אילו היה כהנא קם מקברו

הרב מאיר כהנא, על משנתו ושלל התבטאויותיו והצעות החוק שלו, היה כנראה זוכה למושב של כבוד בכנסת ישראל ולאהדת הציבור לא פחות ממירי רגב, אלי ישי וגזענים אחרים. אילנה ברנשטיין על מופע האימים המשתולל בחוצות הערים שבמוקדו הפליטים ומהגרי העבודה
אילנה ברנשטיין

לא במקרה קמפיין הגירוש של הפליטים ומהגרי העבודה אינו מכונה טרנספר. למושג טרנספר קונוטציות שנויות במחלוקת שלא לומר מעוררות התנגדות בקרב הגזענים המוסווים. כלומר רוב עמישראל שיש לו עכשיו נציגות הולמת של 94 חברי כנסת. בניגוד לגירוש, שאף הוא לא שמחה גדולה, אך מה לעשות והשפה בכל זאת נאלצת לייצג מציאות, הרי ששם העצם הזה מחליק יפה על הלשון. ביהדות נשים מגורשות למשל ואין מי שירים גבה.

הטרנספר לעומת זאת, אותו רעיון עִוועים מבית מדרשם של כהנא בשנות ה-80 זכה אמנם לאהדה בקרב השוליים הימניים אך עורר התנגדות שלא לומר שאט נפש בקרב מוסדות המשטר הציוני. ביניהם הצבא, המשטרה, יצחק זמיר היועץ המשפטי לממשלה דאז, חברי כנסת רבים ואפילו רשות השידור (שהקפידה לא לצטט אותו, ודאי שלא לראיין אותו מחמת חשש להסתה), שראו בכהנא ובדרכו סכנה לדמוקרטיה והוקיעו אותו מתוכם.

שוטר ממשטרת ההגירה בודק מסמכים של מהגר מאפריקה. רעיון העִוועים מבית מדרשו של כהנא בשנות ה-80 עורר התנגדות שלא לומר שאט נפש בקרב מוסדות המשטר הציוני. צילום: יותם רונן/אקטיבסטילס

מן הראוי להיזכר בכמה מהתבטאויותיו של כהנא הדומות דמיון מפתיע להתבטאויותיו אלי ישי למשל – "אזרח מדינת ישראל יכול להיות רק בן העם היהודי" או שנינה אחרת: "רק דרך אחת פתוחה לפנינו: העברה מיידית של הערבים מארץ-ישראל לארצותיהם. כי לגבי ערביי ארץ-ישראל ויהודיה יש רק פתרון אחד: הפרדה. היהודים בארצם, ואילו הערבים בארצותיהם. הפרדה. רק הפרדה".

אך לא רק התבטאויות היו לו לכהנא אלא גם הצעות לחוקים המהדהדות בקול רם את החקיקה הגזענית המאפיינת את ממשלת נתניהו. כך למשל הציע כהנא חוק למניעת התבוללות הגוזר עונש מאסר על נישואים ואף על קיום מגע מיני בין יהודי לערבייה או ערבי ליהודייה. הצעת חוק נוספת עיקרה – לא-יהודי שיסרב לקבל את מרות היהודים לא ייחשב לאזרח אלא לתושב גר. לא בכדי  זכו חוקים אלה לכינוי חוקי נירנברג בקרב מתנגדיו – שהיוו בזמנו רוב, עד כמה שזה נשמע מפתיע בימינו.

בשנות ה-80 הרחוקות הרוב ראו בכהנא ובדרכו סכנה לדמוקרטיה והוקיעו אותו מתוכם. צילום: - cc by-ygurvitz

אילו היה כהנא קם מקברו, אין בלבי ספק כי היה זוכה למושב של כבוד בכנסת ישראל ולאהדת הציבור לא פחות ממירי רגב, אלי ישי, אופיר אקוניס, מיכאל בן ארי, זאב אלקין, אביגדור ליברמן וגזענים רבים אחרים – גלויים או נסתרים – ובראשם בנימין נתניהו הנושא באחריות למופע האימים המתרחש יום-יום שעה-שעה במוסדות השלטון ובחוצות הערים בכל הנוגע לאוכלוסיית הפליטים ומהגרי העבודה.

באותם ימים במחצית שנות ה-80, שגם אליהם אין סיבה להתגעגע, יצא לכל הפחות היועץ המשפטי לממשלה בבקשה לוועדת הכנסת להצר את צעדיו של כהנא. פעילותו של כהנא ותומכיו נתפסה בקרב הציבור בישראל כפעילות גזענית, נפשעת, "תופעה חולנית" כך לפי זמיר, שהזכירה לרבים לא רק את הדוקטרינה הנאצית שמטרתה היתה לשנות את המפה האתנית של אירופה, אלא גם תקופות חשוכות אחרות בין השאר הרקונקיסטה שהובילה לגירוש ספרד הן המוסלמי הן היהודי – מן הראוי לציין שהספרדים לא המציאו את הטרנספר שהיה מוכר עוד בעולם העתיק – גירוש האינדיאנים ויישובם ב"שמורות", הגירושים של סטלין ועוד ועוד. בסופו של דבר הוגבלה חסינותו הפרלמנטרית של כהנא, צעדיו הוצרו ופיו המסית לגזענות נסתם בעזרת המשטרה שישבה לו על הזנב ומנעה את הופעותיו הפומביות.

בימים אלה, בהם הרחובות בוערים משנאת אדם ולו רק בהיותו "שחור", קשה להעלות על הדעת את היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין – שדווקא עכשיו בחר להיטפל לפרשת קם ולהעמיד לדין את העיתונאי אורי בלאו – יוצא בבקשה לוועדת הכנסת להצר את צעדיהם של כל אותם שמניתי לעיל ועוד רבים אחרים. על מעמדה ותרומתה של התקשורת הצמאה לדם, להפללתה של אוכלוסייה שלמה על לא עוול בכפה – אין אפילו טעם להרחיב את הדיבור, רק להתבייש. בשעה שמירי רגב או אלי ישי משלהבים בדברי הבלע שלהם את הרחוב, התקשורת ממחזרת את דבריהם שוב ושוב כמו בשטיפת מוח, מארחת אותם בפלטפורמות שלה ומפיצה את משנתם בקרב מיליונים.

ולגבי המשטרה והצבא – נו באמת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ג. אביבי

  מאוד קל להשתלח בסרסורי הגזענות שהתקשורת הישראלית נוהגת ומשתדלת להבליט: אלי ישי, מירי רגב, בן-ארי – הם אכן מחרחרי גזענות ורפיי מוסר – רק שהכותבת שוככת שני דברים חשובים. ראשית, המוזכרים בכתבה הם סוכני הגזענות האשכנזית, זאת שחולמת על ארץ ישראל "נקיה" ככל האפשר משחורים אבל גם מצפופי פיגמנטים אחרים: המזרחים, האתיופים והפלסטינים. לא פחות בעייתית בעיני היא הזכרתם של סרסורי הגזענות המזרחים ועשיית הנחה בלתי מובנת לכוהני גזענות ארסיים לא פחות – אבל בני השבט הנכון. לדוגמה:
  ח"כ אופיר אקוניס, שהתקשורת אוהבת לחבק, קורא להטיל 5 שנות מאסר + חצי מיליון ₪ קנס על כל מי שליבו ומצפונו לא עמדו להם והסכימו לשכן בביתם מהגרים/פליטים מאפריקה.
  ח"כ ישראל אלדד מהאיחוד הלאומי קורא לכנסת לחוקק חוק שעל פיו כל זר המנסה להסתנן לישראל, כמו הסודנים והאריתריאים, יירה ע"י כוחות צה"ל. אלדד, אדם משכיל ופרופסור לרפואה, נכנס לכנסת כמי שבא מהפלג הטרנספריסטי (הסיעה של רחבעם-"גנדי"-זאבי שסימנה היה ט – טרנספר). זאבי, שאלדד הוא ממשיכו האידיאולוגי, שאף לגרש את כל "ערביי א"י" (הפלסטינים) משטחי ישראל – לטרנספר אותם בלשונו. איש במערכת הפוליטית והמשפטית בישראל האשכנזית-ציונית לא טרח להרהר על פסילתו של זאבי והוצאת מפלגתו האולטרה-פשיסטית אל מחוץ לחוק. כל זה ממש באותה תקופה שכהנא פעל ונכנס לכנסת ולבסוף נפסל. את מאיר כהנא ומפלגתו היה קל לפסול כי הוא היה אורח מארה"ב ושידר ביזריות בהופעותיו ונאומיו. אלא שרעיונותיו כלל לא היו שונים מאלה של רחבעם זאבי ויורשיו.

 2. מאיר בביוף

  יותר ויותר מצטייר אלי ישי כנכס היקר ביותר שקם אי פעם עבור כיסוי ערבתו של השמאל האשכנזי בישראל. מה היה עושה שמאל זה אלמלא היה לו מזרחי בדרג מיניסטריאלי, העונה לכל "דרישותיו" הסטריאוטיפיות והגזעניות? האם שמאל זה, באמצעות שכירת עט מזרחית, העוטה לעצמה שם אשכנזי מנכר וזר, אינו מסוגל לשאול את עצמו שאלה פשוטה, כמו: נניח שאלי ישי ומירי רגב (ושאר ה"מטרות המזרחיות" שסומנו בקפידה), לא ישתתפו יותר ב"משחק", ומה אז? היות ש"חזרה" השליטה האשכנזית, ניתן מט לגזענות במדינה? עד כדי כך פשטנית החשיבה של אשכנזי השמאל, שאינם מחשבים לחדול לרגע מדפוסי חשיבתם המשמימה?

  ואולי טיפ קטן לשכירת העט של בני עדות העדתיות האשכנזית: שמא הגיעה שעת האמת, בה יראו לנו סוף סוף בני אשכנז הנאורים כיצד לקבל את פניהם של מהגרי העבודה המסכנים מאפריקה? הרי יש להם ניסיון מוכח, בעיקר לאנשי השמאל המיתולוגי של הישוב כנרת, שהראה לכולנו איך מקבלים כהי עור כפי שצריך, ועולים תימניים חוו על בשרם את נאורותו של השמאל האשכנזי. ברנשטיין הנוכחית, את אפילו לא חייבת לחזור לאזולאיות שלך כדי להבין עד כמה בעייתית העמדה שאת נוקטת. אפילו ההתאשכנזות שלך נעדרת כשרון.

 3. הכהניזם הוא סרטן בגוף המדינה

  כהנא [וגם בנו] נרצחו בגלל ההסתה שהיתה כל עיסוקם.

 4. מוניק אזולאי

  מי כמוך אמור לדעת, שהכנסת אורחים היא כמעט בדי.אן.איי של המזרחים. לא הייתה קבלת פנים יפה יותר מזו, שבה תושבי התקווה קיבלו את מהגרי העבודה. ואולם, לאחר ההצפה, המצב היה לבלתי אנושי.
  כי זאת לדעת: ביסודה של כל סוגיית מהגרי העבודה והפליטים, מונחת הבעיה העדתית.
  הנה לך כמה דוגמאות שעשויות, אולי, להעירך מהתרדמה הדוגמטית בה את שרויה, באשר לגזענות האשכנזית.
  האחת: היום פורסם גילוי דעת של חתני פרס ישראל ו"אנשי רוח" (אגב, שום אזולאי ושמות הדומים לו לא מופיעים ברשימה), המגנה את הגזענות כלפי המהגרים. למותר לציין, כי בקרב החותמים האשכנזים, אין ולו גם אחד, שסודאני או סנגאלי, הוא השד יודע מי, שעושה את צרכיו בחצר ביתם של החותמים הנאורים הללו. הם גם לא רואים פליטים שחורים, ברדיוס של לפחות עשרה קילומטרים מבתיהם. אדרבא, אם כל כך מצרים על מצבם, יואילו נא לאמץ סודאני או שניים.
  הדוגמה השנייה: לפני כשבועיים התנפלו שני עיתונאים המתיימרים להיות נאורים ושמאלנים, רחמנא לצלן, על תושב שכונת התקווה באגרסיביות ובחמה שפוכה. האחד: מוטי קירשנבאום. היצור הנתעב הזה מתגורר במכמורת, יישוב שהמגורים בו מתאפשרים אך ורק על פי פסיקתה של ועדת קבלה. אילו היית מנסה להתקבל לישוב הזה, בשמך המקורי, גברת אזולאי, היית חוטפת מן הסתם בעיטה בישבנך! אפשר שכברנשטיין כן היית מתקבלת, ואולם רק אם היה לך הון מספיק לכך. הקירשנבאום הזה, רואה, אם בכלל, סודאנים אך ורק כשהם מנקים את הבריכה בווילה ההדורה שלו. ומעת לעת, בנסיעותיו לאפריקה, לכתבות המצ'וקמקות שלו. קירשנבאום עשה את הונו כשעבד אצל סטף ורטהיימר, הנמנה עם 500 עשירי תבל. לקירשנבאום המגלם את השמאל האשכנזי, לא הפריעה מעולם העובדה שסטף פסל על הסף כל התארגנות עובדים במפעליו – מפעלים שמרביתם מומנו ממענקי המדינה. כלומר, בין השאר מכספם של הורייך היקרים למשפחת אזולאי זכרם לברכה.

  השני: ירון לונדון ( האם ניסים סרוסי מזכיר לך דבר מה?). הלה, מתגורר במגדל יוקרתי, איך לא, בצפונה של תל אביב. אין שום סודאני המטריד את ילדיו ונכדיו, גונב את הסלולארי היקר שלו ועושה את צרכיו בחדר המדרגות של הבניין המפואר בו מבלה את חייו. הגזען הזה, לונדון, כתב, אגב, שיר הטלפון של הגששים, שבו מוזכרת אחת אזולאי, על דרך הגיחוך, כמובן, התנאה בנאורות, ועט, באלימות ממש על תושב התקווה, שחסר את אוצר המילים העשיר של לונדון. שהרי, ראשי עיריית תל אביב לדורותיהם, אשכנזים כולם, כמובן, לא זרקו זין על מערכת החינוך בתקווה.

  הדוגמה השלישית: מחלקי המרק למיניהם. הללו, חוזרים לבתיהם הנאים, לעת ערב מצפון תל אביב, כשרוחם טובה עליהם. כמו חיילים בצבא הישע, הם חסודים ודמים את עצמם לאלטרואיסטים. החצופים האלה בוחרים להקים ד-וו-ק-א בדרום העיר. עם רדת החשיכה, יאכלו המזרחים את כל החרא שנותר.
  בכל האמור לעיל, אין, חלילה, משום הצדקה כלשהי לגילויי הגזענות נגד מהגרי העבודה. אדרבא, שיבואו בהמוניהם! ואולם, המקום להעניק להם כרטיסי נסיעה היישר לשכונות של המזרחים בדרום תל אביב (חוצפה וגזענות אשכנזית, המרקיעה שחקים), שיגיעו כמיליון, נניח, לצהלה, לרמת השרון, לכרמל, לסביון, להרצליה פיתוח, לכפר תבור, לדגניה, לכנרת ( יישוב שהפגין נימוסים עילאיים כלפי כהי עור, הדומים במקצת למהגרי אפריקה), עין שמר, משמר העמק.

 5. נפתלי אור-נר

  כאשר כותב מאן דהוא ביקורת על המצב הקיים, זו חוכמה קטנה מאד לציין את כל אלו אשר אינם מבוקרים בכתבה. הכותבת תיארה, בעיקר, מצב קיים עכשוי.
  באשר לטענה הפרימיטיבית לפיה :יואילו נא תושבי השכונות המבוססות כלכלית לקלוט מהגרים, ואח"כ נשמע אותם, יש לומר שלא המדינה, וודאי לא תושבי השכונות המבוססות, הפנתה את המהגרים לדרום ת"א אלא העובדה הכלכלית הפשוטה לפיה המגורים באזור זה זולים יותר, ולכן נוצרת מוטיבציה למהגרים עניים אלו לגור שם.
  ולאילנה – יישר כוח על מאמרך

 6. דרור בל"ד

  כהנא לא הסית לגזענות אלא לציונות. בניגוד לאחרים – אלו שהצרו את צעדיו ולבסוף גרשו אותו מהפרלמנט הציוני – כהנא הודיע לכל הגמלים שהסתכלו במראה וסברו כי הם עופר איילים כי היצור הניבט אליהם במראה הוא הציוני. האם ניתן להמשיך בפרוייקט הציוני ללא גירוש נוסף? תהה כהנא ולא זכה לתשובה עד עצם היום הזה. שאלה זהה שאל גם בשארה, גם הוא בעומדו בפני דוכן הנואמים, וגורלו היה זהה לזה של כהנא.

  יצחק זמיר, חברי כנסת רבים ואפילו רשות השידור, שראו בכהנא ובדרכו סכנה לדמוקרטיה והוקיעו אותו מתוכם, נטו לשכוח כי מה שמכונה דמוקרטיה בשיח הציוני הושג רק לאחר גירוש 48. ללא גירוש זה לא היו יכולים להתהדר בדמוקרטיה אלא היו נאלצים כבר אז לכונן שלטון אפרטהייד. אלי ישי, ממשיך דרכו של כהנא, אמר כי "בבחירה בין להיקרא 'נאור וליברל' אך ללא מדינה יהודית וציונית, לבין להיקרא 'חשוך וגזען' אך אזרח גאה, אני בוחר באפשרות השנייה". גרועים ממנו, ממשיכי דרכו של בן גוריון, ממשיכים להתהדר עד עצם היום הזה בדמוקרטיה ולרצוח ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית.

  אותם רוצחי ילדים המשיכו גם לקיים קשרים דיפלומטיים עם הגרועים שברודנים. כדאי לבדוק מה עולל פושע המלחמה שמעון פרס לאורך ההיסטוריה הציונית, כדאי לבדוק מה הרוויח ארכי פושע המלחמה אהוד ברק מקשריו עם רודנים מאפריקה, ביניהם נשיא אריתריאה. כדאי גם, בין תיבול המלח לבין הוספת הפלפל למרק, להזכיר את שמותיהם של ארכי פושעים אלו, לפני שנטפלים לאנשים ישרים והגונים כמו כהנא ואלי ישי, אנשים שאומרים את האמת, את כל האמת ורק את האמת, בכל הנוגע לשאלה מיהו ציוני.

  והערה לנפתלי אור נר. מי שהפנה את המהגרים לדרום ת"א, או ליתר דיוק לתחנה המרכזית שם, היו הפורעים הציונים. תוכל לראות זאת בכל סרטון הסתה שמפיצים תומכי רגב, ישי, בן ארי ושכמותם. (ראה למשל "תחקיר" של דני קושמרו – כך מציפים מסתננים סודאנים ואריתראים את ישראל, ערוץ 2, נמצא ביו טיוב). העובדה ששם האחראי – שם פרטי, שם משפחה ומס' ת.ז. של האחראי הישיר להוראה זו – אינה ידועה ואף אחד לא טורח לבררה (ובמקום זאת מופצות שמועות בסגנון תגובתו של אור-נר) מראה עד כמה אין הציונים מעוניינים לדעת מי האחראים האמיתיים למצב בשכונות דרום ת"א, כמו גם באילת, ערד, אשדוד, ועוד ועוד מקומות שתושביהן מכונים גזענים בשיח הציוני-אשכנזי.

 7. עמית

  " מן הראוי להיזכר בכמה מהתבטאויותיו של כהנא הדומות דמיון מפתיע להתבטאויותיו אלי ישי למשל – "אזרח מדינת ישראל יכול להיות רק בן העם היהודי" או שנינה אחרת: "רק דרך אחת פתוחה לפנינו: העברה מיידית של הערבים מארץ-ישראל לארצותיהם. כי לגבי ערביי ארץ-ישראל ויהודיה יש רק פתרון אחד: הפרדה. היהודים בארצם, ואילו הערבים בארצותיהם. הפרדה. רק הפרדה"."

  —– אף לא אחד מהציטוטים דומה ולו במעט לשום דבר שהגזען אלי ישי אמר מעולם.

  "לא בכדי זכו חוקים אלה לכינוי חוקי נירנברג בקרב מתנגדיו – שהיוו בזמנו רוב, עד כמה שזה נשמע מפתיע בימינו."

  —— לא נשמע מפתיע בכלל, והם היו נדחים באותו רוב גדול, אם לא יותר גדול, גם כיום. חוקים אשר פחותים ברמת הגזענות שלהם בעשרות מונים נדחו.

  "בימים אלה, בהם הרחובות בוערים משנאת אדם ולו רק בהיותו "שחור", קשה להעלות על הדעת את היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין – שדווקא עכשיו בחר להיטפל לפרשת קם ולהעמיד לדין את העיתונאי אורי בלאו – יוצא בבקשה לוועדת הכנסת להצר את צעדיהם של כל אותם שמניתי לעיל ועוד רבים אחרים."

  —— כמובן שלא, שכן אף לא אחד מהאנשים שציינת בר השוואה לכהנא, בטח שלא מבחינה משפטית, ולא הצלחת להוכיח שום השוואה שכזו. הציטוטים של כהנא חמורים בעשרות מונים מאלה של הח"כים שציינת, והצעות החוק של כהנא היו חמורות בעשרות מונים מהצעות החוק של היום, שגם הן נדחות לרוב.

 8. ג. אביבי

  אתה כאילו שוכח את הביקורת המושמעת כאן מצד ה"שמאל" האשכנזי מבוסס נגד תושבי שכונות העוני, על כך שהם מאשימים אותם בגזענות, תוך התעלמות ממצבם הקשה. אין לי ויכוח איתך על מה גורם למהגרים להתרכז בשכונות העוני, ברור שמחירי הדיור שם. מכאן ועד אמירתך יש אוקיאנוס של אטימות והתנשאות:
  "באשר לטענה הפרימיטיבית לפיה :יואילו נא תושבי השכונות המבוססות כלכלית לקלוט מהגרים, ואח"כ נשמע אותם, יש לומר שלא המדינה, וודאי לא תושבי השכונות המבוססות, … לגור שם."
  מה בדיוק פרימיטיבי בטענה הזאת? האם להצביע על כך שתושבי השכונות העניות ניזוקים מן העובדה הזאת? האם להצביע על כך שמבקריהם מהשכונות המבוססות לא חווים את היומיום של תושבי התקווה? האם להצביע על כך שה"שמאל" הישראלי מתעלם 60 שנה ממצוקת המזרחים, כגון בשכונות העוני של ת"א, ומתעורר רק כאשר המקופחים הוותיקים שם משמיעים קולות של גזענות נגד המהגרים החדשים?
  האם קבלת הפנים האוהדת לח"כי הימין שם לא מעידה על הזנחתם הפתולוגית ע"י ה"שמאל" האשכנזי?