הנבואה ניתנה לשוטרים

סוף סוף אפשר לנשום לרווחה. משטרת ישראל החליטה לקחת את העניינים לידיים ולהתמקד בסיכול פשעים חמורים בדרגת ודאות גבוהה. קודם ילכו השמאלנים המסוכנים, ואחריהם – כל יתר משביתי השמחות. עמי אשר הציץ למרכז הניבוי החדשני
עמי אשר

בערב יום העצמאות, עוכבו פעילי "זוכרות" במשרדי העמותה למשך מספר שעות לאחר שהמשטרה הצליחה לחזות מראש את כוונתם להפר את הסדר ברחובות תל אביב. רק מעטים ידעו באותה עת שהיתה זו יריית הפתיחה של "חזון הנביאים" – שם קוד לפעילות חדשנית, אולטרה-טכנולוגית, שנועדה למגר סוף-סוף את הפשיעה החמורה בעיר.

משטרת ישראל אוכפת את חוק הגנת הסביבה מפני זכרון מסוכן. צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס

כיוון שלמשטרה נהלים מסודרים, הוחלט בתחילה לערוך פיילוט באזור גוש דן, ולהתמקד בינתיים רק במקרים של חיזוי ודאי. כלומר, בעוד שלפעמים המשטרה מקבלת תלונה על מריבה משפחתית קולנית, אין זה בהכרח אומר שהאירוע יתגלגל לאלימות, שהאישה או הילד יחטפו מכות רצח, ולכן אין צורך להתערב. למה להסתבך? כדי שלא להכשיל את הפיילוט, הוחלט שלא לגעת במקרים מפוקפקים כאלה עד שלא תוכח אמינותו של מרכז הניבוי הממוחשב (מנ"מ) של יחידת הסיור המרחבית (יס"מ) של תל אביב-יפו (תא"י). המשטרה מתמקדת אפוא בסיכול פשעים מסוכנים ברמת ודאות גבוהה.

לכתבנו ניתנה הצצה נדירה לתוך מרכז הניבוי המסווג. לצערנו, לא נוכל לחשוף את מיקומו. נוכל רק לומר שהוא שוכן אי-שם עמוק מתחת לאדמה. דובר המשטרה גם הסכים לומר שהאדמה היא אדמת כפר ערבי לשעבר, מידע שהוא אולי פיקנטי אבל לא יעזור לאף אחד לאתר את המקום, מכיוון שאין בכך שום דבר מיוחד.

ובכן, בלב מרכז הניבוי שוכן מחשב העל. המקום ממוזג מאד, כי המחשב עובד קשה ומזיע כל היום. אחד ממפעיליו הואיל לספר לי שבמסגרת הפעילות החדשה ייערך בשבת הקרובה "מבצע זמבורה". המשטרה תארוב בחנויות הצעצועים ובפיצוציות, וכל רווק בן 14 עד 44 שייתפס עם כלי נגינה ו/או פיצוחים ויענה נכון על השאלה "מי הדיח את ריאל מדריד בדרך לגמר הצ'מפיונס?" יעוכב מיד על מנת למנוע ממנו להגיע למשחק כדורגל ולהפר את הסדר הציבורי. הקבוצות יישחקו, אם כן, באצטדיונים נטושים למחצה וכך יישמר השקט.

במקביל, סיפר לי המפעיל החרוץ תוך שהוא מקליד נתונים חדשים במחשב הענק, נערכת המשטרה להיאבק בתופעת החירשים המחלקים במסעדות פתקי התרמה מעוררי רחמים וצעצועים שאיש אינו צריך. "קיבלנו המון תלונות מבליינים וחוגגים. לא נעים לאכול ככה כשמישהו בא ומזכיר לך שיש סבל ועוני במדינה. לא נאפשר זאת יותר". ואמנם, בשבועות הקרובים ייעצרו החירשים מיד עם צאתם מהבית, בטרם יספיקו להפר את החוק. כל כבד שמיעה המוכר למשטרה בתור שכזה, אשר ייצא מביתו עם יותר משלושה עותקים של טקסט כלשהו (השוטר לא יידרש לקרוא, אלא רק לוודא שאותו טקסט חוזר יותר משלוש פעמים) – יעוכב לתשאול וישוחרר רק אם יסכים למסור את החומרים המרשיעים.

לפתע נשמעה קריאה בכריזה, "כל השוטרים לניידות – חשוד בחלוקת פרחים, אני חוזרת, חשוד בחלוקת פרחים". השוטר שאיתי ביקש את סליחתי ורץ למעלה. נשארתי לבדי באולם הקפוא. הסתובבתי קצת בין ארונות המחשב שדומה שאין להם סוף עד ששמעתי רחש מאחת הפינות. הצצתי מאחורי השרת המרכזי וראיתי שיושב שם קשיש עם זקן ארוך וחלוק לבן, רושם בקולמוס על מגילה. הצגתי את עצמי ושאלתי אותו לשמו. "אני ישעיהו", אמר לי, ולא מסר שם משפחה. שאלתי אותו מה קשיש כמוהו עושה במשטרה. "גייסו אותי בגלל כושר הנבואה המדהים שלי", הוא אמר. "ומה עם המחשב וכל זה?", שאלתי. "אף אחד לא יאמין שהמשטרה עוצרת אנשים סתם בגלל שאיזה זקן ניחש שהם אולי הולכים לעשות משהו, אז שמו פה את כל הארונות האלה. למחשב מאמינים! אבל בעצם, הכל בא מכאן", אמר הזקן וטפח באצבע מגוידת על רקתו. "תזכיר לי עוד פעם, איך קוראים לך?"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איתן

  אני כותב ממקום שאני יכול רק לקוות שכשארד למכולת לא יחכה לי אף שוטר רחב ממדים

 2. אילנה שזור

  בביקורתיות בספרה של דר' אראלה שדמי. יציאה לאור
  בנסיך הקטן בת"א ביום חמישי 31 במאי.

 3. תודה ל activestills

  לאחינו המזרחיים אין ברירה. גם הם זקוקים לעבודה…

 4. יונית נעמן

  זה אכן מאוד טראגי.

 5. היועץ המשפטי לממשלה מקווה שהפשיזם יעבור

  האם הפשיזם יעבור את ועדת החוקה, כפי שמקווה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטייןן?
  "העליון" בהרכב השופטת בדימוס דורית ביניש, עדנה ארבל ויורם דנציגר פסק כי חובה על שוטר, המבקש לערוך חיפוש על גופו או בחפציו של אדם, ללא צו שיפוטי וללא חשד סביר, להבהיר לאדם כי נתונה לו הזכות לסרב לחיפוש – וכי סירוב זה לא ישמש נגדו. אבל וינשטיין רוצה לבטל את פסק הדין של "העליון" כדי… "להגביר את תחושת הביטחון האישי של אזרחי המדינה". הבנתם?