בדרך לתורת המלך ב'

סגן אלוף אייזנר ומקהלת המעודדים המצדיקה את מעשיו, האנסים מחוף בוגרשוב והקהל הדומם שצפה בפשע באור יום – כולם סמניה של חברה שמתפרקת מנכסיה המוסריים, שהסקסיזם והגזענות הם נר לרגליה. יעל בן יפת על אובדן הדרך של החברה בישראל
יעל בן יפת

חוסר המוסריות והבהמיות הפושה בקרב החברה בישראל כל פעם מפתיעה מחדש, ונראה כי לא ממש ברור אם קיימת תחתית כלשהי שלא נצליח להגיע אליה.

השבוע פורסם כי לפני שבועיים בחוף בוגרשוב בתל אביב, התרחש אונס קבוצתי בבחורה כאשר מסביב עשרות מעודדים מזילי ריר. אישה אחת שניסתה למנוע את המעשה זכתה לאיומים מהנערים במקום ולהתעלמות מעוררת דאגה מצד מוקד 100 של משטרת ישראל. תיאור הבחורה מרמז כי לא היתה כנראה מודעת למתרחש סביבה, ונראה כי מלבד אותה אישה שהתקשרה בניסיון להפסיק את המעשים, אף אחד שם כנראה לא קלט שהוא משתתף בצפייה במעשה אונס. כל אחד שעמד שם, ולא ניסה למנוע זאת ובוודאי אלו שהשתתפו במעשה במדינה מתוקנת, מקומם מאחורי סורג ובריח. למרבה הצער כל אלה יכולים להירגע, משום שברור שזה לא יקרה.

מקהלת מעודדים מדאיגה נוספת ולא בלתי קשורה התגלתה סביב מקרה סגן אלוף "תל-אופן" אייזנר וה-M16 המזדקר שלו. מחול החרבות בו פצח למראה חבורת מדוושי האופניים מעלה שאלות קשות לגבי מה מלמדים שם בצה"ל לגבי סכנות הדיווש בשטח פתוח, ומה היה קורה אילו המדוושים לא היו בלונדינים אירופאים אלא רק פלסטינים.

התגובות לפרשת אייזנר, ה-M16 והשפה השסועה של הבחור הדני (היו גם לחי של הולנדית וגב של פלסטיני שמשום מה לא עלו בתקשורת) היו אחד ממופעי האימה של חברה המאבדת את עצמה לדעת. פורסמו מאמרים ועצומות שמשבחים את אייזנר, ביניהם של עירית לינור והרב של קרית ארבע דב ליאור – אותו רב שנתן הסכמתו לספר "תורת המלך" בו מצדיקים רצח של חפים מפשע כל עוד הם לא יהודים. די מסביר מדוע הדני חטף את הכת לפרצוף – לא מסביר מדוע הוא עדיין חי; כנראה שמישהו לא קרא עד הסוף את הספר.

אפשר רק לדמיין מה זה לחיות בשכנות לאותם אנשים כמו אייזנר ודב ליאור. מה הם עושים אם השכנים מרעישים בין שתיים לארבע, יש הלכה על זה? במדרון בו אנחנו נמצאים כרגע לא ירחק היום בו יהיו מי שיכתבו את תורת המלך ב'. שם בפרק 7 פיסקה שלישית נוכל למצוא הלכה באיזה כדור משתמשים כאשר השכן או השכנה תופסים את החנייה. אתם יודעים מה אומרים: קנינו, שילמנו, זה שלנו.

נראה כי מקהלת המעודדים תעודד את כולנו למטה, בדרך לחברה אף יותר אלימה, סקסיסטית, מיליטריסטית וגזענית. כרגע אין מספיק נשים וגברים שיעמדו בפרץ ה"בוא נראה לה/ו מי גבר גבר" וגם אלו שכבר נמצאים כאן ומוחים מוקעים כאחרוני הבוגדים, שבוודאי כדאי להכניסם לאיזה נספח של תורת המלך ג'. ערכים של צדק, שוויון ומוסר מתרחקים מאיתנו בקו ישיר למספר המנדטים העולה של ביבי פיקאסו ליברמן. חג עצמאות שמח.

הכותבת היא מנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית, לשעבר חברת מועצת העיר תל אביב יפו ותושבת קריית שלום שבדרום העיר

למאמרים נוספים של יעל בן יפת

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורלי נוי

  אפשר רק לקוות שלו נותרה עוד דרך ארוכה עד לתחתית הבור, כדי שאולי, אחרי שנתרסק עליה, נוכל להתחיל לבנות משהו ראוי יותר מההתחלה.

 2. אירית לינור

  חבל שלאף אחת אין סבלנות לחכות לעובדות. חבל שבינתיים מתברר שהאירוע בחוף הים לא בהכרח היה אונס. חבל שבינתיים מסתמן שדווקא אישה בגירה חיבלה בתומתם של נעים קטינים, על גבול גיל ההסכמה.
  אבל אין טעם לחכות עם העובדות כאפשר לבנות תיאוריות נפלאות.
  ואולי זה-זה – ההתלהמות הפמיניסטית – שהוא מסמניה של חברה שמתפרקת מנכסיה המוסריים.

 3. דוד

  לגבי המין הקבוצתי, אני לא מבין למה את ממשיכה לטעון שמדובר באונס. פומביות האקט הופכת אותו ל"מעשה מגונה בפומבי" אבל אונס? כשאנשים ניסו לשים קץ לאקט הגברת צעקה ‘אני אשה חופשייה ואני אעשה בגוף שלי מה שאני רוצה' (הארץ: http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1687318). הגברת כבר העידה במשטרה שמדובר במין בהסכמה (חדשות ערוץ 2). על פי מעריב (http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/359/905.html?hp=1&cat=402&loc=2) "מחקירה ראשונית עולה שהיא זו כפתה עצמה עליהם והטרידה אותם". לפיכך "אף אחד שם כנראה לא קלט שהוא משתתף בצפייה במעשה אונס" (כדברייך) כי לא היה שם אונס.

 4. סמולני1

  שהאירוע של מכה מקת הרובה תהפוך לעוד סימבול של "חברה מתפוררת ללא עמוד שידרה מוסרי" ועוד כהנה התנשאויות.
  אני מבין לו היו מתנחלים מדוושים בהפגנתיות בכבישי עזה הם היו זוכים ליחס מועדף?
  אף שאין להצדיק מכות כאלו, הרי שמדובר באירוע זניח, שנופח רק בגלל קיום מצלימה.
  ב-youtube יש דוגמאות של המשטרה הדנית (כן כן, ממדינת הלאום של אותו דני חבול), שלפיהן אייזנר ממש התנהג ברכות, ממש חנוניות.

 5. מיקי

  העיקר להקהות את הדברים הברורים של כותבת הרשימה וללהג על "עובדות". אז לא היה אונס. אז היה שימוש בנערים תמים. העיקר כאן הוא האדישות הזחוחה של הקהל הצופה במשך שעות באירוע, אי תגובת המשטרה והבריונות של הצבא שנהפכה כבר מזמן ללחם חוקה של חברה שוקעת שמעלה תמיד את קולם של מקדשי הממסד למרכז הבמה.

 6. דרור בל"ד

  לא מקהלת מעודדים מדאיגה, לא פושע המלחמה אייזנר – שפשעו היחיד היא עצם נוכחותו בשטח כבוש, לא דב ליאור ואפילו לא נתניהו וליברמן הם אלו שידרדרו את כולנו למטה, בדרך לחברה אף יותר אלימה, סקסיסטית, מיליטריסטית וגזענית.

  אלו נתון, לא משתנה, בחברה הגזענית הישראלית-יהודית. אלו שיכולים לשנות אבל מתעקשים לחפש אשמים אחרים הם אלו שאשמים. הם הרוב הדומם. הם לא מתלהמים, הם לא מפליאים מכותיהם במפגינים פרו-פלסטינים (לא פעילי זכויות אדם ולא פעילי שלום). הם שולחים את בניהם לצבא מבלי לשאול שאלות ומצביעים למפלגת פושעי המלחמה המכונה קדימה בשיח הציוני או למפלגה שבראשה עמד ארכי פושע מלחמה שמעולם לא יצאה קריאה להסגירו להאג.

  אובדן הדרך של החברה הישראלית התחילה מהקריאה לשבור להם את הידיים והרגליים, מהקריאה בלי בגצ ובלי בצלם, ומקריאתם של חברי מרצ בשנת 89 בגנותם של הסרבנים. תוצאות קריאות אלה הן מערכת בחירות בשנת 2001 בו התמודדו אריק שרון מול אהוד ברק. את הדה לגיטימציה הרוויחה המדינה הציונית ביושר בגלל הטבח בג'נין, בלבנון, ובעזה, לא בגלל נתניהו וליברמן. אלה האחרונים לקחו את הפתגם ביידיש הגורס: "אם כבר אומרים עליך שאתה פושע מלחמה, אז למה לא לפשוע". (במקור גנב\לגנוב).

 7. עומר

  לא צריך להיות בריון ימין כדי להגיב כאן באתר ולבוא בדין עם הדברים עם המאמרים המתפרסמים באתר. זוהי מהותו של דיון ציבורי.
  וכן, כאשר בונים תיאוריות על בסיס עובדות שאמיתותן מוטלת בספק – מותר להעיר על כך. כשהעדויות בשלב ההוכחות של הטענה במאמר רעועות, זה מקעקע את הטיעון כולו.
  עצוב ומעליב שכאשר מתגלית אי הסכמה מגיבים מתויגים בקלות רבה מדי כ"ביריוני ימין".
  מוטב היה להערה זו שלא נכתבה כלל.

 8. יעל בן יפת

  לגבי מה שקרה בבוגרשוב אפשר לנהל כאן דיון פילוסופי ארוך במקרה הזה אני חושבת שמדובר במעשה כל כך מובהק מוסרית שהויכוח כנראה נסוב על אמונות שונות של מהו מוסר או צדק. אני גם חושבת שמדובר במיזוגניה אבל בכל מקרה הצורך להסביר מדוע המעודדים והמשתתפים הם עבריינים הוא חסר תכלית בגלל שבעיני זה מובן מאליו – כמו שאני לא רוצה להסביר מדוע אלימות כלפי נשים היא דבר שלילי.
  לגביי אייזנר והקת. האלימות שהופגנה כלפי הדני היא קיצונית כי היא מופעלת ביום יום כלפי פלסטינים בעיקר. במקומות מסוימים לחגיגת האלימות מצטרפים או מובילים המתנחלים שבדוגמת חברון הם מתתנהגים בסיוע החיילים כמו קטע מסרט אימה בראשות איזה פרדי קרוגר שמרביץ לילדים נשים ובטח לגברים רק כי הוא יכול והחייל לא יכול לגעת בו ולא תמיד רוצה. אפשר לעצום את העיניים ואת הלב אבל נראה לי שעדיף לעצור את זה בשלב מסוים כי מה שישאר כאן בסוף זה חבורה של סוציופטים שאם היום הם חותכים אותך באיילון רק כי הם ממהרים בפעם הבאה הם פשוט יורידו אותך לשוליים רק בשביל הכיף.

 9. נתן.

  אכן סולידריות היא דבר חשוב ויפה, בואו נתאחד כולנו נתעלה מעל כל המחלוקות וננהל כולנו כאיש אחד הסהה גזענית כלפי קיבוצים ואשכנזים , כי כוחנו באחדותנו………

 10. הילה

  דתיים לאומים לא ישבו שם.זה לא ממנהגם. הם דווקא יצאו במוצאי יום העצמאות לצעדת מחאה בחוף בוגרשוב. אם אכפת לכם מהמצב הצטרפו אליהם. דיבורים ומחלוקות לא יסייעו לנשים הפגועות הללו.