אקטואלי מתמיד

כן, גם השנה הוסיפו המעסיקים הישראלים להתעשר על חשבון העובדים ולהעסיקם בתת-תנאים. עלא ח'טיב, מנכ"ל קו לעובד, לכבוד 1 במאי
עלא ח'טיב

היום נציין ביחד עם רבים אחרים ברחבי העולם את יום הפועלים הבינלאומי, או בשמו המוכר יותר, ה-1 במאי. יום חג שבא לבטא סולידריות עם איגודי העובדים ומאבקם למען תנאי העסקה הוגנת.

ההיסטוריה של היום הזה מתחילה בשנת 1872 בשביתת פועלים בטורונטו, קנדה, ומאוחר יותר בשנת 1886 בשיקגו, ארה"ב, כאשר פועלים פתחו בשביתה ויצאו למחות כנגד העסקה של שעות ארוכות ובתנאי עבודה מחפירים. הם דרשו להגביל את יום העבודה ל-8 שעות. השוטרים פיזרו אותם באלימות, ואילו אחד המפגינים פשט את חולצתו הלבנה שהאדימה מדם כתוצאה מפגיעתו על ידי השוטרים ובכך קבע את הצבע האדום כסמל למאבק הפועלים.

מאז ועד היום מציינים בכל שנה את היום הזה ברחבי העולם. בשנה שעברה הורגשה עלייה מסוימת במספר המשתתפים בתהלוכות שהתקיימו ברחבי ישראל, בהשוואה למגמה ההפוכה דווקא בעשור האחרון. יש המייחסים את ההתעוררות שהורגשה אשתקד לאביב הערבי, או למחאת העובדות הסוציאליות והרופאים כנגד מדיניות העמקת הפערים וכנגד תנאי ההעסקה הפוגעניים הקיימים במשק הישראלי.

למעלה מ-120 שנים עברו מאז ה-1 במאי הראשון, ולמרות המחאות והחקיקה המתקדמת בדיני העבודה ממשיכים מעסיקים רבים במשק הישראלי להעסיק עובדים מעבר לשעות העבודה המותרות בחוק. חלקם אף מוסיפים חטא על פשע ומשלמים שכר נמוך מהסכום המינימאלי הקבוע בו. זאת, נוסף על הפרות גסות אחרות של חוקי עבודה המיועדים להגן על זכויות העובדים.

לדאבוני, לכבוד 1 במאי אין בפי בשורות טובות. במבט לאחור על השנה שחלפה ניכר כי במספר פניות העובדים לקו לעובד חלה עלייה תלולה. על אף העשייה הרבה מצד צוות עובדים ומתנדבים מסור ומקצועי ביותר, אנו עדים ליותר מעסיקים המתעשרים מבזיזת כספם של עובדים ישראלים כעובדים פלסטינים, של מהגרי עבודה, ושל פליטים ומבקשי מקלט. כמו כן, מדיניות הממשלה הדוגלת בגלובליזציה של המשק הישראלי מרחיבה את שכבת העובדים המשתכרים בשכר מינימום ופחות מכך.

במהלך 2011 תועדו יותר מ-20,000 פניות במשרדינו הפרוסים ברחבי הארץ. מתוך פניות אלו הצלחנו להחזיר מיליוני שקלים שנגזלו מהעובדים בהפרה בוטה של חוקי העבודה; הצלחנו לפקוח את עיניהם של עובדים רבים לזכויותיהם ובכך מנענו המשך של חלק מהעשיקה.

גם אחרי הקיץ האחרון ממשיך יוקר המחייה לזנק, והעשירים ממשיכים להתעשר עוד יותר. בד בבד העוני מכה שורשים גם בשכבות מעמד הביניים. מכיוון שלא צפויים שינויים כלכליים חברתיים לטובת שינוי משמעותי שיאפשר להעביר את הכוח להמון, בינתיים נראה שהכוח יישאר בידי בעלי ההון. כדאי לזכור שרבים מהעובדים המשתכרים שכר נמוך אינם מודעים לחלוטין למצב המדיני-כלכלי, ואף אינם נוהגים לשוטט ברשתות החברתיות, כך שלא בהכרח יהיו חלק מקבוצות המחאה השונות שצמחו בעקבות מחאת האוהלים. כמו כן, מרביתם אינם מאוגדים באיגודי עובדים – והדבר מקל על מלאכת הבזיזה ועל המשך העסקתם בתנאי עבדות.

קולו של העם נשמע טוב מאוד במחאה האחרונה, אך זה רחוק מלהיות מספיק. התנאי למחאה חברתית שתבטיח שינוי הוא השתתפותם הפעילה של ההמונים בשכבות החלשות ביותר של החברה הישראלית, המעמד הנמוך – מעמד הפועלים. לפיכך, דומה שהתאריך ההיסטורי, 1 במאי, אקטואלי יותר מתמיד.

הכותב הוא מנכ"ל קו לעובד

לפרטים על הפגנת 1 במאי היום בתל אביב

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.