על תסמונת העיוורון הנרכש

ראשית הסיפור בבלוגר שמתעוור באופן פתאומי. הוא פונה לרופא עיניים, אולם זה אינו מוצא כל פגם בעיניו… מתי שמואלוף מתנדב להוליך את העיוור הרחק מעבר לווילה בג'ונגל, למחוז שבו לא יורים באספסוף ואצטלת האוניברסליות אינה מכסה על כל פשעים
מתי שמואלוף

ישנם רגעים מעטים בהם נחשפת במלוא כיעורה שנאת המזרחים. רגעים אלה נדירים עוד יותר אצל נציגי השמאל הרדיקלי. לאחר הפוגרום בשכונת התקווה, ניתנה לנו הזדמנות פז לגלות מה רבות הבורות והאלימות המופנות כלפי המזרחים, בזכות יוסי גורביץ, אחד מהבלוגרים המשפיעים ביותר ברשת. לשמאל הרדיקלי יש היסטוריה ארוכה ביחס למזרחים, ונכתב על כך לא מעט בעבר. קחו למשל את הביקורת של ויקי שירן בסרט "רישיון לחיות".

שירן מספרת שם שהפגינה נגד הרצח של שמעון יהושע כחלק מההתנגדות של כפר שלם, בלי כל נציגים של השמאל האשכנזי. אבל אותם פעילים של שלום עכשיו ידעו להתקשר אליה כשרצו שתבוא להפגין עימם אחרי רצח אמיל גרינצוויג. מה השתנה מאז ועד היום? דווקא כשכבר מגיע נציג השמאל הרדיקלי לשכונת התקווה, לא מתבצעת בניית הקשרים מורכבים ושימוש בידע של הנרטיב המזרחי בישראל על מנת לקרוא לעומק את המצב המרובד. במקום זאת, היה קל יותר להשתלח בתושבים ובפרשנים/יות הביקורתיות.

המצב היה שונה אילו ספרים כמו המאבק המזרחי בישראל או היהודים-הערבים היו נלמדים לבגרות. השמאל הרדיקלי הרי לא אשם בבורות שלו ביחס לנרטיב המזרחי – רבים בישראל לא לומדים דבר וחצי דבר על מזרחיות, וכשהם נפגשים לראשונה באובדן האוניברסליות שלהם, הם נוטים להשתמש באלימות. הם לא רוצים לאבד את הפריבילגיות של היוקרה, ההון הסימבולי ולעיתים גם הממשי של האשכנזיות שלהם.

אספסוף יהודי חוזר לשיח

גורביץ, שזכה להיכלל ברשימות שונות של הבלוגרים המשפיעים ביותר בבלוגוספירה (למשל כאחד הבלוגרים המשפיעים בתרבות הדיגיטלית בישראל של מגזין טיימאאוט), כתב פוסט בשם "כשהתולעים צועדות" בעקבות האירועים בשכונת התקווה. גורביץ פותח כך:

ליל יום רביעי, אחרי הפגנה גדולה נגד הפליטים בדרום תל אביב – לא אותה ההפגנה שתיארתי כאן, שהתרחשה בערב יום שלישי – שלוותה בהסתה מצד חברי הכנסת מירי רגב, דני דנון וכמובן מיכאל בן ארי, יצא האספסוף היהודי הגאה לפוגרום קטן.

למילה אספסוף יש היסטוריה קולוניאלית ארוכה, ובישראל יש לה כמובן קונוטציה של המון מזרחי, בשל האופן בו תופסים האשכנזים את ציבור המזרחים. גורביץ הכחיש את הטענות לגבי הכותרת וגם ניסה בהיתממות ליברלית לומר שלא התכוון למזרחים, ליהודי ערב וכדומה (אבל האשים את מבקריו בגזענות כלפי יהודי אירופה: "מותר גם להעיר על כך שהגזענות שלהם לא נעצרת בפלסטינים ופליטים, אלא מוכוונת גם כלפי יהודים יוצאי אירופה").

גורביץ אף הכחיש את הקשר בין התולעים לבין המזרחים. כשקוראים על אספסוף מזרחי ויודעים מי השתתף בהפגנה בתקווה, אי אפשר שלא להסיק שגורביץ יוצא נגד הציבור המזרחי של שכונות דרום תל אביב. ובכל זאת, נגיד שגורביץ לא ידע שהמושג אספסוף הוא בעייתי, והוא מתייג בבלי דעת (את המזרחים) ועונה לאותה אפיסטמולוגיה מדכאת שנגדה לכאורה, הוא יוצא ככותב ביקורתי. אבל גם אם שנאת המזרחים שלו אינה מודעת, הרי שבתשתיתו של טקסט שהמילה "תולעים" בכותרתו והמילה אספסוף בפסקתו הראשונה, מופעלים באופן לא מודע אמצעי זיהוי וקטלוג שמבנים את הקטגוריות של אשכנזיות ומזרחיות כצרות ושליליות. אפשר היה לחתור למקום אחר שבו, כפי שיהודה שנהב קבע כבר לפני שנים, המזרחיות והאשכנזיות אינן קטגוריות בינאריות, אלא משיקות בתחומים רבים.

נאמר שוב שקראנו בסלחנות עד כאן, אבל אי אפשר להתעלם ממה שמגיע בהמשך:

קודם כל, תפקוד המשטרה. במצבים של מהומות, היסטורית יש הוראה לירות בבוזזים, משום שמצב של ביזה מקומית יכול להתדרדר במהירות לביזה המונית. גם שוטרים שאמורים להגן על אנשים מפני אספסוף לינץ' אמורים לירות בו. זה מה שציפינו, למשל, מהשוטרים הפלסטינים בלינץ' הידוע בג'נין בתחילת האינתיפאדה השנייה. זה כמובן לא קרה, כפי ששוטרים לא ירו על לינצ'אים יהודים שהשליכו עליהם בקבוקי תבערה בהתפרעות הגדולה בטבריה באוקטובר 2001. המשטרה יודעת יפה מאד כלפי מי אסור לה להפעיל כוח, וכלפי מי מותר.

למעשה, אומר לנו גורביץ, שהמשטרה הייתה צריכה לירות. לא לירות באוויר. לא להזהיר. לא לעשות את כל הצעדים הנדרשים של המשטרה (לפני הפעלת הכוח האולטימיבי שקשור במונופול על האלימות שקיבלה המשטרה), פשוט לירות בתולעים. למי שלא הבין, אצביע כאן על הסכנה בקריאה לחיסולו של אותו אספסוף מתפרע, שמפריע לליברלים הציוניים הלבנים האשכנזים לייצר עולם נעלה של זכויות אדם במזרח התיכון, קולוניה אירופאית במזה"ת.

קורבנות ומקרבנים

אורטל בן דיין העלתה לעמוד הפייסבוק שלה את פוסט התשובה שלה לגורביץ: גורביץ ושירת השמאל המוכרת. אחד מהעקרונות שהנחו אותה היה שגורביץ מתנהג כמו מדינת ישראל: תוקף ואח"כ טוען שהוא קורבן. מהיכרותי עם העבודה המוערכת של גורביץ (בבמות שונות כגון מגזין972 ובבלוג שלו "החברים של ג'ורג'") ציפיתי להבנה, להתנצלות ולסגירת הפיאסקו האומלל הזה. אבל גורביץ וחבריו (בטוויטר) פתחו במתקפה והשמצות (במה שאפשר לקרוא ציפוף שורות אשכנזי, כמו הגנרלים שמתגייסים להגן על החבר מהסיירת שסרח). גורביץ ואחרים מאשימים את האקטיביסטים המזרחים ב"עשיית הון מהמזרחיות" אבל עוורים לעובדה שההון הסימבולי שלהם (שכולל השכלה, אירופאיות, ידיעת שפות וכו') הוא אשכנזי למרות שהם מעדיפים לכנותו אוניברסלי.

פוסט נוסף של בן דיין העלה שאלות לגבי הגעת בת זוגו של גורביץ, גלינה וקס, לשוק התקווה ולגבי צילום הווידאו שתורגם רק בחלקו לאנגלית והציג באופן מוטה את התקרית. הפוסט הזה הביא את גורביץ לחשוף סופית את תגובתו לביקורת המזרחית נגדו. בפוסט התגובה "גזענות ולאומנות במסווה שמאלנות: מכספתים את אורטל בן דיין" הוא מנסה להסיט את השאלות הקשות שנשאל לכיוון אחר, מגחיך אותן ומשתלח.

גורביץ מתחיל טוב:

לא מעט אנשים לא אהבו את הפוסט האחרון, בעיקר בשל פסקת הסיום שלו, שאכן לא היתה כתובה כראוי. לאנשים שעיסוקם בכתיבה אין את הפריבילגיה לומר שהם לא הובנו; הג'וב שלהם הוא להיות מובן ואם הם לא מצליחים לעשות את זה, אז הבעיה היא בעיקרה שלהם. הייתי צריך להבהיר יותר שהאשמה של תושבי השכונות במצבם היא חלקית, ושעיקרה הוא תוצאת פעולת הממשלה…

אך בהמשך מתברר שהוא רק מעמיד פני מתנצל ולמעשה, תוקף שוב וביתר שאת. במקום להגיע למסקנה מוסרית, שנשענת על ניתוח חברתי וזהותי מעמיק, הוא ממשיך להתנשא, ומסמן את עצמו כאופק הטוטאלי של הפרשנות למעשי האלימות של הלאומיות היהודית בפלסטין/ישראל. כיצד רוצה הליברל האשכנזי הביקורתי הזה שדבריו יתקבלו בידי הימין שאותו הוא מבקר אם בקרב חבריו בשמאל הוא מתקשה להביא למפגש, דיאלוג ומבנה רב תרבותי.

הביקורת שהפנתה נגדו בן דיין הופכת אצל גורביץ ללאומנות יהודית-ערבית:

לאומנות יהודית-ערבית שמלפניה ההומניזם תמיד נסוג. אצל בן דיין ודומיה, המזרחי אף פעם לא אשם, גם כשהוא משתתף בלינץ', מפנטז בפומבי על אונס, ובוזז חנויות של פליטים. אם יש אשמה, היא אף פעם לא אצלו. היא תמיד אצל איזה אשכנזי מנוכר.

כלומר, במקום לחשוב על המיקום הפריבילגי שלו במעמד המצולם, גורביץ חושב שעצם יכולתו כפרשן ביקורתי לחדור לשכונות משמעה לייצר עמדה מוסרית אוניברסלית, מבלי לחשוב על מארז הזהויות רב השנים שהצטצמם בשכונות. יעל ברדה, בניגוד ליוסי גורביץ, במאמרה "כמו עצם בגרונה של העיר הלבנה" מבינה את ההקשרים החברתיים, המעמדיים, כלכליים, האורבניים וההיסטורים שבתוכה מתכוננת העיר:

…הביקורת, שחלקה מוצדקת ומובנת, הפכה להשתלחות בתושבי השכונות. תוך כמה שעות בתקשורת ההגמונית וברשת, אבל גם בתקשורת האלטרנטיבית, חזרו תושבי שכונת שפירא והתקווה להיות אותם 'הצ'חצ'חים האגדיים', 'האספסוף', ה'עדר' הגזעני והאוכלוסייה ה'ברברית' והאלימה ש'איבדה צלם אנוש'. ההסבר העיקרי שניתן לאלימות של אותו לילה קשור לגזענות של אותו 'עדר' אלים…

חבל שגורביץ, קול מייצג של רדיקליות ישראלית, מתעקש להתבדל מהמרחב המזרחי, ולא מוכן לביקורת. גם האמירות בפוסט הראשון, וגם חוסר היכולת להקשיב ולפתח דיאלוג בונה מחזירים אותנו למנטליות של "וילה בג'ונגל" (כאותו ביטוי של אהוד ברק לגבי מקומה של ישראל במזרח התיכון).

הפגנה נגד הפליטים בשכונת התקווה. השמאל הרדיקלי הרי לא אשם בבורות שלו ביחס לנרטיב המזרחי – רבים בישראל לא לומדים דבר וחצי דבר על מזרחיות, וכשהם נפגשים לראשונה באובדן האוניברסליות שלהם, הם נוטים להשתמש באלימות. צילום: אקטיבסטילס

האוניברסליות שאותה מייצג גורביץ, אותה ישראליות שקופה ופריבילגית, אינה באמת קיימת בלעדינו, המזרחים הביקורתיים. מי שחושב בטעות שאנו שונאים אשכנזים, מתכחש לניסיון המתמיד שלנו לייצר פרשנות עבה של אירועים. במקום לקרוא לאלימות ולחיסול המזרחים בישראל, אנו מציעים גינוי של אלימות שבצידו פתח לדיאלוג. עם זאת, במקום שנזכה להקשבה, אנחנו זוכים להיווכח שוב בתסמיניה של תסמונת העיוורון הנרכש. מדובר בהבנייה חברתית בה כרוכים יחדיו מאפיינים של שמרנות, אירופוצנטריות ואוריינטליזם, וסופה שהיא מחזקת ואף מאשררת את הסדר החברתי הקיים של הימין.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ygurvitz

  אני אשוב ואומר את מה שכתבתי: מי שאין לו מילת ביקורת פומבית על מבצעי הלינץ', ויש לו ביקורת רק על מי שמחה על כך תוך שהוא מאשים דווקא אותו בגזענות – ובכן, כדאי לו שלא ישליך אבנים מתוך בית הזכוכית שהוא חי בו.

  הטענה השקרית – דיבתית, למעשה – שרציתי שיפתחו באש על הלינצ'אים ועל הבוזזים מבלי אזהרה או שימוש באמצעים לא קטלניים קודם לכן, לא ראויה להתייחסות. על אחת כמה וכמה האמירה ש"קראתי לחיסול המזרחים בישראל." חבל ש"העוקץ" נותן במה לטקסטים כאלה.

 2. יוסי רוזנמן

  מה הקשר בין מזרחים לתולעים? מאיפה הקביעות המוזרות האלה?
  מר שמואלוף אונס את הטקסט של גורוביץ כדי למצוא בו בכוח דברים שלא היו ולא נבראו.

  גילוי נאות: הכותב הוא אשכנזי (ולכן כנראה חשוד מראש כשונא מזרחיים)

 3. תזכורת לעצמי

  אזכור תמיד, אם במקרה אחטוף מכות מאיזה אספסוף, שאני בסך הכל אשכנזי פריבילגי.

 4. שרלי

  שמענו שמענו

  אני אומר, לא לדבר איתם. על כלום. מספיק עם הריקוד החלול הזה של שיח מזרחי עם השמאל האשכנזי. אין לנו שום דבר איתם. ואל יהיה. תשכחו מזה.

 5. מתי

  עוד על פרשת גורביץ: אורטל בן דיין במבחן המוסרי האמיתי – בארץ האמורי –   http://t.co/7NmyxAE0

 6. אריאל

  מתי, הרושם שנוצר פה לא מכבד אותך. אתה מנסה בכוח לעוות את העובדות ואת השיח כדי שיתאימו לנראטיב שלך. לפני שתהפוך לגרסה של בן-דרור ימיני אולי כדאי שתתאים קצת את הנראטיב כדי שיתמוך בעובדות.

  "אספסוף יהודי גאה" זה לרוב שם קוד למתנחלים, דווקא מהזן הדתי-אשכנזי אם אוכל להוסיף. ל-"אנשי השכונות" (ביטוי מאוס) יש כינויים אחרים, מאוסים לא פחות. אפשר לכן להאמין לגורביץ שהוא לא התכוון למזרחים.

  בנוגע להוראות הירי של המשטרה – אין פה קריאה לירות על הפורעים. יש פה טיעון קלאסי שבו אתה מעמת את הצד השני עם אי-השיוויון בטענות שלו. אחרי הכל הימנים טוענים שמשטרה חייבת לירות במבצעי לינץ'. אני חושב שזה מובן מאליו שמי שלא רואה את עצמו כימני לא חושב שצריך לפתוח באש. אתה לקחת את זה למקום שבו אתה חושב שגורביץ תומך בפתיחה באש כי הפורעים הם מזרחים (משתמע מההנחה המוקדמת, נרמז פה).

  אני יכול להמשיך אבל חבל, זה לא משתפר ככל שמתקדמים. הבעיה היא שאתה בונה את כל המאמר על ההנחה המופרכת שכשגורביץ כותב "אספסוף", הוא מתכוון למזרחיים, ברגע ששומטים אותה (בקלות דרך אגב) אתה יוצא גזען כי מעבר להאשמה האוטומטית המוטחת באשכנזים באשר הם, אוסף הדימויים המחובר למזרחיים במאמר הזה נמצא בעיקר במוחך ואיך אומרים – It ain't a pretty sight.

 7. מתי

  הדעה הזאת מתייחסת לעיוורון כלפי הזהות ואמצעי הזיהוי. אך מי שרוצה לקרוא את היחס שלי לדברים שראיתי בהפגנה בתקווה אז בבקשה (דיברתי עליהם גם בתוכנית של רינו צרור ביום למחרת).

  1. כיסוי של ההפגנה, תמונות + סרטונים שעלה באתר המחאה הראשי
  http://j14.org.il/articles/25141

  2. גירסא מלאה של הדעה שכתבתי על מדיניות המהגרים
  http://matityaho.com/2012/05/28/%D7%A2%D7%9C%D7%99%D7%99%D7%AA%D7%95-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%A4%D7%90%D7%A9%D7%99%D7%96%D7%9D-%D7%94%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C%D7%99/

  3. הדעה המקוצרת שפורסמה בישראל היום
  http://www.israelhayom.co.il/site/newsletter_opinion.php?id=8761&hp=1&newsletter=28.05.2012

 8. מתי

  אתה מבקש דיאלוג ומקבל הפחדות בדבר דיבה ודרישה מהעוקץ שישתיקו קולות שמבקרים את אותו בלוגר ביקורתי. נו שויין.

  הפחדות, סתימת פיות, מוכר לכן מאיפשהו….

 9. ygurvitz

  ואף אחד לא ביקש שישתיקו אותך. כתבתי שהטקסט שלך מבזה את האכסניה, מה שנותר נכון.

 10. איל

  נראה שהחיים שלי היו קלים בהרבה.

 11. לירון

  "ח"כ בן ארי מגיע להפגנה הגזענית ומתקבל בתרועות: "אני מתרגש להיות פה הערב והחרדה שלי היא החרדה שלכם." הקהל משולהב וזועק "הוא גדול, הוא גדול", הקהל שר ורוקד בהתלהבות שלא נראתה. בן ארי: "סודאנים לסודן". כל הקהל בתקווה משתלהב".
  האם זה לא תיאור של אספסוף?

 12. מתי

  המזרחים לא שותקים במאה העשרים ואחת, נגמרה המאה שעברה.

  ניסחתי את דבריי למען שאנשים יידעו בדיוק את המחשבה שלי כלפי מה שאירע, בדיוק כמו שהיה ויכוח בין תום מהגר לבין חגי מטר.

  כשלא מסכימים אתך אתה עובר לפסים אישיים, אך אני הבטחתי לעצמי לא להיגרר.

  הזכרת את המילה דיבה בתגובה הראשונה, ועכשיו אתה מכוון את חציך לעורכות הבמה בהעוקץ. מדוע? כי ביקרו את דבריך? האם אתה – הבלוגר הביקורתי – לא פתוח לביקורת? מדוע? אולי תבדוק מה כן אתה מסכים איתי?

  אתה עושה עבודה יפה באתר שלך. אך הפעם המטרה שלך הייתה חסרי הקול והיה חשוב לי לנסח את דבריי ולהבהיר את הגבולות של השיח.

  אתה מבקש הומניזם, אך בעצם האינטגרציה שלי לתוך השיח שלך, זאת אסימילציה ואיני מוכן להיות בתוך המושגים השקופים והפריבלגים שלך.

  מתי

  נ. ב.

  אולי כדאי שתפסיק עם הגישה של שימוש במושג "אספסוף" ותקרא את המציאות החברתית בצורה עבה יותר.

 13. דוד

  אתה דמגוג שאין שני לו.

 14. מתי

  קל להסיט את הדיון מדבריי אל הדברים שכתבתי. אך עולם לא כיניתי את המפגינים כאספסוף.

  וכשכתבתי דעה רחבה יותר (הפוסט שאתה מתייחס אליו הוא אוסף הטוויטים מההפגנה) פתחתי בדברים הללו:

  המשבר של 1929 הביא למלחמת עולם שנייה. הפאשיזם נלחם מול הליברליזם והסוציאליזם. ארה"ב (ליברליות) וברה"מ (סוציאליות) ניצחו. בישראל יש משבר כלכלי מתמשך עם הפערים הגדולים במערב. את התסכול החברתי של השכונות והפריפריה ברחבי הארץ מנסים כוחות בימין הגזעני להכניס תחת כנפיהם. ההפגנה בתקווה הייתה נקודת שיא שצריכה להזהיר את החברה הישראלית. נקודה זאת מראה לנו שהמעטה הליברלי נשמט.

  ובהמשך אף הזכרתי ש:

  הקהל קנה את הפתרון של ח"כ דנון, כאילו הסילוק של אלפי פליטים ייצור מקומות עבודה וביטחון חברתי. למרות שהבעיה אינה בפליטים כי אם בהיעדר מדינת הרווחה.

 15. מתי

  עוד דבר אחד: כפי שחלק ממכם ודאי שמתם לב, שני זרזירי עט החליטו לבנות את עצמם על חשבוני. אורטל בן דיין, שכבר התייחסתי אליה, הוסיפה עוד מאמר רווי סילופים והשמצות ב"ארץ האמורי." מתי שמואלוף טרח להפגין את חוסר יכולת הבנת הנקרא שלו כאן. את שהיה לי לומר, כתבתי בפוסט על בן דיין ובתגובות שלי לשני הפוסטים שלהם; אני לא מתכוון להיאבק שוב עם החזירים בבוץ. אתה מתלכלך והם נהנים מזה. אבל אני ממליץ לכם לקרוא ולהגיב.

  http://www.hahem.co.il/friendsofgeorge/?p=2936

 16. מתי

  קודם תולעים, עכשיו חזירים, קשה לעמוד בקצב הדימויים שלו. ממש משלי גורביץ… (יוסי אלמגור)

 17. איתן לרנר

  באמת ממתי לאספסוף יש קונוטציה ישירה ובלעדית למזרחיות. האם על האספסוף הנאסףבמיסיסיפי למעשי לינץ' בשנות החמישים או לאספסוף המתולע של ליל הבדולח ניתן לקרוא כך אך כשמדובר במזרחיים זה לא עובר?איכשהו עם כל ההבנה שלי לגזענות שלי ושל כל אחד אחר(ואני מודה שלמדתי מאורטל בן דיין למרות הדמגוגיה שאופפת את הפוסט שלי בנושא)כאן די ברור לי שיש ציפוף שורות מזרחי הרואה בכל אשכנזי הגמון ובכל ביקורת השתלחות גזענית. אולי השימוש במילה תולעים לתיאור בני אדם אינו מוצלח ולא דיפלומטי אך חברים :מזרחי או שבדי או אשכנזי או נאצי. מי שיוצא ללינץ' ומכה הורים המחזיקים את תינוקם ובוזז חנויות הוא תת אדם ולא אכפת לי כלל מה הביא אותו לשם. המוחלשות החברתית המובנית שאיני מתכחש לה קיימת אבל בני אדם מבוגרים אחראיים למעשייהם ולא מקובל עליי שבגלל מזרחיותם של חלקם או כולם ניתן להם להתחמק מלשאת באחריות על מעשייהם. זוהי גזענות באבו אבוהה והתנשאות לא קשנה.

 18. דמוקרט

  כיצד כמה אנשים טובים מתוככי השמאל העקבי והרדיקלי, שמתקשים להתמודד עם התמונות הקשות של המון מוסת שמבצע מיני ליל בדולח במבקשי מקלט אפריקאים, מוציאים את התסכול העמוק על זה שהחזיק את המראה. בסופו של דבר גם הם לוקים באותה מחלה מקומית וותיקה שלנו, שהופכת כל ביקורת ל"אנטישמיות". תנוחו חבר'ה.

 19. דמוקרט

  ביבי וכנופיות הימין מוחאים כפיים בעוד השמאל הרדקילי המזרחי והלא מזרחי כותשים אחד את השני.
  המשיכו כך חברים.

 20. נירה

  אתה מתכוון, כמו שהאספסוף בדרום תל אביב תוקף ואז אתה טוען שהוא קורבן? ואגב, אם באספסוף היו גם אשכנזים תושבי שכונת מצוקה, אז הם לא פטורים כי יש להם "הון הסימבולי (שכולל השכלה, אירופאיות, ידיעת שפות וכו')"?
  עם כל הכבוד לעולם האסוציאציות הפרטי שלך, אם היית טורח לעשות חיפוש קצר של המילה "אספסוף" בבלוג של גורביץ היית מוצא שם אספסופים מ"צלבני" בערי הריין ועד "חובש כיפות" בגדה. להכניס לגורביץ מילים לפה ואז להתרעם על איך שהוא מדבר זה קצת מעגלי.
  מה שכן, אם אתה כבר מגן על אספסוף מקופח שצריך להבין אותו כשהוא מרביץ, אז למה באמת לא לספק קצת "פרשנות עבה של אירועים" ביצהר? סך הכל מדובר ביהודים שנרדפו 2000 שנה, וצריך להבין את "ההקשרים החברתיים, המעמדיים, כלכליים, האורבניים וההיסטורים" של הפוגרומים בפלסטינים. ממילא נראה שהחלטת להצטרף לגירסא העדתית של הימין הלאומני במתקפה על ה"סמול", שהוא כמובן "אשכנזי" ונשפכות לו פריבילגיות מהאוזניים. לא שמאל מזרחי גאה, פולקיסטי ופופולארי כמוך.
  אני לא יודעת אם אתה גזען או שאתה פשוט כמו המשת"ף הפחדן של הבריון של הכיתה, שמצטרף לתוקפים כדי לא להיות בצד שחוטף, וליתר בטחון מגדיל לעשות ומתייצב בראש המסיתים. בכל מקרה ממש יפה פה, בשמאל המזרחי. בוא באמת ללמד אותנו האשכנזים הפריבילגים דבר או שנים על סולידריות.

 21. שרלי

  קראתי המון ממה שנכתב על ידי מזרחים לגבי מה שקרה וקורה כלפי מהגרים ואין אף אחד ואף אחת שאמר שמי שמכה אימא ותינוק לא חייב לשאת באחריות למעשיו.

  הבנת התהליכים הסוציולוגים שמייצרים מצב כזה אינו טומן בחובו שום הנחות לגבי מעשים נאלחים כאלה.

  אבל אתם האשכנזים תמשיכו בזימזום שלכם, זה מתאים לכם וככה תוכלו לעשות שרירים לחברה ולבחורות. נמאס מהשקרים שלכם.

 22. משה

  אני נתקל בתופעה של אנשי שמאל מזרחים שמגינים על אספסוף שעושה פוגרום באוכלוסייה חלשה וחסרת הגנה.

  אציין שאני מזרחי ושאני מודע לחלוטין לשיח המזרחי. כל האפליה והקיפוח, שקיימים, וודאי שקיימים, וזה נכון שלאשכנזים יש פריוולגיות אליהם אינם מוןדעים ושיש להם סיבה טובה מאוד לא להיות מודעים אליהן ולא לפעול לשינוי המצב. על זה אין לי ויכוח עם מתי.

  אי ההסכמה שלי עם מתי הוא בגינוי החד משמעי שספגו תושבי התקווה. גם אני שותף לגינוי הזה. אני מאמין שחלק מהתושבים הזדעזע ממש כמונו ממה שקרה שם. אבל הפוגרום- ואין לזה מילה אחרת- ראוי לכל גינוי והתנגדות וזה לא משנה אם אתה אשכנזי או מזרחי.

  אני לא עושה הנחות לאנשים שקרובים אלי עדתית או תרבותית רק בגלל העובדה הזאת. יכול להיות המון מוסת וטיפש אשכנזי, רוסי, מזרחי, ערבי, אריתראי. כל המון מוחלש יכול בקלות להיות מוסת ולהפנות את הזעם שלו כלפי מיעוטים וזרים. זה לא חדש. המצב החברתי והכלכלי, ההזנחה ארוכת השנים, ההתעלמות והאדישות, הם מגורמי המצב הזה. אין ספק בכלל. אבל זה לא מסתכם בזה. גם להמון משולהב יש אחריות למעשיו וזה לא משנה מה הם התנאים שאפשרו אותם.

  תושביה הוותיקים של התקווה הם מזרחים והשכונה היא שכונה ענייה ומוזנחת, שכונה שיצא לה שם של מקום שאי אפשר להיחלץ ממנו. זה היה ככה גם לפני הפליטים. אני לא יודע כיצד שינו הפליטים את השכונה ובמה. אני יודע שהפניית האצבע כלפי הפליטים נעשתה באופן בוטה בידי חברי כנסת ואנשי ימין קיצוני שתיווכו עבור התושבים את השנאה. זה לא היה צריך להגיע לזה ובכלל לא משנה מה קורה בשכונה. אי אפשר להתייחס לאנשים כמו למטרד, לא לדבר איתם, לא לנסות להגיע איתם להבנה. התנהגות חלק מתושבי התקווה היא בגדר נורה אדומה בנוגע לכל מה שקורה בשכונות ובעיירות הפיתוח שהרוב בהן הוא מזרחי. לא בגלל שהמזרחים מועדים לכך אלא בגלל שבמובן מסוים דוחפים אותם לכך ולא משאירים להם אופציות אחרות.

 23. עדו

  אבל אתה מתעקש שהוא התכוון למזרחיים. אז אולי הגזענות לא אצל גורביץ?

 24. מתי

  גורביץ: לא, תודה. אין לי עניין בשיתוף פעולה עם אנשים שמעלילים עלי.

  מתי: יוסי דיאלוג מתחיל באי הסכמה. אל תפחד לשבת עם אויבך. אתה הרי מצביע מרצ לא?! או שאתה נגד תהליך השלום בין אשכנזים ומזרחים?

  גורביץ: אל תחמיא לעצמך. אתה לא אויב, לכל היותר מטרד. ואני לא יודע על שום מלחמה בין אשכנזים ומזרחים. הם דופקים לא-יהודים ביחד

  מתי: גל כץ סיכם תגובותיך הפבלוביות במשפט מדויק:

  "שוב, גסות רוח ולעגנות. צר לי. לא בבית ספרי, אלימות לעגנית בגרוש, שילוב פאתטי במיוחד של רגשי נחיתות והתנשאות ריקה"

 25. אוריש

  בשבוע האחרון יש הטחת רפש כוללת על ידי כל מי ששייך להתנגדות.
  במקום להאבק נגד המשטר והשיטה עברנו להאבק אחד בשני.
  ברור למי זה טוב, לא ברור למה כולם משתתפים בזה

 26. מאיה

  שמאל טיפוסי: במקום להתאחד ולפעול נגד בן ארי, רגב, בן גביר ושאר המסיתים מתחילים להטיל רפש זה בזה. אתם באמת חושבים שמה שחשוב עכשיו זה להתווכח על מי כתב מה ובאיזה הקשר?

 27. מתי

  איך נתאחד אם השמאל לא יישר שורות והכיל את הנרטיב המזרחי.

  צריך לברר את התהום בין היהודים ולבער את האירופוצנטריות, האוריינטליזם ושמרנות מתוך גופו של השמאל הליברלי.

  אין ללכת הלאה, אנחנו עמוק בבוץ. חלקים גדולים בשמאל הזה שאתם/ן מבקשים שנתאחד איתו הוא לא פחות גזען כלפי המזרחים/יות בישראל, מאשר הימין שמולו אנו עומדים.

  תישארו רגע בעמדה הלימינאלית ותחשבו על המורכבות הזאת.

 28. דינה

  הויכוחים די עקרים. אבל מה שנכוןזה שרוב האשכנזים מבוססים יותר כלכלית מהמזרחים, וכשאתה חי בתנאים משופרים, קל לך להיות הומניסט על חשבון הזולת. ובזה גם חטאו מספר מזרחים מבוססים. לצעריהם לא בדיוק יצאו להגנת אחיהם הסובלים, לפני המפץ הגדול. כלומר לפני שהעסק התפוצץ תרתי משמע. הרי ההתמקמות הרבתית של כל מי שלא מצא מנוח לרגלו בדרום ת"א זה תהליך שלא התחיל אתמול. אבל התקף אלימות כבר סוף, סוף, מישהו מתייחס ,גם אם שלילית להמון השקוף. אאולי גם האתר הזה לא הגן מספיק על האוכלוסיות הללו כשהפליטים והמסתננים הפכו להם בסיוע מדינת ביבי את קורת הגג האחרונה. ביבי ששפך אוטובוסים רחוק מביתו. וכך הזניח וזנח את עמו. יפה לו. כעת הכל לחוץ, קוראים יקרים, סוף מעשה במחשבה תחילה.

  מי שחושב שאני ממציאה עובדות, הכל השתנה, כולם חיים בסבבא, ועוד, יבקר במטותא מכבודו בבתי ספר שממוקמים ברמת השרון ויספור את מספר המזרחים בכל כיתה, כולל אתיופים, בני העדה הבוכרית, קווקזית, וכדומה. שגם להם יש דעות לכל עניין.

  ואז יסע לרמלה, לוד, אור יהודה. דרום ת"א… זו אותה מדינה. לא יאמן.
  חוששתני למשל, שהאתיופים שפוטרו לא משתגעים על המצב. ולא על אף פליט סודני מה לעשות. ואבטלה ורעב לפת לחם לא מובילים לאן שהנאור שיסע לחו"ל בחופש הגדול מוביל אותנו.

  מה שרואים משם…

 29. נתן

  יש פה בלבול לגבי המונח "אשכנזים" בפיהם של אבירי ה"אכלו לי שתו לי".

  עבור "המיזרחיסטים המיקצועיים" המונח הזה מתייחס רק לשמאלנים שהם ציונים (או לא בטוחים שהציונות היא תנועה פשיסטית). ביבי לדגמה או מרזל או יעלון או כצל'ה הם לא "אשכנזים".

  למה?
  פשוט מאד.

  מדובר באנשים שאיש אינו מייחס חשיבות למה שהם אומרים ו\או חושבים יען כי דעותיהם הזויות ברמה קיצונית וגם יכולת הפעולה הממשית שלהם(מעבר לכתיבת מאמרים ) קרובה לאפס.

  היחידים שטורחים להתרגש
  מהם הם………..נכון מאד, המיעוט הקרוי "אשכנזים ציונים " ולכן
  הם גם אלו שמותקפים על ידם בצורה אובססיבית על גבול הפתטית.

  אלמנטרי.

 30. דינה

  בעבר לפחות, השמאל היה עסוק בעזרה לפליטים, במקום לשלוח סיוע לתושבי דרום ת"א. אז נכנסו לתמונה ח"כ בן ארי, מרזל ועוד.

  אבל איפה היה השמאל? מי מנע מהם לפעול, להקים משרדים בשכונות, להפגין ביחד עם אנשי השכונות למען פיזור אוכלוסיות ושוויון הזדמנויות.
  להקים משמרות משותפות למען הגנה ובטחון. לפעול נגד הההשכרה שפרעה כל רסן. לחפש אלטרנטיבות בשכונות אחרות. שלכם?

  כל מה שקראתי פה, ומה שנעשה, נעשה למען הפליטים. וזו הייתה מחשבה לטווח קצרצר. כיבוי שריפות. היה כאן חוסר בעשיה קונקרטית ומשמעותית למען אנשי השכונות. מצטערת. ואז מכים על החזה. מאשימים וכדומה.

  וזה הימין הרע שהסית. אנשי השכונות העדריים שנגררו. ואנו מגנים ומתפלצים. הו, הו, רוצים גם אספרסו כפל ליד.

  נו . זה לא רציני.
  ומיכאל בן ארי, מזרחי, גדל בתקווה, אז עשה מה שעשה.
  אבל אתם.. מה על קולכם שראוי שיקבע!

  במקום גינויים פנו לעשייה. זה מה שיקבע. כפי שראינו. לא נראה לי שלמישהו מתושבי השכונות אכפת מכל הבעת הדעות פה, הם על הגחלים. וזה לא הסוף.

  אז תתפלצו, או תפעלו.

 31. נירה

  למרות שאתה חוזר ומייחס לגורביץ גזענות, מי שהפך את סיפור התקיפות והפוגרומים לעניין עדתי הם אתה ואורטל. כן, מסיבות היסטוריות בשכונת התקווה יש הרבה יותר מזרחיים מאשכנזים. אבל הם נמצאים שם היום, יותר משני דורות אחרי שתקעו אותם שם מסיבות גזעניות לחלוטין, לא בגלל אפלייה עדתית *היום*. הם נמצאים שם, לצד אשכנזים עניים, כי מדינת הרווחה בתוך הקו הירוק רוסקה. וזה פשע לא כלפי מזרחיים אלא כלפי אזרחי ישראל ללא הבדלי דת גזע או מין. ופוגרומים ע"י אספסוף מוסת גם הם לא תוצאה של אפלייה עדתית. הם תוצאה של מערכת חינוך שמוציאה מתוכה לאומנים גזענים בורים ואלימים, הם תוצאה של הסתה מצד מנהיגים ואירגוני גונגו, הם תוצאה של סובלנות משטרתית לאלימות מצד קבוצות מסויימות כלפי קבוצות מסויימות אחרות. וגם אלה לא מבחינים בין מזרחיים לאשכנזים.
  יש אפלייה נגד מזרחיים בחברה הישראלית גם היום. כפי שיש אפלייה נגד נשים בחברה הישראלית גם היום. אבל האם היית מקבל את זה בהבנה אם הייתי תוקפת אותך ויורקת בפרצופך בגלל "הקשרים חברתיים, מעמדיים, כלכליים" וכן הלאה? האם היית חושב על המיקום הפריבילגי שלך כגבר בסיטואציה, ומחליט שאני בעצם הקורבן? האם זה לא היה פטרוני להחריד מצידך אם היית עושה את זה?
  בכל מקום שיש אפלייה, אוטומטית מי שאינו שייך לקבוצה המופלית הוא "פריבילגי" מעצם זה שהוא לא מי שסובל מהאפלייה. זה לא מצדיק אלימות כלפיו.
  לנראטיב המזרחי יש המון מקום בשמאל, ובכל אפלייה צריך להילחם עד חורמה. מה שאתה ואורטל עושים זה לא מלחמה באפלייה. זה הצדקה קטגורית של מעשים על בסיס אתני, והסתה נגד אשכנזים. זו, בקצרה, גזענות.

 32. אבידן

  מי שצריך תזכורת היכן גורביץ התחיל, וזה כנראה כולם כולל קוראיו הותיקים ביותר, ימצא אותה בקלות אם יקליק על הלינק "צרת האיסלאם: וגו'" בצידו השמאלי של הבלוג. אז מתגלה הקבלה מעניינת בין האספסוף משכונת התקווה לקיצוני האיסלאם, ובין השמאל הרדיקלי האירופאי לזה המזרחי. פשעם של הראשונים הוא שהם מבינים את המוסלמים ושל האחרונים שהם מבינים את המזרחים.

  הנקודה שבה כושל גורביץ' תמיד היא ההכללה וחלוקת הלבן והשחור שהוא יוצר. בזמנו האשים את השמאל האירופאי שהוא עיוור ליסודות הטרוריסטים שבאיסלאם. כעת הוא מאשים את השמאל המזרחי בעיוורון לאספסוף הגזעני. אלא שאפשר היה לראות זאת גם אחרת: השמאל האירופאי רואה את 99% המוסלמים שאינם טרוריסטים, והשמאל המזרחי את 99% תושבי השכונות שלא השתתפו בהפגנה.

  רק שמזה לא תשמעו מלה מהמזרחי החדש מסוגם של שמואלוף או דיין. הם עסוקים בנסיון למכבסת מילים שעושה סלטות באוויר כדי שלא לקרוא לילד המכוער בשמו. במקום לומר שהאלימות המבחילה בהפגנה ראויה לכל גינוי הם מתעסקים בזוטות, בניתוח טקסטים מתפתל שלא היה מבייש את עורכי הדין של אקסון או של. בבחירה בינם לבין גורביץ' הוא עדיף בעיני עשרות מונים.גורביץ' לפחות יודע לזהות אלימות מכוערת כשהוא נתקל בה פנים אל פנים.

 33. נפתלי שם טוב

  מתי היקר
  כתבת אמת. אנו יודעים מהמון שיחות ומפגשים בכל מיני הזדמנויות, שדיאלוג כזה ללא רצון טוב מלכתחילה הוא לרוב אבוד. כבר אלה שוחט ציינה במאמרה המפורסם משנת 88' שהשמאל האשכנזי אינו מעוניין להצטרף למאבק המזרחי משום שהדבר ידרוש ממנו חלוקה מחודשת של זכויות ומשאבים. כמות התגובות כאן וחלק גדול של התכנים מצביעים עד כמה ההכחשה לשאלת הזהות וההון הסמלי והתרבותי שלה היא עמוקה בקרב אשכנזים. וגם זאת אינו חדש. איני אופטימי לגבי דיאלוג בתנאים הנוכחיים. אך חשוב שאמרת את הדברים. וכמובן שהשאלה המהדהדת ונאמרה לא פעם היכן היו הפעילים הללו כל השנים שרק כעת נזכרו בדרום תל אביב ומצוקתיה ודי לחכימא ברמיזא…

 34. עומר מוצפי

  מה שאתה בעצם טוען הוא שהגזענות שלך ושל אילוז היא ביטוי ל"תיאור עבה של המציאות" שבו אתם מנסים לעזור לאשכנזים האומללים להתשחרר מן התודעה האוניברסלית הכוזבת שלהם.
  בעוד שכאשר גורביץ' וחבריו יוצאים נגד גזענות, הם בעצם גזענים במסווה, כי הם אשכנזים.

  לא קניתי.

  התודעה האוניברסליסטית הזו איננה "אשכנזית".

  ואתה מבלבל ליברליזם פוליטי (זכויות אדם) בליברליזם כלכלי (המיתוס על אי התערבות המדינה במשק).

 35. נירה

  בוא, נפתלי, ספר למשפחה הקריית-גתית האשכנזית טהורת הגזע שלי על כל הזכויות והמשאבים שאנחנו לא מוכנים לחלוק איתך. אם תצליח למצוא אותם אני מבטיחה לך קבל עם ומתי חמישים אחוז.
  אתה מבין מי פה הגזען? מרוקאי-סכין זה גזעני להגיד אבל אשכנזי-פריבילגיות זה הכי סבבה בעולם. באמת פלא שקשה לנהל דיאלוג.
  והקשקוש על הפעילים החברתיים שהתעלמו מדרום תל אביב עד עכשיו הוא פשוט חוצפה. פעילים חברתיים מכל העדות ולמעשה מכל הקשת הפוליטית פעילים האופן רציף בפריפריה ובשכונות המצוקה מאז ומתמיד. אלו ממשלות ישראל לדורותיהן שלא פעילות שם.

 36. אבירם

  בתור קורא מהצד שלא הכיר את 2 הבלוגים עד היום. זה נראה כאילו יוסי גורביץ רוצה לדבר על "השפעות XXX על העולם כולו" ואילו מתי שמואלוף מתעקש לדבר על "השפעות XXX על משחק הדמקה ותעשיית כפכפי האצבע" וחושב שהראשון שקול לשני.
  בנוסף, יש לי הרגשה שמתי שמואלוף נמצא תחת איזו אשליה ש"אשכנזים" זה מושג ערטילאי כלשהו שמתקיים בפועל רק כמעין יד נעלמה שמכווינה מוסדות ממשלתיים, מוסדות פיננסיים ואת התקשורת ואילו הישראלים בשר ודם הם מזרחים כולם שלא מבינים מדוע נכפה עליהם אורח חייו של עולם רפאים זה שלא באמת קיים במציאות.
  לא כ"כ ברור לי כל הרעיון הזה של "נראטיב מזרחי" שנדחק לשוליים ע"י הגמוניה אשכנזית. מקריאת טור זה זה פשוט נשמע כמו עוד דרך יפה להחיות את השד העדתי הישן והטוב ותו לא. טוב יעשה מתי שמואלוף אם ירחיב ויסביר בנושא זה במקום לבקר אחרים על דקויות שאיש מלבדו לא מבין את משמעותן ולכן גם את חשיבותן.

 37. דינה

  נירה, העובדות מדברות בעד עצמן. בן ארי הקים משרד, מלמד שם תושבים הגנה עצמית,כשהמשטרה ישנה( והיא הייתה זקוקה לתנומת חורף) ארגן משמר תושבים שסייר והגן נגד פריצות, ועוד. עשה למען…
  טוב לא טוב. זה הויכוח.

  סביר להניח שכולנו נגד אלימות. אך מנגד, וזה לא חדש, רבים מפעילי השמאל עסקו בעזרה למסתננים. וטרטרו על זה בלי סוף.

  בעיקר בכלי התקשורת. שנים הייתה אפס התייחסות לסבלם של תושבי דרום ת"א. זהבה גלאון לא הקימה שם סניף עם פעיליה. היא לא ביקרה בבתי התושבים. היא רק מפגינה נגד גזענות.

  בשעה שיש גזענות שורשית , לאו דווקא משנות החמישים, אלא מימנו אנו, שמתקיימת באין מפריע, והיא מקשקשת בכל כלי התקשורת על כל השאר. מיותר. ובנוסף, לא מעורר אהדה.

  אז בסוף ההמון מזהה אותם, את אנשי השמאל כאויב ואת בן ארי כידיד. אין אפס. משוואה פשוטה. והשמאל הרויח אותה.

  הטעות הזו חוזרת שוב ושוב.

  השמאל וסוציאליזם חברתי הפכו לבדיחה עגומה.

  יש סיפור על רב שהתרים עשירים שם בגולה, והיה עובר מבית לבית, ואלה היו ימי שלג וסופות כפור, אחד העשירים פתח לו ונעמד בפתח, הרוחות צלפו, לכן ביקש מהרב להכנס אל הבית, על מנת ששם ידברו על התרומה בניחותא, אך הרב סירב. וכך המשיכו להתדיין תחת מטר . ולבסוף כשהרב קיבל את סכום התרומה.
  שאל העשיראת הרב: למה לא נכנסת?

  ענה הרב: כדי שגם אתה תרגיש מה זו מכת כפור, איך חיים העניים שאתה תורם להם, תתייסר לרגע,ואז תתרום יותר.

  כי שם בביתך החם, מול הקמין, הכל נשכח. וגם היד נשארת קמוצה.

  וזה מה שיש לי לומר לכל התוקפים כאן, מול הנוחות היחסית שאין לתושבי דרום, לאבא שיחתום על הצ'ק. אבא שאין לתושב אתיופי. הכל נשכח.מופרחות תיאוריות מגוחכות, ונשארת רק הומניות קצת לא אמינה.

  וכל הכבוד לתושבי נווה שלום הבוכרים, שהתאחדו ולא נתנו להשתלטיות הזרים יד. וכך גם לא פנו לדרכים פסולות, לא הפגינו, ומנגד לא כונו אלימים ועדריים.

  זו התאחדות מזרחית במיטבה, וכדאי לכולנו ללמוד ממנה. ציבור בעל צביון משפחתי מתאחד, ואז אין לאיש השפעה עליו. אכן יש מה ללמוד מהמזרחים בשיח הקולקטיבי. רק מה את הקול המאחד הזה, משום מה משתיקים.

 38. אל תהפוך את כולנו לגזענים

  הוריד את הלחץ מאיתנו. אותי אתה מכיר ויודע שכמעט הקמנו אתר ביחד. גדעון ג.

 39. יונתם

  למעשה, לא מדובר כאן בכך שקודם תושבי השכונה תקפו ואז מתי טוען שהם קורבנות, אלא בכך שבמשך השנים האחרונות הפכו תושבי השכונות לקורבנות של אי-ביצוע מדיניות הגירה, בין היתר גם בזכות כוונותיהם הטובות של ארגונים חברתיים שהתבטאו בפועל בקשירת ידי המוסדות הרלבנטיים, ורק אחר כך, כשלא מצאו אוזן קשבת בממשל, בעיתונות, בגופי החברה האזרחית, הפנו את קורבנותם לתוקפנות רגעית כאשר הגיעו מים עד נפש.
  כקורא ותיק של "החברים של", ברור לי מדוע את הופכת בין הקורבן לתוקפן. כוחו של הרגל.

 40. ניר

  מתי ואורטל, הגדשתם כבר את הסאה עם הבולשיט הזה.

 41. עודד סספורטס

  אבל גם אם יש הבנה למצב, אין פה תמיכה או הסכמה עם מה שנעשה ע"י אלו שהיו חלשים מספיק כדי להתפתות ע"י סוחרי השנאה של הימין.
  הזדהות והצגת התוקפן כקורבן בעצמו לא מפחיתה ולו לרגע את חומרת המעשה שהוא ביצע, ואני לא חושב שיש מישהו בשמאל המזרחי או בכלל שחושב שהמעשים הללו ראויים, מוסריים או מוצדקים.

  הבנה או הזדהות עם מצוקה לא אומרת שיש או שצריכה להיות הגנה על אלימות שמפעיל אותו הקורבן על ציבור חלש ממנו. הרעיון הזה חוזר על עצמו שוב ושוב ושוב אבל אף אחד לא טורח להתייחס אליו.

 42. וגורביץ' הוא אשכנזי קיצוני

  נקודה. זה המצב בישראל

 43. Sam

  בדיוק כמו "פרשת עסק הביש" בה ניסו אשכנזים לגרום לכמה יהודים לפוצץ את שגרירות ארה"ב בקהיר ולחולל מלחמה בין ארה"ב למצרים, או תשלומי 200 ש"ח לכמה נרקומנים לצעוק מוות לערבים במשחקי בית"ר י-ם, או סוכן מוסד אשכנזי הנתפס מטמין מטען חבלה בלב ת"א לא מזמן כדי להאשים את הפלסטינים, או הטמנת פצצות בשכונות היהודים בבגדד, כך גם הפרובוקציות בדרום ת"א. למה לחיות איתם אם תמיד הם ישתמשו בך ובקולקטיב שלך למניפולציות הרות האסון שלהם? ולחורבן שלכם. מי שחי איתם תמיד יקום עם פרעושים. גורביץ וגורביצ'ה הם סוכנים פרובוקטורים מטעם שמתוגמלים על כך. בדרך שלעולם כביכול לא ניתן יהיה להוכיח, ע"ע "תרומות". התמונות המוזמנות האלו נועדו למניפולציות חזויות מראש על דעת הקהל בעולם. הם מוכרים את המזרחים בראש חוצות. עורו המזרחים, שואה בפתח. יש איזה טמבל שעדיין מאמין להם שהם לא יכולים לסגור את הגבול בפני מאות אלפי האפריקאים? אבל בפני פלסטינים כן? ואמצעי לחימה ומוצרי מזון וחומרי בניין כן?? במדינה משטרה אורווליאנית שכל סנטמטר ובדל מחשבה מנוטרים, נסרקים ומפוקחים בה באלימות חסרת תקדים?

 44. מתי

  מעניין לראות עד כמה רוב התגובות היו מכוונות שלא לגוף הטקסט.

  השאלה של גורביץ שנעשתה בקריצה, מדוע המשטרה לא ירתה במפגינים – קריצה שהגיעה מבלוגר ביקורתי – היא עדות נוספת לזלזול התהומי באנשים בכלל ובאוכלוסיות מוחלשות בפרט.

 45. נפתלי

  חלק גדול מהמגיבים בכלל מכחיש שאתניות היא קטגוריה רלוונטית לניתוח המצב החברתי בישראל.לפי התגובות נראה שחלק מהמגיבים אינם מכירים את השיח המזרחי הביקורתי שהתפתח מאז שנות ה-90. אין צורך להסכים כלל עם השיח הזה, אך רצוי להכיר את השתלשלות הדיון ואת טענותיו המרכזיות. על בסיס זה ניתן לנהל דיאלוג.

 46. דדי

  הנה התייחסות לטקסט ולא לכותב:
  ציטוט: "במקום לקרוא לאלימות ולחיסול המזרחים בישראל, אנו מציעים גינוי של אלימות שבצידו פתח לדיאלוג."

  כתוב בטקסט שמישהו קורא לחיסול המזרחים בישראל. מי המישהו הזה? האם הוא במקרה אשכנזי? האם הוא קיים או שמדובר על עניין קונספטואלי? כיצד מנסים לחסל את המזרחים, האם בצורה פיזית או תרבותית? מה המניע של המחסלים? מה הממצאים שמחזקים את הטענה הזו?

  פעם אחת ולתמיד אל תסתתר מאחורי מילים, שמואלוף, אנא הסבר את כוונתך בצורה ישירה.

 47. מתי

  שאלה: כתוב בטקסט שמישהו קורא לחיסול המזרחים בישראל. מי המישהו הזה?

  תשובה: יוסי גורביץ.

  שאלה: האם הוא במקרה אשכנזי?

  תשובה: לא. הוא שייך לקבוצה של דורשי שלום וצדק ליברליים אשר יושבים בשמאל האשכנזי הרדיקלי- קבוצה זאת מתקשה להסתכל על הפריבלגיה שלה, לזהות את עצמה כחלק ממארגז הזהויות ולדבר על האתניות. היא מעדיפה לעמוד מול הפלסטינים ולדרוש את סיום הכיבוש (מטרה נעלה שגם אני שותף לה).

  שאלה: האם הוא קיים או שמדובר על עניין קונספטואלי?

  לא הבנתי. אני לא יוצא נגד כל השמאל האשכנזי הרדיקלי. אלא רק נגד אחד מנציגיו הבכירים (ובכל זאת אי אפשר להפריד את הדובר מהקבוצה אליה הוא משתייך. נישאר בתוך המתח זמן מה, תודה.)

  שאלה: כיצד מנסים לחסל את המזרחים, האם בצורה פיזית או תרבותית?
  גם וגם. אם מתייחסים לקריצה של גורביץ למשטרה אז זה איום ממשי. ואם מתייחסים לקריאתו כסימבולית, אז היא עוברת למישור של איום תרבותי, זהותי.

  מה המניע של המחסלים?
  יש הרבה מניעים (לא הרחבתי על כך). זקוקים לפוסט נפרד. אחד מהם הוא כמובן קונפליקט זהותי, מעמדי, חברתי ויהודי עם קבוצה מאיימת.

  שאלה: מה הממצאים שמחזקים את הטענה הזו?

  תשובה: ראה כל פרשת גורביץ על כל ספיחיה + הטקסטים של גורביץ + האלימות שהיא ייצרה (הממצא הראשי שצוטט בהרחבה בטקסט שלי) וגם האלימות שקיבלנו מחבריו ומהקבוצה אליה הוא משתייך

  (:

 48. מתי

  מדובר בהבנייה חברתית בה כרוכים יחדיו מאפיינים של שמרנות, אירופוצנטריות ואוריינטליזם, וסופה שהיא מחזקת ואף מאשררת את הסדר החברתי הקיים של הימין.

 49. דדי

  מתי שלום,

  ראשית אני לא יוסי גורביץ', לא חברו ואפילו אינני מכיר אותו.

  שנית, תודה על התשובה הכנה, אני חייב להודות שהפתעת אותי, בעיקר בגלל המהות.

  אתה טוען שמנסים לחסל את המזרחיים. פניה למשטרה (שלא באמת הייתה אלא כטוקבק של גורביץ' עצמו) נחשבת בעיניך כחיסול וכך גם הבעת עמדה בנוגע להפגנה בדרום תל אביב. בוא נבהיר שכאשר אנו טוענים לחיסול כוונתנו היא להשמדה, סיום, ביטול סופי, מחיקה מעל פני האדמה. כעת, האם אתה באמת חש / חושב / מאמין שזו כוונת ה"שמאל האשכנזי הרדיקלי"? אני מוכן להתווכח על תהליך הדרה, ניכוס וכפייה של סמלים, רעיונות ואידאות אך עצם היכולת שלנו להתווכח על העניין (כבר שישה עשורים) הופכת את עניין החיסול למעט מופרך, בלשון המעטה. במילים אחרות: איש אינו מנסה לחסל את המזרחיים, לא פיזית ולא אינטלקטואלית. למעשה, דווקא התגברות הכתיבה והביקורת בתחום זה מוכחים שההפך הגמור הוא שמתרחש, גם אם בצורה איטית או מאוחרת לטעמך.

  לגבי "הקבוצה שאליה משתייך גורביץ'" (האם אני בפנים? איך מתקבלים?) שלטענתך היא אלימה, גם כאן אני מתקשה לברר את העובדות: מדוע הבעת דעה בבלוג היא עניין אלים? הרי אף אחד לא טוען שהעוקץ הוא אתר אלים למרות שנשמעות כאן עמדות נחרצות נגד השמאל הרדיקלי האשכנזי, הימין, הגברים, האקדמיה או תאגידים מסחריים. גם כאן ההגדרה שלך לאלימות וההגדרה שלי הן ככל הנראה שונות. מבחינתי, חופש הביטוי צריך להיות במובן הרחב ביותר של המילה, גם אם הדבר אומר שנעלבים מעט. אין זה אומר ששוללים את חירותך או דעותיך אלא שיש משא ומתן על משמעויות.

  ולבסוף, אני מניח שלא אוכל לשכנע אותך ש"השמאל האשכנזי הרדיקלי" שאתה טוען נגדו הוא למעשה פיקציה, אבל הדיון הענייני תמיד עדיף על ההשמצות.

  שבוע מעולה!

 50. יעקב

  גזענות נגד אירופאים (האשכנזים מבחינתי הם אירופאים פר-סי, אשכנזים זה רק מנהגים דתיים) היא לא גזענות בקונטקסט של ישראל כמו שאם אינדיאני יגיד ללבן לחזור לאירופה זה ממש לא גזענות אלא השקפה שהיא מטבעה אנטי-קולוניאליסטית.
  צריך לזכור ש"המזרחים" (עוד כינוי שהאירופאים הדביקו) הם היליד לארץ הזו ואולי האירופאים הם קולקטיב פולש וזר.
  השימוש של גורביץ במונח אספסוף הוא הוא שימוש שטני שמגיע עמוק עמוק מתוך הז'רגון השמאלי המקובל במחוזתנו של נאורות האירופאי לעומת ההתבהמות המזרחית-ילידית ואני מאמין שאותו גורביץ אינו טיפש ותמים עד כדי כך שהוא אינו מודה לאסוציאציה שהמילה הזו מעלה.