רוחצים באותו הים

המשמעות מאחורי פתרון הפלא למצוקת החשמל בדמות קיצוץ באספקת החשמל של ישראל לעזה, הוא פחות מים זורמים, פחות שעות חשמל לבתי החולים, ויותר זיהום של הים אותו כולנו חולקים. מאהר נאג'ר בעקבות האיום הקבוע על השאלטר
מאהר נאג'ר

כסגן מנהל רשות המים המוניצילית של חופי עזה, הקשבתי בפליאה לקריאתו האחרונה של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, לקצץ את אספקת החשמל שישראל מוכרת לעזה, לאור המחסורים הצפויים בחשמל בישראל בקיץ. האיום הנוכחי לא עלה לבסוף לדיון, אך ההצעה אינה יוצאת דופן – אחת לכמה זמן מציעים חברי כנסת הצעות לניתוק עזה מחשמל ותשתיות, והקיץ עוד ארוך.

האם השר להגנת הסביבה איננו מבין שפגיעה באספקת החשמל לעזה תפגע גם בסביבה שחולקות ישראל ועזה? כל הפחתה נוספת באספקת החשמל המוגבלת גם כך לעזה לא תאיים רק על פעילותם של מוסדות בסיסיים כגון בתי חולים, בארות מים ובתי ספר – היא גם תזהם את קו החוף המשותף לה ולישראל, בדיוק בעונת הרחצה. כמו כן, היא תזהם את הנחל הזורם מצפון רצועת עזה לארז בשפכים גולמיים.

מאז שישראל הפציצה את תחנת הכוח של עזה ב-2006, עמיתי ואני נאבקנו לספק מים טריים למשפחות בעזה ולטהר את 80 מיליוני הליטרים של שפכים שאנו משאיבים לתוך היום מדי יום. הנזק לתחנת הכוח (שתיקונה טרם הושלם), הגבלות ישראליות על העברת דלק, ציוד ומומחים לתוך רצועת עזה ומחוצה לה ומחלוקות פיננסיות בין שתי הממשלות הפלסטיניות – כל אלה הביאו את התשתית העזתית למצבה הפגיע הנוכחי: 12 שעות של הפסקות חשמל מדי יום, אספקת מים ל-75% מהבתים רק אחת לשלושה או ארבעה ימים, ו-80 מיליוני ליטרים של שפכים שמושאבים לים אחרי שעברו רק טיהור חלקי או לא עברו טיהור כלל. הבעיה מוחמרת על ידי גירעון חשמל של 40% בעזה ומחסור גדול בדלקים, שמוציאים את הגנרטורים מונעי הסולר המיועדים לגיבוי מחוץ להשיג ידם של רוב האנשים.

דייגים בחוף הים של עזה, 2008. צילום: United Nations Photo, cc by-nc-nd

אנו בעזה מנסים לפתח את התשתיות שלנו, להתגבר על הגירעון בחשמל ולשפר את מערכות טיהור המים והשפכים שלנו. ישנן תוכניות להגביר את אספקת החשמל ממצרים; לתקן ציוד נוסף שנפגע בהפצצה של תחנת הכוח ב-2006; ולשדרג את מתקן טיהור השפכים של העיר כך שנוכל לטפל בשפכים בבטחה בטרם נזרים אותם לים. אבל כרגע, עזה תלויה בישראל לאספקת יותר מ-50% מהחשמל שלה – והאפסקה הנוכחית רחוקה מלהספיק. קיצוצים נוספים משמעם פחות מים זורמים למשפחות, פחות שעות של חשמל לבתי החולים, ויותר זיהום שמושאב לים – אותו הים שעזה חולקת עם תושבי אשדוד ותל אביב.

בעבר, בעת שיאים במשבר החשמל של עזה, כבר היו דיווחים על כך שהשפכים מגיעים אל מתקן ההתפלה באשקלון. אני לא רוצה לחשוב על מה שיקרה לילדינו ולילדיכם במהלך עונת הרחצה הקרובה, אם הפסקות חשמל יחתרו עוד יותר תחת יכולתנו לטהר את השפכים שאנו מזרימים אל הים התיכון.

אני מהנדס, לא פוליטיקאי. עמיתי ואני מנסים בסך הכל לספק סביבה בריאה לילדינו. הפסקת אספקת החשמל הישראלית תהיה מסוכנת – לנו ולכם.

הכותב הוא סגן רשות המים של עיריות החוף בעזה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דןש

  אם מדובר על קיצוץ – יש להפעיל את מלוא הקריטריונים בהם יערך הקיצוץ בשטחי מדינת ישראל.
  אם לקצץ יש להפעיל את אותם הקריטריונים, בהם יערך קיצוץ לצרכני חשמל שמחוץ לגבולות מדינת ישראל.
  כמובן שאין ואסור שיהיה קיצוץ במפעלים חיוניים כמו: בתי חןלים, הספקת מים, טיפול בביוב, בתי ספר וכו'. נדמה לי שלצרכים הללו והללו בלבד מדינת ישראל, גם כיום ואפילו ב"עונות שפע" מספקת ותספק – כפי שמוגדרת "מנת ברזל" חיונית.
  דוגמא טובה ותקדימית היא הספקת המים לירדן – כמות שנתית קבועה על פי ההסכם ללא התייחסות למלאי ולמצאי.

 2. אופירה הניג

  אני מחפשת את המאמר הזה בשפה האנגלית. האם ידוע למישהו אם זה תורגם?

 3. מוישהפ

  לא שזה יוצא דופן. זה בדר"כ מה שקורה כשמבלבלים שמרן כמוהו עם עובדות.