איך קוראים לקפה האתיופי

פרשנות צמודה לרמיקס של מופע (הסטנד-אפ) לציון 25 למבצע משה. האזינו לקטע ברקע וקראו
ethiostruggle.com

האזינו לקטע

"איך קוראים לקפה האתיופי?" שואג יגאל רביד בהתלהבות (שמעו שמעו איזה שם מגניב יש לקפה שלהם, הוא מאותת לקהל ולצופים הפרנג'ים בבית). "בונה", משיבה מהרטה ברוך. השגרירה גם מסבירה ש"האינג'רה זה הלחם" (לחם? אולי די כבר עם השטות הזו?). שותפה להנחיה מתעקש ומסביר ש"הקפה זה האינג'רה, נכון?" (הנכון שלו כל כך משכנע שנראה שאפילו מהרטה לא בטוחה בעצמה).

צגה מלקו מהרדיו (בינתיים מנהלת רשת א' המודחת), מסבירה מצוין בראיון אחר את הסיטואציה של השניים: "האחד קורא והשני מתרגם לקהל באמהרית". מהרטה על תקן מתורגמנית – ואמנם היא משמשת כמתורגמנית טיפוסית – לא עושה זאת טוב בפועל: אינג'רה זה לא לחם. לחם זה בכלל דבו באמהרית וח'מבשה בתיגרית, ובונה זה לא "הקפה האתיופי" כמו שקפה זה לא בונה (בון בתיגרית) של הישראלים. פשוט, אינג'רה היא אינג'רה ואין מקבילה ישראלית, ובונה זה קפה בישראלית ובון בתיגרית.

כאשר ח"כ שלמה מולה, בקטע בו הוא מספר את סיפור העלייה שלו ושל הקהילה, אומר: "and they said הבאנו שלום עליכם", הוא בעצם מתרגם לציונית?

ואז שוב פעם שלב הסטטיסטיקות, או הפוליטיקה של המספרים: "אתה יודע ש-90%…" אבל לפני שנמשיך בביאור קטע האודיו, שימו לב שבכל הזדמנות מזכירים את הנתונים על האתיופים בישראל, פשוט מדהים. אם לדוגמה קמתם לבוקר שבו פורסם על מקרה אלימות בפ"ת, ליד זה תקראו ש-50% מהנשים שנרצחו השנה הן ממוצא אתיופי – אפילו אם היו שני מקרים באותה השנה (וכמובן שלנשים האחרות שנרצחו באותה שנה אין מוצא, זהות או צבע. הן פשוט הגיעו מהים, ככה פתאום).

ושוב לענייננו, "90 אחוז מעולי אתיופיה מתגייסים לצה"ל" אל דאגה, הם נאמנים למדינה, לדגל, הם צייתנים וצועדים לצלילי המארשים הצבאיים, ומתנהגים כמו שפלה קוטי היטיב לתאר – זומביים! (אגב, עתיד לא מבטיח במיוחד בהתחשב בכך ששר החוץ הוא אביגדור ליברמן, נראה שהוא עובד חזק על לסדר מלחמה בקיץ הקרוב). אתם יודעים, חיילים, לא בריא להיות חייל בזמן מלחמה. מלקו הבינה את "הבעיה" ולחשה: "תלוי איך אתה מסתכל".

מהרטה ממשיכה: "יש עלייה מתמדת באחוז מסיימי הבגרויות" הפינק פלויד משיבים "We don't need no education". הרי אנו יודעים שרבים מבתי הספר בהם לומד נוער ממוצא אתיופי אינם ראויים לתת תעודה משום סוג. ואם קיבלת תעודת בגרות – ספק אם היא תכניס אותך לאקדמיה (מה לעשות, לא מספיקה התעודה). ואם התמזל מזלך להיכנס לשערי האוניברסיטה/מכללה – בהצלחה במציאת תעסוקה ההולמת את כישורך המקצועיים. לא נורא אם לא מצאת – תוכל לפנות ל"עולים ביחד", התוכנית שתדאג לשמור אותך "עולה" גם אחרי תואר שני ושנים של ניסיון תעסוקתי! בקיצור לא לחינוך הזה אנחנו מפללים! We don't need no education.

שר החינוך יצחק נבון בבית הספר תלפיות בחדרה, 1985. צילום: Government Press Office, cc by-nc-sa

"והישגים בתחומי הבמה" – כאן השארנו זאת נקי, כישרונות יש לבני הקהילה. הישגים יש למי ש"מאמץ אותם". "ואפילו יש ערוץ טלוויזיה ששם מספרים" ("יש בעיות"). אפרופו הישגים, האם זה היה חלום או שבאמת הביאו את עידן רייכל לברך את האירוע מהמסך? זה לא כבוד ששמרו לראשי ממשלה ונשיאים? ואגב, מתי הוא ישלם או יגיד תודה לתרבות שהפכה אותה לאומן ברמה בינלאומית? הקס באחד השירים האלו עדיין מחכה לתמלוגים… הנה רעיון יצירתי: אחד הסטודנטים למשפטים, שלא מצליח למצוא תעסוקה הולמת, יעבור מהר להתמחות בהפרה של זכויות יוצרים וקניין רוחני ותרבותי ויתחיל לארגן תביעות ייצוגיות. אצל עידן, "העמותה למדעי יהדות אתיופיה" וארגונים אחרים יש הרבה כסף או שווה ערך לו. זה מבטיח לא פחות מהגז של תשובה.

"וגם כמה כוכבים": אדיסו בא מאפריקה. מעניין מאוד שהוא אומר אפריקה ולא אתיופיה – בדרך כלל מציינים "באתי מאתיופיה" ומנסים להתנער מהיותנו גם אפריקאים; מפרידים עצמנו מהאפריקאים ולעתים תוך זלזול בהם, ולא מתוך הבנה אלא מתוך בורות. הכוכבת צגה באחד התיאורים ההזויים שניתנו לדבר כל שהוא  "מעל כדור הארץ מתחת לשמים לאלוהים". מה יש שם? "נ"צ למה זה? אולי לשכל ישר שחסר לנו כדי להבין שאנחנו בעצם סחורה? התרבות וההיסטוריה? הוויתנו בכל רגע ורגע אובייקט לחקירה ומחקר של איזה פלוץ או פלצנית בלבן? קומודיפיקציה, מישהי או מישהו מכירים?

ח"כ מולה: "והתפללו, שמע ישראל". יאמר לזכותו של הח"כ שכל פעם שהוא אומר שטויות מבצבץ זיק של חיוך משפתיו. הוא כנראה מודע לזה.

ולסיום לתפארת מדינת ישראל: שאגת הניצחון של הציונות – "אתם יודעים כמה מבני העדה יש בישראל?", שואג יגאל רביד: "120 אלף איש בישראל" (אנחנו הבאנו אותם, תראו הם כאן חוגגים 25 לעלייה). מחיאות כפיים סוערות – וכדברי הגשש: "אחרי שצחקנו, נעבור לדברים האמנותיים".

לקטעים נוספים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יברה

  טקסט מבריק,מתובל בהומר סרקזם ודברי אמת חיים.תאמת ועם יד על הלב,אם זה לא היה כל כך עצוב, זה יכול היה להיות כל כך מצחיק. אבל זו המציאות העגומה רצינו "אינטגרציה" במחיר של התאבדות.

 2. נתן.

  אכן הלב נחמץ מהעוול הנורא שעשתה הציונות כשהעלתה את יהודי אתיופיה לארץ, ולכן חשוב מאד להתנגד בכל הכח לרעיון לעלות את שאר יהודי אתיופיה שנשארו שם לארץ על מנת שלא יסבלו גם הם מהגזענות הנוראה ומ"פשעי" הציונות.

  בכלל, לאור העובדה שכל עליה שהגיעה לארץ לא מפסיקה להתלונן על העוול הנורא שנעשה לה ועל היחס המחפיר שהיא מקבלת , הגיעה הזמן להפסיק לעלות לכאן יהודים , מי שבא יבוא כי הוא רוצה לבוא ויוכל לבוא בטענות רק לעצמו.
  הגיעה הזמן למדיניות הגירה שקולה ואחראית שלא מנסה לדחוס בכוח את כל יהודי העולם למקום הקטן הזה ,בלי שום חשיבה ותכנון לטווח ארוך.

 3. רון

  כדי שנוכל להפיץ, להשמיע, ליידע ולעורר.

 4. אירית לינור

  סליחה, אבל אל הבנתי מה רציתם להגיד.
  מי הכין את הרמיקס? על מי הביקורת? מה ראוי לתקן? מה ראוי לשמר?

 5. תבור

  משובח, מוזיקה וטקסט בטוב טעם.

 6. יונית

  עייפים מהרצינות הגמורה, אז כדאי שנצחק קצת.

 7. למה להיטפל לשטויות?

  חבל שהכותב, שאין לו אומץ לחשוף את שמו (אבל מי שיודע יודע, ובורותו באמהרית תוכיח), נטפל לשטויות. עדיף רשימה קצרה ורצינית מרשימה ארוכה ומפוקפקת.

  אין שום בעיה בלהסביר שאינג'רה זה לחם. גם בתנ"ך האמהרי כתוב "בפיתך וז אינג'רה תבללך", כלומר "בזיעת אפיך תאכל לחם" (בראשית ג 19). אז מה, גם מי שתרגמו את התנ"ך לאמהרית היו אשכנזים מתנשאים?

 8. מלכת שבא

  לא מכנים את האינג'ה בשמות גנאי כמו בישראל. אינג'רה היא פשוט אינג'רה. אגב, סיירתי באתיופיה יש לכם אוכל נהדר.