גופים של קופים, המתקדמים מזקיפה מלאה (שפרה) עד שפיפה מלאה, בדמות קוף שהולך על ארבע (קותי).

האבולוציה משפרה ועד קותי

ואז נשברתי. כתבתי לו שזאת גזענות בצורתה הגרועה ביותר, ושדיווחתי לפייסבוק על התמונה תחת hate speech. הוא ענה לי: "נירית, את זוכרת שזו רק תוכנית טלוויזיה כן?" הממממ, אם הוא יכול להתמם, גם אני יכולה. ובכן, "כן," עניתי בתמימות, "אני יודעת שזאת רק תוכנית טלויזיה, למה אתה שואל?"

התשובה שסיפק לי לא הפתיעה אותי: "כי את לוקחת את זה יותר מדי קשה. אני חייב לתהות: צפית בעונה? כלומר, את בכלל מבינה את הסאבטקסט?" סאבטקסט?? אכן, תמונה מלאת ניואנסים. בלי סאבטקסט, הרי אי אפשר להבין. "לא הפסדתי אף פרק העונה," כתבתי לו. "גם ראיתי שידורים חיים במאקו. וגם קראתי את הבלוג שלך ואהבתי מאד. ולתמונה הזאת אין כל כך סאבטקסט, זה בעיקר טקסט – אתה אומר שקותי קוף (וכך גם ג'קי ואלירז שלפניו)".

צפניה לא התבלבל. "נירית – אני מרפרר לכל הדיון המופרך עם ערן ולעילגות המידרדרת מעונה לעונה של הזוכה. זה רק מתבקש. הקישור למזרחיות וכו' בכלל לא קשור. הרי אם קותי היה אשכנזי ועילג זה היה בדיוק אותו הדבר. כל המרכיבים היו שם (לצורך העניין, אם לא היה דיון הקוף זה לא היה בכלל עולה לי בראש), אני רק חיברתי אותם ביחד".

אה, ברור. הקישור למזרחיות לא קשור. זה העילגות! אני לא יודעת אם צפניה ואני ראינו את אותה עונה, אבל למיטב זכרוני לא היה הרבה הבדל בין צורת הדיבור של קותי, לשל תמיר, לשל יאנה, או לשל שרי. אבל על אף אחד מהם צפניה לא אמר שהם "עילגים".

ניסיתי להזכיר לו את זאת, שכן גם הוא ראה את העונה כמוני. "עילגות מתדרדרת? ג'קי באמת לא הגאון מווילנה, אבל גם אלירז וגם קותי בחורים חריפים עם ראש על הכתפיים. וכן, גם את העונה השניה ראיתי באדיקות. והדיון עם ערן היה מזעזע – ערן יצא חרא, והוא גם התנצל על זה. אתה לא חושב שערן היה צריך להתנצל? אתה חושב שזה סבבה לקרוא לבנאדם קוף עוד לפני שהכרת אותו, רק בגלל ייצוג שיש לך בראש על אנשים מבית שמש שאוהבים מזרחית ואוהדים את בית"ר? מה גם שערן לא קרא לג'קי ואלירז קופים – את זה אתה עשית".

טוב, זה היה ישיר. קיוויתי שצפניה לא יקח את זה קשה, שכן אני באמת אוהבת את הבלוג שלו ואני רוצה שנישאר חברים. אבל גם לחברים צריך לפעמים לשים מראה מול הפנים. להפתעתי, צפניה לא התבלבל ודבק בעמדותיו: "נירית – קותי עילג. 'לצאת בחוץ' הוא לא ביטוי תקין בעברית. וזוהי לא הדוגמה היחידה כפי שאת בוודאי יודעת מצפייה בעונה. ואני לא מסכים איתך – אני בטוח שיש אנשים רהוטים בבית שמש. אני לא מכליל. אתם מכלילים עבורי."

קותי סבג, זוכה האח הגדול 2012. צילום יחצ. "אני בטוח שיש אנשים רהוטים בבית שמש. אני לא מכליל." (צפניה, 03.04.12)

טוב, הוא לא נעלב, אבל גם לא הבין. חשבתי שאם אספר לו שאני דוקטור, אולי הוא ייקח אותי יותר ברצינות. בכל זאת, דוקטור אשכנזייה, ולא טבח מזרחי מבית שמש. "צפניה, לי יש דוקטורט, וגם אני לפעמים מדברת בשפה לא תקינה. כי ככה זה כשמדברים, משתעשעים עם השפה. אני בטוחה שגם אתה לא אבשלום קור בכל רגע נתון. אבל זה אפילו לא השאלה אם קותי עילג או לא – אתה פרסמת תמונה שבה השווית אותו ומשתתפים מעונות קודמות לקופים. שאלה – אתה יכול לדמיין מישהו מפרסם תמונה של שחור אמריקאי שזכה בריאליטי כשראשו מולבש על גוף של קוף ולא תתעורר על כך סערה ציבורית? הנה, קבל הצצה לאיך היו מגיבים בארצות הברית", עניתי וצירפתי את הלינק הזה.

התשובה לא איחרה לבוא: "נירית – ובכן, לי מפריע שמשתעשעים עם השפה. כל הזמן ולא בהבלחות רגעיות. ונכון, זה נורא כששמים שחור אמריקאי על גוף של קוף. קותי הוא לא שחור אמריקאי. הוא ישראלי עילג. את מתעקשת לכבול אותו בתבנית של המזרחי ולכפות עליו את הגזענות שבכלל לא קיימת", ואף הוסיף: "כפי שכתבו אחרים, התמונה מעידה על הידרדרות באיכות המנצח. כל דבר מעבר לזה, רק בראש שלכם."

כמובן, רק בראש שלנו! תמונה של קוף זה פשוט אימג' עם כל כך הרבה ניאנסים, רק אנשים חריפים במיוחד יכולים להבין את הכוונות הנסתרות של המשורר. ובכן, גייסתי קצת ציניות כדי לשפוך אור על אותו סאבקטסט עלום: "צפניה, אני לא הבנתי את הסאבטקסט? אם כך האר את עיניי – מה הסאבטקסט? מה אותו מסר עלום ומסתורי שניסית להעביר בתמונה שחמק ממני?"

אובמה מוצג כקוף. אי אפשר להתעלם מכך שבחברה שלנו, הצגת אדם כקוף היא מעשה גזעני

אבל צפניה, שהציניות שלו הפכה את הבלוג שלו לאהוב כל כך עליי ועל מאות אחרים, התגלה כחסר חוש ציניות ברגעים מסויימים: "הסאבטקסט הוא שיש הידרדרות באיכות הזוכים (מבחינת רהיטות וכו') שהיא הניגוד המושלם לאבולוציה של האדם. זהו, זה הכל. באותה המידה הייתי יכול לשים דגמי אייפד. בחרתי באבולוציה של האדם שהיוותה בסיס למאות תמונות נוספות בעלות אותו סאבטקסט – הידרדרות ותו לא."

וואלה. בהחלט מדרש תמונה. ניסיתי להסביר לו שוב: "רק שאם היית בוחר דגמי אייפד, לא הייתה לזה אותה קונוטציה גזענית שיש לתמונה של קוף. לתמונה של קוף יש קונוטציה גזענית בעולם שבו אנו חיים. לטעון שלא כך הוא הדבר היא היתממות ותו לא."

ואז זה הגיע. הוא הבין. "נירית – את מאמינה לי שאני לא חושב שקותי הוא קוף? בחיי. לא הייתה כאן כוונה לגזענות וברור שאם מישהו נפגע אני מתנצל אבל באמת מדובר על תמונה למטרות סאטירה בלבד."

צפניוש, אני מאמינה לך. אבל זה בכלל לא משנה מה אתה חושב. זה משנה איזה משמעויות אתה יוצר במרחב הציבורי. בחברה שבה אנחנו חיים, כשאתה מלביש מזרחי (או שחור) על קוף, אתה מעניק לכך משמעות מאד מסוימת. אתה לא יכול לעשות את זה ואז להיתמם ולהגיד "אבל אני נשבע שאני לא גזען!" סבבה, אני מאמינה לך. גם אימא שלך מאמינה לך. אבל זה פשוט לא משנה. אם אתה משתמש באימג'ים גזעניים במרחב הציבורי – זאת גזענות. ואם אנחנו רוצים לשפר את החיים שלנו פה, אנחנו מוכרחים להוקיע את זה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איציק

  מחזירים ל"צפנציקים" עפ"י אותם חוקי משחק אז השב"כ מיד נכנס לתמונה באישור אוטומטי של שופטים.

 2. רן

  אחי אוהד בית"ר ירושלים עוד מימיו של אורי מלמיליאן "כל אבטיח מלמיליאן" ,

  אם הוא היה שומר את אלבומי התמונות והקלפים, כותרת העיתונים מאז לדעתי הוא היה היום עשיר.

  אבל הוא החליט בגיל מאוחר מאד להשליך את זיכרונות בית"ר והעדיף להישאר עני .

  את אהבתו לבית"ר הוא לא השליך וממשיך להיות מעורב בשער המזרחי יחד עם אחיו של אשתו, יוסי שיבדה לחיים ארוכים .

  משפחת a familia המשפחה המחבקת את בית"ר ירושלים היא בעצם ארגון "עז אדין אל קאסם" ע"ש אותו מחבל אשר כונה "היד השחורה" ופעל בשנות ה- 30 וחיבל במשקי הקיבוצים של העמק.

  קבוצה של אוהדים ארגון מחבלים בחסות הטוטו , אין מילה אחרת לתאר אותם.

  זוהי לא מאפיה איטלקית ששמה בשגיאת כתיב ספרדית, זו לא חבורת אוהדים ששותים בירה כי אין להם חברים , זו חבורה של מחבלים יהודים עם דגל , עם בלוג ועם מדינה שעומדת מאחוריה.

  הדת שלהם היא לא מדינה יהודית, אפילו ספורט הם לא יודעים מהו , הביטויים של משפחת ישראלי השחורה 'לה פמיליה' הם סכנה לישראל בכלל ולבית"ר בפרט .

  כבר מספר ימים עיתוני הספורט ופרשני העיתונים עוסקים לא בכדורגל אלא באלימות ובביטוי השנאה של אוהדי הכדורגל וחמור מכך אלימות של פעילים ועוזרי מאמנים של קבוצות כדורגל .

  אתמול זכה בתוכנית השבט הישראלי 'האח הגדול' קותי, אוהד בית"ר ירושלים, הוא יצא עם דגל בית"ר את הבית יחד עם כל המשמעויות ו ה 'ערכים' שבית"ר ירושלים מסמלת :

  "יש לי רק חלום, לתת לך איזה לום" הומור אלים, גזעני, שוביניסטי ומכוער המייצג בדיוק את השבט הישראלי ואת צ'יף השבט הנבחר.

  אין חיבוק גדול יותר של הציבוריות הישראלית (ציבוריות מלשון 'צבר') שנולד וגדל בתוך שמורת הטבע האינדיאנית הזו.

  זה לא שהמשטרה ושלטון החוק מפחדים מאותו שבט מחבלים, זה פשוט קבלה , הבנה, אהדה, ואפילו הערצה של משפחת הכדורגל הישראלי ואוהדיו .

  קותי מלך ישראל , עומד בראש המשפחה הגדולה שגידלנו כאן באדמת ציון, יחד איתו במשפחה נמצאים חברי ליכוד, תנועת ש"ס, יאיר לפיד ותומכיו, והגרעין המלכד משפחת a familia .

  זוהי המשפחה שלנו וכמו כל בני משפחה אנחנו צריכים לאהוב ולתמוך בשם ה 'אח הגדול' .

 3. ניצית

  מלאה בדמויות סטראוטיפיות לכדי הקצנה ומתחקה אחרי קלאסיקות סרטי בורקס. אסור לצפות בה.

 4. יפה

  המפיקים בוחרים לתוכנית סטריאוטיפים כדי לייצר חיכוחים אינפנטילים שמבוססים על הדעות הקדומות הבזויות ביותר בחברה.

  ככל שהתוכניות הופכות קיצוניות יותר כך גם המזרחיים שמשמשים בתפקיד הקופים הופכים עלגים יותר ויותר.

 5. רות

  והרשימה עוד ארוכה.
  קותי אמנם לא הקאפ אוף טי שלי,
  הוא לא היה הפייבוריט..
  וכן,אני לא גזענית אבל ברור שהדיבור שלו לא רהוט במיוחד.
  אבל מכאן ועד התמונה המזעזעת הזו?
  וההיתממות המעצבנת שבאה אחרי רק מוסיפה חטא על פשע.
  החברה שלנו גזענית,מפלה,ומאד קשה למצוא בה סובלנות.

 6. סמי.כ

  קופים לבנים קופים שחומים, קופי יערות וקופי מדבר.. יש מקום לכווולם..:)

 7. מיכאל

  איך את היית מייצגת הידרדרות שכלית ברמת זוכי האח הגדול באמצעות מיצג חזותי – יש לך רעיון אחר?
  שימי לב שגם הזוכים האחרים אחרי שפרה הוכפשו בתמונה, אלא שעליהם אין צעקה לגזענות. זה כאילו יוצא שלטענתך, אין מזרחים עילגים ומטופשים. יש ויש, כמו שיש לא מעט אשכנזים עילגים ומטופשים.
  ואגב לא צפיתי באף פרק של האח בשום עונה, ועד קריאת הפוסט שלך לא ידעתי שקותי מזרחי או עילג.

 8. איריס אליה כהן

  לא רואים שום פסול בצפייה בתוכנית שהיא מלכתחילה גזענית כל כך, מסוכנת כל כך, משחקת לידיהם של תאגידים כלכליים המשתמשים בכוחם בנבזות. בחיי. הרבה יותר מדאיגה אותי כותבת המאמר שהתמכרה לזבל הטלוויזיוני הזה, מאשר יוצר הקריקטורה מעוררת החלחלה הזאת.

 9. איריס אליה כהן

  הרבה יותר מדאיגים אותי אנשים אינטלגנטים שלא רואים שום פסול בצפייה בתוכנית שהיא מלכתחילה גזענית כל כך, מסוכנת כל כך, משחקת לידיהם של תאגידים כלכליים המשתמשים בכוחם בנבזות. בחיי. הרבה יותר מדאיגה אותי כותבת המאמר שהתמכרה לזבל הטלוויזיוני הזה, מאשר יוצר הקריקטורה מעוררת החלחלה הזאת.

 10. מיטל

  הקיום וההשדרדות שלנו בעולם מבוססים על אותם אנשים מעטים, שיש להם האומץ לעמוד מול הזרם. שיש להם הכח לומר את דברם, שיש להם אינטילגנציה (שלא "נמחקה" משטיפות מח ודעת הרוב) להבין מהם המעשים והערכים ההרסניים לעולם שלנו (ולהבין שזה פוגע גם בחרות של "החזק")
  שיש להם כריזמה וכשרון לכתוב, לנאום, להפיץ, להתנדב.
  מזל שהיקום והקיום מזמן לנו אנשים כאלה, כמוך.
  אומנם זה נדיר – אבל זכרי תמיד – מי שנחקק בהיסטוריה והמשיך את הקיום – הם אנשים כמוך.

 11. טילי

  העילגות היא לא מזרחית. העילגות היא עילגות, דלות שפה, שימוש בביטויים פשוטים וכו'. לא מעט אנשים מדברים כך במחוזותנו בלי קשר למוצא, ואולי עם קשר למקום, חינוך, חשיפה, הגירה וכו'. יחד עם זאת, השפה היא מימד אחד של הביטוי האנושי. כותב בבלוג עדיף שידע להתבטא בכתב, תכונות אחרות שלו כנראה פחות נידרשות לפורמט. מתמודד בתוכנית ראלטי צריך להתמודד במישורים אחרים בין היתר ביכולת להיות אותנטי בחשיפה כל כך גדולה, בהתמודדות עם התנאים והלחצים החברתיים. לא כולם חייבים לבלוט באותה דרך. זה היופי במרחב האנושי. התמונה כשלעצמה היא תמונה פוגענית. הייתי מעדיפה לחשוב שהיא סתם על רקע רוע אנושי, צרות עין, קנאה ולאו דוקא גזענות למזרחים, אבל ייתכן שאני טועה…

 12. אושרי אלקיים

  קותי, כמו שאר הדיירים היה בובה בידי ההפקה. נראה כאילו את קצת תמימה או אולי מיתממת. הרי ראית דרך השידורים נרטיב או תסריט שההפקה רצתה שתראיאת ישחות האח הגדול שרצו שתראי או את הריבים שנבחרו לשידור(גם דרך המניפולציות בערוץ 20).
  בלי קשר, קותי הפגין אלימות מילולית ופיזית כלפי דיירים, ויחס ביזארי וחצי הזוי לדת לנשים ולאשכנזים ועוד ועוד…
  את מזדהה עם הדמות הלא נכונה.

 13. אבישג

  קצת נמאס לומר זאת שוב ושוב, אבל לא כל מזרחי שמופיע בתקשורת (בטלוויזיה, בכרזה, במים…) מייצגת את "המזרחיות" (אם בכלל יש דבר כזה). לפעמים אדם מייצג את עצמו, על כושר הביטוי שלו והעמדות שהוא מציג.
  הבעיה, כפי שצויין בתגובות קודמות, היא בליהוק די חד גוני של הדמויות לאורך השנים.

 14. נירית בן ארי

  קודם כל תודה לכל מי שטרח/ה לקרוא ולהגיב. חיממתם את ליבי.

  שנית כמה הערות עניניות:
  איריס יקרה – אל תדאגי לי שאני רואה את התוכנית 🙂 אכן, יש בה אלמנטים בעייתים, ובמיוחד הסחר ברגשות אנושיים והכניסה לפרטיות, וגם, יש להודות, האופן שבו לעיתים הוא מבזה אנשים. אני חושבת שאכן צריך לעשות שינויים בפורמט על מנת שיהיה יותר אנושי ומכבד במסגרת היותו מוצר צריכה. אבל בגדול, אני חושבת שיש בו גם הרבה יופי, הוא יוצר עניין ומלמד אותנו הרבה על הטבע האנושי, ואני חושבת שלרוב המשתתפים בו יש הרבה מה להרוויח מזה. שוב, יש הרבה מה לשפר בו, אבל אני חושבת שזה נכון לגבי כל דבר. שום דבר לא מושלם, בוודאי לא בני האדם. זאת דעתי, ואשמח לשמוע דעות אחרות.

  לגבי העילגות כן או לא של קותי או של כל משתתף אחר, לגבי ה"התדרדרות ברמה" וכו'. אומר באופן הכי פשוט וישיר – אני לעולם לא מדרגת בני אדם, לכל אחד יש צדדים חזקים וצדדים חלשים, יפים ומכוערים. זה היופי בבני אדם ולמה לעשות היררכיות אם אפשר לחגוג את השוני והגיוון. יש אנשים עם ידע אינסופי שהם חרא בני אדם, יש אנשים עם איקיו נמוך שיכולים ללמד גם פרופסרים דבר או שניים.

  ויחד עם זאת – קותי פשוט לא עילג. מי ששומע אותו כעילג שומע את המבטא שלו ולא את דבריו.

 15. נירית בן ארי

  עומרי חיון העלה לבלוג שלו תגובה מאד אמיתית ונוגעת ללב שבה הסביר מדוע יצא נגד קותי סבג, מאד כדאי לקרוא:
  http://omritv.co.il/archives/5289

 16. ליטל

  הפקת האח הגדול יודעת לבחור את המתמודדים היטב. הרי ביננו, יש גם אשכנזים עילגים!

 17. פשע שנאה

  זו אנטישמיות מהזן המתועב ביותר. מילים ותמונות מובילים למעשים. הוא מפיץ שנאה. הוא מפלג את העם. נמאסה הבכיינות הזו של כאלו שאינם מסוגלים להצליח בעצמם ומאשימים ותוקפים אחרים שכן.
  איבדתי כל אמון בכת "השואה" ובסיפורי המעשיות המצוצים מהאצבע שלה.

 18. באה מהפייסבוק

  נניח מצב היפותטי אחר. לא צפיתי בשום פרק מהעונה ואין לי מושג איך נראה אף אחד מהמתמודדים. יש הרבה דברים שנעשו בשם ערכים פגומים ועקומים מהיסוד ואצל אנשים שונים גם נחרטים טוב יותר או פחות בזכרון. אבל רק משום שמישהו הדביק את ראשו של אובמה לגופו של קוף כאקט גזעני, זה לא אומר שכל פעם שמשתמשים בתמונת קוף המטרה היא להשפיל על רקע גזעני. על אחת כמה וכמה בכל סדרות התמונות של האבולוציה שמשמשות לכל כך הרבה קומיקסים ברשת. בתמונת אבולוציה אפשר לתאר המשכיות ושינוי ורצף הגיוני כלשהו. לכן אני מוצאת את ההגיון בתמונה הזו מבלי לחשוד שזו בהכרח גזענות. ניחא אם היו מקרי מבחן של זוכים מעדות לא מזרחיות כדי שיהיה מקור להשוואה בין התיחסותו של צפניה אליהם לבין התיחסותו למנצחים המזרחים. אבל אין כזה ולכן לדעתי הטענה שלך נעה בין ספקולציה לרגישות יתר.

 19. רתם

  אין לי כבלים, ולא יהיו לי
  ולא אצפה באח גדול. ובכל זאת, לעניות דעתי, א/נשים שאינם מבינים ערבית (ממוצא מזרח אירופי? הרוב?)ומשתמשים במילה ערס, שמשמעותה המילולית סרסור, לדעתי עושים צחוק מעצמם.
  אם אחרי כל מה שנכתב ונאמר והוצג ותועד במחשבה ביקורתית, עדיין יש שימוש כל כך נפוץ וצמוד למוצא למילים ערס ופרחה, אולי כדאי שכן תכתבי פוסט על המילים האלו בכלל ועל ערס בפרט.

 20. איש משדרות (העיר לא רוטשילד)

  כיצד היו קוראי וכותבי העוקץ לקרוא לאדם נטול עדה וחסר מיגדר שדיבורו גס ועילג, העדפותיו האסטטיות קיטשיות וולגריות, יחסו לנחותים ממנו מזלזל ופוגעני ובצאתו לטבע הוא מרבה ללכלך ולהרעיש ואף מעודד את הסובבים אותו לנהוג כמוהו.
  מקריאה בהעוקץ למדתי שהכינוי __ס אינו קביל עקב היותו גזעני. אני מודה שהרביתי להשתמש בכינוי זה בעבר ומעוניין לאמץ הגדרה הולמת יותר שאינה גזענית. אנא עזרו לי וסליחה שתגובתי אינה קשורה לנושא שעל הפרק שעליו אין לי מה לומר עקב אי-צפיה כרונית בריאליטי.

 21. רן

  שלום נירית,
  ממעקב אחרי פוסטים של צפניה גם בעונות קודמות של "האח הגדול" וגם ב"כוכב נולד", כבר מזמן הגעתי למסקנה כי האיש לוקה (לעניות דעתי) בגזענות חריפה, לפעמים ברמה של תסביך. כינוי מתמודדים מזרחים בכינויי גנאי וזלזול מוחלט בהם ניכר אצלו כבר שנים, גם אם ניסה למתן זאת לאחרונה (אולי בגלל העבודה עם "נענע10"). אז גם אם הכתיבה שלו משעשעת, נראה לי שניסיון להשפיע עליו בנושא בשיחה קצרה, אבוד ונדון לכשלון. אולי טיפול פסיכולוגי יכול לעזור לו. אז בניגוד אלייך, אני לא מאמין לצפניה שהוא לא גזען.

 22. כרמלה

  אוויל משריש
  נבל
  פרחח
  חלאה
  זבל (הכי פחות ארכאי, נשמע ממש טבעי)
  זבל אורגני (אם זה מישהו שיש לו גם כמה יתרונות)

  בכל מקרה, צריך לפתוח לציבור את התחרות למציאת שם חלופי.

 23. נילי דיסקין

  לדעתי,למרות שיש בארץ גזענות, כי בכל אדם יש, וצריך לעבוד קשה כדי להפריד עובדות מרגשות – מה שפרסם צפניה הוא לא גזעני. בארה"ב יש ביטוי ( וואיט טראש) שמביע מה שהוא רצה להגיד, לדעתי, בהבלטה שאין מדובר על מוצא, גזע או צבע אלא על התנהלות שטחית ורדודה. אני רק מ.א. ולא דוקטור, אשכנזיה, שעדיין מתקנת עברית גם לילדיה – וחושבת בדיוק כמוהו. התמונה ידועה והיא תמונת האבולוציה מהקוף ואילך.גם קותי הלך מפינת העישון לפני שערן הספיק לספר לו על האבולוציה שהוא עצמו עבר בתכנית, לגבי דעותיו הקדומות. נאמנים עלי דבריו של ערן שההפקה לא הראתה את הקטעים האלימים של קותי מתחילת העונה. גם ממה שכן הראו – אפשר היה להווכח בכך. מי שהתפתח, בלי הבדל מוצא או צבע – נמצא בצד הזקוף. מי שלא – בצד השפוף. זה כל הסיפור.

 24. ג. אביבי

  הגם שמדובר בקרקטורה, המסר כאן הוא ברור. ככל שמזרחים מצליחים יותר כך התוכנית, לשיטת מפיצי המסר, פחות איכותית ואיתה המנצחים. שדה, קותי וג'קי המזרחים, לשיטתם, הם נחותים אנושית, גזעית והתפתחותית משפרה האשכנזית. להערכתי הלא אובייקטיבית, כ"א מהשלושה יותר אינטליגנטי משפרה, יותר אנושי ויותר סימפתי. השמוש בתורת האבולוציה ע"י גזעני אשכנז, הוא המשך של התעמולה הנאצית משנות ה30. העיתון שטירמר ועורכו (י.שטרייכר) מהווים השראה ללא מעט אשכנזים בתקשורת. הם מחליפים את הוריהם/סביהם במזרחים ואת הגרמנים האריים באשכנזים כמותם והכל מסתדר להם.
  זה לא מקרה יחיד. לפני מספר שנים אתר הארץ וWALLA, הפיצו קרקטורות כאלה בהם המזרחים הם דמויי קוף או יצורי כלאיים של בבון ואדם. גם אז הם לא נתבעו וצפצפו על 3 מיליון מזרחים. בחברה מתוקנת, בכל אחד מהמקרים הללו היה די לסגור את האתר ולשלוח את המסיתים לכלא.

 25. קלאסיקון

  להכניס מדגם מייצג של קלישאות לדירה זה גזעני. לראיין את קותי ולהחליט שהוא יביא המון רייטינג זה גזעני. לביים אותו בדירה זה גזעני. האח הגדול זה תוכנית רעת לב, מתנשאת, שונאת אדם, ואלימה. אם לא הייתי פוחד שתצנזרי אותי הייתי משתמש בעוד אלפי מילים חריפות הרבה יותר כדי לתאר את הזעם והעלבון שאני חש כשאני שומע מישהו מדבר על התוכנית הזו, מודה שהוא רואה אותה. תוכניות ריאלטי, מעצם טבעם, הולכות ומקצינות, מחפשות כל הזמן את סף הרייטינג, מנסות לייצר כמה שיותר מוקדי חיכוך. ולכן הן הולכות ונהיות זולות יותר, רעות יותר, גזעניות יותר. רק הגיוני שכל עונה זה ילך ויהיה קיצוני יותר. אני לא אומר שעכשיו זה יותר גרוע מפעם, זה גרוע בדיוק באותה מידה, עכשיו הם יכולים להרשות לעצמם להחביא את זה פחות, כי אתם, הצופים הלכאורה אינטלגנטים, כבר בכיס שלהם. ולא לכאורה אינטלגנטים בגלל שאתם רואים האח הגדול אז כנראה אתם טמבלים, אלא בגלל שאתם רואים את האח הגדול, תוכנית שפוגעת באינטלגנציה, מרגילה אותכם להסתכל על בני אדם כאילו יש בהם רק רובד אחד, רק רצון אחד, בלי מורכבות, ופוגמת קשות ביכולת ההומנית האנושית הבסיסית שבכל אחד מכם. במילים אחרות, כל מה שאני אומר כאן, זה המשפט הותיק של חז"ל – מי שמרחם על אכזרים וכולי. את לא יכולה להתלונן על גזענות, כי הגזענות נמצאת בך (זה בסדר, היא נמצאת בכולנו) ואת נותנת לבעלי ההון להשתמש בה כגורם מסחרי. (בכלל, כל הדיון על איכות התרבות המזרחית הוא גזעני. אוהדי בית"ר, משה פרץ, כל הדברים האלה, זה זוועת עולם. העובדה שזה כל כך פופולרי רק מצביע על מצבנו החברתי העגום. לקרוא גזען לאדם שמבקר את התרבות הזולה והוולגרית הזו זו גזענות שאין כמותה).
  נ.ב.
  מעולם לא ראיתי האח הגדול. מעולם לא ראיתי השרדות, או מאסטר שף. חוץ ממקרים בודדים בעבר, מעולם לא ראיתי תוכנית ריאליטי. אני לא מתכנן לעשות זאת. אני מתעב את העיסוק האובססיבי בתקשורת, את הכניעה חסרת התנאים שלה לטרנד הנוראי הזה. אמילי נתומב כתבה פעם ספר על ריאליטי, עוד לפני ההתפוצצות הגדולה של התופעה, בה היא כתבה שהתקשורת לקחה חלק פעיל בהגדלת הפופולריות של התוכניות על ידי ההתנגדות לה. היא כתבה שכל העיתונאים היו צופים בתוכנית בתואנה שהם רוצים לכתוב כמה שזה רע, מה שהיה מגדיל את הרייטינג, מה שהיה מגדיל את הדיון. אפילו היא לא חשבה שהעיתונאים של היום יצפו בתוכנית בגלל שהם אוהבים את זה, ועוד יודו בזה בפומבי. שהם יגידו שזה דבר טוב, שהם כל כך יהיו מעבר לדיון הזה, שהם פשוט ידונו בפרקים עצמם ובטיב המועמדים, בלי שהם יבינו עד כמה זה מגוחך.

 26. פשוט ניר

  אף אחד לא אמר שמזרחי = קוף או ש היותו קותי מזרחי הופכת אותו לקוף. הבן אדם שעושה בראשו את הקישור הגזעני כנראה עושה זאת כמנגנון הגנה – הרי להודות באהדה לאדם טיפש מעיד על טיפשות האוהד לא? מכאן מוחם של האוהדים פונה לפתרון קל של הקונפליקט הפנימי – קותי הוכתר כקוף כפעולת שנאה נגד מזרחים, אך עמוק בפנים הם יודעים את האמת – קותי הוכתר כקוף כי הוא חסר השכלה, עם יכולת התבטאות הדומה לזה של ילד בכיתה ה', זה הכל.