אם זה נראה כמו פליט

השר ישי מתעקש להתעלם ממציאות החיים בסודאן ובאריתריאה, ולטעון שצריך לכונן איתן יחסים דיפלומטיים (כבר יש) על מנת להחזיר אליהן את ה"מסתננים" תמורת תשלום. במקום להלך אימים על הפליטים ולקצור כותרות, יואיל השר למלא את תפקידו
סיגל רוזן

השבוע נערך ברמלה כנס שכותרתו "מדיניות ההגירה – האם הרוב היהודי בסכנה?" דוברי הכנס, ביניהם שר הפנים אלי ישי, נבחרו בקפידה על ידי המארגנים, תנועת "קוממיות", על מנת להבהיר שאכן כך.

למחרת, במסגרת הדיווח על הכנס, זעקה הכותרת בעיתון "הארץ": "אלי ישי: אני מוכן לשלם למדינות שיקבלו את אלפי מבקשי המקלט". שר הפנים המשיך ואמר: "אני מאד מקווה שבסופו של דבר נצליח ליצור את הקשרים עם סודאן ואריתריאה ועוד, ולהוציא את המהגרים שהגיעו לישראל גם תמורת תשלום למדינה שלישית".

שר הפנים אלי ישי. כבר לא יכול להיתמם ולכנות אותם "מהגרים"

אני רוצה להאמין שאחדים מדוברי הכנס, כמו הרבנים דב ליאור ורצון ערוסי שקראו "ליישב את המהגרים בארצות מוצאם", אמרו דברי איוולת אלו מבורות בלבד. עם זאת, שר הפנים, אלי ישי, כבר אינו יכול להתהדר בבורות מזהרת שכזו. השר ישי אינו יכול להוסיף ולטעון שאינו יודע שאי אפשר להחזיר את פליטי דרפור ואריתריאה למולדתם בעת הזו. גם אם התרשלו אנשי משרדו ולא טרחו להבהיר לו זאת, הרי שהשר ישי נאלץ לשמוע את הדברים בדיוני וועדות הכנסת בהם השתתף, כמו גם בראיונותיו באמצעי התקשורת. השר ישי יודע שעמיתו, סגן שר החוץ דני איילון, אמר לפרוטוקול הכנסת: "באריתריאה יש שם שלטון שמוגדר על-ידי כל הקהילה הבין-לאומית כשלטון שלא שומר על זכויות אדם, ומי שחוזר לשם, נתון בסכנה, כולל סכנת מוות."

השר ישי גם נאלץ לשמוע בוועדת הכנסת את ח"כ דב חנין מדבר על רצח העם בדרפור ועל חיי העבדות בצבא אריתריאה, המונעים את החזרתם של הפליטים לשם.

בלהיטותו לגרש מהארץ כל בר גירוש שאינו יהודי, מגרש השר ישי ישירות מהכלא מהגרי עבודה מגאנה, ניגריה ושאר אפריקאים שקיוו למצוא פרנסתם בישראל. גם את כל הסודנים והאריתראים היה מגרש מזמן אם רק יכול ההוא לא עושה זאת – כי זה בלתי אפשרי והוא יודע זאת.

לצערנו, הידיעה אינה מפריעה לו לשוב ולספק לאמצעי התקשורת כותרות כמו: "נחזיר את כל המסתננים – עד האחרון שבהם", ואז להוסיף ולומר שהוא מקווה שנצליח ליצור קשרים עם סודאן ואריתריאה כאילו שהבעיה היא הקשרים הדיפלומטיים בין המדינות. ישי יודע שלמדינת ישראל קשרים דיפלומטיים הדוקים עד מאד עם איזיאס אפווארקי, הדיקטטור האכזר המושל באריתריאה ומתעלל באזרחיה. ישי גם יודע שכבר לפני שנתיים הורה ראש הממשלה נתניהו "לחדש את המגעים עם מדינות באפריקה בנוגע לתשלום תמורת קליטת מסתננים" וכי המאמצים הרבים שהושקעו במגעים אלו – כשלו.

אם הוא יודע כל זאת, מדוע ממשיך אם כן, השר ישי, להטעות את הציבור, פעם אחר פעם? "אני אשמור על הרוב היהודי ועל המדינה הזאת בכל מחיר" אומר שר הפנים בפנותו לקהל בוחריו ואוהדיו כשהוא מצטט סיפורי בדים אודות מיליון מסתננים הנמצאים בדרכם אלינו. אין ספק שדבריו אלו מחזקים את מעמדו בקרב בוחריו, אך יותר מכל, מיועדים דבריו של שר הפנים להלך אימה על הפליטים עצמם, על מנת שיידעו שישראל אינה מדינת מקלט בטוחה עבורם וינסו להימלט למדינות אחרות.

ואכן, הדברים מצוטטים בעיתונות הזרה, באנגלית ובשפות נוספות ומגיעים גם אל הפליטים המבוהלים, הנחרדים לשמוע פעם אחר פעם על תוכניותיה האכזריות של ממשלת ישראל עבורם, שראשיה מתבטאים כאילו מעולם לא חתמה על האמנה הבינלאומית בדבר מעמדם של פליטים. הפליטים מבינים שמדינת ישראל אינה המדינה הבטוחה ביותר עבורם. השר ישי, לעומתם, אינו מבין שהפליטים אינם בוחרים להגיע לכאן. הם נסים על נפשם ונמלטים לכאן. הם ימשיכו לעשות זאת כל עוד לא תהין ממשלת ישראל להעמיד את חיילי צבא הגנה לישראל לירות בהם למוות על הגבול כפי שמנסים לעשות החיילים המצרים.

ברור לכל בר דעת שמדינת ישראל לא תהין להוציא להורג גברים, נשים וילדים לא חמושים, גם אם ראשיה מתעקשים לכנותם "מסתננים". לפיכך, מן הראוי שהשר ישי, העומד בראש המשרד שאמור להתמודד עם אותם "מסתננים", יחל להתמודד באומץ עם משימותיו כשר הפנים במדינה דמוקרטית: עליו לאפשר ל"מסתננים" להגיש בקשות מקלט גם אם הם אזרחי סודאן ואריתריאה. עליו לפעול לתיקונה המיידי של מערכת המקלט הקלוקלת כך שפקידיה יפסיקו להטיל טרור במבקשי המקלט ויחלו לבדוק בהגינות ושקיפות את בקשותיהם. בראש ובראשונה, עליו להפסיק להלך אימה על אזרחי ישראל בדברים אודות המוני מסתננים מפיצי מחלות העושים דרכם אלינו וכן עליו להפסיק להלך אימה על הפליטים המבועתים השומעים פעם אחר פעם באמצעי התקשורת על תוכניות הגירוש המתחדשות של השר שאמון על הגנתם.

הכותבת היא רכזת פעילות ציבורית במוקד סיוע לעובדים זרים

כנראה שיעניין אותך גם: