באנו להפריח לכם את השממה

אנחנו עושים הכל, אבל הכל, כדי לסייע לכם, חלשים שכמוכם, נטולי השכלה ויכולות – רק אל תנג'סו עם דיור ציבורי, אזרחים ותיקים, שטחים פתוחים וכו', טוב? אסף רז קורא בין השורות של ההזמנה לוועידת הנגב ה-5
אסף רז

תושבי הנגב היקרים,

לקראת ועידת הנגב ה-5 המתקיימת היום (שידור ישיר כאן), ברצוננו לחלוק עמכם את מחשבותינו. נשתדל להיות מאוד ברורים כדי שתוכלו להבין עד כמה אנחנו, במשרד לפיתוח הנגב והגליל, פועלים ועמלים למען הפרחת הנגב, שכן ברור לנו שעד כה, אומללים שכמותכם, חייתם בשממה המדברית. לצורך כך, נשמח להסביר לכם יותר לעומק ובפשטות למה התכוונו במשרד כאשר ניסחנו את ההזמנה לוועידת הנגב 2012.

כשכתבנו בהזמנה את המשפט הזה: "אנו במשרד לפיתוח הנגב והגליל פועלים על מנת לעבות ולהרחיב את ההתיישבות בנגב באמצעות הקמת יישובים חדשים, הקמת כפרי סטודנטים ויצירת דיור זמין וזול עבור צעירים", התכוונו שברור גם לכם שהצעירים הם דור העתיד, וההווה לא רלוונטי. התושבים הוותיקים, כלומר המבוגרים, כבר לא יכולים לתרום במאומה לפיתוח שעליו אנחנו, ממשיכי דרכו של בן גוריון, חולמים עבורכם.

וכשכתבנו את זה: "העיר העתיקה בבאר שבע הינה דוגמה ומופת לשינוי ושיפור תשתיות ומשיכת צעירים למקום", מה שבאמת רצינו לומר זה שנכון, יש כמה חנויות ותיקות, מוסדות באר שבעיים שאתם זוכרים אולי מילדותכם; אבל אל תשכחו שמה שהיה נכון פעם כבר לא נכון לתקופתנו, ונכון תעשו אם תסבירו לבעלי החנויות הוותיקות את מה שאנחנו מנסים ללמד אתכם: צריך להתקדם הלאה, עדיף למכור את החנות ולהשתמש בכסף כדי לשלם על בית זקנים (אם אפשר במרכז, כי לא נראה לנו שאנחנו מתכוונים לבנות פה אחד כזה).

גם כשכתבנו את המשפט הבא: "מסייעים בסבסוד שכר דירה, מסבים בניינים נטושים לטובת מגורים זמינים ומעניקים מלגות שכר דירה לסטודנטים בעיר העתיקה", חשבנו דווקא על זה שאתם צריכים לתת לאנשים לבלבל אתכם עם עובדות. זה שיש מדי פעם פינויים של משפחות פרזיטיות מדיור ציבורי, זה שעצלנים אחרים הזכאים לדיור ציבורי ממתינים שנים רבות, זה שזוגות ורווקים צעירים בני באר שבע לא מצליחים לרכוש דירה – כל זה ממש לא קשור לכך שסטודנטים ומשפחות צעירות חזקות (כלומר, כאלו שממש יוצאים לעבוד או לפחות יכולים לקבל תמיכה כלכלית מההורים) צריכים לעבור לגור בעיר בדירות יפות וראויות. תאמינו לנו, זה לטובתכם. מקסימום, תוכלו לנקות להם את הבתים ולמלצר להם בפאבים ובמסעדות השיקיים שהם יקימו בבאר שבע השוממת (על חורבות החנויות של הזקנים מהפיסקה הקודמת).

וכשכתבנו ש"הכל על מנת למשוך צעירים ומשפחות להגיע לנגב ובמקביל לחזק את האוכלוסייה המקומית", מה שבעצם רצינו לומר לכם זה שאתם בעצמכם קוראים, אנחנו עושים הכל, אבל הכל כדי לסייע לכם, לחזק אתכם, חלשים שכמוכם, נטולי השכלה ויכולות. הרי איך אפשר ללמוד משהו בשיממון הזה. זה לא אתם, זה המדבר חסר הגירויים האינטלקטואליים הנכונים.

ואילו כשכתבנו ש"המשרד לפיתוח הנגב והגליל אחראי על מתן המענה האזרחי למעבר בסיסי צה"ל דרומה", שאלנו את עצמנו: האם גם אתכם זה מרגש כמו שאותנו? כל הירוק הזה מסביב שהולך להפריח את הנגב? (אוקיי, חאקי, אל תהיו קטנוניים). תקשיבו לנו טוב, 3,500 משפחות קבע יעברו לגור לידכם, קרוב ל-30,000 חיילים ישרתו בנגב. נכון, אז יהיה קצת צפוף בכבישים, ברכבת שאנחנו בונים לכם ובאוטובוסים. נכון, יהיו לכם קצת פחות שטחים פתוחים. אז מה? יהיה לכם קצת אקשן במקום הרדום הזה. חוץ מזה, הילדים שלכם יוכלו ללמוד מעכשיו בבתי הספר איך להיות טכנאים ומכונאים מצוינים לבסיסים של צה"ל, ואתם תוכלו לעבוד כבנאים וחשמלאים בהקמת הבסיסים. קצת עבודה לא תזיק לכם. אנחנו נדאג לקבלן הוגן שיפטר אתכם כהוגן כשייבנה הבסיס.

ואם כבר בעבודה עסקינן, אתם יודעים שאנחנו משקיעים כדי לייצר 10 אלף מקומות עבודה בעשור במרכזי תעסוקה בנגב? זה המון! שתדעו לכם, שזה למרות שהמנהלים המעולים (שהסכימו באדיבותם להגיע מהמרכז) של מרכזי התעסוקה מתלוננים שאתם לא רוצים לעבוד ואין מספיק אנשים מוכשרים לעבודה. אנחנו עושים זאת ואפילו תומכים בהם תקציבית כדי שיבואו אנשים מוכשרים ונפלאים כמוהם מהמרכז. בטח לא חשבתם שכל 10 אלף מקומות העבודה הם רק בשבילכם? מישהו צריך להיות המנהל, לא?

אה, ויש גם את העניין הזה עם הבדואים. בטח חשבתם ששכחנו מהם – אז להם אנחנו דואגים למרכזי תעסוקה. הרי גם לכם ברור שברגע שיהיה להם כסף והם יעבדו הם יפסיקו לגנוב, וחוץ מזה אנחנו מקווים שהם יהיו עסוקים מדי מכדי להתלונן כל הזמן על זה שהורסים להם בתים, אין להם מים, תשתיות, כבישים נורמלים ביישובים, נגישות לבריאות או מערכת חינוך ראויה. הרי בינינו, הם הסיבה האמיתית שאין לכם מספיק שטחים פתוחים, אנחנו למשל מאוד מתאמצים לנטוע לכם יער חדש של קק"ל, אבל יש כמה בדואים נודדים שהחליטו שדווקא שם הם רוצים לפרק את האוהל ולבנות בית.

לסיכום, אנחנו רוצים להבטיח לכם שנעשה את מירב המאמצים להגדיל את הפערים בין הקהילות שמתגוררות בנגב, להרוס כל שטח פתוח אפשרי ולהצליח לגרום לכך שרבים ממי שגדלו ונולדו כאן ייאלצו לעזוב. ובינתיים, את החול שלכם נהפוך למכרה של זהב.

שלכם,

המשרד לפיתוח הנגב והגליל

הכותב הוא תושב הנגב

———

וגם לחיה נח יש מה לומר בנושא

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ערן בן נון

  חייבים לעצור את התכנית להקמת עשרה ישובים חדשים בנגב! תשקיעו בישובים הקיימים במקום לגזול א המשאבים הציבוריים ולהרוס את השטחים הפתוחים.

 2. לקסי (יעקב לקס) - ערד

  כך מדינת תל-אביב מ….. עלינו בקשת.
  אולי צריך להכריז על אוטונומיה?

 3. פוניו דב

  כאשר ועדית הנגב ה5 תוכננה, הרומן עם מופז טרם נרקם והבחירות עמדו בפתח.לגיטימי לעשות כנס גדול ולגייס את כל הכוחות של השורה הראשונה להתיצב לעזרת הנכשלים האלה שבעוד כמה חודשים עתידים ללכת לקלפי. שלא יחשבו שחלילה זנחו אותם. ראו רשימת מורי הדרך ששמותיהם מתנוססים בפרסום:
  סילבן שלום. רמת גן
  שמעון פרס. רמת אביב
  אהוד ברק. תל אביב
  יובל שטייניץ. מבשרת.
  אריאל אטיאס. ירושלים.
  ישראל כץ.כפר אחים.(זה לא
  קרית מלאכי. רק קרוב)לימור לבנת. צהלה.
  אורית נוקד. שפיים
  זאב אלקין. גוש עציון
  יאיר סרוסי. רמת גן.
  אורנה הוזמן בכור.(מנכ"ל
  פיתוח הנגב). תל ברוך.
  מי אמר שבשביל לפתח את הנגב צריך את אנשי הנגב?
  הם יודעים משהו על זה?

 4. נטע אלקיים

  יישר כוח לכותב- שמחתי לקרוא ולראות שעוד תושבי נגב, קוראים בין השורות את האמת המוסווית יפה ובשפה מאולצת לשקר וחוסר הצדק שהמדינה עושה בחסות מינהל מושחתי ישראל ל״טובתינו.״
  שנים של דיכוי ואפליה לא יתרפאו בוועידה המתנשאת הזאת. אין שם ייצוג למקומיות זאת ועדה קרואה מבחוץ והדורסנות הזאת אכן
  ״לא מספיק טובה לנו״. היא לא קשורה אלינו בכלל. לא לתושבי הנגב, לא לנגב ולא בכלל.
  נשמח להמשיך לנדנד לכל מי שחושב שאנחנו בכיינים, סוגר לעצמו סיפור ומתבצר בעמדותיו, במקום להסתכל לאמת בעיניים.
  תעשו טובה רק, ״ מגיבי הבכיינות״ אל תלכו לצעוק אח״כ העם דורש צדק חברתי, טוב?