אם לא תאכל, יבוא שוטר

השואו של משטרת ישראל מוכיח שאין לה מושג איך להתמודד עם הפגנות לא אלימות וכן שהאלימות המדודה שלה כרוכה בזהות המפגינים. רוויטל מדר משוכנעת שאילו הפגנת מוצ"ש הייתה מתרחשת במקום אחר, היו ננקטים בה אמצעי פיזור הפגנות חד משמעיים יותר מקריאות במגאפון
רוויטל מדר

אלימות השוטרים בהפגנה של מוצ"ש שגלשה ליום ראשון עת נמתחה הרבה מעבר לחצות, מעסיקה את כולם. העיתונים והאתרים מוצפים בתמונות של שמשות מנופצות לצד תמונות של מפגינים נחנקים ונדחפים על ידי שוטרים. האלימות שמדובר בה היא ה-אלימות בה"א הידיעה, כאילו היה מדובר באידיאה של אלימות. מתוך הדיבור הכולל הזה שמתייחס לאלימות דרך פריזמה אחת, כאילו אלימות זו אלימות זו אלימות, נעדרת מן הדיון האלימות שלא הייתה בהפגנה.

מפגין ושוטר בכיכר רבין, 23.06.12. האלימות שנעדרה מהפגנת מוצאי שבת היא אלימות מהסוג שמופנה שבוע לאחר שבוע כלפי מפגינים פלסטינים ומפגינים שמאלנים שחוצים את הקו הירוק כדי להפגין. צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס

האלימות שנעדרה מהפגנת מוצאי שבת היא אלימות מהסוג שמופנה שבוע לאחר שבוע כלפי מפגינים פלסטינים ומפגינים שמאלנים שחוצים את הקו הירוק כדי להפגין. היא לא הייתה שם, אותה אלימות שננקטת כאשר העניין המדיני-לאומי עומד על הפרק, ובעיקר כאשר מול השוטרים או החיילים לא עומדים יהודים כמותם. אם לפרוט את האלימות שלא הייתה לסוגיה, הרי שלא היה שימוש בכדורי גומי או בגז דמעות וגם לא בזרנוקי מים, לא הייתה שם אלימות שמתאשפזים בעקבותיה, שמותירה את חותמה, שפוצעת ממש ולא רק מכאיבה או מייצרת אי נעימות תקופתית. לא הייתה שם אלימות שעשויה להרוג. וכל זאת למרות ששעות רבות חלפו מזמן הדרישה להתפנות מהרחוב, והיא שבה וחזרה על עצמה.

אין בכך ניסיון להקטין את האלימות שהופנתה כלפי המפגינים ו/או לעודד את משטרת ישראל לנהוג בנו בפעמים הבאות כשווים למפגינים שאליהם למדינת ישראל אין טיפת כבוד וחמלה. אין באמירתי גם ניסיון לאותת על מצבים מסוימים שבהם אלימות כזו או אחרת מצד המשטרה היא מתקבלת ולגיטימית, אבל כשעמדתי שם, שעה אחר שעה, וכשהקריאות להתפזר לא חדלו מלחזור על עצמן במגאפונים, לא הצלחתי אלא לראות את האלימות שלא נוכחת שם. ראיתי את האלימות שדווקא לא ננקטה על ידי השוטרים, ולכן נותרה מחוץ לאירוע. ראיתי את האלימות המיועדת לאנשים נטולי זכויות, שלא יכולים להתלונן במשטרה ולהגיע עם תלונתם עד לאמות בית המשפט. שם נוכחת אלימות שאין לה גבולות, שכן בעמידה של יהודי מול לא יהודי, המושג של חציית הגבול אינו חלק מהלקסיקון. לעומת זאת, באלימות של יהודים כלפי יהודים קל מאוד לעבור את הגבול, ובהתאמה לשנות את הסטטוס קוו – פעולה שמשטרת ישראל סולדת ממנה.

ביום ראשון בערב, איומיהם של השוטרים היו ריקים. הם הזכירו בעיקר את האיום שבעבר הפעילו בתדירות גבוהה על ילדים: "אם לא תאכל, יבוא שוטר". הגעתו של השוטר כשלעצמה היא-היא האיום, ולא מה שיעשה השוטר לאחר שיגיע לזירת אי-האכילה. ההגיון שבסיס האיום אומר שדי בהגעתו של השוטר כדי לעורר בילד אימה ולהשיב את הסדר על כנו.

כשיום ראשון כבר נכנס לתוקפו, השוטרים היו שם. עשרות מהם היו שם, וביקשו-דחפו שנעלה על המדרכה, שנפנה את הרחוב ושנתפנה. הם קראו במיקרופונים שלהם שמדובר בהפגנה לא חוקית, ושעלינו לזכור זאת. וגם, נאמר, כמה וכמה פעמים, שמי שלא יתפנה ייעצר. אמרו, וכאילו לא אמרו דבר, שכן די היה בחישוב מספרי קל כדי להבין שלא עצירת כולנו ולא סילוק כולנו הוא באמת אפשרי. השוטרים שניסו לדכא את ההפגנה של שבת בערב נתנו מדי פעם שואו, עת קפצו אל תוך הקהל ומשכו מתוכו אל תוך חדר המעצר (קרי, חדר הכספומטים של בנק לאומי) את מי שסומן על ידם. אבל זה היה בעיקר שואו.

הפגנה נגד ההריסות בסוסיא, 22.06.12. המשטרה בהמשך לצה"ל יודעת שיש אמצעים לפיזור הפגנות של יהודים, ויש פיזור הפגנות של מי שאינו יהודי. צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס

מבעד לשואו ניתן היה לראות שמשטרת ישראל לא יודעת מה לעשות עם מחאה לא אלימה. גם צה"ל לא ממש מצטיין בכך, שכן אל מול הפגנה לא אלימה – לא אלימה כלפי החיילים והשוטרים ולא אלימה כלפי אף אדם או חיה אחרת – גם לא יודע מה עושים. אבל צה"ל לרוב מתמודד עם עם מי שאינם יהודים, ומתוקף כך אמצעי פיזור ההפגנות שלו הרבה יותר חד משמעיים מאשר קריאת איום תפל במגאפון פעם אחר פעם. וזה נכון גם לגבי המשטרה, שבהמשך לצה"ל יודעת שיש אמצעים לפיזור הפגנות של יהודים, ויש פיזור הפגנות של מי שאינו יהודי.

בהפגנה של מוצאי שבת פגשנו רק בטווח המצומצם של האמצעים לפיזור הפגנה, מה שאומר שהרבה מאוד אמצעים אחרים לפיזור הפגנות לא היו שם בכלל. וניתן להניח שהם לא יופיעו גם בהפגנות הקרובות, בין אם הפגנות אלה יכללו פגיעה רחבה יותר ברכוש ובין אם לא. זה הרי לא הקריטריון האמיתי לשליפת האלימות שהשוטרים לא הפעילו על מפגיני מוצ"ש.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אין להם אלוהים

  קודם צריך להכין את הקרקע ואת הלבבות ולשכנע את עמישראל שכל מי שמפגין נגד השחיתות השלטונית והכלכלית הוא אויב העם והוא יותר גרוע מהערבים, אחר כך אפשר כבר יהיה לירות כדורי גומי וכדורים חיים, דנינו פשוט קפץ שלב והלך יותר מדי מהר . קודם ינסו את זה על כמה מזרחים מתים בשכונות הדרום והפריפריה ואחר כך יעברו גם לתל אביב

 2. דרור בל"ד

  אירועי אוקטובר 2000. לא נשכח ולא נסלח
  http://jadal.mada-research.org/?LanguageId=3&VolumeId=30

  האלימות של הפורעים הציונים תוגבל רק ע"י השארת הנושא על סדר היום הציבורי והבינ"ל, וחשיפת ההקשרים בין פורענות אחת למשניה. לו יכל, היה ארכי פושע המלחמה ורוצח הילדים אהוד ברק, אז רה"מ, מטפל בערבים כפי שטיפל בן גוריון ימ"ש בערבים ב48. לו יכל, היה ארכי פושע המלחמה אהוד ברק, אז שר הבטחון, ממשיך לרצוח ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית (הפסקת הטבח הייתה בעיתוי מושלם לכניסת אובמה לתפקידו). לו יכלו, היו הפורעים החולדאים מטפלים בדפני ליף כפי שטיפלו הפורעים הגולדאים בפנתרים השחורים. דא עקא, הם עדיין לא יכולים.

  חה"כ של מפלגת העבודה ושל מרצ מועלים בחובתם האזרחית כאשר אינם מביאים בפני הציבור את הסיבה לפורענות שנחתה על שדרות וישובי עוטף עזה. גם הסיבה האמיתית לפורענות הציונית המופעלת על מתנגדי הצד השני – אנשי הימין הנאבקים במשטר שהפך אותם למריונטות – זוכה לשמחה לאיד במקום להצבעה על הפורעים האמיתיים. ההסברה מופקרת לידיהם הרעות ולאינטרסים הצרים של כתבנו לענייני בטחון\ערבים – שליחיו של ארכי פושע המלחמה אהוד ברק – והיא נופלת כפרי בשל לידי אלו המנצלים את הציבור המטומטם, סליחה, ההדיוט (כך דיסקין) כדי ליצור ניגוד אינטרסים לכאורה, אנטגוניזם, הפרדת מאבק אחד ממשנהו בין תושבי שדרות ובין המפגינים האשכנזים מצפון ת"א\כפר שמריהו ומשילה במאבקים אלו. אין זו קריאה לאיחוד המאבקים בין מזרח למערב, בין צפון ודרום, בין נהר לים. לכל זמן ועת לכל מאבק. זוהי קריאה להדגיש את מה שכן משותף בין המאבקים השונים, וקריאה לחשוף את שיטת הסוס הטרויאני ציוני האהודה מאד על אהוד וחבריו לשייטת סיירת כפי שהראה במאמר באתר זה מאיר עמור.

  לא רק ארכי פושע המלחמה שאול מופז תיכנן להנהיג את המחאה החברתית. גם ארכי פושע המלחמה אהוד ברק, חבריו הטובים לסיירת שייטת המתארחים תדיר בכל רשתות הטלוויזיה, פרשננו לענייני ערבים, וכנופיית המחנה המשותף בראשות בועז נול, עידן מילר ואמנון דפני הדוגלת בגיוס לכולם, כל אלה חברו יחדיו כדי להשתלט על מסרי המחאה ועל הנהגתה למען אינטרס פוליטי צר: ממון ושררה.

  לו היו מקשיבים בזמנו גם לאזהרותיהם של מתנגדי הימין – ללא קשר לויכוח האידאולוגי – אשר ספגו בזמנו (פינוי גוש קטיף, פינוי עמונה ועוד ועוד) מכות רצח מהפורעים במקום לשמוח לאידם, ייתכן כי היום לא הייתה שמחה קרני אלדד לאידם של ה"שמאלנים" מת"א. מאבק משותף יחד עם גורמים בעלי אינטרסים מנוגדים לכאורה – מאבק המוגבל אך ורק לזכויות אזרחים מול פורעים ציונים – עשוי להביא תועלת. מאבק משותף עם החרדים המפגינים נגד חוק טל עשוי להוות כח נגד מול בועז נול ושכמותו.

  כפי שלמדנו לאחרונה, לא התולעים הצועדות בדרום ת"א הם אוייבי המהפכה. לא אלי ישי הוא האחראי לקשרי מסחר הנשק עם רודן אריתריאה ולא הוא זה שמעסיק סודנים בבניית גדר ההפרדה בסיני. גם מעבר לקו הירוק – קו שמטרתו היחידה היא הפצת הפרופגנדה הציונית – יושבים יהודים שהונו ע"י כל ממשלות ישראל בהבטחות שווא ועכשיו מגורשים מבתיהם. חלוקה מחדש של כל הקרקע בין הנהר לים כפי שדורש מאיר עמור ומאבק לשוויון מלא עבור היהודים בין הנהר לים מוסריים אלפי מונים מגירוש בני אדם מבתיהם. הצטרפות לעצרת שק ועפר – עצרת מחאה בכיכר השבת בי-ם בה נקראו קריאות כגון: "בועז, נול, על מי אתה שומר"? ו"בועז נול, עזוב אותנו באמא ש'ך" – משרתת את מטרותיהם של כל בני האדם בין הנהר לים (פרט לאלו של גורמים בטחוניים בכירים) יותר מהצטרפות למסע ההסתה וההדחה לפשעי מלחמה של בועז נול בהשתתפות ובתמיכת ח"כ של העבודה ומרצ.

  וארור האומר גיוס לכולם
  והעומד דום
  על הדם נבל
  הקורא אחי גיבורים,
  המתהולל במוזיאונים
  מזוינים של צער
  אקסקלוסיבי,
  ארור.
  וארור המקונן שוויון בנטל
  ועומד כמו משתאה
  על אודי ילדים עשנים
  וזֵינו בידיו לוהט.
  זֵין אביו ואמו
  זֵין אומתו
  זֵין עדתו
  זֵין דתו
  נשמתו.
  ארור.

  נלקח בשינויים קלים משירו של סמי שלום שטרית – ארור האומר יזכור, כ"ה ניסן תשס"ח.
  במקור נכתב לזכרם של משפחת אבו-מעתוק שנרצחו בהפגזה של הצבא על ביתם בבית לאהיא ב-28 באפריל.
  האם מייסר וארבעת ילדיה
  סלאח בן הארבע
  מוסעד בן השנה וחצי
  הנא בת השלוש
  ורודינה בת השש

 3. יפה

  ואת אלה המשטרה תציב ללא חשש גם בתל אביב אם הספין התורן יתפוס ויוביל לדה לגיטימציה של המחאה. אגב , המשטרה לא פועלת באופן עצמאי אלא מונחית לעוצמת התגובות על ידי ראש העיר והממשלה. לכן בערים שונות תראי תגובות מסוגים שונים.