בשורת האדמו"ר

מלבד נשימה ושיעול, כל פעולה אחרת של חבר מפלגה לא תיעשה ללא אישור המנהיג. יוסי דהאן מעיין בתקנון מפלגת "יש עתיד" ומגלה שההשראה למבנה המפלגה החדשה מקורה כנראה במפלגת "האיחוד הלאומי" של רוברט מוגבה, נשיא זימבבאואה
יוסי דהאן

אז זהו זה העתיד, פניה החדשות של הדמוקרטיה הישראלית, אוטוריטר טלגני אפוף ענני קלישאות. בסוף השבוע פורסם התקנון שהגיש מנהיג מפלגת "יש עתיד" לרשם המפלגות. על פי התקנון, המזכיר את תקנוני מפלגות השלטון בצפון קוריאה וזימבבואה, המנהיג, יאיר לפיד, יזכה לשליטה כמעט מוחלטת במפלגה עד תום הכנסת ה-20. יושב הראש יקבע בלעדית את רשימת המועמדים לכנסת ואת סדר שיבוצם, הוא יחליט מי כלול בהנהגת המפלגה וישבץ את כל בעלי התפקידים בה. ובמקרה שחלילה תתגלע מחלוקת במפלגה, דעתו של המנהיג היא שתכריע. בקיצור, מלבד נשימה ושיעול, כל פעולה אחרת של חבר מפלגה לא תיעשה ללא אישור המנהיג. הבן ממשיך את מורשת האב ולומד את לקחיו.

יאיר לפיד. תקנות המפלגה שלו מזכיר את תקנוני מפלגות השלטון בצפון קוריאה וזימבבואה. איור: יעל בוגן, העין השביעית the7eye.org.il ‫‫(cc-by-nc-sa)‬‬

מהתקנון אנחנו למדים שלמפלגה יש מייסדים, מעגל מצומצם של אוהדים ומעריצים נאמנים. אבל המנהיג החשדן אינו שש לסמוך על זרים. כמו בארגוני פשע, רק קשרי דם מבטיחים נאמנות מליאה. לכן צורפו האם, הרעיה והבן לרשימת המייסדים, וגם המאפרת ומאמן הקרטה האישי. ויש עוד כמה חברים אישיים, שכן המנהיג הוא איש רעים להתרועע. אחד מהמעריצים, המשורר רוני סומק, שלא ברור האם תודעתו הייתה צלולה לחלוטין בעת ראיון עיתונאי שבו הסביר שהצטרף ללפיד כיוון ש"הוא יהיה פה לילדי המקרר הריק", ושליאיר "יש טונות של רגישות להבין את הדברים האלה".

זה האיש וזה העתיד, כך נראית בשורת הישראליות החילונית, הליברלית והדמוקרטית. כמה אירוני שהחילוניות הבורגנית והחלולה הזו, דומה דמיון כמעט מלא לאויב שעליו הכריזה מלחמה – המפלגות החרדיות. מפלגות אנטי דמוקרטיות במבניהן המצייתות להוראות האדמו"ר. אולם למען האמת, ההשוואה הזו עושה עוול לפלורליזם המוסדי של המפלגות החרדיות, אצלן לפחות קיימת הפרדה בין הסמכות הרוחנית לבין השליחים הפוליטיים הנהנים מעצמאות מסוימת, עצמאות שחברי הכנסת של מפלגת האדמו"ר החילוני לא ייהנו ממנה.

ובעיתון גם כתוב שלקש והגבבה שמקריא מהטלפרומפטר קים ג'ונג איל הישראלי יצביעו בערך עשרה מנדטים. מאות אלפי מצביעים שיוכיחו שוב שאינפנטיליות ובורות פוליטית יכולים להסתתר היטב מאחרי מעטה דק המתחזה לרציונאליות שפויה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. קורא

  1. האם מפלגה היא מדינה? האם הכול במפלגה צריך להיות דמוקרטי כמו במדינה? ובכלל, ממתי הפורמליזם והתקנונים הפכו לעיקר? הליכוד, העבודה, ישראל ביתנו – כל אלו (ואחרות) מפלגות שלא ברור האם אי פעם קיימו הסכמים קואליציוניים עליהם הם חתומים, וביחס ל"מפקדי הארגזים" והקומבינות בהם – התקנון של לפיד, נראה דמוקרטי יותר מחוקי היסוד.

  2. הישראלים לא יצביעו ללפיד בגלל בורות ואינפנטיליות (ואקום מנהיגותי נראה הסבר טוב יותר). הבעיה החרדית הרבה יותר מסוכנת לשרידותה וקיומה של ישראל. כשנהיה מיעוט יצרני בין רוב (הולך ומתגבש) חרדי, אולי כל האינפנטילים והבורים שמזלזלים בבעיה הזו – יבינו את השלכותיה.

 2. שאול

  אבל למה הטון בריטי המסויג? למה תמיד הכל באנדרסטייטמנט כזה?
  כאילו, קים ז'ונג איל הישראלי? מזכיר את תקנוני המפלגות השולטות בצפון קוריאה וזימבבואה? כמו בארגוני פשע?
  מה רע בגוד אולד השוואות להיטלר? קים ז'ונג איל חלבי לגמרי, בנאדם. איל אחראי למותם ברעב של בקושי כמה מיליונים- ואני מפסיד עליך, והכינוים שלו על פי חוקת צפון קוריאה הם בכלל מקסימים! המנהיג העליון שירד אלינו מגן עדן וכל זה. הלוואי על יאיר לפיד להיות כזה חמוד. וזימבבואה? אחינו! מוגאבה הוא בקושי ליגה ג' של מנהיגים שהם מפלצות. מה הוא כבר עשה? פה קבר אישה בהריון בעודה בחיים כדי לחגוג את זכייתו בשלטון, שם הוריד את תוחלת החיים בזימבבואה מ 62 ל 36 תוך שלושים שנה? בקטנה. זה ילד לעומת יאיר לפיד. ילד.
  מספיק עם ההתלקקות המתיפיפת והפוליטיקלי קורקטית. צריך להגיד באומץ – ההשוואות הרלוונטיות ליאיר לפיד הן המן הרשע, סטאלין, ודרומה. ללטף אותו בהשוואת לצפון קוריאה וזימבבואה זה סתם מאמץ להתחנף לקונצנזוס.

 3. דןש

  כפי הניראה האזרח הישראלי איבד את דרכו. כיצד ניתן להסביר, שאדם שאין לו כל רקע עשיה ו/או ארגון בעברו פרץ לדעת הקהל הישראלי וזוכה לתוצאת סקרים גבוהה.זאת אפילו ללא הזכרת נבחרת התומכים בו והכלולים ברשימת מפלגתו. האם זה רציני להוסיל לאחד ויהיה מוכשר ככל האפשר עוד 10 אלמוניים (על פי הסקרים דהיום). במיוחד כאשר למעט הטיפול בחרדים אין כל מידע להתייחסותו לבעיות האחרות הניצבות בפני המנהיגות הישראלית. חבל ש"נוכחותו" תפצל את המחנה השפוי (מחנה השלום והכלכלה המבוססת על הקטנת פערים)ותגיש את המדינה , כפרי בשל לימין ההזוי השש אלי קרב ומקבע את הכלכלה החזירית.
  כמו שנאמר שוב הביתה לפיד – חזור להיות פובליציסט, שם תרומתך לחברה תהיה גדולה לאין ערוך

 4. שושנה גבאי

  וכי מאיפה יקבל לפיד רעיונות על דמוקרטיה ושיוויון? מבית אבא? או אולי מהחברים של אבא( מר "אין לי אחות" , הנאשם אולמרט, ועוד כמה חסרי חוליות(. או אולי מהאידיאולוגיה הציונית שספג במערכת החינוך הישראלית? וגם אם שמע אי פעם משהו, כלשהו, על רעיונות דמוקרטים וכי למה שיישם אותם? למה הוא פרייאר של מישהו ? אם אכן יפעל לפי רעיונות דמוקרטים,או אפילו מריטוקרטים רחמנא ליצלנא, לא ישאר מקום בשבילו. אולי בתור לבלר אם יש לו כתב יד נאה.

 5. יוסי דהאן

  לקורא,
  כן, במדינות דמוקרטיות מן הראוי שמפלגות יתנהלו באופן דמוקרטי.מפלגות במדינות דמוקרטיות לא אמורות להיות דומות במבנה שלהן לא ליחידות צבאיות ולא לחצרות אדמו"רים. מן הראוי שחברי כנסת וחברי מפלגה בעלי דיעות שונות לא יחששו להביע את עמדתם, שיתקיימו בהן דיונים והכרעות יתקבלו באופן דמוקרטי. לפי התקנון המפלגה של לפיד תהיה דומה מאד לזו של ליברמן, חבורה של נאמנים כנועים וחנפים החייבים בציות מלא למנהיג. חברי כנסת שהאינטרס היחיד שלהם הוא לרצות את רצונו ואין להם שום עניין לדעת מה חושבים או רוצים הבוחרים ששלחו אותם לכנסת. מה יהיה מרחב השיפוט העצמאי של חברי כנסת כאלה? מפלגות כאלו גם יקבעו את אופיה של הדמוקרטיה במדינה. כיצד לדעתך ייראו הדיונים בכנסת בין מפלגות שזה המבנה שלהן. הם ידמו יותר ויותר לאוטוקרטיה המורכבת ממספר בעלי זרוע פוליטיים.
  והמבנה הזה הפוליטי מגיע מישהו המתיימר להציג חזון ליברלי דמוקרטי מערבי.

  לשאול, אכן אתה צודק האנלוגיה בין לפיד מוגבה וקים ג'ונג איל לא מליאה, גם אני שמתי לב שללפיד אין עיניים מלוכסנות וצבע עורו אינו שחור כמו זה של מוגבה. אם תקרא את המאמר שוב ולאט תבחין שהאנלוגיה מתמקדת בדגם השלטון האוטוריטרי הפוליטי המפלגתי שאימצו שלושתם.

 6. גדעון [נטול צילינדר] מזימבבה

  רוברט היה ראש תנועת שחרור (ZANU) שהושחת, וה-"BLACK TORCH שלנו" היה רק בנו של טומי אחד – שמכר את מפלגתו (מראש) למרבה במחיר, וייעשה כך 'בעתיד'.

 7. אילן

  והאיחוד הלאותי מהו ?
  לפני שפרץ (ןרמס כל דבר בדרכו) ליברמן אל חיינו. מישהוא הכיר את מס' 2 ברשימת ישראל ביתינו ?

 8. אורה לב-רון

  הרי מלכתחילה מדובר ב"בחירות", כי לא הולכים לבחור בין, אלא את המנהיג.
  ולכן אך טבעי הוא שגם את שאר חברי ההנהלה רק יאשרו, והם 'יעשו את העבודה': לפיד, עובדיה יוסף, ויז'ניץ, לנין, אדלסון. העם רק יאשר ויאמר רוצה אני.

 9. שאול

  הבנתי. סליחה. אני לפעמים מבין לאט.

  חשבתי לתומי שהזכרת את מוגאבה ואיל (אגב, קראת ליאיר לפיד קים ז'ונג איל הישראלי, ולא רק ראש המפלגה שהתקנון שלה מזכיר את המפלגה שלטת בצפון קוריאה) כדי לעורר אצל הקורא אסוציאציות לא נעימות. כדי לצווח מלוא גרון רמיזות דוחות, ממש כמו אחרון המתנחלים שצועק שהערבים הם נאצים (אבל לא בדיוק, הוא מסייג). אבל טעיתי!

  כל הנראה, עשית מחקר השוואתי על המון המון מפלגות בעולם, וההשוואה הכי טובה נראתה לך צפון קוריאה וזימבבואה. פשוט עברת על רשימות ארוכות של מפלגות מכל העולם ולאורך ההיסטוריה, והמפלגות שהכי מזכירות לך את יש עתיד הן אלו. מה אומר? התשכנעתי! עם מחקר השוואתי כה רציני, אני לא מתווכח.

  או שיצא במקרה – מעשה שטן, מכל המפלגות בעולם שבהן יש בשנים הראשונות להקמתן, בחרת באופן רנדומלי שתיים – יצא צפון קוריאה ומוגאבה. החיים מלאים מקריות! ואם במקרה מדובר בשניים מהמשטרים הרצחניים והמפחידים ביותר בסביבה – נו טוב, מה לעשות. הרי ההשוואה לא מלאה.

  כמו שמי שאומר שעראפת הוא היטלר לא ממש מתכוון שהם אותו דבר. או שאיראן היא גרמניה הנאצית, לא מתכוון שאחמדיניג'אד בלונדיני. זו שפה פוליטית מכוערת ואלימה. כן , אני יודע שאתה לא חושב שיאיר לפיד ירצח מליונים, אבל הרטוריקה הזו דוחה אותי.

  "מזכיר את תקנוני מפלגות השלטון בצפון קוריאה וזימבבואה"

 10. שושנה גבאי

  מזה זה אומר, שאישיות פוליטית רוצה את תמיכת העם ואמונו באופן בלתי מסוייג רק על סמך הצהרותיה ,אבל אותה אישיות מצהירה שהיא לא מאמינה בחבריה לדרך(חבריה למפלגה!) ופוחדת משחיתותם ולכן היא משאירה את כל הסמכויות בידה? מדובר כאן לא במחקר השוואתי אלא בהבנת תבנית הפעולה ולכן אם המשפט שכתבתי למעלה אמת הוא, הרי שמבחינה לוגית אין מנוס אלא להסיק את המסקנה של כותב הרשימה. השאלה אם יש לך טענות להפריך משפטים אלו חוץ מלהעלב?

 11. שאול

  או קדאפי.

  אכן, פספסתי את הקטע שבו יאיר לפיד דרש אמון באופן בלתי מסויג. אכן הייתי צריך לקרוא בין השורות שיאיר לפיד מתכנן לבטל את ריבונות הכנסת. כסיל שכמותי!
  אבל עכשיו הבנתי – תודה על ההבהרה. אני מציע שנניף שלטים של יאיר לפיד עם סמל המפלגה השלטת בצפון קוריאה בכיכר ציון. אבל לא נשכח להגיד – ההשוואה לא מלאה.

  שושנה, אני על טענות עונה בטענות. על צווחות "צפון קוריאה" ו"זמבבואה" אני עונה כמו שמגיע להן. לא קראתי פה שום טיעון בפוסט הזה. רק צווחותץ

  זה מגוחך כמו ששטרסלר צועק צפון קוריאה, וזה מכוער כמו ההשוואות של ארגון בצלם לקאפו.

 12. שושנה גבאי

  לפיד מבקש מאיתנו הבוחרים, שנאמין שהוא יעשה X דברים(עליהם כבר אמרתי בעבר כמה דברים

  http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/2012/01/17/%D7%A8%D7%95%D7%A7%D7%93-%D7%A2%D7%9D-%D7%92%D7%91%D7%99%D7%A8%D7%99%D7%9D/

  )ובינתיים מדובר בהצהרות כמובן (אלא אם כן אתה חושב שעובדה זאת מעליבה ולא תיאור עניינים נייטרלי)ולכן זה אומר בינתיים שאני הבוחרת מביעה בו אימון ומסתכנת (כמו בהבעת אימון בשאר הפוליטיקאים ) בכך שהוא לא יעמוד בהבטחתו , שהרי להלכה יש לו אפשרות (כמו לכל פוליטיקאי אחר) לרמות אותי. ונגיד שהוא רימה אותי. מה היא האפשרות שלי לפני הבחירות הבאות, אם לא דרך מרכז המפלגה שלו להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות באופן דמוקרטי ואם לא לשם מה הוא הקים מפלגה? ,ואם לא כך זוהי דמוקרטיה ריקה מתוכן ואין צורך כלל לפזר את הכנסת בשבילה. הכנסת הופכת תפאורה בלבד אם חברי מפלגתו מצווים להצביע רק מה שלפיד ירצה, אם את X הדברים האלה הוא לא מוכן להעמיד לדיון אפילו עם האנשים(חברי המפלגה) שאמורים לשתף איתו פעולה בדרך להשגת המטרות. ולכן מדובר כאן בדגם אוטריטרי כמו שקבע דהאן . דהאן גם ציטט מ תקנון המפלגה והסיק ממנו מסקנות: " יאיר לפיד, יזכה לשליטה כמעט מוחלטת במפלגה עד תום הכנסת ה-20. יושב הראש יקבע בלעדית את רשימת המועמדים לכנסת ואת סדר שיבוצם, הוא יחליט מי כלול בהנהגת המפלגה וישבץ את כל בעלי התפקידים בה. ובמקרה שחלילה תתגלע מחלוקת במפלגה, דעתו של הראיס היא שתכריע." ולכן בהחלט מדובר באימון בלתי מסוייג.
  לדעתי יקל עליך להוריד את השם יאיר לפיד ולשים כל שם אחר במקומו( אם המזרח התיכון מגעיל אותך אז אולי ראש מפלגה בארצות הברית?)ואז אולי תבין את מהות הטענה. אחרי הכל הרעיון הוא לנהל כאן דמוקרטיה הלא כך?

 13. פועל שחור

  הציונות האשכנזית מעצם טיבעה נועדה להצמחת פירות ביאושים אז לא להתפלא שכל מערכות המיד התקשורתיות התגייסו לייחצונו של הקולב האשכנזי.
  תתחילו לחשוב על הצמחת מנהיגות של העם הערבי יהודי מוסלמי כי עם אחד אנו.