נעבור את הדרך הזו הנמשכת

הממשלה עושה הכל כדי לסתום את הגולל על האפשרות לשינוי, וכדי להסית את הקורבנות של השיטה אלה נגד אלה. אבל מי שרוצה צדק צריך להתנגד למלחמה ולגזענות, מי שרוצה צדק חייב להיאבק למען הדמוקרטיה. נאומו של רג'א זעאתרה בהפגנה אמש בתל אביב
רג'א זעאתרה

הנה עברה לה כמעט שנה, ושוב אנחנו יוצאים, דורשים, נאבקים למען צדק, צדק חברתי, צדק בכלל. אנחנו עדיין נאבקים כי הקפיטליזם החזירי נותר בחזירותו, כי המדיניות הכלכלית האכזרית נותרה באכזריותה. אנחנו כאן כי עדיין יש אנשים ללא קורת גג, ללא שירותי בריאות וחינוך. כי עדיין יש עובדים ללא זכויות, כי אנשים נדרשים לשלם יותר על חשמל, מים ודלק, אפילו על פירות וירקות. אנחנו כאן כי הממשלה היום היא הרבה יותר רחבה, אבל מרחב המחייה של כולנו הרבה יותר צר.

הפגנה למען צדק חברתי, 02.06.12. הממשלה רחבה, ומרחב המחייה שלנו נעשה הרבה יותר צר. צילום: אקטיבסטילס

והממשלה, חברות וחברים, לא נחה על זרי הדפנה. היא עושה הכל כדי לסתום את הגולל על האפשרות לשינוי, על עצם היכולת לדרוש שינוי, שינוי במדיניות, בסדר העדיפויות. אחת הדרכים המוכחות היא להסיט את תשומת הלב, ולהסית את הקורבנות של השיטה אלה נגד אלה. אתמול היו אלה הפליטים ומהגרי העבודה שהחליפו את כוח העבודה הפלסטיני הזול מהשטחים הכבושים, שלשום היו אלה הערבים והחרדים. כולם אשמים – חוץ מהשיטה, חוץ משלטון ההון.

אתמול זה היה האיום האיראני, היום זה האיום הסודאני – ואנחנו אומרים שהאיום האמיתי על החברה בישראל, על העובדים והעובדות בישראל, על אזרחי ישראל, הוא, בראש ובראשונה, ממשלת ישראל!

חברות וחברים, הממשלה הזו לא יכולה לספק את הסחורה. הממשלה הזו לא יכולה להנהיג מדיניות של צדק חברתי, כי היא משועבדת לאינטרסים של שלטון ההון. והאינטרס הראשון שלהם הוא "הפרד ומשול", שהמוחלשים יילחמו במוחלשים והטייקונים ומשרתיהם יצאו נקיים.

אותם פוליטיקאים שהסיתו נגד המסתננים, הם שהצביעו בשיטתיות בעד הקיצוצים, בעד ההפרטות, בעד החוקים הגזעניים, בעד ההטבות המפליגות לבעלי ההון.

אותם פוליטיקאים שרמסו את הזכויות של כולנו, מוכנים להוציא מיליארדים על התנחלויות, על מלחמות. הקפיטליזם הישראלי הוא קפיטליזם מאוד פטריוטי. כשתפרוץ מלחמה, כל הגבירים ישלפו את פנקסי הצ'קים ויחלקו נדבות לעניים, לאנשים שכבר לא יחפשו לחיות בכבוד, אלא רק לחיות. ואז יחזירו אותנו לשיח הישן: צדקה במקום צדק, וטובות במקום זכויות.

ואנחנו כאן הערב כדי לומר: מי שרוצה צדק צריך להתנגד למלחמה, מי שרוצה צדק חייב להתנגד לגזענות, מי שרוצה צדק חייב להיאבק למען הדמוקרטיה, למען שלום צודק, למען שוויון, למען סולידריות. אנחנו כאן הערב כדי להמשיך את הדרך אותה התחלנו לפני שנה, יהודים וערבים, גברים ונשים, בחיפה, בתל אביב, בסכנין, בקרית שמונה, ביפו ובבאר שבע – הדרך הזו היא צריכה להימשך, ולנצֵח.

הדרך עוד ארוכה, אך תרשו לי לצטט משיר של המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש:

אעבור את הדרך הזאת הנמשכת, נמשכת, עד כְלותָה
ועד קץ הלב אעבור את הדרך הזאת הנמשכת, נמשכת
דבר לא אבד לי מלבד האבק, ומה שגרע ממני המוות

הארץ צרה עבורנו, או שאיננה צרה. נעבור את הדרך הזאת הנמשכת
עד קצה הקשת, נמתחים צעדינו חִצים. הֱהָיינו כאן משכבר הימים
ותיכף נגיע אל חץ הראשית? הרוח הסיעה אותנו, הסיעה סביב, ומה מילתה?
זו מילתי: אעבור את הדרך הזאת הנמשכת, נמשכת, עד כלותָה, עד כְלותי.

(תרגום – חני עמית-כוכבי, 2007 )

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. הדמעה בזווית עין

    הנאום הזה שבר את כל השתיקות וההתפתלויות ה"א-פוליטיות", וזכה לתשואות.
    כן ירבו.

  2. מיקי

    לא צריך להוסיף מילה