מי שאנחנו

"חיטוט בתחתונים הגנטיים" כטקטיקה נגד ההגמוניה רק תורמת להצדקת השיטה; כאילו מסכימים אנו, היהודים המזרחים, לחלוקת משאבים לפי מפתח אתני, והבעיה היחידה שלנו היא הרצון להתחלק בשלל האסור. שושנה גבאי חושבת שבמקום במוצאם צריך להתמקד באידיאולוגיה של האשכנזים, כלומר בציונות
שושנה גבאישושנה גבאי

עיתונאית, עורכת תוכניות בטלוויזיה, תסריטאית ויוצרת הסדרה הדוקומנטרית "ים של דמעות". ממייסדי הקשת הדמוקרטית המזרחית

משפט מבריק שאמר בנימין נתניהו בנאום בפני הלובי הנוצרי-אמריקאי למען ישראל, חשף מבלי להתכוון את מה שנאמר רק בחדרי-חדרים של שכבת השלטון הישראלית. וכך אמר ראש הממשלה: "אויבנו לא שונאים אותנו בגלל מה שאנחנו עושים, אלא בגלל מי שאנחנו". נתניהו התכוון למחזר באוזני האוונגליסטים רטוריקה מוכרת ואהובה של ה-9/11, שנשמעה מפי ג'ורג' בוש הבן ושאר הפונדמנטליסטים האמריקאים ומשמעותה כי פעולות התקפיות של גורמים איסלאמיים אינן קשורות למה שהמערב עושה – ניצול משאבי טבע, דיכוי, פעולות צבאיות נגד אוכלוסיות מוסלמיות – אלא משנאה טהורה לתרבות המערב.

נתניהו גם שאל משפט האשמה קלאסי זה מהווי חייו של המיעוט היהודי שבמשך דורות סבל מרדיפות ופרעות אנטישמיות מידיהם של הנוצרים, כדי להלבישו כישראלי ריבוני בארצו על הפלסטינים הנמצאים תחת כיבושו.

אך כשחושפים את המסקנה הלוגית ממשפט זה מגלים עד כמה צודק נתניהו: מה שחשוב בישראל הוא לא מה את/ה עושה אלא מי את/ה. כלומר השיפוט על מעשיך ייגזר לפי מי אתה. ואכן החברה הישראלית לדורותיה מתנהלת באופן מדויק לאורו של משפט זה, מבלי שאף אחד מהשכבה ההגמונית יודה באמת זו בגלוי. לא תוצאות מעשיך יגזרו את גורלך בישראל לשבט או לחסד, אלא מי אתה. אם גנבת תרנגולות או התחברת לפושעים מהעולם התחתון, אך היית בפלמ"ח – אתה שייך לנוער הזהב ופניך לקריירה מדינית, כלכלית, צבאית מוצלחת. בטח יקימו קרן לפיאור שמך. אם גנבת רכב אך לרוע מזלך אתה פלסטיני, תדמם למוות בשולי הכביש בלי שאף אחד יטרח לקחת אותך לבית החולים.

מרוב הצורך השיטתי לאפיין אתנית אזרחים במרחב הציבורי ישראלי, הפכה ישראל ליצואנית הבכירה של טקטיקות ביטחון המבוססות על אפיון גזעי – Racial profiling (לא לחינם קריאת הזעם בריב טיפוסי ברחוב או בטלוויזיה בארץ, היא "למה מי אתה" ולא "מה אתה עושה, לעזאזל" כפי ששמעתי במדינות אחרות). הבידוק הופנה תמיד כלפי השכבות הנשלטות והמודרות: ערבים, יהודים מזרחים ואתיופים וכן מהגרים מבריה"מ, כאשר הקבוצה השלטונית ראתה עצמה כדברי הסוציולוג פרופ' יהודה שנהב כ"עדה שקופה", כלומר כמהות על-עדתית בעלת ערכים אוניברסליים אשר תפקידה להפיץ את תרבות המערב.

נהלל, שנות ה-30. צילום: Library of Congress

בתגובת-נגד קראו היהודים המזרחים לקבוצה השלטונית בשם "אשכנזים", כדי לנסות לבצע גם הם מיון אתני בשכבת השלטון. גם המהגרים מבריה"מ שהצטרפו בעשרים שנה האחרונות מעוניינים ב"אשכנזיות" השלטון, כדי להתקדם במהירות במסלול החברתי בישראל ולהתגבר באמצעות מוצאם הגיאוגרפי המשותף במזרח אירופה על עניין יהדותם המוטל בספק.

משחקים ב"קיבוץ גלויות" במושב צופית, 1954. צילום: ארכיב מושב צופית

חיטוט בתחתונים הגנטיים

אבל מתברר כי האפיון האתני, כנשק בידי המוחלשים להשגת זכויותיהם, משיג בדיוק את התוצאות ההפוכות. אין תועלת בהעלאת המודעות של שכבת השלטון לאשכנזיות שלה, אלא רק הסחת דעת טריוויאלית והעתקת הבעיה למקום לא רלוונטי. ה"חיטוט בתחתונים הגנטיים", אם ניקח בהשאלה ביטוי מבריק של פרופ' צבי בן דור שנאמר בהקשר אחר, כטקטיקה נגד שכבת ההגמוניה בישראל רק תורם להצדקת השיטה; כאילו מסכימים אנו, היהודים המזרחים, לחלוקת משאבים לפי מפתח אתני, והבעיה היחידה שלנו היא רק שאנחנו רוצים להיכלל במעמד השולט כדי להתחלק בשלל האסור. מין ריב פנימי יהודי של בכיינים-לוזרים קנאים – אם לתמצת את הטענה המרכזית במאמרי ההסתה נגד מזרחים, המתפרסמים בקביעות בעיקר ב"הארץ".

במקום להתעכב על האתניות של השולטים יש צורך להתמקד רק באידיאולוגיה שלהם, זאת שבזכותה ולא בזכות האשכנזיות שלהם שולטים הציונים בישראל, זאת שבשמה הם באו בזמנו לשכנע את קהילות יהודי המזרח להגר לישראל. במקום להתעכב על החפיפה בין הציונים בשלטון לבין מוצאם המזרח-אירופאי, יש לבדוק כיצד הציונות, זאת הנתפסת על ידי רוב המזרחים משום מה כדבר שאין מה לחקור בו, מנקזת אליה את רוב משאבי המדינה וכיצד מידת הרדיקליות האידיאולוגית ("חלוציות") היא שוות זהב. שהרי ככל שאתה ציוני רדיקלי בשטחים הכבושים, בקיבוץ או ברמת השרון, ככה תקבל יותר.

היהודים המזרחים היו תמיד נספחי משנה לציונות, אבל מאז שהשלטון עבר לימין הדתי בישראל התאפשר גם להם, כמו לדתיים, להפגין רדיקליות ציונית בהתיישבות בשטחים. פעילות זאת גרמה לקפיצה נחשונית במעמדם הכלכלי-חברתי, שלא היתה מתאפשרת אם היו רק תושבי עיירות הפיתוח, לדוגמה. יתר על כן, רובם של המהגרים מבריה"מ לא היו יכולים להגיע לישראל אלמלא רצונה של ההגמוניה הציונית לעבות את שורותיה גם בלא-יהודים, כדי לתת תשובה הולמת לאיום הדמוגרפי הערבי ולהחליש כל ערעור על שלטונם מצד היהודים המזרחים. בינתיים רק הפלסטינים אשר משום מה מסרבים להפוך לציונים ממשיכים באופן עקבי לקרוא לשלטון בישראל בכינוי המדויק "ציוני" (כינוי זה היה מקובל בזמנו, גם בקרב המהגרים ממדינות ערב במעברות של שנות החמישים).

מעברת בית שמש, שנות ה-40. צילום: מרכז להבה בית שמש

להגדרה זאת יש חשיבות ראשונה במעלה, מאחר והיא מחברת את מאבקם של הפלסטינים ואת מאבקם של יהודי המזרח לכדי מאבק משותף; שהרי הבעיה העיקרית של מדינת ישראל, בין שיוקמו כאן שתי מדינות, מדינה דו-לאומית או מדינה כל אזרחיה, היא הנכונות של המעמדות השולטים לחלוקת משאבים צודקת עם שאר האוכלוסיות בין הים לירדן.

באופן בלתי נתפס, מרבית היהודים המזרחים וכמובן היהודים האשכנזים לא מערערים על האקסיומות של האידיאולוגיה שקבעה את גורלם, כאילו המשולש הציוני: דת, לאומיות, אתניות אותו מצייר שנהב בספרו "היהודים הערבים, לאומיות, דת ואתניות" הוא אצבע אלוהים. כאילו נדונו לחיות כאן לנצח, בחסותה של לאומנות פשוטה חסרת ספקות, באמונה בצדקתה המוחלטת של המדינה הלאומית ובצדקתו של הרצף ההיסטורי בין העם היהודי לבין הציונות.

מה שמקשה עליהם הוא בעיקר הפונדמנטליסטיות הציונית, הרואה בכל בר פלוגתא אויב שיש להשמידו ולא יריב פוליטי לוויכוח הוגן. למרות הדימוי העצמי של ליברלים מערביים שבו מתכסה שכבת ההגמוניה הציונית, היא לא מוצאת סתירה ברעיון שישראל הינה מדינה היא חד-אידיאולוגית, שבקרוב יהיה צורך להישבע אמונים בפרלמנט שלה גם לאידיאולוגיה שלה ולא רק למוסדות המדינה, רעיון שאינו מקובל בעולם הדמוקרטי. שלא לדבר על כך שאין באירופה המערבית אפילו מפלגה שמרנית אחת, שלא לדבר על מפלגות ליברליות, הטוענת כי המדינה צריכה להיות מוגדרת ליחידה אתנית דתית מסוימת – היחידות שטוענות טענה כזאת הן המפלגות הפאשיסטיות.

היהודים המזרחים מיעוט זעיר ונדיר

נדבך נוסף שהיה מוציא את המאבק המזרחי-אזרחי בישראל מאופיו המקומי הוא שיתוף פעולה עם בני ברית חשובים מאוד, יהודי העולם ובראשם יהודי ארצות הברית שבינתיים מונחים בכיס של נתניהו ודומיו.

בקונטקסט של הקהילות היהודיות בעולם יש להתבונן בעובדות מספריות בסיסיות: מספרם של היהודים מארצות המזרח בתוך כלל היהודים בעולם הוא זעיר ונדיר. אחוז יהודי המזרח מקרב כלל היהודים הלך ופחת עד אשר בתחילת המאה ה-20 עמד על כ-8%. אחרי השואה גדל מספרם של יהודי המזרח בקרב כלל היהודים בעולם לכדי 20%, עדיין מיעוט. למרות ההשמצות הארסיות בעיתונות הישראלית על איבתם של יהודי המזרח ליהודים האשכנזים, הרי שמספיק עיון קצר בחליפות המכתבים בין הקהילות היהודיות בעולם לאורך הדורות כדי לאשר את הטענה שיהודי המזרח התייחסו תמיד ליהודי מזרח אירופה כאחיהם, ביכו את מר גורלם, התאבלו וקרעו עליהם קריעה בזמן השואה.

הממסד הציוני שסיבת קיומו היתה "שלילת הגלות", שהרי הציונות משמעה פרקטיקה דינמית להמשך כיבוש הקרקע ומקורות המים ("דונם ועוד דונם עז ועד עז"), היה זה שהפיץ דיבה על יהודי הגלות – כפי שמעיד במר לבו פרופ' יחזקאל קויפמן, ראש החוג למקרא, במאמר בשם "חורבן הנפש" מ-1934 (שעמוס נוי העלה כאן בשבוע שעבר).

היהדות שמהותה סטאטית הייתה מטרה קבועה להתקפות הציונים, גם כשהיה מדובר ביהודי המזרח שבגלות. בספרו הנ"ל מצטט שנהב מסמכים ובהם מאשימים שליחי הישוב הציוני בשנות הארבעים את יהודי בגדאד בסולם ערכים חומרני הרודפים אחרי הצלחה כלכלית, אוהבים להתפלסף, חסרי אופי פחדנים – לא כמותם הציונים סוציאליסטים, הלוחמים הפשוטים והטבעיים שהפגינו זלזול כלפי ערכים חומריים.

"הזהות שלי היא ישראלית, הדת היהודית לא משחקת תפקיד וליהדות מחוץ לישראל אין קיום", תקף לפני כמה שנים הסופר א.ב. יהושע, ציוני דגול (ולא אשכנזי), בכנס את יהודי ארצות הברית במין אינסטרומנטליות אדולסנטית ציונית מוכרת. ברצותם הציונים הם יהודים, וברצותם הם רק צברים חמודים ועוקצניים.

והטנדר הציוני נוסע

גם כעת משהפסיקו הציונים "לשלול את הגלות" הם עדיין לא אוהבים הוא שמכנים אותם "אשכנזים". ואכן קשה שלא לראות את הניגוד בין הציונים בישראל לאשכנזים בחו"ל – הוא חריף כמו ההבדל בין הבורים בדרום אפריקה להולנדים בהולנד, ולא רק בפערים הקיצוניים בתחום ההישגים הרוחניים והתרבותיים. מדובר קודם כל בהבדלים מנטליים עצומים בין מיעוט יהודי התומך באופן עקבי בדמוקרטיה ובשוויון זכויות לבין הציונים המנסים להשיג את החשוב בתוקפנות, מבלי להשחית מלים.

היהודים האשכנזים בעולם נבדלים לחלוטין מאלו שהיגרו לפלשתינה גם ביחס לאחיהם היהודים מארצות המזרח. מדובר בקבלה מובנת מאליה. זוהי חוויית יסוד אצל כל יהודי מזרחי שבילה כמה שנים בארצות הברית וגם באירופה. כאשר לדוגמה, הגיעו סטודנטים אמריקאים יהודים ללמוד בישראל בשנות השבעים והשמונים הם נישאו ליהודים מזרחים – עניין שלא היה מקובל לחלוטין בישראל של תחילת המהפך השלטוני. יהודי העולם היו אלה שמימנו בזמנו את פרויקט שיקום השכונות במקום מדינת ישראל והם אלה שהיו המנוע שדחף ומימן את עליית יהודי אתיופיה לישראל.

תודעת המיעוט החזקה עדיין אצל היהודים המזרחים בישראל הייתה יכולה לשמש מכנה משותף אמיץ עם יהודי ארצות הברית אלמלא שבשנים האחרונות חדלו רוב יהודי ארצות הברית להרגיש כמיעוט. זה מכבר הם בראש הסולם החברתי עם כוח פוליטי ועם עושר גדול, מזדהים ומחוברים באופן מוחלט בברית חזקה פוליטית עם הנוצרים הימניים. למרות זאת, יש עדיין קבוצה לא מבוטלת של ליברלים יהודים בארצות הברית המחזיקים בדעות ליברליות דמוקרטיות בבחינת נובלס אובליז' – ועניינם הגנה על זכויות אדם וזכויות המוסלמים. איתם יש לחתור לשיתוף פעולה כדי לשבור את המונופול של הציונים על גורל היהודים בעולם. כל זאת בהסתייגות מעשית, כי מצפון טהור עוד לא גרם לאנשים לאורך ההיסטוריה לוותר על האינטרסים הלאומנים שלהם.

ובינתיים נוסע לו הטנדר הציוני ונוהג בו הציוני האשכנזי לידו מצטופפים המזרחים, האתיופים והרוסים ומנסים מדי פעם להעיר לנהג על הצפיפות וחוסר הנוחות, ועל כך שגם הם רוצים לנהוג מדי פעם, אם אפשר בבקשה. מאחור יושב הפלסטיני הישראלי בכיסא הילדים חגור כשהדלתות מצדדיו ננעלות מקדימה ולתלונות שלו לא מתייחסים ברצינות. בתא המטען שוכב כפות הפלסטיני מהשטחים ומנסה לצאת ואותו אף אחד לא שואל. כל נוסעי הקבינה לא חושבים שאולי צריך גם שהשוכבים בתא המטען או הקשורים בכיסא הילדים יעברו קדימה ואולי סוף סוף יחליטו כולם ביחד לאן נוסעים ומי יהיה הנהג.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שירה

  שוש אני חושבת שאת עושה הנחה גדולה ליהודי ארה"ב האשכנזים. את כותבת "מדובר קודם כל בהבדלים מנטליים עצומים בין מיעוט יהודי התומך באופן עקבי בדמוקרטיה ובשוויון זכויות לבין הציונים המנסים להשיג את החשוב בתוקפנות, מבלי להשחית מלים."
  עזיזה כזום כתבה על יחסי יהודים מזרחים בארה"ב מאמרים והתמונה העולה ממאמריה שונה לחלוטין מהפנטזיה שאת מציגה ממליצה לך לשאול את סמי שלום שטרית. גם על הנישואים המעורבים עם אמריקאים. הוא גם ייתן תמונה אחרת.מצד שנית הכללת כל היהודים האשכנזים בסל אחד גם היא בעייתית יש כאלו שפקחו עיניהם לראות את הגזענות ובהם לוחמי/ות חירות אמיתיים.
  שנית לשאלת הייצוג בתרבות בתקשורת בבית המשפט העליון חשיבות לא פחות גדולה מאשרשאלת האידיאולוגיה. הנה לא מזמן תקפנו כאן כנס בבית ברל של החוג למגדר לזכרה של ויקי שירן שלא כלל מזרחיות ופלסטיניות. הכנס נושא ומדבר בשם אידיאולוגיה נכונה ובחוג למגדר מלמדים יופי פמיניזם מזרחי אבל אין בו יותר מרצות מזרחיות.

 2. שאול סלע

  אביעד קליינברג הוא לא איש ימין והוא מדבר על "חלוקה אווילית בן ספרדים לאשכנזים". בין אלה ממוצא אירופאי שחלק לא מבוטל מהם מוגדר על ידינו כאשכנזים מייצגים את התועבות והשיקוצים שמקבילים לזריקת ראש חזיר לבית כנסת.

  הציונות מדברת על "יהודי חדש" שיקום על חורבותיו של היהודי הקיים כאשר הערלים הסלאבים מוכרים כיהודים והתפילין רחמנא ליצלן יונחו במוזיאון

 3. שושנה גבאי

  אני מקווה שהבנת כי גם מדברי משתמע שאינני מעוניינת כלל במאבק עם כל האשכנזים. להיפך, אני מעוניינת לצמצם את המאבק לשכבת הציונים, שהרי הם ממונים על המשאבים. אני מסכימה איתך שיש הרבה בין האשכנזים לוחמי חירות אמיתים וגם להיפך שיש מזרחים משתפ"ים .
  אני לא בטוחה שהבנתי מה את מתכוונת בנקודה השניה . האם את מתכוונת לפער בין לימוד האידיאולוגיה "הנכונה", לפרקטיקה במציאות כמו לדוגמא חוסר יצוג בתחומים שונים, הרי שזאת כלל לא השאלה שהתייחסתי אליה במאמר . אני מבקשת שנחדד ונבין מי זאת הקבוצה שעומדת נגדנו ,המזרחים כדי שנוכל להשיג את המטרות החשובות שאת מדברת עליהן ומעניין אותי ללמוד אותם ביסודיות.
  לגבי יהדות ארצות הברית . אין לי ספק שלעזיזה ולסמי יש הרבה מה להגיד בנושא. אם יש לך נתונים שסותרים את דברי בדבר ההשוואה בין הציונים בישראל ליהודים בארצות הברית אשמח לשמוע.

 4. ליאור

  פוליטיקה רב תרבותית נגד הציונית מבית מדרשו של שנהב היהודי הערבי,אני חייב להודות אתם פתטים.
  הגזענים הגדולים ביותר ברמה של הרחוב (לא הממסד) הם המזרחים כלפי הערבים,כלפי האתיופים,כלפי הרוסים.
  מוציאים אגרסיות שהיו חבויות בהם שנים.
  ככה שלפני שבאים בטענות לאשכנזי ולציוני,תבדקו מה רקוב בממלכה המזרחית,שהיא
  חסרת סובלנות וסבלנות לאחר,מה הם השורשים האתנים שסולידריות היא מילת גנאי אצל המזרחים.אני כאדם ברחוב לא מבין נכון להיום
  אפריל 2012 על מה אתם מקשקשים,המדינה הזו הפכה להיות חרא מדינה ואתם חלק נכבד מהחרא.ככה שאולי תתחילו לחשוב במונחים של בניה קונסטרוקטיבית ואולי אז יאזינו לכם יותר ברציניות.

 5. צבי בן-דור

  אני חושב שראוי מאוד שבזמן כזה יתפרסם בהעוקץ מאמר דיעה שעושה את החשבון העולמי של היהודים המזרחים.

  הערה קטנה לגבי יהודי ארה״ב והמזרחים: הייתי נזהר מאוד מלהכליל הכללות לגבי הקבוצה הזו. (ואני אומר את בתשובה לשירה שהעלתה כאן עדויות של עזיזה וסמי). בניגוד לישראל, שבה אין בה בעית זיהוי מיוחדת, יש אחוז עצום של יהודים בארה״ב שלא מזדהים וקשה לדעת מה בדיוק חושבים על כל מיני שאלות פוליטיות וחברתיות. מה שאנחנו מכירים בישראל בדרך כלל הוא אותו מיעוט מסריח מכסף וציונות.

 6. פועל שחור

  אפילו בהעוקץ לא יכול להתקיים דיון אמיץ ועינייני בנושא הזהויות והאינטרסים של קולקטיבים לאומיים מעמדיים בניגוד לרוח השלטת של הלאומנות הציונית והאינטרסים המעמדיים של הקולקטיבים המובילים האשכנזיים שלה.
  השאלה העיקרית שצריך לדון בה היא לעניות דעתי השאלה באם הקביעה הציונית חילונית לכאורה לפיה ההשתייכות לדת "היהודית" היא המפתח לקביעת הלאומיות ומקביעה זו ניגזרות כל שאר המחויביות תוך התעלמות מהסתירות הפנימיות שיצרה מחויבות זו.
  מאמר דיעה שיעשה את החשבון העולמי של היהודים המזרחים חייב להתייחס לנתונים ועובדות היסטוריים ולא להתעלם מאותן עובדות הסותרות מכל וכל את טענות היסוד הקיומי של התאוריה הציונית אשכנזית.

 7. פועל שחור

  הרי הציונות האשכנזית בתאוריה ובמעשה היא כל כולה "חיטוט בתחתונים הגנטיים"
  וזה יהיה מאד "יפה נפש"
  להתעלם מעובדה זו ולהתעלם מהצורך באותו חיטוט מגעיל .
  כדי להגיע למצב של דיון שווה כוחות מן הראוי לסכם ולברר עד תום את אותו חיטוט
  שהוא המילכוד של הציונות האשכנזית.
  את החפיפה בין המעמדיות לשאלת המוצא הארופי או המזרחי יצרה הציונות האשכנזית הארופוצנטרית ולא יתכן להלחם בתופעה אלא אם מפרקים אותה לגורמיה עד האחרון שבהם.

 8. איריס חפץ

  ניסיתי להבין, שוש, למה אני מרגישה חוסר נוחות והתלבטות גדולה לאור מה שאת אומרת. לכאורה זה מאוד מפתה, בטח בתור מי שמאמינה שכל מי שחי על פיסת האדמה הזו צריך להינות משוויון ובטח שלא על בסיס של מפתח אתני, שלא לפשפש בתחתונים למיניהם.
  אולי מהסיבה הזו את מנסה להפריד בין האשכנזיות לבין הציונות. אבל הציונות נולדה באשכנז והיא אשכנזית. להכחיש את העובדה הזו לא יקדם אותנו יותר מדי, במיוחד שהמטרה של הציונות האשכנזית היא לשכנע מזרחים שיעבדו בשבילה: כלומר שיאמינו באידיאולוגיה כי יש להם תחתונים גנטיים יהודיים וישכחו את הגנטיקה הערבית-מוסלמית שלהם, ויתמקדו רק בגנטיקה היהודית המשותפת. כשמזרחים מתחילים לפשפש בתחתונים הגנטיים ורואים ש"כולנו יהודים" זו אמירה לצורך דיכוי שלהם, אז זה נהייה בעייתי לאשכנזים.
  אני מוכנה להפסיק לפשפש בתחתונים האלו, אם מדינת ישראל תפסיק לעצור אותי בשדה התעופה ולפשפש בחפציי כי אני נשואה למישהו שהיא מפשפשת לו בתחתונים. היא מפשפשת לו כיוון שהנחת הקיום שלה היא פריבלגיות ללבנים (לא בהכרח יהודים, אבל בעיקר ולא רק במימון יהודים מאמריקה, אפילו בעיקר דרך מימון נוצרי).
  העובדה שאני מזכירה להם שהם פשפשנים אשכנזים, עוד לא אומרת שאני מקבלת או מצדיקה את השיטה. אני רק אומרת להם שרואים להם (זה כבר כל כך בוטה, שמי צריך פשפוש. ישראלים – בעיקר אשכנזים – משתינים מהמקפצה). אולי זה מה שיחסוך לנו את התעסקות הפשפוש…

 9. שושנה גבאי

  פועל שחור יקר
  אני מסכימה איתך בכל ליבי ש"הציונות האשכנזית בתיאוריה ובמעשה היא כל כולה חיטוט בתחתונים הגנטיים". ונדמה לי שהשליש הראשון של הרשימה מנסה להוכיח טענה זאת . אני שואלת מה עלינו כיהודים מזרחים בישראל לעשות ? בעודנו תקועים ברעיון האשכנזי , הציונים מיהרו ויבאו לכאן בשנות התשעים אוכלוסיה לחזק את מחנה שלהם. ומדובר באוכלוסיה ציונית נאמנה שאינה בהכרח קשורה ליהדות או אשכנזיות ויתכן בכלל שראש הממשלה הבא לא יהיה אשכנזי אלא רוסי אבל ציוני אדוק . עצם העובדה שבישראל אפשרי לשאת נאומים חוצבי להבות נגד היהדות אבל קשה להגיד מילה נגד הציונות . מראה איפה נמצא הכוח, והרי אנחנו מחפשים איפה הכוח . רציתי להבין האם אתה לא חושב שהציונים, ואך ורק הם אחראים למתרחש במדינה? האם היהודים המזרחים יהיו מוכנים לצאת נגד הציונות שהושתלה בהם כדי להשיג את זכויותיהם? איך בדיוק יושג שיתוף פעולה עם הפלסטינים אם לא יודגש המאחד בינינו וזה המאבק בציונים.
  במהלך הכנת רשימה זאת לא הגבלתי את עצמי כלל וכלל ולכן אשמח לדעת ממך מה זה" דיון אמיץ וענייני בנושא הזהויות והאינטרסים של קולקטיבים לאומיים מעמדיים". יתכן מאוד שטענותי טעות יסודן, אבל האם אתה מרגיש שהן נובעות מרצוני להיות "יפת נפש" ומנומסת כלפי האשכנזים? בברכה שושנה

 10. שושנה גבאי

  אולי יש לי נקודה עיוורת אבל אני מתקשה לראות את הקשר בין היהודים הגלותיים מהעיירה המזרח אירופאית לשכבת האדונים הציוניים והתוקפנים השולטת בנו . מה הקשר בין סופר כמו שלום עליכם הכותב בעדינות ובחמלה, המזדהה עם החלשים לנניח אנשי "תרבות" עם ג'ורה כמו נניח אמנון דנקנר הנשבע בשמו של הראשון או נגיד הבמאי בני ברבש על קציניו וחייליו הגיבורים. דווקא שלום עליכם נראה לי דומה יותר לקולנוען בני תורתי בבואו לתאר את שכונת התקווה. כמובן אין זה אומר חלילה שאנחנו מתכחשים לתרבות הערבית שזורמת גם היא בדמנו. אנחנו גם וגם וטוב לנו כך. את הציונים צרי האופק נשלח לתאומיהם הבורים בדרום אפריקה שהרי לא לחינם הם מנהלים איתם עשרות בשנים קשרים אמיצים.

 11. פועל שחור

  דיון עמוק ואמיץ משמעותו להתייחס לכל החיטוטוים גם הלא כל כך סימפטיים וגם הירידה לתחתונים מחוייבת המציאות כדי לברר לעצמנו באם אין אנו ממולכדים ע"י סידרת מונחי יסוד המקבעים אותנו למסלול של הסקת מסקנות מוטעית מיסודה.
  כל ניסיון לצאת מהקופסא שניקבעה לנו ניתקל בהצפות ברוטליות משתיקות בכל אמצעי התקשורת ואפילו לעיתים בהעוקץ.
  למשל יש לדעתי לבדוק את הנחות היסוד הקמאיות ביותר של התאוריה הציונית אשכנזית שבמשפט מסכם אחד משמעותה "חזרת העם היהודי לארץ אבותיו"
  אז עלינו קודם כל לבחון את שני המרכיבים של הנחת יסוד זו "העם היהודי"
  ו "ארץ אבותיו"
  מכיוון שהציונות החילונית מייחסת לאומיות המבוססת על השייכות הדתית
  אז בדיקה זו צריכה לבדוק באומץ הנחת יסוד זו ומשמעות הדבר היא השאלה באם יהודי הוא עניין של אמונה דתית או שיוך אוטמטי לקולקטיב לאומי.
  האם הצטרפות אינדיבידואלים או קולקטיבים לדת היהודית מקנה להם אוטומטית מעבר לחובות הדתיות של תרי"ג מצוות גם את אותו עבר היסטורי בין אם אמיתי או דימיוני עליו מתבססת הציונות בדברה על "ארץ אבות".
  אם נצליח לנפץ שתי אקסיומות מוקבעות אלו ולהפשיטן מקליפות השקרים והנחות השווא אולי ניתקדם צעד אחד קדימה בחשיפת האניגמה שיצרה עבורנו אותה ציונות אשכנזית אוסטיודית.

 12. צבי בן-דור

  מעשה ביהודים שסבלו הרבה במקום מסוים ובמאמצים רבים החלו להגר להם למקומות אחרים. קבוצה אחת מהם הגיעה לעיר נפלאה והקימה שם קהילה לתפארת. יום אחד החלו לאותה עיר יהודים אחרים. היו היו עניים, לא תרבותיים ולא מחונכים. הם גם הגיעו ממזרח. נבהלו פרנסי הקהילה העשירה ולא ידעו מה לעשות עם המהדרים החדשים. נמנו וגמרו והלכו לראשי העיר הנפלאה והעבירו החלטה שלא יהיה קשר ביניהם לבין היהודים שהיגיעו ממזרח. ולא זו בלבד, הם גם החליטו שהיהודים החדשים יגורו בשכונה נפרדת, עניה, ולא יהיה קשר ביניהם לבין היהודים העשירים יותר.

  המשך יבוא..

 13. צבי

  מצטער, שנצרכתי להפסיק. הנה ההמשך.
  אחרי שהיהודים שבאו לעיר הנפלאה ממזרח יהיו מסוגרים בספק שכונה ספק גטו הרחק מן העין, תיקנו פרנסי הקהילה היהודית באותה כל מיני תקנות שתכליתן היתה לוודא כי כל קשר ביניהם לבין היהודים האחרים, היהודים שבאו ממזרח, יצטמצם למינימום הכרחי ואף יתאיין. לעצמם ולסביבתם הם הסבירו שהצעדים הללו חשובים כיוון שהיהודים שברו ממזרח סיכנו את מעמדם בעיר וגם עסקו בפשיעה. הם גם לא הסתירו תקוותם שהיהודים שבאו ממזרח לא ישתגעו בעיר ואף יעזבו אותה.

  הזמן היה ראשית העת החדשה. העיר, אמסטרדם,. היהודים שבאו ממזרח באו מגרמניה. והיהודים שהפלו אותם היו ספרדים.

  האם אפלית אשכנזים ודחיקתם לשוליים היא ״תכונה ספרדית״? ודאי שלא. מדובר בהתנהגות בזויה תלוית הקשר היסטורי.

  מה צריך ללמוד מן המעשה הזה? לטעמי יש ללמוד ממנו שאסור לדבר על הציונות ועל האשכנזיות כעל שתי תופעות בלתי נפרדות. נכון שהציונות נולדה בקרב אשכנזים. נכון שהציונות מקדמת אשכנזים ומפלה מזרחים. נכון במידה מה לטעון שהציונות היא תופעה אשכנזית. אבל אני חושב שלא נכון שהציונות והאשכנזיות חד הן.

 14. רמי יובל

  זה הכל משחק מילים. עלינו להתאחד בשאיפה לשוויון זכויות ושוויון הזדמנויות לכל, ולחלוקה הוגנת של העושר הכללי, ללא הבדל בין יהודים ולא יהודים, אשכנזים ומזרחיים. וכי חסרים ציונים מזרחיים? מופז הוא אשכנזי? ודוד לוי הוא פולני? מה חיים ברעם אשם שאביו בא לארץ מאוקראינה או מזרח גליציה? וכי עומדת לו זכות אמו המרוקאית? מה נעשה בכל המישלינגים שבתוכנו? מהי אשמתה של זהבה גלאון שהוריה באו מאי שם במערב? יש מקום למאבק לאיון כל אפלייה נגד אזרחים. אכן השכבות החלשות מאוכלסות בעיקר מזרחיים וערבים והסיבות – גם לזה אני מסכים – הן לא רק גיאוגרפיות אלא שיטת הפרוטקציה וגזענות בוטה שאולי הכותרת ציונות מתנוססת מעליה. לכן נחוצים ארגונים כמו הקשת המזרחית, אבל בארגונים האלו יש מקום לכל, למזרחיים ואשכנזים כאחד. וגם המאבק נגד הכיבוש ולמען חלוקה צודקת של הארץ לשתי מדינות או איחוד ישראל ופלסטין למדינה אחת אף הוא צריך להיות חסר צבע ולא עדתי. צריך לחדול מהסתה נגד אשכנזים באשר הם אשכנזים (נסי לחשוב על זה באופן אינדוידואלי מול חבר או חברה מסויימים) ולהניף את דגל השוויון ולצעוד לאורו.

 15. איריס חפץ

  אני חושבת שיש כאן איזה כתם עיוור, שוש. מה שצבי תיאר נכון מבחינה סוציולוגית ובשבילו לא צריך גם להיות יהודים. גם בוינה פעלו יהודים מקומיים שהצליחו להשיג את זכויותיהם נגד אוסטיודן. כלומר: בתנאים שבהם מיעוט צריך להתגונן ועבר כבר רדיפה, הוא חשדן ולא רוצה ש"יקלקלו" לו.
  אבל המשל הזה, צבי בעייתי: מזרחים לא הגיעו לישראל כמו אשכנזים להולנד או אוסטיודן לוינה. הם הובאו, תוך כדי חטיפת ילדיהם לשם זה, תוך מניפולציות קשות הם נותקו מהמקום שלהם ועל זה המשיכו האשכנזים לעבוד בהמשך ביסודיות. וזה הבדל מהותי, כי הזעם של המזרחים גדול יותר בשל כך.
  יש קשר שוש בין שלום עליכם לבין האשכנזיות בישראל. המטרה של הציונות האשכנזית היתה "לנרמל" את היהודים. את שלום עליכם למדנו כמתאר תרבות שאנחנו צריכים לשלול. בתור צברים היינו צריכים להיות "לא יהודים", "לא שלום עליכם", "לא כצאן לטבח" וכולי. וכשיש שלילה, היא באה רק אחרי שיש משהו שקיים וצריך לשלול אותו.
  אז ברור שההגמוניה האשכנזית התנהגה לפי הרפרטואר האנושי: גזענות, דיכוי, אפליה תחת מעטה של הומאניות – אלו נמצאים בכל קולוניאליזם.
  ובאשר לעתיד:
  אני חושבת שהברית צריכה להיות בין אנשים שמאמינים שחיים משותפים בישראל ופלסטין אפשריים רק אחרי חשבון נפש אמיתי. כל מי שמוכן שכל הארכיונים של מדינת ישראל יפתחו: נכבה, שדידת האדמות, ילדי תימן, ילדי הגזזת, הפנתרים השחורים – כל הקופסאות השחורות של ההגמוניה האשכנזית, הוא שותף למאבק ולא אכפת לי מה יש לו בתחתונים.

 16. שושנה גבאי

  שהרי אני שמחה להיות אחות של כל שוחר צדק ושיוויון פלסטיני אשכנזי או סיני. וזאת ממש תכלית המאמר לנתב את המאבק לא נגד אשכנזים אלא נגד הציונות. כמו שכתבתי א.ב. יהושוע ושאול מופז הם היינו הך בשבילי כמו עמוז עוז ואהוד ברק . אני חותמת על כל מילה שכתבת מלבד הכותרת ושלוש המילים הראשונות שלך. למה אתה אומר שאני מסיתה?

 17. פועל שחור

  ההתמודדות שלנו אינה יכולה להתעלם מנתוני היסוד של המשוואה הציונית אשכנזית שללאהגנטיקה היא דף ריק מתוכן.
  הציונות האשכנזית נועדה מעצם טיבעה בכתב ובמעשה ליצור עליונות "יהודית" המקבילה לעליונות של האדם הלבן הנוצרי ותוך שיתוף פעולה מלא איתו .
  ואין אנו צריכים לעסוק בסיפורי אגדות נקודתיים אלו או אחרים כדי לסטות מהחיפוש ההיסטורי של שורשי הבעיה.
  הציונות האשכנזית טענתה העיקרית היא לאשש קיומו של קולקטיב יהודי אוסטיודי שהגיע להיות רוב של 90% מיהודי העולם יש מאין במזרח ומרכז ארופה ואותו קולקטיב התעורר במאה ה19 להקים תנועה פוליטית שדרישתה העיקרית לשוב לארץ אבותיה ארץ כנען פלסטינהץ
  זה שורש התעלומה שעלינו לפענח כצעד ראשוןלפני שנדבר על מאבקים לשיוויוניות ושלום ואחוות עמים כל שהיא.
  נכון שכדי לצאת מהקיבעונות המחשבתיים עלינו לחרוג מגבולות האזוקים של הפוליטיקלי קורקט שכפתה עלינו הציונות האשכנזית שכביכול כל חיטוט בתחתונים הגנטיים היסטוריים נגוע באבק של גזענות לא הציונות האשכנזית נימצאת במצב בו היא תיתן לנו שיעורים במותר ואסור ובמיוחד לא בתחום המאבק בגזענות.
  אני חש שיש רתיעה בקרב המובילים הכתיבתיים בהעוקץ מלדון בנושאים אלו אבל זה עקב אכילס כי בלי הגעה לפרוק המורסה הזו של "עם יהודי החוזר לארץ אבותיו" לא ניתן יהיה לדבר מכל וכל על מאבק לשיוויון כזה או אחר וגם משום המשוואה הקיימת של קולקטיב אשכנזי מאוחד וסולידרי שבמשך 100 שנה מימין ומסמול עשה הכל ובאגרסיביות אסרטיבית כדי למנוע כל ניסיון ליצור תשתית שיוויונית ואין שום סימן המראה שיש סיכוי שיסכם במודע או שלא במודע לאיזו שהיא התקדמות לשיוויוניות כל שהיא. וכאן באה השאלה הגדולה באם באמת מאבק לשיוויוניות בתנאים כאלו או אחרים הוא באמת המטרה והאינטרס של הקולקטיב שלנו העם הספרדומזרחי.
  במשך אותן 100 שנים תמיד סינוורו אותנו באשליה שיש אופציה למאבק משותף להשגתשיוויוניות זו ונאדא.
  בלגו הציוני אשכנזי ובמבנה האישיות הפרטני והציבורי המילה שיוויון היא מילת קוד שמרנית להנצחת המצב.
  אם זה מה ששואפים אליו אחי
  הכותבים באתר והניזעקים עם סיפורי אגדות נטולי הקשרים היסטוריים אז שיבושם להם ושישיגו לעצמם את אותו שיוויון מיוחל שהציונות האשכנזית מבטיחה כי בוא יבוא בעוד 100 שנים.
  חוסר ההתמודדות עם נושאי היסוד וההמלטות למאבקים
  נקודתיים של "לחם עבודה" הם המילכוד אליו סוחפים באופן היסטורי כל ניסיון של מאבק במציאות.
  לדעתי עלינו לשקול באם מבחינה עתידנית היסטורית מעמדית ולאומית אותה ברית פתאים שניכפתה עלינו ע"י הציונות האשכנזית היא באמת אינטרס שלנו ואם התשובה היא חיובית אז על הכותבים להצטרף למפלגות הציוניות אשכנזיות ממרץ עד ליברמן ולהאבק מתוכן להשגת אותן זכויות ושיוויון מיוחל שמנפנפים בו כבר מאה שנה כמו במטפחת אדומה בפניו של טורו מיוזע.
  אני טוען לעומת זאת שהשיבטיות הלאומנית היא שניצחה את האחדות המלאכותית ואותה שיבטיות ששולטת בפוליטיקה המזרח תיכונית חזקה יותר מכל מאבק מזוייף לחברתיות ושיוויונית .
  האינטרס שלנו הוא למצוא באם באמת ההנחה הציונית אשכנזית בדבר קיומו של עם יהודי אחד היא הנחה נכונה היסטורית או שהיא הנחת שקר מיועדת לשיעבודו של העם היהודי הספרדו מזרחי לאינטרסים הצרים של העם האוסטיודי הידוע גם בשם העם האשכנזי.
  המציאות בשטח היא הוכחה ניצחת לצדק שבדברי וגם העובדות ההיסטוריות והגנטיקה ההיסטורית מאשרות את דברי שלא קיים עם אחד אלא שני עמים האחד יהודי מזרח וים תיכוני והשני אוסטיודי אשכנזי
  שאין לו שום קשר לחיי עבר במזה"ת ולכן גן ניסיונות השתלבותו הם תהליך כפייתי כוחני המסכן את עתידנו הלאומי כקולקטיב יהודי שחי כבר 5000 שנה .
  כמו בטנגו כפר סבא האינטלקטואלים המלומדים שלנו כשמגיעים לנושא זה הם עושים שני צעדים אחורה מלאי פחד ואימה מהיציאה ההכרחית מאותה תיבת נוח שכפתה עליהם הציונות האשכנזית.

 18. פועל שחור

  את לא זקוקה לשום לגיטימציה משום אשכנזי מסיט דרךץ
  שיחזור לקולקטיב שלו וילחם שם למען אותה שיוויוניות הזויה שהוא מנפנף בה.
  את עושה עבודת קודש בחיפוש המרכיבים של הקונפליקט וגם אם איני מסכים עם חלק מהתובנות שלך הרי את קרן אור באפילת השמרנות החשיבתית שהנחיתה הציונות האשכנזית.

 19. צבי

  לא ברור לי למה האזכור על מה שקרה למזרחים בישראל. לא זכור לי מתי הבעתי שכחה בנושא הזה.

  מכל מקום, עוצמת הסבל, האמיתי, של המזרחים לא משנה את העקרון שניסיתי לנסח לפיו למרות שאשכנזים חוללו את הציונות אי אפשר לומר שציונות ואשכנזיות זה אותו דבר. גם חסידי סאטמאר הם אשכנזים, האם יהיה נכון להגדיר ״אשכנזיות״ על פי הם? שירה הגדירה את מה ששושי אמרה על יחסי יהודים בארה״ב כ״פאנטאזיה״. אבל האמת היא שמלבד מאמר של עזיזה ומלבד דברים שאמר סמי על פי התנסות אישית אין לנו כל דרך לדעת מה חושבים מיליוני יהודים אמריקאים, רובם המכריע אשכנזים, על מזרחים . רוב הקהילה בכלל לא מאורגנת במסגרות יהודיות ואני חושב שרוב האשכנזים האלה לא מתעניינים כלכך בסוגיה הזו. או בדוגית אשכנזיותם שלהם.

 20. ד.ר

  האם בכך אין גם קוד לשכבה חברתית-אתנית מסוימת, יהודי אשכנז מפרופיל סוציו-אקונומי מסוים? או שאנחנו נוטשים את האתנולוגיה הזאת כליל ובאמת עוברים לחלק משאבים לפי שקלול שנעשה מאחורי איזה "מסך בערות", או שלא. אבל לעבור ממאבק זהויות א' למאבק זהויות ב' זה לא כזה הבדל משמעותי.

 21. ג. אביבי

  חיטוט גנטי בתחתוני האשכנזים (כגון: כוזרים, סלאבים) כסיבה לשלילתם הוא גול עצמי נגד השיח המזרחי. האפקט היחידי של החיטוט הוא מתן "הוכחה" לאשכנזים שהגזענות שלהם "בסדר" כי הקרבן שלהם גם הוא כביכול גזעני.
  האשמה של האשכנזים בכללותם כגורם לסבלם של המזרחים בישראל היא טעות. יש אשכנזים בעוד מקומות בעולם שאין להם חלק בתהליך המנחשל וההרסני שחוו/חווים כאן המזרחים. גם בישראל (עדיין) לא כל אשכנזי הוא גזען אנטי מזרחי. הראשונים לשים את קיפוח המזרחים השיטתי על סדר היום היו אשכנזים: העיתונאי ברוך נאדל (ציוני וימני) וד"ר שלמה סבירסקי. בסופו של דבר הגזענות האשכנזית בישראל – אידיאולוגיה ממשית ושורשית אך בלתי מוכרזת – היא כלי לשימור כוחן של האליטות האשכנזיות תוך ברית כלכלית עם רוב הציבור האשכנזי (זה שאינו מן האליטות). הגזענות האשכנזית במלא כיעורה ננקטת ביתר שאת במגזר החרדי האשכנזי בישראל. זאת משמשת גם מטעמים מעמדיים, ולא פחות מאימוץ תורת הגזע האירופאי העליון שהופנמה במלא ארסיותה לתוך היהדות האורתודוכסית האשכנזית ,כבר במאות הקודמות, ואין לה קשר לציונות. מכאן, שאי אפשר להסתפק רק בהאשמת הציונות. יתרה מכך, לא כל ציוני (בעיני עצמו) הוא במודע אנטי מזרחי, כגון הציבור המזרחי.
  הציונות האשכנזית, מסוף המאה ה19 ועד ימינו, היא פרויקט קולוניאליסטי לשדרוג מעמדם הכלכלי והפוליטי של האשכנזים ע"ח הפלסטינים והמזרחים. למרות זאת אי אפשר להתעלם מחלקם של הנהנים העיקריים מהציונות בנחשול ועושק המזרחים בישראל.
  כשם שאי-אפשר היה לתת "פטור" לרוב העם הגרמני – כשחדל לתמוך בנאציזם לאחר תבוסת גרמניה – משום ששיתף פעולה עם המשטר ביעילות מרבית, כך גם אי אפשר לפטור חלק גדול מהציבור האשכנזי בישראל, הציוני והלא ציוני, מאחריות למצבם של המזרחים.
  אימוץ הגישה שרק נגד הציונות יש לנו מאבק, יכול להביא לאבסורדים. אבסורד כגון: לראות באשכנזי שהסית בארסיות נגד המזרחים בעיתונות ובציבור, כבן ברית (או לפחות לא אויב) ברגע שזה יכריז על אי-ציוניותו, או שעשה זאת למרות היותו אנטי-ציוני.
  מתיחת קו שוויון בין מזרחי ציוני שעזר למזרחים לבין עמוסעוזים ונתןזךים למיניהם היא עוד גול עצמי לשיח המזרחי ולמאבק למען שוויון.

 22. מאיר עמור

  לפועל השחור,
  אני חושב שאפשר ללכת עם הטענות שלך אפילו צעד אחד נוסף (מדוע לא?). הרי אם ההגיון הוא שיש שני "עמים" מדוע לעצור שם? אולי יש יותר? העבודות הכי טובות עד היום על הנושא עדיין קשורות בקשר הדוק לארנסט רנן ולשלמה זנד. לפחות מקריאה של עבודות אלה, וגם מעיון בתחתונים של כל מיני קביעות "יהודיות" שהתנגשו עם הקביעות ה"ציוניות" (למשל יהודי אתיופיה טוענים שהם יהודים בדיוק כמו שיהודי תימן קובעים זאת. ואלה האחרונים רק מחרים מחזיקים אחרי הטענות של הצפון אפריקאים – המרוקאים – הטוענים שגם הם יהודים "מין זמן קדים".) שלא לדבר על הדיון המאלף של הכוזרי והטענה שעם שלם הפך "ליהודי" בהחלטה של מלך כזה או אחר. ציונות נולדה לענות לצורך של מי שהוגדרו על ידי אחרים "כיהודים" וגם על ידי עצמם ככאלה. אשכנזים ומזרחים נולדו בישראל. מה אין מקום להיסטוריה ולפוליטיקה בדיון? רק מה שעשו בעבר נחשב פוליטיקה והופך להיסטוריה? אנחנו עסוקים בעשיית ההיסטוריה של העתיד, האם יש משהו שניתן לעשות עכשו אשר יעצב את העתיד בדרך אחרת? או האם עלינו לחיות עד מותינו תחת ידה הכבדה שלה ההיסטוריה של הדיכוי האשכנזי בנוסח הציוני שלו? אולי הגיע הזמן להתחיל ולדמיין היסטוריה ישראלית ולצאת אל מחוץ לשמיכות הכבדות וגם המסריחות של הציונות מחד והיהודיות העולמית מאידך. שמעתם פעם על יהודים ישראלים? מסתבר שהם מסוגלים לחשוב, לדבר וגם אולי לעשות היסטוריה מודעת.
  חיטוט בתחתונים הוא דבר חשוב ואפילו מעניין אבל ישנן עוד הרבה פעולות מעניינות חוץ מזה. אני חושב ששושנה גבאי מעיזה להיסתכל לאופק ולהסתכל רחוק. בברכה.
  מאיר עמור

 23. פועל שחור

  כל עניין בדיקת התחתונים הגנטיים ניגזר מתוך האלמנט הכפייתי של הציונות שכפתה תלבושת תחתית אחידה כמיצג לאומי מחייב.
  החלוקה לשני קולקטיבים שני עמים ניגזרת לא רק מהאספקטים הגנטיים אלא בעיקר מהאספקטים ההיסטוריים
  גאוגרפיים שעיצבו את שני העמים באופן מאד קוטבי למרות הטענה האמיתית או הכוזבת בדבר נאמנותם לאותה דת בעלת מאפיינים לאומיים היסטוריים.
  כדי שנוכל לדון במצב העכשווי ובעתיד עלינו קודם כל לנקות את השולחן משאריות העבר שבישלו לנו אבותינו.
  מאפייני הלאומיות המקובלים בעולם כוללים את המאפיינים הגאוגרפיים ומבחינה זו העם היהודי משחר ימיו היה עם שהורתו בסהר הפורה וממנו התרחב והתפשט למרחב הים תיכוני
  לאזורים שהמשותף הגאוגרפי שלהם הוא אקלימי במהותו ומבחינה תרבותית ערבי במהותו כך שאפשר לקבוע שהעם היהודי הוא עם ערבי ים תיכוני סב טרופי.
  מעולם לא היתה הגירה משמעותית של אותו קולקטיב יהודי לאזורים קרים מעבר לדנובה שמציינת באופן היסטורי את הגבול בין ארצות החום לארצות הכפור לא היתה הגירה כזו גם מסיבות היסטוריוגרפיות כלכליות וגם מסיבות אקלימיות שכן
  תושבי המזה"ת אינם בנויים פיזית לחיים באזורים אלו בתקופות ההן
  ואפילו לא כיום.
  נוצר בארצות הכפור הללו קולקטיב בעל מאפיינים לאומיים שגם אימץ את הדת היהודית בורסיה לא אורגינלית עד כדי כך שחכמי ספרד פסקו שנישואי תערובת עימם אסורים שכן יהדותם מוטלת בספק.
  נכון שחכמי ספרד אינם האורים והתומים שלי אבל עובדה זו מעידה על מה שהתרחש לפני כאלף שנים דבר ששינה את תהליכי הדמוגרפיה של העם היהודי ויצר מציאות מוטציונית חדשה.
  אלמנט הריחוק הדמוגרפי אכן הרדים את הבעיה לכמה מאות שנים ארוכות עד להתעוררות אותה תנועה ציונית אשכנזית שניסתה מאינטרסים אשכנזיים אנוכיים לערפל את נושע העבר והעובדות ההיסטוריות כדי ליצור מצג שווא של עם יהודי אחד שבו האשכנזים והעם היהודי הם כביכול עם אחד
  בעל שורשים משותפים.
  אבל כמו הצפרדע שנשאה את העקרב מעבר לנהר ובתמורה העקרב עקץ אותה באמצע הדרך כך גם האשכנזים נהגו כלפי המזרחים כי כזה הוא הרגלם .
  ההגיון הפשוט הפוליטי וההיסטורי אומר שהציונות האשכנזית היתה צריכה לנהוג בעם היהודי המזרחי בשיוויוניות מפנקת כי למעשה לו יש את הקושאן ההיסטורי שיכול לספק זכות לחיי שיתוף עם העם הפלסטיני אך כמעשה העקרב בצפרדע פנתה הציונות האשכנזית למסלול מנוגד לכל הגיון וצדק שבו יצרה מערכות מנחשלות שמרניות שינציחו את ההבדל והפער האיכותי בין שני אותם עמים האוחזים בדת היהודית.
  הטענה המנחשלת שפוליטיקה של זהויות מישנית לפוליטיקה של שיוויוניות
  אינה מקובלת עלי לא מבחינה תיאורתית ולא מבחינת הנסיון בשטח ולהיפך לדעתי ההחלצות מאותה צנטריפוגה שיצרה הציונות האשכנזית תיתכן רק עם פיתוחה של תודעה לאומית ניפרדת והמנעות מכל הזיות על שיתוף פעולה בין העמים. מה גםשהאשכנזים הציונים היו להם 100 שנות ציונות להוכיח אמינותם בנושא ולא שתי סנוניות כמו סבירסקי וברוך נאדל הם שיביאו את האביב.

 24. עמית

  אז אני, צעיר יהודי מהפריפריה שלמד ערבית בכוחות עצמו וחיי את התרבות הערבית בכלל ואת התרבות המרוקאית, ארץ מוצאי, בפרט. ואף על פי כן, ציוני בכל רמ"ח איבריו. אני הוא האויב שלך? (אגב, אני לא דתי, תודה ששאלת).

  או שבעולמך אני הוא שטוף המוח, חלק מהעדר המזרחי האומלל שגודל על ידי המשטר הציוני להיות לו לעבד נרצע, ובעזרת השם (סליחה, אני מהפריפריה את יודעת) יעבור את חינוכו מחדש באחרית הימים כאשר האשכנזי, מזרחי, אתיופי, רוסי וערבי ישבו כולם בתא הנהג ביחד, יזנחו את רצונם של רוב הנוסעים (הציונות), וינסעו על פי…. רצונם המשותף? (אין פה סתירה? אותי לימדו שבחירת הרוב היא הדרך הפרקטית למציאת הרצון המשותף).
  אהה, אבל שכחתי. המזרחים רק חושבים שהם רוצים ציונות. הם לא באמת רוצים את זה.

 25. ג. אביבי

  עמית,
  שאל את עצמך, עם מי הטיבה הציונות, את מי היא שלחה לפריפריה ולנחשלות ואת מי למרכז ולשגשוג.
  שאל את עצמך אם זה רק מקרה, שיהודים מרוקאים מגיעים להצלחה בכל תחומי החיים ובאחוזים מרשימים, כשהם חיים בצרפת, בקנדה או במרוקו – כאשר אחיהם שחיים בישראל, נמצאים בתחתית הסוציו-אקונומית. כעת, נסה להבין מה הקשר בין זה לבין התנועה הציונית שקמה באירופה למען יהודי אירופה.

 26. שאול סלע

  האזרחות שלי ניתנה על ידי המדינה משום שנולדתי כאן. ההורים שלי לא הגיעו לכאן ממניעים ציוניים . יש לי חובה לא לגלגל על הפלסתינאים את הגרוש של הורי לישראל,לכן אני טורח לקעקע את הנרטיב של ימיני בדבר "הנכבה היהודית". ימיני קיבל באחרונה פרס על פעילותו שהתבטא בסיור על חשבון הסוכנות בצפון ובדרום אמריקה.

  מתוך הבלוג של שלומית ליר המצטטת את נונו

  המדינה של הרצל היא מדינה אירופית יותר. היא בעצם אירופה, אין מדינה אירופית כזו, זה האוטופיה של אירופה, פה תהיה מדינה שתאחד את כל אירופה ויהיה בה גם אופרה איטלקית וגם אופרה גרמנית וגם אופרה בלגית, הכל יהיה פה, כן, וכולם יהיו חמודים ונחמדים והערבים יגידו כל הזמן ליהודים 'תודה שבאתם', 'תודה שבאתם', שהבאתם לנו את הפאר של המערב. כאשר הדימוי של המדינה היהודית היה דימוי שהרכיב בתוכו, באופן כמעט טבעי לגביו כחניך התרבות האירופית של המאה ה- 19, אלמנטים אנטי מזרחים ואנטי דתיים די חריפים, במיוחד החברה שאותה הוא מציג בספר שלו "אלטנוילנד" היא חברה שבה מה שקורה ליהודי זה שהוא הופך להיות אירופאי כולל היהודי המזרח אירופאי שהופך להיות מערבי…. זה הדבר המשותף לכל הציונות החילונית ובזה גם הרצל וגם יריביו הגדולים מסכימים, את הרצון הזה לבנות את היהודי החדש

  הפרשנות של שלומית

  הציונות בנויה למעשה על בדיה ושכחה עצמית. רצון להדמות לאירופיות מדומיינת ומכאן להדחיק את השורשים המזרחיים (כולל מזרח אירופאים) האמיתיים. זאת באמצעות אוריינטליזם: יצירתו של ה"מזרחי" וה"ערבי" כאחר – זה שאינו אירופאי, זה שמרגישים נעלים באמצעותו וביחס אליו. אותה הפנמה של האנטישמיות – כלומר השנאה העצמית – ואותם מוטיבים של לאומנות שאומצו מהמודרנה ניצבים בלב ליבה של הציונות, והם האחראים לתבנית החשיבה הדיכטומית המתגלמת ביחס לנשים, למזרחים, ולערבים בחברה הישראלית.

  מקומם של הסוכנות היהודית,הקרן הקיימת וההסתדרות הציונית הוא באגם האש והגפרית

 27. פועל שחור

  אם אני יכול לפרש את עמדתה של שוש גבאי אז הציונות של המזרחים היא ציונותם של ערבים בני דת משה והיא ציונות לא קולוניאליסטית אלא ציונות לגיטימית של בני הקהילות היהודיות שמולדתם היא המרחב המזרח תיכוני וזו ציונות השוללת מכל וכל את מעשיה של הציונות האשכנזית הקולוניאליסטית שפלשה במטרה מוצהרת של נישול התושבים הערבים מאדמותיהם ומרכושם.

 28. אלק

  איפה היית היום אילולא הציונות? מדוע לא נשארת במדינת המוצא שלך אם המאבק שלך ושל הפלסטינים הוא משותף? למה את צריכה לחיות בישראל ולא בירדן/מרוקו/מצריים וכו'? האם הציונים המרושעים העלו אותך או את משפחתך לכאן בכוח, או שגורשתם יחד עם שאר יהודי מדינות ערב מארץ המוצא שלך, אותה את בוודאי מהללת ומשבחת היום וטוענת שהיא מדוכאת ע"י המערב? האם לא המדינה הציונית המרושעת והגזלנית קלטה אותך אחרי שגורשת חסרת כל?
  בושה וחרפה! איך השנאה מעוורת את עינייך…

 29. שושנה גבאי

  בוא נתגלגל ביחד עם הרעיון של שני העמים שלך ונניח שהסיפור הזה נכון ואנחנו היהודים האמיתיים עם הקושנים והם המזוייפים שהצטרפו אלינו לפני מאות בשנים.
  כבר למדנו מבנדיקט אנדרסון , שהלאום הוא דבר מדומיין ומול כל סיפור זרוע בעובדות היסטוריות מייד תצוץ לו בסטה מתחרה עם סיפור אחר הנתמך גם הוא על ידי עובדות היסטוריות . בינתיים כל הרעיון הגנטי הוא מפוקפק ומונח על כרעי תרנגולת, ובינתיים הציונים חוגגים וטוב להם ואנא אנו באים?
  אנו היהודים המזרחים התייחסנו תמיד לאשכנזים כאחינו. זה לא קרה בגלל הציונים זה ממש לא קשור אליהם. כמו שאמרתי אפשר לבדוק את הקשרים בין הקהילות ולמצוא שהקריטריון של אחדות הגורל והעזרה ההדדית היה קיים תמיד. וזה כבר לא חשוב אם זה דתי או לאומי גם מהצד השני יש דוגמא לא ציונית, כמו חסידי סאטמר המסתובבים בתימן כדי לחפש יהודים.
  והכי חשוב, כמעט כל יהודי המזרח מקבלים את התיזה שהצגתי בפסקה הקודמת. אז איך אתה בדיוק מתכוון לפתור את העניין עכשיו כשזה המצב הנתון בפנינו?

 30. שושנה גבאי

  אם אתה פריפריה אז גם אני פריפריה. אבל אני לא חושבת שאתה ואני פריפריה ונדמה לי שכתבתי שאנחנו מיעוט זעיר ונדיר. וגם לא הבנתי מה הבעיה עם "בעזרת השם" ועם זה שאתה דתי או לא דתי. רק תשים לב על איך אתה מגדיר את עצמך זה לא סתם כתבת "פריפריה" "עדר מזרחי אומלל" ו"אגב אני לא דתי". זאת השלילה שאתה מתכתב איתה. ומאיפה באה השלילה זאת ? בטח לא ממה שאני כתבתי זה בא מניסיון החיים שלך בישראל. מישהו ארגן אותך בתבנית הזאת שאתה צריך להוכיח שאתה לא קשור אליה. מי זה?

  לגבי רצון משותף בטנדר הציוני- פה התשובה היא פשוטה מאוד: הדמוקרטיה נעצרת כשהרוב קם על המעוט להשמידו/ או לשלול את זכויותיו בשם הרוב.

 31. מיקי מהו

  צריך לזכור שהפלסטיני הכפות בתא המטען מנסה לשחרר את הצירייה של הרכב ולגרום לתאונת דרכים שבה יהרגו כולם.
  וצריך לזכור שבמרוץ המכוניות שעושים בשכונה, כל שאר המכוניות קושרות את בני עמם וגוררים אותם אחרי הרכב, אבל הצופים (משאר העולם) משמיצים דווקא את הרכב הישראלי (שאולי הפלסטיני כפות בו, אבל הוא לפחות בחיים), ומתעלמים משאר המכוניות.

 32. שושנה גבאי

  עלי להודות כי כשכתבתי את הרשימה הרהרתי בכמה מהנקודות שאתה מעלה. שים לב שלא ביקשתי למחוק את האשכנזיות מהציונות אלא להתמקד כשיטת מאבק, רק בציונות של השולטים. י אני מרגישה שעושים הנחות דווקא ל"ציונות " ולא ל"אשכנזיות". ויש לי הרגשה שזה המאבק היותר קשה . לפני כמה שנים שידר ערוץ 2 או שמא ערוץ 10 בחדשות יום שישי קטע במצלמה נסתרת בו צולם עו"ד רם כספי מסתודד במסיבה נדמה לי עם הטייקון אליעזר פישמן ובו הוא מסביר לו איך אסור להביא אתיופים אבל כדי להביא מהגרים מברית המועצות לישראל , גם אם הם לא יהודים כי מהר מאוד הם יהפכו לישראלים.( לצערי קשה למצוא את הקטע בארכיון הערוצים- כלומר הוא נמחק) פיסת אינפורמציה חשובה זאת עומדת לנגד עיני כל השנים האלו . שים לב שכל מיני תוכניות ריאליטי עושות כסף מהמתח הזה אשכנזים /מזרחים . זה אומר שהריב הזה שווה כסף/רייטינג כי הוא לא מסוכן באמת למעצמה הציונית ושים לב שהתגובות הכי חריפות הם לצד הציוני במשוואה . זאת אומרת ששם צריך לחפש את הכוח.
  תרשי לי להסתכן באקסיומה: מעולם לא פגשתי יהודי אנטי ציוני שונא מזרחים ומסית נגדם ! ואני לא מדברת על כל מיני פוסט ציונים שעבדו/עובדים עם הממסד(כאלה ראיתי הרבה מאוד). אני סקרנית אם אתה פגשת פעם אדם כזה.

 33. שושנה גבאי

  באמת שאלה טובה שאני מתקינה ממנה בימים אלו מאמר. באמת איפה הייתי? אני שייכת לקהילה יהודית ש90% ממנה התגורר בבגדד העשירה. הקהילה הזאת שתפה פעולה עם האנגלים והיוותה את חוט השדרה של מעמד הביניים בעירק, כלומר שיתפה פעולה עם המערב. זאת קהילה שדומה ליהדות ארצות הברית . הציונות לא "העלתה אותנו" כי לא היה מה להעלות . אנחנו תמיד היינו "על הקו", יהודים עירקים הסתובבו באיזור כל הזמן חלק כסוחרים (כמו קרובי משפחתי) חלק למדו באוניברסיטת ביירות, וחלק עלו מטעמים דתיים לעירם הקדושה ירושלים, חלק קנו אדמות בא"י וחלק נתנו כספים לתושביה העניים (ביה"ס כדורי שנבנה גם לערבים וגם ליהודים).
  אתה צודק מאוד שבעקבות הציונות והקמת מדינת ישראל נעקרנו וגורשנו מעירק חסרי כל . אז אולי הגיעה שעת חשבון נפש של הציונים לגבי אחריותם על מה שקרה לנו על הדיל שבו ממשלת עירק זוכה ברכוש שלנו ובו אנחנו יוצאים חסרי כל ,למדינה עניה כדי לגור בה בחולות ? ואולי שכדאי שתפסיקו לדבר בשמנו ולסחור ברכוש שנשאר לנו בעירק ולהגיד שזה במקום הרכוש שהשאירו הפלסטינים בישראל. מוטיב ההצלה סטייל מבצע אנטבה הוא סיפור שאתה וחבריך מספרים לעצמכם. מי שהציל אותכם זה אנחנו.
  לגבי אישית- מין הסתם כנראה כמו שאר משפחת גבאי/דלאל בלונדון/אוסטרליה/ ארצות הברית. ואולי הייתי נשארת בבגדד מי יודע?

 34. שאול סלע

  שבעים שנה לפרוץ הפרהוד – חשבון נפש / שאול סלע
  פורסם בתאריך 1 ביוני 2011 מאת הנהלת האתר

  אחד ביוני 1941 היה חג השבועות שבבגדד נחוג יומיים. בימים ראשונים אלו של יוני פרץ בבגדד פוגרום אכזרי כנגד יהודי העיר, שידוע בכינויו "הפרהוד". גירסא אחת מדברת על 150 נרצחים, גירסא אחרת מדברת על 180 נרצחים. הפרהוד היה נורא, וכמובן שהיה לו רקע והיו לו אחראים. שגריר גרמניה בעיראק, גרובה, פעל במזרח התיכון מטעם המודיעין של גרמניה הנאצית, שמהות תפקידו היתה לגרום לסכנה פיזית ליהודי המזרח התיכון. לצידו פעל המופתי שיזם פגיעה ביהודים הילידים במדינות הערביות. למופתי יש בהחלט חלק ברדיפת יהודי עירק מ 1936 ובפרהוד עצמו.

  הפרהוד הוא ארוע שעבור הציונים מהווה פוטנציאל של בניית מיתוס שמציב את התנועה הציונית כמי שחילצה את יהודי עיראק מציפורני הנאצים. המיתוס לא נבנה רק בגלל הצורך של התנועה הציונית במיתוסים אלא בעיקר כדי "לשים טיפקס" על עובדות היסטוריות ביחסם של פקידי התנועה הציונית למגורשים העיראקים למדינת ישראל. מאבקם של אשכנזים כפרטים או מוסדות רשמיים להעלים מההיסטוריה הכוללת בתוכה ניחשול, דיכוי, אפליה וקיפוח של מזרחים לא פסק אפילו ליום אחד.

  על פי ספרה של אסתר גליצנשטיין מאיר בספרה "בין בגדאד לרמת גן" (עמ' 35), הממשלה העיראקית התכוונה לאפשר את יציאתם של כמה אלפי יהודים ולהביא לשקט ביחסים עם היהודים. גם מסמכים מארכיונים בריטים מוכיחים שממשלת עיראק לא התכוונה לגרוש המוני יזום של היהודים. לשמחתנו, הדברים התפתחו לגירוש המוני של 120,000 יהודי עיראק שהחל בפועל במרץ 1951 והסתיים באוגוסט אותה שנה. כתבתי "לשמחתינו" לא משום שהיהודים היו ציונים ונשאבו בקסמם של הרצל ובן גוריון, אלא משום שהקולוניאליזם דאג להשאיר בעיראק תוהו ובהו שהפך את היציאה מעיראק לכדאית.

  עובדתית זה נכון

  היה פרהוד, היה גרוש המוני של 120,000 מיהודי עיראק ב 1951 , עיראק הפכה לגהינום עלי אדמות מאז ההפיכה ב 1963. אבל זוהי חצי אמת שנוחה מאוד לממסד האשכנזי , חציה השני של האמת הוא חשבון קשה מאוד עם ממשלת ישראל והסוכנות היהודית.

  על התרמית שביצירת הזיקה בין החרמת רכושם של יהודי עיראק שנתיים וחצי לאחר שהוחרם הרכוש הפלסטיני כתב יהודה שנהב במאמרו השוד המושלם . יהודי עיראק היו אזרחים עיראקים כאשר התרחשה הנכבה הפלסטינית , והפלסטינים שהו במחנות הפליטים חסרי נתינות כאשר הוחרם רכושם של יהודי עיראק. עובדה חמורה נוספת היא שימוש בתרוץ של החרמת יהודי עיראק כדי לתת במתנה את הרכוש הפלסטיני לאשכנזים. בן דרור ימיני הוא מהדוחפים הנמרצים של הספין על "קיזוז רכוש" שמשמעותו מתנות לאשכנזים על חשבון סבל של יהודים עיראקים.

  כמי שלא רואה בפלסטינים את האשמים במעשיה של ממשלת עיראק, חשוב גם להזכיר שיהודי עיראק ששהו בעיראק במלחמת 48 לא אחראים למעשיה של ממשלת ישראל. משמעות המושג של "קיזוז רכוש" היא הפיכת התנועה הציונית לגורם מסכסך בין יהודי עיראק לבין הפלסטינים הערבים.

  יהודי צפון אפריקה פוזרו בעיירות הקיפוח והניחשול משום שהסוכנות שלטה בכמות העולים שמגיעים בתקופת זמן קצובה. מאידך יהודי עיראק גורשו בהמוניהם ולכן בגלל שהסוכנות לא שלטה במספר הנכנסים הצליחו יהודי עיראק במאבקם להשגת מגורים במרכז. את המאבק על מקום המגורים הובילו פעילים קומוניסטים כאשר הציונים העיראקים המשיכו לציית לאדוניהם האשכנזים. משום שהעולים האשכנזים קיבלו מהר מאוד פתרונות דיור ופתרונות בתעסוקה הוברר שהדור השני של עולי רומניה עלה ברמת ההכנסה וההשכלה על הדור השני של עולי עיראק. בנקודת ההתחלה, כלומר עם הגעתם לארץ של עולי עיראק ורומניה בזמן חופף, עלתה רמתם של יהודי עיראק מהדור הראשון על זו של עולי רומניה מהדור הראשון. התנאים הקשים של המגורשים מעיראק גרמו לנסיגה של הדור השני בהשכלה לעומת הדור הראשון.

  ציון הפרהוד הוא זכרון לדם השפוך ולא כתב מחילה או אינדולגנציה לדיכוי וניחשול המגורשים מעיראק בידי התנועה הציונית.

 35. שוש גבאי היקרה

  קשה מאד להתמודד עם טיעונים של מקובעות וסיסמאות ומה שקבע האנדרסון שלך זה עניין נקודתי שתופש בחלק מהמיקרים אבל לא בכל המיקרים. הלאומיות הניפרדת עליה אני מדבר היא כורח המציאות מכיוון שעיצובה של האידאולוגיה הציונית אשכנזית בוצע במחטף של לאומיות כוזבת מול הלאומיות האמיתית של יהודי המרחב המזרח תיכוני וזו גם שאלה של אחריות שילוחית ואינטרסים קבוצתיים בעלי משמעויות לאומיות .
  כדי לעצב תודעה שבהכרח במצבנו תהיה תודעה ניפרדת מהמצב המלאכותי שכפתה עלינו הציונות האשכנזית תוך שימוש כוזב בעובדת "הדת" הכביכול משותפת כמכנה משותף הגובר על התרבות והאינטרסים המעמדיים עלינו לנקות את השולחן ההיסטורי מכל מערכות השקרים הכובלות אותנו בתוך אותה מיטת סדום שקבעה לנו הציונות האשכנזית. כפי שציינתי בתחילת דברי ואיש לא העז להתייחס אליהם שאלת היסוד היא בירור נוקב לעטמקו של שאלת "העם היהודי החוזר לארץ אבותיו" במשפט זה על שני מרכיביו שהם הקולקטיב הלאומי הדמוגרפי והארץ שהן הקרקע עליה לטענת הציונות האשכנזית צריך קולקטיב לאומי זה ליישם את מערכות חלומותיוטמונה האפשרות לפרק לגורמים את אותו קונפליקט שניראה מאד סבוך כמו איזה קשר גורדי עתיק יומין.
  כל ניסיונות העקיפה שמבצעים אותם אינטלקטואלים מזרחיים שבמהותם מחפשים לגיטימציה לקיומם מהקולקטיב האשכנזי הם אנטי קונסטרוקטיביים כמו נהג מכונית שיוצא למסע אלך מילין ללא גלגלים במכונית.
  לעסוק בציונות האשכנזית כאידאולוגיה תוך התעלמות מהרקע ההיסטורי ומורכבותו
  האתנוגרפית זה יפה מאד לכתיבת מאמרים פוליטיקלי קורקט שאינם חורגים מאותה מסגרת של דיון פנים ציוני שכופה האקדמיה האשכנזית.
  אותו חיטוט גנטי היסטורי הוא כורח לא יגונה שכן כל עוד הוא לא יבוצע כל דיון יהיה בבחינת עמידה על המקום .
  נישאלת גם שאלת האינטרסים הקבוצתיים שהרי אם מוסכם עלינו שכקבוצה לאומית מעמדית הציונות האשכנזית מבצעת כלפינו סידרת עוולות מתמשכת אז עלינו למצוא את תיקוננו מחוץ לאותה מסגרת כפויה ולקבוע באופן עצמאי משוחרר ממחויבויות שיקריות לאותה לאומיות כפויה שכפתה עלינו הציונות האשכנזית.
  מוטלת עלינו שראינו את האור בקצה המערה לשאת את הלפיד ולהאיר את כל הפינות החשוכות ולנהוג באופן האחראי הנידרש להצלת עמנו מהסכנות שמכינים עבורינו "אחינו" האשכנזים הכוזבים.

 36. פועל שחור

  מי קבע שאנחנו צריכים לנסוע באותו טנדר זוועתי שיצרה הציונות האשכנזית אני מעדיף לקנות טויוטה משומשת ולהושיב לידי את אחי הפלסטיני ולהשאיר מאחור את האשכנזים עם הטנדר המקרטע אותם לעייפה.

 37. מאור

  עם כל הכבוד להיסטוריה ולתרבות העשירים של המזרח בכלל ויהודי המזרח בפרט- בעשורים האחרונים מדינות ערב הן מקום עני, מושחת, נוטה לפונדמנטליזם מוסלמי וללאומנות, ומסוכן מאוד. הן אינן נוחות לאשורים ול קופטים, ובטח שלא ליהודים. אפילו אם הציונות לא היתה באה לעולם, קשה לי להניח שהיית רוצה להישאר בבגדד, לא תחת סדאם ובטח לא בימינו. מהבחינה הזו, ניתוח המציאות הציוני התגלה כמדויק יותר מזה של יהודי "בגדד העשירה". אפשר כמובן לטעון שבכל אשמה הציונות והאימפריאליזם האמריקאי, אך בעיני יש גבול למתיחת גבולות הדיון.

 38. שושנה גבאי

  מוטיב ההצלה עליו מושתתת האדנות הציונית הוא איך נאמר, בעיתי מאוד . נתחיל עם זה שקשה לדעת מה היה עולה בגורלו של המיעוט היהודי בעירק אלמלא היתה ציונות . כמו שציינתי בתשובה לאלק , המיעוט היהודי בעירק כמיעוט משכיל ובעל אמצעים קשר את גורלו עם האנגלים האימפריאליסטים ולכן ברור שזה הופך את מצבו ללא יציב במיוחד בעיני שאר תושבי המדינה. קרוב לודאי שרובו היה מהגר כמו שציינתי למדינות דוברות אנגלית, כמו שעשה חלק מהם . וחלק היה נשאר. הציונות כמובן הכריעה את גורלנו כבר בשנים לפני העזיבה והקשתה את חיינו עם הרוב הערבי.
  קשה לדעת מה היה קורה אילו היהודים לא היו עוזבים את עירק. אל תשכח שברגע שהיהודים עזבו התמוטט המעמד הבינוני בעירק, זאת אומרת שזה גם הרס תשתית המדינה העירקית המודרנית , ולכן קשה להסתכל על עירק היום ולהסיק שזה מה שהיה נשאר .
  מי שעוד תרם להרס עירק היו המעצמות שתמיד בחשו במדינה עשירת הנפט. זה יגיד לך כל היסטוריון – אם אתה חושב שנפט זאת לא סיבה למלחמות במזרח התיכון אז אני לא יודעת איפה אתה חי.
  ושוב תודה על ההצלה ,אבל לא נראה לי שהיינו זקוקים לחלוצים מאוקראינה כדי שיתווכו בינינו לבין האנגלים כדי שנוכל להגר לארצם, ולא רק בגלל שהמלכה ויקטוריה עוד חייבת לנו כסף מהלוואה שלקחה מאיתנו במאה ה19,
  כדי לכרות את תעלת סואץ.

 39. שאול סלע

  הטענות שלי כעיראקי במוצאו כלפי הציונות נובעות מרצונם של מאור ודומיו לקבל לגיטימציה לפשעים אותם ביצעו הסוכנות וממשלת ישראל כלפי המהגרים מעיראק ומארצות האיסלאם. הפשעים של הציונות מאופיינים באפליה ממוסדת,דיכוי,ניחשול של יוצאי עיראק וארצות האיסלאם.
  טענה נוספת היא כנגד ניסיון לגלגל על הפלסטינים את האשמה בגירושם יהודי עיראק.הפלסטינים גורשו מאדמתם הרבה לפני שחשבו שיהודי עיראק יגורשו. ישנו ניסיון ניבזי להצדיק את שוד הרכוש הפלסטיני ומסירתו לאשכנזים בנימוק הלא קביל של פשעיה של ממשלת עיראק.

 40. פועל שחור

  הציונות האשכנזית מנכסת למען האשכנזים נכסים שלא מגיעים להם וגם היא שאחראית באופן ישיר לקילקול אותם יחסים תקינים שנימשכו למעלה מ3000 שנים בהם חיו יהודים בארצות ערב והאיסלם . ההתנשאות האיכותנית של גזענים ארופוצנטרים שמתעלמים מהמחלות של המערב הארופאי שהביא את היטלר לעולם ואת שאר המחלות נחלת האימפריאליזם היא כדי לייצר מצג שווא שיצדיק את פישעי הציונות כלפי הפלסטיניםוכלפי העם היהודי הספרדומזרחי שהינו עם אנטיציוני במשמעות של הציונות האשכנזית.
  הקהילה היהודית בעיראק היתה כל דבר פרט לציונית במשמעות זו פרט לקבוצה קטנה של משתפי פעולה שסיבכה את הקהילה כולה והכתימה את שמה כבוגדנית בעיני הציבור העירקי כולו.

 41. פועל שחור

  בין מרכיבי הלאומיות המקובלים בעולם אין אף אחד שמתאים למקרה שלפנינו פרט למרכיב הדת המשותפת. אבל אם תשאלי רבנים אשכנזים הם יענו לך בשלילה גם לגבי זהות זו וגם רבנים ספרדים יתנגדו לקיומו של מרכיב זהות דתי אחדותי ולראיה ההתעקשות על קיומן של רבנויות ניפרדות.
  אני מסיק מכך שטענת הציונות על קיומו של עם אחד הכולל בתוכו כשווים בין שווים את האשכנזים האוסטיודים ואת העם היהודי הספרדומזרחי זו טענה שיקרית הנובעת ממניעים ואינטרסים פוליטיים חילוניים לחלוטין ומנוגדים לחלוטין לאינטרסים הקיומיים של העם היהודי הספרדומזרחי.
  לצערי איש אינו מרים את הכפפה ובקרב הוגי הדעות
  המעולים שלפנינו יש פחד ורתיעה מלעסוק בנושא זה המנחשל את כל פוטנציאל ההתקדמות של המאבק הלאומי הספרדומזרחי.

 42. ג. אביבי

  אתחיל מהסוף "תרשי לי להסתכן באקסיומה: מעולם לא פגשתי יהודי אנטי ציוני שונא מזרחים ומסית נגדם ! ואני לא מדברת על כל מיני פוסט ציונים שעבדו/עובדים עם הממסד(כאלה ראיתי הרבה מאוד). אני סקרנית אם אתה פגשת פעם אדם כזה.".
  פגשתי. אבל מאין הצימוד הזה? האם זה חוק טבע? זו בהחלט אקסיומה מופרכת. קחי כמה דוגמיות:
  העיתונאי רב הזכויות (גם בעיני) אורי אבנרי היה תמיד אנטי ציוני, נאבק זה עשרות שנים למען הפלסטינים ונגד הכיבוש, ובימינו הוא לפחות לא ציוני. הוא חשף לראשונה ב'העולם הזה' את פרשת חטיפת ילדי תימן כבר בשנות ה50. עיתונו גם היה הראשון לכתוב מה שכל אשכנזי בישראל ידע – הממסד האשכנזי דופק את השחורים (מזרחים). עם זאת לא אחת הוא כתב על פחדיו מפני עליית כוחם של המזרחים – אלמנטים פרימיטיביים לשיטתו. והשיא המצמרר – הוא הצדיק בדיעבד את חטיפת ילדי תימן "הם זכו לחיי רווחה ותרבות". מי שעבד אתו שנים, שלום כהן ז"ל, כתב עליו כי הוא הצדיק את קיפוח המזרחים ותעב אותם.
  בסוף 2008 / תחילת 2009 עיתונאי מסוים כתב ב'קדמה' על "עופרת יצוק". הוא ראה עין בעין עם רוב כותבי קדמה את הפשעים שבצעה ישראל נגד האוכלוסייה הפלסטינית בע'זה. אותו אחד התבטא לא מזמן ב'העוקץ' שהמאבק המזרחי מפריע למאבק של הגורמים המתקדמים כנגד הממסד הציוני ושלטון הימין.
  חרדי אשכנז על רבניהם ומוריהם: רק לפני שנתיים התפוצצה פרשת "בנות יעקב" בעמנואל. העומד בראש המוסדות הרב סלונים אינו ידוע כחובב ציונות (בהמעטה) אבל – כמו רוב עצום בקרב רבני החרדים-אשכנזים – הפלה, השפיל, ניצל והדיר תלמידות מזרחיות בסגנון שלא מבייש את הגרמנים של שנות ה30 במאה הקודמת. הגן עליו תוך העלבת הורי התלמידות המזרחיות לא אחר מהח"כ גפני (יהדות התורה) הידוע בהתנגדותו לציונות. אירועי בנות יעקוב (ועוד הרבה פרשות דומות) הם תמצית יחסה של האוכלוסייה החרדית אשכנזית – האנטי ציונית ברובה – למזרחים. על הסטמרים מארה"ב וניצול התימנים אין צורך להרחיב.
  חנה ארנדט, הפילוסופית היהודייה הנודעת ("הבנליות של הרוע"), תמכה כבר בראשית ה50 בהפיכת ישראל למדינה דו לאומית ולכן התנגדה לציונות. בעת משפט אייכמן אותו סיקרה, הרבתה לתאר את היומיום בישראל ואת יחסה לישראלים. את החברה הישראלית היא תיארה כשוויונית, למרות שעיקר פשעי הגזענות האשכנזית נעשו אז. את השוטרים והסדרנים המזרחים שפגשה בעת משפט אייכמן תיארה כקופים שעירים.
  ועוד חומר למחשבה: האם הנאציזם המציא את עצמו? האם הוא ישות על אנושית שכפתה את עצמה על מיליוני גרמנים? האם הוא נחת על בני אדם או חובר על ידם והתחבב על המונים כי מסריו יצגו היטב את מאווייהם? האם הציונות המציאה את עצמה ואילצה את אשכנזי ישראל לדבוק בה? האם יש משמעות לציונות ללא אשכנזי ישראל? האם גזעני אשכנז הם כאלה בגלל הציונות? או אולי הם ציונים כי זה מסתדר עם הגזענות שלהם ועם רצונם לשמר את הפריבילגיות המעמדיות-אתניות שלהם?
  המאבק הנכון הוא במשמרי הציונות האשכנזית ובעלי בריתם.
  לגבי רם כספי הציוני ודבריו הניאו-נאציים נגד האתיופים אין ביננו ויכוח.

 43. ג. אביבי

  שאלה היפותטית. נניח שהאוכלוסיה האשכנזית בישראל החליטה לנטוש את הציונות לטובת תפיסה אזרחית ודמוקרטית. האם אז אז מסתיים המאבק המזרחי? האם כעת אפשר להריח ניצחון? האם בעקבות זה יתבטל מעצמו המצב בו האוכלוסיה האשכנזית היא ההגמון והמזרחית / פלסטינית היא המשרתת? ממש לא.

  המטרה של המאבק המזרחי צריכה להיות שוויון אתני מלא בישראל. מצב שבו למזרחי או לפלסטיני יש השכלה והכשרה מקצועית שאינה נופלת מזו של האשכנזי ושסכויו לזכות במשרה מתאימה יהיו תלויים אך ורק בכשוריו ולא במוצאו. כך, מפועל נקיון ועד נשיא ביהמ"ש העליון או ראש ממשלה. ואפשר להוסיף, מצב שבו לתפיסתם הציונית של האשכנזים (במידה וידבקו בציונות) לא תהיה השפעה שלילית על היומיום של המזרחים והפלסטינים בישראל.

 44. שושנה גבאי

  אני לא בטוחה שיש לי ויכוח עקרוני איתך. לא בטוח שהמשפט " המאבק הנכון הוא במשמרי הציונות האשכנזית ובעלי בריתם" , סותר את הרשימה שכתבתי. כמו שאמרתי אם נבדוק התבטאויות של מזרחים לאורך השנים נראה שרבים שכחו להוסיף למילה "אשכנזים" את המילה "ציונים" . כמו שאמרתי חייבים להוציא את הקונפליקט מההזערה שהוא עובר, כששוכחים את המילה ציונים ותפקידה של הרשימה הוא לאזן זאת.
  אני חושבת שרבים לא אומרים ציונים כי זה גורם ליותר צרות מאשר להגיד סתם אשכנזי. אם אתה אומר ציוני או ציוני אשכנזי ,זה מוציא אותך מחוץ למחנה הלגיטימי בישראל . אם אתה אומר רק אשכנזי אז עדיין "כל ישראל חברים" וכולם רוקדים בסוף לעבר השקיעה עם קזבלן.
  אני מודה שאקסיומה שלי היתה אולי קצת נמהרת( ובגלל זה הסתקרנתי לשמוע מה יש לך להגיד) ולא בגלל אורי אבנרי. כי אותו ואת גדעון לוי אני מחשיבה "פוסט ציונים", אלא בגלל שאני בכל זאת צריכה להכליל בתגובה שלי אליך הערה על האנטי -ציונים חרדים .
  בגוף הכתבה נמנעתי מלהכניס את החרדים בגלל שהכוח לא אצלם אלא מוענק להם על ידי המייסדים הציונים. ועניין אותי לבוא בטענות לבעלי הכוח. בעקבות הציונות החרדים החלו להשתלב בחברה הישראלית ועברו חרדליזציה. ומכאן שבעיני הם גם סוג של ציונים.
  אך עדיין זה נכון שלמרות שהסטאמרים מחפשים יהודים בתימן הם מאוד גזענים כלפי המזרחים .
  מקריאת 'הבנאליות של הרוע' היה לי הרושם שארדנט נרתעה מכולם ובעיקר מיהודי מזרח אירופה.
  לגבי הפסקה האם יש משמעות לציונות ללא אשכנזי ישראל. הטיעון אינו רלוונטי לגבי אמירותי, מאחר וכוונתי לא היתה לקחת מהציונות את האשכנזיות שלה אלא להתמקד ולהתרכז במאבק בציונות מהטעמים שפירטתי בכתבה.
  בכל מקרה נעים לנהל איתך דו- שיח.

 45. הילה

  שוש יקרה, מסכימה עם מי שאמר שאת רואה לרחוק, וחזונך כתמיד צלול מעורר השראה. שתי מחשבות מהירות. אחת על האפליקציה של הפנית המשאבים לביקורת האידיאולוגיה הציונית גם בשדה העבודה בחו"ל שאני מכירה טוב. כן, כאן זה מסתדר לי טוב, אם כי לפעמים האנטי-ציוניות האירופאית מעוררת בחילה לא כי היא אנטישמית (אם כי היא גם כן לפעמים) אלא כיוון שהיא מגיעה מבורות מוחלטת ורצונית לגבי החברה הישראלית, מורכבותה, ההיסטוריה והסוציולוגיה שלה וכו'. נראה שאת הקפיצה הזאת יהיה מאד מאתגר לעשות מול יהודים לא ציונים, וגם לא יהודים לא ציונים. מחשבה שניה יותר רלוונטית לשדה כאן והיא איך הביקורת הזאת יכולה לפרוץ את שערי האטימות וכן בכל זאת להגיע לציונים, כי הרי ביקורת אנטי-ציונית בחוגי השמאל יש לזרא, אבל הרי החוכמה היא להרחיב את שורותיה ולפרוץ את גבולותיה הצרים. האם לא ככל שנתבצר באנטי ציונות נמשיך להתרחק מאותה מפלצת דמונית של המרכז-ימין הישראלי, נתחפר לנו עוד יותר במשוחה שבה כל כך צפוף שצריך לעמוד בסך גם עם גזענים מכחישי מזרחיות יפי נפש?

 46. פועל שחור

  נושא אחד שיבטי מאחד אותם בסולידריות חסרת תקדים וזו השמרנות הגזענית נגד המזרחים ופעולה נגד כל צעד שיכול לזעזע את מערך הכוחות
  השמרני הקיים ולפגוע במערכי הפריבילגיות שבנו לעצמם.
  הרשימה הקצרה שהביא החבר אביבי היא חלקית אמנת אך היא מייצגת את המצב הקיים מאז שחר ההיסטוריה הציונית ואפילו לפני הציונות .
  מאז ומתמיד הם ראו עצמם בצדק בני לאום ניפרד מהעם היהודי צאצא בית שני
  ומן הראוי שבכל דיון ניתנגד להנצחת מערכות השקרים המדברות על קיומו של עם אחד שהדבר היחיד המשותף לשני מרכיביו הלאומיים הוא ההשתייכות הדתית.
  המאמר והתגובות הרבות מסמנים דרך חשיבתית חדשה ומן הראוי שהמאמר יוצג בעדיפות ראשונית ויעודד
  כוחות נוספים לתרום ולהשתתף בדיון.

 47. אשכנזי

  הבן שלי, אשכנזי לגמרי, נשוי לאשה שאמה היא בת למשפחה שבאה מעיראק ואביה עלה כנער מטורקיה.
  אז מה ומי הם שני הילדים שלהם, הנכדים שלי, אשכנזים או מזרחים?
  האם עליהם להצטרף לתנועה הציונית המדכאת או לקשת הדמוקרטית המשחררת?
  אנא שושונה, למדי אותי.

 48. שושנה גבאי

  ולא חרדליזציה כמו שכתבתי בטעות.

 49. שושנה גבאי

  שבה יש נישואין בין כל העדות . האם יש במה שאמרתי שיוצא נגד מוצאך בכלל ? ואולי מה שכתבתי היה נגד שפיטה של בני אדם לפי מוצאם אלא לפי מעשיהם. האם אתה לא חושב שאני אוהבת את המשפחה שלי ולכן חושבת שהציונות היא מסוכנת לתושבי הארץ הזאת ויש ללכת בדרך אחרת כדי לחיות בשלום , סולידריות ושיוויון? אני מציעה שתסרוק את מילותי בקפידה ואם תמצא משהו גזעני, אנא הביאוהו לפנינו.

 50. ג. אביבי

  תודה על המחמאה. אכן יש ביננו בעיקר הסכמה.
  אם את שומעת יותר מדי "האשכנזים" ופחות מדי "הציונות" – זה לא כי המזרחים נרתעים – אלא כי רובם מאמינים שהם בעצמם ציונים טובים. לראות בחרדי אשכנז האולטרה גזעניים סוג של ציונים, זה "בסדר" כרטוריקה אבל לאו דווקא טוב להבנת המציאות. הגזענות שלהם כלפי מזרחים, פלסטינים, שחורים ולא אירופאים בכלל, אינה תלויה בציונות או בקיומה, היא עתיקה יותר מהציונות. שורשיה נמצאים באותם מקומות ובאותה תקופה בה התחילו להתפתח תורות הגזע של אירופה הנוצרית-קולוניאליסטית. נכון רק לומר שהגזענות של החרדים האשכנזים עושה אותם לבני-ברית מאוד עקביים ונוחים להנהגה האשכנזית ציונית של ישראל. מאותה סיבה, לדעתי, הסמול הציוני והלא ציוני והימין האשכנזי יעשו יד אחת כדי לנסות להכשיל כל מאבק מזרחי לשוויון.
  להתמקד באנטי-ציונות זה אולי נותן סיפוק (למי שעוד לא התפכח מהציונות), זה לבד לא יביא אותנו לאף שינוי לטובה. לחשוב שבמחנה האנטי-ציוני היהודי נמצא בעלי ברית שתומכים בשוויון למזרחים זאת אשליה. היחידים שבאים בחשבון כבעלי ברית הם הפלסטינים. אבל כדי שהם יוכלו לראות בנו פרטנרים, כדאי שנבוא מגובשים כמזרחים. אם נבוא אליהם כאנטי ציונים (בלבד) או כפלסטינים חדשים, או כערבים חדשים-ישנים וכו' הם יראו בנו לכל היותר טרמפיסטים אבל לא גוף שיכול להיאבק, לא בעלי ברית של ממש.
  בכלל, השמאל המזרחי נוהג במידה רבה כמו הרוב הציוני-ימני של המזרחים – אלה ואלה משלים את עצמם. הימניים מתחפשים לפטריוטים ציונים – אשכנזים או לחילופין 'ממזרחים'/'מספרדים' את אליליהם מן השבט הלבן, ובכך "מוכיחים" שהם כבר שולטים במדינה. השמאל המזרחי מתחפש לרדיקלי אוניברסאלי או לערבי – כאילו את בעייתם של המזרחים בישראל הם כבר פתרו מזמן. צריך כבר להחליף את הדיסק.
  אמרת "מי שאנחנו"? אני אומר "למען מי שאנחנו".

 51. דני מור

  לא ברור מה מטרתה של שושנה גבי במאמר זה. אם היא התכוונה להגביר את הזהות היהודית בישראל אז היא פספסה אם היא התכוונה להוסיף שמן על המדורה העדתית בישראל היא הצליחה.

  ראשית אנסה להגדיר שתי הגדרות בסיסיות שמאוד מסולפות במאמר זה. יהדות וציונות:

  יהדות: בניגוד לדתות האחרות היא גם לאומית. (לגבי יהודים שאינם דתיים היא לאומית בלבד) אין אף דת אחרת שמוגדרת לאומית, אך בכל האומות בעולם יש דת השולטת בהם בצורה ברורה מאוד: בארה"ב, באירופה בדרום אמריקה ועוד, הדת השולטת היא נוצרית.
  בארצות ערב הדת השולטת היא מוסלמית. בארצות המזרח, הבודהיסטית ואף אחד לא מערער על כך.

  רק אצלנו, היהודים, ששרדנו בעולם במשך קרוב לאלפיים שנה ללא לאום, ללא מדינה, וסוף סוף הקמנו מדינה, יש מי שמערער על הלאום היהודי שמכיל באופן ברור את הדת היהודית, ומנהסה לפרק את הקשר בין הציונות ליהדות.

  הציונות: רואה ביהדות את הדבק הלאומי של כל היהודים בעולם והקימה את מדינת ישראל ללא מוסדות הדת שניהלו את העם היהודי בגולה.
  הציונות קמה והתגבשה במדינות אשכנז בלי שיהודי המזרח היו שותפים להקמתה אבל היא איננה אשכנזית בלבד. כל הארגון הציוני מראשיתו ועד היום מתייחס לכל העם היהודי בעולם כמקשה אחת. הכסף של יהודי ארצות הברית לא העלה את היהודים מתימן ואתיופיה על מטוסים והביא אותם לארץ.
  הכסף של ארצות הברית לא קלט את היהודים שגורשו מארצות ערב בישראל, לאחר מלחמת השחרור העקובה מדם שהשתתפו בה אנשי הפלמח ואינני מבין למה את מזלזלת בהם ולמה את חושבת שהם מנהלים היום את מדינת ישראל – ברובם נפטרו כבר! הכסף של יהודי ארה"ב עזר ועוזר גם היום לחזק את מדינת ישראל כמדינה יהודית.

  לסיכום: בכל המאמר הארוך הזה אין תובנה חדשה, אין פריצת דרך שתעזור למדינת ישראל להתגבר על מחריביה – מחרחרי המלחמות העדתיות.

 52. ג. אביבי

  אם כל כך חורה לך שמזרחים כותבים כאן על מזרחים ועל הדיקטטורה האשכנזית בישראל, עדיף שתפנה כמה שאלות לבני עדתך האשכנזים. שאל אותם, עד מתי יהיה רק שופט מזרחי אחד בעליון מתוך 15, עד מתי יהיו 90% מהמרצים בסגל האקדמי אשכנזים, עד מתי יסננו מזרחים ופלסטינים בקבלה לישובים קהילתיים, עד מתי יופלו מזרחים לרעה במקומות עבודה? מתי יהיה צדק חלוקתי בין הקיבוצים והמושבים האשכנזים לבין עיירות הפיתוח שלידן?
  אם הצלחת לקבל מהם הוכחה שהם בעד ביטול הפריבילגיות האשכנזיות, חזור לכאן וספר לנו. עד אז אתה עוד נבחן של גזענות אשכנזית.

 53. יובל

  נובעת מאי היכרות איתם.

  מיותר לציין שכותב המאמר רווי שנאה כלפי האשכנזים שבזכותם ובזכות תרבות המערב שהם מייצגים הבלוג הזה בכלל קיים.