חשש כבד לחייהם

בית המשפט העליון דחה אתמול את עתירותיהם של תאיר חלחלה ובילאל דיאב, שני עצירים מנהליים השובתים רעב זה 71 יום ודורשים את שחרורם המיידי. רופאים מביעים חשש לחייהם
חגי מטר

שופטי בית המשפט העליון פסקו כי על בסיס החומר החסוי שנמסר להם עולה כי ייתכן והשניים מעורבים בפעילות של הג'יהאד האיסלמי, ומסיבה זו החליטו לאשר את המשך מעצרם ללא כתב אישום ומשפט. עם זאת, השופטים הדגישו שחקירותיהם של השניים לא היו מספקות, ושבעתיד יש לערוך חקירות טובות יותר כדי להצדיק הוצאת צווים נוספים.

בסוף הכרעת הדין כותבים השופטים כי "אין שביתת הרעב יכולה להוות גורם בהחלטה באשר לתקפותו של מעצר מינהלי כשלעצמו, דבר שהוא עירוב מין בשאינו מינו. המעצר המינהלי גורם אי נחת לכל שופט באשר הוא, אך הוא בחינת הכרח בל יגונה שעה שהחומר העומד כנגד העותר הוא חומר מודיעיני שחשיפתו תפגע אם במוסריו ואם בשיטות השגתו".

הפגנת תמיכה בשובתי הרעב, רמאללה 05.05.12. צילום: Ahmad Al-Bazz/ Activestills.org

לצד אמירה זאת, השופטים מזכירים לגורמים הרלוונטיים את חוק שחרור על תנאי, המאפשר שחרור של אסיר "אם בשל חולניותו ימיו ספורים, או אם בשל חולניותו המשך שהותו במאסר יסכן את חייו באופן ממשי". השופטים קראו למדינה לבחון האם נסיבות אלה חלות במקרה של שני העצירים. בעמותת "רופאים לזכויות אדם" אמרו היום בתגובה להחלטת בית המשפט שמדובר בהחלטה ש"כמוה כגזירת דינם למוות".

חלחלה ודיאב שברו לאחרונה את השיא של חדר עדנאן, שהגיע להסכם לגבי שחרורו לאחר 66 ימי שביתת רעב. נראה שבינתיים רשויות המדינה לא נוטות לשחרר אותם, והרוח הגבית מבית המשפט העליון ודאי לא תזרז את השחרור. בתקופה האחרונה התגברה שביתת הרעב של העצירים והאסירים הפלסטינים, והיא כוללת כיום למעלה מ-1,500 אסירים בבתי הכלא בישראל. לאחרונה אמר השר לביטחון פנים כי יש לשקול מחדש את השימוש הנרחב במעצרים מנהליים, ובשב"ס שוקלים מחדש את תנאי המאסר שנגדם מוחים האסירים השפוטים. בינתיים נראה שכל הדיונים האלה לא יצילו את חייהם של חלחלה ודיאב.

פורסם ב-mysay

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.