דגל המרד בעבדות

בכוחנו לממש את זכויותינו אל מול הממשלה ובעלי ההון שעושקים את זיעת אפינו – יצחק ג'קי אדרי לקראת צעדת עובדי/ות הקבלן מחר (ב')
יצחק ג'קי אדרי

זה כמה שנים שממשלת ישראל בוחרת – מדעת – להרחיב את הסרת אחריותה מאזרחיה, ובפרט אינה אוכפת את חוקי העבודה שהיא עצמה חוקקה. הממשלה מעסיקה אלפי עובדים באמצעות חברות כוח אדם, מתנערת מהמועסקים במוסדותיה, מפקירה את עובדי הקבלן בידיהם העושקות של סוחרי אדם, ומאותתת למגזר העסקי שגם לו מותר להפר דרך קבע את חוקי העבודה. בחסותה מתעצמת תופעת העסקת עובדי הקבלן עד לכדי שיבוש מושגי הדמוקרטיה שהמדינה מתיימרת לחיות לפיהם, עד כדי כך שהציבור קורא בגלוי להוציא אל מחוץ לחוק את חברות כוח האדם.

העסקת עובדי הקבלן בישראל אינה עומדת בכל קריטריון של שמירה על חוקי העבודה, על הזכות לחופש להבעת הדעה, על זכות השימוע והזכות לחופש ההתאגדות – ומאפשרת הפרה בוטה של זכויות אדם. בהינף כוחם של בעלי ההון נרמס עובד הקבלן, בהינף הממון והשררה נגזרת עליו חשכת העוני המתדפק על דלת ביתו עם פיטוריו.

אבל גם אם אתם מועסקים כעובדי קבלן, בידיכם הכוח להניף את דגל המרד בעבדות. בכוחנו לממש את זכויותינו אל מול הממשלה ובעלי ההון שעושקים את זיעת אפינו, וחובה עלינו להיאבק על החירות המגיעה לכל אחת ואחד מאיתנו. זכויותינו כאזרחי המדינה הן לא מטבע עובר לסוחר בין עוסק לעושק, בין ממשלה למעסיקים ובין ההסתדרות להון.

גם אם אתם מועסקים כעובדי קבלן, בידיכם הכוח להתאגד ולממש את זכויותיכם. עלינו להיאבק להשגת החירות המגיעה לכל אחת ואחד מאיתנו. זכויות הן ערך קדוש ולא נאפשר לרמסן ברגל גסה. אם ויתרתם פעם אחת על אחת מהזכויות שלכם, ויתרם למעשה על כל זכויותיכם; ואם ויתרתם על זכויותיכם, תשאלו את עצמכם אם אתם ראויים לחיות במדינה דמוקרטית, או לחיות כעבדים. אני בחרתי לא להיות עבד של אף אחד.

בזקיפות קומה נניף מחר (ב') את דגל מאבק עובדי הקבלן מול משרד ראש הממשלה, ונדרוש בנחישות ובדבקות העסקה ישירה.

מחר, שני 14.05, תיערך אסיפת עובדות ועובדי הקבלן הראשונה של ישראל: מאבטחים, עו"סיות, מורים, עובדות ניקיון, נהגים, עובדות חסות הנוער, מרצות, עובדי בנק, פסיכולוגיות, מדריכים, מטפלים באומנויות וכל מי שסובלים וסובלות משכר נמוך, פגיעה בזכויות וחוסר ביטחון תעסוקתי יאמרו יחד: די לניצול. לפרטים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. דןש

    בעקרון ההעסקה באמצעות עובדי קבלן היא שיטה ראויה – הן למעסיק והן לעובד. היא יכולה להעניק לקבלן גמישות ההעסקתית – בצד סגל העובדים הקבוע להגדיל את מכסת העובדים על פי צרכים קצרי מועד; ולעובד רצף תעסוקתי- אפשרות ניידות בין מקומות עבודה ואי תלות במעסיק בודד.
    אלא, שחייבים להקפיד הקפדה מלאה על שמירת מלוא הקרוטריונים של חוקי העבודה, על זכות ההתאגדות ועל בטחון תעסוקתי.
    שמירת זכויות העובדים במגזר הציבורי כמוהו גם במגר הפרטי – חייבת להיות משימה בעדיפות גבוהה. לא יועסק כל קבלן שאינו מבטיח ומממש את זכויות העובדים במלואם. שיבטיח שכר הולם והתקדמות כנהוג במשק לגבי עובדים קבועים, מלוא התנאים הסוציאלים ומתן גמלא הולמת לפורשים.