העיקר לפתח את המרחב

בואו לנגב! נמצא לכם עבודה! יש מקום בשפע! חיה נח על המחיר הכבד מאחורי המסרים הצפויים של ועידת הנגב ה-5
חיה נח

היום מתקיימת ועידת הנגב 2021 בבאר שבע (שידור ישיר כאן). זו כבר הוועידה החמישית במספר, ובכל פעם מפוזרות פחות או יותר אותן הבטחות. המטרה המוצהרת כפי שהיא מופיעה באתר המשרד לפיתוח הנגב והגליל היא "להאיץ את תהליכי הפיתוח המתרחשים היום בנגב בכל תחומי החיים". בין היתר, ידונו שם בפיתוח מקומות תעסוקה וחיזוק המגזר הבדואי, נושאים בעלי חשיבות גדולה. אולם לצד זאת, השאלה אם תתבצע או לא תתבצע הריסה של הכפר אל-עראקיב ו/או בתים בכפרים אחרים לפני, בעת או אחרי הוועידה – זו לא תעלה כלל על שולחנה. במהלך 2011 נהרסו למעלה מאלף בתים של בדואים בנגב, כלומר כ-6,000 בני אדם נותרו מחוסרי כל וחסרי ביטחון דיורי. אבל זה הרי איננו עניין לוועידת הנגב.

אורחי הוועידה, שר הביטחון ברק, שר האוצר יובל שטייניץ, שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, שר התחבורה ישראל כץ ועוד ועוד חברי כנסת, ראשי רשויות וכל מי ש"מכבד" את עצמו ונכח קרוב לוודאי בכל ארבע הוועידות הקודמות – כולם רוצים ליהנות מפירות פיתוח הנגב, שמצדו "נהנה" מרבית השנים מהגירה שלילית ומאבד את תושביו לטובת המרכז. "…אנו במשרד לפיתוח הנגב והגליל פועלים על מנת לעבות ולהרחיב את ההתיישבות בנגב באמצעות הקמת יישובים חדשים, הקמת כפרי סטודנטים ויצירת דיור זמין וזול עבור צעירים", כותב השר לפיתוח הנגב והגליל, השושבין הראשי סילבן שלום. אבל הכוונה היא לצעירים יהודים, כמובן. כי עשרות הכפרים הערביים בנגב אינם נספרים, אינם מופיעים על המפות ונחשבים בלתי-חוקיים. אתה ומשפחתך, ערבים המתגוררים כאן מעל מאה שנה – אתם בלתי חוקיים, אתה, יהודי, בוא לנגב ונמצא לך מקום. כי יש מקום בשפע. פה בדיוק קבור הכלב וכאן מתגלה המניע למדיניות הממשלה הכוללת, שהוועידה היא רק היבט אחד שלה.

אלעראקיב, 2010. צילום: אורן זיו / activestills.org

בואו אל הנגב (היהודים שבכם), תקבלו פריבילגיות בדמות יישובים קטנים, מגרשים זולים, בתים זולים, סיוע בשכר דירה לסטודנטים בעיר העתיקה בבאר שבע (העיר העותומאנית-בריטית-ערבית), כפרי סטודנטים, סיוע בשכר דירה לאנשי קבע. הכל על מנת "למשוך צעירים ומשפחות להגיע לנגב ובמקביל לחזק את האוכלוסייה המקומית". מי זאת בדיוק האוכלוסייה המקומית? ניחשתם נכון. על חשבון מי? שוב ניחשתם נכון, על חשבון הבדואים שממתינים לצדק 64 שנים.

כדי "לעודד ולחזק את המגזר הבדואי" כפי שנכתב, המדינה תסלול את כביש 6 עד עיר הבה"דים. היכן? על גבי 400 בתים של בדואים שישלמו את מחיר החיבור המהיר עם מרכז הארץ. כך, כ-2,600 בני אדם יוותרו ללא קורת גג כדי שהמרחק לבסיס החדש יקוצר. ומי ישלם את הלחץ ההולך וגובר על הקרקע בשל יעדי תכנון שונים ומשונים? התבוננות בתוכנית פראוור אשר בגינה ייעקרו 30,000 נפש מאוכלוסיית הכפרים שירוכזו בערים מוכות עוני ואבטלה, ללא ספק נותנת את התשובה. גם כאן הבדואים ישלמו מחיר כבד של עקירה לטובת פינוי המרחב.

נפתח את המרחב לטובת כל תושביו… האמנם? מי הם תושביו של המרחב? מי הם תושביו של המרחב הזה מאות שנים טרם הגענו הנה מכל קצווי ארץ? הם לא רלוונטיים כי הם אינם שותפים בפיתוח הנגב ומרבית ההטבות לא רק שאינן מופנות אליהם, אלא שהן שלל שנבזז מהם.

אין לזלזל במרכזי תעסוקה, אבל אין להתעלם מהצביעות החוגגת בדמות הטבות ענק המורעפות על חלק אחד של הציבור הישראלי על חשבון חלקו האחר.

הכותבת היא יו"ר פורום דו־קיום בנגב

———

וגם לאסף רז יש מה לומר בנושא

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. יעל אגמון

    הכתבה חשובה מאוד, יש רק להצטער שאיש מבאי הועידה לא יקרא אותו

  2. פריץ היקה הצפונבוני

    קק"ל עושה כביסה ירוקה. הממשל כולו עסוק בכביסת מלים: פיתוח שהוא למעשה נישול. בנית בסיסים צבאיים ואין דבר הפוגע יותר בסביבה מפעילות צבאית מתואר כהפרחת השממה ולנו שוטפים את המוח.מהאנגלית:greenwashing . hogwashing-שטיפת מוח-חעמולה שקרית. צודקת יעל. איך לגרום לכך שדעתינו תשמע.