השבט אמר את דברו

הם כבר תכננו את כניסתו המרהיבה של כוכב הטלוויזיה, את הופעתה הנוצצת של הנסיכה האדומה. עכשיו השבט הלבן עומד ומקלל מול הקומבינה האולטימטיבית של שאול מופז, שידע היטב כי אין לסמוך על קולותיהם. משה קריף חזר לימי דוד לוי
משה קריף

לא עזרו לו לשאול מופז, לא סיפורי נהלל והרפת, לא הסיירת ולא מבצעים צבאיים עלומים אפילו לא הרמטכ"לות. עם היבחרו לראשות קדימה, השבט הלבן אמר את דברו ומיד נמלט ממנו בהמוניו. כך צפה נדהם כיצד הפך נצחונו ללעג ולשנינה; שאול, אמרו הקריקטורות, חשב שמצא את המלוכה ומצא אתונות.

זו לא הפעם הראשונה שהפוליטיקה הישראלית משאירה דמויות מזרחיות שואפות הנהגה נלעגות בצדי הדרך, רק משום שהעזו להחציף פנים ולכבוש פוליטית מעוזים פוליטיים של ההגמוניה. הדוגמאות מוכרות: אביגדור קהלני עת בקש להיבחר לראשות עיריית תל אביב-יפו כמועמד העבודה, עמיר פרץ שהביט בעיניים כלות איך נמלטים  מתנועת העבודה לקדימה עם היבחרו ועכשיו מופז שעמד מופתע מול שברי הסיכוי הפוליטי כפי שהצביעו הסקרים של סוף השבוע.

שאול מופז. לא נהלל ולא הרפת (צילום: עמוד הפייסבוק של שאול מופז)

בצר לו, ארגן מופז קומבינה פוליטית ופעל מתוך ניתוח פוליטי קר וצונן שמבין כי לא התקדמנו רבה מאז ימי דוד לוי. שאול מופז למד השבוע כי מנהיגים מזרחים לדורותיהם, לפחות עד עכשיו, עדיף להם לסגור ערב תחילת העונה עם הקבוצה שמציעה את הדיל הטוב יותר – משום שכל עוד זה תלוי בקולות השבט הלבן, לא יעזרו לו ניסיונו או בכירותו וכלל לא בטוח שיישאר על המגרש הפוליטי.

אולי הגיע העת להצפין לבית שאן ולבקש את סליחתו של האיש שעשה את כל הדרך ונבעט מההנהגה רגע לפני שירש את בגין. דוד לוי, כמו מופז, היטיב לראות את המבנה הפוליטי היצוק של הפוליטיקה בישראל – שלערער אותו זה מסובך וכמעט בלתי אפשרי – והבין תמיד שכל מה שנשאר זה לנצל הזדמנויות פוליטיות, ומהר.

מול הקומבינה האולטימטיבית עומד עכשיו השבט, שלו ולמועמדיו קלקלו את החגיגה הפוליטית הצפויה, ולא מצליח להתאפק. כבר מהבוקר עומדים בכיריו ומקללים. הם כבר תכננו את כניסתו המרהיבה של כוכב הטלוויזיה, את הופעתה הנוצצת של הנסיכה האדומה שתכננה גם היא על ממשלת נתניהו. מופז, צריך להודות, בסך הכול ומתוך אינטרס פוליטי צר סידר את הסטייה ההיסטורית שעשה אריק שרון עם מפלגת המדף שהוקמה במשרד פרסום תל אביבי ומחזיר את האלקטורט המזרחי לליכוד.

בימים הרחוקים של אקטיביזם מזרחי באמצע שנות התשעים הרחוקות עת הקמנו את הקשת הדמוקרטית המזרחית, נשאנו עמנו את ההכרה לפיה המהלך שלנו מכוון אל הבכורה בחברה הישראלית, לא פחות. במהלכים תודעתיים, חקיקתיים ומשפטיים שמרנו על ההבטחה, ופתאום הגיעה השנה האחרונה ולימדה שהרפינו, שקיבלנו על עצמנו שוב את ההשלמה שאולי ההובלה המזרחית הנכספת של המקום המיוסר הזה לא תתקיים בדורנו. חלק מחברינו עמד בכיכר העיר בזמן המחאה הלבנה והלל את בכיריה, חלק אחר בחר להשתבץ שוב כמזרחי התורן במפלגה שמול מטענה ההיסטורי ונכסיה התייצבנו באומץ, ועכשיו מופז כמו לוי בשעתו סוגר את הסיפור המזרחי בליכוד, כאילו כלום.

בנימין נתניהו הוא יריב פוליטי מר שדורש התמודדות הרבה יותר רצינית מהדמויות העומדות מולו. על מנת לספק הבטחה פוליטית שתביא בשורה לציבור המזרחי בישראל, הציבור שבידיו המפתח לשינויים פוליטיים משמעותיים, צריך הרבה יותר ממי שעומד עכשיו ומקלל את הדיל.

יש מספיק זמן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. כפיר

  תודה משה על מאמר מפתיע. לי לא היו ציפיות לא מהבחירות ולא מביטולן אבל עדיין מצאתי את התגובה שלך מאירת עיניים.

  הנה הלבנים שוב הפכו את היוצרות, מה שצריך להראות לנו, המזרחים, כניצחון, מתיוג כתאוות בצע. מסכים עם הצורה, לא מסכים עם התוכן.

  אם חזרנו לימים שבהם מוצא הוא הפתרון, אז אבדה הדרך שוב. מדוע אתה מניח שמזרחיותו של מופז "טובה למזרחים"? האם לא ברור שמיקומו של אדם במערכת הפוליטית העפשה בישראל חשוב יותר מהמקור האתני שלו?

  נזכיר כאן פרדוקס שרבים שוכחים: כ-ו-ל-ם בש"ס מזרחים ועם זאת הדתיים בישראל הם מהקבוצות העניות ביותר. מדוע החפיפה כאן לא עובדת?

  אם יש תופעה קבועה לכל אורך ההיסטוריה המזרחית לאחר 1948, היא שמול ההנהגה הגזענית והנצלנית של הקפיטל הציוני, הופיעו מנהיגים מזרחיים שפעם אחר פעם כשלו בייצוג המזרחים משום שרצו את הקונצנזוס, הכוח של האמצע. חנה הרצוג כתבה על בעיית הייצוג ספר מעניין, זו גם מסקנה אחת העולה מספרו של סמי שלום שיטרית. שלמה סבירסקי אמר זאת גם כן בשנות התשעים על השלטון המקומי. הוא רמז על היחס הבעיתי בין מוצא וייצוג, על ידי הסיפור התנכ"י : "הקול קול יעקב, והידיים ידי עשיו".

  דרכם של המזרחים איננה דרך הפרלמנט, היא דרך כיכר תחריר. מי יתן ונזכה לראות את המהפכה בימינו.

 2. עמית

  אתה באמת מאמין ששאול מופז לא המריא פוליטית בגלל שהוא פרסי ? העובדה שהוא לא אמין, נעדר כריזמה ואידאולוגיה, שכל דמותו הציבורית נלעגת לא קשורה איכשהו ? אני מסכים שהשבט הלבן לא היה מעכל את המזרחיות שלו אבל לא זה היה האישיו. האלקטורט של קדימה היה לא ברור עם לבני ולא ברור עם מופז. קדימה הייתה מתרסקת גם אם הנסיכה הלבנה הייתה מנצחת בפריימריז

 3. אירית לינור

  תגיד, מה קריף, כל מה שפרענקים יעשו תמיד יהיה כשר ומלהיב, וכשלונם תמיד ייתלה במוצאם?
  עלה על דעתך שמופז נטול כריזמה שעזב את הליכוד שניה אחרי שהצהיר שבית לא עוזבים? האם ייתכן שעמיר פרץ לא הצליח לסחוף בוחרים בגלל חוסר ניסיון מיניסטריאלי?
  למה תמיד לברוח לפתרון הפשוט של מוצא?

 4. דרור בל"ד

  שאול מופז כבר נשאל: "למה אתה מתכוון כשאתה מזכיר את הרקע שלך"?
  וגם ענה: "ולאט לאט אתה מפנים גם את הישראליות. כי מה שאתה רוצה יותר מכל הוא להיות ישראלי. זו משאת הנפש. לכן גם ברור לך שבצבא תלך לצנחנים. כי לשרת בצנחנים ולחזור ביום שישי לנהלל עם נעליים אדומות וכומתה אדומה זה להיות ישראלי.

  …וזה מה שקורה בסוף. כשאני מסיים קורס צניחה ומקבל כנפי צניחה אני חוזר לנהלל. ואני בא עם הכומתה ועם הכנפיים לאם הבית, למנהל בית הספר. אני בא לחברים שלי, בני העמק. ועכשיו אני כבר ממש כמוהם. כאילו אני בן עמק. יש לי את החותם המלא של הישראליות".
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1139020.html

  ועוד מדברי שאול מופז: "אני מכיר היטב את כל מעלליה של פחימה. היא מהווה סכנה מיידית ומוחשית לאזרחי מדינת ישראל".
  בתגובה עונה גדולת המתנגדים לציונות: "גם אני מכירה את מעלליו, מהצד השני. אני יכולה לקחת אותו יד ביד לבית הקברות בג'נין. אני אראה לו רק ילדים".

  עכשיו בא משה קריף ומסביר לנו שמופז הוא סוג של דוד לוי, של עמיר פרץ (כשנבחר עוד לא היה פושע מלחמה), שמופז בסך הכול ומתוך אינטרס פוליטי צר מחזיר את האלקטורט המזרחי לליכוד. ביבי לא אשכנזי, ביבי לא דופק את המזרחים, ביבי לא שייך לשבט הלבן. מי שמצטרף אליו אינו פושע מלחמה המנצל באופן הנבזי ביותר את מוצאו.

  טוב תעשה הקשת המזרחית והדמוקרטית אם תעיף ומהר כל סממן ציוני מקרבה. קשת מזרחית ודמוקרטית המנסה להתחזות למדינה יהודית ודמוקרטית אינה ראוייה לתמיכה כלשהי אלא לחרם, הסטת השקעות וסנקציות על פעיליה, ואולי גם לתביעה ייצוגית בהאג על אי מניעת פשעי מלחמה.

 5. דןש

  מי שיוצר ומחזיק בחשיבה שבטית סיכוייו להתרומם הם קטנים ביותר. להאשים תמיד את הלבנים (מיהם בדיוק ?)לא יביא תועלת לאף אחד. במקום להתבכיין ולהתבדל חייבים (מי שחש ככה) לצאת למרחב לעשיה. השארות ב"ציסטה" ללא פריצה ממנה רק תחזק את הרגשת הקיפוח. לדעתי, דווקא מי ששולט על חיינו החל מהאישיים דרך הציבוריים ועד הקביעה מי שייך ל"מחנה" אזרחי מדינת ישראל ומי זכאי ל"הארה" בה היא ש"ס, שאיננה בדיוק צבועה בצבע הלבן.
  מי שמרגיש מקופח, שיצא למרחב, שיהיה מעורב בין הבריות, שירכוש ידע השכלה ומיומנות ויהיה שווה בין שווים. המחסומים כפי שמובעים במאמר הם דמיוניים בלבד ופוגעים כבומרנג לחושבים כמו כותבו.

 6. הוד בכירותו ורמטכ"ליוטו יוביל את המחאה בקיץ. חה חה

  הקול של הכותב הוא קול הקשת אך הריח הוא ריח הליכודניק, שאינו רואה פסול במהלך האופורטוניסטי. נסים מוסק

 7. דב פוניו

  אכן, הלבנים קבלו אותו בזרועות פתוחות.
  מי שמסמן את מופז כנציג אותנטי של המזרחיים, עושה עוול לציבור מזרחי שגאה במורשתו.
  מופז וביבי-יהיה בחוץ צבעם אשר יהיה- בתוכם עשויים מאותו החומר. אין מה לוסיף.

 8. טל

  קדמה מת אבל כותביו שבו בדלת האחורית לפה. חבל. פעם נהניתי לקרוא את "העוקץ" מדי יום. היום אני כמעט לא טורח לבקר פה.

 9. אורלי נוי

  מופז, עוד יותר מפרץ בשעתו, בחר להתמודד על ראשות מפלגה שהאלקטורט שלה לבן במובהק. המשמעות של הדבר הזה בישראל, בהכרח, היא בריחת המצביעים הלבנים על נפשם לאחר נצחון המזרחי. אז אפשרות אחת היא מה שאתה מציע – לסלול את הדרך שסגורה בפניו מכוח גזענות לבנה על ידי תככים ותעלולים. אפשרות אחרת היא לנסות לבנות לעצמו בסיס כוח רחב יותר שלא מתבסס על הרווח שבין גבעתיים לצהלה, ולמרבה הצער מופז בחר באפשרות הראשונה. אז זה הקנה לו עוד שנה וחצי של כוח והשפעה, אבל עם ידיעה ברורה שעוד שנה וחצי הוא ייעלם. אלא אם כן הוא יתחמן שוב ויצטרף לליכוד.
  כך או כך, הקריאה המזרחית בפרשה הזאת צריכה להביא בחשבון גם כיצד היא משפיעה על הקייס המזרחי. אני חוששת שמופז עשה לנו שירות רע מאוד מבחינה זו.

 10. רפאל טולדנו

  איך אפשר לייחס לביקורת על מופז – שקרן, אופורטוניסט ופושע מלחמה – מניעים "עדתיים". רק אדם לא שפוי מסרב להכיר בשקרנות, באופורטוניזם ובפשעים של אדם על שום היותו "מזרחי". קריף, אתה שמאשים את "הלבנים" בגזענות – אתה הוא הגזען.

 11. איריס חפץ

  זה שמופז לא עושה שירות טוב למזרחים, נדמה לי שגם משה קריף היה חותם על זה. הקטע הוא לא מופז כאדם ובטח לא קדימה כמפלגה. אם קריף קרא לה "מפלגת מדף" אז אנחנו יודעים על מה מדובר פה. מכיוון שיש תמיד מזרחי או שניים בעמדות הנהגה, אז אנחנו עסוקים ב"אם הוא עושה לנו שירות טוב או לא" (שזו בסך הכל המקבילה המזרחית ל"טוב ליהודים" האשכנזי). הרי השבט הלבן לא עסוק בבדיקה של "האם ציפי לבני עושה לנו שירות טוב", כיוון שבישראל הם לא סובלים מגזענות, אלא מפעילים אותה. אני באופן אישי חושבת שלבני היא פושעת מלחמה ומופז הסגן שלה, לא עדיף כמובן. הוא מעולם לא ראה בעיה של גזענות בישראל באופן מודע ומוצהר וזה אפילו משמח לראות איך הוא נשאר שם לבד, אחרי ששמחתי לראות איך הוא הביס את לבני. זה עדיין לא פוגם בנכונות הניתוח של משה קריף…מופז מקמבן כמו כל הפוליטיקאים הישראלים, חוטף אחרת מהתקשורת האשכנזית על זה. במובן הזה אין חדש תחת השמש, אבל אם אני מבינה נכון אז קריף מציע התארגנות פוליטית מזרחית שלא תהיה תלויה בשבט הלבן. קריף מאמין שהדיל הזה נתן לקולקטיב המזרחי ארכת זמן כדי להתארגן. אם יש לזה פוטנציאל אין לי מושג (וממילא את הקול שלי כידוע מזייפים…)

 12. דרור בל"ד

  כוכבי שמש, 18 במאי 1971: "המרד הראשון שלנו היה נגד הארגונים המזרחיים. אנחנו ראינו בהם אויבים. אנחנו ראינו בהם מכשיר שהממסד משתמש בו לדכא את כל המזרחים, ליצור את העניין של הפרד ומשול. היה ארגון 'ברית יוצאי מרוקו', 'ארגון עולי מרוקו', 'ארגון צפון אפריקה', וזה רק מרוקאים. יש גם 'ארגון יוצאי עיראק' ו'ארגון יוצאי בבל' וארגון פרס וארגון אשמדאי וארגון הלל וארגון שמאי… כל הארגונים האלה התפקיד שלהם היה לדכא את המזרחים, להוביל אותם בתלם. זה הבהיל את הממסד שאנחנו קמנו ואמרנו, צריך לזרוק את כל הארגונים האלה לזבל".
  מתוך: המאבק המזרחי בישראל, סמי שלום שטרית, עמ' 149.

  מירון רפופורט, 25 באפריל 2009: "בקרב מצביעי הימין הלאומני-פשיסטי יש רוב ניכר לאשכנזים: כ-50 אחוז ממצביעי ליברמן הם עולים מחבר העמים, ומחקר לא מייצג מגלה שבקרב "הוותיקים" שהצביעו ליברמן יש נוכחות אשכנזית ניכרת מאוד. האיחוד הלאומי קיבל חלק ניכר מקולותיו בהתנחלויות, שם שם רוב אשכנזי ברור. לגבי הליכוד, אני לא מכיר נתונים לגבי הפרופיל העדתי של המצביעים אליו בבחירות האחרונות, אבל נדמה לי – על בסיס תחושות יותר מאשר על פי מחקרים – שחלק ניכר מהאלקטורט המזרחי הוותיק של הליכוד הצביע הפעם קדימה.

  דבר אחד אפשר לומר בבירור. בניגוד למשוואה הוותיקה- והוולגרית למדי, יש לומר – האומרת מזרחי שווה ימין, אשכנזי שווה שמאל, בבחירות האלה אפשר לומר בסבירות גבוהה כי מצביע לאומני-פשיסטי הוא מצביע אשכנזי וכי המייצג שלו בכנסת הוא בוודאות כמעט מוחלטת אשכנזי. זוהי המשוואה החדשה". תגובה למאמרו של מאיר עמור – ""בחירות 2009" – איפה השד העדתי"? , העוקץ.

  מאיר עמור הציע לא מזמן הצעה חשובה: להפוך את המאבק המזרחי למאבק אזרחי. מאבק אזרחי הוא לקרוא להסגרת פושע המלחמה שאול מופז להאג. כל השאר לא רלוונטי. אין זה הוגן להשאיר את העבודה הזו רק לפלסטינים (במקרה זה תאמר מסאלחה).

 13. שרלי בוקובזה

  כמה חבל שדוד לוי לא התמודד אז לבד, יכול להיות שהיום המצב היה שונה, גם אם לא היה משיג השג מרשים או מנצח. הדרך היחידה להבקיע את החומה היא להתסער עליה שוב ושוב עד שהיא נשברת. בינתיים אין מנהיג כזה, ויש להניח שאם היה מנהיג כזה הוא היה נכנס לכלא.

 14. מאיר בביוף

  על מאמרו, השופך אלומת אור על פרקטיקת הגזענות האשכנזית בישראל כלפי המזרחים, והפעם על המזרחים בפוליטיקה. אחד המגיבים, שלא ירד לסוף דעתו של משה, מאשים אותו בנטיות ביבי-סטיות, ולדעתי הוא פיספס את המסר של משה קריף. למיטב הבנתי, קריף מנסה להציג את תמונת המצב העובדתית של המזרחים במפלגות האשכנזיות בישראל, ואין זה משנה אם מדובר בליכוד, בקדימה, בעבודה, בלפיד, במר"צ – ואפילו בחד"ש: בכולן המזרחי הוא פסול מנהיגות באופן גורף וטוטאלי, ועל פי כל כלליה המדוקדקים של תורת גזע בלתי כתובה, אך פרקטית ושמישה לעתים מזומנות.

  יחד עם זאת, ואגב מלחמת המעטים שאנחנו מנהלים מול המאסות הכבדות של מכונת הגזענות האשכנזית המשומנת, עלינו לשאול את עצמנו שאלות נוקבות וכואבות על כך, שמקץ כמעט שני עשורים מאז הופעתה של הקשת הדמוקרטית המזרחית, הכיצד נחלנו "הצלחה" כה גדולה בלא להגיע אל הציבור המזרחי בישראל, שממנו באנו ואנו בשר מבשרו. איך זה קורה, שכל כך הרבה מזרחים סרים למרותו של רב הנוכלים וסוחר הרהיטים ביבי נתניהו, ואיך יתכן שאנשים מתוכנו מסוגלים להיות נושאי כליה ועושי דברה של העומדת בראש העבודה, הלאומנית התחמנית, שלי יחימוביץ'.

  הכשלון שלנו (ואין לי מילה מתונה יותר) מחייב חשיבת עומק ודיון נוקב.

 15. אלה

  יש גבול לכל תעלול. אני כשמאלית בהשקפותיי תומכת בכל ליבי במאבק מזרחי. עם זאת, יש רגע שבו התייחסות למציאות רק דרך הפריזמה של זהויות אתניות הופכת לנלעגת. מופז הוא לא מקופח. גם לא רבע מקופח. הוא רמטכ"ל לשעבר, שהוקפץ ישר לצמרת הפוליטית, והוא ראוי לכל הסלידה והביקורת שבעולם על מעשיו הנלוזים והנפשעים בעבר ובהווה. הוא אדם שמחזיק בכוח מערכתי, לא הקורבן שלו.נראה שהתבלבלת הפעם.

 16. אבי פינטו

  קריף (כמו שעשה תמיד בקשת המזרחית) מעדיף תמיד צבע עור ומוצא על פני אידיאולוגיה ועקרונות. לעמדה הפוליטית הזאת קוראים "גזענות", בלי כחל ושרק. אפילו שקרן מיליטריסטי, שרלטן פוליטי ואפס אידיאולוגי כמו מופז זוכה לתמיכתו של קריף – רק בגלל היותו מזרחי. ואחר כך קריף עוד מעז להתלונן על איזה "שבט לבן" שנוהג לטענתו בדיוק כמוהו, כמו קריף עצמו!
  על זה נאמר, טול קיסם מבין שיניך?! -טול קורה מבין עיניך, קריף! אתה הוא הגזען, ולא האנשים – מזרחים ולא מזרחים – שבורחים מאדם חשוך ונוכל כמו מופז, ולא משנה מאיזה עדה הוא.

 17. שירה דנאל

  לידיעת משה קריף: יש מקרה טרי של רדיפת מזרחיים – ראש עיריית מלאכי, ש"מעלילים" עליו שאנס ונטל שוחד ועשה שימוש לרעה בסמכויותיו. (ומי הסנגור שלו? ציון אמיר, עוה"ד של האנס קצב!). אני מצפה, קריף, שתכתוב מייד עוד מאמר שיוקיע את האפליה האנטי-מזרחית הזאת! היעלה על הדעת שאיש מזרחי יאנוס, ייטול שוחד ויעשה שימוש לרעה בסמכויותיו? הוא זכאי בדיוק כמו האנס קצב! אתה, קריף, אמיל זולא של המזרחיים! רחובות ייקראו על שמך!!!

 18. איתי_00085

  מופז –
  א) לא מכיר במאבק המזרחי.
  ב) לא פועל למען המאבק המזרחי.
  ג) פושע מלחמה.
  ד) שקרן וכנראה גם חתיכת טמבל.

  הגיע הזמן להפסיק לתת כבוד לכל האנשים האלו, שבמקרה הטוב ביותר הם חסרי ערך ובמקרה הסביר ביותר הם שותפים לדיכוי האשכנזי.

 19. אביטל

  הבה נבדוק את הסקרים של "קדימה" בראשות לבני-
  9/1/12 – קדימה קיבלה 8 מנדטים עם כניסת יאיר לפיד לפוליטיקה
  17/1/12 – קדימה קיבלה 12 מנדטים
  17/2/12 – קדימה קיבלה 11 מנדטים.
  אבל אם נבדוק עובדות תהיה לנו בעיה עם המציאות.

 20. אבי

  הנה החיבור בין קריף לבין ש"ס: ש"ס דואגת להנציח את העוני המזרחי כדי להגדיל את מאגר מצביעיה. קריף שולל את "הנסיכה האדומה" יחימוביץ רק בגלל שהיא אשכנזית. הוא מעדיף שהמזרחים ינוצלו ויושפלו על ידי מופז, אלי ישי וחבריהם, מאשר שייהנו מחתירתה של יחימוביץ לשוויון.
  אחר כך ישאלו למה המזרחים דפוקים. ובכן, הם דפוקים בגלל הגזענות האשכנזית, והם דפוקים גם בגלל הגזענות של אנשים כמו קריף, שמעדיפים מנוול קפיטליסטי מזרחי על פני סוציאל דמוקרטית אשכנזייה. ומה הפלא? הרי אם תצטמצם אפליית המזרחים, קריף יישאר מחוסר עבודה.

 21. דליה כץ

  אין ספק שהשבט הלבן (מילה איומה שנטבעה על ידי התקשורת הלבנה, כמו השד העדתי)שולט במדינת ישראל. אלא שמופז ודוד לוי הן לא דוגמאות טובות.

 22. טלי

  טענה כמו "מפלים את מופז כי הוא מזרחי" כאשר ברור שהסלידה ממופז מוצדקת ומבוססת על כך שעבר גבול מוסרי פוליטי באור יום, רק פוגעת בכל הטענות האחרות והצודקות לגבי אפליית מזרחים. לא יאומן איך הצלחת לעשות כתבה על מופז בלי להתייחס לטענות כלפיו. אתה לא מתייחס לטענה הפשוטה בדבר השקר שמופז שיקר שקר שהופך את מהות מפלגתו למצביעיו, ה"נסיכה האדומה" הוא ביטוי שובניסטי לחלוטין, ואין לי ספק שביטוי סטראוטיפי מזרחי ברמה כמותו היה מקפיץ אותך.גם העלאת רמטכלותו מדגישה הישג שלנשים בישראל הוא לא ייתכן. אני לא מבינה את הצביעות הגדולה של אתר העוקץ שמאפשר כתבות גזעניות על "מבנה האישיות של האשכנזי שלעולם לא ישאף לשוויון ולכן לא ייתכן שוויון עם אשכנזים" (כתבה שקראתי כאן) . או על כך שכל העו"סיות באשר הן הן מרושעות נוראיות וכל מטרתן היא לדכא את המזרחים, או כתבה כזאת.אם העוקץ הוא במה למאמרים שכותביהם לעולם לא יצטרכו להתאמץ ולחשוב על טיעונים בעד ונגד או לתת התייחסות מעמיקה לבעיות עליהם הם מדברים, אז חבל, אם העוקץ רוצה להיות שטחי כמו "דעות" בYNET אז לפחות שיעשו כסף כמוהם.

 23. דודי

  כמו שכתבה אביטל מעלי, הסקרים הגרועים של קדימה היו לפני שמופז נבחר, לא היתה בריחה עצומה עם בריחתו.

 24. דודי

  לא! אני לא אומר שאין גזענות. יש, כמי שפעל לבחירתו של עמיר פרץ לראשות העבודה גם ב 2006 כשהצלחנו וגם עכשיו כשהפסדנו – ראיתי את הגזענות
  אך היא לא חזות הכל.
  אני פועל כנגד הגזענות בשבט הלבן, רוב מובילי מחאת האוהלים פעלו מעבר לגזענות וכנגד השאיפות הבדלניות של חבריהם ממעמד הביניים. ואתה? לא שמעתי אותך יוצא נגד הפעילים המזרחיים שעיקר מה שיש להם להגיד זה להחליש את מובילי המחאה, את שלי יחימוביץ' וכל סיכוי לשינוי מדיניות.
  אני עושה את שלי – אני מזמין אותך לעשות את שלך ולהתחיל להלחם במזרחיים שרוצים לשמר פערים, אפליה, גזענות בזכות הפיצול.

 25. סתם

  אני ממש לא מבין בפוליטיקה רק רואה חדשות וקורא באינטרנט מידי פעם, כמו שאני רואה את זה(מזרחי שמעולם לא התעסק בעניין המזרחיות שלו) לא אוהבים את שאול מופז לא בגלל היותו מזרחי, אני לא הייתי בוחר בו בגלל שהוא לא כריזמטי אלה בדיוק ההפיך מזה, המראה החיצוני שלו קצת מיושן ובעצם אנטי תזה של כריזמטי, הוא לא דובר אמת, יש לו ריש מתגלגלת משהו שאני רוצה שלא יהיה יותר ובטח שלא מראש הממשלה שלי בשנת 2012, הוא לא יליד הארץ, הייתי מעדיף שראש הממשלה שלי יהיה יליד הארץ, הוא לא קיבל את הנצחון של ציפי לבני בכבוד אלה חתר להפיל אותה מהיום הראשון שבו עמדה בראש המפלגה עד למצב מגוחך שבראיון כלשהו שואלים אותו על נושא כלשהו והא מתחיל לדבר מה יהיה כשהוא יהיה ראש ממשלה משהו שלא שאלו אותו בכלל. אני לא רוצה ראש ממשלה כזה. שאול מופז הוא איש רציני שתרם למדינה רבות ועדיין יכול לתרום אבל למה זה חייב להיות בתור ראש ממשלה, הריצה המטורפת הזו עם הראש בקיר ממש לא מובנת לי.

 26. פועל שחור

  כל עוד נקודת המוצא השיקרית היא שהמאבק הוא מאבק פנים ישראלי אז יהיו כשלונות לרוב נוסח דוד לוי עמיר פרץ ושאול מופז .
  הכותבים והעסקנים האשכנזים יתנפלו תמיד כעדת זאבים מורעבים על כל מזרחי שיתיימר באמת או בשקר לנפץ את הסולידריות האשכנזית והאם באמת ניתן למצוא אדם שאין לו שום רבב? זה בלוריתו מכסה חצי ראשו וזה עסק ברצח ילדים בשרות ההגמוניה האשכנזית וזה השתתף במבצעי ציד נגד קבוצות עובדים מורעבות.
  כל עוד לא תהיה התמודדות של אמת על מהות המאבק תוך מתן תשובות נוקבות לשאלה באם זה מאבק מעמדי לשיוויוניות או מאבק לאומי להפרדות בין שני עמים לא תהיה שום התקדמות בנושא.

 27. בעז

  לא כל דבר שזז מתאים לתסריט אפליית המזרחיים. לפעמים קורים דברים שלא בגלל מוצא. מופז למשל, שקר לציבור, הוא לא שקר כמזרחי, אלא כשקרן.חברי קדימה הגיעו להפגנה האחרונה בהמוניהם ראו שהם לא רצויים שם וברחו ימינה. זה כל הסיפור.

 28. חיים בר יעקב

  מילים כדורבנות משה, אני שמח שכיוונתי לדעת גדולים והטבת לתאר בדיוק רב את תחושותיי, ותגובות השמאל האשכנזי לתרגיל המבריק שעשה מופז מאוששות זאת.
  יישר כוח.

 29. אדם

  למען גילוי נאות, אני עצמי יליד הארץ ממוצא מזרחי (עיראק), שאינו שייך לשום "שבט", גם לא לשבט המזרחי. איני מבין מאין הטענה שמדובר על "שבט" לבן הזועם על זה שלפיד וציפי לא נבנסים לכאורה לממשלה?!! האם לא יכול להיות שלפחות מחצית מבוחרי קדימה (אולי אף יותר!!) הם "מזרחיים" במוצאם, המביעים שאט נפש ובחילה מן הצעד של ה"מזרחי" (מופז)? אולי הגיע הזמן שה"מזרחיים" ייצרו מתוכם מנהיגים שהם באמת בעלי שיעור קומה באמת ולא כאלה כמו מופז? (גם האחרים שהכתב המזכירה אינם "ענקיים" בלשון המעטה…אולי הבעיה היא באמת אצלינו ה"מזרחיים"? הטענות שלך ושל "הקשת המזרחית", שממש לא מייצגת את המזרחיים, דומות מאוד לטענות העולם הערבי שמאשים בפיגור שלו את כל העולם וכמובן את ישראל אך אינו ביקורתי מספיק כדי להבין שהבעיה היא אצלו, בחינוך, בערכים – כן, כן – בכל התחומים האלה יש בעיה מהותית ל"מרחיים" והבעיה במהותה בעיקר היא שלנו,ה"מזרחיים", ולא של אף שבט אחר. תשקיעו אנרגיה בלחנך ולשנות סדרי בראשית אצל המזרחיים עצמם, השיפור יבוא רק מבפנים ולא על ידי מאמרי תסכול עלובים.

 30. ג. אביבי

  אני בעד סולידריות מזרחית, היא חשובה למאבק המזרחי ולהשרדות המזרחים בעתיד. כל מחרחרי ההתקרבנות, נוכח מה שנתפס כ"הזדהות " (שלדעתי לא הייתה) של משה קריף עם מופז על מזרחיותו, הם לכל הפחות טועים. רוב המצקצקים נגד קריף פשוט סולדים/מפחדים מכל סולידריות מזרחית – של מזרחים למען המזרחים. חלקם מן הסתם גזענים אשכנזים צבועים.
  מהתנהלותו של שאול מופז בשדה הפוליטיקה ומיחס האשכנזים (מהפוליטיקאי הבכיר דרך התשקורת הלבנה ועד הציבור הרחב) כלפיו, אפשר ללמוד הרבה. אפשר ללמוד בעיקר על התפקיד השטני (*) שהועיד הממסד הציוני-אשכנזי למזרחים המנסים להשתלב בצורה כלשהי בהנהגה. מופז שרת בנאמנות את הממסד הציוני האשכנזי ובתמורה קודם עד ראשות הפירמידה הצה"לית. כל עוד שרת בנאמנות את אדוניו (ברק ב1999 – 2002, שרון 2002 – 2006), תוך פגיעה פושעת באוכלוסייה פלסטינית (בעיקר בג'נין 2002), הממסד האשכנזי ראה בו 'אידיוט שימושי' שאפשר לתגמלו. המשמעות המעשית – פרענק שמתנדב לעשות את העבודה המלוכלכת והנפשעת נגד הפלסטינים למען הממסד הציוני-אשכנזי. כמו קודמיו ויורשיו בצמרת הביטחונית, הוא אחראי לפשעים נגד אוכלוסייה אזרחית. לכן, אישית, אני לא יכול לראות בו קורבן. אלא שהשבט הלבן סולד ממנו ללא כל קשר לפשעיו כלפי הפלסטינים (אותם רובם הגדול מצדיק). הם סולדים מכל מזרחי שמנסה להגיע להנהגת המדינה, יהיה אפרורי או כריזמטי, שמאלני או ימני, גבוה או נמוך. יחסם למופז נובע בעיקר מגזענותם (ראיתי כמה "הסברים" אחרים כאן) ולכן פרשת מופז היא כן מענייננו המזרחים.
  מופז איננו עסקן מזרחי מהזן של דוד לוי, קצב, שטרית ורוב המזרחים האחרים בפוליטיקה. בנגוד להם, מופז עשה הרבה למען קידום המזרחים בחברה הישראלית. בהיותו רמטכ"ל ואח"כ שר ביטחון הוא תמך והקצה משאבים לפרויקט "עתידים". את הפרויקט הזה יזמו וניהלו אבנר ברזני ז"ל ותורג'מן בשנות ה90. במסגרת הפרויקט הזה צה"ל איפשר להרבה מזרחים, כמו גם לרוסים, לרכוש השכלה אקדמאית בתחומי ההנדסה ולהשתלב עם זה בשרות הצבאי. זה עזר אח"כ למאות מזרחים, להתקדם בחברה הישראלית. אין ספק שהפרויקט הזה שינה במשהו את מעמדם של המזרחים בתעשיות עתירות הידע (ועדיין זה מעט מדי ליצור שינוי של ממש).

  *(ביטוי שהובא לאחרונה ע"י בן-דור, בהקשר ליחס האשכנזים הציונים לתימנים בראשית המאה שעברה)

 31. פועל שחור

  אם זו סולידריות לאומית של קבוצה המנוצלת ומופלית משום איפיונה האתני לאומי הניפרד אז יש לקרוא לילד בשמו ולא להסתתר מאחורי סיסמאות מעורפלות המדברות על מאבקים לשיווין כל שהוא.
  הניסיון של העם הספרדומזרחי עם הציונות האשכנזית מבחינת חיים משותפים במציאות פוליטית גאוגרפית אורכו כ 120 שנה משך זמן זה הקולקטיב הציוני אשכנזי הוכיח עצמו כסולידרי ביותר מעמדית דתית ופוליטית מול כל הקולקטיבים הלא ארופיים ללא הבדל דת .
  נכון שאת היהודים המזרחיים גייסו הקולוניאליסטים האשכנזים כמעמד ביניים בעל תפקיד שטני שגם ישמש בשר לתותחים במבצע נישול העם הפלסטיני וגם עם העלמו של זה ימשיכו לתפקד בתור הלומפן מעמד של האדם הלבן.
  ניסיון היסטורי זה מלמד יותר מכל על חוסר התוחלת בכל הדיבורים על מאבקים מעמדיים משותפים גם משום שלא קיימת מציאות מעמדית משותפת וגם משום שבמארג האינרסים והחשיבה של השבט הלבן יש משמעות מאד לאומית אתנית לכל ניסיון של התארגנות למאבק מעין זה.
  הניסיון מחייב הסקת מסקנות ריאליות מרחיקות לכת לפיהן קיים כאן מאבק לאומי בין שני עמים שכביכול מחזיקים באותה דת "מאחדת" ולכן זה מאבק מנחשל נטול כל סיכויים.
  השמאל האשכנזי "שוחר הטוב" קם על רגליו האחוריות נגד כל דיבור על גיבושה של תודעה מעמדית לאומית ניפרדת של העם הספרדומזרחי ומיישר קו בנושא בילעדי זה עם הימין ואפילו עם הימין הקיצוני ביותר .
  הסוציאליזם של השמאל האשכנזי אינו מצליח לעבור את המשוכה של מאבקים מאד סוציאליסטיים שמטרתם מחיקת חובות הקיבוצים שבחמדנותם הימרו בבורסה להשגת רווחים חזיריים והפסידו.
  האליטה האינטלקטואלית המזרחית תקועה בין תיפקודה הפרטני כאקדמאים שוחרי קידום לגיטימי לבין מאבקם לשמירת זהותם הלאומית הניפרדת הניסתרת מעין כל ובא הזמן שהם יתחילו לצאת מן הארון .

 32. פועל שחור

  להתנהלותו העסקנית אופורטוניסטית ולמאבקו של העם היהודי הספרדומזרחי אין שום אלמנט של קשר סוציולוגי או פוליטי ולא רק משום שמופז עדיין פועל כעסקן ציוני המשתמש במוצאו הפרסי לקידומו האישי כמו שעשה קודמו הפרסי קצב אויב הספרדומזרחים שהשתמש במוצאו הפרסי כדי להגיע להיות נשיא המדינה כפודל בשרות ההגמוניה האשכנזית.
  המלחמה שלנו אינה נגד משת"פים כמוהם אך גם אין אנו יכולים להתעלם מהתפקיד השלילי שהם נטלו על עצמם תוך השתעבדותם לחומרניות התיפקודית תוך התעלמות מהחזון הלאומי.
  לכן לא פלא שדרכם של כל העסקנים המקצועיים הללו המכונים בלעג ע"י האשכנזים "ספרדים מקצועיים" שזורה במעשי רצחנות בשרות הקולוניאליזם האשכנזי ומעשי שחיתות כלכליים ומיניים תוך ניצול מעמד העל שניתן להם.
  רק בהפרדות ועצמאות נוכל לגבש את תודעתנו הלאומית ולהצמיח את המנהיגות הראויה לנו שתדחוק הצידה את העסקנים הירודים שכופה עלינו החונטה האשכנזית.
  תוקם בהקדם מפלגה לאומית בדלנית ספרדומזרחית שתנתק אותנו מהצורך והקשר לאותה ציונות אשכנזית המסוכנת לעתידנו האנושי והלאומי.

 33. ג. אביבי

  אין לי ספק שמופז הפעם הטיב להבין את מה שהיה ניתן להבין מפרשת פרץ ב2006. השבט הלבן לא מוכן לקבל שבראשו יעמוד מזרחי ויעדיף רשימה פוליטית ה"נקיה" ככל האפשר ממזרחים, אתיופים ופלסטינים. זאת, ממש כשם שהגרמני המצוי של שנות ה30 – 40 לא היה מסוגל לקבל מנהיג שאיננו "ארי" טהור. גם פרשת הפריימריז בלכוד 2008 יכולה לספק נתונים לעסקן המזרחי המצוי. ביבי הפחית את המזרחים מרשימת 20 הח"כים הראשונים למינימום. שרדו שם מי שקשור להון-עיתון-שלטון – סיבן שלום, וכחלון הידוע בנאמנותו לנתניהו. הוכנסו 2 ח"כים מזרחים המוכרים כימניים עד כדי בחילה – דנון וחוטובלי. המסר של נתניהו ברור: מזרחים הם OUT, יש מספר מקומות מצומצם ועליהם יתחרו רק הקיצוניים ביותר. יכול להיות שמעתה – כשמכשלת הגזענות הלבנה התבררה במלא ארסיותה והיקפה (מימין עד סמול דרך "מרכז") לעסקנים המזרחים – יחול שינוי בהתנהגותם הציבורית. ניתן לצפות שכעת עסקן מזרחי השואף להגיע למעמד משפיע בפוליטיקה, דווקא יעדיף לפנות ישירות לציבור המזרחים ולנסות להטיב איתם. ברור לי שזהו תהליך איטי ובינתיים רק תיאורטי.

 34. ג. אביבי

  מר "פועל שחור", מה לא ברור במושג הזה? מה ההתלהמות האובססיבית הזאת? אתה נוטה לפלגנות מיותרת כפי שעשית בעבר והזקת עד מיאוס.
  מה זאת סולידריות מזרחית? זה מה שיגרום למזרחים לחוש כקבוצה מוגדרת ומגובשת, או כעם, או כשבט, או ככל ישות אחרת, שבה סיבלו של האחד בשל מוצאו האתני יביא לתמיכה מאורגנת בו מצד החברה המזרחית. זה אומר בהכרח שמדובר בקבוצה המודעת להיותה נבדלת הגדרתית מזאת האשכנזית (שהשותפות העיוורת אתה רק מכה במזרחים). הסולידריות המזרחית היא אחד מהתנאים הדרושים למזרחים כדי שיהיו מסוגלים להיאבק למען האינטרסים ולו הבסיסיים ביותר של עצמם. בלעדיה המזרחים הם לכל היותר לומפן-ישראלים או ספיח חסר שאיפות עצמיות של האשכנזים/סלאבים. סולידריות מזרחית זה מה שכל כך חסר בשיח המזרחי, זה דבר שאפילו מזרחים/ספרדים אולפו להתנגד לו וצריך ליצור אותו יש מאין.
  מכאן, מר "פועל שחור", לטעות הבולטת שלך: אתה מדבר על העם הספרדו-מזרחי, אבל קיומו של העם הזה הוא בינתיים רק משאלת לב (גם שלי). במציאות המזרחים הם אנטי-סולידריים עם עצמם ומאוד סולידריים עם הישראליות – המסגרת הלאומית פוליטית שמנציחה את נחיתותם המעמדית לטובת האשכנזים והסלאביים.
  אתה מדבר הרבה על "פירוד לשם פירוד". מעבר לסיסמה הזאת לא ברור למה אתה באמת חותר. האם פרוד לשיטתך זה חלוקתה של ישראל לשתי מדינות – האחת מזרחית-פלסטינית והשנייה אשכנזית? האם כוונתך להיפרדות כזאת שהמזרחים יהגרו בהמוניהם מישראל? האם פירוד לשיטתך זה שהאשכנזים יגורשו לאירופה? אולי תספר לנו מה כוונתך?

 35. לוגי

  'בשבט לבן' הכותב והמגיבים מתכוונים לשמאל. השמאל אכן לא יכול לקבל את מופז גם כאשר הקצין את השפה שלו בסגנון האהוב כל כך על דוברי השמאל. נכון שלמופז כל אותן תכונות רעות שחלק מהמגיבים מנה, אך חסרונותיו לא הרבה יותר גדולים מפוליטיקאים רבים אחרים שלא יצאו נגדם בשצף קצף.
  נדמה לי שהכותבים כאן לא רואים כל פסול בבטוי גזעני כמו 'השבט הלבן' אני מקווה שהכותב אכן התכוון לבקורת.

 36. דרור בל"ד

  ראייתו של ג. אביבי את התפקיד השטני שהועידו לו ארכי פושע המלחמה ברק וחברו הטוב נתניהו מתעלמת מכמה עובדות חשובות העשויות להאיר באור שונה במקצת את העשייה הרבה לכאורה למען קידום המזרחים בחברה הישראלית שייוחסו למופז.

  "מופז שרת בנאמנות את הממסד הציוני האשכנזי ובתמורה קודם עד ראשות הפירמידה הצה"לית. כל עוד שרת בנאמנות את אדוניו…". כאן יש לעצור ולהזכר כי מופז אחראי לא פחות, אולי אפילו יותר, לליבוי ולהצתת האש שהובילה לאירועי אוקטובר 2000 ולפתיחת האינתיפאדה השנייה. מופז לא שירת את אדונו ברק אלא עשה מעשה רפול ושרון לבגין.

  "מופז עשה הרבה למען קידום המזרחים בחברה הישראלית. בהיותו רמטכ"ל ואח"כ שר ביטחון הוא תמך והקצה משאבים לפרויקט "עתידים"".
  זוהי נדיבות של גנב, או כפי שגיא רולניק טוען, יש עוד עניין קטן של רבע טריליון שקל:
  "מול מאות אלפי משפחות שלא השכילו להתחבר למונופולים הפרטיים והציבוריים, לקחת חלק בתעשיית המלחמה והשלום הישראלית או ליהפך למאכערים במדינת ההון-שלטון הישראלית, יש מאות אלפי משפחות מסודרות ומחוברות שיקבלו פנסיות במיליוני שקלים רבים… בשווי גבוה פי שלושה, ארבעה, חמישה או עשרה מאלה של מקביליהם בשאר החלקים של המגזר הציבורי – ובעיקר המגזר הפרטי.
  […]
  על פי חישובי משרדי האוצר, התשלומים שאתם וילדיכם צפויים לשלם מכיסכם למימון הפנסיות של אנשי מערכת הביטחון ב-50 השנים הבאות מגיעים לכרבע טריליון שקל".
  http://www.themarker.com/markerweek/thisweek/1.1705590

  אין לדעת על מה חשב ארכי פושע המלחמה ברק על ארכי פושע המלחמה מופז כשישב לנגן בפסנתרו של רה"מ את הסונטה לפסנתר בסי מינור של ליסט – "חלום אהבה". בהחלט ייתכן כי ראה בו פרענק שמתנדב לעשות את העבודה המלוכלכת והנפשעת נגד הפלסטינים למען הממסד הציוני-אשכנזי. בנוסף, ייתכן כי ראה בו גם שותף לגזילה. היקף המחויבויות האקטואריות לפנסיה של מערכת הביטחון גדל תוך 12 שנה פי שלושה – מ-80 מיליארד שקל ל-256 מיליארד שקל( גיא רולניק). במילים אחרות, מאפיה המכונה 'גורמים בטחוניים בכירים' גנבה למזרחים, ולא רק להם, את הכסף.

  פרט לעניין הקטן הזה יש עוד איזה עניין. מתוך "עלייה חדה במספר החיילים הנתמכים כלכלית ע"י הצבא" (הארץ): "בשנת 2006 עמד מספר החיילים שהמצוקה הכלכלית שלהם הצריכה את התערבות הצבא על 13,000, ואילו בשנת 2011 עמד המספר על 22,000.
  … ישנן חטיבות חי"ר סדירות, בהן אחוז החיילים המקבלים טיפול מצד גורמי הפרט והרווחה עומד על למעלה משליש". במילים אחרות, תמיכה זו, כמו פרוייקט עתידים ומי יודע מה עוד, אינם עשייה לקידום המזרחים אלא הסללתם להיות שכירי חרב שלא יוכלו, גם אם ירצו, לסרב לקחת חלק בפורענות הציונית.

  טעות חמורה עשה משה קריף כשהשווה את מופז לדוד לוי ולאחרים. אם A=B אז בהכרח גם B=A. גם הטועים, גם המצקצקים וגם הגזענים הצבועים ישתמשו בטיעון זה כדי להצדיק את הדרתם של אחרים. טעות חמורה עוד יותר עשה ג.אביבי כשבידל לטובה את מופז לעומת שאר עסקנים מזרחיים מהזן של דוד לוי, קצב, שטרית ורוב המזרחים האחרים בפוליטיקה.
  טעויות בעלות סממנים דומים נעשות במזיד ובכוונת מכוון בידי הפורעים הציונים במלאכת ההסברה העושה הכל כדי לטשטש את ההבדל בין ביקורת לגיטימית על המשטר הציוני ובין אנטישמיות. גם הצד השני, האנטישמי, מערבב במזיד בין האנטישמיות אותה הוא מעוניין להפיץ לבין ביקורת לגיטימית בה הוא משתמש כקרדום לחפור בו.

  אם כוונתו של קריף היא להראות שמופז מקמבן כמו כל הפוליטיקאים הישראלים וחוטף אחרת מהתקשורת האשכנזית על זה (איריס חפץ), אזי נעשתה כאן לכל הפחות טעות, חצי עבודה. אם כוונתו של קריף היא גילוי סולידריות מזרחית שחשובה למאבק המזרחי ולהשרדות המזרחים בעתיד (ג.אביבי), אז היא לכל הפחות מגמתית. סולדריות מזרחית לא הופנתה כלפי יוסי יונה. אפילו בשמו לא הוזכר אלא כ"אחד [ש]בחר להשתבץ שוב כמזרחי התורן במפלגה שמול מטענה ההיסטורי ונכסיה התייצבנו באומץ". ( אומץ- אף מילה על שוד הקרקעות הגדול ביותר במאה ה20 ועל זכאותם של הפליטים עליהן, אף מילה על פשעי המלחמה של מופז, אף מילה על כך שביבי הוא אשכנזי וכו').

  אל מול ממשלת חונטה צבאית של גבר גבר יש להעמיד התנגדות אזרחית של אשה אשה. נכון להיום האינטרסים של יחימוביץ חופפים, גם אם באופן חלקי, גם אם לטווח הקצר, לאינטרסים של רוב המזרחים במדינה הציונית. כדי שלא יישמש מזרחי תורן יש להכריז על מבצע "פלנגות מצפון אפריקה השתלטו לי על המפלגה2" ולהצטרף – מעשה פייגלין ודנון אלא שבמקרה זה תהיינה אלו הנשים – אל יוסי יונה. את מערך ההסברה המזרחי בעל ההישגים המרשימים של אורטל בן דיין יש להסב למערך הסברה אזרחי: ביבי הוא אשכנזי. ואז, כשהמזרחי התורן משה שחל יעמוד ויקרא לנסיכה האדומה לגשת אל הבמה, תיבחר בהצבעה חשאית מי שתבוא ותחטוף מידיו את המיקרופון, ובעודו המום מהמעשה תיקרא: פי רוח, פי דם, נפדיכ יא מפא"י!

 37. פועל שחור

  חלק מדבריך על התלהמויות אובססיביות אינו מובן לי ומיותר לדעתי.
  סולידריות ספרדומזרחית כנגד הסולידריות האשכנזית היא כורח לא יגונה של תחשיב האינטרסים הקבוצתיים המאחדים בינינו מעבר לאינטרסים עסקניים של יחידים וקבוצות שמעוניינים רק בקידומם האישי.
  סולידריות ספרדומזרחית מחייבת מציאת המכנה המשותף ההיסטורי שיאחד את העם היהודי הספרדומזרחי שניבגד ע"י "אחיו" האשכנזים לשם ניהול הולם של עתידו ההיסטורי כעם היהודי היחיד שקיים בין ארבע רוחות השמים.
  מכנה משותף היסטורי שיחלץ את הציבור הספרדומזרחי ממאבקים מנחשלים בסגנון "לחם עבודה" הנושבים לעיתים קרובות מדי ממפרשי העסקנים שדורשים קידום אישי גם אם מוצדק כתרופה לכל התחלואים.
  אם בין המילים מעבר לתאוות ההתנצחות אני מוצא הסכמה וסולידריות עיניינית אז זו ראשית מסע שתוליך אותנו לגיבוש תודעה לאומית מאחדת וסולידרית להצלת עמנו מהצרות הצרורות שמכינה לנו הציונות האשכנזית.
  פלגנות פנימית היא שלב בילתי נימנע במסלול לגיבושה של אותה תודעה לאומית ניפרדת הניזקקת לאותה היטהרות מסיגים ושאריות עבר מדכא ומנחשל שהיכהו את המוחות והשחיתו את הלבבות.
  אין ספק ואין תימא שזה תפקיד מאד קשה להכשיר את הלבבות מעבר למה שהורגלנו לחשוב כאילו הוא תורה שנפלה עלינו מסיני וכל מי שמוכיח שהיא מייד אין ציינה מוקע מיד כפלגן מיותר המסית את הדיון ממי המנוחות הרגועים.
  לדעתי וללא כל הסתייגות הרומן הציוני מגיע לסוף דרכו המדינית היסטורית וכדי שעמנו לא יהיה זה שישלם את המחיר אין זה מן הנימנע שהעם היהודי הספרדומזרחי יגבש תודעת מאבק לאומי שתפריד את גורלו ההיסטורי מגורלו של המיעוט האשכנזי הקולוניאליסטי שהמיט עלינו את גדול האסונות מאז העבדות במצרים.
  נקודתית עדיין מוקדם מידי לגבש את סדרת הפתרונות האופציונליים
  אבל רעיונותיך בעניין בהחלט מתאימים לאותה אג'נדה מחוייבת המציאות עליה הצבעתי .
  כמובן גם שההצמדות לערכים דמוקרטיים ויישומם באופן שיוויוני הם הערכים שעלינו לשמור עליהם מכל משמר.
  אציין כי הפרוייקט הציוני אשכנזי הוא אנטי דמוקרטי במהותו הפנימית והחיצונית ולו רק משום כך עלינו להתנער ממנו ומכל אספקט שהוא מייצג וגם משום שאותם ערכים ציוניים שהוצגו ברמיה כצודקים ודמוקרטיים אינם מה שהוצג בפנינו.
  כל דיון עינייני הוא דיון חיובי כל עוד אינו עוסק במתחזים ובמתקפות אישיות ואשמח מאד להיות חלק מדיון מעין זה למרות התדמית השלילית שמנסים להדביק לי בשל הנושאים השנויים במחלוקת שאני מעז להעלות לדיון.

 38. ג. אביבי

  דרו"ר בעצם לא סתר את דברי, רק צבע אותם על פי הרגש שלו. יש לו אובססיה עם הסולידריות המזרחית שכ"כ מפחידה אותו. זה די מגוחך שהזכרת מעשה טוב של מופז מקפיצה אותו כנשוך נחש, כאשר הנ"ל לא פעם משבח את ח"כ בן ארי, חוטובלי ואת נתניהו. כל אחד מהם פשיסט קיצוני והאחרון גם מגלומן מסוכן וגם יד ימנם של ארכי-פושעים (כגון ברק). מרוב התלהבות הובאו כרגיל הרבה ציטוטים לא רלוונטיים לדיון כאן.
  והנה רק כמה מהדברים המוזרים:
  "על פי חישובי משרדי האוצר, התשלומים שאתם וילדיכם צפויים לשלם מכיסכם למימון הפנסיות של אנשי מערכת הביטחון ב-50 השנים הבאות מגיעים לכרבע טריליון שקל"." – האם מופז אחראי לגזל הזה או שמא האחראי הוא נתניהו עושק ההמונים (שבעיניך הוא כנראה צדיק תמים), שזאת מדיניותו המובהקת?
  "בשנת 2006 עמד מספר החיילים שהמצוקה הכלכלית שלהם הצריכה את התערבות הצבא על 13,000, ואילו בשנת 2011 עמד המספר על 22,000." – מעבר לכך שזה לא שייך לדיון, האם לא נתניהו הקפיטליסט עוכר ההמונים – רובם מזרחים ופלסטינים – אחראי לכך?
  "טעויות בעלות סממנים דומים [הבדלת מופז משאר העסקנים] נעשות במזיד ובכוונת מכוון בידי הפורעים הציונים במלאכת ההסברה העושה הכל כדי לטשטש את ההבדל בין ביקורת לגיטימית על המשטר הציוני ובין אנטישמיות. גם הצד השני, האנטישמי, מערבב במזיד בין האנטישמיות אותה הוא מעוניין להפיץ לבין ביקורת לגיטימית בה הוא משתמש כקרדום לחפור בו. " – קודם הוא מחליט בלי כל שמץ של הגיון שמופז לא שונה מעסקנים אחרים, ובנוסף (גם אם זה נכון) משווה את זה לתעמולה הציונית. קשקוש חסר כל הגיון. מי שמטשטש הבדלים כאן במזיד ולא בצורה משכנעת זה רק דרו"ר שטעטל. אולי את עצמו הוא שכנע.
  "סולדריות מזרחית לא הופנתה כלפי יוסי יונה. אפילו בשמו לא הוזכר אלא כ"אחד [ש]בחר להשתבץ שוב כמזרחי התורן במפלגה שמול מטענה ההיסטורי ונכסיה התייצבנו באומץ". " – מתי בדיוק יוסי יונה היה במצב שמצריך סולידריות מזרחית? האם התקשורת הלבנבנה תקפה אותו? האם הפוליטיקאים איימו עליו? כרגיל טענות מופרכות.
  כפי שטענתי מוקדם יותר, סולידריות מזרחית מעבירה את גזעני אשכנז, כולל את אלה המתחזים למהפכנים, על דעתם.

 39. פועל שחור

  לא בהכרח כל מזרחי ששימש כמטלית ניקוי ומשיכת קולות עבור החונטה האשכנזית ניכנס באותה מסגרת של סולידריות.
  הסולידריות הספרדומזרחית ראשיתה בגיבוש תודעתי אידאולוגי ולא בפשטנות של חלוקה מיגזרית עמומה.
  כל עוד האינטלקטואלים לא יקומו מסיר הלילה שנידבק לאחוריהם ויעיזו להתמודד עם שאלות מעבר לשאלות הנקודתיות שהם עוסקים בהן לעייפה המאבק הספרדומזרחי לא יצא מהשלב האינפנטילי של "אכלו לי שתו לי" בכיינות על עוולות העבר
  ללא כל פרספקטיבה עתידנית וכוללנית.

 40. דרור בל"ד

  אין לי שום אובססיה לסולדריות המזרחית – להיפך, אני תומך בה – כל עוד אינה מזיקה למאבקו של העם הפלסטיני. כשהיא מזיקה למאבקו של העם הפלסטיני אני אכן מפחד ממנה ולכן נאבק בה.

  ההנחה כי אני מסכים עם דבריו של ג. אביבי אין לה על מה להסתמך, הרי ציינתי במפורש כי איני מסכים עימו. בניגוד לדוד לוי, לקהלני, אפילו לפושע המלחמה עמיר פרץ, מופז אחראי לגזל הזה במידה שווה לנתניהו הקפיטליסט עושק ועוכר ההמונים. הנתונים הובאו כדי להראות כי כל חונטת ההון-שלטון-בטחון מרוויחים ממנה יותר מכל הגמוניה ציונית-אשכנזית כלשהי.

  האנלוגיה (ולא ההשוואה) בין ההסברה הציונית לבין הדברים עליהם לא הסכמתי עם הכותב ועם המגיב כוונה לכך שבעוד הטענות בדבר דוד לוי ושאר המזרחים נכונות (אנלוגיה לביקורת לגיטימית על המשטר הציוני), המשל לטענות לגבי מופז בו בחרתי להשתמש הוא השימוש בטענות אנטישמיות על מנת לבקר את המשטר הציוני.

  "מתי בדיוק יוסי יונה היה במצב שמצריך סולידריות מזרחית"? למשל עכשיו. תהא הביקורת כלפיו אשר תהא, מדוע לא להביע סולדריות מזרחית כגון: "בצר לו, ארגן יוסי יונה קומבינה פוליטית ופעל מתוך ניתוח פוליטי קר וצונן שמבין כי לא התקדמנו רבה מאז ימי דוד לוי".

  סולדריות מזרחית צרה אשר רואה ביחסי הכוחות אשכנזים-מזרחים-פלסטינים משחק סכום אפס אינה יכולה להחשב למאבק מזרחי. לא רק מופז עצמו גרם נזק בל ישוער לתדמיתו של המאבק המזרחי, גם כל סולדריות עימו, או אפילו רק שימוש בו כבדוגמה לדיכוי מזרחי כלשהו, גורמת נזק למאבק זה במובנו הרחב יותר – מאבק אזרחי של כל התושבים בין הנהר לים במשטר הציוני.

  כפי שטענתי מוקדם יותר, ראייה רחבה יותר של המאבק המזרחי – מאבק אזרחי החף מאינטרסים צרים כפי שנוסחה במסמכי החזון הפלסטיניים – מעבירה את גזעני המזרח, כולל את אלה המתחזים למהפכנים, על דעתם.

 41. מרצילו

  1. מופז היה מפקד וקצין ראוי מאוד וקודם על ידי הממסד. ללא הממסד לא היה מגיע לעמדה הבחירה ביותר בצבא.
  2. התנהגותו כפוליטיקאי לצערי לא ראויה וצריך לבקר אותו על כך. ללא ביקורת עצמית אי אפשר לשפר ולהשתפר.
  3. דוד לוי נמושה. ולא ראוי. עושים נזק למופז בכך שמשווים אפס למפקד נערץ

 42. ג. אביבי

  ממש משכנע….
  "האנלוגיה (ולא ההשוואה) בין ההסברה הציונית לבין הדברים עליהם לא הסכמתי … המשל לטענות לגבי מופז בו בחרתי להשתמש הוא השימוש בטענות אנטישמיות על מנת לבקר את המשטר הציוני." – הסבר עקום. בחרת באנלוגיה הזאת כדי לבקר את דברי, הנושא היה היחס למופז ולא המשטר הציוני בכללותו.
  "תהא הביקורת כלפיו [יוסי יונה] אשר תהא, מדוע לא להביע סולדריות מזרחית כגון: "בצר לו, ארגן יוסי יונה קומבינה פוליטית ופעל מתוך ניתוח פוליטי קר וצונן שמבין כי לא התקדמנו רבה מאז ימי דוד לוי". – האם ביקורת לגיטימית עליו מצריכה ביטויי סולידריות אתו? אפשר להסכים עם הביקורת עליו ואפשר לא – קורבן הוא בטוח לא.
  סולדריות מזרחית צרה אשר רואה ביחסי הכוחות אשכנזים-מזרחים-פלסטינים משחק סכום אפס אינה יכולה להחשב למאבק מזרחי. לא רק מופז …. מאבק אזרחי של כל התושבים בין הנהר לים במשטר הציוני. – איזה משחק סכום אפס אתה רואה כאן ואיזה אופורטוניזם? אין כאן סולידריות מזרחית צרה, כי הפלסטינים לשיטתי הם עם מזרחי ולכן הם אחי, הם סובלים מאותו קלגס גזעני קולוניאליסט מאותן הסיבות. המאבק המזרחי יחבור לפלסטיני בגלל העניין המשותף. לא מעוכר מזרחים (כפי שהוכחת לא פעם בהתבטאויות שלך כאן) נקבל הטפת מוסר או "שעורים" כיצד לנהל ומהי סולידריות.

 43. פועל שחור

  בעוד שאותו שטעטעל אידאולוגי נועד כדי לבצר את המעמד העליון של אוחזי האידאולוגיה של האדם הלבן העליון תוך שימוש שיקרי בשיוכם לאותו עם יהודי מיתולוגי הרי שמשחזרי המעברה האידאולוגית שאינם מצליחים לצאת מגבולותיה
  שניקבעו ע"י קלגסי הציונות האשכנזית הקולוניאליסטית כדי למנוע את ההתחברות ההכרחית בין עמי המזה"ת בין אם ערבים בני דת מוחמד או דת משה .
  עד אז יש לגבש את אותה סולידריות מזרחית עיניינית הכוללת את כל השבטים המזרח תיכוניים נגד הפולש הארופאי ונגד המשת"פים שמכרו נישמתם לשטן עבור נזיד עדשים.
  שום דבר לא יכול לשכנע אותי בשמה של סולידריות זו או אחרת לעמוד לצידם של חלאות כמו משה קצב או שאול מופז .
  כמו ששום דיבור על סולידריות מעמדית לא ישכנע אותי שהקיבוצים או מרץ או דפני ליף הם שותפים כשרים לאותה סולידריות שכבייכול קיימת מעבר לאספקטים השיבטיים.
  אני כן אעמוד לצידם של משה קצב ושאול מופז רק כאשר וביחס לגילויים גזעניים נגדם ושימוש במצבם כדי להנציח מצבים לא ראויים.אבל גם עמידה זו לצידם היא עיניינית בלבד ואינה נותנת להם שום חסינות לגבי התנהלותם הפוליטית אופורטוניסטית שגרמה לעם היהודי הספרדומזרחי נזק לא ישוער.
  כמו שאמר אביבי שום מניפולציה תעמולתית לא תסיט אותנו מהמסקנה הבילתי נימנעת כי המאבק שלנו והמאבק הפלסטיני מאבק אחד הוא נגד הקלגס הקולוניאליסטי מארופה קרי המיעוט האשכנזי הכוחני על כל זרמיו והתארגנויותיו הפוליטיים מימין ומשמאל.

 44. ג. אביבי

  על נדידת השבט הלבן לא שמעת? כשנבחר פרץ לראשות העבודה ב2005, רוב אשכנזי המפלגה דילגו בזריזות למפלגה עם אידיאולוגיה מוצהרת הפוכה לזו של העבודה. מנהיג מושחת שנחשב עד אז לימני בכל מובן, נראה להם מתאים הרבה יותר ממזרחי המאמין בסוציאליזם (בעצם "סוציאליזם" של מפא"י / העבודה). כשמופז נבחר לראשות קדימה, מיד הראו הסקרים נדידה מאסיבית של אשכנזי קדימה למפלגות אחרות, מהימין הקיצוני ועד מרצ. שוב, כמו בפרשת ההשמצה והוצאת הדיבה נגד אורטל בן דיין, את מנבלת את פיך, משקרת, מפגינה בורות מדהימה בפרטים וטיפשות בניתוח המצב.