אחרי הגינוי

התגובה לפשע השנאה כלפי פליטים ומהגרי עבודה בשכונת שפירא חייבת להיות תקיפה וחד-משמעית. אבל לצד זאת, יש לזכור כי צקצוק לשון מול טענותיהם של תושבי השכונה רק מוביל את מי שיכלו להיות בני ברית הישר לידיהם המגואלות שנאה וגזענות של הבן-גבירים והבן-ארים. אבי דבוש על ההכרח בהתארגנות קהילתית כנגד ההפרד…
אבי דבוש

פשע השנאה כנגד פליטים ומהגרי עבודה בשכונת שפירא בליל חמישי האחרון זכה לתגובות מינוריות יחסית. לא צריך לעשות את התרגיל המחשבתי הבנאלי של החלפת התפאורה והנמען להתקפה ליהודי חו"ל, כדי להבין את הכשל בעניין. פשעי שנאה הם אות לכך שישנה לגיטימציה מבוססת לאלימות מילולית ופיזית כלפי קבוצות "אחרים" בחברה, והתגובה המיידית אליהם חייבת להיות תקיפה וחד-משמעית. על המשטרה לתת עדיפות עליונה לחקירת האירוע ועל מערכת המשפט, אם וכאשר יגיעו האשמים לשיפוטה, לנקוט במידת הדין הקשה ביותר.

עד כאן, אני תקווה, הכל מובן. ומכאן כל העבודה החשובה והמעמיקה יותר. רמז לכיוון שלה קיבלנו בהפגנה שהתקיימה בשפירא למחרת ההתקפה, לגינוי הפשע והבעת סולידריות עם המהגרים והפליטים בתוכה. ההפגנה הדרדרה במהירות לכלל עימותים עם תושבי השכונה, שהאשימו את המפגינים בצביעות ובדריסה של התושבים הוותיקים יותר.

אחרי ההתקפה בשפירא, 27.04.12. אות לכך שישנה לגיטימציה מבוססת לאלימות מילולית ופיזית כלפי קבוצות "אחרים". צילום: JC / activestills.org

בעבור רבים מאיתנו קל להגיע לידי צקצוק לשון אל מול מחאת התושבים בשפירא, כמו בקריית מלאכי אל מול יוצאי אתיופיה וצפת ביחס לשוכרים הערבים. אפליה מאורגנת כזאת מקומה לא יכירנה בחברה מוסרית, אחראית וגם כזו השואבת את ערכיה מן היהדות. ובכל זאת, לפני הכניעה לפיתוי שבגינוי חשוב לנסות ולהבין: תושבים ותיקים יותר בשכונות, שרידים למזרחים ששוכנו בכל אחד מן המקומות בשנות החמישים, נלחמים על השאריות – מנת חלקן בעוגה החברתית. השכונות הללו, שסובלות מהזנחה, מניכור, מעליבות, מתקשות לשאת על כתפיהן את החלשים ביותר. ברגע שנדמה לתושבים הוותיקים שהם הרימו את הראש ויצרו איזו שגרה נסבלת, מגיעים מי שמורידים את ערך דירותיהם, יוצרים עומס על התשתיות העלובות, משפיעים על החינוך והתרבות באזור ועוד.

אחרי ההתקפה בשפירא, 27.04.12. צילום: JC / activestills.org

הגינוי שלנו, בעלי הפריבילגיות שלא נאלצים להתמודד יומיומית עם החצר האחורית הזו, את התושבים הוותיקים, הוא בעייתי. הוא דוחק את מי שיכלו להיות בני ברית הישר לידיהם המגואלות שנאה וגזענות של הבן-גבירים והבן-ארים. הגינוי הזה, שאין מאחוריו הבנה, תורם להפרד ומשול הנוח לכל שלטון.

הפרקטיקה שיכולה למנוע את המדרון החלקלק של ניכור ושנאה בין אוכלוסיות החולקות את אותה פיסת שטח, היא פרקטיקה קהילתית. כזו המרוממת את התושבים המתוסכלים הנאבקים על סיכויי החיים, ומחברת אותם לזהות האינטרסים עם ה"אחרים", שקרובים אליהם למעשה, יותר מכל קרבה שאנו, בעלי הפריבילגיות, נוכל אי פעם לייצר.

דוגמה לעבודה מוצלחת כזו מתבצעת בארגון "ממזרח שמש", שמשתמש בשפה היהודית המחברת מזרחים-מסורתיים כדי לסייע להתארגנות שכונתית – המעודדת תפיסה פוליטית בהירה, המחדדת אינטרסים קהילתיים משותפים ויכולה להיות בסיס לפעולה משותפת המחברת קהילות ואוכלוסיות שונות.

השקעה בהתארגנות קהילתית נכונה יכולה לסייע ביצירת תנאים טובים יותר לסובלנות והכלה של אוכלוסיות קצה, גם במסגרת חיי היומיום המאתגרים של אנשי השכונות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור בל"ד

  ההשוואה האומללה של הכותב בין מה שמכונה בשיח הצדקני פשע שנאה לבין התקפה על יהודי חו"ל מזכירה, איך לומר בעדינות, אדם בשם נתניהו. צריך לעשות את התרגיל המחשבתי, הבנאלי רק בעיני הכותב ושאר היהירים והמתנשאים המסכימים עימו, של החלפת התפאורה והנמען להתקפה ליהודי חו"ל, כדי להבין את הכשל בעניין. הכשל הוא בראש ובראשונה של הכותב ושל מלבי השנאה המצטרפים אליו, אשר ידיהם מגואלות שנאה וגזענות לא פחות מאילו של בן גביר ובן ארי.

  ההשוואה הזו אומללה כי היהודים הגרים בחו"ל אינם מהגרי עבודה, הם אינם פליטים, הם אינם מסתננים. הם אזרחים. פשעי האנטישמיות מופנים נגדיהם אך ורק עקב היותם יהודים. חובה לבדוק היטב היטב מי אשם בפשעי השנאה. ע"פ הני זובידה, האשמים העיקריים הם אלו המרוויחים משהייתם של הפליטים\מסתננים\מהגרי העבודה ( המחלוקת היא על ההתפלגות – ישנם גם פליטים, גם מסתננים וגם מהגרי עבודה).

  זובידה: "מאחורי הפליטים ומבקשי המקלט החלה כלכלה המגלגלת לפי הערכות כ-100 מיליון שקלים בשנה [מצורף לינק]!! צריך לשאול למי זה מתאים שיגיע לכאן כוח אדם זול בלתי מיומן שניתן להעסיקו ללא תשלומים של ביטוח בריאות או מס הכנסה או ביטוח לאומי".
  ישנה גם הצעה קונקרטית: "את הפגנת המחאה הבאה יש לקבוע מול ביתם של אלו שדומים לכם ומושכים בחוטים ולא בשכונת שפירא שם מיושבות שתי אוכלוסיות מוחלשות שהוסתו זו כנגד זו בעוד מישהו אחר גורף לו רווחים נאים ביותר"!
  http://hanizu.wordpress.com/2012/04/28/%D7%9E%D7%99-%D7%90%D7%A9%D7%9D-%D7%91%D7%A4%D7%A9%D7%A2%D7%99-%D7%94%D7%A9%D7%A0%D7%90%D7%94-%D7%91%D7%AA%D7%9C-%D7%90%D7%91%D7%99%D7%91-%D7%99%D7%A4%D7%95/

  שורשי ההתנשאות והיהירות אינם ב"הבנה" כי "הגינוי שלנו – בעלי הפריבילגיות שלא נאלצים להתמודד יומיומית עם החצר האחורית הזו – את התושבים הוותיקים, הוא בעייתי". בוודאי שהוא בעייתי. הוא בעייתי כי הוא גזעני. אבל הגזענות מתחילה עוד קודם. היא מתחילה במשפט "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים" וממשיכה בקו ישר ל"הוא דוחק את מי שיכלו להיות בני ברית הישר לידיהם המגואלות שנאה וגזענות של הבן-גבירים והבן-ארים".

  מה עם אלה שמסרבים לסרב? שלא רוצים להיות בני ברית שלך? הרי יש כאלה. פלסטינים שלא רוצים להיות חברים שלך. למה? ככה! לא רוצים. אותם ידעתם להוציא אל מחוץ לגבולות השיח הלגיטימי ללא הינד עפעף. ומה עם תושבי השכונות שלא רוצים מאבק משותף עם שותף קולוניאליסטי שנכפה עליהם ע"י אלה המרוויחים משהותם של המהגרים?

  "הכרח בהתארגנות קהילתית כנגד ההפרד ומשול" הינה כפיית דעתך על תושבי השכונות. גם על אלה שלא רוצים להרתם למאבקים שלכם למען צדק חברתי או השד (הציוני) יודע מה. מי שלא רוצה להתארגן קהילתית אלא רק שהמהגרים יעופו לו מהשכונה – מסיבות מובנות – הופך באחת לגזען, לבן גביר ובן ארי.

  לך לבדואים באיזור ב"ש-ערד, שמע מהם על גזילת פרנסתם בבתי המלון באיזור ים המלח לטובת אותם מהגרים שאתה נלחם על זכויותיהם. לך לאתרי בנייה, שמע מהפועלים הפלסטינים על מהגרי עבודה המוכנים לעבוד בשכר נמוך עוד יותר ממה שנותנים לפלסטינים. מה היה קורה אילו מהגרי עבודה אלה היו מתיישבים בכפר פלסטיני או בדואי? מבטיח לך שזה לא היה נגמר בבקבוק תבערה. האם גם אז היית מפגין נגד "גזענותם" של הפלסטינים והבדואים?

  האשמת זורק בקבוק התבערה בפשע שנאה, הדרישה למצות עימו את מלוא חומרת הדין, הדרישה מהמשטרה ומבתי המשפט לפעול, ההנחה כי "הכל מובן", כל אלה משולים להאשמה "הם ירו עלינו קסאמים" ולדרישה לצאת למה שמכונה "מבצע עופרת יצוקה", או לחילופין לגינוי של פושע המלחמה הזוטר אייזנר. ארכי פושע המלחמה אהוד ברק הוא זה שיורה קסאמים, הוא זה שתוקף מפגין בקת רובה, והוא, או מי מחברי ממשלתו או אלה המרויחים מהכיבוש\ ייבוא העבדים, זרק את בקבוק התבערה בשכונת שפירא.

 2. עמית

  במשך חודשים רבים מסית ראש הממשלה נגד הפליטים והמסתננים ואומר שהם הבעיה החברתית כלכלית הכי גדולה. אליו מצטרף שר הפנים אלי ישי שאומר שהם סכנה דמוגרפית חסר רק מעט עד שיאמר שהם מסכנים את טוהר הגזע היהודי.
  את מי צריך לגנות? את מי צריך להוקיע? מי אשם במחדל, בחדלות אישים, בהסתה? התשובה ידוע ממשלת ישראל מראשה ועד עכוזה.

 3. פועל שחור

  הצפוניים המתוחכמים מפילים את כל התיק על מוחלשי החברה שכונות דרום ת"א שהופקרו מזה דורות ע"י פרנסי העיר הצפוניים. חלק מפתרון הבעיה צריך להיות החלת העקרון של חלוקת הנטל לפיו מעמסת הפליטים צריכה להתחלק באופן שיוויוני בין חלקי האוכלוסיה השונים ואם כבר אז דווקא הצפוניים החזקים הם שצריכים לשאת את מרבית הנטל וחובתם ליצור פרוייקטים של אירוח הולם לאותם פליטים אומללי האנושות.

 4. יסלח לי הפועל השחור

  עם כל הכבוד, אני צפוני, אבל את האוטובוסים שמביאים את הסודאנים מכלא קציעות זה לא אני שמכוון לתחנה המרכזית. אולי זה שר הפנים (המזרחי עם חי"ת ועי"ן), אולי זה מישהו בצבא. לא אני. אני גם לא מרגיש אשם בזה ששכר הדירה בשכונה שלי גבוה מזה שבדרום, ולכן הדרום מושך את המוחלשים.

  מצד שני, אני גם לא הלכתי להפגין נגד בקבוקי התבערה. לא מפני שאני בעדם – זה פשע שנאה מתועב ואני מקווה שהפושעים ייתפסו וייענשו בחומרה. אבל חשבתי שאין לי זכות ללכת ולהתעמת עם התושבים הוותיקים המוחלשים מתוך עמדה של הטפת מוסר. כי אצלי בשכונה אין סודאנים ואין תלונות על שוד ואונס.

  ולכן הקריאה להתארגנות קהילתית כל כך נכונה בעיני. חשבתי אפילו על רעיון של מעין "משמר אזרחי" משותף לוותיקים ולפליטים, שיסתובבו יחד ברחובות.

 5. דןש

  למרות מחאתם הצודקת של תושבי שכונת שפירא הסובלים ממחדלי הממשלה הרעה הזאת בכל התחומים – אסור בתכלית האיסור לפגוע בבני אדם, שמסיבות שונות נסו ממדינותיהם בחפשם אחרחיים טובים יותר. מבלי להכנס להגדרות האם הבאים דרך גדרותינו הם נסים על נפשם ממורא השלטון בארצם או מחפשים את פת לחמם אותה אינם מסוגלים להשיג במקומותיהם – מדינת ישראל היא הכתובת לטיפול בבעיה. להתעלם ממנה ו/או "לזרוק" אותה אל עבר אוכלוסיה ישראלית קשת יום, איננה הפתרון ורק יוצרת אלימות וכאוס.
  לא אציע כאן פתרון, אבל ממשלת ישראל היא חייבת לטפל בבעיה בצורה אנושית. יחד עם גורמים בינלאומיים האמורים לטפל בנושא פליטים. נזכור כי גם אנחנו היינו פליטים, שהתדפקנו על דלתון העולם הנאור ןהושבנו ריקם. אל נעשה זאת לאחרים. על המדינה לקבוע מדיניות ברורה לטיפול בבעיה ויפה שעה אחת קודם.
  את המתפרעים מתוכנו חייבים להעניש בחומרת הדין.

 6. שפי

  הבן-ארים וחבריהם כבר הגיעו אתמול לחרחר ריב ולהגביר שנאה. אבל גם אנחנו כאן, פועלים להתארגנות קהילתית ולשיתוף פעולה.
  ואנחנו מבקשים בכל לשון של בקשה לא לבוא מבחוץ בהתנשאות מוסרנית ולהטיף לנו. כל הפגנה המעליבה את תושבי השכונה, שגם כך נדחקים בגבם לקיר, רק מגבירה את כוחם של הגזענים ומפיצי השנאה.

 7. פועל שחור

  ומבצעיו צריך שיועמדו לדין אך זה גם מחייב בדיקה של הפרספקטיבה הפוליטית חברתית .אסור להתעלם מהעובדות לפיהן היושבים בצפון העשיר מטילים את כל האחריות על המצב בהאשמת שר הפנים ושכר הדירה הגבוה כאילו מעבר לשני אלמנטים אלו אין מה לעשות.כמו תמיד המעמד הגבוה מסיית את המעמדות הנמוכים אלו באלו.
  הצפוניים מדושני העונג צריכים גם הם לגלות מעורבות ולוותר על חלק משכר הדירה השיילוקיסטי שהפליטים אינם יכולים לעמוד בו.

 8. נתן.

  לא ברור על מי הם כועסים.

  תושבי דרום תל-אביב מצביעים בהמוניהם לשלוש מפלגות עיקריות ש"ס ישראל ביתנו והליכוד. במילים אחרות לשלטון.
  והם גם ימשיכו להצביע לשלטון בבחירות הבאות.

  אבל כשבמקום לחשוב עסוקים כל היום במנטרות על "צפוניים", "אשכנזים" ושאר ירקות קשה כנראה לחשוב.

  אז מכיון שמדובר באנשים רגישים שאסור להעליב אותם אני אגיד רק שמי שיש לו מנטליות של עבד לא יכול כנראה להשתחרר באמת.