במקום ג'ובים, הפרלמנט עסוק בסקס

המירוץ לבחירות החוזרות בוויסקונסין מהווה מאבק תקדימי בין פוליטיקה שמרנית למתקדמת. כוחם של אויבי העבודה המאורגנת מאיים, ועקרונות מסיבת התה עשויים להשתלט על כל חלקה טובה. נעמה נגר מסבירה למה קשה במיוחד כעת להיות אישה בוויסקונסין
נעמה נגר

זהו רגע האמת‫. לאחר שהושגו כל החתימות הדרושות כדי לקיים בחירות חוזרות למשרת מושל‫ המדינה ‫(למעשה‫, נאספו למעלה ממליון חתימות‫, בשעה שהיו נחוצות רק כחצי מליון‫), הבחירות כעת בעיצומן‫. התאריך הרשמי הוא 5 ביוני‫, אך מתאפשרת כאן הצבעה מוקדמת‫, ובכל יום משתרכים תורים ארוכים מחוץ לקלפיות‫. מול המושל סקוט ווקר ניצב המתמודד תום ברט‫, ראש עיריית מילווקי‫, ונוסף על משרת המושל מתמודדים מחדש על משרתם גם המשנה למושל וכן ארבעה סנאטורים‫. שני הצדדים ‫- רפובליקאים ודמוקרטים ‫- מנסחים את המאבק‫, ובצדק, כמאבק תקדימי בארה"ב בין פוליטיקה שמרנית לבין פוליטיקה מתקדמת.

קריקטורה של המושל ה-45 של וויסקונסין, סקוט ווקר. האם יישאר בתפקידו?

המאבק בוויסקונסין תקדימי מכמה סיבות. ראשית, ברמת המדינה, ויסקונסין משמשת בשנה האחרונה "שפן נסיונות" עבור הפוליטיקאים של מפלגת התה ועבור האינטרסים התאגידיים שאותם הם מייצגים – קיצוצים תקציביים עמוקים ביותר במדינת הרווחה (בחינוך ציבורי, בשירותי בריאות, ועוד), פתיחת השוק לתאגידים, מלחמת חורמה בעבודה המאורגנת, פגיעה בכוחו של בית המחוקקים ומלחמה נגד נשים. שנית, ברמה הפדרלית, לתוצאות בוויסקונסין עשויות להיות השלכות לקראת המירוץ לנשיאות בנובמבר, שכן ויסקונסין היא אחת ממדינות-התעשייה שמצביעות בעקביות למועמד דמוקרטי, נוסף על מישיגן ופנסילווניה (לא נבחר כאן נשיא רפובליקאי מאז רייגן), ושינוי במגמה זו בוויסקונסין עלול להוות רוח גבית למתרחש בשאר המדינות. החשיבות של המרוץ בוויסקונסין לא חילחלה לאמצעי התקשורתי הארציים‫, אבל היא בהחלט ניכרת בקרב התורמים הגדולים של ווקר‫, בעלי עסקים גדולים שרובם מחוץ למדינה ‫- בטקסס‫, מיזורי ועוד‫, שמבקשים לחסום את העבודה המאורגנת כאן ובכל מקום.    

קשה לצפות את התוצאות בבחירות המחודשות‫. המירוץ‫, על פי כל הסקרים‫, צמוד מאוד‫, וברור שלמושל המכהן תומכים רבים‫, ודווקא מקרב העובדים המועסקים בתנאי העבודה הפוגעניים ביותר‫. כנגד העובדים‫-המאורגנים‫, הנהנים מהטבות בסיסיות של ביטוח‫, פנסיה וכד‫', יש רבים שנתפשים לרטוריקה של ‫"מירוץ לתחתית‫": אם לי אין‫, אז שגם להם לא יהיה‫. זהו טיעון הפוך בדיוק לטיעון הסולידריות‫. במקום לנסות להרחיב את המאבק כך שיכלול עוד ועוד עובדים ואזרחים ברשת הרווחה‫, זה טיעון שבשם ה‫"הגינות‫" מעדיף לשלול אותה מכולם‫. 

פניו המגדריים של המאבק

המאבק בוויסקונסין הוא מאבק מגדרי‫ בכמה רמות. ברמת הסובייקט, נשים נפגעות מהמדיניות של ווקר באופן בלתי-פרופורציונלי, וכן בדרכים שונות מאשר גברים. הפגיעה בחופש ההתארגנות היא ‫מגדרית, שכן מרבית העובדים בשירות הציבורי הן עובדות. ווקר אף הוביל את הקיצוצים הגדולים ביותר לחינוך הציבורי בהיסטוריה של ויסקונסין‫ ואף פגע במגוון שירותי רווחה נוספים‫ – מבריאות דרך שירותים לקשישים ועד סיוע לעניים‫. כל אלה צפויים לפגוע בנשים יותר מאשר בגברים, ועל כל זאת כתבתי בהרחבה גם כאן. כל אלה מהווים חלק ממה שקואליציית המאבק מכנה ‫"מתקפה נגד נשי‫ם". אך עיקר הקצף יצא כנגד סדרה של חוקים שהעביר הפרלמנט הרפובליקאי בחטף ממש לפני חג הפסחא באפריל האחרון, והכוללים – הכינו את שקיות ההקאה:

• איסור לתבוע פיצוי או קנסות ממעסיקים על רקע אפליה מגדרית במקום העבודה‫ – איסור המבטל את החקיקה לשכר-שווה.

• קיצוצים במימון קליניקות לרפואה‫-מונעת וקליניקות לתכנון המשפחה‫.

• איסור על חברות ביטוח לכסות הפלות בחבילות ביטוח ציבורי‫.

• התניה של הפלות בהתייעצות ‫"אחד‫-על‫-אחת‫" מקדימה עם רופא‫/ה, שתפקידה/ו לבדוק האם מופעל על הפציינטית לחץ להפיל. אפשרות לתבוע בעוון פשע פלילי רופא/ה שלא ת/יבצע התייעצות זו.

• שיעורי חינוך מיני‫ יכללו תמיכה במוסד הנישואין, וכן ידגישו כי הימנעות מסקס היא הדרך היחידה הבטוחה להימנעות מהריון‫.

לא אלאה אתכן בניתוחים פסיכואנליטיים על ה‫"קיק‫" של רפובליקאים מעיסוק אובססיבי ‫(וחסר תוחלת‫) בניסיון לשלוט במיניות ובידע המיני‫. זה נחמד לפלפול, אבל זה לא שמזיז למפלגת התה מפסיכואנליזה. ברמת המאבק הפוליטי, השורה התחתונה היא זו‫: ווקר הבטיח שהמושב האחרון של בית המחוקקים יתמקד ביצירת מקומות עבודה‫. אז הוא הבטיח‫. על פי הנתונים העדכניים ביותר‫, וויסקונסין נמצאת במקום האחרון בארה‫"ב‫ בחישוב אובדן מקומות עבודה, עם הפסד של למעלה מ-12,000 מקומות עבודה בשנה החולפת. במקום להתרכז ב"ג‫'ובים‫, ג‫'ובים‫, ג‫'ובים‫" (במילותיו של ווקר), הפרלמנט עסוק בסקס, סקס ו-סקס.

אף אישה לא צריכה להצביע למפלגה שמצביעה נגדה. הפגנות נגד המושל המכהן סקוט ווקר, 28.04. צילום: Peter Patau

לבסוף‫, האספקט המגדרי איננו מתבטא רק בזהות האישית של הצדדים השונים‫ של המאבק (נפגעות/י המדיניות, פעילי/ות תנועות המחאה, המחוקקים, המתמודדים וכו') או בתחומי המאבק, אלא גם באופי הפוליטיקה של כל צד. כך‫, למשל‫, ההתמודדות במחוז 13 הארצי מעניינת במיוחד. מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט לשעבר, סקוט פיצג'רלד (שם אירוני) עומד שם לבחירות מחודשות, כשמולו מתמודדת לורי קומפס. פיצג'רלד הוא ווקריסט מובהק‫; לא זו בלבד שגיבה את המושל ותמך ביוזמותיו‫, הוא אף שותף פעיל ליוזמות הרסניות רבות, כמו הטבות מס לתאגידים-מחוץ-למדינה. קומפס היא כל מה שפיצג'רלד אינו. הוא פוליטיקאי מנוסה ממולח ומקצועי; היא צלמת שהפכה למועמדת רק לאחר שכנועים רבים של חבריה. הוא רמס בגסות את עקרונות שקיפות הממשל, כשהשאיר בדלתיים סגורות דיונים רבים של הרשות המחוקקת בנושאים רגישים, ולעומתו הדרך של קומפס לסנאט עוברת דרך מה שמכונה כאן ‫"פוליטיקה של שולחן-המטבח", כלומר: התארגנות עממית קהילתית שמתחילה מבתי האזרחים.

כל אלה הבדלים מגדריים מובהקים, בין התפישה הפמיניסטית של עשייה פוליטית כמפעל קהילתי‫, מן הצד אחד‫, לעומת תפישה של הפוליטיקה כהתגוששות הומו-אירוטית‫ המתרכזת בזהות המועמדים, מן הצד השני. ואפרופו זהות המועמדים, למי שלא הספיקה הפטריארכיה המבנית, יש גם שפע של שוביניזם בין-אישי. כאילו כדי להגדיש את הסאה‫, בראיון לעתון הנפוץ במדינה אמר פיצג'רלד על קומפס כי היא אינה מנהלת את הקמפיין בעצמה, אלא מהווה בובת-קש עבור בעלה וגברים בסביבתה.

לדיווחיה הקודמים של נעמה נגר מוויסקונסין:

1. וויסקונסין זה לא רק סופרבול

2. טורנדו, אוהלים, מחאה

3. ארץ זבת חלב ואיגודים

4. מחאה אזרחית ומה בסיקור

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.