חדש בכניסה לישראל

אזרחית שוודית שנכנסה לארץ השבוע נאלצה לחתום על כתב התחייבות שבו היא מצהירה שאינה פעילה בשום ארגון פרו-פלסטיני, שאינה בקשר עם אף פעיל בארגון פרו-פלסטיני, ושלא תשתתף בפעולות כאלה
חגי מטר

בידיעה במגזין 972+ חושף היום דימי ריידר כי אזרחית שוודית שנכנסה לארץ במעבר הגבול היבשתי מכיוון עקבה, נאלצה לחתום על המסמך ביום שלישי האחרון. במסמך הרשמי של רשות האוכלוסין, ההגירה ומעברי הגבול במשרד הפנים נכתב באנגלית עילגת ורצופת שגיאות, שהאזרחית הזרה מודעת לכך שאם תפר את אחד התנאים האמורים – יינקטו נגדה צעדים הקבועים בחוק, לרבות גירוש ומניעת כניסה עתידית לארץ.

המסמך לא מבהיר את ההגדרות למונחים "ארגון פרו-פלסטיני" (האם אונסק"ו, למשל, הוא גוף כזה?), איך החותמת עליו אמורה לדעת שאנשים אחרים הם פעילים בארגון כזה (האם כל ערבי ושמאלני, למשל, הוא פעיל בארגון כזה בפוטנציה?), או מה היא פעילות פרו-פלסטינית (ללבוש כאפייה מותר? ולאכול חומוס?). כמו כן, לא ברור מה הם ה"צעדים הקבועים בחוק" שאוסרים על פעילות בארגון "פרו-פלסטיני", ומתי אלה נחקקו בדיוק.

בראיון ב-972+ מספרת האזרחית השוודית ששהתה בארץ מספר חודשים, יצאה לירדן לצורך חידוש הוויזה, ושעם שובה דרך מעבר הגבול הדרומי זומנה למשרד צדדי, נשאלה על דתה ועל קשרים עם ארגונים דתיים, כמה כסף יש לה ומאיפה הוא, ושאלות נוספות. בתום למעלה מארבע שעות ציפייה הותרה כניסתה לארץ. "אני שמחה שאיפשרו לי להכנס לארץ ולהעביר את השבוע האחרון שלי בירושלים", אמרה לריידר. "אני בחודש החמישי להריוני, ולא נראית כמו סיכון בטחוני. למיטב ידיעתי לא עשיתי דבר בלתי חוקי בכל זמן שהותי כאן". בסוף הידיעה משער ריידר שמדובר ביוזמה מקומית במעבר הגבול האילתי, ולא במדיניות כללית חדשה של משרד הפנים (תגובת משרד הפנים טרם התקבלה).

ריידר מצטט גם את עורך הדין ידין עילם, המתמחה בהגירה ובזכויות אדם, שאמר בתגובה לקריאת המסמך שבעקבות הניסיון שלו עם משרד הפנים הוא לא מופתע ממנו כלל: "נראה שאכן מדובר ביוזמה של פקיד או פקידה מדרג נמוך במשרד הפנים, אך עלינו להיות מודאגים מכך שלמישהו בדרגה נמוכה במשרד הפנים יש את הסמכות לנסח מסמך כזה", אומר עילם. "לפני כמעט שנתיים המדינה טענה שפקידי רשות ההגירה הם האשמים במניעת כניסתו של נועם חומסקי לארץ. האם יהיה מוגזם לצפות שמשרד הפנים ימנע מיוזמות פרטיות כאלה לחזור על עצמן? ואם הוא לא עשה זאת – האם ניתן עדיין להחשיב אותן פרטיות?".

מחר (ראשון) צפוי להגיע לארץ המטס השני לסולידריות עם פלסטין. בימים האחרונים ביטלו חברות התעופה את כרטיסי הטיסות של רבים ממשתתפי המטס לבקשת ישראל, ובנתב"ג צפוי מחר לחזור על עצמו הטקס משנה שעברה – המוני שוטרים, הפרדת מטוסים על המסלול, וקומץ קטן של מפגיני שמאל. בשנה שעברה סיקרתי את האירוע עבור MySay עד שהורחקתי מהשדה על ידי המשטרה.

עדכון: תגובת משרד הפנים

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה כי "המטרה מאחורי המסמך הייתה לוודא כי הגברת לא תגיע למוקדי חיכוך. עם זאת, בכוונתנו לבדוק את הנושא ואת המסמך עצמו". ברשות בחרו להתעלם משאלות על הגדרת המונח "פרו-פלסטיני" ואם מדובר במדיניות חדשה.

בתוך כך התפרסם עכשיו דיווח לפיו ממשלת ישראל הכינה מסמך רשמי לבאי המטס שנשמע כמו פליטת הטוקבקיסט הממוצע, ועיקרו האמירה שילכו להפגין נגד פשעים במקומות אחרים ולא במחוזותינו.

הפוסט פורסם באתר Mysay. (גילוי נאות: הח"מ גם כן כותב במגזין 972+)

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. Diogenes

  " I undertake to leave the country on the nine tens of april 2012"

  Sounds like a language of an undertaker to me…

  Or, maybe this is a clear manifestation that that the Immigration Authority is doing some efforts to have the deportee pay for the deportation.

  How enlightened we are!
  Barukh shenatan mekhokhmato lebasar vadam!

 2. אלי פולק

  לא רק שההתחייבות שהגברת השבדית נדרשה לחתום עליה היא חרפה, היא גם מנוסחת באנגלית של תלמיד כושל בכיתה ו'. כנראה שאליהו ישי, הפרימיטיב מ-ש"ס, הוא שחיבר את הטקסט המביש הזה – לתפארת מדינת ישראל.

 3. נתן.

  "למנוע הגעה למוקדי חיכוך"

  למעשה לפי הסעיף הזה צריך למנוע מכל אזרחי העולם להגיע לישראל.

 4. Hold or Be Held

  THE STATE OF THE STATE

  Hereby declares that the undertaker herewith undertakes to improve the state of THE STATE by legal measures and by using measures to defeat moves which were declared illegal by the U.N. Security Council

  מצב המדינה מחייב להצהיר כאן שהקברן מקבל על עצמו בזה לשפר את מצב המדינה על-ידי נקיטת כל צעד חוקי שהוא כדי להביס כל דבר שנוגד את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם, שמהוות חלק מהחוק הבינלאומי

 5. משה מזרחי

  ה"מסמך" מעיד כאלף עדים איך התדרדרה מדינה שנוסדה כדי "לתת מקלט לעם חבול ומוכה". הוסיפו לכך את צילומי שלום (הסמח"ט המכה) ואת הזלזול המוכר בזכויות (האדם) של העם הכבוש, ויש לכם מספיק חומר למשפטי נירנברג שיבואו לאחר סיום הכיבוש.