כשהנוסעים הם חשודים

מה גורם לסדרני הרכבת הקלה, הנמצאים בתחתית המכונה המשומנת של חברת סיטיפס, לרדוף את ציבור הנוסעים? הילה עמית, שהותקפה בשבוע שעבר על ידי פקחי הרכבת, עם שתי תשובות אפשריות
הילה עמיתהילה עמית

​דוקטורנטית בחוג למגדר בסוא"ס, אוניברסיטת לונדון. עבדה בעבר ברופאים לזכויות אדם, שם טיפלה במבקשי מקלט הנרדפים בשל נטייה מינית, ובהנגשה לזכויות של תושבי מזרח ירושלים

ביום ראשון בשבוע שעבר הותקפתי באלימות על ידי שני פקחים ברכבת הקלה בירושלים. כשאני מנסה להבין כיצד ישנו מצב בו סדרנים ברכבת הקלה משפילים נוסעים, מתעמרים בהם או מתקיפים נוסעת באלימות פיזית ממש – עד כתיבת עצומה רשמית בנוגע ליחס הסדרנים והגשת תביעה ייצוגית בעניין – אני חושבת על שני הסברים לתשובה.

האחד, אם להשתמש במילה שגורה במחוזותינו מאז המחאה החברתית: הקפיטליזם. רק שיטה כלכלית כה חזקה יכולה לגרום לאדם המבצע את עבודתו כסדרן בכלי תחבורה ציבורי להיות כה להוט על הענקת דוחות מרובים, בסכומים בלתי נתפסים על הדעת לפעמים, ואף לעכב נוסעת עד כדי שימוש באלימות על מנת לרשום קנס על סך 186 שקלים. הרי הסדרן עצמו אינו מרוויח מהכנסות הרכבת הקלה לכיסו, שכן הוא בתחתית תחתיתה של המערכת הכלכלית של הרכבת הקלה – אותה מפעילה חברת סיטיפס.

או שמא כן? האם סדרני הרכבת מועסקים בתעסוקה ישירה מול חברת סיטיפס? לא, מדובר בעוד קבוצה של עובדי קבלן. ותודות לעופר עיני, כוח לעובדים ושוב המחאה החברתית, כולנו כבר יודעים ויודעות מה זה אומר עובדי קבלן. אולי הם מועסקים על פי מכסות, יעדים, ומי שלא רושם מספיק דוחות נחשף לאיומים בנוגע למקום עבודתו? כאשר התמריץ הוא שלילי, אתה עושה את עבודתך בחירוף נפש ממש (כמו לרדוף אחרי נוסעת, ואף לתקוף אותה) כי אם לא תעשה אותה כמו שצריך אולי תפוטר/לא תקודם. דהיינו, הפידבק הכלכלי שלך הוא על חשבון הפסדם הכלכלי של נוסעים בעיר הבירה של ישראל, ששליש מתושביה מוגדרים עניים.

הפקחים הם נציגי הכוח, הנוסעים הם "חשודים". צילום: ויקיפדיה

באותו הבוקר בנסיעה הלוך ברכבת הקלה נחשפתי לסיטואציה בה שלושה סדרנים גברים עמדו מעל שתי נשים פלסטיניות וחמשת ילדיהם הקטנים, ודרשו מהנשים, שלא הבינו מילה בעברית, תשלום קנס עבור שני ילדים בני 5 ו-6, משום שהרכבת הקלה מאפשרת נסיעה חינם רק עד גיל ארבע. בערבית הקלוקלת של הסדרנים הם אותתו באצבעותיהם בשאלה בדבר גילם של הילדים, נזפו בנשים (שלא הבינו דבר) ולבסוף ציוו בקול ברור את המשפט האחד מתוך שניים שהם יודעים בערבית: "ג'יבי אלהוויה!" [השני, אני מניחה, הוא "וואקף, ולא אנא בטוחכ"]. אחרי מתן הקנס, אמר אחד הסדרנים לנוסעת אחרת שישבה בסמוך והתפתחה ביניהם שיחת חולין שהם מקבלים בונוס על כל קנס שהם רושמים.

מה שמביא אותי להסבר השני שעלול לגרום להתנהגות כה אלימה מטעם סדרנים המועסקים (ישירות או קבלנית) על ידי חברת סיטיפס: הכיבוש. כי הרי מה גורם לנשים וגברים, שאינם שוטרים, אינם עובדי מדינה, אינם מופקדים על שלום הציבור, על ביטחון הנוסעים ברכבת הקלה, אלא אמורים אך ורק לוודא כי המערכת הכלכלית מתקתקת, וכי כל נוסע שילם 6.40 ש"ח עבור הנסיעה [מחיר מופקע לכל דעת, אבל מילא, אנחנו לא עוסקות בעליית המחירים של התחבורה הציבורית, שלא ירדו בעקבות שום רפורמה ורק האמירו] – מה גורם להם לדחוף אישה עם תינוק, רק כי העגלה לא קופלה, מה גורם להם לרדוף, לרדות, להשפיל ולהפעיל אלימות כלפי נוסע שחמק מתשלום או לא מצא חן בעיני הפקח, או סירב להזדהות בשם, מה שמנע מהסדרן להנפיק לנסוע דו"ח?

איפה למדו גברים ונשים אלו, סדרנים בתחתית התחתית של המכונה המשומנת של חברת סיטיפס, שאלימות היא המפתח להכל? איפה הם למדו שהם יכולים לדרוש מכל נוסע להזדהות בפניהם, שכן הם נציגי הכוח, והנוסעים הם אינם אזרחים, כי אם "חשודים" (כמו שאני הוגדרתי על ידיהם), שאותם מותר לעכב, למנוע, לטלטל, להטריד, ולעשות כל העולה על רוחם בשם המטרה: הנפקת הקנס על 186 שקלים – מטרה נעלה לכל הדעות.

התשובה, לדעתי, היא שהם למדו זאת בשירות הצבאי שלהם, שהציב "אותנו" (ישראלים: יהודים, דרוזים, בדואים) מול "הם" (הערבים, הפלסטינים, האויבים). שהם למדו זאת במערכת החינוך, שגדעון סער יקירנו דואג לרומם ולפתח, ולקחת את כל תלמידי ישראל לחברון, אחת מנקודות הסכסוך האלימות ביותר באזור. ואם הם לא התגייסו, אז הם ראו מספיק דימויים כאלו בעיתונות ובטלוויזיה, שמלמדים כח וסמכות מהי. וכוחם של מדים מהו. וכוחו של מכשיר קשר מהו.

גם אם הם שירתו בצבא בתפקידים "לא משהו", כי הרי מי ששירת במודיעין או בטיס בטח לא נהיה סדרן ברכבת הקלה, למשל אם הם שירתו במג"ב, אז הם זכו לעמוד בדיוק במצבים כאלו ממש – בעלי הכוח והסמכות, אל מול מאות פלסטינים ופלסטיניות, הכפופים למשטר של פיסות נייר (היתרים צבאיים, כרטיסי רכבת, זה אותו דבר בפני בעל הסמכות שצריך להחתים או להחרים). ושם, במחסומים האלו, נחשפו לא אחת לחייל שדוחף, מטריד, מתעמר, משפיל, ואף פוגע פיזית ממש בגבר, אשה, נער, נערה.

האם הנוסעים יודעים שזכותם להתנגד? צילום: RahelSharon, cc by-nc-nd

גם את מי שמצליח להתנגד ולהתלונן, לכתוב עצומה או לצאת ולצלם את העוולות יש לסמן. אני, שעובדת מזה שלוש שנים ברופאים לזכויות אדם, זכיתי ללמוד ולשנן את זכויותיי, להבין מול מי אני מחויבת להזדהות (למשל שוטר) ומול מי אינני מחויבת (למשל סדרן). אני שיננתי את זכויותי ויכולתי לעמוד על כך בשפתו של מקור הסמכות, בעברית, ולומר: אין לך זכות לדרוש ממני להזדהות, אין לך זכות למנוע ממני לרדת מהרכבת או לעלות עליה, אין לך זכות לגעת בי, לדחוף אותי, למשוך אותי.

אבל האם לנשים תושבות שועפאט או בית חנינא, שלא יודעות מילה בעברית, ומצווים עליהם להג'יב אלהוויה, האם הן יודעות זכויותיהן? או יודעות לדבר אותן? ויותר חשוב, האם הן, שלא כמוני, יעזו להתנגד למקור הסמכות הקם עליהן? והאם נשים וגברים יהודים, דוברי השפה העברית, בני גילאים שונים, יודעים שמותר להם להתנגד? שמותר להם להגיד לא, לזהות שהם מופקרים, במרחב הציבורי, לאלימות שאינה מידתית, שאינה מתרחשת בשום מקום אחר? שהרי אינני רואה את סדרני אגד או דן משפילים ורודפים אחרי ציבור הנוסעים.

אז איזה משני ההסברים הללו מוצלח יותר – הקפיטליזם או הכיבוש? האם סדרן מתעלל בנוסע כי הוא מוכרח לסגור את החודש, או כי זה מה שהוא זוכר מהשירות בג'נין או במחסום קלנדיה? איזה מהם מתאים יותר להסביר מדוע שלל האזכורים בתקשורת על אלימות הסדרנים לא מפתיע אף אחד? האם הסברים הללו מספקים תשובה לשאלה מדוע אין התערבות מהירה וברורה מטעם שר התשתיות או הנהלת הרכבת? וכמה תלונות עוד יוגשו במשטרה על התנהלותם? כמה תלונות עוד יוגשו על ידי פלסטינים כנגד אלימות חיילים במחסום? כמה עוד הפגנות של איגודי עובדים תתרחשנה, והאם פערי המעמדות יצומצמו אי פעם?

את מי זה מעניין, כל עוד האיום האיראני קיים, וצריך לפתח את כיפת ברזל – שכן בכל דור ודור קמים עלינו לכלותנו, על פי הסרטון שפרסם משרד ראש הממשלה לכבוד חג הפסח. הבה נסתפק בכמה הקלות במס, ונשמח על הצמיחה הכלכלית. אלימות ברכבת הקלה? יש נושאים דחופים יותר.

הכותבת היא מאסטרנטית בחוג למגדר באוניברסיטת תל-אביב ורכזת פרויקטים במחלקת שטחים, ארגון רופאים לזכויות אדם

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שרון

  מאז קראתי את סיפורך הקפקאי בהארץ ואת התגובות לו חשתי לראשונה הכרת תודה שאיני תושבת הבירה עוד. המטריד ביותר הוא בעובדה שביטלו את קווי האוטובוסים בסביבת הרכבת ומאלצים את עניי העיר לנסוע בה. ליבי ליבי לירושלמים..

 2. מיכל

  הילה יקרה,
  לא נתקלתי עדיין בהתנהגות אלימה כל-כך כי עזבתי את ירושלים לפני שנתיים, לפני שהרכבת הקלה החלה לפעול.

  אבל יש לזכור שקפיטליזם דומה לשלנו שאינו גורר אלימות, קיים בארצות רבות. מה שמייחד את ישראל הוא הכיבוש הממושך והחסינות של תרוצי ביטחון. ראי תגובת הממסד למטס.

 3. דוד

  הסיפור מזעזע, מטריד ואין ספק שמדובר בהתעמרות לשמה.
  אני רוצה להמליץ לך שלא להכניס לכתבות כאלה את השערותייך שרק מפחיתות מעוצמת הסיפור. כשאת מנחשת מהם שני המשפטים היחידים שמכיר הפקח (אני לא מכיר את שני המשפטים האלה ורק מנחש את משמעותו של הראשון. המשפט היחיד-כמעט שאני מכיר בערבית הוא "אנא בחובאק") או כשאת משערת שהפקח שירת במג"ב, כי את המסקנה כבר היסקת – "הכיבוש משחית". ואם הפקח לא עשה צבא כלל, זה משפר את המצב? הרי ברור שהסיפור הוא "שירות תעבורתי מזוויע לציבור, באמצעות הפרטה ותוך ניצול עובדי קבלן" ואולי אפילו "הון ושלטון חברו להם יחדיו על גבו של הציבור".

 4. גיא יובל

  http://www.citypass.co.il/ContentPage.aspx?ID=34

  כרטיס הרב קו
  הרב קו הינו כרטיס נסיעות חכם המאפשר נסיעה ברוב אמצעי התחבורה הארץ ובכלל זה ברכבת הקלה בירושלים ובאוטובוסים של אגד.
  הכרטיס הינו אישי והוא כולל שם ותמונה. רק באמצעותו ניתן ליהנות מהנחות לזכאים כמו אזרח ותיק;נוער וכו'
  הכרטיס הינו רב פעמי ומאפשר טעינה חוזרת של חוזים שונים לנסיעה כגון: כרטיסיה, חופשי חודשי ועוד.

 5. אורי

  תגובות אלימות ולא מידתיות של משטרה או סדרנים קיימות גם בארה"ב וגם באירופה המערבית. ההבדל היחיד הוא ששם הפחד מנציגי השלטון וסמכות מופנם יותר באוכלוסיה והיא נוטה פחות לסטות מהנורמה ולכן פחות רואים את זה ביום יום. די לראות את מספר האסירים בארצות הברית , במיוחד על עבירות לא אלימות (למשל קנסות שלא שולמו). כשאת נוסעת לאירופה, ואומרת, "וואו, איזה נקי\מסודר פה!" יש לזה סיבה.
  אז כן, זה הקפיטליזם, זה הפרטת האלימות. וכן, הסדרנים אלימים בגלל שאין להם ברירה. תרבות "היעדים" אוכלת כל חלקה טובה באנושיות שלנו.
  אורי

 6. Sol Salbe

  No doubt your reasoning in regard to contract workers and the impact of the Occupation is valid. But I humbly suggest that that a perspective is important as well.
  Violent attack by tram (and train) inspectors are regular fare for the media here
  If you read any of the attached example you'd find that issues like language are not a major compnent of the complaints:

  http://www.google.com.au/search?as_q=inspector&as_epq=Yarra+trams&as_oq=&as_eq=&as_nlo=&as_nhi=&lr=&cr=&as_qdr=all&as_sitesearch=&as_occt=any&safe=off&tbs=&as_filetype=&as_rights=#hl=en&lr=&safe=off&as_qdr=all&q=inspector+%22Yarra+trams%22+violence&oq=inspector+%22Yarra+trams%22+violence&aq=f&aqi=&aql=&gs_l=serp.3…0l0l0l6364l0l0l0l0l0l0l0l0ll0l0.frgbld.&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=925e0a8cecc54621&biw=1280&bih=596

 7. רן

  סעי לשם. נסי לעלות למטרו בלי לשלם, ואז הסבירי (באנגלית!) לפקח ממשטרת המטרו, שאת לא רוצה לשלם קנס של 60 יורו ולא מוכנה להזדהות. זה לא הקפיטליזם, זה לא הכיבוש. ברגע שאת נוסעת בלי לשלם, את עבריינית…
  אבל כנראה שבחוג למגדר לא מלמדים את ההגיון הפשוט הזה.

 8. ערן

  גם שם היו מספר אנשים שהיו אחראים לאכיפת הסדר והניקיון ובראשם מנהל שמורה שבסמכותו לתת קנסות בסדר גודל של מאות שקלים, וגם שם היה ניכר הקונפליקט שבין הסמכות הכוחנית הכובשת הישראלית שנטפלת שוב לאזרח הקטן- לבין עשיית סדר במקום שעדיין מחייב הפעלת סמכות כוחנית כדי לממשו. מהניסיון שלי ומההיכרות שלי עם התרבות האירופאית נראה ששם הרקע הוא סדר נוקשה ורק לאחרונה יש רצון לשחרר מעט את החבל, בעוד שאצלנו הרקע התרבותי של רוב האוכלוסייה מייצג בדיוק את ההפך. עם זאת אני עדיין חושב שבמקרה של הרכבת גם שמדובר באוכלוסייה ענייה ו"פרימיטיבית" עדיין אחוז הלא משלמים הוא נמוך- ושפשוט מדובר באמצעי נבזי ממסדי לעשיית רווח.

 9. רו

  איזה שטות זאת
  בכל פעם שמישהו דורך על הרגל שלך ברכבת להאשים את מי שבצד השני של המפה הפוליטית. את לא נורמלית. נסעתי ברכבת הזו כמה פעמים. היא מאוד נוחה. ההסבר לכרטיסים מאוד ברור ופשוט. יש כאלה שרוצים להתבלבל ולראות מה יקרה

 10. נתן.

  הישראלים הם לא היחידים בעולם שלא אוהבים לשלם ומנסים את כל השיטות של "לדפוק" את המערכת.

  הם גם לא המציאו את ההיתממות שבאה בעקבות התפיסה בנוסח:" לא אמרו לי שילדים מתחת לגיל 30 צריכים לשלם".

  אבל הם בהחלט יחודיים בזעם הקדוש והאמיתי שממלא אותם ברגע שהם נתפסים ומיד מעלים שלל טענות ומענות על דיכוי התעללות עריצות ומה לא, אני רק מתפלא שעוד לא ראינו מאמר בסגנון " מכנרת עד הרכבת הקלה – הגבר האשכנזי הלבן ממשיך להתעלל".

  סיפור דומה היה בכביש 6 , כאשר הגיח לאויר העולם היו לא מעט שניסו לנסוע בלי לשלם , הנהלת הכביש הגיבה בתקיפות כמעט אלימה, נהגים הועמדו בצידי הכביש ולא הורשו לזוז עד להסדרת החוב, גם אז היו צעקות עד לב השמיים, אבל הפלא ופלא הנהלת הכביש לא התקפלה והישראלים למדו לשלם או לא להיכנס לכביש.

  אם בכל זאת רוצים לעשות בכוח קישור לכיבוש ניתן לראות זאת בחוסר הנכונות לשאת בתוצאות על מעשיייך בסגנון "אנחנו כובשים אותם כבר 40 שנה והם בכל זאת מסרבים לעשות איתנו שלום"

 11. zazzzzzzzzzzzzzzzzz

  נכון שאם יתפסו אותך בפריז ברכבת תשלם קנס, אבל אני זוכר שפעם אחת רצתי לרכבת בגאר דה ליון והיה צריך לנקב את הכרטיס לפני הכניסה, המכונה המנקבת לא עבדה. לא היה לי הרבה זמן לחשוב ועליתי לרכבת כי היא עמדה לנסוע. אחרי כמה דקות עלה הסדרן ואמרתי לו שהיתה לי בעיה עם המכונה והוא חייך אליי וניקב את הכרטיס.

  נו, זה קרה בפריז. האיש פשוט הבין שלא היתה לי כל כוונה לרמות את הרכבת ושטעויות יכולות לקרות. אני ירושלמי ועד היום לא הבנתי עם איזה כרטיס אני יכול או לא יכול לנסוע ברכבת, אני אמנם לא גר בקו ולא ממש חייב לעלות על הרכבת אבל מאז שהיא בתשלום לא עליתי על הרכבת כי לא ברור לי איך משלמים. יום טוב לכיבוש

 12. שרלי בוקובזה

  ראה ערך "מחאה". כל התנועות שמונהגות על ידי אשכנזי מציעות דבר אחד למזרחים, בואו תצטרפו, תרגישו שאתם אוניברסלים ושייכים, ותדאגו לזכויות שלנו האשכנזים.

  אני לא מבין איזה מוח מעוות צריך להיות למישהו כדי לחשוב שמזרחי נורמאלי יצטרף ויהיה פעיל (בהתנדבות, כשהאשכנזי בראש גורף כמה עשרות אלפי שקלים ועושה לביתו, כי מה? אם לא הוא יילך לשוק הפרטי ונפסיד מנהל מדבים) בתנועה שרוצה אותו בתור מספר וכדי להתהדר בהיותה אוניברסלית ולא גזענית.

  המאמר הזה עצמו לא ממש עושה חשק.

  המחקר שלך הוא די הזוי. זה יהיה כמו לחקור למה יהודים לא מצטרפים לתנועות אנטישמיות. כל הרעיון מופרך. לא משנה כמה תכסו את הטענות במילים "אוניברסליות" לכל האירגונים האשכנזים יש היסטוריה ארוכה של נישול והדרה, וההווה לא נשאר מאחור, הוא אפילו יותר גרוע.

 13. עידו נווה

  כנגד אותם פקחי רכבת עובדי קבלן מופעל מערך של סמויים ברכבת שתפקידם לעקוב אחרי עבודת פקחי הרכבת ולדאוג שהם חלילה לא מפעילים שום שיקול דעת במתן הדוח ושלא יהיו סלחנים עם הנוסעים.
  פקחים שנקטו בסלחנות פוטרו, וכך גם קרה לפקחים שניסו להתאגד. אמת לאמיתה.

 14. אזרח בטייקנואל

  כל כך מתאים לאיש הזה ודרכו ההתנהגות של החברה שהוא עומד בראשה.

  היו"R נתאים לחברה והחברה מתאימה ליו"ר.

  הישג נוסף שלו זה הועדה ההזויה שהוא עמד בראשה, שהמלצתה העיקרית היתה להכפיל את כר הלימוד.

  מתי כבר הוא יפרוש לפנסיה בשביל שרק הנכדים המסכנים שלו יסבלו מהסבא שלהם. אני משתתף בצערם.

 15. מיכל שלו

  הרכבת הזו באמת משגעת ומשבשת את החיים בירושלים. לא רק בגלל הקנסות. בוטלו הרבה קווי אוטובוס נוחים, וצריך לפעמים לנסוע בשני קווי אוטובוס וברכבת כדי לעבור משכונה לשכונה. אנחנו הירושלמים מתעוררים מאוחר מידי ( כמו בפרשת הולילנד). אבל מה כל זה קשור לכיבוש? ולמה כל כך להעליב את הפקחים? זו גם הזדמנות נהדרת ללכת ברגל…

 16. חיים

  החברה האלה ברכבת לא ראו ולא שירתו בצבא!!!
  חלקם ערבים שלא צריך להסביר למה הם לא משרתים, ורובם האחרים ואחרות הם אנאלפבתים יוצאי מוסדות טיפוליים שונים, ובעלי חינוך מיוחד לשעבר!!
  זה בדוק!!
  ורק אהבלים כאלה שאיזה מציצה על מקל זה מה שממריץ אותם להיות מופקדים על ציבור כל כך גדול.
  וגם עצם הרגשת עליונות שנותנים לתינוקים זה הכח החזק שלהם ולא מונע מהם להתנהג בכל צורה ברברית שהיא!!!!
  תפסיקי לבלבל במוח עם זכויות האדם כאשר בסך הכל מנסים לכסות אחוז קטן מההוצאות המטורללות בעקבות הקללה הזו!!!!