החולצות השחורות בגרסת כחול לבן

באמצעות הקמת ארגוני קש המסתירים את זהותם האמיתית של המארגנים, מצליחים ראשי הימין הקיצוני להסית ולהוביל את ההמונים, בבת ים כמו בשכונת התקווה, לפעילות שמבוססת על הפחדה וייאוש. אלדד לוי על הפופוליזם נגד מי שאינם יהודים, הצובר תאוצה במקומותינו
אלדד לוי

סטודנט לתואר שני בסוציולוגיה פוליטית באוניברסיטת בן גוריון שבנגב

מי שחושב שהפוגרום שהתרחש בשבוע שעבר הוא תוצר של פרץ זעם וייאוש ספונטני של תושבי השכונות בהם מתגוררים זרים, או אפילו תולדה של נאום מסית אחד של נבחרי ציבור מהימין, לא מכיר את השחקנים שמארגנים ומכוונים בקפידה את האלימות הגזענית בדרום תל אביב ואת עבודתם היסודית.

סיפור ההפגנה האלימה בתקווה לא החל עם העלייה בסיקור התקשורתי בשכונת התקווה ובאזור התחנה המרכזית וגם לא בידיעה התמוהה ש-40% ממעשי הפשיעה באזור תל-אביב מתבצעים על ידי פליטים. הוא מתחיל בדצמבר 2010, באירוע שהיווה אז את שיאה של ההתארגנות חברתית-גזענית בישראל: הפגנת הימין הקיצוני בבת-ים "לא יתחילו עם אחותי", שקראה לנקות את בת ים מערבים "המתחברים" לבנות ישראל.

הפגנת הימין בבת ים, 20.12.2010. מארגני ההפגנה הזו עומדים מאחורי ההפגנה שהתקיימה בשבוע שעבר בשכונת התקווה. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

המארגנים של אותה הפגנה, הם גם המארגנים של "משמר השכונה" – רשת של תאים פארא-מיליטריסטיים הפרושים בישראל – ארגון "חולצות שחורות" אירופאי קלאסי הלכה למעשה, המסייר בגברתנות בשכונת התקווה ומספק "תחושת ביטחון מפני המסתננים". מי שמפיץ נתונים שקריים ומנופחים על ערבים המטרידים מינית וחוטפים נשים יהודיות, הם אותם שחקנים פוליטיים הקוראים לגרש את הפליטים מישראל. אלו הם גם המארגנים את תהלוכות ההפחדה שהופכות לפוגרומים נגד הזרים בתל אביב.  מדובר כמובן בפעילי הימין הקיצוני מיכאל בן-ארי, ברוך מרזל, בן זיקרי ושותפיהם להפצת השנאה הגזעית-מינית: ארגון להב"ה.

כאן חשוב לזהות את האסטרטגיה של הימין הקיצוני הישראלי, שהצליח בשנים האחרונות להפוך מקבוצה אזוטרית שרלוונטית בהתנחלויות ובמאחזי השטחים, לקבוצה חברתית המקימה תאי פעילים בערים מרכזיות בישראל: באמצעות הקמת ארגוני קש ("יהודים למען בת-ים יהודית", "המטה העולמי להצלת העם והארץ") המסתירים את זהותם האמיתית של המארגנים, והפצת נתונים שקריים ובלתי מבוססים על האלימות המינית של הזרים בישראל, מצליחים ראשי הימין הקיצוני להסית ולארגן את ההמונים לפעילות שמבוססת על הפחדה וייאוש.

הרטוריקה של הימין הקיצוני בישראל זהה לזו של הימין הקיצוני באירופה. זוהי רטוריקה רווית הפחדה ואלימות מינית והיא נחלתם של כל ארגוני הימין הנלחמים במהגרים ובפליטים. הרטוריקה הימנית, הן בארץ ובעולם, מצביעה על האליטות ועל ארגוני זכויות האדם כעל אלו שמפקירים את התושבים בשכונות ממעמד נמוך – אליהן מגיעים באופן טבעי הזרים.  על ידי אהדה פופוליסטית, המתריסה נגד האליטיזם המנותק וקריאה להשיב את איכות חייהם של תושבי השכונות בדרום תל אביב, רוכבים אבירי הטיהור האתני ומקדמים אידיאולוגיה של מרחב ציבורי ישראלי נקי מזרים.  כך מצליחים קיצוניים שהיו עד כה מיעוט שולי בשטחים הכבושים לייבא את האידיאולוגיה הגזענית אל תוך לבה של החברה הישראלית.

ייתכן כי עבור השומע הישראלי הממוצע, יש הבדל עצום בין הקריאה המטרידה לסלק אזרחים ערבים מערים מעורבות או יהודיות לבין המצב הקיים של מבקשי המקלט בדרום תל אביב. אבל גם הישראלי הממוצע צריך לדעת כי עבור מי שמארגן את התנועות הגזעניות והאלימות באילת, בצפת, בתל-אביב ובבת-ים, שני המצבים הללו הם היינו הך. מטרתם של המארגנים כאן וגם כאן אחת: לנקות את המרחב הציבורי הישראלי מכל מה שאיננו יהודי.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. צחי

  אלדד לוי כתב מאמר חשוב. הפוגרום הוא תולדה של ההסתה וההסתה נגד זרים, יהיו אלו פליטים אפריקנים או ערבים אזרחי ישראל, לא התחילה בהפגנה האחרונה בתקווה. מה שעוד חשוב להוסיף לגעתי למה שאלדד עתב הוא שהפעם אלו לא היו רק המסיתים המקצועיים שאינם יושבים בכנסת, מרזל, בן גביר ועוזריהם, אלא גם בן ארי, שכבר שנים מגיע לכל הפגנות השמאל כדי להפגין נגד ומירי רגב, שאמנם היא טיפשה ונראה שאין לה ממש אג'נדה משל עצמה אבל בכל זאת יושבת בכנסת, בקואליציה. כך גם דני דנון, עוד גזען שיושב בממשלה. הם פתאום חברו באופן גלוי ומוצהר לשולי השוליים של הימין הלאומני שונא הזרים. שר הפנים אינו מגנה את ההסתה ואת הפוגרום שבא בעקבותיה. משרד ראש הממשלה מוציא גינוי רפה ןעוד פטפוטים על הגדר שנבנת בגבול מצרים. וצריך לדבר גם על "אם תרצו", תא סטודנטים פאשיסטי לכל דבר.ץ

 2. Diogenes

  From the expansive, neatly printed banner held by bemused babushkas it is clear that someone was bank-rolling this enterprise!

  Now it is the turn of the Shin-Bet to cry out loud with alligator's tears, claiming that it can
  not 'penetrate' the cells of Jewish terrorists!!!

  So much evil, so much hate by the grace of GOD
  !!!~

 3. מוקטורן

  מאמר חשוב, שמבחין בבהירות במשמעות התופעה ומגמתה, ומתריע על הסכנה שהכל משתדלים להכחיש.

 4. חיליק

  האמת המרה היא שכוחות ימין קיצוני כותשים כל חלקה טובה. עצוב.