אבן דרך נוספת בקריסת הדמוקרטיה

ישראל החזקה והיציבה כלכלית, המרוויחה מיליארדים מעסקאות צבאיות המגבירות את תופעת הפליטות בעולם, אמורה להיות הראשונה בהירתמות הבינלאומית לטיפול בבעיה. שלום זרביב על כוונתו של שר הפנים לשלוח עשרות-אלפי מבקשי מקלט למותם הצפוי באריתריאה
שלום זרביב

סנט לואיס הייתה אונייה גרמנית שיצאה מהמבורג בשנת 1939, בעקבות אירועי ליל הבדולח, כשעל סיפונה 936 פליטים יהודים. היעד של הפליטים היהודים, שנסו מציפורני המשטר הנאצי, היה קובה, אולם משהגיעה הספינה לחופי הוואנה התברר כי אשרות הכניסה שלהם בוטלו ושורה של לחצים מצד גורמים פרו-פשיסטים בממשלת קובה הביאו לסירובן של רשויות קובה להעניק לפליטים היהודים מקלט מדיני. השכנה הדמוקרטית הגדולה והחזקה מצפון, ארה"ב, סירבה אף היא לקלוט את הפליטים בשטחה, בהוראה ישירה של הנשיא רוזוולט.

לאחר המתנה ממושכת ומשא ומתן כושל הוחזרו רוב פליטי האוניה לאירופה וחלקם הגדול, אלו שלא הצליחו להגיע לאנגליה, נספה בשואה. סיפורה של הספינה סנט לואיס הפך למיתוס מכונן של השואה היהודית ואדישות העולם לנוכח הזוועות, ולקחיו תרמו לאחר מלחמת העולם השנייה לשינוי היחס הקהילה הבינלאומית לפליטים ומבקשי מקלט כפי שבא לידי ביטוי בהצהרה העולמית בדבר זכויות האדם שהתקבלה באו"ם ב-10 בדצמבר 1948 ובאמנה בדבר מעמדם של פליטים מ-1951 עליה חתומה ישראל, ואשר מדינת  ישראל וארגונים יהודיים היו מעורבים באופן פעיל בניסוחה.

האונייה סנט לואיס. הפכה למיתוס מכונן של השואה היהודית ואדישות העולם לנוכח הזוועות

על פי ההערכות למעלה מ-45 אלף מבקשי מקלט נכנסו לישראל בשנים האחרונות, כאשר למעלה מ-60 אחוזים מהם הם אריתריאים, ולמעלה מ-25 אחוזים הם סודנים. הדיקטאטור האריתריאי אפוורקי זועם על הבריחה ההמונית מהמשטר, רבים מהם עריקי גיוס כפייה, והוא מעוניין לבוא עימם חשבון. באופן אירוני, מדינת ישראל עלולה להפוך בקרוב מאוד לדמוקרטיה הראשונה בעולם שלאחר מלחמת העולם השנייה, אשר תשלח גברים, נשים וטף אל מותם האפשרי במשטר דיקטטורי אפל ורצחני.

רוב המהגרים האריתריאים המגיעים לישראל נשלחים באופן מכוון על ידי רשויות הצבא לדרום תל אביב ובכך יוצרים לחץ כלכלי וחברתי עצום על תושביה העניים והמוחלשים ביותר של ישראל. מדיניות מוצהרת של אי הכרה במעמד הפליטים וכתוצאה מכך גם אי הענקת אישורי עבודה זמניים מביאה להרעבתם של מבקשי המקלט, אשר בהעדר גישה למזון וקורת גג פונים במקרים רבים לפשע ולאלימות במאבק ההישרדות היום-יומי. יחד עם זאת, למרות התנאים הקשים שנכפו על הפליטים בישראל, על פי נתוני הכנסת פשיעתם נמוכה מהפשיעה הכללית בחברה הישראלית. כעת שר הפנים אלי ישי, בעקבות גל ההפגנות המוצדק מצד תושבי השכונות כנגד מדיניות ריכוז הפליטים והעלייה המסוכנת של המתחים האתניים בדרום תל אביב, הודיע כי בכוונתו לגרש את הפליטים האריתריאיים חזרה לארצם, לה יחסים דיפלומטים מלאים עם ישראל, וזאת למרות שנציבות האו"ם לפליטים מנחה שלא להחזיר מבקשי מקלט לאריתריאה בשל סכנת המוות המרחפת על ראשם של השבים לשם.

ישראל היא אחת המדינות היחידות בעולם שמנהלת יחסים דיפלומטים מלאים עם אריתריאה ומכירה במשטר הרודני במדינה. בין בכירי הממשל בישראל ובין הדיקטאטור האריתריאי המנודה איסאייס אפוורקי מתקיימים יחסים חמים. אפוורקי אף הגיע לישראל פעמיים על מנת לקבל טיפול רפואי כנגד מלריה. אף על פי שמועצת הביטחון של האו"ם הטילה על אריתריאה אמברגו נשק וסנקציות נוספות, ישראל ואריתריאה מקיימות קשרים ביטחוניים, ולא מן הנמנע גם סחר בנשק בהיקף גדול. ישראל המשתפת פעולה עם הדיקטטורה הרצחנית של אפוורקי אחראית במידה רבה לאסונם של הפליטים האריתריאים ולמנוסתם ההמונית של עשרות אלפים מהמשטר הרצחני.

שר הפנים אלי ישי. הפליטים מאריתריאה יביאו "לסיום החלום הציוני"

בראיון פופוליסטי לשלום ירושלמי במעריב (2.6.12) שר הפנים אלי ישי הודיע כי הוא מצפצף על הנחיות הקהילה הבינלאומית בעניין פליטי אריתריאה והוא מתכוון לשלוח את 45,000 הפליטים המבקשים מקלט בישראל חזרה אל מותם, פשוטו כמשמעו. אז שיהיה עוד גינוי באו"ם, מתריס אלי ישי, גם ככה כולם שם שונאים אותנו. הפליטים מאריתריאה יביאו "לסיום החלום הציוני", מוסיף ומצטדק שיאן יבוא העובדים הזרים לישראל.  בראיון הוא מצטט את המאמר האחרון של המזרחן ד"ר גיא בכור שהפך להיט במשרד הפנים כי "המזימה (של ארגוני זכויות האדם) היא להפוך את ישראל למדינה עם אחוז מוסלמים גבוה, ובכך לשנות את המאזן הדמוגרפי ולחסל את הריבונות היהודית." נניח להנחה בדבר הכוח הכמעט מיסטי המיוחס לארגוני זכויות האדם הבוחשים בתמנוניות בתהליכי הגירה עולמיים ומתכננים בסתר את נתיבי המנוסה של בני דתות מסוימות אל מדינות מסוימות. כיצד ניתוח זה מתיישב עם העובדה כי אריתריאה ממנה באים רוב המהגרים היא מדינה עם רוב נוצרי, וכך גם מן הסתם מהגריה, וכי פליטי דרום סודן הם ברובם נוצרים הנסים מאימת מוסלמי סודן. אפילו הדארפורים שהם מיעוט הפליטים כאן הינם מוסלמים לא-ערבים (בדומה לצ'רקסים בישראל) הבורחים מערבים מוסלמים לאומניים. למזרחנים הפתרונות.

שר הפנים של מדינת ישראל, אם כן, מבקש לשלוח עשרות אלפי  פליטים אל מותם וזאת במקום לפעול כמקובל בעולם המערבי: הענקת מעמד פליט למבקשי המקלט שנמצאו זכאים ואישורי עבודה זמניים שיאפשרו לפליטים קיום אנושי בסיסי עד שישתפר מצבה הפוליטי של מדינת מוצאם ותאופשר חזרתם. מהלך כזה יוציא את מבקשי המקלט ממעגל העוני והרעב ויעודד אותם לעזוב את שכונות דרום תל אביב הקורסות, ובתוך כך גם יופחת הנטל על תושבי שכונות הדרום העניים ששכונותיהם הפכו בן לילה לגטאות צפופים המאוכלסים בעשרות אלפי פליטים חסרי כל שהעוני והרעב מטריף עליהם את דעתם. במקביל, יש להפסיק את ייבוא עשרות אלפי מהגרי עבודה מאסיה, באמצעות הדלת המסתובבת, המונע בעיקרו מבצע כסף של קשרי הון ושלטון ולאפשר לפליטים האפריקאים לעבוד במקומם.

שרטוט של מתקן הכליאה המתוכנן בנגב. יחחיל להיבנות בהוראה מיוחדת של ישי - ללא אישורים, עם הרבה הסתייגויות

בכל העולם המערבי קיימת הבנה שיש למדינות מפותחות ומבוססות אחריות היסטורית ומוסרית לקטסטרופה החברתית-כלכלית ולאלימות הקשה והבלתי נתפשת המתחוללת במדינות העולם השלישי. מדינות המערב אשר בנו לעצמם חיים לא רעים על ידי ניצולו הכלכלי, החברתי והאקלימי של העולם השלישי הלא מפותח נדרשות כעת להקל ולו במעט על מבקשי מקלט הנמלטים מהתופת. בעשורים האחרונים מרבית הדמוקרטיות המערביות נרתמו למאמץ הבינלאומי להעניק מקלט מדיני לפליטים הנסים על נפשם מפני מלחמות אזרחים, טיהורים אתניים וזוועות משטרים דיקטטוריים.

בישראל החזקה והיציבה כלכלית אחוז הפליטים ביחס לאוכלוסייה הוא שוויוני לאחוזים המקובלים במערב והיא אינה יוצאת דופן בחלוקת הנטל כפי שנוהגים רבים לטעון. לפי נתונים שפרסמה נציבות האו"ם בשנה שעברה שבדיה היא המובילה בין מדינות המערב, עם 8.8 פליטים לאלף איש. אחריה באות נורבגיה, גרמניה, לוקסמבורג, שווייץ, קנדה הולנד ובריטניה. ורק  אז מגיעה ישראל, עם 3.43 פליטים לאלף איש. למותר לציין שרוב רובו של נטל הפליטים נופל דווקא על מדינות העולם השלישי ולא על המערב השבע, וקולטות הפליטים הגדולות ביותר הן המדינות העניות והנחשלות הגובלות פעמים רבות באזורים מוכי אסון. לדוגמא, קונגו קלטה 32.92 פליטים לאלף איש, , צ'אד 31,  ג'יבוטי 17,  אירן 14.5, מלטה 14.3,  קניה 9.95, תימן 7.9, סרביה ומונטנגרו 7.47, רואנדה 5.21, גבון 5.99, אוגנדה 4.06. ישראל שהוקמה היסטורית כמדינת פליטים, והצליחה לעמוד על רגליה, חבה חוב מוסרי לתופעת הפליטות ובוודאי שהיא אינה בעניין זה שונה הן מהמדינות המפותחות וכל שכן מהמדינות המתפתחות.

יתרה מכך, סחר הנשק בין ישראל ובין דיקטטורות מסוכנות בעולם השלישי, המעודד פליטות, ידועים לכול. על פי דו"ח של ארגון אמנסטי מ- 2006 כשני שלישים מהייצוא הביטחוני של ישראל הוא למדינות עולם השלישי, שחלקו מעודד דיכוי צבאי, מלחמות אזרחים ואף טיהורים אתניים. ישראל יש לזכור הייתה המדינה היחידה בעולם המערבי שהתעלמה מהסנקציות על משטר האפרטהייד של דרום אפריקה בשנות ה-70 וה-80. ישראל מכרה נשק למדינות אפריקאיות כמו סיירה ליאון, אתיופיה ורואנדה בשעה שהתחוללו בהן מלחמות אזרחים רוויות דם, כולל טיהור אתני באחרונה. ישראל קיימה קשרים כלכליים וצבאיים ענפים אפילו עם החונטה האנטישמית ששלטה בארגנטינה בשנות ה-70 וה-80, אשר אחראית לרציחתם ולהיעלמותם של אלפי מתנגדי משטר בזמן ה"מלחמה המלוכלכת", וביניהם יהודים רבים. שלא להזכיר את הקשרים הצבאים עם המשטר הסיני רומס זכויות האדם.

ישראל אשר מרוויחה מיליארדים מעסקאות צבאיות המגבירות את תופעת הפליטות בעולם אמורה להיות הראשונה, ולא האחרונה, בהירתמות הבינלאומית לטיפול בבעיית הפליטות. הרעיון חסר האחריות של שר הפנים ישי לשלוח עשרות אלפי מבקשי מקלט אל מותם הצפוי באריתריאה והפיכתה הצפויה של ישראל למדינה מצורעת בקהילה הבינלאומית תהווה אבן דרך נוספת בקריסתה של הדמוקרטיה הישראלית שהתיימרה עד כה גם להיות אור לגויים.

פליטים אריתראים בביתם שהוצת בירושלים, 04.04.12. צילום: activestills.org

לאחרונה עלו קולות בכנסת שקראו לכלוא אזרחים ישראלים במחנות בשל פעילותם בתחום זכויות האדם והסיוע לפליטים. דמוקרטיה המוכנה לקבוע תקדים עולמי שבה ישולחו עשרות אלפי בני אדם אל מותם ללא משפט, לא תהסס בשלב הבה לכלוא במחנות אזרחים ישראלים שיוגדרו, אם להשתמש במונחיה המפלצתיים של ח"כ מירי רגב, כסרטן בגוף האומה. ואין צורך בדמיון מפותח מידי בכדי לנחש מה יבוא לאחר גירוש הפליטים אל מותם וכליאת מתנגדי המשטר במחנות כליאה בישראל. ראו הוזהרנו.

הכותב הוא דוקטורנט במחלקה למדע המדינה של האוניברסיטה העברית בירושלים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דב פוניו

  מאמר מצויין, רהוט, בנוי היטיב ולכן גם משכנע. מקווה שיופץ בתקשורת וכמה שיותר אנשים יקראו אותו.
  המאמר מפנה אצבע מאשימה אל שר הפנים אלי ישי-ובעיקר אליו.
  לעניות דעתי יש במדינת ישראל ראש ממשלה-הוא אשר בחר לו את השרים והוא זה שמאשר מדיניות של כל משרד.
  יתירה מזו. כל אזרח ששם בשעתו בקלפי "ליכוד" בחר אוטומטית באלי ישי כשר פנים. כנ"ל קדימה( רק עוור לא צפה את שיבת מופז הביתה). כנ"ל ישראל ביתינו
  ועוד כהנה וכהנה.
  אז למה לבא בטענות לאלי ישי? הוא יקרא את המאמר הזה? זה יזיז לו?

 2. יובל א

  ההסתה ושנאת הזרים ממלאים תקפיד קריטי בתהליך. ועוד הערה: בימים אלו ממש המדינה מוציאה לפועל בנטוניזציה נרחבת לנגד עינינו.

 3. מאיר עמור

  גם בישראל זה יכול לקרות. גם כאן זה יקרה אלא אם יעשו דברים כנגד מה שיכול לקרות. מה שיכול לקרות עלול לקרות. אף פעם ההיסטוריה לא חוזרת על עצמה באותו אופן אבל דימיון רב הוא בסיס רחב מספיק להתפתחות דומה. שלום זרביב, תודה רבה. מאמר חשוב – על ד"ר גיא בכור – המזרחן – חבל להשחית מילים. מאיר עמור

 4. שלום זרביב

  דב- במדינת ישראל פעמים רבות השרים הממונים חזקים מראש הממשלה, במיוחד כשמדובר בשרים שהם לא מסיעתו.
  כרמלה-
  שר הפנים אלי ישי בתגובה להארץ הביע סיפוק מהחלטת בית המשפט היום לגירוש מבקשי המקלט מדרום סודן ואמר כי "זהו צעד ראשון להרחקת כל המסתננים מישראל. אני מברך על ההחלטה שתאפשר לגורמי האכיפה לגרש את תושבי המדינה ומקווה שזהו רק צעד ראשון בשורת צעדים שיאפשרו לנו לגרש את נתיני אריתריאה וצפון סודאן".

  הוכחה נוספת לכך שאלי ישי חותר לגירוש מבקשי מקלט באשר הם, כולל אריתריאים ודארפוריים, ללא קשר למצב הפנימי בארצם.

 5. מאור

  לא הבנתי את האנלוןגיה. האם פרשת הסנט-לואיס היתה אבן דרך בקריסת הדמוקרטיה בקובה או בארה"ב? סגירת השערים בפני הפליטים/מהגרי עבודה אולי אינה מוסרית, אבל מה הקשר לדמוקרטיה דווקא? האם רוב הציבור רוצה בקליטתם?

 6. יוסי דוד

  ישראל מעולם לא הייתה דמוקרטיה, היא בסך הכל ייצור קולוניאליסטי.
  הסיבה בעיקרית להחזרת הפליטים לדעתי היא כדדי שיהיה בשר תותחים להשתמש בכל הנשק שישראל מוכרת. אחרי הכל, תחשוב שכל אלו שהיו מתים מכדורים יברחו, למי ימכרו נשק ולצורך מה?

  מה שחשוב זה שכבר לא מסתירים, לא מדובר פה בדמוקרטיה, מדובר פה שמידת הדיקטטוריות של החברה

 7. שלום זרביב

  מאור- גם אני לא מבין את הטענה שלך. דמוקרטיה היא לא רק דעת רוב הציבור אל היא מערכת ערכים אוניברסאלית המעגנת בתוכה ערכים של זכויות אדם. הפרת זכויות אדם גם אם נעשו על ידי דעת הרוב יכולה להפוך מדינה דמוקרטית ללא דמקורטית, שאם לא כן הרייך השלישי הוא המשך דמוקרטי לרפובליקת וייאמר כייו שביטא את רצון רוב הציבור הגרמני.

 8. שלום זרביב

  מעניין שדווקא דו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת קובע שהמצב דרום סודן דווקא מאוד מסוכן. הדו"ח שנכתב על ידי ד"ר גלעד מציג – על אף הערכות משרד החוץ לפיהן ניתן להחזיר את אזרחי המדינה לביתם – תמונה של מדינה מתפתחת במצב קשה. "בחודשים שמאז הקמתה של דרום סודאן ביולי האחרון", מציין בדו"ח, "וביתר שאת בחודשים האחרונים, נשמעות ידיעות על הידרדרות ביציבות ובמצב ההומניטרי במדינה (..) לפי נתוני האו"ם, ב-46 מתוך 79 המחוזות של דרום סודאן הארגון מקיים מבצעים הומניטריים בשל מצב חירום הומניטרי (בדרך כלל מחסור במזון או אלימות)".

  עוד עולה מהדו"ח כי שליח מיוחד של ארה"ב דיווח לבית הנבחרים כבר באוקטובר 2011 על הידרדרות במצב הפנימי במדינה, ועל עדויות שגם כוחות הביטחון של דרום סודאן מעורבים בפגיעה בזכויות אדם ובגיוס ילדים לצבא. בדצמבר התקבל דיווח משגריר בריטניה בדרום סודאן כי במדינה ניכרת הפרת זכויות אדם, בעיקר על ידי פגיעה בנשים והגבלת חופש התנועה. כמו כן, בדו"ח שהוגש למועצת הביטחון של האו"ם על אלימות מינית באזורי עימות, דווח על תופעה של אונס נשים על ידי חיילי הצבא ולוחמים של מיליציות בכמה מחוזות במדינה. כן נמשכת תופעה של חטיפת נשים וילדים על ידי הלוחמים.

  http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1663851

 9. לשלום זרביב

  דמוקרטיה להבנתי כוללת שמירה על זכויות אזרח ולא זכויות אדם. אנגליה, צרפת וארה"ב החזיקו כדמוקרטיות עשרות רבות של שנים מבלי שהראו סימנים של התחשבות ב-"זכויות אדם אוניברסליות" של הנתינים במושבות, העבדים, והנשים. יפן היא דמוקרטית מאוד, ומדיניות ההגירה שלה נוקשה מאוד. זה בצד התיאורטי על ההבדל בין מדיניות הגירה ליברלית ודמוקרטיה.
  בצד המעשי, האם קליטת המסתננים תהפוך את ישראל ליותר או פחות דמוקרטית? כלכלית, אי-השיוויון ייגדל (המסתננים יעבדו בניקיון ובשטיפת כלים בזול, העשירים יחסכו כמה ש"ח בחשבונות המסעדות שלהם, והעניים יאבדו את פרנסתם).
  מבחינתי, זו פגיעה בדמוקרטיה. שלא לדבר שאם כבר ישראל צריכה לקלוט כמה עשרות אלפי פליטים- למה שלא נקלוט פלסטינים, שהסבל שלהם יותר קשור אלינו? אני מניח שאם נכריז שמי שיגיע למעבר שייח"-חוסיין ויכריז על עצמו כפלסטיני שוחר שלום ייזכה באשרת שהיה בארץ, יגיעו גם לשם כמה מאות או אלפים בשנה.

 10. קובי

  אני מעלה כאן רעיון אולי לא הגיוני אך בהחלט מעשי.

  על האו"ם לאתר שטח בעולם שיהיה משכן הקבע שלו בבעלותו ובריבונותו.זו תהיה מדינת האו"ם.שם יאוכלסו כל פליטי העולם מכל המדינות בהם ישנם רדיפות אחרי מתנגדי משטר,או כל פליט מכל סיבה שהיא.כל המדינות החברות בארגון יתמכו כספית בפרויקט זה. המדינה,והעומדים בראשה יבחרו ע"י המדינות החברות אחת ל4 שנים.
  אותם אנשים פליטים יוכלו לחזור לארצם ,"אחר יעבור זעם".וכך יבוא לציון גואל וכן לפליטים.

 11. שלום זרביב

  המשטר הדמוקרטי הוא משטר מתפתח. אם בעבר דמוקרטיות יכולות היו להחזיק עבדים או לא להעניק זכות בחירה לקבוצות מסויימות היום הן לא יכולות. בכל אופן, ארגונים כמו ארגון הפרידום האוס העוסקים בניטור ודירוג דמוקרטיות שמים דגש מרכזי על כל מה שקשור בזכויות אדם. מעבר לכך, באיחוד האירופי למשל יש הנחיות מאוד נוקשות לגבי שמירה על זכויות פליטים ומבקשי מקלט. רוצה לומר, העולם המערבי הדמוקרטי משתנה כל הזמן מבחינה נורמטיבית ומאז מלחמת העולם השנייה ניתן דגש מרכזי לענייני זכויות אדם ובתוך כך זכויות פליטים שיש בהם כידי ללמד על אופייה הדמוקרטי של המדינה.
  לגבי הערתך השנייה. אינני מציע לקלוט את הפליטים אלא להעניק להם מחסה הוגן זמני עד יעבור זעם במדינות המוצא שלהם.

 12. אייל

  לכל המסתננים יש. הם צריכים לחזור לשם ולהלחם על מדינתם, במידה ובאמת מסוכן שם. אבל זה לא המצב, רובם מודים שהם הגיעו לכאן כדי לעבוד. אני מניח שארגוני זכויות האדם יודעים יותר טוב מהמסתננים שהגיעו לפה, ובכל זאת, אני בוחר להאמים למסתננים. אז מספיק להתייפייף ולזרות מלח בעיני אנשים – לא יעזור לכם, המסתננים ילכו מכאן.

 13. Sam

  http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4166568,00.html

  Darfur Rebel Leader Confirms Opening of Office In Israel

  http://www.sudantribune.com/Darfur-rebel-group-inaugurates,26161

  Hasn’t he even thought about the consequences this could have for the plight of Darfurians in the eyes of Northern Sudanese, Arabs and Muslims? Even the SPLM was secretive about its cooperation with Israel during the North-South civil war but then again, it’s not like most Arabs and Muslims even cared in the first place since they believe Darfur is nothing but an exaggerated tale told by the Zionist-controlled media, which brings me to the other side of things.

  http://www.sudanesethinker.com/2008/03/01/breaking-news-darfur-rebel-leader-confirms-opening-of-office-in-israel/

  Sudan Accuses Israel Of Attack; Khartoum 'Reserves The Right To React'

  http://www.huffingtonpost.com/2011/04/06/sudan-israel-attack_n_845417.html

  Time Magazine Jerusalem bureau chief Karl Vick claims to have confirmed that the IDF was behind the air strike on Wednesday at Port Sudan

  http://world.time.com/2011/04/06/were-the-israelis-behind-the-mystery-air-strike-in-sudan/

  For a very long time, Khartoum has been pointing fingers against ’Zionists’ for meddling in the conflicts that the regime orchestrated and nurtured in the country. Nonetheless, the historic ties of the Jewish State to the people of South Sudan has its deep roots in the sheer struggle of the people of South Sudan, which dates back to the early 1960s. In 1960s through earlier 1970s, Israel was overtly assisting South Sudanese freedom fighters with weapons, training, and even sending in mercenaries

  http://www.sudantribune.com/Israel-ties-to-South-Sudan-a-must,40921

  Egypt is embroiled in a water war over control of the Nile, and some claim Israel is stoking the flames.

  By Zvi Bar’el

  http://www.ethiopian-news.com/neighbors-when-the-nile-runs-dry/

  They also accuse Israel of being responsible for pushing these African nations to formulate the new agreement, saying that Israel has economic interests in some of these countries to build planned dams there.

  When the water agreement came up for discussion, about a year ago, Egyptian newspapers pointed to Israel as the chief enemy that was likely to bring about a shortage of water to Egypt, describing this as a direct continuation of Foreign Minister Avigdor Lieberman’s declarations against Egypt and its president, and they did not fail to mention that Lieberman had proposed attacking the Aswan Dam.

  “The water wars have begun and our wicked neighbors have been busy for a long time now undermining and destroying Egypt’s relations with the countries of the Nile basin,” Jabar Ramadan wrote at the time in the newspaper Al-Masry Al-Youm.

  “The signs of the water war are already visible and the crisis will come against the background of the [water] agreements that are being signed between Israel and Ethiopia,” Mohammed wrote. “Israel’s meddling with the Nile’s waters and its cooperation with the Nile Basin states signal a disaster, a water disaster.”

  Israel, Eritrea said to have conspired to dump nuclear waste in Sudan

  One of the [former] members of the central committee of the ruling Eritrean People's Front for Democracy and Justice [PFDJ] who deserted the government and joined his fellow cadres who fled the country, Taylai Harambaga [names as published], has revealed the arrival of an Israeli ship carrying nuclear waste at Massawa port [Eritrea] in early July.

  http://ethiomedia.com/newpress/israel_eritrea_nuclear_waste_plot.html

 14. נמרוד

  אם אנחנו מדברים על 45000 פליטים לאוכלוסיה של 7 מליון, הרי שמדובר ב-6.4 פליטים לאלף איש. בכל מקרה, לא הייתי קורא לטיפול בפליטים בארץ "קליטה" – נראה לי שההבדל בין ישראל לשבדיה או נורבגיה הוא בעיקר בכמות ולא באיכות…

 15. שלום זרביב

  תודה על ההערתך החשובה.
  הדוח הוא מ-2011 והוא מתייחס לנתונים מ 2010. מאז השתנו דברים, הן ישראל והן בעולם. בדוח היותר עדכני, על אף הגידול במספר הפליטים בישראל, ישראל יורדת באופן יחסי לעולם בקליטת פליטים והיא כבר אינה בעשרייה הפותחת של מדינות המערב הקולטות פליטים.
  המובילה היא מאלטה, עם 20.1 פליטים לאלף תושב, ואחריה קפריסין, עם 17.1 פליטים ; שוודיה במקום השלישי עם 15.6 לאלף תושב, ואחריה ליכטנשטיין עם 14.7 פליטים לאלף תושב. וכן הלאה.
  הנה קישור לדו"ח.

  http://www.unhcr.org/4e9beaa19.html

 16. דב פוניו

  "חכמים המה להרע ולהיטיב לא ידעו" אמר ירמיהו.
  אין לי אשליות באשר לכוחו של שר הפנים. אבל יש להפנות אצבע מאשימה אל מי שמינה אותו ומי ששילח אותו לדרכו. למנוע מביבי להגיע ליום הדין ולומר: "לא ידיי שפכו את הדם הזה"

 17. יוסי אמיתי

  כלל לא מפתיע שהתנא-דמסייע, עליו מסתמך אלי ישי כאורים ותומים לביסוס משנתו הגזענית, אינו אחר מאשר המזרחן ד"ר גיא בכור. שנאמר: "לא לחינם הלך הזרזיר אצל העורב".

 18. דרור בל"ד

  הפתרון האולטימטיבי לדעת הכותב: "הענקת מעמד פליט למבקשי המקלט שנמצאו זכאים ואישורי עבודה זמניים שיאפשרו לפליטים קיום אנושי בסיסי עד שישתפר מצבה הפוליטי של מדינת מוצאם ותאופשר חזרתם. מהלך כזה יוציא את מבקשי המקלט ממעגל העוני והרעב ויעודד אותם לעזוב את שכונות דרום תל אביב הקורסות".

  אחר כך תמהים מדוע שונאים את מה שמכונה השמאל. גם לתושבי דרום ת"א יש אישורי שהייה בישראל, בנוסף לכך, אפילו אישורי עבודה יש להם. זאת ועוד, אזרחות יש להם, מלאה – אפילו פריוילגיות של יהודים. ובכל זאת הם אינם עוזבים את שכונות דרום ת"א הקורסות. הם גם אינם יוצאים ממעגל העוני.

  הפתרון היחיד המוסרי כדי להחזיר את הפליטים לארצם מבלי לסכן אותם הוא לאלץ אותם לשחרר את ארצם ע"י התנגדות למשטר הקיים. לשם כך יש לגייס את כל הפראיירים שעדיין משרתים בצבא המוסרי ביותר בעולם ולשכנע אותם שהמסתננים הם איום קיומי ויש לצאת למלחמה במקום באיראן דווקא באריתריאה. כך ניפטר גם מהמהגרים, גם מהמשטר האריתראי הלא לגיטימי וגם ממחאת הפראיירים.

  ההצעה ההזויה שהבאתי אינה הזויה יותר ממה שמציע הכותב. "מרבית הדמוקרטיות המערביות נרתמו למאמץ הבינלאומי להעניק מקלט מדיני לפליטים הנסים על נפשם מפני מלחמות אזרחים…" , וזאת לאחר שמדינות אלה גרמו לקטסטרופה שם. יותר קל להרתם למאמץ זה מאשר למאמץ להפסיק את שפיכות הדמים. יותר קל להיטפל לישי ולמירי רגב למרות שידוע לכל – כך ע"פ הכותב – שקיים סחר הנשק בין ישראל ובין דיקטטורות מסוכנות בעולם השלישי, המעודד פליטות. האשם העיקרי אם כך הוא לא אלי ישי אלא מישהו אחר, בתוארו ארכי פושע המלחמה ורוצח הילדים ומהמאיים על הרוב היהודי במדינה היהודית והדמוקרטית ועל ה"חלום הציוני" והאחראי למצב תושבי שכונות דרום ת"א, אילת, ערד ועוד, ובשמו אהוד ברק.

 19. שלום זרביב

  עשרות אלפי מהגרי העבודה שיובאו לכאן מסין, תאילנד, פליפינים, נפאל, סרי-לנקה טורקיה, רומניה, שהגיעו לכאן החל מראשית שנות התשעים לא יצרו את העומס הבלתי אנושי הזה על שכונות דרום תל-אביב שיוצרים כעת הפליטים מאפריקה, וזאת בשל העובדה שהם התפזרו בכל הארץ בהתאם לצרכי שוק העבודה. על כן, הצעתי היא כי עצירת הדלת המסתובבת של הגירת העבודה בישראל והשמת הפליטים במקומם תביא לפיזור הפליטים בהתאם לשוק העבודה ולהפחתת העומס על השכונות.

 20. אירית

  כל הכבוד לשר לאליישי גדול גדול .אני מתכוונת לבחור בך בבחירות הבאות אני וכל משפחתי ורבים כמוני יבחרו בך בגלל הנחישות והאומץ במבצע זה.
  מי זה בכלל האו"ם אנחנו העם הנבחר עם לבדד ישכון ואל לנו לפחד מהעמים שסביבנו ד' עוז לעמו יתןד' יברך את עמו בשלום ד' איתנו אז ממי יש לפחד בעולם ממי?! מעוד קבוצה של גויים טפשים

 21. ארז

  בלי לקבוע דיעה על המסר של המאמר, בעובדות יש לדייק. כתבת כי "לאחר המתנה ממושכת ומשא ומתן כושל הוחזרו רוב פליטי האוניה לאירופה וחלקם הגדול, אלו שלא הצליחו להגיע לאנגליה, נספה בשואה". למעשה, רוב נוסעי הספינה שרדו את השואה. סימוכין:
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1%D7%A0%D7%98_%D7%9C%D7%95%D7%90%D7%99%D7%A1_%28%D7%A1%D7%A4%D7%99%D7%A0%D7%94%29
  http://books.google.co.il/books?id=_Es4FVhzqyEC&pg=PA174&lpg=PA174&vq=afterword&dq=9780299219802&hl=iw&output=html

 22. אורית

  ומי אמר שמדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית?