מלחמתו של השגריר אורן

לשגריר ישראל בארה"ב מיכאל אורן נודע שהתוכנית "60 דקות" עומדת לשדר כתבה על עזיבתם של נוצרים את ארץ הקודש. הרעיון לא מצא חן בעיניו ולכן הוא החליט למנוע את השידור. אבל CBS זה לא רשות השידור
יוסי דהאן

השגריר מיכאל (מייקל) אורן, נציג מדינת ישראל בארצות הברית, העביר לצופי הטלוויזיה האמריקאית שיעור מעניין על הזכות לחופש הביטוי ומה מדינת ישראל מוכנה לעשות על מנת להגבילו. הערב שודרה בטלוויזיה תוכנית התחקירים הוותיקה "60 דקות", אחת מהתוכניות העיתונאיות היחידות הראויות לציון בארץ השממה הטלוויזיונית האמריקאית, הזוכה לצפיית שיא.

>>>לצפייה בכתבה<<<

העיתונאי בוב סיימון שידר כתבה על העזיבה המאסיבית של נוצרים מירושלים ובית לחם, ערים קדושות המשמשות אתרי עלייה לרגל למיליוני נוצרים בעולם. סיימון ביקר בירושלים ובבית לחם וראיין פלסיטינים נוצרים, בהם כמה מנהיגי דת, שציינו שאחת הסיבות המרכזיות לעזיבת הנוצרים את ישראל היא הכיבוש. אחד מהמרואיינים, הכומר מיטרי רהאב, מעלה בפני סיימון את מצוקת התושבים באמצעות הדימוי המוכר של השטחים הכבושים כגבינה שווייצרית – גבינה מחוררת שבה הישראלים זוכים בכל הגבינה, בכל המשאבים בקרקע, במים ואתרים ארכיאולוגיים, בעוד שהפלסטינים נדחקים לחיות בחורים המוקפים חומות.

השגריר אורן ב"60 דקות". צילום מסך של זחיחות

אחד המרואיינים המרכזיים בכתבה הוא השגריר אורן, שטוען כי הסיבה המרכזית לעזיבת הנוצרים את ירושלים ובית לחם היא האיסלאם הקיצוני. בתשובה לשאלה של סיימון, האם אכן זו הסיבה לעזיבת נוצרים, עונה זאי חורי (דקה 07:58), איש עסקים נוצרי פלסטיני, בעל הזיכיון של חברת "קוקה קולה" בשטחים, שזו הברקה שיווקית שאמורה לעבוד על הקהל האמריקאי, אולם "יש לי 12,000 לקוחות ולא שמעתי מעולם מאף אחד מהם שנוצרים עוזבים את השטחים בעקבות דיכוי של האיסלאם הקיצוני".

לכתבה של סיימון פוטנציאל נזק לא קטן עבור ישראל וה-hasbara שלה, כיוון שכידוע רבים מהצופים האמריקאים הם נוצרים, וישראל ודאי לא תזכה באהדה רבה מכתבה שממנה נוצר הרושם שמדיניותה בשטחים פוגעת באוכלוסייה נוצרית ואחראית לעזיבת נוצרים רבים את הערים הקדושות לנצרות. השגריר אורן שהיה מודע מאד לפוטנציאל הנזק של כתבה כזו לא קפא על שמריו. סיימון מגלה במהלך הכתבה שהשגריר אורן התקשר לג'ף פייגר, נשיא רשת CBS, וביקש ממנו למנוע את שידור הכתבה כיוון שלטענתו מטרתה היא להכפיש את ישראל (החל מדקה 10:55). סיימון שואל את אורן מדוע פנה לנשיא הרשת למנוע את שידור הכתבה, והוא משיב שמהמידע שיש לו ומהרושם שלו מהריאיון הזה נראה שהוא צדק בפנייה שלו לנשיא הרשת.

סיימון עונה: "שום דבר לא מאושש על ידי הריאיון הזה איתך, כיוון שאינך יודע מה עומד להיות משודר". השגריר מסכים בלית ברירה: "או.קיי, נכון, איני יודע". סיימון ממשיך:" אדוני השגריר, אני כבר עוסק בעיתונות זמן רב וקיבלתי במשך השנים תגובות כמעט מכל אחד, אולם מעולם לא קיבלתי תגובה ממישהו לפני שהכתבה שודרה".

שגריר הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, משיב בזחיחות: "Well, there's a first time for everything, Bob".

חופשת מולדת ארוכה לשגרירנו שגם אכל את הדגים הבאושים, גם לקה וגם גורש מן העיר, תיטיב עם האינטרסים של מדינת ישראל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דקל-דוד עוזר

  זה אומר שכל אמירה צריכה לקבל אישור מראש מהמדינה אחרת אין לך "זכות" לומר אותה.
  עיוות חוקתי מהמדרגה הראשונה.

  הפסיקה בישראל אכן קובעת שאי אפשר להגיש תביעת לשון הרע לפני פירסום ספר/כתבה במטרה למנוע אותה, אבל הבעיה כאן שהעיתונאים ובעלי העיתונות הם עצמם המבוקרים…ולכן בהינתן איום כלכלי – הרבה פעמים הם עושים ריסון עצמי מוגבר.

  והנה דוגמא לאיך חופש הביטוי נשלל בישראל מטעמים ילדותיים
  http://www.psakdin.co.il/news/article.asp?PDUID=nws_nlep

 2. סמי.כ

  זה כמובן לא מצדיק את הבהילות של השגריר

 3. גל א

  אז ברור שאורן שקרן ציוני קיצוני מסוכן.
  כנראה שגם אין שום קשר שהנוצרים עוזבים גם את מצרים, ושאר הארצות שלאחרונה זכו למהפיכה מוסלמית בחסות ארה"ב (שלא לדבר על שאר ארצות ערב, שידועות במספר המרשים של כנסיות בהן). ללא ספק, גם זה בגלל הכיבוש.

 4. א"מ

  לא הוגן – גם אם זה נכון באופן חלקי – להאשים את שליטתה של ישראל בשטחים ללא אזכור לכך שבעולם הערבי אין סובלנות למיעוטים השונים בכלל, ולאלו שאינם מוסלמים בפרט.
  במצרים נפתחת לעיניי הציבור השנאה כלפי הקופטים; בעיראק הנוצרים בורחים ומשוועים לעזרה לנוכח הכיבוש הזר וגם מאבקי הכוחות אל מול השיעים והסונים; והכח העולה בלבנון הוא השיעה שביום פקודה ידיח את הנוצרים מהנהגתם. כך שלא הוגן להטיל את הרפש בישראל לבדה, שכן מדוע מספר "היורדים" מהשטחים בקרב הנוצרים גבוה יותר משל המוסלמים? הרי שניהם נתונים תחת אותה שליטה.
  בכל אופן – לפי התיאור בפוסט, השגריר אורן לא פעל בחכמה בלשון המעטה.

 5. כל כך קשה להבין?

 6. איזה כיף

  מה הנושא הבא בתור?

 7. El Greco

  CHANGE היתה סיסמת הבחירות המרכזית של ברק (חוסיין) אובמה. אבל זה הפך מזמן לאובמיהו…

 8. אורלי נוי

  שמסביר כי הנוצרים משלמים למעשה את המחיר של עימות "בין קיצוניות יהודית לקיצוניות מוסלמית". מעניין, אני לא זוכרת שרבין, שרון, דיין, ברק או כל אחד מיתר הגנרלים זוללי האדמות הגיעו עם פיאות או שטריימל..

 9. zazzzzzzzzzzzzzzzzz

  קודם כל היהודים יצאו בעשרות השנים האחרונות את כל מדינות ערב. גורשו? עזבו? הכיבוש? למה אני הולך ליהודים כי אלה בעיקרון שני המיעוטים בארצות מוסלמיות-ערביות: נוצרים ומוסלמים.

  בנוסף מעירק יצאו קרוב למליון נוצרים במלחמות האחרונות, כך ששוב החלשים והמיעוטים סולבים הכי הרבה במלחמות.

  יש להניח שגם כאן הלחץ על הנוצרים הוא כפול, כמיעוט בתוך מוסלמים וגם מתוך לחץ של הכיבוש.

  השגריר כמובן לא יודע כלום על ההיסטוריה של המיעוטים במזרח התיכון.

  אז נעזור לו. עוד נתון: המדינה היחידה בה מספר הנוצרים עלה בחמישים השנים האחרונות במזרח התיכון היא… ניחשתם נכון: ישראל. אפילו בלבנון הוא בירידה מתמדת.

  קצת מסובך? לא נורא… זה המזרח התיכון.

  עוד נתון מעניין, נוצרים רבים מבית לחם לא נעלמו מהיכוש, הם עברו לבית סחור, ששם יש עכשיו קהילה נוצרית גדולה שלא היתה קיימת פעם. בית סחור זה לא ממש רחוק מבית לחם.

  יש גם השפעה של גורמים מוסלמים ויש התאסלמויות בין הנוצרים בשטחים. גם זה נושא שיש לדון בו. אבל גם זה לא חדש הדימים בארצות מוסלמיות (כן כן גם היהודים) התאסלמו טיפים טיפים, אך בהמוניהם.

  עוד פרטים: התנועות הלאומיות הערביות לא ממש יודעות מה לעשות עם הדימים , בשום מדינה ערבית. זה פגע ביהודים קודם ועכשיו זה הגיע לנוצרים. אז נזכור את האימרה שמי שלא בא להגן על היהודים וכו'… ברגע שכל המדינות האלה נותרו בלי המיעוט היהודי, נראה לי שנגזר על המיעוט הנוצרי להתחיל לנדוד, כנראה לאירופה.

  לזה תוסיפו את העוני בשאחי הכיבוש ואת העובדה שהנוצרים הם בדרך כלל ברמה סוציו-אקונומית גבוהה יחסית ובעלי יידע יותק גדול בשפות, כל זה יחד הוא מתכון להגירה.

  ורק הקפתי כמה נקודות קטנות של הבעיה. אז האם הכיבוש אשם? כנראה שכן, חלקית הוא אשם, אבל חלקית מאוד.

 10. הדוד מאמריקה

  מראה בפרספקטיבה של האיזור כולו את ירידת הנוצרים שהינה גורפת, עקבית לאורך זמן ואינה תלוי במדינה זו או אחרת.
  הסיבה האמיתית פשוטה יותר – הנוצרים יכולים להתקבל בקלות יחסית למדינות אירופה השונות שמחות לתת להן מקלט כ'פליטים'.
  לכל הקוראים, לכו לסופשבוע בנצרת (מומלץ דרך אגב בלי קשר) ודברו שם עם נוצרים תושבי המקום על הבריונות המוסלמית במרכז העיר העתיקה (אני עשיתי את זה). אין מראה עיניים טוב יותר מלראות את הדברים ולגבש דעה על סמך זאת.

  http://www.thedailybeast.com/newsweek/2012/02/05/ayaan-hirsi-ali-the-global-war-on-christians-in-the-muslim-world.html

 11. הם לא סובלים שם כלל מהמוסלמים

  .

 12. אלימלך זורקין

  אין שום דיכוי של נוצרים בידי מוסלמים בירושלים ובבית לחם. נקודה. כל טענה כזאת היא שקר פשוט וגס של תועמלנים ישראלים, ואין שום קשר בין המצב בפלסטין לבין מקרים נקודתיים של מתיחות על רקע דתי במדינות ערב (אפילו לא קרוב להכללה הבורה שעשית על "העולם הערבי").

 13. babbbbbbbbbbb

  תביא לי אסמכתא מקובלת אחת לאוסף הקשקושים שאתה מציג כאן כנתונים, ואני אשלח זר של גלדיולות למייקל אורן.

 14. ניר

  אבל לא הייתי מתאר את תגובתו של אורן בסוף הראיון כזחיחות. לי הוא דווקא נראה יותר כמי שבולע רוק בבהלה ומורת רוח. זו הנקודה בראיון שבה מימדיה של הפאשלה מתחילים להתחוור לשגרירנו. כשבוב סיימון, אחד מהשדרנים הותיקים והמוערכים באמריקה, אומר לך מול המצלמה, "בהתנהגות כזו עוד לא נתקלתי בכל שנותיי," אתה מבין מיד – אפילו אם אתה טרול HASBARA נבוב כמו אורן – שיצאת חומוס.

  מה לא הייתי נותן לראות את פניו של נתניהו, כשהוא צפה לראשונה במיני-ביבי שלו מפרפר מול חיוך הפיראנה של סיימון.

 15. שטויות במיץ

  הנוצרים עוזבים בגלל שהמוסלמים שורפים להם את הכנסיות. בוב סיימון שונא ישראל בסה"כ מצא כמה נוצרים מפוחדים שרוצים להתחנף למוסלמים, וחושבים שאם יאשימו את ישראל אז אולי המוסלמים יניחו להם.

 16. אורן פשיסטי צמח לנו

  מייקל אורן הוא רק ניצב קטן בשירות HASBARA פשיסטית. אין שמץ אמת בדבריו. נוצרים עוזבים בגלל הקשיים שקיר האפרטהייד יוצר לחיים נורמליים. כך זה בבית לחם, בית ג'אלה ובית סאחור, וגם בעזה. להם, בניגוד למוסלמים, קל להיקלט בכל 'ארץ נוצרית'.

 17. אלי אמינוב

  יש לשער שהשגריר המאומן מכיר מקרוב תהליכים המאורגנים על יד ממשלתו נגד נתיניה הלא יהודים ולכן גם מבלי לדעת בדיוק מה הסיפור הוא מבין שכל גילוי של מדיניות ישראל כלפי נוצרים בארץ הקודש יחשוף מקצת מניבזויות השלטון שהוא מייצג. גם במקרה זה יש לו בהחלט ממה לדאוג.
  תהליך הנכבה הנמשך כבר 64 שנים כולל בתוכו את מגמת הדה אורבניזציה של החברה הפלסטינית. תחילתה בכיבוש הערים הערביות ב1948 והטיהור האתני שלהן ויהודן ולאחר מכן הצמתת כל זיקה אורבית ומניעת עיור של חברה זו .אחרי 67 דיללה ישראל גם את הערים בגדה והפכה חלק מהן, כמו חברון וירושלים הערבית לאוסף שכונות שחדל להיות עיר. בשל היות הנוצרים קבוצה אורבנית בעיקרה הרי שהם הנפגעים העיקרים (יחסית לחלקם באוכלוסיה הפלסטינית), בשלושת הדורות האחרונים. זה קיצורו של הסיפור האיום הזה.

 18. גדעון גיתאי [נטול צילינדר]

  האם שאלתם את ה"לא-יהודים" הנוצרים מדוע הם "יורדים"? ומדוע "עלו" רוב ה"יהודים"? [1] רוב ה"עולים" ו"היורדים" לא עושים זאת מסיבות אידאולגיות. [2] רובם בוחרים "לעלות"/"לרדת" לאחר ניתוח של לחצים קיימים מצד אחד, ומאידך סקירת האפשרויות לחיים נורמליים בארצות אחרות. הנאכבה, גזל האדמות והכיבוש הנמשך הם שורה של לחצים שכולם נמשכים. מי שמתעלם מהם הוא או אדיוט או שכיר חרב שעיקר עסוקו הוא הלבנת שקרים.
  ואגב, מסופקני אם השגריר מייקל הוא יהודי, שהרי הוא מייצג את המלך אחאב שחפץ בכרמו של נבות, והוציא פתשגן בעזרת עדי שקר על נבות "כדי לרשתו". אבל כאן באה התערבות של אלו "שלא ידעו את יוסף", הדוסים מהימין הקיצוני, שידיעתם בספרי הקודש של היהדות מסתכמת בחזרה שגרתית-רב-שנתית שמתצמצמת בפרשות התורה – ופירוש עשרת הדיברות ועקרונות המוסר כאילו אלה עוסקות רק ביחסים בני יהודים ליהודים… וזאת למרות שנאמר ש"מציון תצא תורה" לכל העמים וליהודים יש תפקיד וכו' וכו.

  אשר ל'טיהור' איזור ירושלים, בית-לחם,בית ג'אלה ובית סאחור – אין המדובר בטיהור נוצרים בלבד. ישראל הימנית-מתנחבלת רוצה "ארץ ללא זרים". כאן מדובר על 'טיהור' כל ה"לא-יהודים" שניתן ל'טהר', ולא רק מהאזורים האורבניים. כ'כ מתברר שיותר קשה להיפתר מהמוסלמים שהם יותר "סומוד" [=צמודים] למולדתם ויותר קשה להם להיקלט בארצות 'נוצריות'. (אגב איני אוהב את ההגדרה הנגטיבית "לא-יהודים" מזכיר לי את ה- NON-WHITES מדרום אפריקה).