אלה תולדות הגירוש

משנות השמונים מתמודדים תושבי סוסיא עם מציאות של עקירה שיצרו בשטח המתנחלים, בסיוע הצבא, תוך שימוש בצעדים שיש בהם כדי עקיפה של בית המשפט. דולב רהט עם היסטוריה מקוצרת של סוסיא הפלסטינית
דולב רהט

השבוע הודיע המנהל האזרחי לתושבי סוסיא הפלסטינית על כוונתו להוציא בקרוב לפועל שישה צווי הריסה שהוצאו בשנות התשעים ובשנת 2001. צווים אלה חלים על מרבית שטחה של סוסיא ומתייחסים לכחמישים מבנים, הכוללים מבני מגורים, דירים, מתקנים להפקת אנרגיה סולארית ובורות מים (סוסיא הפלסטינית, כמו מרבית הח'ירבות בדרום הר חברון, אינה מחוברת לרשתות החשמל והמים). צווים אלה מתווספים לצווים דומים רבים שניתנו בסוסיא בעת האחרונה.

צווי ההריסה ניתנו על אף שמדובר בבנייה על אדמותיהם הפרטיות של תושבי סוסיא הפלסטינים ועל אף שבהיעדר מכוון של תוכנית מתאר, אין בפני תושבי סוסיא הפלסטינית אפשרות לקבל היתרי בנייה מן המנהל האזרחי. אם יצאו ההריסות אל הפועל, יושלכו מאות תושבי סוסיא הפלסטינית אל שמש המדבר היוקדת, בפעם החמישית מאז נכבש האזור בידי מדינת ישראל.

הכפר הפלסטיני סוסיא קיים מאות שנים, הרבה לפני שקמה בשכנותו ההתנחלות סוסיא ב-1983. עדות כתובה לקיומו של יישוב במקום קיימת כבר משנת 1830, והוא מצויין גם במפות מנדטוריות מ-1917. ב-1948 התווספו אל האוכלוסייה המקורית פליטים פלסטינים שגורשו מאזור רמת ערד ורכשו קרקעות באזור. תושבי ח'ירבת סוסיא, השוכנים עתה במתחמים מבודדים באזור שמצפון להתנחלות, חיו במקור בכפר "סוסיה אל קדימה" באזור בית הכנסת העתיק של סוסיא, אזור בו היה עד שנות ה-80 כפר מיושב. בעלותם על אדמה זו מבוססת משפטית ואף עורכת הדין פליאה אלבק, מאדריכליות מפעל ההשתלטות על קרקעות הגדה המערבית, כתבה בחוות דעת מ-1982 כי הקרקע היא בבעלות פרטית.

סוסיא, 15.06.12. צילום: Anne Paq/Activestills.org

בחודש יוני 1986, כשלוש שנים לאחר שהוקמה באזור ההתנחלות סוסיא, הופקעו שטח הכפר הפלסטיני סוסיא "לצורכי ציבור" והמקום הוכרז אתר ארכיאולוגי. מאוחר יותר הוכנס השטח שהופקע לתוך שטח השיפוט של ההתנחלות סוסיא. הכניסה לשטח זה אסורה על פלסטינים מכוח הצו הצבאי האוסר על פלסטינים להיכנס לשטחי ההתנחלויות כולן ללא אישור מיוחד.

תושבי הכפר גורשו מבתיהם ומאדמתם ואיבדו את מרבית רכושם. התושבים לא יכלו להתנגד לגירוש, אולם הם המשיכו לעבד את אדמותיהם (הפרטיות) והתיישבו באיזור המרוחק כ-500 מטר מכפרם, המוכר כיום כרוג'ום אל-חמרי, ליד ההתנחלות סוסיא. הקרבה להתנחלות בעלת הגגות האדומים, שתושביה לא חפצו בשכנים ה"חדשים"-ישנים, הביאה על התושבים הפלסטינים גירוש שני. לילה אחד בשנת 1990 הם הועמסו על משאיות שלקחו אותם (ואת חפציהם) לאיזור צומת זיף כ-15 קילומטרים צפונית לסוסיא. כיוון שמכפרם ומה"רוג'ום" הם כבר גורשו, חזרו התושבים לשטחים החקלאיים שבבעלותם והתמקמו במערות ובחושות, כשכל משפחה חיה מעתה באדמותיה החקלאיות.

גם בכך לא תמה מסכת תלאותיהם של התושבים. במהלך העשור הבא השתלטו מתנחלי סוסיא על אדמות שכניהם ויצרו למעשה שטח סגור בלתי רשמי אליו נמנעה כניסתם של פלסטינים. במספר מקרים נורו ונהרגו תושבים ששהו בשטח זה, וביניהם מחמוד מוחמד אל-נוואג'עה שנהרג בידי מתנחל בשעה שרעה את צאנו באדמותו ב-1991, ומוסא אבו סבחא שנורה בראשו בידי יורם שקולניק לאחר שנעצר ונכבל בידי הצבא. האופן בו מתייחס הצבא לאזור האסור, שגבולותיו מעולם לא הוכרזו ומשתנים תדיר לפי גחמות החיילים והמפקדים, מודגם היטב בווידאו זה מנובמבר 2010, בו נראה חייל תוקף באכזריות ועוצר את נאסר א-נ'וועאגה, צלם בצלם ופעיל תושב סוסיא, שיצא להגן על ילדים שרעו את הצאן של משפחתם אל אדמות המשפחה, ושחיילים ניסו לעכבם:

ביולי 2001, בעקבות רצח המתנחל יאיר הר סיני באזור סוסיא, הפכו תושבי סוסיא מטרה לפעולת נקם ולגירוש נוסף. הגירוש בוצע בלי אזהרה והיה אלים במיוחד, מערות נהרסו, בארות נסתמו, שדות הושחתו וחיות הומתו. לגירוש התלוו מעצרים אלימים ומכות. לפי עדויות התושבים, חלק מהאנשים שנכחו בפעולת הגירוש היו אזרחים ולא אנשי צבא או משטרה, וקיים חשש שמדובר היה במתנחלים שהכירו את האזור ופיקחו על העבודה.

ב-26.9.2001 הורה בג"צ להפסיק את הריסת המבנים. חלק מתושבי סוסיא חזרו בחודשים שלאחר הגירוש אל אדמותיהם, ועברו את הקיץ בתנאים קשים. פעילים ישראלים הצטרפו אל מאבקם כנגד גזירת הגירוש. בסתיו 2001 התנהל מאבק משפטי בין התושבים, בסיועו של עורך הדין שלמה לקר ובין הצבא. בית משפט העליון הוציא צו ביניים והורה לצבא לאפשר לתושבים לחזור, וקבע כי גם הגירוש הזה, כמו קודמו, היה לא חוקי. לא כל התושבים חזרו אחרי צו הביניים, ואלו שחזרו, גורשו בפעם הרביעית, למרות צו הביניים, או "בטעות" כפי שהסביר זאת הצבא.

המציאות שיצרו בשטח המתנחלים, בסיוע הצבא, תוך שימוש בצעדים שאפשר להגדירם כ"עוקפי בית משפט", הפכה ליותר ויותר בלתי נסבלת. מעשי האלימות מצד המתנחלים הלכו ורבו, בנוסף הקימו המתנחלים מאחזים על האדמות ששימשו בעבר את התושבים הפלסטיניים: בשנת 2000 הוצבו קרוונים באזור רוג'ום אל חמרי, ב-2001 הוקם המאחז "חוות דליה" ועובתה חוות הבודדים שנקראה בראשית דרכה 'חוות מגן דוד' והמכונה כיום "מצפה יאיר". ב-2002 הוקם מאחז נוסף בתוך האתר האריכאולוגי סוסיא ממנו גורשו הפלסטינים ב-1986. כיום נמצאים בשטח האתר אכסניה, בריכת שחייה ומפעל למבנים יבילים. באופן רשמי חל איסור גם על המתנחלים לבנות בשטח האתר, אך נראה כי כאשר עבירות הבנייה בסוסיא הן של מתנחלים ולא של פלסטינים, לא אצה דרכו של המנהל האזרחי לטפל בהן. במשך כל השנים הללו המשיכו התושבים להיאבק על זכותם לחיות באדמתם, ואף ניסו להביא לאישורה של תוכנית מתאר לכפר, ניסיון שהוכשל על ידי מדיניות התכנון המפלה של רשויות הכיבוש.

מפת המאחזים סביב הבלתי חוקיים סביב סוסיא, הוכנה על ידי דרור אטקס

ההגנה והגיבוי שמספק הצבא למתנחלים מאפשרת להם לתפוס עוד ועוד אדמות של תושבי סוסיא הפלסטינים. עם השנים הסלימו המתנחלים את האלימות, מנעו מעבר של החקלאים לאדמותיהם בשטח הגדול פי עשרה (ראו מפה) מגודל ההתנחלות עצמה, פלשו והשתלטו על אדמותיהם החקלאיות של שכניהם ופגעו בכל מי שהפריע למימוש חזונם להשתלטות על האזור. הסכסוכים הפכו לאלימים. בעתירה לבג"ץ שהגישו בשנת 2010 תושבי סוסיא הפלסטינית באמצעות עמותת "שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם" בדרישה לרסן את אלימות המתנחלים ולאפשר להם גישה לאדמותיהם, נמנו 93 אירועי אלימות מצד מתנחלים כלפי פלסטינים, חלקם על ידי רעולי פנים. מאז התרחשו רבים נוספים. השחתת שדות ועצים, חבלה בבארות ובעוקבי מים, הרעלת שטחי מרעה ובארות מים, הטרדת רועים שיטתית ואפילו הצתות אוהלים ותקיפת משפחות בתוך ביתן באישון לילה, הם מחזות נפוצים בחייהם של תושבי סוסיא. למותר לציין, שהמשטרה מגלה אוזלת יד מוחלטת באכיפת החוק על מתנחלי סוסיא והמאחזים שלה.

באוקטובר 2011 הכריז המפקד הצבאי על חלקים ניכרים מאדמות התושבים שלקחו חלק בעתירה כ"סגורים בפני ישראלים" כדי למנוע המשך השתלטויות והסגת גבול. כפעולת נקם על סגירת השטחים ועל עתירתם של תושבי סוסיא הפלסטינים, הגישו בפברואר 2012 ארגון הימין "רגבים" והאגודה השיתופית סוסיא (המנהלת את ההתנחלות) עתירה לבג"ץ (בג"ץ 1556/12), בה הם דורשים להרוס את מבני הכפר, אשר תואר בעתירה כ"מאחז בלתי חוקי". עתירת רגבים הוגשה כנגד כל העותרים בעתירה תושבי סוסיא משנת 2010. עתירת רגבים הופנתה באופן אוטומטי וללא כנגד כל העותרים, על אף שרובם מחזיקים באדמות בכפר מבלי להתגורר בו ומבלי שיהיו בבעלותם מבנים בכפר. נראה אם כי עתירת רגבים הוגשה כנקמה על עתירת תושבי סוסיא. בעתירת רגבים מועלית גם טענה בדבר "סכנה ביטחונית" הנשקפת למתנחלים מצד תושבי הכפר. המציאות סותרת טענה זו, וסגירת השטחים לישראלים בלבד ממחישה דווקא את הצורך של הפלסטינים בהגנה מפני המתנחלים.

העתירה אף מתעלמת מכך שהמדיניות התכנונית שמנהלת ישראל בשטח C מונעת מהפלסטינים המתגוררים באזור זה כל אפשרות לבנות באופן שיהיה חוקי בעיני רשויות הכיבוש. מאז שנות ה-70 חלה ירידה דרמטית בשיעור היתרי הבנייה לאוכלוסייה הפלסטינית. בשנת 1972 אושרו כ-97% מהבקשות, 2134 במספר. מאז חלה ירידה עד שבשנת 2005 אושרו רק 13 שהן 6.9% מתוך 189 בקשות שהוגשו. ניתן לראות שעם הירידה החדה באישורים, ירדה דרמטית גם כמות הבקשות. מגמה זו נמשכה גם בשנים האחרונות ואף הוחרפה. בשנת 2009 אושרו רק שש בקשות, ובשנת 2010 – שבע.

הריסות באום ניר, ליד האתר הארכיאולוגי של סוסיא, מאי 2011

מצד שני, מדיניות ההריסה המפלה נגד פלסטינים הוחמרה. על פי נתונים של המנהל האזרחי, בשנים 2007-2000 הוצאו לפועל כשליש מצווי ההריסה בקהילות פלסטיניות לעומת פחות מ-7% בהתנחלויות. בשנים 2011-2008 הרס המינהל האזרחי 1101 מבנים בקהילות פלסטיניות. באותן שנים, כל התוכניות שהוגשו לגבי שטחים פלסטינים נדחו ללא יוצא מן הכלל. המחדל התכנוני משתקף גם בהעדר תשתיות בסיסיות וחיוניות לאוכלוסייה הפלסטינית כמו חשמל, מים, חינוך ובריאות. בעוד המתנחלים זוכים לתכנון לתפארת. מנתונים אלו עולה שאין מדובר באילוץ חוקי אלא במדיניות מכוונת שמאחריה כוונה ברורה: לבצע טרנספר שקט של פלסטינים משטחי C, כפי שמשתקף גם בדוחות של נציגויות האו"מ והאיחוד האירופי.

ביום שישי תתקיים בסוסיא משמרת מחאה – לא להריסות בסוסיא

הכותב הוא פעיל תעאיוש. המאמר נכתב בשיתוף פעילי תעאיוש, והתודה נתונה לדרור אטקס ולעו"ד קמרמישרקי-אסעד, מנהלת מחלקת משפטים בשטחים הכבושים בעמותת 'שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם' על תרומתם הרבה למאמר זה

לקריאה נוספת:

'לנסר את נאסר', עדותו של נאסר נוועאג'ה על החיים בסוסיא

להכיר את הפנים של ילדי סוסיא בדרום הר חברון ולעצור את ההרס

תשליך/גדעון לוי

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איל כהן

  מצויידים במצלמות ובהוראות מפורטות איך לצאת מסכנים בצילומים שמוצגים לאחר מכן לעולם כולו…
  בזכותם אנחנו כאן!

 2. דרור בל"ד

  בתחילת החודש אמר ארכי פושע המלחמה ורוצח הילדים אהוד ברק שהצורך בקיום בית אל הוא לא רק התיישבותי אלא גם בטחוני (הבוקר הזה, אריה גולן, 1.6.2012).

  שיר חבר: הנרי קיסינג'ר אמר פעם שעל כל טנק שארצות הברית מעניקה במתנה לישראל, שכנותיה רוכשות ארבעה. הטענה שהלובי הציוני שולט בממשל האמריקאי לא משכנעת. חברת לוקהיד מרטין היא מפתחת הנשק הגדולה בעולם, ש-80 אחוז מתוצריה – מטוסים, טילים ומערכות חלל – נמכרים לצבא ארצות הברית. היא מייצרת את מטוסי F15 ו-F16 ועכשיו את F35. תקציב הלובי שלה לקונגרס, לסנאט ולבית הלבן גדול פי מאה מתקציב הלובי של אייפא"ק. האם הנשיא אובמה ילך ויישא נאום לפני לוקהיד מרטין כדי להצהיר שהוא תומך בהצעות שלהם? לא, אבל מול אייפא"ק הוא יכול להופיע וכשהוא אומר להם 'אנחנו נתמוך תמיד בישראל ואנו בעלי הברית שלה וכו" הוא משדר מסר ללוקהיד מרטין: ישראל תקבל את שלושה מיליארד הדולרים בשנה סיוע מארצות הברית ובכסף הזה היא תרכוש נשק מחברות אמריקאיות. הסיוע הזה, שמגיע בצורה של נשק, הוא בעצם סובסידיה לחברות אמריקאיות, והרווח נשאר אצלן".
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1208236.html

  החברים הנכבדים בתנועת השקר והפצתו ברבים, המכונה שלום עכשיו בשיח הציוני, גרסה מאז ולתמיד כי ההתנחלויות הן המכשול לשלום. השלום עליו הם מדברים הוא המשך הפורענות הציונית-אשכנזית בדרכים אחרות. משפטים כמו "המציאות שיצרו בשטח המתנחלים, בסיוע הצבא, תוך שימוש בצעדים שאפשר להגדירם כ"עוקפי בית משפט"…", לא היו מביישים את כתבנו לענייני ערבים\בטחון בתקשורת הציונית.

 3. בואו לסוסיא בשישי

  הכותב וחבריו הם המסורים שבפעילים. מספיק להיות רדיקאל-מקלדת ומחלק ציונים לכולם. בואו בשישי.

 4. דרור בל"ד

  הכותב וחבריו הם המסורים שבפעילים, אלא שאני מתייחס למה שנכתב ולא לפעילויות.

  ומה שנכתב היא טעות נפוצה אותה מפיצים בכוונת מכוון הארגון המכנה עצמו שלום עכשיו. להיות פעיל מבלי לדעת לטובת מה אתה פועל עלול להביא לנזק במקום לתועלת.

 5. פוניו דב

  דרור, אולי אני קשה תפישה. נגד מי אתה מסית? נגד ברק(פוליטקאי מהסוג הגרוע)? נגד אובמה( גם הוא פוליטקאי שבסך הכל רוצה להבחר שוב)? או נגד אנשים שרוצים שלום-וקורה מה שתמיד קורה בעולמינו: לא כולם מדברים באותה שפה אבל איש מהם לא רוצה מלחמה והרג!
  באשר לעובדות. במפות משנת 1841 (גיאוגרף גרמני Heinrich Kiepert ) ומשנת 1843( גיאוגרף בריטי W.Hughes ), שניהם בקרו בארץ והמפות שלהם משדרות אמנינות, מופיע היישוב Susieh בין היישובים
  Es semuie ובין El Kurmul מי שמעוניין, יכול לקבל ממני קישור לאתרים.

 6. דרור בל"ד

  איני מסית וחבל להשתמש במילים שרונן שובל משתמש בהם. אני מתריע בעיקר בפני אלה הרואים בברק פוליטיקאי מהסוג הגרוע במקום לראות בו ארכי פושע מסוכן המסכן את שלום העולם כולו. אנשים מהסוג זה הם המסוכנים שבאויבינו, שלא לומר אנטישמים הפועלים למען השמדתה של ישראל.

 7. דב פוניו

  הניסוח שלך ןשלי הם רק שונים בסגנון. בעיני אין פשע גדול יותר מלהיות פוליטיקאי מסוג גרוע- מי שמוביל לעשיית מעשים רעים ומתיימר להיות נציג ציבור.
  וברק לא היחיד.
  אז הבוחר אינו טיפש עד כדי לתת מנדט של נהג לברק.אבל מישהו טורח לתת לו את המפתחות- כי הוא בעצמו יודע רק לדבר גבוה אבל האמת שלא יודע כלל לנהוג.אותו צריך להעמיד בפינה.