תנו להם לעבוד

מצוקתם של מבקשי המקלט בישראל, כמו גם של תושבי השכונות המוחלשות, נובעת בראש ובראשונה ממדיניות ההרעבה כלפי אוכלוסייה זו. בעקבות הדיון הסוער שהתקיים היום בכנסת
עודד פלר ויונתן ברמן

"כשנשאל [אלי ישי] על הסכנה למסתננים ומבקשי המקלט בארצות מוצאם בשל המלחמות המתנהלות בהן השיב כי 'אני לא אחראי למה שקורה באריתריאה וסודאן, אלא האו"ם. מי שלא יעזוב מרצון יגורש או למדינתו או למדינה שלישית תמורת תשלום'", דיווח אתמול עיתון "הארץ".

אלי ישי. ייתכן שהוא לא שמע

ייתכן שאלי ישי לא שמע, אך האו"ם אינו מדינה, אלא מבנה אדמיניסטרטיבי. לאו"ם אין טריטוריה ואין לו צבא, והוא לא יכול להגן על מי שנשקפת סכנה לחייהם. בדיוק מהטעם הזה נוסחה האמנה בדבר מעמדם של פליטים, המחייבת מדינות להגן על פליטים ולא להחזירם למקום סכנה. מדינת ישראל בחרה לחתום על האמנה מרצונה שלה, איש לא כפה עליה זאת, והיא יכולה להחליט בכל רגע נתון להסיר את חתימתה מן האמנה, אך בוחרת שלא לעשות זאת.

ייתכן שאלי ישי לא שמע, אך היה הייתה ספינה בשם סנט לואיס, שהפליגה בשנת 1939 כשעל סיפונה למעלה מ-900 פליטים יהודים. כשקרבה לחופי קובה סירבה הממשלה לאפשר לנוסעי הספינה להיכנס לשטחה, משום שהמתרחש באירופה אינו בעיה של קובה; כל מדינות אמריקה הלטינית סירבו לאפשר לנוסעים להיכנס; הממשל האמריקאי שלחה ספינה חמושה במטרה למנוע מן הספינה להגיע למרחק ממנו יוכלו נוסעיה לשחות אל חופי ארה"ב; וממשלת קנדה הבהירה שנוסעי הסנט לואיס אינם בעיה קנדית. בסופו של דבר שבו נוסעי הסנט לואיס לאירופה, שם רבים מהם מצאו את מותם בתאי הגזים של המשטר הנאצי.

בעקבות אירוע זה ואחרים שכמותו דחפה מדינת ישראל מייד עם הקמתה לניסוח האמנה בדבר מעמדם של פליטים. בהליכים משפטיים רבים מצהיר משרד הפנים, כי הוא מחויב להעניק הגנה לפליטים, והנה מצהיר היום העומד בראש המשרד, שהוא אינו אחראי למה שקורה במחוזות רחוקים, ועל כן אין בעיה לגרש גם את מי שגירושו יעמידו בסכנה. אם כך אומר שר הפנים, אין פלא שהפקידים הזוטרים, האמונים על מנגנון המקלטדוחים את כל בקשות המקלט המוגשות בישראל.

הפאניקה המלאכותית, שאחזה בימים האחרונים בפוליטיקאים, המבקשים לעשות הון פוליטי ממספר קטן של אירועים אלימים, ובהם אלי ישי, היא מבישה. אכן, כל אירוע אלימות הוא חמור, ועבור אישה שנאנסה, הסטטיסטיקה בדבר שיעור הפשיעה אינה מנחמת. יש לקוות, כי אם החשודים בביצוע שני מעשי האונס, עליהם דווח לאחרונה בתקשורת, יורשעו, הם ייענשו במלוא החומרה, כפי שראוי שכל אנס ייענש, אזרח או פליט, מסתנן או מהגר עבודה, נשיא לשעבר או עובד מטבח. אולם, בטרם מנצלים פוליטיקאים אירועים שכאלה ומסייעים בייצור בהלה המונית בדבר שיעורי הפשיעה בקרב זרים, מוטב שיבחנו את נתוני המשטרה עצמה, המצביעים על שעור פשיעה נמוך משמעותית בקרב הזרים בהשוואה לישראלים.

אי אפשר לזלזל במצוקתם של תושבי אזורים מוחלשים הנושאים בנטל מוגבר בשל ריכוז מבקשי מקלט באזורי מגוריהם, אולם את האצבע המאשימה יש לכוון אל אלי ישי עצמו. בישראל שוהים היום כמה עשרות אלפי מבקשי מקלט, רובם אזרחי סודן ואריתריאה, שמדינת ישראל מכירה בכך שאין לגרשם בשל הסכנה הנשקפת להם במדינות מוצאם. אלי ישי, שר הפנים מזה כשלוש שנים, הצהיר שוב ושוב לאורך שנות כהונתו כי יגרשם, אולם הוא לא עושה כן משום שהדבר אינו אפשרי לעת הזו. אלי ישי עצמו יודע, כי אף שייתכן שביום מן הימים המצב במדינות מוצאם ישתפר באופן שיאפשר את חזרתם, הדבר לא יקרה בעתיד הנראה לעין, וכי מבקשי המקלט הנמצאים היום בישראל יוסיפו לשהות כאן בשנים הקרובות. משום כך, אפשר היה לצפות שבמקום לבחור בטריק הישן ביותר בספר, הטריק המאומץ על ידי מפלגות הימין הקיצוניות ביותר ברחבי העולם – שיסוי אוכלוסיות מוחלשות זו בזו וליבוי שנאת זרים – יבחר שר הפנים דרכים ריאליות להתמודד עם התופעה.

הפגנה נגד מבקשי מקלט בשכונת שפירא, 17.05.אי אפשר לזלזל במצוקתם של תושבי אזורים מוחלשים הנושאים בנטל מוגבר בשל ריכוז מבקשי מקלט באזורי מגוריהם, אולם את האצבע המאשימה יש לכוון אל אלי ישי עצמו. צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס

המצוקה הקשה של מבקשי המקלט בישראל, כמו גם של תושבי השכונות המוחלשות, נובעת בראש ובראשונה ממדיניות ההרעבה כלפי אוכלוסייה זו. אף על פי שלא ניתן לגרשם, בוחר שר הפנים שלא לבחון את בקשותיהם למקלט, לא לתת בידם רישיונות עבודה ולייסד את העסקתם על הסדר של "אי אכיפה" כלפי מעסיקיהם, וכך דוחק אותם למצוקה ועוני, ומביא לריכוזם באותן שכונות חלשות. בכתבה שבה פתחנו דווח גם, כי מפכ"ל המשטרה עמד על כך שהמשך שלילת הזכות לעבוד יביא, בסופו של דבר, גם לגידול בפשיעה בקרב מבקשי המקלט. שר הפנים וראש הממשלה הגיבו בפאניקה לדבריו והסבירו, כי מתן רישיונות עבודה יביא לגידול בתופעת ה"הסתננות". הם לא טרחו לציין, כי בשש השנים האחרונות ננקטו שורה של אמצעים קשים כלפי מבקשי מקלט, שנועדו כולם לצמצם את היקף התופעה – איסור העסקה, "החזרות חמות" למצריםתיחום שהייתם צפונית לחדרה או דרומית לגדרהכליאה ממושכתכליאת ילדים, ועוד. יד הברזל שננקטה כלפי מבקשי מקלט לא צמצמה כהוא זה את התופעה, אולם שר הפנים וראש הממשלה, שאינם מכירים דרך אחרת, סבורים ש-more of the same הוא הצעד ההגיוני שיביא לפתרון הבעיה.

רק חילוץ של מבקשי המקלט ממעגל העוני והמצוקה באמצעות מתן רישיונות עבודה, שיאפשרו להם להתקיים בכבוד כל עוד הם שוהים בישראל ויביאו גם לפיזור אוכלוסיית מבקשי המקלט באופן שיפחית את הנטל על איזורים מוחלשים, ייתן מענה אמיתי לתופעה המורכבת עמה מתמודדת ישראל. כל עוד ישי ונתניהו יעדיפו להמשיך להשתלח ולהסית הם יצליחו להשאיר את הסוגיה בכותרות, אך לא יקדמו את הטיפול בה.

פורסם בבלוג לסה פסה

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור בל"ד

  אל תפריע לי
  אל תפריע לי
  אל תפריע לי
  אל תפריע לי
  אל תפריע לי
  אל תפריע לי
  אל תפריע לי
  אל תפריע לי
  את טענותיך תפנה לשרים שלך
  שלא עשו דבר
  לך לשר הפנים שלך
  לך לשר המשטרה שלך
  לך לשר השיכון
  (ח"כ ניצן הורביץ, מתוך מה שמכונה הדיון הסוער)

  ארגוני הסיוע לפליטים ונציגיהם בפרלמנט הציוני לא אוהבים שמפריעים להם. בדיוק כמו אלי ישי, בדיוק כמו דני דנון, בדיוק כמו מפכ"ל המשטרה, גם הם מחפשים להטיל את האחריות על האחר במקום לבדוק את חלקם היחסי, את התנהלותם שלהם, בבעיה המכונה מצוקתם של מבקשי המקלט בישראל, כמו גם של תושבי השכונות.

  אל תפריע לי1.
  שולה קשת הייתה הראשונה להפריע. (הקשיבו לרבנים שיצאו נגד הזרים)
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3917112,00.html
  עד למאמרה כלל לא נשמע מס השפתיים "כמו גם של תושבי השכונות". עד אז אלו נחשבו גזענים, ועדיין ישנם רבים ממכיני המרק הסבורים שאלו גזענים. בכל זאת, אט אט נצרב בתודעתם של מכיני המרק כי כדאי מטעמי תקינות פוליטית לציין גם את סבלם של תושבי השכונות.

  אל תפריע לי2.
  נתונים סותרים שהפריעו לפרופגנדת המרק – פרופגנדה שהסבירה כי 90% מהמהגרים הם פליטים ונענתה בפרופגדה הזוייה לא פחות: 90% הם מסתננים (ארנון סופר) – גרמה להצגה מחדש של המספרים: אין מספרים. ע"פ דוקטרינת הורביץ – להכניס עז למרק ואז להוציא אותה ולהכריז על עצמך כצמחוני – האשם הוא כמובן אלי ישי, או בצורה מפורטת עוד יותר: המדינה.

  אל תפריע לי3.
  "אי אפשר לזלזל במצוקתם של תושבי אזורים מוחלשים הנושאים בנטל מוגבר בשל ריכוז מבקשי מקלט באזורי מגוריהם, אולם את האצבע המאשימה יש לכוון אל אלי ישי עצמו" – כך הכותבים.
  גם הני זובידה החליט להפריע, כשמצא לנכון לציין כי הטלת האשמה אך ורק על אלי ישי נובעת, ר"ל, מגזענות אשכנזית אותה כנראה אי אפשר להסוות בדיבורים על זכויות אדם ו\או על "מצוקתם של תושבי אזורים מוחלשים".
  http://hanizu.wordpress.com/2012/04/28/%D7%9E%D7%99-%D7%90%D7%A9%D7%9D-%D7%91%D7%A4%D7%A9%D7%A2%D7%99-%D7%94%D7%A9%D7%A0%D7%90%D7%94-%D7%91%D7%AA%D7%9C-%D7%90%D7%91%D7%99%D7%91-%D7%99%D7%A4%D7%95/

  אל תפריע לי4.
  להבדיל, גם זורקי בקבוקי התבערה אשר דחו את פניית ארגון "פליטים ותושבי שכונות מסרבים להיות אויבים" אשר הטיפו לאותם תושבים כי כך, רק כך, אך ורק כך, רק בייחד, יחדיו, במאמץ משותף, פליטים ותושבים אשר מסרבים להיות אויבים והפועלים יחד, במשותף, נגד ממשלת הזדון, רק כך תיפתרנה כל בעיותיהם המשותפות(!) שלהם. אלא שתושבי השכונות רוצים שלום עכשיו, סליחה, הם רוצים פתרון עכשיו, וממש לא מעניין אותם המאבק הגלובלי בקפיטליזם החזירי, בפאשיזם שהרים את ראשו ובניאו ליברליזם המאיים להשתלט על המדינה הציונית. (ראו תגובתי כאן)
  http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/2012/04/29/%D7%90%D7%97%D7%A8%D7%99-%D7%94%D7%92%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%99/

  נציגת השכונות תושבת דרום תל אביב מזל אשכנזי באותו דיון: "המסתננים לא גוזלים עבודה מאנשי הייטק או מחברי כנסת, המסתננים גוזלים מקומות עבודה מתושבי השכונות ומהאוכלוסיות המוחלשות. אלה לא יכולים לעבוד לא בבניין ולא בניקיון, כי אי אפשר לעבוד ברמת השכר שמשלמים למסתננים. הם לוקחים עבודה לעשירון התחתון. מה עדיף, שהמסתנן יגנוב, או שאם חד הורית תגנוב? הם פולשים. אני רואה נשים חד הוריות שקיבלו קבוצה זעומה ועבדו במשק בית. עכשיו גם את זה אין להם. גם את זה רוצים לקחת? שיעבירו אותם לצפון תל אביב".
  http://news.walla.co.il/?w=/550/2534907
  אל אלה יש להוסיף גם בדואים ופלסטינים המתחרים על אותם מקומות עבודה שבהם זוממים הורביץ וכותבי המאמר להעסיק את המהגרים. התוצאה היא שכר נמוך יותר, תנאים גרועים יותר ובמילים אחרות: תמיכה וסיוע לקיום ולהתפתחות שוק עבדים שטני גרוע מזה הקיים כבר היום.

  אל תפריע לי5.
  האגביות המלאכותית, שאחזה בימים האחרונים בפעילי ארגוני הסיוע לפליטים ולמסתננים, המבקשים לעשות הון מוסרי ממספר קטן לכאורה של אירועים אלימים, ביניהם אורי משגב – "אני יפה נפש", הארץ דעות, היא מבישה. אכן, כל תקיפה מינית היא חמורה. אולם, בטרם מנצלים ארגוני הסיוע לפליטים ולמסתננים אירועים שכאלה ומסייעים בהפצת מידע מגמתי, מוטב שיבחנו את נתוני מרכז הסיוע שלהם עצמם במקום את אלו של המשטרה עצמה. נתוני המשטרה המצביעים על שעור פשיעה נמוך משמעותית בקרב הזרים בהשוואה לישראלים דומים לנתוני המשטרה הצבאית המצביעים על שעור נמוך של רציחת ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית בקרב הצבא המוסרי ביותר בעולם לעומת צבאות אחרים (למשל, סתם דוגמה, צבאו של אסאד). גם הסיבות למסירת נתונים כוזבים דומות.

  כך כותבת הדס תגרי: "אני לא מזלזלת או ממעיטה מעומק הגזענות ושנאת הזרים שמפעפת מהדיונים התקשורתיים במקרים הללו, ובכל זאת חושבת שהבעיה היותר דחופה וחמורה היא ריבוי מקרי האונס בשכונות דרום ת"א שבמקרים רבים מאד מבצעיהם מהגרי עבודה/ פליטים/ אנשים מאפריקה/ אנשים מאיפשהו (זה שמישהו לכאורה אנס עוד לא מבטיח שהוא מבקש מקלט) ששמענו לאחרונה על רק על קצה הקרחון שלהם, כשלשם שינוי קורבנותיהן ישראליות/יות, בעוד שרוב המקרים הם של מהגרות עבודה (כפי שידוע לי ממתנדבות מרכז הסיוע שמספרות על הרבה מאד פניות של מהגרות שנאנסו בתקופה האחרונה). עם כל ההזדהות למאבק למען האוכלוסייה הזאת, אני חושבת שארגוני הסיוע וזכויות האדם צריכים לשים במקום לא פחות חשוב באג'נדה שלהם להציף את הנושא הזה ולקדם דרכים לפתרונו. הבעיה הזאת היא לא רק הערת שוליים בסיפור של מבקשי המקלט".
  (מתוך דף הפייסבוק של דנית גוטפריד בדיון על הפצת השנאה של המסית והמדיח דני דנון)

  אל תפריע לי6.
  "יד הברזל שננקטה כלפי מבקשי מקלט לא צמצמה כהוא זה את התופעה", כך מבשרים לנו הכותבים. את הטענה הזו אין אפשרות להוכיח ואין אפשרות להפריך. ספקולציה, עורבא פרח, מקרה לא מעניין. אפשר לטעון בדיוק את ההיפך וזה יישמע אמין באותה מידה.

  אל תפריע לי7.
  "רק… מתן רישיונות עבודה…באופן שיפחית את הנטל על איזורים מוחלשים ייתן מענה אמיתי לתופעה המורכבת עמה מתמודדת ישראל".
  אין פתרון אחר. זה הפתרון ואין בלתו. רק. אך ורק. יופי. את זה מציעים לנו קואליציה משונה של ניצן הורביץ, ארגוני הסיוע למהגרים ומפכ"ל המשטרה. כל חברי הקואליציה המשונה הזו פועלים מאינטרסים צרים לא פחות מישי ודני דנון. כולם גם יודעים כי למרות ש"ישי ונתניהו יעדיפו להמשיך להשתלח ולהסית", כי אין שום סיכוי, אפילו תיאורטי ש"ישי ונתניהו לא יקדמו את הטיפול בבעיה", הם מבססים את פתרונם הייחודי על ההנחה כי יבוא יום ונתניהו וישי כן יקדמו את הטיפול בבעייה. ההסתברות לתקוות השווא הזו דומה להסתברות שנתניהו וישי יקדמו את הסגרתו של ארכי פושע המלחמה אהוד ברק להאג.

  אל תפריע לי8
  מול כל אלו התייצב פעיל זכויות האדם והשלום והאחווה, חסיד הפלורליזם האוניברסליזם והרב תרבותיות, חה"כ מיכאל בן ארי. הוא הציע הצעה החפה מכל אינטרס פוליטי צר, הנקייה מכל גילויי שנאה וגזענות: להעביר את המסתננים לצפון ת"א. הצעתו זו היא הטובה ביותר היות וזוהי ההצעה הקונקרטית היחידה שהוצעה כדי לפתור מיידית את ה"בעיה". עד שח"כ הורביץ יגמור לריב עם ח"כ דנון, עד שח"כ ישי יסיים לריב עם אהרונוביץ', עד שתופנם קריאתה הנרגשת של חנה בית הלחמי לפעילות לא לקחת חלק בעידוד מעשי האונס ולא לחלק מרק לפליטים, עשו תושבי השכונות את חישוביהם שלהם והצטרפו דווקא לבן ארי. כדאי להצטרף אליו ולהכין עוד היום מרק בפארק הירקון. בעיית המהגרים אמנם לא תיפתר, אך לפחות בעייתם המיידית של תושבי השכונות תיפטר.

 2. דןש

  כאשר הוקמה מדינת ישראל והערבים תושבי פלסטינה-א"י נסו על נפשם בגלל אירועי המלחמה השונים ( מה שמוגדר על ידם כנכבה), האו"מ בנה להם מחנות וסיפק את צורכיהם, עד יעבור זעם. לדאבוננו כי רב האו"מ לא פעל מעבר לזאת ולא ניסה למצוא להם פתרון שקומי חליפי.
  על פי אותו דגם יש לפעול במקרה דנן בשנוי יסודי אחד, שהזמניות לא תהפוך לקבע. במקביל לטיפול האקוטי על האו"מ לפעול לישובם מחדש של מבקשי המקלט. ברור שמדינת ישראל איננה מסוגלת לשאת על גבה את כל נרדפי העולם באשר הם.
  כל עוד האו"מ איננו לוקח את הנושא תחת חסותו, מדינת ישראל חייבת לדאוג למחסורם ואין טוב מלאפשר להם עיסוק, שבדרך כלל אפילו איננו מתחרה באזרחים ישראליים. חייבים לבנות עבורם מחנות עבודה ולא "לזרוק" אותם לשכונות של תושבים קשי יום.

 3. אירית לינור

  כל תגובה פנינה!

 4. אח

  תגובתו של דרור בל"ד היא מופת של דמגוגיה. היא מזכירה בהרבה מובנים את סוג הדמגוגיה שמייצר בן דרור ימיני.

  לומר שהפליטים לוקחים מקומות עבודה זה פשוט שקר, ולא משנה מי אומר אותו. בישראל יש מאות אלפי עובדים זרים שישראל מביאה כל שנה בדיוק בשביל לעבוד בעבודות שמזל ציינה, הממשלה היא שמאשרת את הבאתם, והפליטים (שמספרם נמוך בהרבה, רק כמה עשרות אלפי פליטים), מקסימום משתלבים במצב הקיים או לוקחים עבודות לעובדים זרים. וזה אחד הגורמים שחורים לממשלה, כיוון שהיא עושה עסקים טובים ומפוקפקים על כל עובד זר, שמשלם סכומי עתק לחברות העבדים, שמשלמות לממשלה שתאשר את הבאתם – ואף אינן בוחלות בשוחד, וראו מקרה בניזרי.

  אלי ישי, מה לעשות, הוא שר הפנים הגזען והחשוך ביותר שהיה פה בשנים האחרונות, מבלי להמעיט בחשכתם של קודמיו, והתבטאויותיו נגד הפליטים הן הסתה בוטה ונוטפת שנאה לאלימות.

  הפעילים שמסייעים לפליטים, פעילים שדרור כל כך שונא (אני מצטרף להסתייגות מהסגנון של חלק מפעילי מרק לוינסקי, אבל לא בהם עסקינן), מתגוררים בשכונות הדרום בעצמם, חלקם מגדלים שם את ילדיהם, ואין ספק שהמצב בשכונה לא פוסח עליהם והם סובלים גם כן ממה שקורה.מה שאמרת עליהם זה סתם לכלוך. חלק לא קטן מהם הם מזרחיים אגב, ובאופן כללי גם פעילים למען שכונות הדרום. אותם אנשים שנעצרו ונשפטו על התנגדות לפינויים בכפר – שלם, לפינוי מאהל ההומלסים בשכונת התקווה, וכ"ו.

  כל העובדות שדרור בל"ד מוסר מעוותות לחלוטין, והפרשנות שלו לדברים היא שטוחה ואווילית.
  מייאש לקרוא את דרור שמדבר על פרופגנדה של הפעילים, ועל אשמתם, השקולה כביכול לזו של ממשלת ישראל. מה שצריך לומר בהקשר הזה זה רק דבר אחד: שממשלת ישראל צריכה סופסוף לבחון את זכאותם של המסתננים למקלט, כפי שהיא מחוייבת גם לעשות על פי האמנות שהיא חתומה עליהן. כרגע היא לא בודקת כלום, ולא מאפשרת לאף אחד להתקיים בכבוד. מבחינתי זה לב העניין, וזו התשובה המרכזית והברורה לשאלה מדוע כל הנוגעים בדבר סובלים. ומבחינתי, עד שממשלת ישראל לא תבדוק את זכאותם, 100% מהמסתננים הם פליטים. ומפתיע אותי שדרור בל"ד ואחרים לא מבינים את ההגיון הפשוט וההכרחי הזה. בהתעלמותו מהנקודה הבסיסית הזו הוא משתף פעולה באופן מביש(גם אם עקלקל למדי) עם פעילי כך ונציגיה בממשלה ועם ימנים אחרים, שבמכוון וביודעין משתמשים בתושבי השכונות כדי לעשות הון פוליטי ואף כספי.

  אפילו גורמים במשטרה מנסחים את המצב באופן הגיוני ומעמיק יותר מדרור שלצערי מנופף בשמה של המפלגה שלה אצביע כנראה בבחירות הקרובות (אם לא יפסלוה, שאז אחרים את הבחירות), ומכתים אותו בשנאה, בורות ודמגוגיה.

 5. דרור בל"ד

  דני דנון, אלי ישי, ולהבדיל, בן ארי ובן גביר, לא מבססים את תעמולתם על דגי רקק כמו ימיני ודן מרגלית. אלה הולכים ישר למקור, אל מחקרי האקדמיה הרלוונטיים, ממש כשם שניצן הורביץ לא מבסס את פרופגנדת הצדקת הלגיטימיות של המדינה הציונית – מדינה יהודית ודמוקרטית לתפיסתו – על מאמריו של אורי משגב אלא על ניירות עמדה אקדמים רלוונטיים. בעוד הורביץ, ישי, דנון, מפכ"ל המשטרה דנינו, נסמכים על טיעוניהם על גביזון, אבינרי, אמנון רובינשטיין וכאלה, בן ארי מחד, ממש כמו בשארה מאידך, מוצא את הפרצות – את נקודות אי הרציפות בקוהרנטיות הטיעונים, את הדמגוגיה – כדי להשתמש בהן להצגת טיעוניהם.

  במבוא למחקר אקדמי תחת הכותרת: "מבוא: "פליטי דארפור", "מהגרי עבודה" ו"קרטל ארגוני הזכויות"", מתייחס ארנון סופר למחקר אחר שנעשה:
  "משב רוח מרענן בנושא שאנו עוסקים בו עולה מפרסומו של נייר עמדה חדש (אבינרי, אורגד ורובינשטיין 2009). לראשונה בישראל, אחרי שנים של השתלחות דמגוגית… ניסיון רציני… ראייה רחבה … ממדי התופעה… פתרון לשאלות…", ומסכם: "מול דברים מתמשכים לא-אחראיים של דוברי ה"קרטל" בנושא חשוב זה מתפרסם אפוא סוף סוף מסמך רציני". (עמ' 10)

  עוד קודם לכך הוא מעלה ספקולציה אותה אין לו שום עניין להוכיח או להפריך. די לו בעצם העלתה להשגת מטרתו – הדיפת הטיעונים המועלים נגד אלי ישי ושותפיו והשלכתם על הצד השני: "כמובן, ייתכן שמאחורי מתק השפתיים ותשפוכת המילים [של ה"קרטל"] עומדים שיקולים כלכליים ציניים, כמו הצורך במימון הארגונים הצדקניים, או להבדיל, אינטרסים סמויים מהציבור הרחב, כגון הגדלת ההכנסות של חברות התעסוקה לזרים (עניין זה מחייב בירור נוקב, אך אין הוא מענינו של מסמך זה)". (עמ' 7)

  לאחר שהראה כי הצד השני אינו אלא קרטל, מתפנה סופר, ובעקבותיו בן ארי מחד ובשארה מאידך, אל האמת העירומה כתקווה היחידה: "אני מכבד את העצות הנבונות שבמסמך אבינרי ואחרים, אבל מה ערכן במדינה שאין בה משילות, שהכול בה משותק על ידי בירוקרטיה לא יעילה ושהממשלות בה מתחלפות כל כמה חודשים? מה ערכן של עצות כמו "יש לברר את הבקשות למקלט במהירות וביעילות מרבית"; "על המדינה לפעול בלא דיחוי להרחקתם מישראל"; "מוצע שישראל תקיים מתחמי דיור מיוחדים סמוך לנקודות הגבול… שבהם ישוכנו
  מבקשי מעמד הפליטות". נדמה לי שכלא קציעות הוא דוגמה נפלאה למימוש עצה כזאת, אז מה? שלמה אבינרי, כמוני [וכמו ישי, דנון, הורביץ ודנינו], יודע שעצות כאלו אינן רלוונטיות למדינה שאנו חיים בה". (עמ' 11)
  http://web.hevra.haifa.ac.il/~ch-strategy/images/publications/darfur_refugees.pdf
  http://readingmachine.co.il/home/books/1143990362/1143994052

  את המשפט האחרון, ורק אותו, מעבירים בן ארי ובן גביר, ולהבדיל, עזמי בשארה, לקהל הנמענים שלהם. כדי להתמודד עם FAQ אין די בהפלת האחריות על אלי ישי. זה טריוויאלי, מובן מאליו, אך בנוסף לכך זה גורם נזק. ההתייחסות לישי ואל ממשלת הזדון בו הוא יושב כאל משתנה ולא כאל נתון – חום יולי-אוגוסט שאין לשנותו אלא ע"י הקמת מדינה יהודית ודמוקרטית באלסקה – מעכבת את הפתרון המיידי המחוייב להמצא עבור הסובלים האולטימטיווים מהבעיה, תושבי השכונות.

  כמה מהנחות הייסוד עליהן מתבסס המגיב לתגובתי, אין להן על מה להסתמך. הנחות מוטעות אלו הן הצלחת מזימתם של כורי הבורות הציוניים. הסתמכות על הנחות אלו כמוה כנפילה לבור הציוני וסיוע לפורעים הציונים בהפצת הפרופגנדה הציונית.

  הנחת ייסוד1: "לומר שהפליטים לוקחים מקומות עבודה זה פשוט שקר".
  אין צורך להרחיק אל מחקרים אקדמים מלומדים כדי להפריך טענה זו. ההפרכה נמצאת כבר במשפט הבא: "בישראל יש מאות אלפי עובדים זרים… והפליטים… לוקחים עבודות לעובדים זרים". האינטרס ברור ובעל האינטרס ידוע ברבים, אך אין די בזאת כדי לסתור את הטענה כי שוק העבדים המיובאים או הבאים על דעת עצמם מזיק לשכבות החלשות ביותר בישראל וגוזל את פרנסתם ו\או גורם גם להם לעבוד בשכר או בתנאי עבדות.

  הנחת ייסוד2: "הפעילים שמסייעים לפליטים… מתגוררים בשכונות הדרום בעצמם".
  על נושא זה ראה בהרחבה מאמרים של שולה קשת ושל יורם בלומנקרנץ ו\או ראה פוסטים באתר קדמה ודיונים המצורפים אליהם בתקופת מה שמכונה המחאה החברתית.

  הנחת ייסוד3: "אותם אנשים שנעצרו ונשפטו על התנגדות לפינויים בכפר – שלם, לפינוי מאהל ההומלסים בשכונת התקווה".
  אלה אכן מגדולי המתנגדים אך אם אכן מדובר באותם אנשים הרי שבמקרה זה לדעתי הם טועים. רוב הפעילים למען המהגרים אינם מתנגדים אלא טיפוסים החשודים בציונות שבאו למרק את מצפונם.

  הנחת ייסוד4: "…פרופגנדה של הפעילים, ועל אשמתם, השקולה כביכול לזו של ממשלת ישראל".
  לא נטען כך. קראתי להתייחסות לחלקם היחסי, להתנהלותם שלהם. ייתכן כי היו לי ציפיות מוגזמות מהנמענים האידאלים ולכן לא טרחתי להזכיר כי אשמתם של אלו בטלה בשישים לעומת פשעיהם של הפורעים הציונים המכונה – בד"כ לא ע"י תומכי בל"ד – בכינוי ממשלת ישראל.

  הנחת ייסוד5: "מה שצריך לומר בהקשר הזה זה רק דבר אחד: שממשלת ישראל צריכה סופסוף לבחון את זכאותם של המסתננים למקלט".
  הדיכוטומיה – פרי הביאושים של ארנון סופר – המפרידה בין פליטים, מהגרי עבודה, מסתננים ועובדים זרים, מוצאה מהימין הקיצוני באירופה. היא מבוססת כולה על הכחשת והשתקת האשמה הרובצת על העולם המערבי בכל הנוגע לסיבות מדוע נמצאת אוכלוסיית אפריקה, רובה ככולה, במצב על סף קטסטרופה, ועל היותם של אזרחי מדינות אפריקה אזרחים חשופים לפורענות הנלווית לטרור הכלכלי ללא כל יכולת להגן על עצמם. נושא זה ראוי להתייחסות רחבה הרבה יותר מתגובה באתרי הרשת החברתית.
  אומר רק כי באנלוגיה לפשעי המשטר הציוני, הדבר דומה להתייחסות בית המשפט הבינ"ל בהאג אך ורק לפשעי מלחמה, ללא סמכות משפטית להתייחס במישור הפלילי לפשע המכונן, הכיבוש עצמו.

  כל אדם באפריקה הוא במידה זו אחרת פליט. לא רק אדם אשר חייו בסכנה מיידית ו\או שגורש מביתו ללא יכולת לשוב, אלא גם אדם שאינו יכול להבטיח תנאי קיום מינימלים לו ולמשפחתו. ראה על קצה המזלג כאן
  http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1713372
  ישנו שפע של מאמרים בנושא זה, חפש בעצמך. ממשלת ישראל לא תבדוק את זכאותו של כל מהגר ומהגר לא רק מפני שאין מספיק תקציב וידע ויכולת וזמן, ולא רק מפני שלחבריה אין אינטרס כלכלי לחבל בשוק העבדים המכניס רווחים נאים והגובל בפשעים נגד האנושות – לחם חוקה של ממשלה זו, אלא גם מפני שאין ולא תהיה תשובה מוסרית ומעשית ראוייה לשאלה כן\לא זכאי. זוהי עוד מלכודת ציונית שטמנו הפורעים הציונים ע"מ להפיל את מה שהם מכנים "קרטל זכויות האדם" בפח.

  הנחת ייסוד 6: "מבחינתי, עד שממשלת ישראל לא תבדוק את זכאותם, 100% מהמסתננים הם פליטים".
  אתה מסכן את הרוב הדמוגרפי הפלסטיני בין הנהר לים ופוגע במאמצי ההסברה בדבר אפרטהייד ופתרון מדינת כל אזרחיה בין אותו נהר לבין אותו ים. ממשלת ישראל לא תבדוק את זכאותם (אני, אתה, ארנון סופר, בן ארי – כולם יודעים את זה) והדבר יוביל לאחד מן השניים:

  אפשרות1: הארכת מצב החירום עד כדי הפיכתו מזמני לקבוע. (כך קרה למשל בחלקים מסוימים בין הנהר לים. תקופת הממשל הצבאי – שהלגיטימיות שלו מבוססת על ההנחה כי מדובר במצב לחימה זמני, כמה חודשים בד"כ – התארכה מעבר לגבולות הזמן הסביר). המצאותם של המהגרים כאן, תנאי העסקתם ומחייתם הבלתי נסבלים גם אם יעבדו ע"פ מה שמכונה חוק בשיח הציוני, תיצור מצב של אי שוויון בין אזרחים ובין אלו שאינם אזרחים.
  אפשרות2: מתן אזרחות ושוויון מלא למאות אלפי המהגרים, כולל חיוב לשאת בנטל הבטחוני הציוני וצריבת הפרופגנדה הציונית בתודעתם של אלו.

  שתי האפשרויות בלתי נסבלות. באפשרות הראשונה – שמשמעותה היחידה השתתפות בפשע המכונה כלכלת עבדים – יש להאבק. זהו מאבקם של השכבות המוחלשות ושל האנשים המוסריים המצטרפים אליהם. זהו מאבק באלי ישי ובאלו המרוויחים מייבוא העובדים הזרים ה"חוקיים". זהו גם מאבק באלו הרוצים להחליף עבד א' בעבד ב' ע"י שינוי של אותו "חוק" במקום למצוא פתרון אחר למה שמכונה בעיית הפליטים ובמקום להלחם מלחמת חורמה בכלכלת העבדים.

  הנחת ייסוד7: "אפילו גורמים במשטרה מנסחים את המצב באופן הגיוני ומעמיק יותר".
  קטונתי מלהתחרות בניסוחים ההגיוניים של גורמים במשטרה. אעיר רק כי המפכ"ל דנינו ממלא את חובתו האזרחית על הצד הטוב ביותר. חובתו האזרחית היא לדאוג לעניינים שהוא ממונה עליהם. חובתם של חברי הממשלה ליצור שיתוף פעולה בין כל הממונים על העניינים השונים. כמו ארנון סופר הוא יודע: זה לא רלוונטי, לכן הציע את ההצעה הקלה ביותר כדי שיוכל למלא את חובתו, לפחות בטווח הקצר.

  אחרינו המבול.

 6. דןש

  מענין איזה אזרח ישראלי מוכן לעבוד 8 או אולי 10 שעות בחום הנוראי ובצחנה הבלתי נסבלת בנקוי הזבל בלול ו/או ברפת או, להבדיל אלף הבדלות לטפל באדם שאינו שולט הגופו ובצרכיו. איזה ישראלי מוכן "ללכלך" את ידיו ברפש ובזוהמה ו/או לנדוד לאזורים בהם חסרות ידים עובדות. "לומר שהפליטים לוקחים מקומות עבודה (מישראלים – הדגשה שלי) זה פשוט שקר".אם כבר יתכן שהם "לוקחים עבודות לעובדים זרים". אז מדוע להמשיך ולהכניס עשרות אלפי עובדים זרים חוקיים, ההופכים גם הם במהלך השנים לבלתי חוקיים.

 7. לדרור בל"ד מאח

  כמעט אף מענה שלך לטענות שלי לא מתייחס לטענה האמיתית שטענתי אלא לסילוף, וחלקם סילופים מעצבנים במיוחד. אין לי כוח לנוע אחריך במעגלים. מה שבטוח, אם היית מקדיש את כמות הזמן שאתה מקדיש לתגובות מתחכמות, לפעילות פוליטית, אולי היית יודע מי הם הפעילים למען הפליטים. רמז: ציונים הם לא.עוד רמז: מפגינים בשטחים. עוד רמז: מארגנים התנגדויות לפינויים של זכאי דיור ציבורי ומוצאים את עצמם בבתי מעצר ובתי משפט.